Ks. Strzelczyk jest jak zwykle niesamowity. Mógłbym godzinami słuchać różnych rozmów z jego udziałem. Przyjemny ton głosu, trafne przemyślenia, otwartość w poruszanych tematach (często można się spotkać, ze zdaniem, moje jest mojsze i kropka), no i co najważniejsze, świetnie merytorycznie wywody (od początku do końca ma się wrażenie, że słucha się osoby która wie o czym mówi). Chętnie posłuchałbym więcej ☺
Zapewne powtórzę się , jednak pragnę dodać ten kom.dla zasięgów , ponieważ ks.Strzelczyk to jeden z mądrzejszych polskich kapłanów i warto , aby jego głos docierał jak najszerzej . Wyjątkowo dobra rozmowa . Sensownie zadane pytania , które nurtują wielu myślących chrześcijan i czytelne odpowiedzi , w tym pokorne :” nie wiem „. Jedno mnie zdumiało i proszę , aby dotarło, a mianowicie : w przeciętnej wiejskiej parafii mogą mieszkać ludzie chcący Eucharystie przezywać intelektualnie i stad zjawisko churchingu . Bo ileż można słuchać kapłana , który uważa, ze całe zło tego świata bierze się stad , ze np. dzieci w pewnym wieku są zafascynowane Harrym Potterem;)? Niestety , wciąż pokutuje przekonanie , ze na wsi mieszkają głupsi ludzie i można tam posłać mniej rozgarniętego prezbitera .
Dziękuję za szalenie ciekawą rozmowę i skłonienie do refleksji🥰 Zgadzam się z ks. Grzegorzem w stu procentach, sama mam czasami problem w odnalezieniu się w niektórych formach pobożnosci w Kościele... uważam, że kryzys jest szansą dla Kościoła na odbudowę i daje sporo nowych możliwości do mądrej ewangelizacji. Marzy mi się Kościół pełen życia, zaangażowany, otwarty na każdego człowieka, budujący prawdziwą wspólnotę, włączający świeckich w życie Kościoła, który łączy, a nie dzieli, który poszerza horyzonty myślowe i daje nową perspektywę. Kościół czuły, wrażliwy i empatyczny, który jest blisko współczesnego człowieka i mówi do niego zrozumiałym językiem, który nie chowa się przed ludźmi, ale do nich wychodzi. Kościół, który mądrze prowadzi ludzi, rozwija ich duchowość. Kościół odważny, który nie boi przyznać się do błędu czy porażki. Kościół, który głosi czystą Ewangelię i potrafi ewangelizować mądrze z miłością. Wydaje mi się, że brakuje nowych form i rodzajów duszpasterstwa, które odpowiadałyby na potrzeby współczesnych ludzi, którzy dawno wyrośli z katechezy średniej szkoły czy duszpasterstwa akademickiego. Osoby dorosłe czesto praktykują i nie do końca wiedzą co, jak i po co praktykują, co się za tym kryje. Nie rozwijają się duchowo bo czasami brakuje im wiedzy z zakresu katechezy, liturgii, sakramentów czy nabożeństw. Na kazaniach nie ma czasu na to, a nie każdy czyta fachową literaturę, ma dostęp do super rekolekcji czy chociażby korzysta z internetu. Niektórzy są wykluczeni społecznie z dostępu do nowych technologii. Takie moje przemyślenia ślązaczki, która wylądowała w Krakowie😊 Przepraszam za tak długi wywód, ale ten odcinek szczególnie chwycił mnie za serducho 🥰
Katecheza dorosłych. Mam 49 lat i od około dwóch ostatnich lat sama, wykorzystując dobre programy katolickie w necie uczę się swojej wiary. Dorośli nawet podstawowych spraw wiary nie rozumieją , a nawet nie wiedzą. Dziękuję wam Dominikanom za filmy YT, ABP G. Rysiowi (dużo od tego Kapłana się nauczyłam), konferencjom, wykładom w sieci różnym osobom konsekrowanym. Dużo się nauczyłam.
Kupić i przerobić Katechizm KK, czytać żywoty św, brewiarz, CODZIENNA MSZA ŚW. jak najczęstsza adoracja Najświętszego Sakramentu, codzienny rachunek sumienia, czytanie fragmentu Pisma św i rozważanie, różaniec. W ten sposób zyskasz o wiele więcej niż słuchanie ludzi obecnego Kościoła, bo wielu z nich jest niepewna,np abp Ryś po tzw mszy św na "Resecie", a nigdy się nie wie jakie ci ludzie mają intencje i komu tak naprawdę służą... Pozory mylą i to bardzo.
Danuta Migda .Zdaje mi się,że była pani wiele lat członkinią ŚJ.Dlatego pyta pani katolików "w co wierzą"?Co -to jest pytanie o rzecz,przedmiot.Katolicy wierzą nie w przedmiot(kamień,drzewo,woda) tylko w Kogoś,w Boga.
Długo, ale twórczo bardzo . Warte wysłuchania po raz drugi i potem wsłuchania się w siebie. Owoce działania Ducha Świętego poprzez Slowo będą na pewno. Dziękuję Obu Wspaniałym, prowadzącym ten mądry dialog, w którym na czele stał Pan Bóg. To mnie umocniło w przekonaniu, że warto słuchać ! Z serca dziękuję i proszę o kolejne spotkanie.
Książkę czytałam i polecam!! Tak, Kościół jest mój i nasz....dziękuję za wybrzmiewajacą w rozmowie troskę o Kościół. Za pełną spokoju rozmowę . Za sluchanie siebie nawzajem......jest nadzieja!!!!!!!!
Doskonała rozmowa. Dawno nie słyszałem tak trafnej i wnikliwej analizy życia parafialnego!!! Parafia to najważniejszy obszar zmiany. Widzę że wiele pytań pozostaje bez jasnej odpowiedzi, ale całkowicie to rozumiem, jesteśmy w końcu w Drodze:) Ja marze o Kościele ludzi normalnych, którzy nie próbują rzeczywistości naginać pod siebie, a co za tym idzie się na nią obrażać. Chce Kościoła który słucha tego co jest, przygląda się z uwagą i zaciekawieniem, a potem po analizie, w spokoju, świadomie, z rozwagą zbliża siebie i innych do Chrystusa. To chyba realne marzenie zawłaszcza, że mamy na zapleczu Karetkę z takimi rozmowami:). Świetny wywiad. Gratuluje!
Dziękuję, za tą rozmowę. Czułam troskę o kościół, o owieczki i próbę szukania dróg. Co i jak dalej. Dla mnie nie było za długo. Do nawrócenia i na tę codzienną drogę wracania do Boga, doprowadziła mnie Droga Neokatechumenalna. Przedstawiam się od razu, bo rozmowa jaką prowadzili obaj panowie, była mi bliska, zrozumiała i absolutnie nie długa. Jestem w Neo..., jestem kobietą i tu znalazłam swoje miejsce w kościele. Nie o tym chce teraz pisać, chcę tylko zaznaczyć, że drzwi są już otwarte. Przecież każdy kto kocha kościół może czerpać z doświadczeń Drogi Neokatechumenalnej, ale nie tylko. Kościół ma zebranych już wiele doświadczeń w różnych aktywnościach wiernych, w różnych grupach, które powstały przy kościele. Przecież można korzystać z tych najlepszych, sprawdzonych doświadczeń, które mogą pomóc w ożywieniu, odświeżeniu życia kościoła. Wcześniej, zanim weszłam na ,, Drogę,, miałam patrzenie ,, my, oni,, W tym kościele jest zimno, a w tym brudno, a ten ksiądz jest fajny, a ten głupi, co ONI wymyślają,, ITD itp. Teraz jestem w środku, ja i mój kościół, za który jestem odpowiedzialna. Kocham kościół, nie udaję, że wszystko jest ok, ale zachowuję się jak córka, która kocha swoją Matkę - Kościół. Nawet, jeżeli ,, Matka,, zrobiła coś złego, nie potrafię jej oskarżać. Staram się Jej pomoc, ochronić. Ksiądz to teraz dla mnie ten, którego wybrał Bóg i namaścił. Jeżeli grzeszy to cierpię cholernie, ale nie napadam na niego , tym bardziej publicznie, tak jak nie zrobiłabym tego nigdy mojemu bratu. ,,Droga..,, nauczyła i stworzyła warunki do braterskiego upominania, tak jak mówi Pismo.. Najpierw w cztery oczy itd... Upominanie bez miłości i troski o zbawienie brata jest zwykłym moralizmem, albo nawet osądem. Do tego jesteśmy prowadzeni, ale to jest proces, droga i nie dzieje się to na pstryknięcie palcami. Jestem bardzo wdzięczna kościołowi za możliwość dorastania do dojrzałego i nie fałszywego chrześcijanina. A jednocześnie pokazała mi Jezusa, Maryję, Boga jako wielki Skarb, który mógł mnie ominąć. Brrrrr.... Na szczęście tak się nie stało !!!!! Dziękuję, również za tą rozmowę, która dała mi nadzieję, że jest dużo ludzi zatroskanych o zbawienie ludzi i o Kościół. Pozdrawiam serdecznie !!!
Jeden aspekt, który nie został poruszony: katecheza szkolna. Ja również, tak jak ks. Grzegorz, "szkoliłam" się w wierze na Oazie, więc katecheza szkolna była dla mnie pewnym dodatkiem, ale dla wielu młodych ludzi w wieku szkolnym jest jednym bardziej osobistym spotkaniem z Bogiem. To jak katecheza jest prowadzona, często przez księży i osoby duchowne bez wykształcenia pedagogicznego i bez pomysłu i zaangażowania "woła o pomstę do nieba" 😉 Akurat miałam całkiem dobre porównanie różnych sposobów prowadzenia lekcji. Katecheza w gimnazjum była prowadzona przez siostry Salezjankę, s. Annę - i nigdy nie zapomnę jej wspaniałego Ducha i zaangażowania. Prawda jest taka, że życie jej zawdzięczam (może i wieczne 😉). W liceum z kolei katecheza była prowadzona przez ojców paulinów i tu było różnie, ale np. raz dostaliśmy kilka kartek wydruku o Eucharystii, które mieliśmy wykuć na pamięć z nazwami łacińskimi (naprawdę nie uczą już łaciny w szkole, więc równie dobrze można by było wstawić nazwy po chińsku albo szwedzku), a później był z tego test (i to nie jeden). Jeśli celem tego ojca było wzbudzenie strachu przed słowem Eucharystia, to zdecydowanie mu się udało. 😜 Lądując - boli mnie, że szkolna katecheza to jedno z niewielu wyjść księży "do ludzi" z kościoła, które się totalnie marnują. Przecież jest to idealny moment na pokazanie tej "ludzkiej" twarzy Kościoła. Kościoła wspólnoty - wprowadzenia dyskusji, dzielenia się o wierze, wspólnego czytania Pisma... To jest idealny moment na NAUCZENIE przyszłych dorosłych czym jest Kościół i jaka może być ich rola w tym Kościele. Jeśli już mamy marzenia, to moim marzeniem by byli księża zaangażowani w katechezę dzieci i młodzieży. Księża zaangażowani i powołani do pracy z dziećmi jak ks. Bosko. Też księża wykształceni w tym kierunku... Z Bogiem i dziękuję za te piękne przemyślenia i za tą serię. Jest niezwykle wartościowa. ✝️♥️
Niestety to prawda katecheza szkolna leży, na lekcjach religii obrazek powszechny to ksiądz w laptopa wpatrzony a młodzież w telefonach... Jak można tak marnować spotkanie z młodym człowiekiem
Dziękuję za kolejną dobrą rozmowę, która otwiera mi kilka wątków do rozmyślań. Ks Grzegorza chętnie znowu posłucham. Ciekawią mnie też inni planowani rozmówcy. Od początku serii słucham od deski do deski, nie tylko goście dobrze mówią, rownież prowadzący ma styl, który jest zachęcający. Dzięki😍
Dzięki za dobre słowa. O kolejnych gościach informujemy w dzień premiery danego odcinka. Czasem musimy zmieniać kolejność, więc się nie spieszymy z informacjami.
