Litera "F" na budzie dróżnika oznacza "Fernsprecher", czyli aparat telefoniczny. Maszynista widząc tę literę na budzie wiedzial, że z tego miejsca moze połączyć się z dyżurnym ruchu najbliższej stacji.
Co do drzew: te na późniejszym zdjęciu wyglądają na posadzone "pod sznurek", czyli wcześniejszy las wycięto zostawiając drzewa zbyt młode do wycinki i posadzono nowe.Gdyby zachowały sie dokumenty opisujące ówczesną gospodarkę leśną w tej okolicy mogło to by pomóc w datowaniu zdjęcia. I tylko to, bo analizy (świetnej) samego wiaduktu to nie zmienia.A tak swoją drogą to mieli rozmach,żeby na lokalnej drodze budować taki obiekt.Może wynikało to z wcześniejszych wypadków na przejeździe?
Proszę zauważyć, że droga ta tak naprawdę przebiega przez zwarty kompleks leśny (o czym wspominam na początku). Drogi są niezbędne do jego utrzymania, np. wywóz drewna ciężkimi pojazdami.
Jeżeli budynek na zdjęciach jest strażnicą (mógł być wcześniej budką dróżnika) , to może wyjaśnia sprawę "tajemniczego" budynku na międzytorzu z poprzedniego odcinka? Bo jeżeli chronić - to obu wlotów tunelu. 17.30 Cięgna ,to pędnie do tarczy ostrzegawczej przed semaforem wjazdowym.
Jeżeli miałby spełniać funkcję ochronna to musiałby być to jakiś wzmocniony obiekt. Proszę zobaczyć, że to budynek z cegły i w dodatku z oknem co czyni go łatwym celem do zniszczenia. Budynek po drugiej stronie również nie wygląda na wzmocniony (ale taki istnieje przy młodszym tunelu i faktycznie bardzo możliwe, że pełnił funkcje zabezpieczającą )
Kto odpowiada za ten wiadukt i ten bliżej Stacji ? Oba są używane, a bezpieczeństwo na nich woła o pomstę do nieba.... na tym bliżej stacji barierka jest uszkodzona i zwisa nad torami (chyba że już spadła) a na moście bliżej tuneli nie ma żadnej barierki... Ten budynek to nie jest budka dróżnika (trochę daleko by stała od samego przejazdu) tylko strażnica do ochrony tunelu, co potwierdza zdjęcie z uzbrojonym żołnierzem, a pędnie przy torze , służą do sterowania tarczy ostrzegawczej przed semaforem wjazdowym.
Masz rację. Sporo nieścisłości w tych filmach i za mało wyobraźni o omawianych czasach. Przejazd kolejowy strzeżony nie był przejazdem wyposażonym w rogatki automatyczne, tylko był strzeżony przez odpowiedniego człowieka. Ciężarówek w tamtych latach też nie było, jeździło się konnymi zaprzęgami.
jedna uwaga że przesunięcie wiaduktu względem starego przejazdu wynikać może z wysokości terenu. Trzeba tak wyprofilować spadki drogi aby dało się na wiadukt wjechać oraz aby wiadukt miał odpowiednią wysokość ma torem. Stąd często jest przesunięcie względem starego śladu drogi.
@@nogamipogorach hmmm no być nie może. Wiadukt jest nad torami i nie jest możliwe aby był na tej samej wysokości co dawny przejazd przez tory. I są dwie możliwości albo droga szła ostro w dół aż do poziomu torów a po przebudowie nie szła już w dół tylko łączyła się z wiaduktem na jego poziomie. Albo druga opcja że od poziomu drogi przy starym przejeździe przez tory musieli dobudować pochylnie prowadzące do poziomu wiaduktu.
Dzień dobry Wykonaliście symulacje obliczen obciążenia wiaduktu przy pomocy programu ... To slysze w filmie ... Czy mozesz podac wartość , ktora pojawila sie finalnie ? Należy pamietać , iz transport towarowy drogowy różni się w rzeczonym czasie od obecnego (40T)
,,F,, oznacza przyłącze telefoniczne, lub łączność telefoniczną. W Polsce oznaczano literką ,, T,, Jeszcze na budynkach kolejowych można spotkać, lub na szlaku. Na szlaku są to małe betonowe skrzynki z literką ,,T,, a środku gniazdo do słuchawki.
