ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank ZDE: 👉 ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=40b46dec&a_bid=446f3eb0 PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd9/RFBPravidla6x500Kc.pdf ----------------------------------------------------------------- 🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na: ► www.buymeacoffee.com/investicnibr
Richarde, děláš velmi pěkná a sakramentsky užitečná videa, ale spolupráci s touhle institucí, které nesmrdí krvavé rubly bych si opravdu důkladně rozmyslel. Já jsem z tebe teď popravdě docela zklamanej.
2 місяці тому
Raifka má i jiné akce ... třeba super výhodné účty pro Ruské okupanty. Účet jsem tam zrušil. A za tuto reklamu máš černý puntík.
2 місяці тому
@@magikavoncary A některé komentáře na toto téma i maže. Myslel jsem si, že má navíc.
Trochu problém v investování je, že člověk je mladý, pořídí si děti, potřebuje bydlení (hypotéka) a to se šetří těžko a ušetřit za těchto podmínek 30% je pro většinu lidí velice složité. Já mám teď už děti dospělé, samostatné, aktuálně bez dluhů takže teď se mi šetří snadno. Ale vzpomínám si, že před řekneme 20 lety něco ušetřit bylo složité. Ale každopádně má Richard pravdu v tom, že rezervy v šetření máme asi každý, někdo malé, někdo větší a že často utrácíme za blbosti. Na jednu stranu vidíme “demonstrace proti chudobě” a na druhou stranu jdu do obchodu a když vidím, za co lidé utrácejí a v jakém množství… Každopádně ve srovnání s našimi předky se máme jako nikdy, jen to vnímání se nám tak nějak posunulo. Před sto lety byl chudý ten, kdo se nemohl pořádně najíst a maso neměl ani jednou týdně, dnes je “chudý” někdo, kdo neletí v létě k moři a v zimě nejede do Alp. Přeji všem, ať vám se, i díky radám od Richarda a srovnání si věcí v hlavě podaří dosáhnout když už ne nezávislosti tak alespoň pohodového života bez nutnosti otáčet každou korunu.
Proto je dobré si tyhlety “problémy” nedělat, já jsem ještě poměrně mladý i když mi příští rok táhne na 30, děcka s druhou polovičkou nechceme, zadlužit se hypotékou taky ne, syndromem potřeby nutně vlastního bydlení netrpíme a stejně to po nás nebude mít kdo podědit, tak můžeme investovat někdy i 30-40 procent příjmu obou … a možná někdy v 50-60 letech, pokud se dožijeme mít klid a sbalit se a dožít někde v teple
@@Martysek013 tak ať se vám vyplní všechno co si přejete. Ale každý máme jiné priority. Jsem téměř o generaci starší, děti mám, dnes už dospělé, a neměnil bych. I když to leckdy nebylo jednoduché. Rodiče nám odejdou a raději bych byl chudý, ale budu tu mít někoho, kdo občas přijede a potěší. Ale dnes už mám vytvořený slušný pasivní příjem, že bych ani pracovat nemusel, ale jeden z důvodů, proč ještě pár let budu je abych mohl investovat, což jsem dlouhé roky nemohl. Ať se vám daří.
@@Shinoku911 gratuluju k pěknému výdělku, ale těch, co ho mají ve 20 moc nebude. A myslím, že je to dobře, spousta mladých to nedá. Znal jsem několik takových, co měli velice slušné příjmy, zvykli si žít na vysoké noze (dobré auto, motorka, které rozstřelili a hned si na úvěr koupili nové atd.) že nakonec zjistili, že je jim 35, bydlí v podnájmu, nemají nic, případně ještě dluhy. Ať se vám daří.
Ahoj, jako vždy skvělé video. Občas přemýšlím nad finanční nezávislostí a napadají mě různá úskalí. Například pokud přestanu pracovat, budu mít zhruba dvojnásobné množství času, který můžu trávit tím, co mě baví, ale to známená, že mě to bude stát i více peněz, tudíž částka, která mi doteď stačila, bude málo a budu tedy teoreticky na svoje aktivity potřebovat více peněz... Další velká nevýhoda je že ikdyž nezávislosti dosáhnu, lidé kolem mě budou nejspíš stále chodit do práce a já nebudu mít s kým trávit svůj nazpět vykoupený čas a určitě se shodneme, že samota není žádná výhra a štěstí je silnější když je sdílené... Další věc, co mě napadá je, že množství volného času bude najednou tak velké, že vlastně nebudu vědět, jak s ním naložit... Jsou to ale všechno jen takové myšlenky o problémech, které mají svá řešení a každý to má jinak, každopádně pokud bys někdy hledal nějaké zajímavé téma na video, určitě by stálo za to úskalí finanční nezávislostí rozebrat více do hloubky, moc rád bych si poslechl tvůj názor na věc 🙂
Souhlas. Taky pocitam s tim ze az dosahnu FIRE budou moje naklady vyssi. Napr. ted muzu cestovat jen 4 tydny v roce, pote klidne cely rok. Sice s tim tyhle tabulky a kalkulacky neumi pocitat, ale da se to podhodnotit nebo prejit treba na pravidlo 3%, 2.5% atd. Jinak co se samoty tyce, nikdy nebylo snazsi najit si partaka na jakoukoliv cinnost - na vse jsou facebookove skupiny.
Já bych ještě dodal, že pokud bychom dělali jen to, co nás baví, tak nás to zákonitě nebude bavit tolik, jako doposud. "Zábavnost" totiž funguje v sinusoidě aneb aby nás něco bavilo, potřebujeme dělat i to, co nás nebaví. Jinými slovy se dá říct, že by nám zábavná činnost zevšedněla.
2 місяці тому
Je to tak. Těch zábavných věcí si více cením, když si je předtím odpracuju a mám je za odměnu. Ale jde najít i příjemné věci/práci, které tenhle efekt udělají. U mě to je třeba náročný sportovní trénink.
