A czy limit zwolnienia z Vat dotyczy tylko przychodu z wynajmu czy moze calkowitego przychodu z dzialalnosci? Co w sytuacji gdy jestesmy juz platnikiem vat dla innych niz wynajem uslug.
Ten limit zwolnienia z VAT dotyczy Ciebie jako podatnika, czyli całego Twojego obrotu. Jeśli już jesteś podatnikiem VAT czynnym, to już ze zwolnienia do 200 tys. nie skorzystasz (bo rejestrując się jako podatnik VAT czynny z tego zwolnienia zrezygnowałeś). Nie można być jednocześnie podatnikiem VAT czynnym i zwolnionym. Może jednak ewentualnie wrócić do tego zwolnienia, jeśli spełniasz warunki skorzystania z niego.
@@Wynajmistrzco w przypadku kiedy rozszerzyłem swoją działalność podstawową na JDG o usługi najmu okazjonalnego, pierwotną dzielność do praktyka lekarska. ( przychody powyżej 200k)
Dzięki wielkie, bardzo, bardzo dobry materiał! Pytanko: jeśli rozliczam się finansowo tylko z bookingiem (wszystkie przychody z najmu to przelewy z bookingu), a nie każdy klient poprosił o fakturę i nie każdy podał swoje pełne dane, to czy wystarczy na koniec roku wpisać sumę tych przelewów jako przychody nieewidencjonowane, czy powinienem pilnować żeby do każdego jednego wynajmu wystawić fakturę? Jeszcze raz dzięki!
Ten limit 100 tys rocznie dla 8.5/12.5% rozumiem ze dotyczy tylko przychodu z najmu? Jeśli mam dzialnoasc na ryczałcie w innej branży to sie nie sumuje?
A jeżeli w danym roku przekroczę 200 tyś i wyląduję na wacie, to czy od nowego roku będę mógł ponownie skorzystać z ulgi? Czy już po wsze czasy będę musiał go dodawać do ceny? @@Wynajmistrz
A co w przypadku jeżeli małżeństwo ma rozdzielczość majątkowa a wynajmowane nieruchomości należą do majątku jednego z małżonków, czy tu też przysługuje limit dla małżeństw 2x100tys?
¿A wynajmowanie Polakom przez Polaków w Torrevieja czy na Costa del Sol, to jak? Bo skala tego zjawiska jest wielka, a często nawet nie wiadomo, o który apartament chodzi, o ten z licencją turystyczną czy inny.
(Z punktu widzenia operatora nieruchomości) Jesli jako przychód bierzemy kwotę jaką gość opłacił za całość rezerwacji - to jak odliczasz 75% kwoty, która trafia do właściciela nieruchomości, którą operator zarzadza?
A co jeśli wynajmę nieruchomosc firmie zarządzającej na podstawie umowy najmu a ona dalej ogarnia usługę noclegową itd, czy wtedy mogę mój najem rozliczać jako prywatny?
Witam , Bardzo fajny film ,ale wynika z niego że vat 9M na booking ,dla jdg zwolnionej z vat to 23%. W rzeczywistosci jest to 8% sprawdzałem to u kilku księgowych i one same do konca nie wiedza jaka powinna byc stawka. Na szczescie znalazla sie jedna z duza wiedza ,ktora dobrze wyjasnila dlaczego jest to 8% ,a informacje ta potwierdzilem w KIS . Za reklamy na fb czy google jest to 23 ,natomiast booking 8%
Samo AirBnB pisze, że 23%: "Jeśli jesteś klientem w Polsce, opłaty serwisowe Airbnb podlegają opodatkowaniu 23-procentowym podatkiem VAT." Oczywiście AirBnB nie jest tu żadną wyrocznią, ale szczerze, to nie wiem dlaczego niby dla AirBnB miałoby być 8%. 8% jest na konkretne usługi z załącznika do ustawy. Jakie PKD ma usługa AirBnB? 63.12.Z? 79.90? 79.11.B? Żadne z nich nie ma stawki 8%. A na pewno nie ma PKD 55 - wystarczy przeczytać opis tego PKD żeby wiedzieć, że żadnego pośredniczenia on nie obejmuje.