Streckenfernsprecher Telefon na odległość według tłumacza. Wystarczy wpisać w Google wyskoczy wikipedia grafika. Może ktoś ogarnie jezyk niemiecki. Pozdrawiam.
Bardzo podobny wiadukt jest w Białogardzie i jezdziły po nim ciezkie waskotorowe pociagi transporterowe do portu w Stepnicy. Wiadukt nad Parsętą wybudowała W 1909r firma Grabower Cementstein Fabrik ''Comet'' GmbH ze Stettin. Konstrukcja zelbetowa w postaci pretow stalowych grubosci 20mm. Wytrzymywał obciązenie ponad 200ton, wysokość 7 metrow
Może coś o okolicy Ludwikowic Kłodzkich??? Bo tam z tego co wiem tajemnica na tajemnicy (mieszkam w innej części Polski a w tamtejszej okolicy bywam min 2 razy w roku
Fajne, ciekawe, troszkę spaceru z kamerę i było by super,, z ciekawością czekam na fo co kolejne będzie na widelcu Moze ten most miał być ładniejszy bo tak sobie pan na Pałacu Jedlinka zażyczył
dobrze ze zaczeto od analizy tematu i jestem wdzieczny Tym ktorzy w ten sposob przedstawiaja, ale mam pytanie co mialo byc takiego po drugiej stronie ze postanowiono wybudowac taki wiadukt,na mapie z 1924 r w kolorze widac ze prowadzi droga dalej z tego wiaduktu i koniec oznaczony jest innym kolorem-ja nie moge tego wyjasnic, inne pytanie to ze przy tunelu z walbrzycha jest betonowa budowla po co moze ktos wie mnie nurtuje pytanie kto finansowal budowe -w ten sposob dowiemy sie jak to wszystko mialo wygladac Pozdrawiam
Witam prowadzącego, pozdrawiam wszystkich oglądających 🤛🤚. Fajnie że ten wiadukt znalazł się na tapecie. Dobrze by było aby wypowiedzieli się specjaliści od mostów, pracownicy kolei, za dużo znaków zapytania w najważniejszych kwestiach. Jeśli chodzi o ustalanie daty tych fotografii to słuszny trop,logiczne. Jak już wspomniałem we wcześniejszym filmie trzeba przygotować więcej informacji zwłaszcza na tematy łatwe do sprawdzenia ,zasięgać wiedzy u specjalistów i sprawdzać każdy trop a potem wyciągać wnioski. Ogólnie fajnie że zajął się pan tymi obiektami, gdyż może dzięki temu będą się udzielać ludzie mający jakieś konkretne i pewne informacje na temat tych obiektów a wymiana informacji zbliży nas do rozwiązania wielu zagadek, pozdrawiam i trzeba szukać dalej 👍🤛🏞️🦉
Litera F na budynku to info, że w środku zainstalowany jest telefon (Fernsprecher). Po zlikwidowaniu posterunku dróżnika, budynek pozostawiono pewnie dla ochrony tuneli - stąd też na zdjęciu ten gościu wąsaty z giwerą który sobie tam pewnie siedział
Zastanawia mnie czy ten wiadukt nie jest jakoś zasypany, jak te wszystkie stare budynki, 1 - 3 piętra pod ziemią, które kiedyś były na poziomie gruntu, są zdjęcia odkopanych domów, gdzie obecny poziom ulicy znajduje się nad dawnymi oknami, wejściami kilka metrów wyżej niż był gdy budynki te były budowane... może fundamenty podpór tego wiaduktu są niżej niż się wydaje...
Co widac na zdjeciach? Widac jak powstawala infrastruktura panstwa. Co jeszcze widac? Widac postepujaca poprawe infrastruktury. Czy to wszystko? Nie, bo widac jeszcze jakosc powstalej infrastruktury. Do czego zmierzam? Do tego, ze gdyby to dzialo sie w Polsce, to zamiast wiaduktow toneli bysmy w blocie na porozwalanej koleinami drodze pokonujac zarosniete i chowajac sie w krzakach tory. Co jeszcze wazniejsze to to, ze ani ten wiadukt, ani tory, ani droga nie byly centrum komunikacyjnym rejonu, a mimo tego zapewniono wysoka klase infrastruktury. Podczas gdy w Polsce buduje sie kolejne super-duper obwodnice miast za miliardy, to pare kilometrow dalej swinie w blocie ogonkami machaja. To pokazuje mentalna roznica miedzy "Wschodem" i "Zachodem".