2 місяці тому
Všechno tohle jsou skvělé připomínky. Mám k tomu video Tvrdá realita finanční nezávislosti: ua-cam.com/video/m3RtdHqqyu8/v-deo.htmlsi=IK2HaEgmWbQtGhvN
Osobně si myslím, že tohle u většiny lidí, kteří to dají, nehrozí. I já souzním s nějakou verzí fin. nezávislosti, nicméně podle mě nedojde k tomu, že by člověk, který v životě dosáhne fin.nezávislosti už nikdy nepracoval. Ano dá si roční volno, nebo 6 měsíční ... ale pak si stejně udělá živnost a mákne třeba na půl roku na nějakém projektu. Protože když dáte level, že nemusíte pracovat jste v tom co děláte fakt dobrej. A dobrej podle mě můžete být jen v případě, že vás to baví. A když vás to baví, tak nevím, proč se toho úplně vzdávat.... Takže je to dle mé osobní představy, jen jiný poměr mezi prací a volnem (poměr týdnů nebude 45: 5, ale třeba 26: 26). Je to jiné nastavení hlavy - prostě nemusím a někdy chci a někdy zase ne 🙂
Ahoj, diky za paradni videa. Bohuzel jsem cely svuj pracovni zivot zil presne podle tech spatnych prikladu, ktere ve videich uvadis. Neudelal bys video treba pro lidi kolem 35let a vice, jake maji moznosti kdyz uz 40let cekat nemuzou nebo nechteji? Tady uz coast fire asi nehrozi co?😀
Місяць тому+2
Ahoj. Pořád máš dost času. I v takovém věku se dá investovat. I v padesáti. Jen prostě dosáhneš finanční nezávislosti jen pár let před důchodem (což i pět let dříve je pořád obrovská výhoda), nebo si pojistíš bohatší důchod. A bohužel když už nemáš tolik času, tak to musíš kompenzovat investováním vyšších částek. Jestli je coast FIRE možný záleží na tvých možnostech a kolik tomu chceš/nechceš obětovat. Hlavně se to nesnaž řešit rizikovějšími investicemi s lákavým výnosem, jak často vídám. Taková snaha je spíše kontraproduktivní, protože riziko funguje oběma směry a může to dopadnou špatně. Kdyby bylo tak snadné dohnat ztracený čas tím, že budeme více riskovat, tak si prostě všichni v 50 letech extrémně zariskujeme a máme na důchod vystaráno. Což je samozřejmě hloupost.
zajímavé by bylo zohlednit myšlenku, že by někdo pracoval v zahraničí a rozhodl se na důchod odejít do nějaké chudé země (Vietnam, Bali, Egypt) To by důchodu šlo dosáhnout ještě dříve.
2 місяці тому
Tomuto nápadu se říká geografická arbitráž: pracuju v dobře placené zemi/regionu a pak se přesunu do méně nákladné země/regionu, kde ty vydělané peníze mají větší kupní sílu. Dnes je už možné i pracovat na dálku a nemusí být nutné se za prací stěhovat do jiné země, či většího města (neplatí samozřejmě pro všechny profese). Určitě je to jedna z mnoha zajímavých cest, jak zvýšit příjmy a jak pak z peněz získat co nejvíce.
Je to velmi výhodné, můžete totiž zkrátit očekávaný věk dožití 😅 V chudých zemích pro vás při srdeční zástavě žádný vrtulník nepoletí. Stěhovat se na stáří do zemí s tragickým zdravotnictvím je šílenost.
@@JT_779 je to naopak skvělé, já plánuji do Egypta, za chvíli tam chci kupovat apartmán, a tyhle pochybnosti neřeším, soukromé zdravotnictví tam funguje na slušné úrovni i ty helikoptéry, to zas v Česku prakticky neexistuje platit si něco nad úroveň toho státního průměru
Spořící míra je zajímavý koncept, ale přijde mi dost odtržený od reálného života, protože počítá s konstantními náklady (očištěno o inflaci samozřejmě). To ale vůbec není pravda, například značnou část mých nákladů tvoří splátka hypotéky, která časem bude splacená a tím pádem náklady se výrazně sníží. Stejně tak bude její "relativní" velikost klesat o inflaci. Další příklady, kdy se náklady sníží je moment, kdy děcka se postaví na vlastní nohy, nebo třeba to, že si v důchodě nebudu muset najmout řemeslníka, protože budu mít čas to udělat sám. Atd, našlo by se toho spousta.
Spořící míra orientačně ukazuje, jak zásadní vliv má poměr úspora/výdaj (jinak řečeno příjem/výdaj s investicí přebytku) vliv na počet let k dosažení fin. nezávislosti. Nikde není řečeno, že výdaje jsou celý život konstatní a časem se nemění. Dle jejich změny se adekvátně změní počet potřebných let. Inflace spořící míru zásadně neovlivňuje, protože zasahuje příjmy i výdaje. Ale spolu s výnosností investované úspory opět hýbe s počtem let.
2 місяці тому
Spořící míra není dokonalá, ale je to užitečný nástroj. Nejde ani tak o přesnost, jako že si uvědomíš, že tě i drobné zvýšení/snížení výdajů může dlouhodobě posunout o mnoho let. Je to podobné jako s teorií efektivních trhů. U té používám příklad s mapami a navigací. Mapy a navigace taky nejsou přesné a neodrážejí dokonale realitu. Můžou obsahovat chyby a občas člověka zavedou úplně špatně, ale rozhodně jsou to velice užitečný nástroj, bez kterého by se nám žilo hůře.
Dekuji za video! Prosim poradte jak nejlip previst usd do eur? Pak planuju nakupovat na degiro a ibkr. Diky
2 місяці тому+1
Ahoj. Skoro všechny velké UCITS ETF se dají nakupovat jak ve variantě EUR, tak i USD. Nemusíš tedy směnovat - stačí si vybrat třídu akcií obchodovanou v dolarech. A pokud máš nějaké pádné důvody pro nákup v EUR, tak zkus pro převod třeba Revolut. Do 25 000 Kč (a ekvivalentu v jiných měnách) je směna jednou měsíčně bez poplatku. Přes pracovní dny je lepší kurz, než o víkendech.