@@Vielenberg "Samo AirBnB pisze, że 23%:" To może tak, poniżej odpowiedź z KIS; " aby określić stawkę VAT niezbędne jest podanie w stanie faktycznym kodu CN (dla towarów) lub PKWIU 2015 (dla usług). Zastosowanie stawki podatkowej jest uzależnione od charakteru (klasyfikacji) usługi najmu: 1) w przypadku usługi wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 oraz z 2022 r. poz. 807 i 1561)- zastosowanie znajdzie zwolnienie przedmiotowe od podatku VAT z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, 2) w przypadku świadczenia usługi związanej z zakwaterowaniem, według klasyfikacji PKWiU 55- stawka podatku VAT wynosi 8%, 3) w pozostałych przypadkach najem- winien być opodatkowany podstawową stawką podatku VAT 23%. Jeśli opisana w pytaniu usługa byłaby klasyfikowana pod symbolem PKWiU 55- usługi związane z zakwaterowaniem, to wówczas właściwą stawką będzie stawka 8%." "PKD 55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania" "Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania Podklasa ta obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu. Podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w: - ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego (np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych), - kwaterach dla gości i bungalowach, - domkach lub chatach, bez obsługi, - gospodarstwach wiejskich (agroturystyka), - schroniskach młodzieżowych i górskich."
@@ziomekziomczykziomalek3504 fajnie się rozpisałeś, tylko że nie na temat. Bo airbnb nie świadczy usługi najmu (pkd 68) ani zakwaterowania (pkd 55). Airbnb świadczy usługę POŚREDNICTWA w zawarciu umowy zakwaterowania. Usługi pośrednictwa tego typu nie mają żadnej wyjątkowej stawki, a więc stosuje się do nich stawkę podstawową, czyli 23%.
@@Vielenberg To dlaczego KIS odpowiada ,że" wysokość stawki jest zależna od klasyfikacji najmu"? Przecież te pytanie zostało zadane właśnie w kontekście opłaty -wysokosci p. Vat w sytuacji "odwróconego podatku"- korzystając z pośrednika Booking. KIS nie odpowiedziała tak jak Ty, że staeka to 23% I koniec tematu ,tylko wskazał zależność wysokości stawki od rodzaju najmu. Po co to zrobili jeśli pytanie było proste- "jaka wysokość podatku występuje przy deklaracjach vat9m -korzystajac z rezerwacji na portalu booking-w kontekscid oplaty podatku za ten portal z tytulu pobranej prowizji." Jak tego nie pisalem sam tylko skopiowalem cytaty z odpowiedzi kis-u. A tutaj takie cos, niby posrednictwo, a jednak. sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0111-kdib3-1-4012-114-2019-1-icz-opodatkowanie-podatkiem-185047203 Toz to adekwatna sytuacja jak z bookingiem. "W sytuacji zawarcia między Wnioskodawcą a pośrednikiem umowy obligującej pośrednika do poszukiwania potencjalnych klientów zainteresowanych krótkoterminowym najmem Lokalu i zawierania z nimi przez pośrednika - we własnym imieniu, ale na rachunek Wnioskodawcy - umów najmu na cele krótkotrwałego zakwaterowania, pośrednik powinien zostać uznany za odbiorcę usługi najmu w celu krótkotrwałego zakwaterowania, świadczonej przez Wnioskodawcę, do której znajdzie zastosowanie 8% stawka VAT, właściwa dla usług związanych z zakwaterowaniem"
@@ziomekziomczykziomalek3504 ta interpretacja ma się nijak do pośrednictwa świadczonego przez Booking. W tej interpretacji "pośrednik" występuje w podwójnej roli - najemcy i świadczącego usługi zakwaterowania. Booking ani nie jest najemcą ani nie świadczy usługi zakwaterowania. Na marginesie, to ta interpretacja jest już nieaktualna, bo z interpretacji ogólnej z 8.10.2021 nr PT1.8101.1.2021 wynika że każdy przypadek wynajmu na rzecz firmy, która podnajmuje lokal dalej, co do zasady podlega stawce 23%. Co nie ma żadnego znaczenia dla importu usług od Bookingu, bo on nie świadczy usługi najmu, zakwaterowania, ani żadnych usług tego typu, a jedynie usługi 'czystego' pośrednictwa, rozumianego jako czynienie wszystkiego tego co konieczne do zawarcia umowy między dwiema innymi stronami, z których co najmniej jedna jest jego klientem.