Jak zawsze świetna robota. Dziekuję za analizę, bo wokół mostu narosło tyle legend, że obdarować można pół internetu. Bardzo rozsądne przeprowadzenie wniosku. Mimo, że dowodów jest niewiele, to jednak wytłumaczenia do mnie docierają. Pozdrawiam i do następnychrównie ciekawych :)
6,56 kilometraż 😂 Kilometraż był z Berlina do Wiednia. Litera F to typowa niemiecka fernszpechbuda - budka telefoniczna z blachy falistej. Oj bardzo kiepsko panie "ekspercie".
W przypadku tego obiektu nie neguję obliczeń innych gdyż się z takimi nie spotkałem. Dodatkowo w sieci krąży tylko informacja, że obiekt ten został zaprojektowany pod inne obciążenie. Nie są wskazane żadne podstawy do takich stwierdzeń.
@@nogamipogorach By zrobić jakiekolwiek obliczenia trzeba mieć dokumentację obiektu,by móc się do czegoś odnieść i wydać tezę a tym bardziej wykonać jakiekolwie obliczenia,prawda?. Pozdro.
Po co ten jad? Co Pana tak zabolało że napisał Pan 7 komentarzy pod jednym 20minutowym filmem? Boi się Pan konkurencji? Widać że autor skończył studia kierunkowe i wie o czym mówi . Nie podoba się nie ogladamy:-)
SZALENIE CIEKAWY MATERIAŁ ,SZCZEGÓLNIE DLA PASJONATÓW HISTORII TEGO REGIONU. MIMO ANALIZY PRZEDSTAWIONEJ W FILMIE NADAL MOŻNA SIĘ ZASTANAWIAĆ NAD TĄ BUDOWLĄ A RACZEJ NAD SENSEM STAWIANIA TAKIEGO BĄDŹ CO BĄDŹ DUŻEGO,MASYWNEGO WIADUKTU PO TO BY POŁĄCZYĆ LAS Z LASEM,TYM BARDZIEJ,ŻE JAKIKOLWIEK RUCH KOŁOWY PRAKTYCZNIE NIE ISTNIEJE.
to nie jest nic dziwnego, na terenach poniemieckich np na pomorzu, takich czy innych łukowych wiaduktów drogowych jest cała masa na drogach lesnych. Niemcy mieli manie stawiania wszedzie przejsc nad torami, gdy tor biegł w niewielkim wykopie. Na 30tu km linii jednotorowej jest ponad 10 takich wiaduktów łaczacych drogi lesne, do jakichs nieistniejacych juz zabudowan gospodarczych. Bardzo podobny wiadukt jest w Białogardzie i jezdziły po nim ciezkie waskotorowe pociagi transporterowe do portu w Stepnicy.
Podobają mi sie Twoje filmy. Nie chciało Ci sie odszukać maila do mnie aby dostać pewne lotnicze zdjęcie. Wiec można je pozyskać z US National Archives. Tu fragment korespondencji po którym można je znaleźć „The Cartographic Branch was able to locate the print you were interested in viewing. The citation for this item is: RG 373 GX Prints GX 8565 SK, exp. 31” Ta fotka sporo pokazuje…
Litera "F" na budzie dróżnika oznacza "Fernsprecher", czyli aparat telefoniczny. Maszynista widząc tę literę na budzie wiedzial, że z tego miejsca moze połączyć się z dyżurnym ruchu najbliższej stacji.
W naszym kraju odpowiednikiem jest (albo raczej było) T
Co do drzew: te na późniejszym zdjęciu wyglądają na posadzone "pod sznurek", czyli wcześniejszy las wycięto zostawiając drzewa zbyt młode do wycinki i posadzono nowe.Gdyby zachowały sie dokumenty opisujące ówczesną gospodarkę leśną w tej okolicy mogło to by pomóc w datowaniu zdjęcia. I tylko to, bo analizy (świetnej) samego wiaduktu to nie zmienia.A tak swoją drogą to mieli rozmach,żeby na lokalnej drodze budować taki obiekt.Może wynikało to z wcześniejszych wypadków na przejeździe?
Proszę zauważyć, że droga ta tak naprawdę przebiega przez zwarty kompleks leśny (o czym wspominam na początku). Drogi są niezbędne do jego utrzymania, np. wywóz drewna ciężkimi pojazdami.
