Dawny sygnał Ot3 i jego definicja w nowej instrukcji E1

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 сер 2024
  • Na tarczy ostrzegawczej można do odwołania stosować następujący sygnał:
    *Sygnał „Semafor wskazuje sygnał „Wjazd ze zmniejszoną prędkością. Następny
    semafor wskazuje Stój” lub sygnał „Wolna droga ze zmniejszoną prędkością.
    Następny semafor wskazuje sygnał zezwalający na jazdę”:*
    Pomarańczowe i zielone światło w pionie zwrócone do pociągu
    Tak brzmi obecna definicja dawnego sygnału który w latach 60-tych nosił miano "Ot3" i który mimo upływu lat, do dzisiaj ma prawo występować na sieci PKP jako relikt przeszłości.
    W tym filmie próba interpretacji oraz wyjaśnienia jak powstała taka potworna definicja.

КОМЕНТАРІ • 24

  • @piotrciekawski4118
    @piotrciekawski4118 3 місяці тому +1

    Czasami język instrukcji powinien być przystępny i uproszczony tak by każdy zrozumiał. Ps czekam na dalsze kwiatuszki . Dzięki za materiał

  • @2TE10
    @2TE10 3 місяці тому +2

    A moim z kolei ulubionym hitem z instrukcji E1, powielanym debilnie przez ponad 50 lat był opis sygnału S3, który jak dla mnie ktoś tworzył pod wpływem substanji psychoaktywnych. Ten idiotyzm uporządkowano dopiero po 2010 roku, kiedy to wprowadzono "składane" instrukcje, w których można było wymieniać poszczególne karty. Opis S3 sprzed 2010r. stał w sprzeczności z opisem S5 w przypadku, gdy sygnały występowały po sobie na czterostawnej blokadzie samoczynnej, poza tym bredził coś o szybkości 160km/h, która to w ogóle nie ma jak dotąd swojego zobrazowania sygnałowego. Pełny odlot... i przez prawie 50 lat nikt tego nie zauważył...

  • @kacper9687
    @kacper9687 3 місяці тому +1

    Dla mnie wynika to z tego, że te stare sygnały zazwyczaj wymienia się łacznie (nie spotkałem przypadku by tarcza podawała stare sygnały, a semafor juz nowe), a ponieważ stare sygnały zamiast "Ot3" mają oznaczenie opisowe to i takie (dokłądne) znalazło się tu zamiast "S3" i "S5" ;).

  • @robertpkp
    @robertpkp 3 місяці тому +2

    Taki sygnał możemy jeszcze zobaczyć w Piotrkowie Trybunalskim (ToS), Trzebini Sierszy (ToA) oraz w Tuplicach (ToB i ToS)

    • @artu927
      @artu927 3 місяці тому

      W Tuplicach tarcze przebudowano na współczesne sygnały już kilka lat temu (głowice pozostały 3-komorowe, z jedną komorą zaślepioną). W Sierszy i Piotrkowie rzeczywiście odnajdziemy stare sygnały.

    • @robertpkp
      @robertpkp 3 місяці тому +2

      ​@@artu927Narazie w Dodatku 1 do Rozkładu Jazdy IZ Poznań niema zrobionej poprawki propo Tuplic.

    • @moje12a
      @moje12a 3 місяці тому

      @@artu927 normalnie pierwsza i druga komora była pomarańczowa.

  • @steam7087
    @steam7087 3 місяці тому +1

    Moim ulubionym przykladem, są tablice ostrzegawcze stosowane w energetyce, o treści "Nie załączać pracują ludzie" i podobne "Nie załączać". Taka tabliczka to świętość. Nie można jej ot tak sobie zdjąć, nie można też powiesić bez powodu.
    Tylko która z tych dwóch jest ważniejsza? 😉

    •  3 місяці тому +2

      A może jedne są tam, gdzie akurat ktoś coś grzebie i załączenie napięcia by zwyczajnie gościa usmażyło, a drugie są tam gdzie nikogo nie ma ale załączenie napięcia spowodowało by niechciane skutki? Obstawiam że gołe "nie załączać" jest na chłopski rozum ważniejsze - przy tej drugiej rozumiem to tak że brak ludzi sugeruje że tabliczka jest już nieaktualna.