Nie ma obaw, nie ma spania, słucham, czytam i oglądam wszystko co dotyczy kościoła. Mamy dzieci i nieustanną troskę jak ich ochronić, jak przeprowadzić przez młodość, która stała się dla młodych jedną wielką pułapką. Jak ochronić ich przed dyskusją jałową, co jest dziś ważne. Jak przedstawić tę krytykę wewnątrz kościoła. To wieczne oburzenie na sprawy organizacyjne, a zupełna obojętność na istotę, czyli miłość i relacja i jedność z Bogiem, a nie jak długa ma być suknia kapłana.,a nawet komunia, na rękę czy nie. Czepianie się komunii na rękę, a jednocześnie brak chętnych na odprawienie Eucharystii. Młodzi to widzą. Ksiądz nie odprawi Eucharystii, bo jest sobota czy piątek , zaczął się weekend i księdza nie ma. Jest na wypoczynku. A potem co mam powiedzieć. Trać życie dla swojego braciszka, bo cię potrzebuje i chce się z tobą bawić, mimo, że to jest świetne popołudnie sobotnie ? Co mam powiedzieć, że najważniejsze z tego dylematu, jest, żebyś wziął komunie do ust. Od 40 lat przyjmujemy komunie na rękę i robimy tak wszyscy. Miłość do kościoła, do Jezusa wzrosły, bojaźń boża w ogóle się pojawiła. Wcześniej nie wiedziałam co to jest. Nasze dzieci nie chcą grzeszyć i pewnie, że nie zawsze im to wychodzi. Ale bez błogosławieństwa taty, albo mamy nie chcą wyjść z domu. To jest cudne. Nie twierdzę, że zawsze jest tak łatwo, ale już jestem jakoś przekonana, że na życiowym zakręcie będą szukały ratunku u Jezusa ,w kościele. U Matki Jezusa, Maryji, a nie w formie przyjęcia komunii Świętej.. Czy usta, czy ręką. Teraz moją troska jest jak ochronić dziecko przed tym co robi kościół, ten formalny, a nie duchowy. Jest wielu pięknych postaci w kościele i uczę jak odróżniać jednych od drugich. Jestem Bogu, którego poznałam we wspólnocie tego kościoła, bardzo, bardzo wdzięczna, że nauczył mnie oddzielać ziarno od plew . Tych co prowadzą w górę od tych specjalistów prawych od sądów i oskarżeń co do formy i który kościół jest prawdziwy. Może na razie tyle....
Bardzo to ciekawe i wzmacniające że można bez wielkich emocji ,interesująco ,bez koncentrowania się na sensacyjnych wątkach rozmawiać o sytuacji w kościele ,o jego perspektywach ,problemach .Tyle ciekawych punktów i pytań ... Mam nadzieję że to nie ostatnia rozmowa z ks.Strzelczykiem ,bardzo będę czekać na następną A parafia księdza to.musi być zespół.naprawdę szczęśliwych ludzi!
Przeogromnie dziękuję za tą serię. Dzisiejszy Ksiądz gość odpowiedział na tyle nurtujących mnie pytań i ubrał w konkret tematy, których nie potrafiłam nazwać. Cudne móc posłuchać tak wspaniałych kapłanów. Najbardziej ujęła mnie odpowiedź nt. roli kobiet w Kościele. "Posłuchajmy" jest dla mnie słowem kluczowym umiejętności, której pragnę jak ryba wody i to nie tylko w Kościele, ale całym społeczeństwie. Można pomarzyć, żeby wszyscy kapłani byli tak mądrzy i otwarci, ale tak samo jak marzymy o takich to szefach, politykach, małżonkach czy sąsiadach, tak samo wiemy, że te marzenia się do końca nie spełnią. Ale wspaniale móc o tym pomarzyć i cudnie, że są tacy kapłani. Nawet jeśli niewielu, to są iskrą, od której zapala się ogień i wierzę, że będzie on coraz większy. Bóg zapłać ojcowie za to, że jesteście i za to, co robicie.
Zazdroszczę parafianom ks Strzelczyka, w mojej parafii od 23 lat nic nie może się zmienić, bo zdaniem Proboszcza : po co . I tak przechodzą kolejne pokolenia, które karmione są formami pobożności i nic poza tym.
Małgorzata Gołąb.Ja od lat myślałam,że musi nastąpić wymiana pokoleniowa,by KK się zmienił.Od lat słyszę oburzające historie o zakałach Jankowskim,Głódziu,Paetzu ,Gulbinowiczu i innych im podobnych.i od lat czekam,że zostaną wyrzuceni z KK, i czekam daremnie.Przez te lata musiałam wysłuchiwać od ludzi i od najbliższej rodziny ataków na KK,gdzie wszystko jest dozwolone,gdzie różnej maści przestępcy są chronieni,a sprawy są zamiatane pod dywan.I musiałam milczeć,bo nie miałam argumentów.A siostry,brat,córka,znajomi całkiem odsunęli się od KK,a nawet stali się jego wrogami,widząc bezsilność ofiar i bezkarność i ochronę przestępców.Ja tego nie rozumiem,dlaczego hierarchowie kryli przestępców a nawet sami nie byli w porządku.Dlaczego było na to przyzwolenie? Od lat pytam:czy oni nie czytają Biblii?Czy oni nie boją się Boga?A w ogóle...czy oni wierzą w Boga?Cieszę się ,że wreszcie coś drgnęło i KK zaczyna się oczyszczać. Przykro mi,że tak późno,i tak wielu ludzi odeszło zrażonych,oburzonych...bo oni już nie wrócą do Kościoła. Katolickiego.
Bardzo ciekawa dyskusja. Szacunek dla kobiet i oddanie im głosu gdzie widzą siebie w kościele a nie upychanie ich gdzieś po kątach jest jednym z powodów dla których chętnie sięgnę po książkę ks. Strzelczyka. Bóg zapłać i szczęść Boże.
To, co Ksiądz powiedział o minimaliźmie i baroku - to miód na moje serce :-) Nie znoszę barokowych wnętrz i czuję się w nich bardzo "nie u siebie"... Natomiast naturalne, nie zanadto wygładzone materiały (kamień, cegła, drewno) - czy w wersji minimalistycznej (np. kościół dominikanów na Służewie, tam jeszcze dochodzi beton, który pięknie gra z całą resztą), czy gotyckiej (te misterności, rzeźbione w kamieniu czy drewnie!) - to, jak dla mnie, czyste piękno, które świetnie współgra z sacrum... Zgadzam się też z Księdzem w kwestii kościelnych pieśni - oj, "słodkie drzewo, słodkie gwoździe", co to "rozkoszny owoc nosiły"... :-/ Choć może to też kwestia wykonania - ta sama pieśń, zaśpiewana przez dobry chór(ek) (bez towarzyszenia organów, za którymi też nie przepadam) i przez niezbyt utalentowanego organistę bywa niemalże innym utworem...
Byłoby super gdyby każdy parafianin miał takie poczucie, że może z pytaniami o wiarę pójść do swojego farorza/ proboszcza. Kościół otwary dla każdego mi sie marzy. Dziękuję za ciekawą rozmowę.
Ks.Strzelczyk jest ulubieńcem mojego syna też Grzegorza a w dodatku dziś ma urodziny /bardzo by było mu miło jeśli ta książka byłaby właśnie dla niego/, Z ciekawości więc obejrzałam ten odcinek. Bardzo mi się spodobał , bo od 2017 pogłębiamy z mężem swoją wiarę, po potężnym kryzysie małżeńskim Pan napełnił nas Duchem Świętym i zaczęło się......Długo by było opowiadać co się wydarzyło , ale wiemy że jeśli damy poprowadzić się Duchowi Świętemu i wejdziemy w Bożą służbę, pełną różnorodności to jest ona piękna i bardzo owocna. Niestety nasz Proboszcz typowy tradycjonalista wszystkiego się obawia /Wieczorów Uwielbienia, mszy charyzmatycznych , czy pogłębiania wiary przez internet słuchając nauczań np ks Pawlukiewicze , O. Szustaka i wielu inny wspaniałych Księży i Ojców zakonnych oraz nauczań świeckich np na kanale np Witek Wilk, Marcin Zieliński, Dotyk Boga oraz wyjazdowych rekolekcji Szkoda bo każdy z nas ma inną drogę do Pana Boga, więc w typowo tradycyjnym kościele bardzo trudno ją było nam odnależć ale i na to Pan Bóg znalazł sposób Życzę Wam Kochani ,aby i was wszystkich spotkała tak wielka Łaska, aby i was wybrał On sam Bóg- Jezus Chrystus pozdrawiamy uratowani Jola i Krzysztof z Dąbrowy Górniczej/ bardzo często głosimy swoje świadectwo i to przynosi ogromne owoce , właśnie niedawno młode małżeństwo wycofało papiery rozwodowe Chwała Panu za to !!!!! a tak w ogóle to chętnie spotkalibyśmy się z księdzem i porozmawialibyśmy jak to widzimy od strony świeckich/gorąco pozdrawiamy Szczęść Boże
Wydaje mi się, że ks. Strzelczyk w wypowiedzi o Mszy Św. Wszechczasów zaprezentował błędne pojmowanie powodu jej popularności. Sam ryt jest, jak najbardziej, bezpośrednim wyrazem zwrócenia się ku tradycji (tradycyjnej teologii, filozofii, moralności, sztuce itp.) i jest często pierwszym, co z tej tradycji czerpiemy. Natomiast nie jest to sprawa poczucia estetyki ani jakaś drobna preferencja liturgiczna. Zainteresowanie klasycznym rytem wynika z z faktu, że wyraża on wiarę dużo lepiej niż nowy, a pewien „autorytet” starego rytu wynika z tego, że ukształtował się organicznie i ewolucyjnie przez setki lat (na soborze został ujednolicony i skodyfikowany) w przeciwieństwie do nowego, który jest drastycznie rożny i można odnieść wrażenie, że (co może jest w pewnym stopniu prawdą) został wymyślony od nowa. A skąd zwrócenie ku tradycji? Chyba z dostrzeżenia jej mocy. Osobiście często widzę, że kościół próbuje być na siłę fajny i dostosowywać się do współczesnej kultury i filozofii. Skutkiem jest trochę rozwodnienie katolicyzmu, który staje się mętny, a który kościół czasem próbuje przedstawiać jako kolejny system myślowy, który człowiek sobie może wybrać. Konkurując w taki sposób, kościół nie ma szans na zwycięstwo, bo to jest konkurencja świecka. Jedyna szansa to przypominanie o nadprzyrodzonym wymiarze kościoła i wiary katolickiej - jakkolwiek fajne, modne i skuteczne byłyby inne filozofie i poglądy, to tylko katolicyzm pochodzi od Boga i tylko on prowadzi do zbawienia w Jezusie Chrystusie.
Ojcze Tomaszu jade dzis do Sanktuarium Matki Boskiej Wspomagajacej w Passau/ Pasawie. Obiecuje pamietac o ojcach w Rozancu. 😇😇🙏 (Sanktuarium prowadza nasi ojcowie Pallotyni 🥰)
Dziękujemy O. Tomaszu postaramy się posłuchać, choć mamy teraz bardzo trudną sytuację z mamą jest ciężko chora na raka trzustki więc prosimy o wsparcie modlitwą pozdrawiamy i błogosławimy.
Rzeczywiście bardzo potrzeba nam katechezy dla dorosłych. O podstawach wiary, sakramentach, Biblii. W czasach coraz większego relatywizmu zaciera się świadomość, w co wierzymy. Tak bardzo jest przykro, że niby Kościół jest jeden, a ciągle mocno dzielony na duchownych i świeckich.
Kolejna bardzo potrzebna rozmowa. Dziękuję serdecznie za tę serie. Proszę nie ustawiać w przybliżeniu nam postaci które jak ksiądz Strzelczyk dają nadzieję na to że nasz kościół przetrwa. Marzy mi się aby każdą parafią kierował głęboko wierzący kapłan. Otwarty na dialog z wiernymi. Przecież dopiero razem stanowimy kościół. Potrzebujemy siebie wzajemnie w drodze do zbawienia. Pozdrawiam.
