A legviccesebb az egészben, hogy most végeztem tanár szakon, és az egyik elsajátítandó tanári kompetencia az IKT-s eszközök és digitális játékok/feladatok alkalmazása volt :D Nnna mindegy
Most kezdtem tanítani 25 év kihagyás után. Őszintén szólva mindent újra kell tanulnom, a tananyagot és a módszertant is. Viszont egyszerűen megdöbbentő, hogy előttem teljesen inkompetens tanáruk volt a gyerekeknek, 8.osztályban az olvasás és szövegértés komoly gondot okoz. Szerintem a mobilok betiltásának az is lehetett az oka, hogy ne vegyék fel a tanárokat, mert elég sokkoló videókat készíthetnének.
13.-os technikumban tanuló diák vagyok. Eddig az óra elején vagy kitettük a telefonokat a tanári asztalra vagy a betettük táskába . Földrajzórán a neten kellett különböző cikkekre keresni. Amióta életbe lépett ez a szabályozás az első órák csak papíron 45 percesek, mert a gyakorlatban 5-10 perc elmegy a telefonok begyűjtésével és az adminisztrációval. A telefonokat műanyag zacskó helyett egy papírba csomagoljuk be, aztán egy szatyorba teszi bele a tanár. Kommunikáció nehézkes a tanárok és a diákok között, az órákon folyamatosan beszélnek egymással a diákok, mert aki eddig nem figyelt az órán, hanem mondjuk tiktokozott, az most beszélget. (Páran vannak csak akik rejtvényfejtéssel foglalják el magukat ha unatkoznak).
Teljesen egyetértek a töritanárod módszerével. Aki nem akar tanulni, az nem is fog, nem lehet erőltetni. Egy dacos kamasz még azért sem fog odafigyelni, aki akar tanulni az fog is, jómagam erre jó példa vagyok. Én semmit nem tanultam a liceumban (gimnázium), mert egyáltalán nem érdekelt az amit tanulni kellett volna, és én lógtam a legtöbbet. Toronymagasan a legtöbbet. Nagyon gyenge érettségi eredményem lett. Erdélyben felvételi vizsgét kell tenni, ha egy jobb egyetemre akarsz menni. Mert ott nincsenek pontok, hanem külön felvételi vizsga van. Én, akinél kevés ember rühelli (rühelte, és fogja is rühellni, amig él) az iskolát (ha újra kellene kezdeni, főbe lövetném magam), mert teljesen fölösleges szart kéne tanulni, hogy még véletlenül se legyen hasznos. És, viszont még el is vegye a kedvét a tanulástól kb mindenkinek. Mert amit ott tanultam és hasznát veszem, az kizárólag az írás, az olvasás. Matematikából nem vagyok jó, de el tudok számolni tízig. Ezt a három különleges tudást szerintem 2 év alatt el lehet sajátítani, nem kell 12 év. Mindennek ellenére, én a gyűlölt gimnázium után ösztöndíjjal végeztem el az Orvosi egyetem egy szakát. Tizessel jutottam be.
Én azt gondolom, hogy azért az írni, olvasni, számolni tudáson kívül nem árt ha az embernek van egy alap tudása a világról, és szerez egy alapszintű műveltséget minden területen, aztán meg elegendő elmélyülni abban, ami érdekli is. De ez nagyjából az általános iskola 8 osztályával kifújt, mindenből megtudja az ember az alapokat, amiből el tudja dönteni mi érdekli, és arra megy tovább. Középiskolában már én is feleslegesnek tartom, hogy folytatják ami általánosban is volt, csak bővebben. Szerintem ott már elegendő lenne egy területen elmélyülni és kész. De szerintem az élethez nem árt ismerni a kémia alapjait, amire egy egyszerű főzésnél is szükség lehet, a fizika törvényeit, a biológiát, a saját egészségünkért, a földrajzot, hogy tudjuk hol vagyunk a világban, a történelmet, hogy tudjuk hol tartunk ma, nyelvtant és idegen nyelvet a kommunikáció miatt, matekot, mert az elkerülhetetlen egy sima bevásárlásnàl is pl.
@@evelineszenyi1449 Elolvastam a válaszodat, elgondolkodtam rajta. Természetesen abban igazad van, hogy valami alap fogalma az embereknek kell, hogy legyen. Nagyon jó példákat hoztál erre, hogy mi az, amit azért nagyon nem árt tudni. Mert pl angol nyelvet, mint világnyelv, nagyon hasznos társalgási szinten legalább megtanulni. A probléma szerintem ( és ez csak az én véleményem, egyáltalán nem biztos, hogy igazam van), nos a probléma az, hogy egyentanítás van. Minden gyerektől azt várják el, hogy mindenből is jó legyen. Ez lehetetlen, hisz mások vagyunk. Egy bizonyos idő után nagyon jó lenne, ha mint a diákok, mint a pedagógusok, mint a szülők, észrevennék, hogy kinek mihez van tehetsége, mi az amiben nagyon jó, mi az amiben nem annyira. Ebből kifolyólag valahogy lehetne arra terelgetni a gyereket, amit szeret, amiben tehetséges. Mert valamihez minden embernek van tehetsége. Adna ez a módszer egy kis önbizalmat a fiataloknak, hogy legyen egy képük magukról, legyenek sikerélmények. Mert nem lehet azt elvárni, hogy mindenki, mindenből jó legyen.
És ez a rossz rendszer nem a tanárok hibája. Csoda, hogy van türelmük, erejük, mert ők hazaviszik a munkát, és még otthon is egy csomó dolguk van. Én fejet hajtok minden elhivatott tanár előtt. Mert én átadom a műszakot 12 óra után, és nekem aznapra vége, tehetem, amit akarok. Persze igenis vannak alkalmatlan tanárok. Saját példa, amikor matekórán gimiben feltettem a kezem, hogy : '' Elnézést tanárnő, el tetszik magyarázni még egyszer, mert nem értem...a válasza :'' Az a te bajod fiam, mit bánom én.'' Annyit tudtam mondani erre, hogy:'' Igaza van, sajnos tényleg az én bajom, mert senki nem érti a mateket, nem tetszik elmagyarázni, és sajnos érettségi tantárgy nekünk.'' Átmentem egyből, de kínkeservesen, és drágán, mert mindenki különórára járt, aki tehette, hogy valahogy sikerüljön, és mehessünk egyetemre.
