Jak investuje autor Psychologie peněz?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 вер 2024
  • 📖 KUPTE SI KNIHY MORGANA HOUSELA
    ► Psychologie peněz tinyurl.com/muy...
    ► Same as ever tinyurl.com/muy...
    -----------------------------------------------------------------
    🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
    ► www.buymeacoff...
    -----------------------------------------------------------------
    👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U XTB
    ► geolink.xtb.co...
    ► Videorecenze a návod: • Vyzkoušel jsem XTB - c...
    -----------------------------------------------------------------
    👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/... ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.
    👉 SEZNAM CORE SELECTION ETF + PODMÍNKY
    ► www.degiro.cz/... ◄
    ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
    -----------------------------------------------------------------
    👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
    Vyzkoušejte Portu a získejte tři měsíce bez poplatků:
    ČR: tinyurl.com/4zh...
    SK: tinyurl.com/4mc...
    -----------------------------------------------------------------
    👉 TRADING 212
    ► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
    ► Moje portfolio: tinyurl.com/ht...
    -----------------------------------------------------------------
    Kniha Psychologie peněz patří k tomu nejlepšímu, co bylo o penězích a přístupu k nim napsáno. Každý jsme jiný, v jiné situaci, s jinými cíli a možnostmi a to vše promítneme do toho, jak s penězi naložíme a jak je investujeme.
    Přijde mi zajímavé dívat se, jak investují ostatní lidi. Ne jenom do čeho - to je samo o sobě podle mě k ničemu. Ale jde mi hlavně o to proč. O jejich důvody. Jen když si "co" a "proč" spojíme dohromady, vznikne nám celkový obrázek, ze kterého se můžeme poučit, inspirovat, nebo ujasnit si věci ohledně vlastního nakládání s penězi.
    A proto se dnes podívám na to, jak investuje Morgan Housel, autor Psychologie peněz. A to hlavně "proč," ne jenom "do čeho."
    • Jak investuje autor Ps...
    -----------------------------------------------------------------
    🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
    ► Pět lekcí o rizicích, dobrém životě a investování z nové knihy od autora Psychologie peněz • Pět lekcí o rizicích, ...
    -----------------------------------------------------------------
    Investiční bramboru najdete na:
    ► Facebook: tinyurl.com/y9...
    ► Instagram: / investicni_brambora
    ► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
    -----------------------------------------------------------------
    💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoff... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
    -----------------------------------------------------------------
    ❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

КОМЕНТАРІ • 55

  • @janafigallova9458
    @janafigallova9458 2 місяці тому +6

    Morgan je dobrý. Taky ho poslouchám ráda.

  • @uFFFO
    @uFFFO 4 дні тому

    Ještě že se jeho kniha jmenuje psychologie peněz a ne optimální investiční strategie. 20 procent hotovosti je naprosto šílené. Splatit hypo pochopitelná začátečnická chyba.

  • @martinvalentacz
    @martinvalentacz 2 місяці тому +5

    Taky jsem měl na výběr postavit barák bez hypo, ale já jsem se tedy vydal tou druhou cestou, kdy jsem si raději na co nejdelší dobu půjčil co nejvíce to šlo a s dalšími refixacemi to plánuju ještě nafouknout. Taky mám problém s tou vysokou finanční rezervou. Chápu její pointu a taky nechci prodávat ETF zbytečně, ale jak často se něco takového stane? Jak často je nějaký velký neplánovaný výdaj, že by nestačila 2měsíční rezerva? Jednou za několik let možná? To je přece lepší mít toho zainvestováno co nejvíce a v těch případech tedy v nejhorším něco odprodat, ne? Suma sumárum to musí vycházet lépe a moc nevěřím, že ty neplánované výdaje přicházejí tak často, že by prodeje způsobily více škody než úžitku.