Wielkie Bóg zapłać za "Karetkę"! Co jeden temat, to ciekawszy. Świetne pytania, fantastyczni, kompetentni rozmówcy, same konkrety. Odcinki długie, ale oglądanie/sluchanie bardzo owocne. Pozdrawiam:)
Bardzo ciekawy temat. Ja osobiście uwielbiam chodzić do kościoła jak również uczestniczyć w różnych spotkaniach duszpasterskich, które organizowane są w tarnobrzeskim klasztorze Ojców Dominikanów. Przykre były te ostatnie przypadki dotyczące spraw seksualnych, ale nie mniej jednak nie zraziło mnie to do księży jak i do Kościoła. Wierzę, że w przyszłości będzie dobrze i wszystkie sprawy, które miały wyjść na jaw już wyszły. Kościół musi być oczyszczony z tych poważnych zarzutów. Ostatnio zanurzyłem się w książce księdza Grzegorza Strzelczyka pt. (Nie)dostępność Boga. Rekolekcje o modlitwie. Bardzo ciekawa pozycja księdza Grzegorza, która uczy i pokazuje na czym polega prawdziwa modlitwa. Nie mniej jednak chciałbym wygrać książkę proponowaną przez Ojca, aby zagłębić się w tych ciekawych felietonach księdza Grzegorza ;-).
Ta rozmowa otwiera nam zwykłym ludziom różne i sporo wątków do rozmyślań , dzięki Wam, w swojej parafi że jest coś nie tak, a w dzisiejszych czasach brakuje nam prawdy, bo wszyscy zawiedli i to z kościoła powinniśmy ja czerpać.... Ale często proboszczom nie chce się wysilić, bo po co? Dla kogo?....Gdy prawda zawodzi w życiu codziennym powinniśmy ja rozważać właśnie w Kościele.....
na te potrzeby odpowiada i je realizuje od ponad 50 lat Neokatechumenat, czyli katechumenat dorosłych. Małe wspólnoty czytające Słowo Boże, pogłębiające wiarę i mówiące o niej w życiu codziennym. Głęboka i wymagająca formacja ale bardzo piękna i potrzebna aby być prawdziwym chrześcijaninem w zlaicyzowanym świecie.
Nie wydaje mi się, że neokatechumenat jest dobrą drogą Byłam, zrobiłam parę etapów i dostrzegam niuanse, które są dla mnie nie do zaakceptowania. - nie klęka sie wogóle -Eucharystia w swoistej formie i raczej uczta a nie ofiarą. - Ciało Chrystusa przyjmuje się na stojąco a spożywa na siedząco -Dużo konwiwencji, Paschy gdzieś po hotelach , salkach z dala od kościola -brak przejrzystości finansowej i duże koszty dla jednostki -Elementy Judaizmu, protestntyzmu I inne szczegóły, które zaczęły mnie razić. -misje, na które wyjeżdżają rodziny nie dają zakładanych nawróceń i ewangelizacji to raczej wątpliwa przygoda. Jednak świadectwo osoby która zrobiła drogę i była już na ostatnim etapie w Jerozolimie dało mi wiele do myślenia.
sorry, a to czytanie Słowa Bożego wraz dzieleniem się we wspólnotach to zwykłe karmienie się herezjami. Pisma św. nie mogą interpretowac ludzie bez wiedzy i nie służy ono do wymiany emocji co mi przychodzi do glowy czytając Pismo. W neonach jest mnóstwo nadużyć, a jednym z nich jest świeckie kierowanie duchowe co często konczy się sekciarstwem. Z neonów uciekłam juz na pierwszej konwiwencji widząc zwykłą psychomanipulację.
Zdecydowanie ta rozmowa mnie nie uśpiła:). Bardzo dziękuję obu księżom:). Sama wychowana w Ruchu Światło Zycie a potem u Dominikanow zdecydowanie podpisuje sie pod uwagami takimi jak formacja ludzi w wieku po szkolnym a przedemerytalnym i realny sposób zaangażowania tej grupy świeckich w Kościele. Mieszkając od prawu piętnastu lat za granica z jednej strony z radością odkrywam ciagle na nowo, ze Pan Bog jest wszędzie, nawet na Zgnilym Zachodzie:). Z drugiej strony, widzę wyraźniej, jak bardzo w Polsce Kosciol jest zywy:). Moje małe marzenie co do Kosciola to zaangażowanie ludzi świeckich w zycie Kościoła na wzór naszych braci protestantów i tego jak oni angażują świeckich. Innymi słowy - znam takich świeckich, którzy bardzo chętnie pracowaliby dla Kościoła jako świeccy. To oznacza, ze chcą zostać świeckimi, a to oznacza, ze musza utrzymać rodziny, spłacać kredyty itd. Moim zdaniem posługi takie jak prowadzenie scholi i oprawa liturgii, prowadzenie grup w parafii, zarządzenie grupami charytatywnymi itd powinno być płatne jak pełnoetatowa praca.
Kiedyś szukałam kościoła w którym mądry ksiądz odprawia mszę i mówi mądre kazanie, tak wędrowałam sobie aż któregoś dnia usłyszałam we wnętrzu głos: czego ty szukasz w kościele? Przecież Chrystusa chyba a nie mądrego księdza. Od tej pory nie drażnią mnie niemądre kazania czy księża, ja szukam Jezusa, dla Niego tam jestem, w Niego się wpatruję, przeżywam Eucharystię. Jeśli chodzi o różańcową modlitwę, myślę że Maryja nie oczekiwała od Hiacynty czy Franciszka modlitwy medytacyjnej, prostota żarliwość i pokorna postawa modlitewna a nie koniecznie kontemplacja, taka refleksja po tym co usłyszałam, Pokój i Dobro!!!
Marzy nam się Kościół, gdzie po niedzielnej mszy świętej ksiądz nie ucieka zaraz do zakrystii, a później na plebanię, tylko po zdjęciu szat liturgicznych czeka na rozmowy z parafianami w "kawiarence". Pyta, czy podobało się kazanie, czy było zrozumiałe? A może chcą o coś zapytać? Można takową (kawiarenkę) urządzić w opustoszałych salkach katechetycznych. Wystarczy poprosić a ludzie sami przyniosą czajnik, zdekompletowane filiżanki, kubki, kawę, a panie z kółka różańcowego upieką proste ciasto. Można wystawić puszkę na "co łaska" za kubek herbaty, a jak się uzbiera, to podczas kolejnej "kawki" zapytać ludzi na co chcieliby przeznaczyć. Może na porządny ekspres do kawy, albo na pomoc w kupnie lekarstw biednemu sąsiadowi. Ksiądz nie powinien być urzędnikiem Pana Boga, który sprawuje sakramenty "od" - "do" i przyjmuje "petentów" w kancelarii. Pasterz powinien iść do owiec, a nie czekać, aż owce przyjdą do niego i to w wyznaczonych godzinach. Więcej ks.Strzelczyka! Dziękujemy za ten wywiad. Szczęść Boże!
Mieszkałam pare lat we Francji i tam księza przed i po Mszy sw zegnają sie z wiernymi przez podanie ręki ...Troche mnie to onieśmielało...Oczywiscie w niedzielę była zdaje sie jedna -gora dwie Msze sw..Pisze o miasteczku pod Paryzem bo w Paryzu jest porownywalnie z Polską..Natomiast na tzw.prowincji jeden ksiądz na kilka kilkanascie parafii wiec jeszcze inaczej...
AMEN! BARDZO POWAŻNIE TEMAT! DZIĘKUJĘ! NIECH MATKA BOŻA I ŚW. CHARBEL BRONIE OJCUW DOMINIKANÓW W POLSCE! AMEN. SERDECZNIE ŻYCZENIA Z PUSTELNI ŚWIĘTEGO CHARBELIA NA BIAŁORUSI! Z MOLITWOJU! BIAŁORUS.
A mnie smutno. Oczywiście rozmowa bardzo na czasie i niezwykle pouczająca oraz inspirująca. Cóż, kiedy oaza, udział świeckich, w tym kobiet, współczesna twórczoś o tematyce religijnej, wszystko to "be" wg tradycjonalistów, którzy czują się zgromieni ograniczeniami, jakie papież Franciszek wprowadził. Gdy usłyszałam od ks. Bańki, że lepiej jest nie uczestniczyć w niedzielnej mszy, niż uczestniczyć w nowym rycie, pogubiłam się. Zaczęłam szukać i okazało się, że najbliższy kościół w którym odprawiana jest msza trydencka jest o ponad 50 km od mojego miejsca zamieszkania. Tym bardziej mi było przykro. Łajana za śpiewanie piosenek np. Zespołu TGD, wepchnięta w kąt swojej niepoprawnej religijności szukam w kościele swojego miejsca😞 Pozdrawiam!
To o braku miejsca w Kościele dla pewnego przedziału wiekowego to prawda, i cieszę się że ktoś to dostrzega. Czas to zmienić! Bo ja spotkałam Jezusa po 40tce i trudno mi było wrócić do Kościoła w którym wszyscy byli ode mnie albo 20 lat młodsi albo 20 lat starsi... Na szczęście ON znalazł dla mnie miejsce :)
Wow fantastyczna rozmowa, nie każdy proboszcz chce prowadzić relacje z parafianami, tu jest problem.... Widzę u siebie w parafi duzu problemów które nigdy nie były otwarte przez proboszcza a powinny być rozwiązane w otwartej rozmowie Pozdrawiam wszystkich
Bardzo dobrze słucha się tej rozmowy. Mnóstwo konkretów i mądrego spojrzenia, nie oderwanego od rzeczywistości. Bardzo inspirujący czas. Budzą się we mnie marzenia na odrodzenie także mojej parafii. Ks. Strzelczyka poczytuję nie tylko W drodze i mam przyjemność przyglądać się temu, co robi jako farorz "zza miedzy", bo mieszkam w Pszczynie. Serdecznie disekuje i mam apetyt na więcej. Może jakiś cykl służący odrodzeniu naszego życia parafialnego, polepszenia świadomości świeckich i księży? To by było coś...
Jeśli chodzi o marzenia, mam kilka. Między innymi chciałabym żeby Kościół częściej (bo wiem, że w niektórych kręgach jest) był platformą do rozmowy o znaczeniu rozwoju emocjonalnego i o zdrowiu psychicznym.
Świetny i bardzo potrzebny wywiad. Dziękuję ks. Strzelczykowi za głos ale też bardzo dziękuję prowadzącemu za trafne pytania i spostrzeżenia. BTW, "farosz" był super XD (jestem ślązakiem)
Dziękuję, Ojcze, za determinację w odważnym podejmowaniu aktualnych i ważnych tematów w postaci podobnych rozmów. Myślę, że jednym z wątków "Karetki" mogłaby być kiedyś rozmowa na temat poznania siebie i pracy nad sobą współczesnego chrześcijanina. Znam ludzi, którzy mogliby podjąć profesjonalnie temat... Powodzenia!