Tanárként végeztem. A szakmódszertanos órákon (ahol arról volt szó, hogy melyik tárgyat hogyan tanítsuk) kötelező jelleggel kellett olyan órákat tervezni, ahol van digitális eszközhasználat. A NAT-ban a fejlesztendő kulcskompetenciák közé rakták a digitális tudást (!!!). A tankönyvek tele vannak qr-kódokal, linkekkel, meg "nézz utána az inteneten" feladatokkal. Erre behozták ezt a sz@rt. Akkor most mi van? Kell is meg nem is? Órán amúgy sem lehetett telefonozni, viszont a tanulók kifejezetten örültek, ha egy-egy csoportos feladat közben használhatták. Ügyesek is voltak vele. (Korábban is volt, aki úgy oldotta meg a telefon-kérdést, hogy óra elején kipakoltatta a mobilokat egy üres padra, oszt' csókolom, nem volt gond). Felesleges szivatásnak tartom az egészet.
@@Yunsha74 arról, hogy minden attól volt hangos, hogy 40 fok van a kórházi kórtermekben, meg műtétek maradnak el emiatt. El kellett terelni erről a figyelmet.
Én azzal egyetértek hogy órán nem kéne használni a telefont. Én nem vagyok függő és engem annyira nem is zavar a dolog. De alapvetően az én sulimban úgy van hogy 7:45. -kor leadjuk majd egész nap a titkárságon van egy műanyag dobozban. Aztán utolsó óra után pedig egy kilométeres sorban álltam hogy megkapjam a telefonomat és mehessek a buszomhoz. Én személyesen 20 percig vártam a telómra a barátnőm meg egy másfél órán keresztül, ami ultragáz. Nekem ezzel van sok bajom. Mert sokan járnak busszal és a sorban állás miatt lekésik, majd megint fél óra egy óra várakozás jöhet a következő buszukra. Ezt meg kéne oldani mert a tanulásunkból is időt vesz el. Azzal én is egyetértek, hogy óra elején leadjuk, szünetben nálunk van majd a másik óra elején újra leadjuk. A kréta mindig nagyon sok segítség volt tavaly konkrét életmentő, mert ha elmaradt az óra tudtuk, ha másik teremben voltunk tudtuk hova kell menni. Most már ez nem áll rendelkezésünkre. Ezt tényleg jobban megoldhatták volna. De am mint mindig, alapvetően egyetértek veled Móni.
Kémiából mi egy kísérletet sem csináltunk meg. Pedig vártam, mert rossz voltam kémiából, és azt gondoltam (én kis naiv), hogy a kísérletek majd megváltoztatják ezt. Na, a mai napig utálom emiatt a kémiát. Ja, és nekünk minden egyes nap volt testnevelés. Ebből egy nap néptánc - kötelező, ha akartad, ha nem. Persze zuhanyzásra lehetőség nem volt. Ha nyári hőségben az első órád tesi volt, akkor büdösen, izzadtan ülted végig a napot. Utáltam!
Szerintem azért volt most annyira fontos elvenni a sulikban a telefonokat, mert túl sok szó hangzott el augusztusban a lepusztult, komoly munkaerő- és pénzhiánnyal küszködő, a feladatát alig ellátni tudó szaunák... izé... kórházakról. A gyerekek szivatása az okoseszközök elvételével gumicsont. Te is erről beszéltél hosszasan, nem pedig arról, hogy taccsra vágták az állami egészségügyet, vagy hogy döglődik a MÁV is. Szerencsére nemsokára az iskolákról fog szólni a körséta, akkor legalább újra mindenki erről fog beszélni - persze más apropóból, mint most.
Az egyik probléma szerintem azzal van hogy le kell adni a telefonokat de felelősséget azt már nem vállalnak érte. Pl. Ha jõn lakatos leonárdó akkor valószínűleg a legújjabb Iphont fogja kivállasztani az övé helyett és ha eltűnik valamelyik annak az értéke sok esetben lehet annyi mint egy tanár teljes havi fizetése.
21:32 köszi Móni, most eszembe juttattad a Mozaikos tankönyveket. És hogy gyakorlatilag kivonták őket a forgalomból, hogy kapjuk helyette az OFI tankönyveit, amikre köröket vert a Mozaik...
Hát Móni én romániába járok iskolába és azt tudom mondani ,hogy itt se jobb a helyzet. Olyan wc van az iskolámba ,hogy szerintem beleillene a 2 világháborus rekreációkba. Az a jó ,hogy itt legalább nm minden tanár kéri be a telefonokat az óra elején , igy sunyiba lehetőségünk van telefonozni.
Hát ahova jártam gimnázium ott sem volt jobb a helyzet. Bezárhatatlan ajtók semmilyen szappan helyette olyan kézfertőtlenítő volt ami irritálta az ember bőrét.Tanárhiány, hőség... Tény ahova járok most ott van klíma viszont a rendszer nagyon túl van terhelve. Mai nap is egy Win11-es frissítés szétcsapta az egyik géptermet, lehetlenné vált a gépek használata és újra kell telepíteni az egészet.
Itt Bécsben szintén így van. A gyerekem óra elején beadja a mobilt és páncélszekrénybe teszik. Nap végén visszakapja. Néha napközben is megkaphatják, de nem jellemző. Amikor probléma volt, az osztályfőnök felhívott. Itt nincs ezzel probléma. Múlt évben is már így volt. Igaz a fiam csak tavasszal kapta meg az első mobilját, mert osztálykiránduláson eltévedt vagyis fent maradt a buszon... Egyébként még mindig nem lenne neki.
