Zaraza zimniaka na pomidorach - zapobieganie. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Uprawa pomidorów.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 лип 2022
  • Zaraza ziemniaka to najgroźniejsza choroba pomidorów. 🍅 Warto o niej pamiętać na każdym etapie uprawy pomidorów. Dlatego w dzisiejszym odcinku przypomnienie, jak rozpoznać zarazę ziemniaka na pomidorach, jak jej zapobiegać i jak się zachować, gdy zobaczymy jej pierwsze objawy. Zapraszamy! 🍅🍅🍅
    O różnych chorobach, jakie mogą zaatakować nasze pomidorowe uprawy mówiliśmy już w jednym z poprzednich odcinków tego cyklu na naszym kanale. Dziś skupimy się przede wszystkim na zarazie ziemniaka, bo jest to choroba najgroźniejsza, która w bardzo szybkim czasie może zniszczyć rośliny, które pielęgnowaliśmy przez tak długi czas, często od marca, od nasionka.
    Zaraza ziemniaka to choroba grzybowa, która w latach szczególnie mokrych, podczas dłuższych okresów wysokiej wilgotności, może wyrządzić ogromne szkody. Objawia się ty, że początkowo na liściach pojawiają się szybko rozrastające się szare plamy. Potem choroba atakuje łodygi, następnie owoce, aż zamierają całe rośliny. Patogen ten kiełkuje w kropli wody, dlatego tak istotna jest ochrona roślin przed nadmiernym zraszaniem i dlatego tak niebezpieczne w uprawie pomidorów mogą być częste opady.
    O zarazie ziemniaka warto pamiętać już na etapie wysiewu pomidorów, ponieważ są odmiany bardziej i mniej odporne na tę chorobę. Z drugiej strony mnogość oferowanych odmian nasion pomidorów zachęca do eksperymentowania i wysiewania na próbę wielu z nich. Ja np. w tym roku wysiałam m.in. odmianę White Beauty, Tigerella, Figiel, Faworyt, Maskotka, Ola Polka, Peardrops, Kmicic, Betalux, Samuraj, Złoty Ożarowski, Krakus, Malinowy Ożarowski czy Oxheart, z czego m.in. odmiany Betalux i Krakus uznawane są jako odporne na choroby.
    Kolejnym krokiem w zapobieganiu zarazie ziemniaka na pomidorach jest obniżenie wilgotności wokół roślin, a raczej uchronienie ich przed deszczem. Można to zrobić sadząc je w szklarniach lub tunelach foliowych. Można też wybudować nad nimi prowizoryczne foliowe zadaszenie. Znam też osoby, które stawiały nawet nad roślinami parasole słoneczne w najbardziej deszczowy czas. Na grządkach i w gruncie warto regularnie usuwać chwasty i nadmiar liści, żeby wilgotne czy też mokre rośliny mogły szybciej przesychać. W tym pomaga też usuwanie tzw. „wilków” czyli młodych przyrostów, które pojawiają się w kącikach liściowych. Nasze pomidory mają wtedy nie tylko więcej siły na zawiązywanie owoców, ale także mniejsze zagęszczenie liściowe pomaga im zachować zdrowie. Niebagatelne znaczenie ma więc także gęstość nasadzeń. Im więcej i gęściej posadzimy rośliny, tym pomidory będą miały wilgotniej i tym większe jest wtedy ryzyko skiełkowania zarodnika zarazy ziemniaka.
    Duże znaczenie ma też podlewanie pomidorów. Jeszcze raz więc warto przypomnieć, że nigdy nie dozujemy na nie wody od góry, żeby niepotrzebnie nie zwilżać liści. Zawsze podlewamy pomidory od dołu, bezpośrednio na podłoże. Jeżeli jest bezdeszczowa pogoda, pozwalamy nawet nieco przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża, zanim sięgniemy po konewkę lub wąż ze zraszaczem. O regularnym podlewaniu nie zapominamy już w czasie zawiązywania się owoców, wtedy rośliny te mają duże zapotrzebowanie na wodę.
    Zatem, na dalszym etapie uprawy pomidorów, w lipcu i sierpniu, gdy już nasze rośliny podrosły i właśnie zawiązują owoce, warto śledzić prognozę pogody i podjąć odpowiednie kroki, jeżeli zapowiadana jest chłodna i deszczowa aura. Przede wszystkim nasze rośliny powinny być odpowiednio odżywione. Warto więc zadbać o ich dobre nawiezienie. Nie powinniśmy jednak sięgać po nawozy azotowe, które mają wpływ właśnie na rozwój masy liściowej, ale po nawozy wieloskładnikowe, zawierające fosfor i potas. Można też oczywiście użyć nawozów organicznych, np. granulowanego obornika, gnojówki czy też kompostu. Dobrze odżywione rośliny będą miały więcej siły, żeby oprzeć się atakowi zarazy.
    Jeżeli niepokoi nas już wygląd krzewów pomidorów, liście są bledsze, lekko przebarwione lub pojawiają się pierwsze plamy, możemy rozpocząć opryski. Na początek warto użyć preparatów naturalnych, np. wykonanych samodzielnie z pokrzyw lub skrzypu polnego. Jeżeli nie mamy takich możliwości możemy sięgnąć po gotowe do użycia środki w postaci sprayu, np. na bazie ekstraktu z grejpfruta lub ekstraktu z pokrzywy. Wyciąg z pokrzywy działa stymulująco na wzrost i rozwój roślin, a także działa zapobiegawczo w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi. Tak samo działa gotowy do użycia spray z ekstraktem z grejpfruta, który może być stosowany przez cały okres wegetacyjny roślin.
    Zawsze liście z plamami odcinamy i usuwamy, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby do minimum.
    Życzę więc idealnej pomidorowej pogody i zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 38