Bardzo cenie Twoj profesjonalizm ale rozumiem Twoj model biznesowy - wiec nie strasz, nie strasz...sa wyroki NSA ktore nie podzielaja zdania fiskusa i nie ma potrzeby prowadzic dzialalnosci dla najmu krotkoterminowego (osobiscie/za posrednictwem)
Dzięki za komentarz. Nie jestem pewien, czy analizowałeś te wyroki i stan faktyczny, którego dotyczyły. Podtrzymuję swoje zdanie dot. DG i najmu krótkoterminowego. Jestem otwarty na dyskusję, a być może w przyszłości coś się w tym temacie jeszcze zmieni, czego sobie i innym życzę.
@@Wynajmistrz muszę napisać że ponownie nic nie jest wiadomo. Wczoraj zadzwoniłem na informację podatkową krajowej izby skarbowej i uprzejmy Pan potwierdził ze mogę rozliczać najem turystyczny na ryczałcie i jako najem prywatny. To jest po prostu skandal że nie potrafią wypracować jednolitego stanowiska w tej sprawie.
Bardzo dobry materiał!
A czy limit zwolnienia z Vat dotyczy tylko przychodu z wynajmu czy moze calkowitego przychodu z dzialalnosci? Co w sytuacji gdy jestesmy juz platnikiem vat dla innych niz wynajem uslug.
Jeśli jest się już czynnym podatnikiem VAT to nie ma wyboru przy dodatkowej działalności w postaci najmu- również automatycznie będzie podlegać VAT. L
Ten limit zwolnienia z VAT dotyczy Ciebie jako podatnika, czyli całego Twojego obrotu. Jeśli już jesteś podatnikiem VAT czynnym, to już ze zwolnienia do 200 tys. nie skorzystasz (bo rejestrując się jako podatnik VAT czynny z tego zwolnienia zrezygnowałeś). Nie można być jednocześnie podatnikiem VAT czynnym i zwolnionym. Może jednak ewentualnie wrócić do tego zwolnienia, jeśli spełniasz warunki skorzystania z niego.
@@Wynajmistrzco w przypadku kiedy rozszerzyłem swoją działalność podstawową na JDG o usługi najmu okazjonalnego, pierwotną dzielność do praktyka lekarska. ( przychody powyżej 200k)
Dzięki wielkie, bardzo, bardzo dobry materiał!
Pytanko: jeśli rozliczam się finansowo tylko z bookingiem (wszystkie przychody z najmu to przelewy z bookingu), a nie każdy klient poprosił o fakturę i nie każdy podał swoje pełne dane, to czy wystarczy na koniec roku wpisać sumę tych przelewów jako przychody nieewidencjonowane, czy powinienem pilnować żeby do każdego jednego wynajmu wystawić fakturę?
Jeszcze raz dzięki!
Podbijam pytanie
Ten limit 100 tys rocznie dla 8.5/12.5% rozumiem ze dotyczy tylko przychodu z najmu? Jeśli mam dzialnoasc na ryczałcie w innej branży to sie nie sumuje?
A czy nie mamy już 200 tys zł rocznego limitu na ryczalt 8,5%?
Mamy limit 200 tys. zł, powyżej którego stawka ryczałtu rośnie z 8,5% do 12,5%, ale te 200 tys. jest tylko dla małżeństw w najmie prywatnym.
A jeżeli w danym roku przekroczę 200 tyś i wyląduję na wacie, to czy od nowego roku będę mógł ponownie skorzystać z ulgi? Czy już po wsze czasy będę musiał go dodawać do ceny? @@Wynajmistrz
A co w przypadku jeżeli małżeństwo ma rozdzielczość majątkowa a wynajmowane nieruchomości należą do majątku jednego z małżonków, czy tu też przysługuje limit dla małżeństw 2x100tys?