A telefon elvevős dologhoz: az én iskolám egy szakgimnázium. 900 diák jár ide.... az épület bazi nagy, tele van lépcsővél, és az alsószintekről a felsőre eljutni teljesen esélytelen 10 perc alatt. Nálunk az első óra elején bejön a tanár, egy dobozba összeszedi a telefonokat, majd aláirat egy lapot mindenkivel (akor is ha lofaszt nem adtál be) majd az első szünetben felmegy a titkárságra és leadja. Szóval az első óra leredukálódik 30 percre... a nap végén ha jó arc a tanárod akkor az utlsó óra elején odaadja, ha nem akkor a maradék 800 diákkal kell ökölharcot vívnod hogy megszerezd a telefonod és elérd a buszod.... Az a problémám az egésszel hogy miért fáj az valakinek hogy megnézem a telefonomat szünetben? Az hogy órán nézem az érthetően probléma, de a szünetemben, aminek a fele azzal meg el hogy eljutok a termemig, a maradék idő meg azzal megy el hogy elmennyek mosdóba, vagy egyek, miért baj hogy a maradék kétpercben megnézem az insta grammot, vagy azt hogy hol van a következő órám. Megjegyzem, én csak lenémítom és berakom a táskámba, mert akarom hogy egyszer elkapjanak ezzel és kapjak egy olyan beírást hogy: "a tanuló a szünetben a táskájában tartotta a telefoját lenémított állapotban." Ezt akarja a testem. A kémiás részhez; igazából ezt a részt csak azért írom hogy valaki elmagyarázza hogy miért vagyok hülye Szóval, én vegyészetre járok, így nekem van kúlön órám ilyen kisérletekre, gyakorlat címszóval. Konkrétan minden veszélyes cuccot csinálunk egy egész jól felkészített laborban. Ezen kívül van egy tonna kémia órám, amin elméletet veszünk. Őszintén én nem igazán tudom hogy mit lehet a kémiában kisérletként megmutatni. Nálunk ott nagyrészt az atomok felépítéséről van szó, meg arról hogy ezek hogyan kapcsolódnak. Talán a reakciók azok amikhez lehet kisérleteket csinálni. Pl egy exoterm reakció bemutatássa, meggyújtott magnéziummal, de ki a halál az aki enélkül nem tudná megérteni hogy vannak olyan reakciók amik által plusz hő termelődik. Mondjuk vannak olyan dolgok amiket nekünk sem magyaráztak el, pl hogy van az hogy egy fehér folyadékhoz hozzáteszel egy átlátszó, színtelen anyagot, és élénk sárga lesz.... magic
A kémia órás kísérletekkel kapcsolatban - én nem voltam vegyész szakos, nem is voltam soha jó belőle, mert a számítások nem érdekeltek belőle, nem is értettem meg igazán soha, nincs is reálos beállítottságom, az anyagok reakcióit viszont érdekesnek találtam. Kötelező volt az egyik évben vagy fizikából, vagy kémiából vizsgáznunk. Na már most, a fizika még annyira se érdekelt, mint a kémia, ezért azt választottam inkább, és olyan tételt húztam, amihez be kellett mutatni a durranógázos kísérletet. Szerencsém volt, mert azt a kísérletet órán megcsináltuk ( a 2 kísérlet közül az egyik volt, amit a 4 év alatt megcsináltunk), és tudtam, mit kell csinálni, de ha a vizsgán kellett volna először életemben bemutatni, hát akkor lehet hogy bajban lettem volna, mint nem ilyen beállítottságú ember. Nyilván felfogtam, amikor elmagyarázták, hogy "ha ezt meg ezt csinálod, ez fog történni", de így, hogy én magam is gyakorolhattam, sokkal jobban emlékeztem rá, és megmaradt vizuálisan is, mintha csak egy mondatot olvastam volna el újra meg újra a tankönyvből.
Kémia kísérletekhez: "de ki a halál az aki enélkül nem tudná megérteni hogy vannak olyan reakciók amik által plusz hő termelődik" - az olyan emberek, akiknek a legegyszerűbb szövegek, vagy közérthető színkódok értelmezése is megerőltető feladat. Másrészt. Lehet, hogy elsőre a gyerek meg is érti a folyamatot, ha meghallja egyáltalán, mit mond a tanár és nem gondolataiba merülve firkálgat a füzete szélére (mint én anno, pedig stréber voltam), hanem a vizuális megjelenítésekre, ez esetben valós kísérletekre, azért figyelni szokott. És igen. Ha élőben látod a folyamatot, könnyebben megérted. Mert azért az sem mindegy, hogy pl főzni kizárólag szakácskönyvből tanulsz meg, bármilyen részletesen is írja le a lépéseket a könyv, vagy valaki megmutatja élőben, esetleg videóanyagot nézel hozzá.