Mám ho ve svém velkém srovnání globálních ETF: ua-cam.com/video/Sy0hc1uLjao/v-deo.htmlsi=HCL8nSlDLwU_ty1r Tehdy bylo úplně nové, dnes už máme data za cca rok a čtvrt. Ještě jsem se na ně ale nedíval. Každopádně si nemyslím, že bys s tímto ETF šlápl vedle. Takže klidně ano.
10:36 není lepší spíše použití medianu, aby nám výsledná % nezatěžovaly extrémy?
2 місяці тому
Nejsem si tím 100 % jistý, ale podle mě je těch 5 % pro celý svět skutečný tržně váženy výnos, ne průměr jednotlivých zemí. Čili ne každý akciový trh má stejnou váhu. Má různou váhu podle své tržní hodnoty a ta se časem měnila. Těch 5 % tedy podle mě odpovídá situaci, kdyby se investorovi podařilo kopírovat tržně vážené globální trhy bez poplatku.
Jestli to tak je, tak je to samozřejmě pořádně propočítané a to určitě lépe než s použitím medianu. Tak se omlouvám, jen mě zmátlo jak tam průměr zmiňuješ
Misto toho krecka by se hodila krysa... Rat race... krysi zavod... To se dost casto pouziva.
2 місяці тому+3
Používá, ale v USA. U nás tento obrat není zažitý. Kyosaki ho sice používá ve své knize, ale mě to není moc sympatické. Křeček v kole je známější pojem a spousta lidí si pod tím představí mnohem více, než pod cizím termínem krysí závod.
Nechci rypat ale preci je to jenom dlouha doba a take clovek kdyby potřeboval nekdy pomoc od statu tak muze mit jen ma uctu okolo,ted nevim presne 200tisic..Takže zbývá nejake penize tzv.syslit doma a ne v bance..
2 місяці тому+2
Dlouhá doba je 45 a více let pracovat, platit duchodové pojištění a nevědet, jak vysoký bude důchod, jestli mi bude stačit, nebo jestli ho vůbec dostanu a kdy. Současné vyhlídky jsou špatné a řešení v nedohlednu. Syslit si doma peníze a spoléhat na stát není přece řešení. 200 tisíc nikoho dlouhodobě nezachrání. Je to 100 % lepší, než nemít nic, nebo méně, ale jsou i lepší dlouhodobá řešení. Nebo jsi to myslel jinak?
Dobrý den, takže vybírat 4% + inflace ta bude jeden rok 3% tak vyberu 7%. Další rok bude 8% tak vyberu 12%.... teď byla dokonce přes 20%..... to se asi pak zhroutí ne ta finanční svoboda?
2 місяці тому+17
Dobrý den. Špatně počítáte. Proč procenta sčítáte? Copak 3 % ze 4 % je 7 %? To asi ne. Příklad: Jestliže budu mít portofilo třeba 10 milionů kč, tak první rok můžu vybrat 400 000 Kč. A když bude inflace 3 %, tak další rok vyberu 412 000 Kč, ne 700 000 Kč. 3 % ze 400 000 je 12 000 Kč. O inflaci navyšuju vybíranou částku, ne celkové výběry.
Je vidět, že pravidlo 4 procent spoustu lidí nechápe do detailu. Možná by to mohl být námět na video?
2 місяці тому+6
"Je vidět, že pravidlo 4 procent spoustu lidí nechápe do detailu" Ano, s tímhle souhlasím. Spoustu kritiky, kterou ohledně pravidla 4 % vidím, vychází z toho, že lidé pravidlo nechápou. Takže vážně zvažuju, že udělám detailní video o tom, jak pravidlo funguje a rozeberu časté omyly. Ale možná bys v tomhle mohl pomoct? Napsat mi, co přesně není jasné, nebo co ti nesedí, nebo v čem pochybuješ? Nebo ne ty sám, ale třeba jiní lidi, se kterými tohle řešíš?
Buď neumím počítat já, nebo vy, Richarde. Příklad: Mám měsíční příjem 80tis., odkládám 50%, tedy 40tis. Abych mohl měsíčně čerpat rentu 80tis. podle pravidla 4%, potřebuji cílovou částku 24mil. Tuto částku našetřím s měsíční úložkou 40tis. a 5% výnosem za 25 let.
2 місяці тому
Je to jinak: pokud máte přijem 80 tisíc a 40k investujete, tak vám na život stačí jen 40k. Nepotřebujete rentu 80k, ale jen 40k. Cílová částka není 24mil, ale 12mil.
K té tabulce, když to vezmu od konce. Kdybych vyhrála ve sportce a za jeden rok tak byla schopna odložit 100% svých příjmů, rozhodně mě to neudělá finančně nezávislou. Nedosáhnu tak požadovaného 25 násobku ročních příjmů, ale jen jednoročních příjmů a když z toho vyberu čtyři procenta a renta ze sportky dojde, umřu hlady. U těch vysokých ukládaných částek nemá složené úročení čas dostatečně pracovat. Nemám pocit, že bych se pletla. Co vy na to, Richarde?
Asi to musíte brát spíš jako průměr za ty roky, ten jednorázový vklad ve výši ročního příjmu pak určitě nebude 100 %. A pokud vyhrajete třeba 30 násobek ročních příjmů, tak nejspíš dosáhnete nezávislosti hned - pokud částku investujete a budete žít z výnosů...
2 місяці тому+2
Dokud nemáte 25ti násobek ročních příjmů (oprava: ročních výdajů), tak nejste finančně nezávislá. Jeden mimořádný vklad je nutné brát jako to, co je - mimořádný vklad. Tím že tabulku na papíře přechytračím si nijak nepomůžu. Pořad je třeba brát to s rozumem.
Spis 25 nasobek rocnich vydaju, ne? Pokud mam napr. prijem pul milionu rocne, ale utratim 120 tisic, pak na nezavislost potrebuji 3 miliony a ne 12 milionu
2 місяці тому+1
Ups. Díky za opravu. Ano, má to být násobek ročních výdajů.