@@chriss198442 x 100, ale nie 200. Czyli dla każdego 100, ale nie dla jednego 200.
¿A wynajmowanie Polakom przez Polaków w Torrevieja czy na Costa del Sol, to jak? Bo skala tego zjawiska jest wielka, a często nawet nie wiadomo, o który apartament chodzi, o ten z licencją turystyczną czy inny.
(Z punktu widzenia operatora nieruchomości) Jesli jako przychód bierzemy kwotę jaką gość opłacił za całość rezerwacji - to jak odliczasz 75% kwoty, która trafia do właściciela nieruchomości, którą operator zarzadza?
Normalnie, na podstawie umowy
A co jeśli wynajmę nieruchomosc firmie zarządzającej na podstawie umowy najmu a ona dalej ogarnia usługę noclegową itd, czy wtedy mogę mój najem rozliczać jako prywatny?
Nie dosluchalem do końca i zadałem pytanie, a w filmie jest odpowiedź, więc tylko napiszę dziękuję za dobry materiał:)
Witam , Bardzo fajny film ,ale wynika z niego że vat 9M na booking ,dla jdg zwolnionej z vat to 23%. W rzeczywistosci jest to 8% sprawdzałem to u kilku księgowych i one same do konca nie wiedza jaka powinna byc stawka. Na szczescie znalazla sie jedna z duza wiedza ,ktora dobrze wyjasnila dlaczego jest to 8% ,a informacje ta potwierdzilem w KIS . Za reklamy na fb czy google jest to 23 ,natomiast booking 8%
Samo AirBnB pisze, że 23%: "Jeśli jesteś klientem w Polsce, opłaty serwisowe Airbnb podlegają opodatkowaniu 23-procentowym podatkiem VAT."
Oczywiście AirBnB nie jest tu żadną wyrocznią, ale szczerze, to nie wiem dlaczego niby dla AirBnB miałoby być 8%. 8% jest na konkretne usługi z załącznika do ustawy.
Jakie PKD ma usługa AirBnB? 63.12.Z? 79.90? 79.11.B? Żadne z nich nie ma stawki 8%. A na pewno nie ma PKD 55 - wystarczy przeczytać opis tego PKD żeby wiedzieć, że żadnego pośredniczenia on nie obejmuje.
@@Vielenberg "Samo AirBnB pisze, że 23%:" To może tak, poniżej odpowiedź z KIS; " aby określić stawkę VAT niezbędne jest podanie w stanie faktycznym kodu CN (dla towarów)
lub PKWIU 2015 (dla usług).
Zastosowanie stawki podatkowej jest uzależnione od charakteru (klasyfikacji) usługi najmu:
1) w przypadku usługi wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części
nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz
społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października
1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2021 r. poz.
2224 oraz z 2022 r. poz. 807 i 1561)- zastosowanie znajdzie zwolnienie przedmiotowe od
podatku VAT z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług,
2) w przypadku świadczenia usługi związanej z zakwaterowaniem, według klasyfikacji
PKWiU 55- stawka podatku VAT wynosi 8%,
3) w pozostałych przypadkach najem- winien być opodatkowany podstawową stawką
podatku VAT 23%.
Jeśli opisana w pytaniu usługa byłaby klasyfikowana pod symbolem PKWiU 55- usługi
związane z zakwaterowaniem, to wówczas właściwą stawką będzie stawka 8%." "PKD 55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania" "Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
Podklasa ta obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu.
Podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:
- ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego (np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),
- kwaterach dla gości i bungalowach,
- domkach lub chatach, bez obsługi,
- gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),
- schroniskach młodzieżowych i górskich."
@@ziomekziomczykziomalek3504 fajnie się rozpisałeś, tylko że nie na temat. Bo airbnb nie świadczy usługi najmu (pkd 68) ani zakwaterowania (pkd 55). Airbnb świadczy usługę POŚREDNICTWA w zawarciu umowy zakwaterowania. Usługi pośrednictwa tego typu nie mają żadnej wyjątkowej stawki, a więc stosuje się do nich stawkę podstawową, czyli 23%.