  • @przemysawwicek4496
    @przemysawwicek4496 2 роки тому +7

    Dużo informacji ciekawych w tak krótkim filmiku pozdrawiam 👏😀

  • @marcinkonieczny3737
    @marcinkonieczny3737 2 роки тому +5

    Pamiętam jeszcze okres sprzed zarazy ziemniaczanej - zanim ją sprowadzono, czy też wytworzono - czyli ponad 30 lat temu. Jakaż masa wtedy była owoców z niewielkiej grządki. No ale też i ludzi wtedy było 2 razy mniej na ziemi - więc i zanieczyszczenie wiele razy mniejsze - mniej kwaśnych deszczów, dziury ozonowej, itd.

    •  2 роки тому +2

      Też pamiętam, jakie zbiory mieli co roku moi rodzice 30 lat temu...

  • @danutaprzodaa6468
    @danutaprzodaa6468 2 роки тому +6

    Dziękuję za cenne informacje 😘Pozdrawiam serdecznie 😘

    •  2 роки тому +2

      😘

  • @robstark1077
    @robstark1077 2 роки тому +4

    Bardzo pożyteczny film. U siebie już wykonałem oprysk profilaktycznie środkiem grzybobójczym i póki co jest ok. Uprawiam pomidory w donicach więc podlewam jest min.2x dziennie a stoją pod okapem dachu więc deszcz 8m za bardzo nie zaszkodzi. Pozdrawiam!

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 2 роки тому +1

    Dzięki 👍😘 pozdrawiam serdecznie ☀️☀️

  • @BWBGdansk
    @BWBGdansk 2 роки тому +9

    U mnie już ziemniaki wykończone przez zarazę w ciągu dwóch deszczowych dni padły, teraz walczę o resztę ogrodu 🙂

    •  2 роки тому +3

      Trzymam kciuki!

    • @AnKa38587
      @AnKa38587 2 роки тому

      U mnie to samo

    • @sawomirbartosiak2487
      @sawomirbartosiak2487 2 роки тому

      Jeśli ziemniaki są blisko innych warzyw to niestety będą straty. Życzę powodzenia

    • @sawomirbartosiak2487
      @sawomirbartosiak2487 2 роки тому

      U mnie jak na razie jest ok aczkolwiek ten lipiec nie jest na szczęście tak deszczowy jak było w poprzednich latach. Rok temu przez zarazę straciłem połowę pomidorów 😣

    • @violett65
      @violett65 2 місяці тому

      Ja od początku opryskuję drożdżami, Emami, algami i nie mam problemu z chorobami pomidorów. W tym roku mam 16 odmian i rosną pieknie w gruncie.

  • @wandakuprel3730
    @wandakuprel3730 2 роки тому +4

    U mnie tak bylo w ubieglym roku z pomidorami. Pomidory byly piekne, dorodne i obficie owocowaly. Przyszlo dwa lub trzy dni opadow i z obfitosci nic nie zostalo. Pozornie zdrowe, okazaly sie zarazone.