Én Szlovákiában élek és elmondhatom, hogy nálunk ennek a szöges ellentétje van. Persze a gimim házirendjében benne van, hogy tilos óra közben használni és ezt a többség be is tartja. 2-3 osztálytársam van, akik konstans, majdnem minden órán nyomkodják, de nem zavarnak vele senkit. Aztán valamelyik tanár ezt leszarja, valamelyik meg nem. Én csak az órát szoktam rajta nézni (az osztályteremben mindig késik az óra) vagy épp a számológépet használom vagy ha nincs nálam toll meg papír, akkor lejegyzetelek valamit. De ezek mellett az iskolai dolgok nagy részét is ott kapom meg. Nekünk az Edupage nevű alkalamazás van (hasonló a Krétához) és ott minden, ami az iskolával kapcsolatos megtalálható. Órarend, étkezdével az infók, helyettesítések, anyagok, amiket a tanár elküld, jegyek és még sorolhatnám. Sőt, magyarból, szlovákból, bioszból, töriből az összes anyagunkat wordben kapjuk meg, amiket szépen letöltünk és vagy otthon vagy a suliban kinyomtatunk. Ha van valami változás az órarendben (elmarad egy óra, változik a tanterem vagy más tanár jön be), akkor azt már bőven az adott nap előtt tudjuk, mert az informatika szakos tanárunk feltölti oda. Sőt minden tanár tud írni egy kis üzenetet, ha valami változás van vagy egyéb kérelem. És még ha valamilyen beadandót nem tudunk leadni, mert betegek vagyunk vagy otthon maradt vagy nem leszünk otthon aznap, akkor szépen lefotózzuk és elküldjük az adott tanárnak. Aztán van, hogy a tanár kér meg minket, hogy keressünk ki valamit a netről, mert kell az órai munkához vagy pedig Kahoot-ozni fogunk. Aki nem ismerné a Kahoot az egy kvízjáték iskolások számára, ahol a tanár tud készíteni kvízeket. Utóbbinál, aki megnyerte a kvízt kapott egy kisegyest (nálunk az osztályzás forídtva van. 1-es a legjobb, 5-ös a legrosszabb jegy). Viszont vannak itt is elmaradottságok (wc papír hiánya, omladozó külső vakolat, nem jól felszerelt tanterem), de ezeknek a száma szépen lassan fogy. De nehogy azt higyjétek, hogy itt minden zökkenőmentes, áh! Dehogy! Most a tornaórákkal vannak bajok, mert a gimim alapból a városi tornatermet bérli. Na de! A két általános iskola (szlovák és magyar) is azt bérelte ki és nem tudják megoldani, hogy a három iskola külön időpontokban legyen ott. Ezért megintcsak eléggé gyakran el fognak maradni a tornaórák. De ez nem akkora baj, legalábbis nekem, mert én utálok tornázni :D És mi a véleményem a magyarországi helyzetről? Egyáltalán nem értek egyet azzal, hogy elvegyük a gyerektől a telefont, mert így ha kikerül a suliból nem fogja tudni azt használni. Igaz minket se tanítottak rá, de én igyekszem magamat erre képezni. Sokkal jobb lett volna, ha úgy integrálják a telefon használatát, mint nálunk. Röviden a véleményem lényege erről: Hülye volt az, aki ezt kitalálta és csessze meg magát!
Nagyrészt egyetértek veled. Ám kisrédzt abban nem, hogyha elveszik a mobilt a suliban, akkor suli után nem fogja tudni használni, ez azért túlzás, elmondom miért. Mert suli mellett, vagyis előtte és főleg utána, na meg hétvégéken, ünnepeknél, szünidőknél fogják tudni használni ugyanúgy.
Gimnazistaként,hozzászólnék. A mi sulinkban egyelőre nincs leadás,a házirend szerint a táskába kell tenni kikapcsolva, a "nagygimisek" használhatták szünetben,ez évekig így volt. Valóban nincs rendesen megszervezve,bármikor történhet különleges eset otthon, rosszullét, stb. Persze, keressük fel a tanárt, de legyünk őszinték: tinédzserként, főleg ha nem olyan jófej a tanár vagy annyira magánügy történik, hogy nem szeretné elmondani+nagy az iskola,a tanáriba tilos belépni,ha éppen nem az ofővel van óra,hajkurászni kell őt, elmegy a szünet is, lehet meg sem találjuk. Akkor mi van? Várjuk hogy megtörténjen a baj? Engem is volt hogy hívott már édesanyám szünetben. Azzal teljesen egyetértek, hogy órán ne telefonozzunk,hacsak nem a tanár kéri a feladathoz, de attól hogy elveszik, egyesek annál jobban akarják majd csinálni, mert a tiltott gyümölcs ugyebár. Én is olvastam sokszor órán,rajzolok a mai napig,stb. ezért is szólnak a tanárok,kb már levegőt venni se lehet. Nekünk a biosztanár jófej,enged ilyesmiket mint amiket anno a te töritnárod megengedett, ezt akár több tanár is bevezethetné gimnáziumban. Ki mint vet úgy arat alapon, felelősséget is tanítanának ezzel ami fontosabb mint a csonkagúla felszíne. A magyar tanterv és oktatás, úgy szar ahogy, elavult unalmas és haszontalan a nagyrésze szerintem. Bocsánat a csapongásért, sokat írtam, ki kellett adnom. Köszi ha végigolvastad!!
Utolsó évemet húzom a gimiben. Mindenki fel van háborodva nálunk emiatt a telefonos faszság miatt (ezt máshogy nem tudom illetni, ez egy faszság). Kezdjük ott hogy nálunk már a portán le kell adni a telefonokat és oké osztályonként vannak dobozok de konkrétan kartonpapírdarabok helyettesítik a fakkokat tehát siralmasan néz ki. Egész nap be vannak rakva a portán egy szekrénybe, nem tudni hogy hűs vagy meleg környezet. A beszedés miatt folyamatosan kavarodás van, senki nem tudja hova kell menni, kivel leszünk, elmarad-e az óra. A lehetőségeink is korlátozottak pedig most azért igazán kellenének a telefonok mivel nyakunkon a szalagavató, táncot kéne gyakorolni, de ahhoz zene kell viszont telefon nélkül a JBL sem működik. Szecskaavató jön, stb. stb. Lyukas órákat ne is említsük, csak kínszenvedés az egész. Legtöbben felhozták egyébként, hogy miért nem volt jó simán csak órán beszedni a telefonokat ahogy eddig pár tanárnál? Hiszen teljesen jól működött, a szünetekben meg ki a faszt érdekel a telefonhasználat. Ez soha nem a tanulás segítéséről szólt, a kormány csak simán szeret kibaszni velünk mert majd mindegyik lassan nyugdíjas vén trotty és nincs jobb dolga ennél. Én hálát adok a jó Istennek, hogy ezt 12. évemben vezették be és nem előbb, mert az tuti nem bírtam volna a 11.-ket így. Szegény húgom eggyel alattam van, neki ezt még két évig tűrnie kell hacsak nem törlik el a francba.