Zgadzam się że takie osoby 55+ od nowa muszą być edukowane,nie potrafimy młodym przekazywać naszej wiary.Stereotypy naszych babć nie przekonują młodych. Jest potrzeba żeby mówić o wierze bardziej prostym językiem.Ciekawy wykład. Dziękuję. 👍🤗🌞
Jakie są moje marzenia jeżeli chodzi o Kościół? Teraz to stosunkowo proste, takie same jak jeżeli chodzi o sklep i autobus: niech wszyscy którzy mogą noszą maseczki i zachowują dystans. Kiedy widzę transmitowaną w telewizji mszę w której uczestniczy całe mnóstwo ludzi i tylko niektórzy mają maseczki, że o dystansie nie wspomnę, to nie dziwię się, że ludzie później naśladują to co widzą i zachowują się tak jak się zachowują, niestety :( Poza tym świetna rozmowa i mam nadzieję na jej ciąg dalszy ;)
Mnie z kolei się marzy, żeby tacy ludzie, jak Ty, wyłączyli telewizory i rozejrzeli się po świecie, poczytali trochę, powyciągali wnioski. Jakim cudem jeszcze żyjesz skoro codziennie masz kontakt z miliardami wirusów i bakterii? Zacznij się zastanawiać, dlaczego trzeba ludzi przekonywać nagrodami, celebrytami, albo wręcz straszyć restrykcjami, żeby się 💉? Połowa Polaków jest głupia? A co z resztą świata? Mimo wielu ograniczeń, nadal miliony nie chcą tego zrobić. Oni też są głupi? A może nie chodzi wcale o Twoje zdrowie.....a te maski to możesz od razu wyrzucić, zamiast marzyć o tym, żeby wszyscy je nosili. Tyle ludzi już mówiło o bezsensie ich noszenia,łącznie z ministrami
Mnie zaraził wiarą jeden taki łysy, brodaty ksiundz, na imię ma Grzegorz, 9 lat temu, przez program pt.: ,,Gotowi na śmierć" Dziękuję Bogu za księdza i za ten wywiad. Pozdrawiam serdecznie, Robert S.
A propos katechezy dla dorosłych - w Bydgoszczy oo. Jezuici (😉) już od dobrych kilkunastu lat prowadzili takie katechezy. Nazywało się to Akademia Dojrzałej Wiary. Często korzystałam z tych wykładów, które były naprawdę bardzo dobre, pozwalały wejść głębiej w liturgię, sakramenty, prawdy wiary...
To wspaniały pomysł 😀 - szczególnie dla mnie, bo: primo - mieszkam teraz poza granicami Polski, secundo - bardzo mi brakuje oo. Jezuitów i ich katechez 😔 A teraz challenge level Master- katecheza u oo. Dominikanów 😄 Dobrego dnia z Panem Bogiem !
Myślę, że sporo mógłby wyjaśnić psycholog i seksuolog. Zapominamy, że do seminarium, do zamkniętego męskiego grona trafiają często młodzi 18, 19 letni chłopcy, którzy nie mają z kim porozmawiać o swojej seksualności.
Super pomysl. To tez temat wazny w kontekscie swieckich wiernych. Moje doswiadczenie i obserwacje sa takie, ze temat seksualnosci jest wprowadzany w Kosciele, zwlaszcza wsrod mlodych ludzi, dosc przemocowo. Fajnie by bylo posluchac madrej rozmowy o cielesnosci i seksualnosci w kontekscie wiary. Ja bardzo polecam kanal Duchowowsc cielesnosci, na ktorym ojciec Przemo Gwadera SJ mowi o roznych aspektach tej sfery.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o przestawienie liter 'Karetka w Drodze' za O. Tomkiem aby były czytelne w obiektywie kamery. Obecnie są lustrzanym odbiciem. Będzie to przejaw zmian w Kościele których początkiem są wierni. Dziękuje. PS. Dziękuję za merytoryczną, acz krótką dyskusje.
Wydaje mi się, że to lustrzane odbicie jest celowe 😉 Tak jak w intro jest to "drukarskie" odbicie. Nie sądzę, że da się to zrobić. Litery są pewnie przymocowane 😉
1. Moim marzeniem jest mieć takiego proboszcza jak ks. Grzegorz 😊 2. A Diakonisy będą? - bo w Piśmie św. są... to też może być pomysł na miejsce kobiet w kościele 3. Narazie to jest tak, że świeccy mogą wejść tylko tam, gdzie im kapłani drzwi otworzą. Czasami oczywiście tak się dzieje ale zazwyczaj siedzimy na schodach a jak zaczyna padać to zwijamy się do domu... ( ...I tak powstaje Kościół Domowy 😉) Chodzi mi o wszystkie aktywności, decyzje, działania duszpasterskie, które wykraczają poza udzielanie sakramentów i głoszenie Słowa. Pozdrawiam - świetna rozmowa. Prosimy o więcej.
świeccy sa w wielu miejscach-mają swoje wspólnoty gdzie zarządzają i prowadzą duchowo wielu ludzi. Skutek? Pogłebiajace się w Kościele sekciarstwo i emocjonalny stosunek do wiary.
Ad 2. Nie będzie. Diakonisy służyły jedynie przy chrzcie dorosłych kobiet, kiedy katechumenka rozbierała się do naga, zasłaniały ją i dbały, by nie czuła się skrępowana. Poza tym nie miały żadnej roli liturgicznej. Mit diakonis to jedno z fatum rozmów o zaangażowaniu świeckich w Kościele.
Chce spotkać się z Wami ( najpierw poza kamerami) chce pokazać to co zrobiłam i o czym marzę. I dziękuję za to co robicie - za nagrywanie karetki, za słowa o przestrzeni dla kobiet... Bo to daje mi nadzieję, że rozwój jest możliwy. Z tego chce czerpać siły do zrobienia kolejnych kroków. Do usłyszenia.
Jakość liturgii zgadzam się, że jest ważna. Ale też myślę, że potrzeba włączania świeckich do wspólnoty tak by czuli się za nią współodpowiedzialni, a nie byli odbiorcą "usług sakramentalnych".
Nie wiem czy ktoś po tak długim czasie zwróci uwagę na wpis ale dopiero niedawno trafiłam na Karetkę i mam takie dwie myśli: 1. Jeśli chodzi o emocje widzę to dokładnie odwrotnie, często brak jest poważnego nauczania w znaczeniu realnego, głębokiego teologicznie objaśniania Słowa, a także poważnego traktowania wyzwań stawianych przez świat (tu już jest kompletny infantylizm). Innymi słowy traktuje się świeckich jak osoby bezmyślne, nie używające rozumu, nic nie rozumiejące ani z nauczania Kościoła, ani z zasad funkcjonowania tego świata, a proponuje się nam roztkliwianie się w stylu "Serdecznej Matki". 2. Mamy Kościół nauczający i nauczany i według innej rozmowy chcemy walczyć o zachowanie tego modelu, no więc pytanie: co jeśli w parafii są ludzie czytający encykliki, dokumenty soboru itp., a poza tym wsłuchujący się w nauczanie papieża, swojego biskupa i programów jak ten, a księża słuchają wyłącznie wybranych programów z głęboko prawicowych mediów i uprawiają pseudokatolicko- tradycjonalistyczne sekciarstwo. A wiernym proponują jako rekolekcje wysłuchiwanie z sieci kazań ludzi ocierających się o herezję. Pytanie brzmi: jak mamy być tymi "nauczanymi"?
Czy jako kobieta mogłabym wziąć odpowiedzialność za Kościół? Już nie mam złudzeń - nikt tam na mnie nie czeka. No chyba, że jest sprzątanie lub gotowanie, albo kasa do wpłacenia - wtedy oczywiście. Chrzanię taki układ.
W Poznaniu miałbym miejsce dla Ciebie również. Odpowiedzialność w Kościele to wiele różnych spraw. Nie tylko zarządzanie parafią. Dlatego widzę masę miejsca dla osób świeckich.
Na wszystkie te dylematy odpowiedź przynosi strona "Dotyk Boga''. Tam jest ta świeżość którą Kościół jakoś stracił, tam Bóg jest Bogiem Życia nie Bogiem Teologi. Teologia jest wspaniała dla wykształconych, a Bóg jest dla wszystkich.
Była seria Kobieta i ksiądz na kanale Langusta Na Palmie, 37:15 mówiąca między innymi o Roli kobiety w kościele, jeden z Ojców jest Dominikaninem i o tym nie wiecie?
Ks. Strzelczyk jest jak zwykle niesamowity.
Mógłbym godzinami słuchać różnych rozmów z jego udziałem. Przyjemny ton głosu, trafne przemyślenia, otwartość w poruszanych tematach (często można się spotkać, ze zdaniem, moje jest mojsze i kropka), no i co najważniejsze, świetnie merytorycznie wywody (od początku do końca ma się wrażenie, że słucha się osoby która wie o czym mówi).
Chętnie posłuchałbym więcej ☺
Zapewne powtórzę się , jednak pragnę dodać ten kom.dla zasięgów , ponieważ ks.Strzelczyk to jeden z mądrzejszych polskich kapłanów i warto , aby jego głos docierał jak najszerzej . Wyjątkowo dobra rozmowa . Sensownie zadane pytania , które nurtują wielu myślących chrześcijan i czytelne odpowiedzi , w tym pokorne :” nie wiem „. Jedno mnie zdumiało i proszę , aby dotarło, a mianowicie : w przeciętnej wiejskiej parafii mogą mieszkać ludzie chcący Eucharystie przezywać intelektualnie i stad zjawisko churchingu . Bo ileż można słuchać kapłana , który uważa, ze całe zło tego świata bierze się stad , ze np. dzieci w pewnym wieku są zafascynowane Harrym Potterem;)? Niestety , wciąż pokutuje przekonanie , ze na wsi mieszkają głupsi ludzie i można tam posłać mniej rozgarniętego prezbitera .
Dzięki za komentarz i wcale nie tylko z powodu zasięgów. Dzięki za mądry głos!
Dokładnie tak jest
Dziękuję za szalenie ciekawą rozmowę i skłonienie do refleksji🥰 Zgadzam się z ks. Grzegorzem w stu procentach, sama mam czasami problem w odnalezieniu się w niektórych formach pobożnosci
w Kościele... uważam, że kryzys jest szansą dla Kościoła na odbudowę i daje sporo nowych możliwości do mądrej ewangelizacji.
Marzy mi się Kościół pełen życia, zaangażowany, otwarty na każdego człowieka, budujący prawdziwą wspólnotę, włączający świeckich w życie Kościoła, który łączy,
a nie dzieli, który poszerza horyzonty myślowe i daje nową perspektywę.
Kościół czuły, wrażliwy i empatyczny, który jest blisko współczesnego człowieka i mówi do niego zrozumiałym językiem, który nie chowa się przed ludźmi, ale do nich wychodzi. Kościół, który mądrze prowadzi ludzi, rozwija ich duchowość. Kościół odważny, który nie boi przyznać się do błędu czy porażki.
Kościół, który głosi czystą Ewangelię
i potrafi ewangelizować mądrze
z miłością.
Wydaje mi się, że brakuje nowych form i rodzajów duszpasterstwa, które odpowiadałyby na potrzeby współczesnych ludzi, którzy dawno wyrośli z katechezy średniej szkoły czy duszpasterstwa akademickiego. Osoby dorosłe czesto praktykują i nie do końca wiedzą co, jak i po co praktykują, co się za tym kryje. Nie rozwijają się duchowo bo czasami brakuje im wiedzy z zakresu katechezy, liturgii, sakramentów czy nabożeństw. Na kazaniach nie ma czasu na to, a nie każdy czyta fachową literaturę, ma dostęp do super rekolekcji czy chociażby korzysta z internetu. Niektórzy są wykluczeni społecznie z dostępu do nowych technologii.
Takie moje przemyślenia ślązaczki, która wylądowała w Krakowie😊 Przepraszam za tak długi wywód, ale ten odcinek szczególnie chwycił mnie za serducho 🥰
Dziękuję za ten komentarz. Zgadzam się z Tobą
Tak. Wykorzystajmy to.
Prosze o bis z ks.Strzelczykiem. Jego wyklad jak zawsze bardzo ciekawy i pouczajacy. Za malo jest jego nagran w necie.
Tak jest! Niech będą pociągnięte te wątki, które się rodzą w głowie o. Tomasza.
Katecheza dorosłych. Mam 49 lat i od około dwóch ostatnich lat sama, wykorzystując dobre programy katolickie w necie uczę się swojej wiary. Dorośli nawet podstawowych spraw wiary nie rozumieją , a nawet nie wiedzą. Dziękuję wam Dominikanom za filmy YT, ABP G. Rysiowi (dużo od tego Kapłana się nauczyłam), konferencjom, wykładom w sieci różnym osobom konsekrowanym. Dużo się nauczyłam.
niech się Pani zdecyduje czy uczy sie katolicyzmu czy protestantyzmu
Tak, to jest temat. Od lat podgryzamy katechezę dorosłych. Trzeba zająć się tym systematycznie.