Pěkná teorie. Co by se asi stalo, kdyby se tím většina lidí řídila a stali se vlastně rentiéry. Neměl by kdo pracovat a odvádět daně. K tomu určitě nedojde, protože stát by všem zatnul tipec. Zvýšení daně z dividend, žádný časový test a naopak daň z prodeje cenných papírů v řádu desítek procent. Je vlastně dobré, že moc lidí neinvestuje.😁
Přesně o tomhle jsem už také několikrát uvažoval. Myslím si, že vzhledem k tomu, jak je dnešní společnost nastavená (Richard o tom mluvil - velké domy, drahé auta, dovolené atd...), tak se toho moc nezmění. Pokud by nastal obrat, tak se vzrůstajícím počtem rentiérů by začli firmám docházet zaměstnanci (protože spousta lidí v aktivním věku by již byla v předčasném důchodu), firmy by neprosperovaly, trh by šel dolů a nejspíš by došlo k tomu, že by byli třeba i nuceni začít chodit znovu do práce.
Vzdy budu pracovat lebo bezny clovek bude cakat 10-20 rokov na fire a v pripade mrtvej dekady 30 rokov a prezije zbytocny zivot ako otrok prace zidackym setrenim
Ten spokojený život si tady na nás Richard trénuje, aby to pak doma mohl náležitě vysvětlit manželce, že cesta je cíl a že nemá utrácet za nesmysly. Uvidíme jak dlouho mu vydrží plány a manželství 😂
Nezapomeň na ekonomický cyklus... Pokud by to šlo tímto směrem tak by nastala nehorázná recese a ještě hůř... Protože útrata jednoho člověka je příjem člověka druheho
2 місяці тому+1
Staneme se hospodárnější a šetrnější společností, což je dobře jak pro nás, tak pro celou planetu.
Myslíte? A z čeho by asi ty firmy generovaly zisky, na kterých chcete pomocí ETF vydělat, když by nikdo nic neutrácel... :-) Ale jinak díky za fajn video, stejně jako za všechna další.
Pokial vam staci na zivot 5300€ mesacne, staci, ak ste GenProkom na SK a po styroch rokoch ste za vodou😂 Pasivne investicie karpatskeho typu😅
2 місяці тому+8
Jelikož Raifka je silně podporuje Ruské vojáky na Ukrajině a tím i tento krvavý režim, tak doporučuji spíše si tam zrušit účty. Udělal jsem to a i mé okolí. Palec dolů.
Jelikož potřebuju prachy, tak jsem si založil účet u Raiffeisenbank, vybral si během půl roku odměnu 6x500 a protože se mi nelíbí jejich aktivity v Rusku, tak jsem si okamžitě potom účet zrušil 😁
Já jsem si ho naopak založil. Peníze od nich naopak pouze vyberu a pak budou mít méně na financování války. Jsem sice sám, ale znáte definici lesa: Les je hromada stromů na jednom místě.
fialo vláda 2023 odebrala 58% ropy z ruska, u plynu cca 40-60% sponzorují ruské vojáky, a nakupují i plyn přes eu, vrahy obyvatel iráku, srbska, libye, sýrie , a sponzorují vrahy obyvatel donbasu od roku 2014
Reklama na nejmenovanou banku, která podnikáním v Putinově mafiánském státě podporuje válku na Ukrajině je největší cringe... Palec dolů za tohle video.
Kto musi 30 rokov setrit nema slobodu a bude otrok prace ako krecek v kole. Treba robit biznis a mat vela na spotrebu a investicie a taky clovek ma vsetko a nemusi cakat 30 rokov na kvalitny zivot
Zaklad je zit teraz a nie za 30 rokov. Zarobit, investovat, minat teraz. Sen o fire s nudnym stereotypom a zivotom mysi v koliesku vs sloboda bohatstvo zarabanie a investovanie milionov v mladosti sa neda porovnat
@@armanidesigner to je dobrý citát, on ví, o čem mluví, jinak by nebyl tak úspěšný, já mám také jeden, chceš-li být úspěšný, dělej to, co bohatí lidé-následuj je
@@elenajahodova2965 Bohati nezbohatli investovanim ale vytvorenim biznisu. Su vynimky ako Buffett ale to je jeden z miliona. Investovat sa oplati ked mas aspon milion eur a zmeni ti to zivot a nie drobne kde budes cakat do staroby ak sa jej vobec dozijes
@@elenajahodova2965 Nikdo tady není Buffet:) A je naivní se domnívat, že to co se povedlo Buffettovi se povede běžnému retailovému investorovi. A navíc až umře, tak jde jeho majetek do indexu:)
ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank
ZDE: 👉 ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=40b46dec&a_bid=446f3eb0
PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd9/RFBPravidla6x500Kc.pdf
-----------------------------------------------------------------
🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investicnibr
Richarde, děláš velmi pěkná a sakramentsky užitečná videa, ale spolupráci s touhle institucí, které nesmrdí krvavé rubly bych si opravdu důkladně rozmyslel. Já jsem z tebe teď popravdě docela zklamanej.
Raifka má i jiné akce ... třeba super výhodné účty pro Ruské okupanty. Účet jsem tam zrušil. A za tuto reklamu máš černý puntík.
@@magikavoncary A některé komentáře na toto téma i maže. Myslel jsem si, že má navíc.
@@magikavoncary Hele a to, že Američané od Rusů kupují hnojiva ti nevadí? Pokrytče :D
Myšlenky v tomto videu považuji za jeden z pilířů finanční gramotnosti 👍
Trochu problém v investování je, že člověk je mladý, pořídí si děti, potřebuje bydlení (hypotéka) a to se šetří těžko a ušetřit za těchto podmínek 30% je pro většinu lidí velice složité. Já mám teď už děti dospělé, samostatné, aktuálně bez dluhů takže teď se mi šetří snadno. Ale vzpomínám si, že před řekneme 20 lety něco ušetřit bylo složité. Ale každopádně má Richard pravdu v tom, že rezervy v šetření máme asi každý, někdo malé, někdo větší a že často utrácíme za blbosti. Na jednu stranu vidíme “demonstrace proti chudobě” a na druhou stranu jdu do obchodu a když vidím, za co lidé utrácejí a v jakém množství… Každopádně ve srovnání s našimi předky se máme jako nikdy, jen to vnímání se nám tak nějak posunulo. Před sto lety byl chudý ten, kdo se nemohl pořádně najíst a maso neměl ani jednou týdně, dnes je “chudý” někdo, kdo neletí v létě k moři a v zimě nejede do Alp. Přeji všem, ať vám se, i díky radám od Richarda a srovnání si věcí v hlavě podaří dosáhnout když už ne nezávislosti tak alespoň pohodového života bez nutnosti otáčet každou korunu.