Én gimnazista vagyok, emiatt, sajnos vagy nem sajnos, de részese vagyok ennek az egész új rendszernek. Hát mit ne mondjak, rohadt szervezetlen ez az egész telefon beszedős dolog jelenleg. Kezdjük ott hogy rengeteg időt vesz el hogy minden egyes diáktól el lehessen venni, nálunk (Kaposvárra járok gimnáziumba) az első héten cipősdobozokba kellett beleraknunk a készülékeinket, illetve csináltak egy kinyomtatott listát hogy be lehessen pipálni hogy te x hónap x.-én beadtad. Osztályonként külön-külön dobozokba helyezik ezeket és felviszik a titkársághoz. Ha valaki elfelejti vagy késik, reménykedik hogy nem látja meg senki a táskájában, mert mehet is az igazgatói irodába. :) De ez fordítva is igaz, ha egy tanár nem az előírtak szerint cselekszik és nem szedeti be az okoseszközöket, akkor eltanácsolhatják. Baromi nagy volt a tumultus, kb. 800-an járnak oda (évfolyamonként kb. 6 osztály), szóval nem egy rövid procedúra.Rövidített (30 perces) óráink voltak 3 napon keresztül, ami 10 perces szünetekkel jár. Én nem tudok eljutni ennyi idő alatt az egyik teremből a másikba, és nem hogy nekem nincs időm a mosdót megejteni, de a tanároknak meg főleg nem. Őszintén, olyan érzésem van ezáltal, mintha kb. 15-20 évet visszaestünk volna. Kifejezetten idegesít, hogy hiába jut eszembe valami, például hogy megnézném hogy mi lesz a következő óra kicsengetés után vagy valamit esetleg meg szeretnék mutatni az osztálytársamnak (kép/lefotózott lecke stb.), de jön a felismerés hogy bizony mostmár nincs nálam, tehát még kifejezetten hasznos dolgokra sem használhatom. Konkrétan PAPÍRRA ÍRJUK LE az órarendet, illetve kinyomtatott formában van az aulában hogy szerencsétlenek tudják hogy hova kell menni (és sajnos ez a tanárokra is vonatkozik, sokszor elnézik és nem is tudják hogy mikor/hova kell bejönni és milyen órát kell tartaniuk). KRÉTA rendszer persze nem működik még az első napokban/hetekben, miért is lenne szükségünk az egyetlen közvetítő alkalmazásra amin keresztül a tanító le tudná esetleg kommunikálni a szükséges dolgokat a diákokkal vagy a szülővel (kis/fiatalkorú esetében). Van Messenger csoportunk hála istennek, de mivel nap közben nem férünk hozzá, ezért sokmindenről később kapjuk meg az információt. Borzasztó ez így, rengeteg stresszt illetve felelősséget rak a tanár hátára még a sok adag szar mellé is amit el kell viselniük. Embertelen ez az egész, bárcsak már egy olyan társadalomban élhetnénk ahol tiszteletben tartják és emberszámba veszik azokat a személyeket akik az intézményben tanulnak vagy dolgoznak. Én kevésbé vagyok az elszenvedője ennek az új törvénynek mivel maradtak még olyan lelkiismeretes pedagógusok (nem mindenki, de nagy részük), akik ennyi idióta szabály ellenére is pozitívan próbálnak hozzánk állni és lelkesedéssel izgalmas órákat tartani. Emiatt még fognak felnőni olyan generációk, akik kritikus gondolkodással illetve normális értékrenddel rendelkeznek, biztos vagyok benne. (Bocsánat ha túl hosszú lett, de próbáltam minden gondolatomat összefoglalni.)
Mi az, hogy az iskola nem vállalja a felelősséget azért, ha mondjuk a gyerek telefonja bármilyen módon megsérül? Mert az a minimum, hogy jegyzőkönyvezni kell kamerafelvétel mellett, ha átadják a telefont. Olyan állapotban adja vissza, amilyenben volt. Ha kár keletkezik, akkor az iskola fizesse ki. Két ember között ez így van. Én kölcsönveszek egy eszközt, akkor azt abban az állapotában adom vissza, amelyikben megkaptam. Ha én kölcsönveszek egy telefont és az megsérül, akár az én hibámból, akár nem és nem fizetek, perelhető vagyok.
Így az első hét befejztével engem mint diák egyébként őszintén szólva nem zavart, hogy nincs nálam a telefonom. Viszont azt is megértem, hogy egyesek ezen miért vannak annyira felháborodva. Egyébként már az elejétől fogva azt gondolom, hogy nincs szükség telefonra ahhoz, hogy ne figyeljünk. Két évem van hátra gimiből, és az olyan órákon amik számomra érdektelenek voltak aludtam, olvastam vagy a füzetembe firkálgattam, csak nagyon ritkán vettem elő a telefonom órán, hogy mondjuk sorozatot vagy akármit nézzek rajta és feltételezem, hogy a többieknek sem kell majd a telefonuk ahhoz hogy ne figyeljenek. Nem mellesleg az egész oktatási rendszerünket digitálisra formálták, szóval most nem kéne meglepődniük, hogy ekkora mértékben támaszkodunk rá iskola közben, hiszen kb. mindenünk azon van rajta az órarendtől a tananyagig.
Nalunk az a szabaly, hogy delutan 1,5-2 orat lehet telozni. Az elejen egyutt neztuk a tartalmakat es kozosen valasztottuk ki azokat a csatornakat, amiket nezhetnek a sracok. Ha bejon egy uj vedieos, aki erdekli oket, akkor par feltoltest kozosen megnezunk es atbeszeljuk miert lehet, vagy nem lehet ot kovetni/nezni. Mert igenis vannak szuper jo tartalmak is a kozossegi oldalakon. Csak meg kell oket tanitani hasznalni a social mediat. Talan ez most a legnagyobb feladatom, ami a kutyuket erinti. De tiltani, megszegyeniteni oket es nem atadni a tudasunkat, az full karos.
