Senat, czyli długie trwanie polskiej demokracji

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лип 2024
  • Choć może to brzmieć zaskakująco, to geneza powstania senatu nie wiąże się z parlamentem. Pełnił on początkowo inną funkcję. Jaki związek z tym ma Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i rozbicie dzielnicowe? Czy senat zawdzięcza swoje istnienie kłótniom o podział podatków?
    W okresie II Rzeczpospolitej ścierały się różne wizje funkcjonowania senatu. Od lewicowej, przez federacyjną, aż po konserwatywną. Która zwyciężyła? Każda z nich inaczej widziała rolę parlamentu i jego znaczenia dla ustroju państwa. Czy przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego zamach majowy z 1926 roku pogrzebał te pomysły?
    W pierwszym pytaniu sfałszowanego przez komunistów referendum z 1946 roku pytano Polaków o to, czy chcą zniesienia senatu. Skąd takie pytanie? Czy wyższa izba parlamentu ostatecznie powstała w okresie PRL?
    Przypomnimy też olbrzymią rolę, jaką odegrały wybory do senatu z czerwca 1989 roku dla ustrojowych przemian. Miażdżące zwycięstwo opozycji i klęska komunistów okazała się mięć duże znaczenie dla tempa przekształceń demokratycznych z przełomu lat 80. i 90. Czy można powiedzieć, że senat zawsze wyrażał demokratyczne aspiracje Polaków?
    O tym wszystkim w dzisiejszym podcaście rozmawiają dr Michał Przeperski i jego gość, dr Tomasz Kucharski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
    Rozdziały:
    00:00 Senat, czyli co?
    00:59 Senat przedrozbiorowej Rzeczpospolitej
    21:13 Senat w II Rzeczpospolitej
    44:32 Senat po II wojnie światowej
    Podcast zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego - Portal Historyczny Dzieje.pl

КОМЕНТАРІ • 18

  • @NeonelLoreck
    @NeonelLoreck 21 день тому +6

    Bardzo przyjemna rozmowa!

  • @JurekKiler1
    @JurekKiler1 20 днів тому +4

    Miałem zajęcia na studiach z Panem doktorem, wtedy jeszcze magistrem. Przesympatyczny człowiek 😊 Pozdrawiam serdecznie Pana doktora i Pana prowadzącego :)

  • @krzysztof-kozak
    @krzysztof-kozak 21 день тому +6

    Ten gość świetnie opowiada. Bardzo ciekawe

  • @user-ox8ih1ix8j
    @user-ox8ih1ix8j 21 день тому +2

    Temat rozmowy bardzo ciekawy. Dziękuję Panom za materiał.

  • @MasterYoda089
    @MasterYoda089 20 днів тому +1

    Bardzo ciekawy materiał.
    Dziękuję.

  • @Deveriell
    @Deveriell 13 днів тому +1

    Panie, daj Pan zaproszonemu gościowi mówić!

  • @jakubjacek2823
    @jakubjacek2823 16 днів тому +1

    Pan Prowadzący zabiera zdecydowanie za dużo czasu.

  • @Katarzyna-dc2yt
    @Katarzyna-dc2yt 21 день тому +1

    Senat, nielicha rzecz!

  • @elciab9499
    @elciab9499 11 днів тому

    Dziękuje za przybliżenie tematu, teraz wiem dlaczego sytuacja polityczna w Polsce wygląda jak wygląda. Do izby niższej - Sejmu, może dostać się każdy nawet najgorszy element, gdyż mandat poselski zagwarantuje mu immunitet. Obawy dawnych senatorów iż głos chłopa będzie równy zdaniu fabrykanta, okazały się niestety słuszne, a konsekwencje tego widzimy na co dzień. Żenujący poziom debaty, krzyki, sprawiły że zawód polityka widnieje na dnie listy zaufania społecznego. Oddaliśmy krzykaczom i skandalistom, dłubiącym i zjadającym kozy z nosa, ekrany dziennika wieczornego i mikrofony rozgłośni. Obecnie uczciwy obywatel, poprostu brzydzi się tym 'kręgiem' władzy. Dodając jeszcze że orzeczenia Senatu mogą być przez Sejm odrzucone, stan państwa jaki widzimy wybitnie budzi w nas niepokój. Od lat zamiatane są pod dywan problemy Zusu, nadmierne podatki, dławienie drobnej przedsiębiorczości. Pęd do nachapania się jest nieustany od wielu lat i nawet ogólne potępienie tego rodzaju postaw przez społeczeństwo, nie zmieniło sytuacji polityczno-ekonomicznej. Efekciarskie inwestycje samorządowe, realizowane na wiecznie niespłacony kredyt, dziwnym sposobem okazują się deficytowe! Opresyjny system wymusza na obywatelach wieczne kombinatorstwo, cwaniactwo jest nadal na topie a skuteczne oszustwo, cechą podziwianą przez medialny mainstream. Czy można się więc dziwić że w mediach króluje tandeta, od które z szokiem odwracamy wzrok? (tu przykładzik stręczycielki z 'królowych' życia). Od samej góry, aż po społeczne niziny toczy nas zepsucie, jakim jest przyzwolenie na bezwstyd i bylejakość. Wielka szkoda.
    Miło było się jednak dowiedzieć, że kiedy rewolucja przydzieliła Parlamentowi władzę w sali do gry w piłkę, odezwał się głos rozsądku, który przynajmniej częściowo przewidział tego czynu konsekwencje. Skoro więc znamy przyczynę choroby, może czas opracować skuteczne lekarstwo?

  • @przeperescu
    @przeperescu 21 день тому +1

    Warto!

  • @marekostrowski8900
    @marekostrowski8900 20 днів тому

    Buzek ?

  • @benvrzeka6425
    @benvrzeka6425 21 день тому +3

    Dalej z tą demokracją? Nazywanie ustroju RON demokratycznym jest pochodną XIX-wiecznej historiografii, samą nazwę "demokracja szlachecka" wymyślił Fryderyk Engels.
    Ustrojem RON była monarchia mieszana, w której senat nie był wyrazem demokracji, ale wyrazem arystokratycznego elementu ustroju.

    • @hallc1412
      @hallc1412 21 день тому +2

      To twoje zdanie zgodne zresztą z komunistycznymi włosami łonowymi porastającymi powojenne czasy które już dawno umarły 😢

    • @benvrzeka6425
      @benvrzeka6425 21 день тому

      @@hallc1412 że co? Przecież historiografia PRLu forsowała narrację, że RON była demokracją szlachecką.

    • @user333u3
      @user333u3 21 день тому

      RON miał tyle wspólnego z demokratyzmem co III Rzesza z humanitaryzmem. To był sarmacko-katolicki gułag dla ludu polskiego, szczególnie w fazie upadku w XVIIIw. Jedna wielka patologia i anarchia od Poznania do Kijowa. Reformy 3 maja to tylko wzięcie chłopów "pod opieke". Dopiero Tadeusz Kościuszko wprowadza coś takiego jak demokratyzm do Polski, był to człowiek który wyprzedzał swoją epokę o 100-200lat (w II Rzeczpospolitej los chłopów był niemal równie tragiczny jak w pierwszej, a segregacja rasowa w USA trwała do połowy XXw.)

  • @RyjJakTelewizor
    @RyjJakTelewizor 19 днів тому

    Ewolucja trwa. Dzisiaj rządzi się odbytem. Co będzie dalej?