Bardzo dobry filmik, dużo ciekawych poleceń, coś na styl poczciwego MS Dos'a. Z zainteresowaniem czekam na kolejne odcinki. P.S. Używam Minta Cinamon coś jak "klon" Windowsa.
Trochę czasu już minęło od Twojego komentarza, daj znać czego teraz się uczysz z zakresu Linuksa :) - może będzie to inspiracja dla mnie do następnych filmów :) Obecnie pracuję nad serią nauki linuksa od podstaw, ale tak aby i mój syn (9 lat) mógł się z tego nauczyć i potem postawił własne serwery pod gry :D
Taki jest plan, niestety ostatnie miesiące nagrywałem ale tylko materiały nie publiczne więc na kanale była cisza. Natomiast na ten moment możesz sie spodziewać kolejnych dwóch części serii, bo już są wgrane i zaplanowane :) i taki też jest plan aby nie wrzucać raz a dużo a dozować Wam stopniowo kolejne części ;)
@@ZdrowyKod W zasadzie obojętne jaka dystrybucja, byleby ją znać :) Ja się przyzwyczaiłem do dystrybucji tworzonych w oparciu o Debiana, ale korzytałem też z CentOS-a, Arch-a, RedHata i jeszcze kilku, także wybór często zależy od potrzeb i na czym uruchamiamy. W przypadku WSL-a, korzystam głównie z Ubuntu, głównie z przyzwyczajenia.
Witam szanownego Pana. Dobrze wytłumaczone polecenia w systemie Linux. Siedzę na różnych dystrybucjach od 2000 roku. Ale jeszcze wszystkiego nie potrafię. Opornie Mi idzie praca w terminalu, zwłaszcza konfiguracja np etc/conf/httpd.conf zwłaszcza w nano. Próbuje czasami coś zrobić czytając strony internetowe ale tak naprawdę kiepsko idzie mi konfiguracja czego kolwiek np systemu Fedora 37 server. Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki 👍 Co do wyświetleń to się tym nie przejmuję, bo dla mnie najważniejsze jest aby content trafił do osób, które skorzystają z tej wiedzy, a nie koniecznie do losowych osób.
A ja wiem. :-) Brakuje elementu percepcyjnego i wizualizacji, czyli część lewego ekranu powinna pokazywać pulpit i jak się tworzy plik lub folder to powinno się zobaczyć jak on tam wyskakuje, a jak się przenosi plik z jednego folderu do drugiego to można by otworzyć dwa windowsy z podpisaną ścieżką i po wpisaniu polecenia by można zobaczyć jak plik przeskakuje poleceniem rm. Takie porównanie jak zrobić operacje na okienkach w konsoli.
Hej, nie ma co się zniechęcać - to jest tak, że jak na co dzień z czegoś nie korzystasz to zapominasz polecenia, ale wiesz czego szukać i szybko to odnajdziesz. W przypadku podstaw pracy z Linuksem to podstawą jest codzienna praca w Linuksie, jak masz Windowsa, to zainstaluj WSL i codziennie coś poekperymentuj, jak popsujesz to w 5 minut usuniesz i postawisz na nowo WSL-a. Nie wiem czym się zajmujesz na co dzień, ale pomyśl, jak zacząć więcej korzystać z jakiś narzędzi, z których już korzystasz, ale z poziomu Linuksa.
Cześć, fajne materiały myślę, że na Udemy mógłbyś pomóc wielu osobą, które raczkują z programowaniem. Radzę się zastanowić biorąc pod uwagę łatwość tłumaczenia skomplikowanych rzeczy w sposób konkretny i przyjemny dla ucha.
Kursy / Warsztaty również organizuje, natomiast na ten moment niestety trochę brak czasu na tworzenie kursu na Udemy czy inną platformę. Jak tylko znajdę czas to wolę dokańczać materiały na kanał (chcę mieć przygotowane na min. 2 miesiące do przodu, bo teraz to niestety zbyt sporadycznie się pojawiają materiały :/ ) i pomagać w ten sposób innym poszerzać wiedzę.
a i jeszcze jedno, fajnie nagrywasz przysiadz moze dluzszy czas i zrob pelny kurs linux pod administracje chocby mialo Ci to zajac jeszcze pol roku to ja to KUPIE!