Nagyon jól összefoglaltad, mi a fő probléma az oktatással. A mai napig viccelődök azon, mennyi haszna volt anno egy évig heti szinten berajzolni a Magyarország vaktérképen, hol bányásznak bauxitot... 😂
Móni, kapaszkodj! 1982-90 közt voltam általános sulis. Azt hiszem 2! darab kémia kísérletet láttam 7.-8.-ban. A nincs kéztörlő/törölköző kézmosáshoz, már akkor is létezett! Csak nem akart a fejemre omlani az épület. Szóval ez nem 10-15 éves gond, hanem jóval régebbi.
Én 88-ban kezdtem, és egyszer a fejemre is esett egy darab az isolàból. Konkrétan becsapta az ajtót a huzat, annak meg elég volt, hogy az egyik felső sarokból, ahol én voltam, levàljon egy 10×10-es darab vakolat+némi tégla... Ahol most tanítok, ott tavaly omlott le egy helyen az oldalfalon a vakolat, csak úgy, a semmiből...
Én mindig leírtam az órarendet , a kréta legfeljebb az elmaradt óráknál került elő és a többiek megmondták. De amúgy a , mi sulinkban volt egy kijelzőahol az összes osztály órarendjét meglehetett nézni a portán vagy a folyosón....😏
3:10 ez szerintem egyénenként változó valakinek lehet tényleg javít az átlagán van akinek nem (pl. Nekem sose telefonoztam órán se szünetben mégis gyatra egy átlagom volt tavaj rodalomból)
Én kémiából érettségiztem emelten, ugye ott a vizsgán van egy csomó kísérlet, amit be kell mutatni. A megye egyik legjobb iskolájába jártam, de itt is át kellett járjunk egy másik messzebb levő iskolába, ahol volt rá kapacitás, hogy megcsinálhassuk... a tesiórák télen meg... ugye több osztály volt egyszerre, de csak egy fért be a terembe. A kint maradottak vagy bevállalták a -20 fokban futást vagy jött a lépcsőzés fel-le egy órán keresztül. Bocsi a nem túl építő kommentért, de nosztalgiázom 😄
Őszintén (én és csakis én) azt a problémát sem láttam/látom, amit ezzel az intézkedéssel "bölcs" kormányunk orvosolni kívánt. Másrészről nem érzem a problémát problémának. Kb olyan fajsúlyúnak érzem, mintha holnaptól nem lehetne savanyúcukrot kapni. Egyik oldallal sem tudok azonosulni igazán, de azokkal bármelyik oldalon szembe mennék, akik túltolják.
Akkor értenék egyet ezzel a rendeletel, ha pl. német órán nem olyan tankönyvből tanulnánk amiből a nyugdijba mennő tanárunk is, egyész idejig amíg nem jött ez a rendelet telefonból tanultunk (pl.kahoot, stb..). Es ahogy a videoban is elhangzott vannak más fontosabb problémák is (pl. a fizka terem beázik és az egész fal peneszes es büdös), de még mondhatnék rengeteg példát. Én személy szerint nem telefonozok órán, mert tudom hogy a tanár azért tanít mert az nekünk hasznos lesz. Es úgy gondolom hogy hamár a telefont feltalálták akkor ki kéne használni az oktatásban is, előre kéne menni es nem vissza fele. Amiota beszedik a telefonokat azota a legtöbb dolgot otthon nekünk kell kidolgozni mert órán nincs meg a megfelelo eszköz hozzá.
2023-ban végeztem szóval elég friss élményeim vannak. Szakgimnáziumba jártam, az iskolát elég váratlanul érte a COVID miatt kialakult online oktatás, ami sajnos azzal járt, hogy sok tárgyból hatalmas lemaradásunk volt, amikor vissza kellett menni. Hiába volt online oktatás és kellett szinte teljesen a telefonokra, számítógépekre hagyatkozni, amikor ismét jelenléti oktatás volt a telefont nem lehetett használni, egy idő után az osztályfőnökünk el is kezdte őket beszedni egy dobozba óra elején és óra végén visszakaphattuk. Mindennap volt testnevelés óra, ahol szintén ezt a módszert alkalmazta a tanár, azonban csak egy testnevelés terem volt, meg egy nagyon pici osztályteremből kialakított, ahol szinte semmit nem lehetett csinálni, szóval ha esetleg 3 osztálynak ugyanakkor tesi órája volt vagy a nagyobb teremben kidobósoztunk ( a tipikus partizán) vagy esetleg jobb időben kimentünk futni, vagy a kis teremben szivattak minket körforgásos erősítő feladatokkal, esetleg a lépcsőházban kellett lépcsőzni. A telefonos doboz a teremben volt egy padra lerakva és kvázi azoknak a diákoknak kellett vigyáznia rájuk, akik nem tesiztek és ki se mehettek a teremből, mert felügyelet alatt kellett lenniük, annak ellenére is, hogy számos baleset is bekövetkezett, fejbedobás , agyrázkódás stb. Nem voltak a fiúk és a lányok szétválasztva, mindenki együtt tesizett és a tanárok szinte nem is foglalkoztak vele, hogy ki milyen erősen dob, vagy hogy egy 160 centiméteres lány játszik egy 180 centiméteres fiú ellen. Természetesen akkor sem vállaltak felelősséget a tanárok, ha a telefonokkal történt valami. A számológépes helyzet nálunk úgy volt, hogy vagy volt nálad számológép vagy kiszámoltad papíron, ugyanis telefonon tilos volt számológépet használni, kölcsön pedig nem kérhetted senkiét. WC papír nálunk se volt szinte soha, kéztörlő nagyrészt igen, mivel újfajta adagolókat vettek, de természetesen volt, hogy egy-két hét után azokat sem cserélték ki. Mi néha használhattunk telefont órán, például a földrajz tanár kvízeket töltetett ki velünk, azonban olyan tanár is volt, aki megtiltotta az egyik osztálytársamnak azt, hogy iPad-et használjon, mert neki mindenképpen papíron kell írnia, hiszen ha esetleg be kell mutatni a füzetet, akkor nem fogja tudni. Tartotta magát ehhez azután is, hogy a lány végig mutogatta neki a jegyzeteket, amiket készített. Egyetértek azzal, hogy ha valaki nem akar figyelni az megtalálja a módját, hogy elfoglalja magát, nem kell hozzá telefon. Volt olyan, aki olvasott, voltak akik az óra közepén elkezdték kisminkelni magukat. Azért sem értem most ezt a helyzetet a telefonok elvételével és betiltásával, mivel amikor 12.- es voltam már a Honfoglalót is elkezdték arra kifejleszteni, hogy a diákok azt is használhassák órán, mi ki is próbáltuk. Valamint most egyetemen tanárképzésen tanulok és iskolalátogatások során többször is szó volt az okos eszközök bevonásáról az oktatásba, erre most ennek teljesen ellenmenve nem is lehet őket használni sem.