Zase dneska je výhoda že lidi už kolem 20ti let si vydelaj přes 100 tisíc měsíčně to dřív absolutně nešlo já tuhle hranici překonal až ve 26ti..
Proto je dobré si tyhlety “problémy” nedělat, já jsem ještě poměrně mladý i když mi příští rok táhne na 30, děcka s druhou polovičkou nechceme, zadlužit se hypotékou taky ne, syndromem potřeby nutně vlastního bydlení netrpíme a stejně to po nás nebude mít kdo podědit, tak můžeme investovat někdy i 30-40 procent příjmu obou … a možná někdy v 50-60 letech, pokud se dožijeme mít klid a sbalit se a dožít někde v teple
@@Martysek013 tak ať se vám vyplní všechno co si přejete. Ale každý máme jiné priority. Jsem téměř o generaci starší, děti mám, dnes už dospělé, a neměnil bych. I když to leckdy nebylo jednoduché. Rodiče nám odejdou a raději bych byl chudý, ale budu tu mít někoho, kdo občas přijede a potěší. Ale dnes už mám vytvořený slušný pasivní příjem, že bych ani pracovat nemusel, ale jeden z důvodů, proč ještě pár let budu je abych mohl investovat, což jsem dlouhé roky nemohl. Ať se vám daří.
@@Shinoku911 gratuluju k pěknému výdělku, ale těch, co ho mají ve 20 moc nebude. A myslím, že je to dobře, spousta mladých to nedá. Znal jsem několik takových, co měli velice slušné příjmy, zvykli si žít na vysoké noze (dobré auto, motorka, které rozstřelili a hned si na úvěr koupili nové atd.) že nakonec zjistili, že je jim 35, bydlí v podnájmu, nemají nic, případně ještě dluhy. Ať se vám daří.
Je fajn investovat těch 10 let než si uděláte děti…
Ahoj, jako vždy skvělé video. Občas přemýšlím nad finanční nezávislostí a napadají mě různá úskalí. Například pokud přestanu pracovat, budu mít zhruba dvojnásobné množství času, který můžu trávit tím, co mě baví, ale to známená, že mě to bude stát i více peněz, tudíž částka, která mi doteď stačila, bude málo a budu tedy teoreticky na svoje aktivity potřebovat více peněz... Další velká nevýhoda je že ikdyž nezávislosti dosáhnu, lidé kolem mě budou nejspíš stále chodit do práce a já nebudu mít s kým trávit svůj nazpět vykoupený čas a určitě se shodneme, že samota není žádná výhra a štěstí je silnější když je sdílené... Další věc, co mě napadá je, že množství volného času bude najednou tak velké, že vlastně nebudu vědět, jak s ním naložit... Jsou to ale všechno jen takové myšlenky o problémech, které mají svá řešení a každý to má jinak, každopádně pokud bys někdy hledal nějaké zajímavé téma na video, určitě by stálo za to úskalí finanční nezávislostí rozebrat více do hloubky, moc rád bych si poslechl tvůj názor na věc 🙂
Souhlas. Taky pocitam s tim ze az dosahnu FIRE budou moje naklady vyssi. Napr. ted muzu cestovat jen 4 tydny v roce, pote klidne cely rok. Sice s tim tyhle tabulky a kalkulacky neumi pocitat, ale da se to podhodnotit nebo prejit treba na pravidlo 3%, 2.5% atd. Jinak co se samoty tyce, nikdy nebylo snazsi najit si partaka na jakoukoliv cinnost - na vse jsou facebookove skupiny.
Já bych ještě dodal, že pokud bychom dělali jen to, co nás baví, tak nás to zákonitě nebude bavit tolik, jako doposud. "Zábavnost" totiž funguje v sinusoidě aneb aby nás něco bavilo, potřebujeme dělat i to, co nás nebaví. Jinými slovy se dá říct, že by nám zábavná činnost zevšedněla.
Je to tak. Těch zábavných věcí si více cením, když si je předtím odpracuju a mám je za odměnu. Ale jde najít i příjemné věci/práci, které tenhle efekt udělají. U mě to je třeba náročný sportovní trénink.
Všechno tohle jsou skvělé připomínky. Mám k tomu video Tvrdá realita finanční nezávislosti: ua-cam.com/video/m3RtdHqqyu8/v-deo.htmlsi=IK2HaEgmWbQtGhvN
Osobně si myslím, že tohle u většiny lidí, kteří to dají, nehrozí. I já souzním s nějakou verzí fin. nezávislosti, nicméně podle mě nedojde k tomu, že by člověk, který v životě dosáhne fin.nezávislosti už nikdy nepracoval. Ano dá si roční volno, nebo 6 měsíční ... ale pak si stejně udělá živnost a mákne třeba na půl roku na nějakém projektu. Protože když dáte level, že nemusíte pracovat jste v tom co děláte fakt dobrej. A dobrej podle mě můžete být jen v případě, že vás to baví. A když vás to baví, tak nevím, proč se toho úplně vzdávat.... Takže je to dle mé osobní představy, jen jiný poměr mezi prací a volnem (poměr týdnů nebude 45: 5, ale třeba 26: 26). Je to jiné nastavení hlavy - prostě nemusím a někdy chci a někdy zase ne 🙂
Hezky vysvětleno, děkuji🍀
Ahoj, diky za paradni videa. Bohuzel jsem cely svuj pracovni zivot zil presne podle tech spatnych prikladu, ktere ve videich uvadis. Neudelal bys video treba pro lidi kolem 35let a vice, jake maji moznosti kdyz uz 40let cekat nemuzou nebo nechteji? Tady uz coast fire asi nehrozi co?😀
Ahoj. Pořád máš dost času. I v takovém věku se dá investovat. I v padesáti. Jen prostě dosáhneš finanční nezávislosti jen pár let před důchodem (což i pět let dříve je pořád obrovská výhoda), nebo si pojistíš bohatší důchod. A bohužel když už nemáš tolik času, tak to musíš kompenzovat investováním vyšších částek. Jestli je coast FIRE možný záleží na tvých možnostech a kolik tomu chceš/nechceš obětovat.