Kupić i przerobić Katechizm KK, czytać żywoty św, brewiarz, CODZIENNA MSZA ŚW. jak najczęstsza adoracja Najświętszego Sakramentu, codzienny rachunek sumienia, czytanie fragmentu Pisma św i rozważanie, różaniec. W ten sposób zyskasz o wiele więcej niż słuchanie ludzi obecnego Kościoła, bo wielu z nich jest niepewna,np abp Ryś po tzw mszy św na "Resecie", a nigdy się nie wie jakie ci ludzie mają intencje i komu tak naprawdę służą... Pozory mylą i to bardzo.
Danuta Migda .Zdaje mi się,że była pani wiele lat członkinią ŚJ.Dlatego pyta pani katolików "w co wierzą"?Co -to jest pytanie o rzecz,przedmiot.Katolicy wierzą nie w przedmiot(kamień,drzewo,woda) tylko w Kogoś,w Boga.
Długo, ale twórczo bardzo . Warte wysłuchania po raz drugi i potem wsłuchania się w siebie. Owoce działania Ducha Świętego poprzez Slowo będą na pewno.
Dziękuję Obu Wspaniałym, prowadzącym ten mądry dialog, w którym na czele stał Pan Bóg. To mnie umocniło w przekonaniu, że warto słuchać !
Z serca dziękuję i proszę o kolejne spotkanie.
Książkę czytałam i polecam!!
Tak, Kościół jest mój i nasz....dziękuję za wybrzmiewajacą w rozmowie troskę o Kościół. Za pełną spokoju rozmowę . Za sluchanie siebie nawzajem......jest nadzieja!!!!!!!!
Dziękuję i proszę o jeszcze. Ks. Grzegorza Strzelczyka odkryłam niedawno i dziękuję za to co robi. Bog zapłać.
Doskonała rozmowa. Dawno nie słyszałem tak trafnej i wnikliwej analizy życia parafialnego!!! Parafia to najważniejszy obszar zmiany. Widzę że wiele pytań pozostaje bez jasnej odpowiedzi, ale całkowicie to rozumiem, jesteśmy w końcu w Drodze:) Ja marze o Kościele ludzi normalnych, którzy nie próbują rzeczywistości naginać pod siebie, a co za tym idzie się na nią obrażać. Chce Kościoła który słucha tego co jest, przygląda się z uwagą i zaciekawieniem, a potem po analizie, w spokoju, świadomie, z rozwagą zbliża siebie i innych do Chrystusa. To chyba realne marzenie zawłaszcza, że mamy na zapleczu Karetkę z takimi rozmowami:). Świetny wywiad. Gratuluje!
Dzięki za dobre słowo!
Chciałabym doświadczyć życia w takiej parafii, o której mówi ks.Strzelczyk! Bardzo brakuje katechezy dla dorosłych oraz życia wspólnotowego.
Dziękuję, za tą rozmowę. Czułam troskę o kościół, o owieczki i próbę szukania dróg. Co i jak dalej. Dla mnie nie było za długo. Do nawrócenia i na tę codzienną drogę wracania do Boga,
doprowadziła mnie Droga Neokatechumenalna.
Przedstawiam się od razu, bo rozmowa jaką prowadzili obaj panowie, była mi bliska, zrozumiała i absolutnie nie długa.
Jestem w Neo..., jestem kobietą i tu znalazłam swoje miejsce w kościele. Nie o tym chce teraz pisać, chcę tylko zaznaczyć, że drzwi są już otwarte. Przecież każdy kto kocha kościół może czerpać z doświadczeń Drogi
Neokatechumenalnej,
ale nie tylko. Kościół ma zebranych już wiele doświadczeń w różnych aktywnościach
wiernych, w różnych grupach, które powstały przy kościele.
Przecież można korzystać z tych najlepszych, sprawdzonych doświadczeń, które mogą pomóc w ożywieniu, odświeżeniu życia kościoła.
Wcześniej, zanim weszłam na ,, Drogę,,
miałam patrzenie ,, my,
oni,, W tym kościele jest zimno, a w tym brudno, a ten ksiądz jest fajny, a ten głupi, co ONI wymyślają,,
ITD itp. Teraz jestem w środku, ja i mój kościół, za który jestem odpowiedzialna.
Kocham kościół, nie udaję, że wszystko jest ok, ale zachowuję się jak córka, która kocha swoją Matkę - Kościół.
Nawet, jeżeli ,, Matka,,
zrobiła coś złego, nie potrafię jej oskarżać. Staram się Jej pomoc, ochronić. Ksiądz to teraz dla mnie ten, którego wybrał Bóg i namaścił. Jeżeli grzeszy to cierpię
cholernie, ale nie napadam na niego , tym bardziej publicznie, tak jak nie zrobiłabym
tego nigdy mojemu bratu. ,,Droga..,, nauczyła i stworzyła warunki do braterskiego upominania, tak jak mówi Pismo.. Najpierw w cztery oczy itd...
Upominanie bez miłości i troski o zbawienie brata jest
zwykłym moralizmem, albo nawet osądem.
Do tego jesteśmy prowadzeni, ale to jest
proces, droga i nie dzieje się to na pstryknięcie palcami.
Jestem bardzo wdzięczna kościołowi za możliwość dorastania do dojrzałego i nie
fałszywego chrześcijanina.
A jednocześnie pokazała mi Jezusa,
Maryję, Boga jako wielki Skarb, który mógł mnie ominąć.
Brrrrr.... Na szczęście tak się nie stało !!!!!
Dziękuję, również za tą
rozmowę, która dała mi nadzieję, że jest dużo ludzi zatroskanych
o zbawienie ludzi i o Kościół. Pozdrawiam serdecznie !!!
Jeden aspekt, który nie został poruszony: katecheza szkolna. Ja również, tak jak ks. Grzegorz, "szkoliłam" się w wierze na Oazie, więc katecheza szkolna była dla mnie pewnym dodatkiem, ale dla wielu młodych ludzi w wieku szkolnym jest jednym bardziej osobistym spotkaniem z Bogiem. To jak katecheza jest prowadzona, często przez księży i osoby duchowne bez wykształcenia pedagogicznego i bez pomysłu i zaangażowania "woła o pomstę do nieba" 😉 Akurat miałam całkiem dobre porównanie różnych sposobów prowadzenia lekcji. Katecheza w gimnazjum była prowadzona przez siostry Salezjankę, s. Annę - i nigdy nie zapomnę jej wspaniałego Ducha i zaangażowania. Prawda jest taka, że życie jej zawdzięczam (może i wieczne 😉). W liceum z kolei katecheza była prowadzona przez ojców paulinów i tu było różnie, ale np. raz dostaliśmy kilka kartek wydruku o Eucharystii, które mieliśmy wykuć na pamięć z nazwami łacińskimi (naprawdę nie uczą już łaciny w szkole, więc równie dobrze można by było wstawić nazwy po chińsku albo szwedzku), a później był z tego test (i to nie jeden). Jeśli celem tego ojca było wzbudzenie strachu przed słowem Eucharystia, to zdecydowanie mu się udało. 😜 Lądując - boli mnie, że szkolna katecheza to jedno z niewielu wyjść księży "do ludzi" z kościoła, które się totalnie marnują. Przecież jest to idealny moment na pokazanie tej "ludzkiej" twarzy Kościoła. Kościoła wspólnoty - wprowadzenia dyskusji, dzielenia się o wierze, wspólnego czytania Pisma... To jest idealny moment na NAUCZENIE przyszłych dorosłych czym jest Kościół i jaka może być ich rola w tym Kościele. Jeśli już mamy marzenia, to moim marzeniem by byli księża zaangażowani w katechezę dzieci i młodzieży. Księża zaangażowani i powołani do pracy z dziećmi jak ks. Bosko. Też księża wykształceni w tym kierunku... Z Bogiem i dziękuję za te piękne przemyślenia i za tą serię. Jest niezwykle wartościowa. ✝️♥️
Przyłączam się do głosu Justyny.
Powiedziałaś dokładnie to co myślę.
Dzieci i młodzież!!!!
Niestety to prawda katecheza szkolna leży, na lekcjach religii obrazek powszechny to ksiądz w laptopa wpatrzony a młodzież w telefonach... Jak można tak marnować spotkanie z młodym człowiekiem
Bardzo cenna rozmowa, otwartość i rozsądek KS. Grzegorza jest ewenementem w polskim kościele.
Dziękuję za kolejną dobrą rozmowę, która otwiera mi kilka wątków do rozmyślań. Ks Grzegorza chętnie znowu posłucham. Ciekawią mnie też inni planowani rozmówcy. Od początku serii słucham od deski do deski, nie tylko goście dobrze mówią, rownież prowadzący ma styl, który jest zachęcający. Dzięki😍
Dzięki za dobre słowa. O kolejnych gościach informujemy w dzień premiery danego odcinka. Czasem musimy zmieniać kolejność, więc się nie spieszymy z informacjami.
Ks. Strzelczyk jest Super! Dzięki za ten odcinek.
nie posnęli. Z przyjemnościa wysłuchałam inteligentnej rozmowy. Dzięki za świetny cykl
Miło mi. Dziękuję!
Ja marzę, abyście to wszystko wprowadzili w życie. 😍🙏
Nie ma obaw, nie ma spania, słucham, czytam i oglądam wszystko co dotyczy kościoła. Mamy dzieci i nieustanną troskę jak ich ochronić, jak przeprowadzić przez młodość, która stała się dla młodych jedną wielką pułapką. Jak ochronić ich przed dyskusją jałową, co jest dziś ważne. Jak przedstawić tę krytykę wewnątrz kościoła. To wieczne oburzenie na sprawy organizacyjne, a zupełna obojętność na istotę, czyli miłość i relacja i jedność z Bogiem, a nie jak długa ma być suknia kapłana.,a nawet komunia, na rękę czy nie. Czepianie się komunii na rękę, a jednocześnie brak chętnych na odprawienie Eucharystii. Młodzi to widzą. Ksiądz nie odprawi Eucharystii, bo jest sobota czy piątek , zaczął się weekend i księdza nie ma. Jest na wypoczynku. A potem co mam powiedzieć. Trać życie dla swojego braciszka, bo cię potrzebuje i chce się z tobą bawić, mimo, że to jest świetne popołudnie sobotnie ? Co mam powiedzieć, że najważniejsze z tego dylematu, jest, żebyś wziął komunie do ust. Od 40 lat przyjmujemy komunie na rękę i robimy tak wszyscy. Miłość do kościoła, do Jezusa wzrosły, bojaźń boża w ogóle się pojawiła. Wcześniej nie wiedziałam co to jest.
Nasze dzieci nie chcą grzeszyć i pewnie, że nie zawsze im to wychodzi. Ale bez błogosławieństwa taty, albo mamy nie chcą wyjść z domu. To jest cudne. Nie twierdzę, że zawsze jest tak łatwo, ale już jestem jakoś przekonana, że na życiowym zakręcie będą szukały ratunku u Jezusa ,w kościele. U Matki Jezusa, Maryji, a nie w formie przyjęcia komunii Świętej.. Czy usta, czy ręką. Teraz moją troska jest jak ochronić dziecko przed tym co robi kościół, ten formalny, a nie duchowy. Jest wielu pięknych postaci w kościele i uczę jak odróżniać jednych od drugich. Jestem Bogu, którego poznałam we wspólnocie tego kościoła, bardzo, bardzo wdzięczna, że nauczył mnie oddzielać ziarno od plew . Tych co prowadzą w górę od tych specjalistów prawych od sądów i oskarżeń co do formy i który kościół jest prawdziwy. Może na razie tyle....
Bardzo to ciekawe i wzmacniające że można bez wielkich emocji ,interesująco ,bez koncentrowania się na sensacyjnych
wątkach rozmawiać o sytuacji w kościele ,o jego perspektywach ,problemach .Tyle ciekawych punktów i pytań ...