@@Vielenberg To dlaczego KIS odpowiada ,że" wysokość stawki jest zależna od klasyfikacji najmu"? Przecież te pytanie zostało zadane właśnie w kontekście opłaty -wysokosci p. Vat w sytuacji "odwróconego podatku"- korzystając z pośrednika Booking. KIS nie odpowiedziała tak jak Ty, że staeka to 23% I koniec tematu ,tylko wskazał zależność wysokości stawki od rodzaju najmu. Po co to zrobili jeśli pytanie było proste- "jaka wysokość podatku występuje przy deklaracjach vat9m -korzystajac z rezerwacji na portalu booking-w kontekscid oplaty podatku za ten portal z tytulu pobranej prowizji." Jak tego nie pisalem sam tylko skopiowalem cytaty z odpowiedzi kis-u.
A tutaj takie cos, niby posrednictwo, a jednak.
sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0111-kdib3-1-4012-114-2019-1-icz-opodatkowanie-podatkiem-185047203
Toz to adekwatna sytuacja jak z bookingiem.
"W sytuacji zawarcia między Wnioskodawcą a pośrednikiem umowy obligującej pośrednika do poszukiwania potencjalnych klientów zainteresowanych krótkoterminowym najmem Lokalu i zawierania z nimi przez pośrednika - we własnym imieniu, ale na rachunek Wnioskodawcy - umów najmu na cele krótkotrwałego zakwaterowania, pośrednik powinien zostać uznany za odbiorcę usługi najmu w celu krótkotrwałego zakwaterowania, świadczonej przez Wnioskodawcę, do której znajdzie zastosowanie 8% stawka VAT, właściwa dla usług związanych z zakwaterowaniem"
@@ziomekziomczykziomalek3504 ta interpretacja ma się nijak do pośrednictwa świadczonego przez Booking. W tej interpretacji "pośrednik" występuje w podwójnej roli - najemcy i świadczącego usługi zakwaterowania. Booking ani nie jest najemcą ani nie świadczy usługi zakwaterowania.
Na marginesie, to ta interpretacja jest już nieaktualna, bo z interpretacji ogólnej z 8.10.2021 nr PT1.8101.1.2021 wynika że każdy przypadek wynajmu na rzecz firmy, która podnajmuje lokal dalej, co do zasady podlega stawce 23%.
Co nie ma żadnego znaczenia dla importu usług od Bookingu, bo on nie świadczy usługi najmu, zakwaterowania, ani żadnych usług tego typu, a jedynie usługi 'czystego' pośrednictwa, rozumianego jako czynienie wszystkiego tego co konieczne do zawarcia umowy między dwiema innymi stronami, z których co najmniej jedna jest jego klientem.
Witam
Super film Jestem zainteresowany współpraca , proszę o kontakt
Bardzo cenie Twoj profesjonalizm ale rozumiem Twoj model biznesowy - wiec nie strasz, nie strasz...sa wyroki NSA ktore nie podzielaja zdania fiskusa i nie ma potrzeby prowadzic dzialalnosci dla najmu krotkoterminowego (osobiscie/za posrednictwem)
A po co kopać się z koniem?
Dzięki za komentarz. Nie jestem pewien, czy analizowałeś te wyroki i stan faktyczny, którego dotyczyły. Podtrzymuję swoje zdanie dot. DG i najmu krótkoterminowego. Jestem otwarty na dyskusję, a być może w przyszłości coś się w tym temacie jeszcze zmieni, czego sobie i innym życzę.
@@Wynajmistrz muszę napisać że ponownie nic nie jest wiadomo. Wczoraj zadzwoniłem na informację podatkową krajowej izby skarbowej i uprzejmy Pan potwierdził ze mogę rozliczać najem turystyczny na ryczałcie i jako najem prywatny. To jest po prostu skandal że nie potrafią wypracować jednolitego stanowiska w tej sprawie.
@@gogenesisJest już sporo interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS, których podstawą jest wykładnia uchwały 7 sędziów NSA.
@@gogenesisto znaczy że źle wytłumaczyłeś. Postawiłeś teze której szukałeś potwierdzenia. Koniec kropka