    • @steam7087
      @steam7087 3 місяці тому

      @
      Otóż "nie załączać" oznacza po prostu, że nie można podać napięcia na wyłączony obiekt. I już 😉
      Reszta jest treścią nadmiarową.
      Moim zdaniem w tym przypadku zaczynamy osłabiać znaczenie prostego przekazu. No bo jeżeli brak jest członu "pracują ludzie", to możemy to coś załączyć? Troszkę załączyć albo może mniej niż troszkę?
      No właśnie ;)

    •  3 місяці тому +2

      @@steam7087 No właśnie tak by wyglądała jedna z możliwych interpretacji - skoro tabliczka głosi "pracują ludzie" a na gruncie ludzie sobie już poszli - znaczy można załączyć.
      Ale jako treść nadmiarową to bym bardziej określił coś w stylu (przekładając to o czym jest film) - "nie załączać, gdy pracują ludzie oraz nie załączać gdy brak ludzi"

  • @AntyludzkiWarsztat
    @AntyludzkiWarsztat 3 місяці тому +2

    Zajrzałem do sekcji komentarzy z myślą, że ktoś wspomni o jebutnym mikrofonie. Może padnie jakaś ciekawostka. Cokolwiek. A tu nic.
    Kurde, skąd wytrzasnąłeś takiego olbrzyma?
    Szczerze mówiąc jestem zaskoczony, że na stronie PKP można znaleźć dokumentację. Fajna ciekawostka, z chęcią przejrzę :)

    •  3 місяці тому

      Też czekałem na taki komentarz. Sęk w tym że obserwuję na yt jakąś taką modę że koniecznie musi być mikrofon w kadrze, więc postanowiłem nie być gorszy.
      Ciekawe dokumentacje to czasami do przetargów załączają, a na stronie do pobrania to ewentualnie instrukcje i akty prawne. Jednak wydaje mi się że stare wydania z czasów jednolitego PKP są ciekawsze.

  • @Adam_Lyskawa
    @Adam_Lyskawa 3 місяці тому

    Ale w Polsce się wszystko tak opisuje. Zwłaszcza przepisy, ale oprócz tego - tak też pisze się podręczniki. Znaczy jak się DZIŚ pisze to nie wiem, bo już od dawna ich nie używam (szkołę skończyłem grubo ponad 20 lat temu), pamiętam jednak, jak dorwałem pierwsze zachodnie podręczniki od matematyki, fizyki i chemii to byłem w szoku jak można przystępnie i po ludzku wytłumaczyć tę całą wiedzę. Jak ci nasi studenci to z naszych cudaków ogarniali to jest zagadka i mistrzostwo.

    •  3 місяці тому

      Ale tu mowa jest nie o opisywaniu, tylko o pustej nadmiarowości.

    • @Adam_Lyskawa
      @Adam_Lyskawa 3 місяці тому +1

      @ Mi chodzi o coś, co brzmi jak bełkot i źle się to czyta. Powinno być napisane tak, żeby znaczenie było jasne, doskonale od razu widoczne. Niewymagające dodatkowego tłumaczenia.

  • @moje12a
    @moje12a 3 місяці тому +1

    Swoją drogą w okresie 1959-1969 za pojęcie "zmniejszona prędkość" przyjmowano 40 km/h o ile nie podano inaczej.
    W jeszcze starszej instrukcji mamy sygnał Sr4 czyli wyjazd z ograniczoną prędkością w drugim kierunku zboczonym zatomiast natomiast nie przewidzano tarczy ostrzegawczej dla 4 sygnału tylko je połączono" semafor wskazuje sygnał Sr3 lub Sr4"

    • @komodziarz
      @komodziarz 3 місяці тому +2

      zastanawia mnie, o co chodzi z tym drugim kierunkiem zbocznym?

    • @Pyraz28
      @Pyraz28 3 місяці тому +2

      @@komodziarz Z tego co pamiętam to przed 1956r semafory wskazywały kierunek, dopiero po "Międzynarodowej Konferencji Kolejowej w Moskwie" ustalono, że semafory będą wskazywać prędkość.
      Były wtedy jeszcze stosowane semafory 3 ramienne, i mieliśmy "jazda na wprost", "jazda w kierunku zbocznym" czyli jazda na bok na pierwszej napotkanej zwrotnicy i ten "drugi kierunek zboczny", czyli jazda na zwrotnicy kolejnego rozjazdu na bok.

    • @hvnterblack
      @hvnterblack 3 місяці тому

      @@komodziarz głowice rozjazdowe skraca się maksymalnie, są rozjazdy, które pozwalają na dwa położenia w minus. Jazda jest możliwa po trzech różnych drogach przebiegu, na wprost, na bok, na drugi bok. Masz jeden rozjazd mniej w głowicy. Z tego powodu najczęściej stosuje się rozjazdy krzyżowe podwójne (poza torami głównymi zasadniczymi, tu ważniejsze jest dobre prowadzenie zestawów, żeby nie ograniczać vmax), które pozwalają na podanie przebiegu na aż 4 sposoby (z lewej na lewo, z lewej na prawo, z prawej na lewo i z prawej na prawo).

    •  3 місяці тому +2

      @@hvnterblack Kolega komodziarz pytał o sens sygnalizacji kierunkowej (3-ramiennej) a nie o konstrukcję i typy rozjazdów.

    • @komodziarz
      @komodziarz 3 місяці тому

      a więc jaki jest sens sygnalizacji kierunkowej? :))) bo z jakiegoś powodu w początkach kolei z niej korzystano