Diák vagyok, és tapasztalom a telefonos mizériát. Ált isiben meg is értem de egy gimis osztályban már minek veszik el. Az osztálytársaim egy része az első pár héten rendszeresen veszekedtek a tanárral higy jaj milyen hülyeség ez meg ilyesmik. Az egyetlen pozitívum az az hogy így nem tudtak rólam fotókat készíteni mert sok ilyen ügyem volt osztályban évfolyamban hogy engedélyem nélkül töltik fel insta sztoriba a rólam készült megalázó mémeket. Viszont így 2. Héttől a tanárok kb leszarják már az egészet nem is veszik el. De amíg elvették, addig megtanultunk kártyázni, vittünk be heccből játékautókat, könyveket úgy hogy nem unatkoztunk egy unalmasabb órán se😅 A véleményem az, hogy aki nem akar figyelni, az telefon nélkül se fog
- Azzal van a gond, hogy egy csomó szülő tolja a babakocsit és közbe a telefonját nyomkodja, vagy a gyerek is nyomkodja. - Az lenne a legegyszerűbb ha óra alatt a tanári asztalon van a telefon, szünetbe meg elveheted onnan. - Én az csinálnám most, hogy nem vittem telefont, és igazából a táskámba van kinyomva a telefon. - Az a legviccesebb, hogy a felnőtt képzésben tanulókra is érvényes ez a szabály. - Én egy hátsó padsorban ülő stréber gyerek voltam, mindent is megtanultam (végig kitűnő voltam), de kb az összes órán telefonoztam / olvastam (e-book reader). A tanárok ez leszarták, mivel kb minden dolgozatom 5-ös lett, ha az órán felszólítottak, mindig tudtam, hogy hol tartunk. A nap végén mindig lefotóztam egy szépen író, mindent is lejegyzetelő osztálytárs jegyzetét, cserébe megírtam és elküldtem neki a házit. - 2014-ben kezdtem a gimit egy jó környéken lévő, jó Budapesti gimibe. A jó környék ellenére, a gimibe nem volt WC papír, szappan, pár helyen a WC ajtó is hiányzott. A suli belső festését festő szülők csinálták. Az tesi öltözőbe volt zuhanyzó, de iszonyatosan retkes volt. A suli menza iszonyatosan rossz volt, számtalanszor koszos volt az evőeszköz is. A suli menzán egyszer a rizsben találtunk egy emberi fogat.
Én érintett vagyok ebben a témában. Nálunk régebben sem lehetett használni, bent viszont nálunk lehetett a táskánkban kikapcsolt állapotban. Annyira használtam hogy hazafelé menet zenéthalgassak vagy elfoglaljam magam. DE. A telefonokat a tanár engedélyével, tanítási célból használtuk, pl kahoot. A telefonokat egy páncél szekrénybe zárják be egy dobozban lecimkézve. DE amíg a telefonokat sikerült elvenni, az osztálytermekben 30+ fok van, se klíma, se egy cseszett ventillátor nincs bent.WC papír általában délutánonként off, pedagógus hiány pedig jelen. Ha egy pedagógus elmegy, nincs ki megtartsa az órát. Szerintem nem a telefon volt a legnagyobb probléma
Esküszöm egyszer muszály mindezt megköszönnöm személyesen ha majd eljutok pl egy versenyedre☝😌 Lényegében mindent elmondtál ami eszembe jutott, és tökre tetszett a töri órás téma, hogy aki leszarja üljön hátra.. Nekem is pl a liveozás ami már sok az órán, mert azért nah! Magadnak csináld a szart másnak ne.. Dehát valahogy nálunk a logikai döntések magasabb körökben nem akar menni.....🙄 Amúgy nemrég megkérdezték tőlem mért jó olyanokat nézni akik játszanak, véleményeznek stb.. Nem dobom be kiket hoztam fel példának, de Toplistás vagy közöttük😄 Nade ez a végletekben gondolkodás tényleg katasztrófa, mert csak az ember idegesítésére és összeugrasztására jó, semmi másra... Mondanám, hogy falamennyire felelősek vagyunk azért, hogy a gyerek tanuljon.... de ha nem akar nem fog.. Hiába könyörögnek neki, hogy magadért tanulsz, jót akarok neked stb.. vagy felfogja vagy fölösleges szájtépés.. Szépen fogalmazva, mintha csak a szél lengetné a pofámat... Persze kíváncsi leszek mi lesz, de gond szinte biztos...