Mam nadzieję że to nie ostatnia rozmowa z ks.Strzelczykiem ,bardzo będę czekać na następną
A parafia księdza to.musi być zespół.naprawdę szczęśliwych ludzi!
Brakuje normalnych rozmów. Brakuje. Dlatego staramy się rozmawiać na sposób ludzi kulturalnych.
Jestem zachwycona. Osobowość Księdza Strzelczyka jest niesamowita !!!
Bóg Zapłać Ks.Tomaszu ,bardzo mądry,rozsądny głos w KK.Proszę więcej Ks.Grzegorza Strzelczyka.Duchu Św.uswiecaj,wzmacniaj i prowadź.🙏🙏❤
Przeogromnie dziękuję za tą serię. Dzisiejszy Ksiądz gość odpowiedział na tyle nurtujących mnie pytań i ubrał w konkret tematy, których nie potrafiłam nazwać. Cudne móc posłuchać tak wspaniałych kapłanów.
Najbardziej ujęła mnie odpowiedź nt. roli kobiet w Kościele. "Posłuchajmy" jest dla mnie słowem kluczowym umiejętności, której pragnę jak ryba wody i to nie tylko w Kościele, ale całym społeczeństwie.
Można pomarzyć, żeby wszyscy kapłani byli tak mądrzy i otwarci, ale tak samo jak marzymy o takich to szefach, politykach, małżonkach czy sąsiadach, tak samo wiemy, że te marzenia się do końca nie spełnią. Ale wspaniale móc o tym pomarzyć i cudnie, że są tacy kapłani. Nawet jeśli niewielu, to są iskrą, od której zapala się ogień i wierzę, że będzie on coraz większy.
Bóg zapłać ojcowie za to, że jesteście i za to, co robicie.
Bóg zapłać za prawdę ,która boli sle nie jest zamiatana pod dywan.!🙏❤️
Zazdroszczę parafianom ks Strzelczyka, w mojej parafii od 23 lat nic nie może się zmienić, bo zdaniem Proboszcza : po co . I tak przechodzą kolejne pokolenia, które karmione są formami pobożności i nic poza tym.
Dziękuję za tę rozmowę. Zaczynam mieć nadzieję,że może coś się zmieni na lepsze w naszym kościele, jeśli są taty Księża, jak ks.Strzelczyk.
Małgorzata Gołąb.Ja od lat myślałam,że musi nastąpić wymiana pokoleniowa,by KK się zmienił.Od lat słyszę oburzające historie o zakałach Jankowskim,Głódziu,Paetzu ,Gulbinowiczu i innych im podobnych.i od lat czekam,że zostaną wyrzuceni z KK, i czekam daremnie.Przez te lata musiałam wysłuchiwać od ludzi i od najbliższej rodziny ataków na KK,gdzie wszystko jest dozwolone,gdzie różnej maści przestępcy są chronieni,a sprawy są zamiatane pod dywan.I musiałam milczeć,bo nie miałam argumentów.A siostry,brat,córka,znajomi całkiem odsunęli się od KK,a nawet stali się jego wrogami,widząc bezsilność ofiar i bezkarność i ochronę przestępców.Ja tego nie rozumiem,dlaczego hierarchowie kryli przestępców a nawet sami nie byli w porządku.Dlaczego było na to przyzwolenie? Od lat pytam:czy oni nie czytają Biblii?Czy oni nie boją się Boga?A w ogóle...czy oni wierzą w Boga?Cieszę się ,że wreszcie coś drgnęło i KK zaczyna się oczyszczać. Przykro mi,że tak późno,i tak wielu ludzi odeszło zrażonych,oburzonych...bo oni już nie wrócą do Kościoła. Katolickiego.
Bardzo ciekawa dyskusja. Szacunek dla kobiet i oddanie im głosu gdzie widzą siebie w kościele a nie upychanie ich gdzieś po kątach jest jednym z powodów dla których chętnie sięgnę po książkę ks. Strzelczyka. Bóg zapłać i szczęść Boże.
To, co Ksiądz powiedział o minimaliźmie i baroku - to miód na moje serce :-) Nie znoszę barokowych wnętrz i czuję się w nich bardzo "nie u siebie"... Natomiast naturalne, nie zanadto wygładzone materiały (kamień, cegła, drewno) - czy w wersji minimalistycznej (np. kościół dominikanów na Służewie, tam jeszcze dochodzi beton, który pięknie gra z całą resztą), czy gotyckiej (te misterności, rzeźbione w kamieniu czy drewnie!) - to, jak dla mnie, czyste piękno, które świetnie współgra z sacrum... Zgadzam się też z Księdzem w kwestii kościelnych pieśni - oj, "słodkie drzewo, słodkie gwoździe", co to "rozkoszny owoc nosiły"... :-/ Choć może to też kwestia wykonania - ta sama pieśń, zaśpiewana przez dobry chór(ek) (bez towarzyszenia organów, za którymi też nie przepadam) i przez niezbyt utalentowanego organistę bywa niemalże innym utworem...
Świetna rozmowa. Dziękuję i proszę o kolejne z ks. Grzegorzem Strzelczykiem.
Nie szybko, ale miejmy nadzieję, że będzie.
Boże, jaki mądry ksiądz! Dziękuję Bogu, że tacy są!!!
Otóż. Bogu dzięki!
Byłoby super gdyby każdy parafianin miał takie poczucie, że może z pytaniami o wiarę pójść do swojego farorza/ proboszcza. Kościół otwary dla każdego mi sie marzy. Dziękuję za ciekawą rozmowę.
Bóg zapłać za spotkanie i prosimy dalej
Ks.Strzelczyk jest ulubieńcem mojego syna też Grzegorza a w dodatku dziś ma urodziny /bardzo by było mu miło jeśli ta książka byłaby właśnie dla niego/, Z ciekawości więc obejrzałam ten odcinek. Bardzo mi się spodobał , bo od 2017 pogłębiamy z mężem swoją wiarę, po potężnym kryzysie małżeńskim Pan napełnił nas Duchem Świętym i zaczęło się......Długo by było opowiadać co się wydarzyło , ale wiemy że jeśli damy poprowadzić się Duchowi Świętemu i wejdziemy w Bożą służbę, pełną różnorodności to jest ona piękna i bardzo owocna. Niestety nasz Proboszcz typowy tradycjonalista wszystkiego się obawia /Wieczorów Uwielbienia, mszy charyzmatycznych , czy pogłębiania wiary przez internet słuchając nauczań np ks Pawlukiewicze , O. Szustaka i wielu inny wspaniałych Księży i Ojców zakonnych oraz nauczań świeckich np na kanale np Witek Wilk, Marcin Zieliński, Dotyk Boga oraz wyjazdowych rekolekcji Szkoda bo każdy z nas ma inną drogę do Pana Boga, więc w typowo tradycyjnym kościele bardzo trudno ją było nam odnależć ale i na to Pan Bóg znalazł sposób Życzę Wam Kochani ,aby i was wszystkich spotkała tak wielka Łaska, aby i was wybrał On sam Bóg- Jezus Chrystus pozdrawiamy uratowani Jola i Krzysztof z Dąbrowy Górniczej/ bardzo często głosimy swoje świadectwo i to przynosi ogromne owoce , właśnie niedawno młode małżeństwo wycofało papiery rozwodowe Chwała Panu za to !!!!! a tak w ogóle to chętnie spotkalibyśmy się z księdzem i porozmawialibyśmy jak to widzimy od strony świeckich/gorąco pozdrawiamy Szczęść Boże
Zatem książka dla syna leci w Twoje ręce. Napisz proszę maila na reklama małpa wdrodze kropka pl.
Wartościowa rozmowa z moim ulubionym teologiem. Dzięki!
Kolejne spotkanie o tym, czy to już koniec katolicyzmu. Gościem będzie Marcin Kędzierski. Zapraszam!
Wydaje mi się, że ks. Strzelczyk w wypowiedzi o Mszy Św. Wszechczasów zaprezentował błędne pojmowanie powodu jej popularności.
Sam ryt jest, jak najbardziej, bezpośrednim wyrazem zwrócenia się ku tradycji (tradycyjnej teologii, filozofii, moralności, sztuce itp.) i jest często pierwszym, co z tej tradycji czerpiemy.
Natomiast nie jest to sprawa poczucia estetyki ani jakaś drobna preferencja liturgiczna. Zainteresowanie klasycznym rytem wynika z z faktu, że wyraża on wiarę dużo lepiej niż nowy, a pewien „autorytet” starego rytu wynika z tego, że ukształtował się organicznie i ewolucyjnie przez setki lat (na soborze został ujednolicony i skodyfikowany) w przeciwieństwie do nowego, który jest drastycznie rożny i można odnieść wrażenie, że (co może jest w pewnym stopniu prawdą) został wymyślony od nowa.
A skąd zwrócenie ku tradycji? Chyba z dostrzeżenia jej mocy. Osobiście często widzę, że kościół próbuje być na siłę fajny i dostosowywać się do współczesnej kultury i filozofii. Skutkiem jest trochę rozwodnienie katolicyzmu, który staje się mętny, a który kościół czasem próbuje przedstawiać jako kolejny system myślowy, który człowiek sobie może wybrać. Konkurując w taki sposób, kościół nie ma szans na zwycięstwo, bo to jest konkurencja świecka. Jedyna szansa to przypominanie o nadprzyrodzonym wymiarze kościoła i wiary katolickiej - jakkolwiek fajne, modne i skuteczne byłyby inne filozofie i poglądy, to tylko katolicyzm pochodzi od Boga i tylko on prowadzi do zbawienia w Jezusie Chrystusie.
@@GPX15 a ja myślę że są dwie lub więcej grup motywacji do tradycji i taka i taka więc to nie albo ale są i tacy i tacy
Ojcze Tomaszu jade dzis do Sanktuarium Matki Boskiej Wspomagajacej w Passau/ Pasawie. Obiecuje pamietac o ojcach w Rozancu. 😇😇🙏
(Sanktuarium prowadza nasi ojcowie Pallotyni 🥰)
Dziękujemy O. Tomaszu postaramy się posłuchać, choć mamy teraz bardzo trudną sytuację z mamą jest ciężko chora na raka trzustki więc prosimy o wsparcie modlitwą pozdrawiamy i błogosławimy.
@@jolantam5443 polecam kanał dotyk Boga w temacie uzdrowienia
Bardzo dziękuję za tak ciekawy i zarazem nurtujący temat , Kościół to my.
Otóż: Kościół to my.
Rzeczywiście bardzo potrzeba nam katechezy dla dorosłych. O podstawach wiary, sakramentach, Biblii. W czasach coraz większego relatywizmu zaciera się świadomość, w co wierzymy. Tak bardzo jest przykro, że niby Kościół jest jeden, a ciągle mocno dzielony na duchownych i świeckich.
A przecież wszyscy są kapłanami powszechnymi a księża to kapłaństwo służebne hierarchiczne instytucjonalne.
Kolejna bardzo potrzebna rozmowa. Dziękuję serdecznie za tę serie. Proszę nie ustawiać w przybliżeniu nam postaci które jak ksiądz Strzelczyk dają nadzieję na to że nasz kościół przetrwa. Marzy mi się aby każdą parafią kierował głęboko wierzący kapłan. Otwarty na dialog z wiernymi. Przecież dopiero razem stanowimy kościół. Potrzebujemy siebie wzajemnie w drodze do zbawienia. Pozdrawiam.
Będziemy kontynuować.
Im dłuższa broda, tym wyższy level teologiczny 😁 Świetna rozmowa.
Zapuszczam zatem ;-)
Jest różnica między brodą liberalną a brodą konserwatywną.
Wielkie Bóg zapłać za "Karetkę"! Co jeden temat, to ciekawszy. Świetne pytania, fantastyczni, kompetentni rozmówcy, same konkrety. Odcinki długie, ale oglądanie/sluchanie bardzo owocne. Pozdrawiam:)
Cieszy mnie to bardzo.