    • @martinneuzil6792
      @martinneuzil6792 Місяць тому

      @@martinvalentacz abych tomu rozumel, vy mate dvoumesicni rezervu treba ve vysi 300.000-350.000, protoze auto je dnes nutnost a prijit o auto lze velmi snadno a velmi rychle. Ja mam vyssi, protoze jsem prave cetl Housela

    • @Gozer3
      @Gozer3 Місяць тому +1

      Na aute mas mit havarijko. Kdyz ho rozstrelis, dowtanes novy nebo ti to opravi. Neni treba drzet pul mega na novy auto.

    • @martinvalentacz
      @martinvalentacz Місяць тому +1

      @@martinneuzil6792 ne, auto není nutnost a takovouhle paušalizací se k žádnému výsledku nedostaneme. Kolikrát za život přijdete o auto, když už pro vás to ta nutnost je? Jednou? Dvakrát? Kvůli tomu nebudu 50 let držet bokem půl mega ještě navíc. To už je lepší se párkrát za život smířit s odprodejem a nebo si prostě koupim za 100k nějakou nouzovku dočasně.

    • @martinvalentacz
      @martinvalentacz Місяць тому +1

      @@Gozer3 to je opět chybná paušalizace. Žádné pojištění se plošně nevyplatí. Pojišťovna musí z něčeho žít. Pojištění má smysl jen pokud nemám zajištění a to tady asi máme, když se bavíme o rezervách nad rámec investic. Když bychom zajištění neměli a šlo o auto, které nám např. vydělává peníze, pak je to jiná písnička.

    • @martinneuzil6792
      @martinneuzil6792 Місяць тому

      ⁠​⁠@@martinvalentaczno, pro me auto nutnost je, protoze dojizdim 75 km do prace, ale budiz. Ale znova, je to o psycholigii a ja v tom Housela chapu. Kdybych mohl, koupim bydleni za cash, i kdyz vim, ze hypoteka je pakovy mechanismus a ekonomucky je lepsi pouzit penize druhych

  • @jakubfelcman8973
    @jakubfelcman8973 Місяць тому

    Jen ještě jedna věc k dividendam... Chápu že odprodej 4% je daňově výhodnější ale na druhou stranu až mi bude 70 - 80 let, tak nechci řešit odprodej a kolísání trhu, neměl bych vše včas prodat a nakoupit české akcie kvůli dědické dani v USA? Kdyz umřu tak moje děti tímto přijdou a velkou část investic.

    •  Місяць тому

      Když budeš mít UCITS ETF s domicilem v EU tak se na tebe americká dědická daň nevztahuje. Jen když držíš individuální USA akcie a ETF s domicilem v USA.
      Kolísání řešit právě nemusíš. Čerpáš ze startovní hodnoty, budoucí kolísání tě nezajímá. Čerpaná částka je tedy fixní a ještě lze navyšovat o inflaci. Tak to bylo historicky dopočítané pro nejhorší situaci vůbec.
      Jenom s českými akciemi by jsi byl velice poddiverzifikovaný a podstupoval by jsi obrovské riziko jedné malé země.

  • @BANKNOTESANDSTAMPS-yp8vq
    @BANKNOTESANDSTAMPS-yp8vq 2 місяці тому +3

    Super video!

  • @vasek_wot
    @vasek_wot Місяць тому +2

    pořád je zde otázka u ETF jak diverzifikovat ameriku, asii, svět... poměrové zastoupení? jestli cpát většinu do SMP500 nebo raději 100% do allworld a neřešit vůbec

    •  Місяць тому +2

      Já jsem pro celý svět. Proč by se výhody diverzifikace měly zastavit jen u 500 amerických firem? A to že byly historicky výnosnější než zbytek světa nic neznamená pro budoucnost - kvůli vysokým valuacím v USA to může být přesně obráceně.