Jeżeli budynek na zdjęciach jest strażnicą (mógł być wcześniej budką dróżnika) ,
to może wyjaśnia sprawę "tajemniczego" budynku na międzytorzu
z poprzedniego odcinka? Bo jeżeli chronić - to obu wlotów tunelu.
17.30 Cięgna ,to pędnie do tarczy ostrzegawczej przed semaforem wjazdowym.
Jeżeli miałby spełniać funkcję ochronna to musiałby być to jakiś wzmocniony obiekt. Proszę zobaczyć, że to budynek z cegły i w dodatku z oknem co czyni go łatwym celem do zniszczenia. Budynek po drugiej stronie również nie wygląda na wzmocniony (ale taki istnieje przy młodszym tunelu i faktycznie bardzo możliwe, że pełnił funkcje zabezpieczającą )
@@nogamipogorach może nastawnia? Jak był jeden tunel, to z obu stron musiał iść sygnał, że tor bezpieczny.
Kto odpowiada za ten wiadukt i ten bliżej Stacji ? Oba są używane, a bezpieczeństwo na nich woła o pomstę do nieba.... na tym bliżej stacji barierka jest uszkodzona i zwisa nad torami (chyba że już spadła) a na moście bliżej tuneli nie ma żadnej barierki...
Ten budynek to nie jest budka dróżnika (trochę daleko by stała od samego przejazdu) tylko strażnica do ochrony tunelu, co potwierdza zdjęcie z uzbrojonym żołnierzem, a pędnie przy torze , służą do sterowania tarczy ostrzegawczej przed semaforem wjazdowym.
Polska rzeczywistość a jak cos sie stanie winnego brak
Witam również słuszna uwaga i ten semafor bardziej prawdopodobny od rogatek.🤚
@@tomdublin8701 Siema Tomek. To niech nie łazi po starych mostach ,tylko siedzi grzecznie w domu😆🤚👍
Te linki na zdjęciu nie służyły do obsługi rogatek przejazdowych . Służyły do obsługi semafora kolejowego.
Nie byłoby to zgodne z zasadami panującymi na kolei, które zresztą trwają do dziś.
@@nogamipogorach Skoro tak twierdzisz to pewnie masz rację a zatem niechaj tak będzie . Pozdrawiam.
B.W. na mapie z 1883 r. oznacza dróżnika kolejowego (Bahnwärter), a właściwie budkę dróżnika kolejowego (Bahnwärterhäuschen).
Masz rację. Sporo nieścisłości w tych filmach i za mało wyobraźni o omawianych czasach. Przejazd kolejowy strzeżony nie był przejazdem wyposażonym w rogatki automatyczne, tylko był strzeżony przez odpowiedniego człowieka. Ciężarówek w tamtych latach też nie było, jeździło się konnymi zaprzęgami.
jedna uwaga że przesunięcie wiaduktu względem starego przejazdu wynikać może z wysokości terenu. Trzeba tak wyprofilować spadki drogi aby dało się na wiadukt wjechać oraz aby wiadukt miał odpowiednią wysokość ma torem. Stąd często jest przesunięcie względem starego śladu drogi.
Słuszna uwaga,logiczna,wykorzystano istniejące przewyższenie terenu,🤚👍
Wysokości terenu są zbliżone
@@nogamipogorach hmmm no być nie może. Wiadukt jest nad torami i nie jest możliwe aby był na tej samej wysokości co dawny przejazd przez tory. I są dwie możliwości albo droga szła ostro w dół aż do poziomu torów a po przebudowie nie szła już w dół tylko łączyła się z wiaduktem na jego poziomie. Albo druga opcja że od poziomu drogi przy starym przejeździe przez tory musieli dobudować pochylnie prowadzące do poziomu wiaduktu.
Dzień dobry Wykonaliście symulacje obliczen obciążenia wiaduktu przy pomocy programu ... To slysze w filmie ... Czy mozesz podac wartość , ktora pojawila sie finalnie ? Należy pamietać , iz transport towarowy drogowy różni się w rzeczonym czasie od obecnego (40T)
Co to jest 40T?? W dzisiejszych czasach modele obliczeniowe są całkowicie inne, mówię o tym na filmie.
@@nogamipogorach 40 ton...