    •  2 роки тому +2

      Może ten sezon będzie lepszy :) Pozdrawiam! Iza

    • @wandakuprel3730
      @wandakuprel3730 2 роки тому

      @
      Opryskuje profilaktycznie albo sodą albo drozdzami, mam nadzieje, ze to pomoze.
      Pozdrawiam

  • @ogrodoweprodukty7627
    @ogrodoweprodukty7627 2 роки тому

    😊👍👏

  • @doriskob9347
    @doriskob9347 2 роки тому +1

    witam

  • @jadwigaszadkowska8985
    @jadwigaszadkowska8985 2 роки тому +2

    U mnie w gruncie chyba już po pomidorach

    •  2 роки тому

      😥

  • @zuzannakwiatkowska5458
    @zuzannakwiatkowska5458 2 роки тому +2

    Nawzajem pani Izo u mnie narzie jest super duże owocki ja daje już teraz nawóz do pomidorów w płynie żeby nie wliście jak pani mówi tylko w owoce i mam pytanie niestety nie odnośnie pomidorów chodzi o moją paprykę na liściach są plamy ciemno fioletowe opryskałam je nie które sobie radzą po za jednym co zrobić i jeden jest ładny ale nie ma owoców będzie dopiero miał kwiaty mam wykonać oprysk do listny z wapnem czy poczekać a z tym co jest nie najlepiej opryskać go na mączniaka czy innym dziękuje za dopowiedż 🙂😔😔😔

    •  2 роки тому +1

      Trudno odpowiedzieć nie widząc roślin... Ale zanosi się, że będzie teraz wymarzona pogoda dla roślin psiankowatych, więc może je odżywić i poczekać jak sobie poradzą w czasie suchej, słonecznej aury? Może odbiją, skoro już wstępnie zostały opryskane? Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki! :) Iza

    • @zuzannakwiatkowska5458
      @zuzannakwiatkowska5458 2 роки тому +1

      @ dziękuję 🙂

    • @zuzannakwiatkowska5458
      @zuzannakwiatkowska5458 2 роки тому

      A jeśli mogę jeszcze zapytać to zdj gdzie mogę pokazać bo chyba tu się nie da

  • @kasiafilipczak8030
    @kasiafilipczak8030 2 роки тому +1

    Moje pomidory zaatakowała aż zaatakowała że musiał się pozbyć kilku krzaków resztę udało się uratować

  • @eLAeM
    @eLAeM 2 роки тому

    Jak Pani sądzi, dlaczego na gronie rosną max dwa pomidory a reszta kwiatków nie wykształciła owoców?

    • @monikar5491
      @monikar5491 2 роки тому +1

      Może tak się dziać podczas upałów lub gdy występują chłodne noce- pomidory wtedy mniej wiążą (tak zaobserwowałam u siebie)

    • @eLAeM
      @eLAeM 2 роки тому

      @@monikar5491 Dziękuję za odpowiedź

  • @paweszczepanowski5813
    @paweszczepanowski5813 2 роки тому +2

    A nie lepiej jako pierwszego uzyc srodka o dzialaniu systemicznym a dopiero potem wglebnego i kontaktowego?🍅🍅

  • @Marian-gy8ir
    @Marian-gy8ir 10 місяців тому +1

    "Spółka Synthos AGRO zawiadamia, że z dniem 30.04.2021 wygasło zezwolenie dla dobrze znanego wielu działkowcom środka ochrony roślin Curzate Cu 49,5 WP, a tym samym została zakończona produkcja tego środka. Curzate Cu 49,5 WP będzie dostępny w sprzedaży tylko do dnia 31.07.2021.8 lip 2021"🤢🤢

  • @CorkaKrola
    @CorkaKrola 2 роки тому +1

    Witam serdecznie!
    Niektóre osoby uważają, że na "miedzian" jest już za późno przy takich wysokich temp. które są wysokie nawet wieczorem.😌 Podobno w takich warunkach "miedzian" staje się toksyczny. Czy to prawda?
    Pozdrawiam wszystkich ogrodników. Oby ten sezon dla pomidorów był wyjątkowo udany.😉😎🍅❣️

    •  2 роки тому +3

      Nic do tej pory o tym nie słyszałam... Zgłębię temat... Pozdrawiam! Iza

    • @CorkaKrola
      @CorkaKrola 2 роки тому +3

      @ 🙂❤️ Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Pani całą działalność. 🤩❤️

    •  2 роки тому +3

      @@CorkaKrola 🥰 a ja dziękuję za oglądanie 😁