    • @peliculiar
      @peliculiar Місяць тому +1

      Já jsem začal s FTSE All-World (VWCE), jak doporučuje Richard. Později jsem se začal přiklánět pouze k rozvinutému světu, především kvůli Číně. V poslední době jsem zaznamenal několik analýz, zabívajících se právě problémem diverzifikace různých částí světa a momentálně je mi nejbližší index MSCI ACWI IMI, který je podobný FTSE All-World, ale historicky poráží MSCI World (rozvinuté trhy). Rozdíl může být daný větší expozicí na malé akcie, protože jich drží víc než další zmíněné indexy.

    • @jana1303
      @jana1303 Місяць тому

      Také jsem začala s VWCE, poté jsem si z 5% na zkoušku koupila jen MSCI World, přesně že stejného důvodu (nelíbí se mi politika Číny) a přidala k němu 1% ETF Indie (jako nejlidnatější země na světě, která zatím nemá problém se stárnutím populace má dle mě potenciál). Nakonec jsem neodolala a díky historickým datům jsem si pořídila i 1% S&P 500 (byla jsem zvědavá na srovnání). V pondělí 5.8. mi nakonec padalo vše - ale u VWCE jsem byla v plusu už úterní ráno, dnešní ráno byl v plusu i MSCI World a S&P 500 jsem měla necelé -1%. Nejhorší mám zatím tu Indii, kde bylo necelých -2%. Na hraní tedy dobré a USA jako největší ekonomice pro příštích 20 let věřím. Ale až bych chtěla čerpat, tak se mi momentálně také nejvíce líbí mít MSCI ACWI IMI. Každopádně samotné USA s Indií si v pár procentech zatím pro zábavu (nákupy hlavně při poklesu) ponechám. Samotný nastavený autoinvest včetně trvalého příkazu je opravdu nudný a nevyžaduje skoro žádný čas (to je skvělé, když se člověk věnuje jiným věcem 😁).

  • @dzeipi3713
    @dzeipi3713 2 місяці тому +3

    👍

  • @PavolPotecký
    @PavolPotecký 2 місяці тому +2

    Dík zase super👌

  • @sonnsobek7633
    @sonnsobek7633 2 місяці тому +1

    Hele co tal se zaměřit na cesky rybníček proč jo proč ne - a +

    •  2 місяці тому

      Jako to myslíš?

    • @peliculiar
      @peliculiar Місяць тому +1

      Asi má na mysli česká aktiva ... ? Každopádně je hloupost se ochuzovat o výnosy z jiných částí světa, které jsou často mnohem zajímavější.

  • @olinvolny515
    @olinvolny515 Місяць тому

    Richarde, neuvažoval si, že bys všechna tvá videa shrnul do knihy? Zájem by určitě byl obrovský...

    •  Місяць тому

      Přemýšlel jsem o tom, ale do knihy na téma investic se mi zatím nechce. Spíš už nějakou dobu přemýšlím o akčním fantasy :D

  • @PeussovyBlbynky0003
    @PeussovyBlbynky0003 Місяць тому

    Super video. Poslední dobou mne strašně zajímá otázka kolik akcií dané firmy nebo fondu vlastnit. Měl bys nějaký typ nebo máš na to téma video?

    •  Місяць тому +1

      Řekl bych že to není o počtu akcií, ale o tom, co se za danou akcií skrývá. Jde o hodnotu akcie, ne o počet. Pokud se jedná o akcii dobře diverzifikovaného ETF, tak limit podle mě neexistuje a vlastníš prostě tolik, kolik potřebuješ.

  • @jakubfelcman8973
    @jakubfelcman8973 Місяць тому

    Zdravím Richarde, mohl by jsi prosím udělat video o porovnání pravidla 4 % a dividendového etf SCHD ze svého pohledu ?? Děkuji