Hlavně se to nesnaž řešit rizikovějšími investicemi s lákavým výnosem, jak často vídám. Taková snaha je spíše kontraproduktivní, protože riziko funguje oběma směry a může to dopadnou špatně. Kdyby bylo tak snadné dohnat ztracený čas tím, že budeme více riskovat, tak si prostě všichni v 50 letech extrémně zariskujeme a máme na důchod vystaráno. Což je samozřejmě hloupost.
zajímavé by bylo zohlednit myšlenku, že by někdo pracoval v zahraničí a rozhodl se na důchod odejít do nějaké chudé země (Vietnam, Bali, Egypt) To by důchodu šlo dosáhnout ještě dříve.
Tomuto nápadu se říká geografická arbitráž: pracuju v dobře placené zemi/regionu a pak se přesunu do méně nákladné země/regionu, kde ty vydělané peníze mají větší kupní sílu. Dnes je už možné i pracovat na dálku a nemusí být nutné se za prací stěhovat do jiné země, či většího města (neplatí samozřejmě pro všechny profese). Určitě je to jedna z mnoha zajímavých cest, jak zvýšit příjmy a jak pak z peněz získat co nejvíce.
Je to velmi výhodné, můžete totiž zkrátit očekávaný věk dožití 😅 V chudých zemích pro vás při srdeční zástavě žádný vrtulník nepoletí. Stěhovat se na stáří do zemí s tragickým zdravotnictvím je šílenost.
@@JT_779 je to naopak skvělé, já plánuji do Egypta, za chvíli tam chci kupovat apartmán, a tyhle pochybnosti neřeším, soukromé zdravotnictví tam funguje na slušné úrovni i ty helikoptéry, to zas v Česku prakticky neexistuje platit si něco nad úroveň toho státního průměru
Spořící míra je zajímavý koncept, ale přijde mi dost odtržený od reálného života, protože počítá s konstantními náklady (očištěno o inflaci samozřejmě). To ale vůbec není pravda, například značnou část mých nákladů tvoří splátka hypotéky, která časem bude splacená a tím pádem náklady se výrazně sníží. Stejně tak bude její "relativní" velikost klesat o inflaci. Další příklady, kdy se náklady sníží je moment, kdy děcka se postaví na vlastní nohy, nebo třeba to, že si v důchodě nebudu muset najmout řemeslníka, protože budu mít čas to udělat sám. Atd, našlo by se toho spousta.
Spořící míra orientačně ukazuje, jak zásadní vliv má poměr úspora/výdaj (jinak řečeno příjem/výdaj s investicí přebytku) vliv na počet let k dosažení fin. nezávislosti. Nikde není řečeno, že výdaje jsou celý život konstatní a časem se nemění. Dle jejich změny se adekvátně změní počet potřebných let. Inflace spořící míru zásadně neovlivňuje, protože zasahuje příjmy i výdaje. Ale spolu s výnosností investované úspory opět hýbe s počtem let.
Spořící míra není dokonalá, ale je to užitečný nástroj. Nejde ani tak o přesnost, jako že si uvědomíš, že tě i drobné zvýšení/snížení výdajů může dlouhodobě posunout o mnoho let. Je to podobné jako s teorií efektivních trhů. U té používám příklad s mapami a navigací. Mapy a navigace taky nejsou přesné a neodrážejí dokonale realitu. Můžou obsahovat chyby a občas člověka zavedou úplně špatně, ale rozhodně jsou to velice užitečný nástroj, bez kterého by se nám žilo hůře.
Ano sedi to
Dekuji za video! Prosim poradte jak nejlip previst usd do eur? Pak planuju nakupovat na degiro a ibkr. Diky
Ahoj. Skoro všechny velké UCITS ETF se dají nakupovat jak ve variantě EUR, tak i USD. Nemusíš tedy směnovat - stačí si vybrat třídu akcií obchodovanou v dolarech. A pokud máš nějaké pádné důvody pro nákup v EUR, tak zkus pro převod třeba Revolut. Do 25 000 Kč (a ekvivalentu v jiných měnách) je směna jednou měsíčně bez poplatku. Přes pracovní dny je lepší kurz, než o víkendech.
Anebo Wise.
Kolik? Pár mega? Dealing velkých bank (cs, csob).
👌
Je nový svetový etf fwia, čo na to hovoríš?
Mám ho ve svém velkém srovnání globálních ETF: ua-cam.com/video/Sy0hc1uLjao/v-deo.htmlsi=HCL8nSlDLwU_ty1r
Tehdy bylo úplně nové, dnes už máme data za cca rok a čtvrt. Ještě jsem se na ně ale nedíval. Každopádně si nemyslím, že bys s tímto ETF šlápl vedle. Takže klidně ano.
10:36 není lepší spíše použití medianu, aby nám výsledná % nezatěžovaly extrémy?
Nejsem si tím 100 % jistý, ale podle mě je těch 5 % pro celý svět skutečný tržně váženy výnos, ne průměr jednotlivých zemí. Čili ne každý akciový trh má stejnou váhu. Má různou váhu podle své tržní hodnoty a ta se časem měnila. Těch 5 % tedy podle mě odpovídá situaci, kdyby se investorovi podařilo kopírovat tržně vážené globální trhy bez poplatku.