Bardzo ciekawy temat. Ja osobiście uwielbiam chodzić do kościoła jak również uczestniczyć w różnych spotkaniach duszpasterskich, które organizowane są w tarnobrzeskim klasztorze Ojców Dominikanów. Przykre były te ostatnie przypadki dotyczące spraw seksualnych, ale nie mniej jednak nie zraziło mnie to do księży jak i do Kościoła. Wierzę, że w przyszłości będzie dobrze i wszystkie sprawy, które miały wyjść na jaw już wyszły. Kościół musi być oczyszczony z tych poważnych zarzutów. Ostatnio zanurzyłem się w książce księdza Grzegorza Strzelczyka pt. (Nie)dostępność Boga. Rekolekcje o modlitwie. Bardzo ciekawa pozycja księdza Grzegorza, która uczy i pokazuje na czym polega prawdziwa modlitwa. Nie mniej jednak chciałbym wygrać książkę proponowaną przez Ojca, aby zagłębić się w tych ciekawych felietonach księdza Grzegorza ;-).
Ta rozmowa otwiera nam zwykłym ludziom różne i sporo wątków do rozmyślań , dzięki Wam, w swojej parafi że jest coś nie tak, a w dzisiejszych czasach brakuje nam prawdy, bo wszyscy zawiedli i to z kościoła powinniśmy ja czerpać.... Ale często proboszczom nie chce się wysilić, bo po co? Dla kogo?....Gdy prawda zawodzi w życiu codziennym powinniśmy ja rozważać właśnie w Kościele.....
Zapewniam Panią, że jest Pani niezwykła z samego powodu tego, że stworzył Panią Bóg i wszyscy Inni, o których Pani pisze
Bardzo dziękuję, świetnie się was słucha., Dziękuję , że jesteście.
Kolejna bardzo ciekawa rozmowa, cieszę się, że tu trafiłam :)
na te potrzeby odpowiada i je realizuje od ponad 50 lat Neokatechumenat, czyli katechumenat dorosłych. Małe wspólnoty czytające Słowo Boże, pogłębiające wiarę i mówiące o niej w życiu codziennym. Głęboka i wymagająca formacja ale bardzo piękna i potrzebna aby być prawdziwym chrześcijaninem w zlaicyzowanym świecie.
Nie wydaje mi się, że neokatechumenat jest dobrą drogą
Byłam, zrobiłam parę etapów i dostrzegam niuanse, które są dla mnie nie do zaakceptowania.
- nie klęka sie wogóle
-Eucharystia w swoistej formie i raczej uczta a nie ofiarą.
- Ciało Chrystusa przyjmuje się na stojąco a spożywa na siedząco
-Dużo konwiwencji, Paschy gdzieś po hotelach , salkach z dala od kościola
-brak przejrzystości finansowej i duże koszty dla jednostki
-Elementy Judaizmu, protestntyzmu
I inne szczegóły, które zaczęły mnie razić.
-misje, na które wyjeżdżają rodziny nie dają zakładanych nawróceń i ewangelizacji to raczej wątpliwa przygoda.
Jednak świadectwo osoby która zrobiła drogę i była już na ostatnim etapie w Jerozolimie dało mi wiele do myślenia.
sorry, a to czytanie Słowa Bożego wraz dzieleniem się we wspólnotach to zwykłe karmienie się herezjami. Pisma św. nie mogą interpretowac ludzie bez wiedzy i nie służy ono do wymiany emocji co mi przychodzi do glowy czytając Pismo. W neonach jest mnóstwo nadużyć, a jednym z nich jest świeckie kierowanie duchowe co często konczy się sekciarstwem. Z neonów uciekłam juz na pierwszej konwiwencji widząc zwykłą psychomanipulację.
Myślę, że to jedna z dróg. Bardzo warta polecenia, ale nie jedyna.
Zdecydowanie ta rozmowa mnie nie uśpiła:). Bardzo dziękuję obu księżom:). Sama wychowana w Ruchu Światło Zycie a potem u Dominikanow zdecydowanie podpisuje sie pod uwagami takimi jak formacja ludzi w wieku po szkolnym a przedemerytalnym i realny sposób zaangażowania tej grupy świeckich w Kościele.
Mieszkając od prawu piętnastu lat za granica z jednej strony z radością odkrywam ciagle na nowo, ze Pan Bog jest wszędzie, nawet na Zgnilym Zachodzie:). Z drugiej strony, widzę wyraźniej, jak bardzo w Polsce Kosciol jest zywy:).
Moje małe marzenie co do Kosciola to zaangażowanie ludzi świeckich w zycie Kościoła na wzór naszych braci protestantów i tego jak oni angażują świeckich. Innymi słowy - znam takich świeckich, którzy bardzo chętnie pracowaliby dla Kościoła jako świeccy. To oznacza, ze chcą zostać świeckimi, a to oznacza, ze musza utrzymać rodziny, spłacać kredyty itd. Moim zdaniem posługi takie jak prowadzenie scholi i oprawa liturgii, prowadzenie grup w parafii, zarządzenie grupami charytatywnymi itd powinno być płatne jak pełnoetatowa praca.
Kiedyś szukałam kościoła w którym mądry ksiądz odprawia mszę i mówi mądre kazanie, tak wędrowałam sobie aż któregoś dnia usłyszałam we wnętrzu głos: czego ty szukasz w kościele? Przecież Chrystusa chyba a nie mądrego księdza. Od tej pory nie drażnią mnie niemądre kazania czy księża, ja szukam Jezusa, dla Niego tam jestem, w Niego się wpatruję, przeżywam Eucharystię. Jeśli chodzi o różańcową modlitwę, myślę że Maryja nie oczekiwała od Hiacynty czy Franciszka modlitwy medytacyjnej, prostota żarliwość i pokorna postawa modlitewna a nie koniecznie kontemplacja, taka refleksja po tym co usłyszałam, Pokój i Dobro!!!
No nie co za traf właśnie odkryłam dziś ks Strzelczyka dzięki za ciekawych gości i super motywujące tematy
Marzy nam się Kościół, gdzie po niedzielnej mszy świętej ksiądz nie ucieka zaraz do zakrystii, a później na plebanię, tylko po zdjęciu szat liturgicznych czeka na rozmowy z parafianami w "kawiarence". Pyta, czy podobało się kazanie, czy było zrozumiałe? A może chcą o coś zapytać? Można takową (kawiarenkę) urządzić w opustoszałych salkach katechetycznych. Wystarczy poprosić a ludzie sami przyniosą czajnik, zdekompletowane filiżanki, kubki, kawę, a panie z kółka różańcowego upieką proste ciasto. Można wystawić puszkę na "co łaska" za kubek herbaty, a jak się uzbiera, to podczas kolejnej "kawki" zapytać ludzi na co chcieliby przeznaczyć. Może na porządny ekspres do kawy, albo na pomoc w kupnie lekarstw biednemu sąsiadowi. Ksiądz nie powinien być urzędnikiem Pana Boga, który sprawuje sakramenty "od" - "do" i przyjmuje "petentów" w kancelarii. Pasterz powinien iść do owiec, a nie czekać, aż owce przyjdą do niego i to w wyznaczonych godzinach.
Więcej ks.Strzelczyka! Dziękujemy za ten wywiad. Szczęść Boże!
Mieszkałam pare lat we Francji i tam księza przed i po Mszy sw zegnają sie z wiernymi przez podanie ręki ...Troche mnie to onieśmielało...Oczywiscie w niedzielę była zdaje sie jedna -gora dwie Msze sw..Pisze o miasteczku pod Paryzem bo w Paryzu jest porownywalnie z Polską..Natomiast na tzw.prowincji jeden ksiądz na kilka kilkanascie parafii wiec jeszcze inaczej...
AMEN! BARDZO POWAŻNIE TEMAT! DZIĘKUJĘ! NIECH MATKA BOŻA I ŚW. CHARBEL BRONIE OJCUW DOMINIKANÓW W POLSCE! AMEN. SERDECZNIE ŻYCZENIA Z PUSTELNI ŚWIĘTEGO CHARBELIA NA BIAŁORUSI! Z MOLITWOJU! BIAŁORUS.
A mnie smutno. Oczywiście rozmowa bardzo na czasie i niezwykle pouczająca oraz inspirująca. Cóż, kiedy oaza, udział świeckich, w tym kobiet, współczesna twórczoś o tematyce religijnej, wszystko to "be" wg tradycjonalistów, którzy czują się zgromieni ograniczeniami, jakie papież Franciszek wprowadził. Gdy usłyszałam od ks. Bańki, że lepiej jest nie uczestniczyć w niedzielnej mszy, niż uczestniczyć w nowym rycie, pogubiłam się. Zaczęłam szukać i okazało się, że najbliższy kościół w którym odprawiana jest msza trydencka jest o ponad 50 km od mojego miejsca zamieszkania. Tym bardziej mi było przykro. Łajana za śpiewanie piosenek np. Zespołu TGD, wepchnięta w kąt swojej niepoprawnej religijności szukam w kościele swojego miejsca😞
Pozdrawiam!
Biedna jesteś, naprawdę. To może idź do domu kultury, tam się lepiej zrealizujesz. A poważnie, to zacznij się modlić, będziesz wiedzieć co robić.
Dziękuję za fantastyczną rozmowę. Książki z chęcią poszukam i przeczytam.
To o braku miejsca w Kościele dla pewnego przedziału wiekowego to prawda, i cieszę się że ktoś to dostrzega. Czas to zmienić! Bo ja spotkałam Jezusa po 40tce i trudno mi było wrócić do Kościoła w którym wszyscy byli ode mnie albo 20 lat młodsi albo 20 lat starsi... Na szczęście ON znalazł dla mnie miejsce :)
Paruzji :) przyjdź Królestwo Twoje... Bóg zapłać!!! Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję 🌞🙏
Wow fantastyczna rozmowa, nie każdy proboszcz chce prowadzić relacje z parafianami, tu jest problem.... Widzę u siebie w parafi duzu problemów które nigdy nie były otwarte przez proboszcza a powinny być rozwiązane w otwartej rozmowie Pozdrawiam wszystkich
Bardzo dobrze słucha się tej rozmowy. Mnóstwo konkretów i mądrego spojrzenia, nie oderwanego od rzeczywistości.
Bardzo inspirujący czas. Budzą się we mnie marzenia na odrodzenie także mojej parafii.
Ks. Strzelczyka poczytuję nie tylko W drodze i mam przyjemność przyglądać się temu, co robi jako farorz "zza miedzy", bo mieszkam w Pszczynie.
Serdecznie disekuje i mam apetyt na więcej. Może jakiś cykl służący odrodzeniu naszego życia parafialnego, polepszenia świadomości świeckich i księży? To by było coś...
Chcemy, żeby Kościół był wierny odwiecznej, niezmiennej Tradycji
mądrego (chociaż w sumie to Mądrych) zawsze miło posłuchać :)
Jeśli chodzi o marzenia, mam kilka. Między innymi chciałabym żeby Kościół częściej (bo wiem, że w niektórych kręgach jest) był platformą do rozmowy o znaczeniu rozwoju emocjonalnego i o zdrowiu psychicznym.
Świetny i bardzo potrzebny wywiad. Dziękuję ks. Strzelczykowi za głos ale też bardzo dziękuję prowadzącemu za trafne pytania i spostrzeżenia. BTW, "farosz" był super XD (jestem ślązakiem)
Dziękuję, Ojcze, za determinację w odważnym podejmowaniu aktualnych i ważnych tematów w postaci podobnych rozmów. Myślę, że jednym z wątków "Karetki" mogłaby być kiedyś rozmowa na temat poznania siebie i pracy nad sobą współczesnego chrześcijanina. Znam ludzi, którzy mogliby podjąć profesjonalnie temat... Powodzenia!
Hmmm, niebawem, niebawem...
Świetna rozmowa🕊🧕 ...
prowadzący rozmowę zadaje bardzo trafne, i dobrze sformułowane pytania.
Rozmowa była niezwykle interesująca . pozdrawiam serdecznie z jesiennego Sztokholmu.
Wspaniała seria ojcze Tomaszu!