    •  Місяць тому +1

      Ahoj. Dělal jsem už více videí na podobné téma:
      Není dividendové ETF pro příjmy z investování lepší než pravidlo 4 %? Dividendový SPECIÁL ua-cam.com/video/bWejHZIs1HA/v-deo.html
      Stačí nám pravidelná a rostoucí dividenda...? ua-cam.com/video/9M8tOW96QjU/v-deo.html
      Stručně: nad výši dividendy nemám kontrolu, nad výši čerpání skrze odprodávání (třeba 4 %) mám úplnou kontrolu a když nechci, tak nemusím čerpat. Dividendové ETF je daňově méně efektivní, než akumulační ETF - a to i ve fázi čerpání. Při prodeji po třech letech neplatím daň. Při dividendě platím daň vždycky a zbytečně se připravuju o 15 %, které by mi jinak zůstaly. SCHD je zároveň násobně méně diverzifikované, než globální ETF a neobsahuje celou řadu jiných vítězných akcií, které prostě jen nevyplácejí dividendu a zisky využívají efektivně k dalšímu růstu. SCHD může mít celkovou návratnost jak lepší, tak horší než globální ETF. Nevidím důvod, proč riskovat horší výnosy, když mi stačí průměr trhu. Minulý výsledek nijak negarantuje budoucí výnosy, protože SCHD bude obsahovat trochu jiné firmy za jiné tržní situace a budou mít v budoucnosti úplně jiné zisky a investoři je budou kupovat za jiných valuací než v minulosti. Dividenda sama o sobě je podle mě naprosto zcestné kritérium, pro výběr akcie, protože jediné na čem záleží, je celkový výnos. Dividendový výnos je celkovému výnosu podřazený, protože firma nemůže nakonec vyplatit více, než kolik dlouhodobě vydělá.

    • @jakubfelcman8973
      @jakubfelcman8973 Місяць тому +1

      Díky, a taky děkuji za videa co děláš 😊

  • @viktornovak5347
    @viktornovak5347 2 місяці тому

    Ahoj videl jsi ty zmeny u ibkr je tam neco ceho se bát ? Docela se bojim ze zase nepujde kupovat wvce kdyz to bude vstupuji do eu

    • @Istukan88
      @Istukan88 2 місяці тому

      Niet sa coho bat a s konkretnymi ETF to nesuvisi...a radsej mat brokera v Irsku ako v Madarsku

  • @rank123456
    @rank123456 Місяць тому

    Neví někdo jestli už se dá nakupovat VWCE přes Degiro? Děkuji

    • @rank123456
      @rank123456 Місяць тому

      Tak kdyby to někoho zajímalo, tak nedá :)

    •  Місяць тому

      Bohužel stále nedá. Už ho jednou vrátili zpět do nabídky, aby ho zase po chvíli odebrali.

  • @jakub736
    @jakub736 2 місяці тому +3

    Nerozumím pár věcem: Předčasně splatit hypo je výhoda? Není lepší naopak to natáhnout na co nejdéle a moci kupovat už za včasu více ETF? Vždyť ty peníze které použiju na umoření hypotéky se mi nezhodnotí, naopak dluh u banky sžírá inflace. A s tou finanční rezervou. Už 10 let držím rezervu 100tis a říkám si že kdybych je použil a nakoupil akcie, tak už by jejich hodnota byla jinde. A pokud by přišel nějaký průser, na který byla rezerva určena, tak bych holt nějaké akcie prodal, ale furt bych jich prodal méně, než kolik jsem jich za onu rezervu před 10 lety koupil.

    • @martinneuzil6792
      @martinneuzil6792 2 місяці тому +7

      Housel to v knizce popisuje jako psychologickou vyhodu. Proste ze sebe sejme dluh, protoze nikdo nevi, co bude priste. Sam rika, ze ekonomicky to neni to nejvyhodnejsi

    • @edwinivedwiniv
      @edwinivedwiniv 2 місяці тому +4

      Čisto technicky máte pravdu. Predčasným splatením ale dosiahnete kľud a nebudete musieť desiatky rokov myslieť na veľké bremeno. Proste si kúpite istotu kľudu.