Jestli to tak je, tak je to samozřejmě pořádně propočítané a to určitě lépe než s použitím medianu. Tak se omlouvám, jen mě zmátlo jak tam průměr zmiňuješ
Misto toho krecka by se hodila krysa... Rat race... krysi zavod... To se dost casto pouziva.
Používá, ale v USA. U nás tento obrat není zažitý. Kyosaki ho sice používá ve své knize, ale mě to není moc sympatické. Křeček v kole je známější pojem a spousta lidí si pod tím představí mnohem více, než pod cizím termínem krysí závod.
Pouziva se to samozrejme i v CR... a krysa taky muze behat v kolecku stejne jako krecek.
Navic krecek umi kreckovat, hromadit, akumulovat, ... :)
@@Gozer3 :)
Mě chodí dividendy cca 1 max 2 za rok :( čím to trading 212
Radšej horší prejav s obsahom, ako dokonalý so slabým obsahom...
Zde byl obsah dobrej, pekne opakovani a shrnuti. 🎉
Nechci rypat ale preci je to jenom dlouha doba a take clovek kdyby potřeboval nekdy pomoc od statu tak muze mit jen ma uctu okolo,ted nevim presne 200tisic..Takže zbývá nejake penize tzv.syslit doma a ne v bance..
Dlouhá doba je 45 a více let pracovat, platit duchodové pojištění a nevědet, jak vysoký bude důchod, jestli mi bude stačit, nebo jestli ho vůbec dostanu a kdy. Současné vyhlídky jsou špatné a řešení v nedohlednu. Syslit si doma peníze a spoléhat na stát není přece řešení. 200 tisíc nikoho dlouhodobě nezachrání. Je to 100 % lepší, než nemít nic, nebo méně, ale jsou i lepší dlouhodobá řešení. Nebo jsi to myslel jinak?
Bodejť když matýsek a další neplánuji mít děti, tak nás nebude mít kdo živit😂
Tyhle ty jelita by se měly podívat na schodek důchodového systému
Dobrý den, takže vybírat 4% + inflace ta bude jeden rok 3% tak vyberu 7%. Další rok bude 8% tak vyberu 12%.... teď byla dokonce přes 20%..... to se asi pak zhroutí ne ta finanční svoboda?
Dobrý den. Špatně počítáte. Proč procenta sčítáte? Copak 3 % ze 4 % je 7 %? To asi ne.
Příklad: Jestliže budu mít portofilo třeba 10 milionů kč, tak první rok můžu vybrat 400 000 Kč. A když bude inflace 3 %, tak další rok vyberu 412 000 Kč, ne 700 000 Kč. 3 % ze 400 000 je 12 000 Kč. O inflaci navyšuju vybíranou částku, ne celkové výběry.
Myslel jsem že prostě každý rok vyberu 4% z objemu portfolia? Jen pokud půjdou akcie dolů tak sáhnu do dluhopisů nebo hotovostní rezervy?
@@LagusAT1 Není to z objemu portfolia, ale ze základu částky, kterou si na začátku stanovíme (400000).
Je vidět, že pravidlo 4 procent spoustu lidí nechápe do detailu. Možná by to mohl být námět na video?
"Je vidět, že pravidlo 4 procent spoustu lidí nechápe do detailu" Ano, s tímhle souhlasím. Spoustu kritiky, kterou ohledně pravidla 4 % vidím, vychází z toho, že lidé pravidlo nechápou. Takže vážně zvažuju, že udělám detailní video o tom, jak pravidlo funguje a rozeberu časté omyly. Ale možná bys v tomhle mohl pomoct? Napsat mi, co přesně není jasné, nebo co ti nesedí, nebo v čem pochybuješ? Nebo ne ty sám, ale třeba jiní lidi, se kterými tohle řešíš?
Buď neumím počítat já, nebo vy, Richarde. Příklad: Mám měsíční příjem 80tis., odkládám 50%, tedy 40tis. Abych mohl měsíčně čerpat rentu 80tis. podle pravidla 4%, potřebuji cílovou částku 24mil. Tuto částku našetřím s měsíční úložkou 40tis. a 5% výnosem za 25 let.
Je to jinak: pokud máte přijem 80 tisíc a 40k investujete, tak vám na život stačí jen 40k. Nepotřebujete rentu 80k, ale jen 40k. Cílová částka není 24mil, ale 12mil.
Ok, seems legit :-)
jak vypocitat cilovou castku prosim?
Cílová částka je 25ti násobek ročních výdajů. Jestliže ročně potřebuješ třeba 350 000, tak cílová částka je 25x350 000 = 8 750 000.
Mám radši E-Toro..😊
Dekuji🎉💯🔥👍🫰
K té tabulce, když to vezmu od konce. Kdybych vyhrála ve sportce a za jeden rok tak byla schopna odložit 100% svých příjmů, rozhodně mě to neudělá finančně nezávislou. Nedosáhnu tak požadovaného 25 násobku ročních příjmů, ale jen jednoročních příjmů a když z toho vyberu čtyři procenta a renta ze sportky dojde, umřu hlady. U těch vysokých ukládaných částek nemá složené úročení čas dostatečně pracovat. Nemám pocit, že bych se pletla. Co vy na to, Richarde?
Asi to musíte brát spíš jako průměr za ty roky, ten jednorázový vklad ve výši ročního příjmu pak určitě nebude 100 %. A pokud vyhrajete třeba 30 násobek ročních příjmů, tak nejspíš dosáhnete nezávislosti hned - pokud částku investujete a budete žít z výnosů...
Dokud nemáte 25ti násobek ročních příjmů (oprava: ročních výdajů), tak nejste finančně nezávislá. Jeden mimořádný vklad je nutné brát jako to, co je - mimořádný vklad. Tím že tabulku na papíře přechytračím si nijak nepomůžu. Pořad je třeba brát to s rozumem.
Spis 25 nasobek rocnich vydaju, ne?
Pokud mam napr. prijem pul milionu rocne, ale utratim 120 tisic, pak na nezavislost potrebuji 3 miliony a ne 12 milionu
Ups. Díky za opravu. Ano, má to být násobek ročních výdajů.