W jakim sensie pobraną instalkę? Domyślam się, że chodzi o paczki .deb - bo w filmach pokazuję na Ubuntu - w takiej sytuacji przejdź do katalogu gdzie pobrałeś plik .deb i uruchom polecenie `sudo apt install ./.deb` Natomiast jak nie musisz korzystać z instalowania przez osobne pobieranie plików to polecam korzystać z instalowania z wykorzystaniem repozytoriów, bo dzięki temu od razu uzyskujesz łatwy dostęp do aktualizowania aplikacji, gdzie przy ręcznej instalacje przez pliki np. .deb będziesz musieć to ręcznie robić.
Przyjemnie spędzone 37 minut. Dziękuję panu za ten filmik i pozdrawiam! :)
Dzięki.
To jest człowiek a nie PAN.
To jest człowiek a nie PAN.
To jest człowiek a nie PAN.
To jest człowiek a nie PAN.
Świetny poradnik, dziękuję ;)
Świetna robota. Jeszcze te linki w opisie do konkretnych poleceń. No po prostu lepiej się nie da :) Wielkie dzięki za wykonaną pracę
Dzięki 👍
ja chcę więcej filmików o Linuxie :) super wytłumaczone
Dzięki :)
Jaka tematyką dotycząca Linuxa teraz jest przez Ciebie przerabiana, albo która sprawia Ci problemy?
Świetny tutorial dla początkujących jak ja. Dzięki wielkie!
Dzięki :)
Minęło już trochę czasu więc jestem ciekaw jak postępy w poznawaniu Linuxa - daj znać :)
Świetnie przedstawione, super się słucha, rzeczowo, na przykładach, polecam
Cieszę się, że się podoba .
Co prawda z dużym opóźnieniem, ale coraz bliżej zbliża się kolejna seria więc mam nadzieję, że też spasuje :)
super wytłumaczone, czekam na kolejną część!!
👍
Bardzo dobry filmik,
dużo ciekawych poleceń,
coś na styl poczciwego MS Dos'a.
Z zainteresowaniem
czekam na kolejne odcinki.
P.S.
Używam Minta Cinamon
coś jak "klon" Windowsa.
Mint - super dystrybucja, też przez pewien czas korzystałem.
Mega dobry materiał do nauki, wszystko bardzo jasno wytłumaczone. Daje suba i licze ze wejdzie do glowy zeby kontynuować nauke 😁 Dzieki bardzo
Trochę czasu już minęło od Twojego komentarza, daj znać czego teraz się uczysz z zakresu Linuksa :) - może będzie to inspiracja dla mnie do następnych filmów :)
Obecnie pracuję nad serią nauki linuksa od podstaw, ale tak aby i mój syn (9 lat) mógł się z tego nauczyć i potem postawił własne serwery pod gry :D
Super tłumaczone, nagrywaj dalej!
Taki jest plan, niestety ostatnie miesiące nagrywałem ale tylko materiały nie publiczne więc na kanale była cisza. Natomiast na ten moment możesz sie spodziewać kolejnych dwóch części serii, bo już są wgrane i zaplanowane :) i taki też jest plan aby nie wrzucać raz a dużo a dozować Wam stopniowo kolejne części ;)
@@DariuszLubersuper, czyli polecasz Ubuntu? Bo ja pobrałem sobie Fedorę nie wiedząc czemu 😅
@@ZdrowyKod W zasadzie obojętne jaka dystrybucja, byleby ją znać :)
Ja się przyzwyczaiłem do dystrybucji tworzonych w oparciu o Debiana, ale korzytałem też z CentOS-a, Arch-a, RedHata i jeszcze kilku, także wybór często zależy od potrzeb i na czym uruchamiamy.
W przypadku WSL-a, korzystam głównie z Ubuntu, głównie z przyzwyczajenia.
dziękuję bardzo - pierwsza działka przyjęta - teraz trenuję - podejrzał 2 i zaczynają sie przygody trudne
Dobrze, że rozpocząłeś! Z każdym wyzwaniem rośnie wiedza, więc kontynuuj ćwiczenia i pytaj, gdy potrzebujesz wsparcia.
Świetny materiał dzięki !
Witam szanownego Pana. Dobrze wytłumaczone polecenia w systemie Linux. Siedzę na różnych dystrybucjach od 2000 roku. Ale jeszcze wszystkiego nie potrafię. Opornie Mi idzie praca w terminalu, zwłaszcza konfiguracja np etc/conf/httpd.conf zwłaszcza w nano.