    •  Місяць тому +5

      Přesně. A přesto to Housel dělá. Jsou to osobní finance a člověk by je měl dělat tak, aby maximalizoval své štěstí a pohodu. Ne vždy to bude racionální a Housel u předčasneho splacení uznává, že to není optimální a že dobře ví, jaká je matematika. Ale chce mít klid a to je pro něj důležitější. To samé s finanční rezervou. Takže čistě racionálně a matematicky máš pravdu.

    • @peliculiar
      @peliculiar Місяць тому +2

      Jakube, ty jsi to video asi sledoval jen tak na půl pozornosti, ne?

    • @jana1303
      @jana1303 Місяць тому

      Já osobně jsem se dostala k investicím do akcií prostřednictvím ETF teprve letos - mám tedy slušnou částku z klasických bankovních produktů na za investování. Po řádném studiu vím, že statistiky nejvýhodnější je jednorázový vklad - bohužel na to psychicky nemám, pro své klidně spaní jsem si tedy nastavila autoinvest na denní bázi a zmíněnou hotovost rozpouštím postupně. Pouze při poklesech prikupuji navíc.

  • @radovankubat4065
    @radovankubat4065 2 місяці тому +1

    Velmi zajímavé video👍
    Co se týká té hotovosti, tak podle mě stačí držet v hotovosti (na spořícím účtu) poměrně málo peněz. Jak pravděpodobný je velký neočekávaný výdaj? Nevím co bude v budoucnu, pokud se ale podívám do minulosti, tak za posledních 20 let jsme měli maximálně jeden větší ne úplně plánovaný výdaj (200 tis. za auto). Pokud budu držet třeba těch 200 tisíc v hotovosti, tak se za 10 let připravím o výnos cca 200 tis. (b,leru v úvahu, že spořící účet má nějaké zhodnocení). Pokud nebudu 200 tisíc držet na spořícím účtu a zainvestuji je, tak mi po deseti letech nečekaný výdaj pokryjí jen samotné výnosy z investice. To podle mě za ten ne úplně příjemný pocit z prodeje části portfolia stojí.

    • @peliculiar
      @peliculiar Місяць тому +1

      Jasně, nemůžeš přijít o práci, být neschopen pracovat tak abys pokryl veškeré své výdaje, nemůže přijít větší výdaj než 200K za auto, ...
      Spousta lidí to řeší pojištěním, někteří raději rezervou, protože jak jsi sám napsal, ta pravděpodobnost je celkem malá ...

    • @radovankubat4065
      @radovankubat4065 Місяць тому +3

      ​@@peliculiarPodle většiny finančních poradců by měla domácnost držet rezervu ve výši 3 až 6 měsíčních příjmů (někteří říkají že se má držet rezerva na výdaje na 3-6 měsíců). Pokud bych počítal jen průměrnou mzdu, tak v případě dvou lidí jde o 240-480 tisíc. To je spousta peněz, které mají ležet ladem a ztrácet hodnotu (teď je sice úrok na spořícím účtu vyšší než inflace, většinou je to ale obráceně).
      Proč to neřešit minimální rezervou (v řádech desítek tisíc) a v případě neplánovaného výdaje neodprodat část portfofia? Jasně, trhy mohou jít třeba o 50% dolů a zrovna může přijít neplánovaný výdaj. Jak pravděpodobné to ale je?
      V uplynulých 20 letech jsme měli jeden neplánovaný výdaj. Nebyl ale v době, kdy byly trhy dole. Riziko je tedy podle mě velmi nízké a zainvestovaná rezerva s velkou pravděpodobností vydělá stovky tisíc.

    • @peliculiar
      @peliculiar Місяць тому

      @@radovankubat4065 Podle většiny finančních poradců má každý mít X pojištění a k tomu těch 3-6 měsíčních příjmů.
      A jak už jsem napsal výše "... nemůžeš přijít o práci, být neschopen pracovat tak abys pokryl veškeré své výdaje, nemůže přijít větší výdaj než 200K za auto, ..."
      Je mi líto, že je třeba to psát znovu. Pokud se chráním pojištěním, pak taková rezerva dává smysl, pokud pojištění nechci, pak je potřeba se chránit podstatně větší rezervou. Asi je to překvapivé, ale dává mi to smysl.