Świetny materiał i świetny kanał 👍👍 fajna analiza faktów 👍 subik jest leci więc ogromna łapka w górę 👍
Zachęcam wszystkich miłośników tematu Rise do wypowiadania swoich wniosków i spostrzeżeń na temat tych obiektów i dzielenia się wiedzą, pozdrawiam 🤚
,,F,, oznacza przyłącze telefoniczne, lub łączność telefoniczną. W Polsce oznaczano literką ,, T,, Jeszcze na budynkach kolejowych można spotkać, lub na szlaku. Na szlaku są to małe betonowe skrzynki z literką ,,T,, a środku gniazdo do słuchawki.
Polskie oznaczenie to sprawa oczywista, niemniej niemieckiego nie jesteśmy pewni. Od jakiego słowa byłby to skrót?
Streckenfernsprecher
Telefon na odległość według tłumacza. Wystarczy wpisać w Google wyskoczy wikipedia grafika. Może ktoś ogarnie jezyk niemiecki. Pozdrawiam.
@@pawe82 Pełna zgoda
@@pawe82 A może po prostu Fernsprecher, czyli telefon.
@@stanisawzabielski9928
Możliwe nie ogarniam niemieckiego. Ale jak wpisuję pierwszy wyraz, to wyskakuje grafika o czym jest temat.
Uwielbiam takie analizy! Pozdrawiam 👍
Bardzo podobny wiadukt jest w Białogardzie i jezdziły po nim ciezkie waskotorowe pociagi transporterowe do portu w Stepnicy. Wiadukt nad Parsętą wybudowała W 1909r firma Grabower Cementstein Fabrik ''Comet'' GmbH ze Stettin. Konstrukcja zelbetowa w postaci pretow stalowych grubosci 20mm. Wytrzymywał obciązenie ponad 200ton, wysokość 7 metrow
Jaki jest cel nalegania na polubienia i suskrypcje?
To ma na celu wzrost Zasięgów 😊...chyba
Może coś o okolicy Ludwikowic Kłodzkich??? Bo tam z tego co wiem tajemnica na tajemnicy (mieszkam w innej części Polski a w tamtejszej okolicy bywam min 2 razy w roku
Np.?
CIEKAWE
wreszcie! miło Cię slyszec ☺️
Fajne, ciekawe, troszkę spaceru z kamerę i było by super,, z ciekawością czekam na fo co kolejne będzie na widelcu
Moze ten most miał być ładniejszy bo tak sobie pan na Pałacu Jedlinka zażyczył
🙄🤨🤗tiaaaa....witamy Pana Profesora i jego rozkminy😏💪będzie ciekawie😎
Siema Endriu,bez nerwów , przynajmniej coś się dzieje nie😁👍🏞️🤛🦉
@@micha3308 🤔🙄🤨jakie nerwy....???🤗
@@Z_N_A_K_I takie 😬😤😖😼🤷🤦Miłej niedzieli stary🤛🤝🏖️
Piłsudski na zdjęciu to dla tego jest jego pomnik w jedlinie 😎
dobrze ze zaczeto od analizy tematu i jestem wdzieczny Tym ktorzy w ten sposob przedstawiaja, ale mam pytanie co mialo byc takiego po drugiej stronie ze postanowiono wybudowac taki wiadukt,na mapie z 1924 r w kolorze widac ze prowadzi droga dalej z tego wiaduktu i koniec oznaczony jest innym kolorem-ja nie moge tego wyjasnic, inne pytanie to ze przy tunelu z walbrzycha jest betonowa budowla po co moze ktos wie mnie nurtuje pytanie kto finansowal budowe -w ten sposob dowiemy sie jak to wszystko mialo wygladac Pozdrawiam
F prawdopodoobnie oznacza Fernmeldestelle czyli telefon. Do teraz jest w Niemczech używane takie oznaczenie na kolei i trawajach.
Prawda.