Wyjaśnić ludziom, w co wierzą - w punkt!
Ciekawi mnie, co to za seria książek na regale za o. Tomaszem, grzbiety w połowie kolorowe a w połowie białe?
Wydaje nam się, że to starsze tomy serii Psychologia i wiara: wdrodze.pl/seria/psychologia-i-wiara/
Łał! Świetna rozmowa! Dzięki!
Wow. Ile trafnych spostrzeżeń. Leci link do proboszcza 😉
Dzięki!
Zgadzam się że takie osoby 55+ od nowa muszą być edukowane,nie potrafimy młodym przekazywać naszej wiary.Stereotypy naszych babć nie przekonują młodych. Jest potrzeba żeby mówić o wierze bardziej prostym językiem.Ciekawy wykład. Dziękuję. 👍🤗🌞
Religia jest w Polsce na równi pochyłej i chyba już nic mu nie pomoże. Biskupi mordują go z każdym dniem mocniej
Jakie są moje marzenia jeżeli chodzi o Kościół? Teraz to stosunkowo proste, takie same jak jeżeli chodzi o sklep i autobus: niech wszyscy którzy mogą noszą maseczki i zachowują dystans. Kiedy widzę transmitowaną w telewizji mszę w której uczestniczy całe mnóstwo ludzi i tylko niektórzy mają maseczki, że o dystansie nie wspomnę, to nie dziwię się, że ludzie później naśladują to co widzą i zachowują się tak jak się zachowują, niestety :( Poza tym świetna rozmowa i mam nadzieję na jej ciąg dalszy ;)
Mnie z kolei się marzy, żeby tacy ludzie, jak Ty, wyłączyli telewizory i rozejrzeli się po świecie, poczytali trochę, powyciągali wnioski. Jakim cudem jeszcze żyjesz skoro codziennie masz kontakt z miliardami wirusów i bakterii? Zacznij się zastanawiać, dlaczego trzeba ludzi przekonywać nagrodami, celebrytami, albo wręcz straszyć restrykcjami, żeby się 💉? Połowa Polaków jest głupia? A co z resztą świata? Mimo wielu ograniczeń, nadal miliony nie chcą tego zrobić. Oni też są głupi? A może nie chodzi wcale o Twoje zdrowie.....a te maski to możesz od razu wyrzucić, zamiast marzyć o tym, żeby wszyscy je nosili. Tyle ludzi już mówiło o bezsensie ich noszenia,łącznie z ministrami
Mnie zaraził wiarą jeden taki łysy, brodaty ksiundz, na imię ma Grzegorz, 9 lat temu, przez program pt.: ,,Gotowi na śmierć"
Dziękuję Bogu za księdza i za ten wywiad.
Pozdrawiam serdecznie,
Robert S.
Albo się oczyści od środka i wierni zaczną myśleć i nastąpi odrodzenie 🕊️albo.. początek końca i nawet Niebiosa nie pomogą i nie wyręczą👁️Good luck
Bardzo ciekawa rozmowa.
Bardzo, bardzo ciekawa rozmowa. Byłoby pięknie gdyby zapytać też świeckich, o jakim kościele marzą?
Popieram ojca prowadzącego odnośnie "odświeżenia kultury chrześcijańskiej"
Róbmy to!
A propos katechezy dla dorosłych - w Bydgoszczy oo. Jezuici (😉) już od dobrych kilkunastu lat prowadzili takie katechezy. Nazywało się to Akademia Dojrzałej Wiary. Często korzystałam z tych wykładów, które były naprawdę bardzo dobre, pozwalały wejść głębiej w liturgię, sakramenty, prawdy wiary...
A kilkadziesiąt lat wcześniej we Wrocławiu sługa boży ks. Zienkiewicz zwany Wujkiem. Potrzeba katechezy dorosłych zawsze była i będzie.
Zróbmy porządną katechezę dorosłych online.
To wspaniały pomysł 😀 - szczególnie dla mnie, bo: primo - mieszkam teraz poza granicami Polski, secundo - bardzo mi brakuje oo. Jezuitów i ich katechez 😔
A teraz challenge level Master- katecheza u oo. Dominikanów 😄
Dobrego dnia z Panem Bogiem !
@@tomaszgrabowski6833
Piękny pomysł!
Wiem, że nic nie wiem,
ale wierzę, że (u)wierzę.
Myślę, że sporo mógłby wyjaśnić psycholog i seksuolog. Zapominamy, że do seminarium, do zamkniętego męskiego grona trafiają często młodzi 18, 19 letni chłopcy, którzy nie mają z kim porozmawiać o swojej seksualności.
Super pomysl. To tez temat wazny w kontekscie swieckich wiernych. Moje doswiadczenie i obserwacje sa takie, ze temat seksualnosci jest wprowadzany w Kosciele, zwlaszcza wsrod mlodych ludzi, dosc przemocowo.
Fajnie by bylo posluchac madrej rozmowy o cielesnosci i seksualnosci w kontekscie wiary. Ja bardzo polecam kanal Duchowowsc cielesnosci, na ktorym ojciec Przemo Gwadera SJ mowi o roznych aspektach tej sfery.
@@ania_bielska dzięki za sugestię. Nie znam o. P. Gwadera SJ. Ale chętnie poznam.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o przestawienie liter 'Karetka w Drodze' za O. Tomkiem aby były czytelne w obiektywie kamery. Obecnie są lustrzanym odbiciem. Będzie to przejaw zmian w Kościele których początkiem są wierni. Dziękuje.
PS. Dziękuję za merytoryczną, acz krótką dyskusje.
Wydaje mi się, że to lustrzane odbicie jest celowe 😉 Tak jak w intro jest to "drukarskie" odbicie. Nie sądzę, że da się to zrobić. Litery są pewnie przymocowane 😉
Skoro "karetka" to tak jak na ambulansach najprawdopodobniej odwrócenie napisu jest efektem zamierzonym.
Dziękuję za super spotkanie
1. Moim marzeniem jest mieć takiego proboszcza jak ks. Grzegorz 😊
2. A Diakonisy będą? - bo w Piśmie św. są... to też może być pomysł na miejsce kobiet w kościele
3. Narazie to jest tak, że świeccy mogą wejść tylko tam, gdzie im kapłani drzwi otworzą. Czasami oczywiście tak się dzieje ale zazwyczaj siedzimy na schodach a jak zaczyna padać to zwijamy się do domu...
( ...I tak powstaje Kościół Domowy 😉)
Chodzi mi o wszystkie aktywności, decyzje, działania duszpasterskie, które wykraczają poza udzielanie sakramentów i głoszenie Słowa.
Pozdrawiam - świetna rozmowa. Prosimy o więcej.
świeccy sa w wielu miejscach-mają swoje wspólnoty gdzie zarządzają i prowadzą duchowo wielu ludzi. Skutek? Pogłebiajace się w Kościele sekciarstwo i emocjonalny stosunek do wiary.
Ad 2. Nie będzie. Diakonisy służyły jedynie przy chrzcie dorosłych kobiet, kiedy katechumenka rozbierała się do naga, zasłaniały ją i dbały, by nie czuła się skrępowana. Poza tym nie miały żadnej roli liturgicznej. Mit diakonis to jedno z fatum rozmów o zaangażowaniu świeckich w Kościele.
@@tomaszgrabowski6833 🙊😄 ale się dowiedziałam...
Dokładnie nie stoi po stronie słabych, niewiarygodni, nie pokutują
Chce spotkać się z Wami ( najpierw poza kamerami) chce pokazać to co zrobiłam i o czym marzę. I dziękuję za to co robicie - za nagrywanie karetki, za słowa o przestrzeni dla kobiet... Bo to daje mi nadzieję, że rozwój jest możliwy. Z tego chce czerpać siły do zrobienia kolejnych kroków. Do usłyszenia.
W końcu się dowiedziałem jaki ma głos ;) Przez tą brodę wydawało mi się, ze niższy :)
Jakość liturgii zgadzam się, że jest ważna. Ale też myślę, że potrzeba włączania świeckich do wspólnoty tak by czuli się za nią współodpowiedzialni, a nie byli odbiorcą "usług sakramentalnych".
Nie wiem czy ktoś po tak długim czasie zwróci uwagę na wpis ale dopiero niedawno trafiłam na Karetkę i mam takie dwie myśli: 1. Jeśli chodzi o emocje widzę to dokładnie odwrotnie, często brak jest poważnego nauczania w znaczeniu realnego, głębokiego teologicznie objaśniania Słowa, a także poważnego traktowania wyzwań stawianych przez świat (tu już jest kompletny infantylizm). Innymi słowy traktuje się świeckich jak osoby bezmyślne, nie używające rozumu, nic nie rozumiejące ani z nauczania Kościoła, ani z zasad funkcjonowania tego świata, a proponuje się nam roztkliwianie się w stylu "Serdecznej Matki". 2. Mamy Kościół nauczający i nauczany i według innej rozmowy chcemy walczyć o zachowanie tego modelu, no więc pytanie: co jeśli w parafii są ludzie czytający encykliki, dokumenty soboru itp., a poza tym wsłuchujący się w nauczanie papieża, swojego biskupa i programów jak ten, a księża słuchają wyłącznie wybranych programów z głęboko prawicowych mediów i uprawiają pseudokatolicko- tradycjonalistyczne sekciarstwo. A wiernym proponują jako rekolekcje wysłuchiwanie z sieci kazań ludzi ocierających się o herezję. Pytanie brzmi: jak mamy być tymi "nauczanymi"?
Ojcze Tomaszu - super cięcie broda-włosy :)
Merci!
Wspaniała rozmowa. Dziękuje.
Chciałabym należeć do parafii Strzelczyka 🙏
Czy jako kobieta mogłabym wziąć odpowiedzialność za Kościół? Już nie mam złudzeń - nikt tam na mnie nie czeka. No chyba, że jest sprzątanie lub gotowanie, albo kasa do wpłacenia - wtedy oczywiście. Chrzanię taki układ.
W Poznaniu miałbym miejsce dla Ciebie również. Odpowiedzialność w Kościele to wiele różnych spraw. Nie tylko zarządzanie parafią. Dlatego widzę masę miejsca dla osób świeckich.
@@tomaszgrabowski6833 To było miłe, ale ja ze wsi małopolskiej🙂 poza tym bardziej lewa nawa, więc nie sądzę, żeby to wyszło.
Na wszystkie te dylematy odpowiedź przynosi strona "Dotyk Boga''. Tam jest ta świeżość którą Kościół jakoś stracił, tam Bóg jest Bogiem Życia nie Bogiem Teologi. Teologia jest wspaniała dla wykształconych, a Bóg jest dla wszystkich.
Czy będzie spotkanie z ks. Szymonem Bańką? Np o tym, czy tradycjonalizm jest ratunkiem czy zagrożeniem dla kościoła?
Ja uważam że jedną z najpilniejszych spraw do zrobienia obok wspomnianych jest przejrzystość finansowa.
"Środki płyną..." to my wszyscy wierni składamy się na odszkodowania dla ofiar. To sprawca swój majątek powinien przeznaczyć na zadośćuczynienie
Element dzielenia się się jest praktykowany w Ruchu Światło Życie. Powinno się o nim częściej mówić
Chcemy więcej😍😍😍
Była seria Kobieta i ksiądz na kanale Langusta Na Palmie, 37:15 mówiąca między innymi o Roli kobiety w kościele, jeden z Ojców jest Dominikaninem i o tym nie wiecie?
Może wiedzą ale chcą też u siebie zrobić podobnie.
Samołyk też to rozkminia.
Trudno wymienić wszystkie takie akcje.
MNIEJ GADANINY , KTÓRA NIC NIE WNOSI , A WIĘCEJ MODLITWY , POSTU , POKUTY ... WIĘCEJ BOGA W KOŚCIELE , MNIEJ GADANIA O BOGU , BĘDĄ PIĘKNE OWOCE... !!!
Ja żałuję, że tak szybko skończyliście
Swietna rozmowaBogu dzieki
Tylko niektórzy księdza pomagają