  • @ludekspurny5553
    @ludekspurny5553 2 місяці тому +3

    Richarde - bramboro, jako vždy skvělé video. Akorát jeden protimluv z vašich videí, pokud říkáte, že je lepší je být skromný a odpustit si jedno latéčko a vyměnit za den bez práce později. Když pak žádáte lidi o finanční příspěvek (což samo o sobě chápu, vaše videa mají smysl, je za nimi spousta studia a spousta práce), nemáte pocit, že lidé, kteří přispěli tak vlastně “nedávali pozor”? Tohle se ve mě bije: “pošli stovku bramboře, dělá kvalitní videa” - “blbneš, brambora říkal, odpusti si zbytečné výdaje a ušetříš si několik dní v práci”😊 Nebo jsem sám, kdo má podobné dilema?😊
    Jinak dík za skvělý kanál, hlavně se mi líbí, jak máte Richarde pasivní investování podloženo výzkumy tj. není to jen o názoru, ale podloženo výzkumy a čísly. Prostě si ten příspěvek za tu všechnu časově náročnou práci zasloužíte, ale sakra, latéčko…..😊

    • @michalsladek8809
      @michalsladek8809 2 місяці тому +4

      jedno latéčko (jednorázově) vs jedno latečko denně

    • @majkimaik
      @majkimaik 2 місяці тому +5

      za mě chlape pleteš dvě věci, které jsou myšleny rozdílně 😏 a to dilema máš proto, protože neumíš dvě rozdílné věci zřejmě rozlišit... je to také o nastavení priorit ☝️ skromný být můžeš, ale nejvíc na sebe☝️skromnost není lakomství a všechno brát jen zadarmo☝️schválně si znovu přečti svou zprávu v ní je to napsáno 😏 já ti trošku pomůžu... podpora kanálu vs zbytečný výdaj = kávička? za mě podpora tohoto kanálu není zbytečný výdaj ☝️ pro mě zbytečný výdaj jsou neřesti, které k životu nepotřebuji a v ničem mě neposunuji ba naopak u většiny ještě zhoršují zdraví při opakované denní konzumaci.
      sám jsi napsal jak je to pro tebe prospěšný kanál, tak si vem kolik vlastně ti Richard už ušetřil peněz... třeba za knížky, za kurzy finanční gramotnosti které tu prezentuje včetně tvého drahocenného ušetřeného času ☝️ stále ti to připadá jako zbytečný výdaj?
      raději si od huby odeberu já a tu 100 richardovi pošlu na podporu tohoto kanálu a dle mého by to měl udělat každý sledující aspoň jednou za rok👈✌️😏🥳🥳🥳

    • @ludekspurny5553
      @ludekspurny5553 2 місяці тому +2

      @@majkimaik souhlas. Ono to nebylo myšleno moc vážně, spíš jen takové rejpnutí. Brambora si to zaslouží za tu všechnu práci, kterou s videi a studiem podkladů vynaloží. Byl to on, který mě přesvědčil, že vybírání jednotlivých akcií za tu práci nestojí a byl to on, který doložil, že návratnost je u drtivé většiny aktivních investorů horší. Richardova videa mají obsah, dobře se na ne dívá a hlavně si na nic nehraje a nepotřebuje si jimi lechtat ego jako např. Koběrský. Takže souhlas, Richard si příspěvek zaslouží, už jen za ten čas, který člověk ušetří když by všechny materiály musel studovat sám👍

    • @majkimaik
      @majkimaik 2 місяці тому

      @@ludekspurny5553 amen 👌 ... z první zprávy jsem nevyčetl že to je nějaká sranda a také jsi položil otázku ...proto přišla reakce 😏 ta druhá zpráva je rozhodně lepší👌😏