Próbuje czasami coś zrobić czytając strony internetowe ale tak naprawdę kiepsko idzie mi konfiguracja czego kolwiek np systemu Fedora 37 server.
Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo dobrze pan tłumaczy. Nie wiem dłaczego tak mało wyświetłeń
Dzięki 👍
Co do wyświetleń to się tym nie przejmuję, bo dla mnie najważniejsze jest aby content trafił do osób, które skorzystają z tej wiedzy, a nie koniecznie do losowych osób.
A ja wiem.
:-)
Brakuje elementu percepcyjnego i wizualizacji, czyli część lewego ekranu powinna pokazywać pulpit i jak się tworzy plik lub folder to powinno się zobaczyć jak on tam wyskakuje, a jak się przenosi plik z jednego folderu do drugiego to można by otworzyć dwa windowsy z podpisaną ścieżką i po wpisaniu polecenia by można zobaczyć jak plik przeskakuje poleceniem rm. Takie porównanie jak zrobić operacje na okienkach w konsoli.
@@grzegorzdabrowka Hej. Dzięki za sugestię, całkiem ciekawy pomysł :)
super !
👍
super tutorial! będzie kolejna część?
Tak, planuje kolejne części, tylko muszę znaleźć chwilę czasu aby je nagrać :)
Nieźle mnie to zniechęciło. chyba trzeba wielu lat aby nauczyć się tych wszystkich komend i w ogóle skąd je można wszystkie znać?
Hej, nie ma co się zniechęcać - to jest tak, że jak na co dzień z czegoś nie korzystasz to zapominasz polecenia, ale wiesz czego szukać i szybko to odnajdziesz.
W przypadku podstaw pracy z Linuksem to podstawą jest codzienna praca w Linuksie, jak masz Windowsa, to zainstaluj WSL i codziennie coś poekperymentuj, jak popsujesz to w 5 minut usuniesz i postawisz na nowo WSL-a.
Nie wiem czym się zajmujesz na co dzień, ale pomyśl, jak zacząć więcej korzystać z jakiś narzędzi, z których już korzystasz, ale z poziomu Linuksa.
Cześć, fajne materiały myślę, że na Udemy mógłbyś pomóc wielu osobą, które raczkują z programowaniem. Radzę się zastanowić biorąc pod uwagę łatwość tłumaczenia skomplikowanych rzeczy w sposób konkretny i przyjemny dla ucha.
Kursy / Warsztaty również organizuje, natomiast na ten moment niestety trochę brak czasu na tworzenie kursu na Udemy czy inną platformę.
Jak tylko znajdę czas to wolę dokańczać materiały na kanał (chcę mieć przygotowane na min. 2 miesiące do przodu, bo teraz to niestety zbyt sporadycznie się pojawiają materiały :/ ) i pomagać w ten sposób innym poszerzać wiedzę.
przypomina sie jak uczylem sie MS DOSa bo windowsa gui nie było. fajnie nie myslalem że to się jeszcze kiedyś przyda a w głowie zostalo 😂
No za moich czasów to był już GUI bo WIN 3.1 ale i tak głównie siedziało się w CMD czy próbowało zainstalować sterowniki w RedHat-cie 😅
a i jeszcze jedno, fajnie nagrywasz przysiadz moze dluzszy czas i zrob pelny kurs linux pod administracje chocby mialo Ci to zajac jeszcze pol roku to ja to KUPIE!
Jak zainstalować pobraną instalke np do google chrome za pomocą terminala ?
W jakim sensie pobraną instalkę?
Domyślam się, że chodzi o paczki .deb - bo w filmach pokazuję na Ubuntu - w takiej sytuacji przejdź do katalogu gdzie pobrałeś plik .deb i uruchom polecenie `sudo apt install ./.deb`
Natomiast jak nie musisz korzystać z instalowania przez osobne pobieranie plików to polecam korzystać z instalowania z wykorzystaniem repozytoriów, bo dzięki temu od razu uzyskujesz łatwy dostęp do aktualizowania aplikacji, gdzie przy ręcznej instalacje przez pliki np. .deb będziesz musieć to ręcznie robić.
Dobrze ustawione audio.
Mam nadzieję, że poza audio content też dobry 😅
Ludzi a nie osob. Ja jestem człowiekiem a nie osoba.