Nie mniej jednak wygląda ciekawie i nietypowo 😀
czy to ten wiadukt o ktorym Jerzy Cera mówił ze jest taki wytrzymały ze czołg mógłby na nim ósemki krecic ? zawsze nie wiedzialem który to wiadukt
17:45 Litera "F" oznacza 'Fernsprecher' czyli telefon przy torach
Witam prowadzącego, pozdrawiam wszystkich oglądających 🤛🤚. Fajnie że ten wiadukt znalazł się na tapecie. Dobrze by było aby wypowiedzieli się specjaliści od mostów, pracownicy kolei, za dużo znaków zapytania w najważniejszych kwestiach. Jeśli chodzi o ustalanie daty tych fotografii to słuszny trop,logiczne. Jak już wspomniałem we wcześniejszym filmie trzeba przygotować więcej informacji zwłaszcza na tematy łatwe do sprawdzenia ,zasięgać wiedzy u specjalistów i sprawdzać każdy trop a potem wyciągać wnioski. Ogólnie fajnie że zajął się pan tymi obiektami, gdyż może dzięki temu będą się udzielać ludzie mający jakieś konkretne i pewne informacje na temat tych obiektów a wymiana informacji zbliży nas do rozwiązania wielu zagadek, pozdrawiam i trzeba szukać dalej 👍🤛🏞️🦉
Litera F na budynku to info, że w środku zainstalowany jest telefon (Fernsprecher). Po zlikwidowaniu posterunku dróżnika, budynek pozostawiono pewnie dla ochrony tuneli - stąd też na zdjęciu ten gościu wąsaty z giwerą który sobie tam pewnie siedział
Proszę zwrócić uwagę czy ten wiadukt jest Monolitem, czy składano go z gotowych elementów...😊🤔🙄to jest dopiero ciekawostka👀😏
Pozdro Andrzeju 👊🦉🍀👍
Elo Łotry 🫡
@@radekkiki elo BQ 🦉👊👍🍀
Siema chłopaki ,to walczymy z tematem🤛🤚🦉
Droga nie kończy się pod Górą Wawrzyniak tylko łączy się później ze szlakiem pomiędzy Przełączą pod Wawrzyniakiem a górami Jedliniec i Jałowiec.
Tak, ale to już szlak pieszy (widoczny na pokazanej mapie)
Obciążenia modelowe?
Podobny wiadukt jest koło mojej miejscowości.
Witam,prosimy o nazwę miejscowości i zdjęcie , pozdrawiam
@@micha3308 zdjęcie w komentarzach 😅🥴to nie ta platforma
@@Z_N_A_K_I 🤦Ale ciekawym jak wygląda ten drugi wiadukt.🤛
Proszę o podanie lokalizacji.
Koło miejscowości Brzózka, powiat Krosno Odrzańskie.
Zdjęcie zrobię dziś jak będzie jasno.
Typowa nośność z tamtego okresu...? Co to za cudo?
Zastanawia mnie czy ten wiadukt nie jest jakoś zasypany, jak te wszystkie stare budynki, 1 - 3 piętra pod ziemią, które kiedyś były na poziomie gruntu, są zdjęcia odkopanych domów, gdzie obecny poziom ulicy znajduje się nad dawnymi oknami, wejściami kilka metrów wyżej niż był gdy budynki te były budowane... może fundamenty podpór tego wiaduktu są niżej niż się wydaje...
Co widac na zdjeciach? Widac jak powstawala infrastruktura panstwa. Co jeszcze widac? Widac postepujaca poprawe infrastruktury. Czy to wszystko? Nie, bo widac jeszcze jakosc powstalej infrastruktury.
Do czego zmierzam? Do tego, ze gdyby to dzialo sie w Polsce, to zamiast wiaduktow toneli bysmy w blocie na porozwalanej koleinami drodze pokonujac zarosniete i chowajac sie w krzakach tory. Co jeszcze wazniejsze to to, ze ani ten wiadukt, ani tory, ani droga nie byly centrum komunikacyjnym rejonu, a mimo tego zapewniono wysoka klase infrastruktury. Podczas gdy w Polsce buduje sie kolejne super-duper obwodnice miast za miliardy, to pare kilometrow dalej swinie w blocie ogonkami machaja. To pokazuje mentalna roznica miedzy "Wschodem" i "Zachodem".
Czyli to była trasa z Wałbrzycha do Kłodzka, a teraz jest z Kłodzka do Wałbrzycha, ciekawe nie?
Zadymienie po pięciu latach? A dlaczego nie po czterech lub sześciu?
Aha mój wpis wyparował? Widzę że tutaj gwiazdor może być tylko jeden? Skąd my to znamy? :)
Autorzy nie usuwają jakichkolwiek wpisów, nawet tych głupich i hejtujacych. Niemniej yt sam filtruje komentarze
@@nogamipogorach Nie napisałem nic hejtującego a czy głupiego? Może ale po to jest chyba dyskusja?
@@6666600066666 to już reklamacje do yt jeśli coś takiego nastąpiło
Nie jesr to mądre do konca co pan opowiada.
To może jakieś konkrety, argumenty?
Czy po prostu to nie jest mądre, bo jest "gupie"?