Pěkná teorie. Co by se asi stalo, kdyby se tím většina lidí řídila a stali se vlastně rentiéry. Neměl by kdo pracovat a odvádět daně. K tomu určitě nedojde, protože stát by všem zatnul tipec. Zvýšení daně z dividend, žádný časový test a naopak daň z prodeje cenných papírů v řádu desítek procent. Je vlastně dobré, že moc lidí neinvestuje.😁
Proc teorie? To, ze to lidi nedelaji, neznamena, ze je to teorie.
Přesně o tomhle jsem už také několikrát uvažoval. Myslím si, že vzhledem k tomu, jak je dnešní společnost nastavená (Richard o tom mluvil - velké domy, drahé auta, dovolené atd...), tak se toho moc nezmění. Pokud by nastal obrat, tak se vzrůstajícím počtem rentiérů by začli firmám docházet zaměstnanci (protože spousta lidí v aktivním věku by již byla v předčasném důchodu), firmy by neprosperovaly, trh by šel dolů a nejspíš by došlo k tomu, že by byli třeba i nuceni začít chodit znovu do práce.
Odpověď je jednoduchá: Statistika.. 😊
Vzdy budu pracovat lebo bezny clovek bude cakat 10-20 rokov na fire a v pripade mrtvej dekady 30 rokov a prezije zbytocny zivot ako otrok prace zidackym setrenim
Pokud budou investovat opravdu všichni, tak je to jednoduché, klesnou výnosy a nebude to fungovat.
jsem v prdeli...
Ten spokojený život si tady na nás Richard trénuje, aby to pak doma mohl náležitě vysvětlit manželce, že cesta je cíl a že nemá utrácet za nesmysly. Uvidíme jak dlouho mu vydrží plány a manželství 😂
K tomu výnosu 5% ročně u etf... Takže jak se říká, že sp500 za historií udělalo průběžně 10%, tak to je asi s inflaci že?
S&P 500 očištěné o inflaci udělalo od roku 1927 cca 7 %. Inflace z toho tedy dělá 3 %.
Keby ľudia začali iba šetriť a prestali by mínať peniaze tak sa dostaneme kam ?
Nezapomeň na ekonomický cyklus... Pokud by to šlo tímto směrem tak by nastala nehorázná recese a ještě hůř... Protože útrata jednoho člověka je příjem člověka druheho
Staneme se hospodárnější a šetrnější společností, což je dobře jak pro nás, tak pro celou planetu.
Myslíte? A z čeho by asi ty firmy generovaly zisky, na kterých chcete pomocí ETF vydělat, když by nikdo nic neutrácel... :-) Ale jinak díky za fajn video, stejně jako za všechna další.
Pokial vam staci na zivot 5300€ mesacne, staci, ak ste GenProkom na SK a po styroch rokoch ste za vodou😂
Pasivne investicie karpatskeho typu😅
Jelikož Raifka je silně podporuje Ruské vojáky na Ukrajině a tím i tento krvavý režim, tak doporučuji spíše si tam zrušit účty. Udělal jsem to a i mé okolí. Palec dolů.
Jelikož potřebuju prachy, tak jsem si založil účet u Raiffeisenbank, vybral si během půl roku odměnu 6x500 a protože se mi nelíbí jejich aktivity v Rusku, tak jsem si okamžitě potom účet zrušil 😁
Já jsem si ho naopak založil. Peníze od nich naopak pouze vyberu a pak budou mít méně na financování války. Jsem sice sám, ale znáte definici lesa: Les je hromada stromů na jednom místě.
fialo vláda 2023 odebrala 58% ropy z ruska, u plynu cca 40-60% sponzorují ruské vojáky, a nakupují i plyn přes eu, vrahy obyvatel iráku, srbska, libye, sýrie , a sponzorují vrahy obyvatel donbasu od roku 2014
Mě je třeba úplně jedno nějaká celá ukrajinsko/rusko/americká válka. Mám tam účty a velká spokojenost.
Reklama na nejmenovanou banku, která podnikáním v Putinově mafiánském státě podporuje válku na Ukrajině je největší cringe... Palec dolů za tohle video.
Mafiánský stát je přece Ukrajina. 😉
@@ladislavlevinsky6526 Tak to nejspíš taky. Akorát Ukrajina nezahájila válku.
No vidis a ted muzes ty zlocince pumpnout o 3000. ;)
Ostan chudobny zasluzis si to
@@armanidesigner Já už nejsem "chudobný", ty Ficův slouho:-)
Kto musi 30 rokov setrit nema slobodu a bude otrok prace ako krecek v kole. Treba robit biznis a mat vela na spotrebu a investicie a taky clovek ma vsetko a nemusi cakat 30 rokov na kvalitny zivot
Zaklad je zit teraz a nie za 30 rokov. Zarobit, investovat, minat teraz. Sen o fire s nudnym stereotypom a zivotom mysi v koliesku vs sloboda bohatstvo zarabanie a investovanie milionov v mladosti sa neda porovnat
založ si sektu....
Vacsina ludi nevydrzi cakat do staroby a v prvej krize s tym skoncia lebo nevydrzia zit nudny zivot a setrit 👍👍👍
Trochu mi toto etf investovanie tak pripada. Zacina mi to trochu smrdiet. Ako hovori Buffett kupuj ked je strach a predavaj ked je chamtivost.
@@armanidesigner to je dobrý citát, on ví, o čem mluví, jinak by nebyl tak úspěšný, já mám také jeden, chceš-li být úspěšný, dělej to, co bohatí lidé-následuj je
@@elenajahodova2965 Bohati nezbohatli investovanim ale vytvorenim biznisu. Su vynimky ako Buffett ale to je jeden z miliona. Investovat sa oplati ked mas aspon milion eur a zmeni ti to zivot a nie drobne kde budes cakat do staroby ak sa jej vobec dozijes
@@elenajahodova2965 Nikdo tady není Buffet:) A je naivní se domnívat, že to co se povedlo Buffettovi se povede běžnému retailovému investorovi. A navíc až umře, tak jde jeho majetek do indexu:)