Jak zawsze świetna robota. Dziekuję za analizę, bo wokół mostu narosło tyle legend, że obdarować można pół internetu. Bardzo rozsądne przeprowadzenie wniosku. Mimo, że dowodów jest niewiele, to jednak wytłumaczenia do mnie docierają. Pozdrawiam i do następnychrównie ciekawych :)
🙄tzw ...KDZ...TIAAA😊
@@Z_N_A_K_I rozszyfruj, bo chyba nie rozumiem
6,56 kilometraż 😂
Kilometraż był z Berlina do Wiednia.
Litera F to typowa niemiecka fernszpechbuda - budka telefoniczna z blachy falistej.
Oj bardzo kiepsko panie "ekspercie".
A Darek zapewne,kłóciłby się😉
Witam. Dlaczego negujesz wszystko i wszystkich. Ja neguję twoje obliczenia . Też mogę opowiadać "Opowieści kapitana Misia "Pozdrawiam
W przypadku tego obiektu nie neguję obliczeń innych gdyż się z takimi nie spotkałem. Dodatkowo w sieci krąży tylko informacja, że obiekt ten został zaprojektowany pod inne obciążenie. Nie są wskazane żadne podstawy do takich stwierdzeń.
Siema Kiki, ktoś tu nie w humorze 😁😆,kapitan Miś 🤣 Ale dobrze jest im więcej rozkminiarzy tym lepiej🤚🤛🦉
@@micha3308 Elo Michał .
@@nogamipogorach By zrobić jakiekolwiek obliczenia trzeba mieć dokumentację obiektu,by móc się do czegoś odnieść i wydać tezę a tym bardziej wykonać jakiekolwie obliczenia,prawda?. Pozdro.
@@radekkiki Na szczęście nie jest to prawdą.
Typowe obciążenie drogowe dla innych obiektów... to ile panie "ekspercie"?
Może tak pan się przedstawiasz z imienia i nazwiska? No chyba, że się ich wstydzisz.
Po co ten jad? Co Pana tak zabolało że napisał Pan 7 komentarzy pod jednym 20minutowym filmem? Boi się Pan konkurencji? Widać że autor skończył studia kierunkowe i wie o czym mówi .
Nie podoba się nie ogladamy:-)
@@aggs_es7321 skończył studia kierunkowe? A skąd ta informacja? Jad? Jak ktoś się ukrywa, to widocznie ma powody.
A stąd, że znam prowadzącego . Nie ukrywa się, tylko kanał jest hobbystyczny. Pozdrawiam.
SZALENIE CIEKAWY MATERIAŁ ,SZCZEGÓLNIE DLA PASJONATÓW HISTORII TEGO REGIONU. MIMO ANALIZY PRZEDSTAWIONEJ W FILMIE NADAL MOŻNA SIĘ ZASTANAWIAĆ NAD TĄ BUDOWLĄ A RACZEJ NAD SENSEM STAWIANIA TAKIEGO BĄDŹ CO BĄDŹ DUŻEGO,MASYWNEGO WIADUKTU PO TO BY POŁĄCZYĆ LAS Z LASEM,TYM BARDZIEJ,ŻE JAKIKOLWIEK RUCH KOŁOWY PRAKTYCZNIE NIE ISTNIEJE.
to nie jest nic dziwnego, na terenach poniemieckich np na pomorzu, takich czy innych łukowych wiaduktów drogowych jest cała masa na drogach lesnych. Niemcy mieli manie stawiania wszedzie przejsc nad torami, gdy tor biegł w niewielkim wykopie. Na 30tu km linii jednotorowej jest ponad 10 takich wiaduktów łaczacych drogi lesne, do jakichs nieistniejacych juz zabudowan gospodarczych. Bardzo podobny wiadukt jest w Białogardzie i jezdziły po nim ciezkie waskotorowe pociagi transporterowe do portu w Stepnicy.
Dopasowanie architektoniczne 😂
Waooy estetyczne? 🤣🤣🤣🤣
Podobają mi sie Twoje filmy. Nie chciało Ci sie odszukać maila do mnie aby dostać pewne lotnicze zdjęcie. Wiec można je pozyskać z US National Archives. Tu fragment korespondencji po którym można je znaleźć „The Cartographic Branch was able to locate the print you were interested in viewing. The citation for this item is:
RG 373
GX Prints
GX 8565 SK, exp. 31”
Ta fotka sporo pokazuje…