38 éves vagyok, szóval nekünk még álmunkban se voltak az okos eszközök. De, ettől függetlenül egy csomó órán foggalmam se volt miről is volt szó. Két diplomám van, szóval senki nem mondhatta, hogy nem tanultam. De nem hiszem, hogy ez, vagyis inkább így lenne a megoldás. Sokkal fontosabb lenne, hogy a gyerekeket edukáljuk az esközök használatának idejéről és módjáról. De ez sokkal összetettebb probléma ettől. Nem lehet csak egy csettintéssel megoldani. De az is igaz, hogy az se normális, hogy a fiatalok gyakorlatilag többet nézik a kijelzőt, mint egymást. Szóval lehet vitatkozni ezen, de akkor kezdjünk el a gyökerétől felgöngyölíteni a dolgokat.
Szia, Mónika! Csak egy Újpesten történt példát szeretnék veled megismertetni: 2. osztályos kisfiú elesett, amikor a tanító néni kihívta a táblához, megütötte magát, ami fájdalommal járt a gyereknek. A tanárnőjének véleménye: “katonadolog”, majd elmúlik. A kisfiú nem mehetett be a tanáriba, vagy az igazgatóiba, mert oda a tanulók nem mehetnek be. Az eset után kb. két óra múlva nagy nehezen elérte a kisfiú, hogy az iskolába megjelenő nővérke megnézze. Stb.stb. A sztori vége az lett, hogy SOS jelzést küldött az édesanyjának, aki berohant az iskolába és annak egy ismerőse bevitte a gyereket a Bethesda kórházba ahol rögtön megműtötték….
Hat az azert nem ugy van, hogy a tanarnak az a dolga, hogy aki nem akar tanulni, az ne tanuljon, nyugodtan jatsszon oran! Nekem pl. nyiltan megmondta az igazgatom, ha az osztalyom repul az erettsegin, vele repulok en is! Kisult volna a szemem, ha az osztalyom fele 1-es, 2-es!
Olvastam, hogy szerettél volna, manöken lenni, de, nem nőttél, elég magasra. Szerintem, nagy vagy, így is. Ìgy is, el tudlak képzelni, ahogy Mihalik Enikővel, Taylor Hillel, Daria Werbowyval vonulsz. Gyönyörű, szemeid, ahogy átéled , gondolataidat, ahogy, azok manifesztálódnak általad, biztosan megmozgatnák, a forósok, tervezők fantáziáját.
Az én egyik ismerősöm lányának sulijában reggel egy dobozba dobálják bele a telefonokat osztályonként. A telefonok ütődnek, koppannak, valamint amikor veszik át bárki kivehet egy másik tanuló telefonját. Nincs semmi átvételi stb....kié lesz a felelősség?
Nálunk még a törvény behozatala előtt is beszedték a telót most meg rendesen tolong 910 gyerek a portán reggel és délután hogy aláírjon egy retkes papírt meg hogy beadja a telót vagy ofőt kapnak Annyira megütődött a telefonom védőfóliája hogy konkrétan már darabok estek ki belőle. Meg mellette mindig egy random gyerekkel kivitették a dobozt egy szekrénybe, azt bazmeg ha leejti? Ne azért kelljen már új telefont kapnom mert vmi tökkelütött kezébe odaadták (ráadásul az én beleegyezésem nélkül) és összetörte! Egyik haveromnak is így tört össze a telefonja. De természetesen ilyenkor az iskola ✨NeM vÁlLaL fElElŐsSéGeT✨. Azt még megértem ha a tanári asztalra kirakatják amikor óra van mert látom hogy hol van és nincs esélye eltűnni és ha mégis kell tudom használni (azt még nem is mondtam hogy a dobozt tanártól függően mindig máshova vitték szvl nagyon kellemes volt kincskeresőset játszani miközbe remélted hogy nem küldték el a telefonod más világra)
Én a 3 évesemnek simán engedem néha a tabletezést. Vannak rajta fejlesztő játékok, meg yt Kids-en nézhet ellenőrzött gyerek tartalmakat. Persze nélkülözhetetlen a szülői törödés nevelés, beszélgetés. Ott a hiba, ahol a szülő nem foglalkozik az utóddal. Anno meg sok gyerek a tévé előtt lett felejtve.
13.-os vagyok, és mivel most miattunk egy évfolyammal több van az iskolában, mint eddig (új technikumi rendszer ugyebár), alig férünk be az épületbe. Mi kaptunk új termeket, az új kilencedikesek kapták meg a mieink, sőt szekrény sem fog jutni mindenkinek, helyette sokaknak ketten kell majd osztozniuk egyen. Na most nekünk ide kellene bezárni a telefont, de az első héten még nem sikerült kiosztaniuk a szekrényeket, így elméletben mindenki telefonja kikapcsolt állapotban a táskája mélyén van. Gyakorlatban mindenki titokban telefonozik, amikor a tanár nem látja. Szerencsétlen tanárokat fogták be és szünetekben minden emeleten járőrözik valaki, akár a termekbe is benéz, hogy telefonoznak-e a gyerekek. Ha igen, akkor elvileg el kell venniük, a gyakorlatban még csak figyelmeztetéseket láttam. Engem ez nagyon feszélyez, mert én mindig telefonon tartom a jegyzeteimet, oda szeretem kiírni magamnak otthon az óra anyagát, mert nyomtatott betűkről jobban tanulok, telefonon kompaktabb, átláthatóbb az egész. Szünetekben szeretek Ankizni (szavakat tanulok rajta), vagy olvasok valami idegen nyelvű dolgot, akármi. Angol órán is rengeteget szótáraztam telefonról, de most mi, hordjak magammal egy fél kilós szótárt? Az órát még megértem, azzal nem volt gondom, amikor órán ki kellett tenni a telefont (valamelyik tanár rendszeresen csinált ilyet), viszont a szünetben szerintem nem normális. Mindig is telefonról néztem az órarendet, és persze, kiírhatom én egy lapra vagy ki is nyomtathatom, de mi van, ha teremcsere van vagy elmarad egy óra? Osztályfőnök ír a Messenger csoportba vagy jelez a Kréta, de elméletben én erről nem tudhatnék, mert iskola területén belül nem használhatom a telefonom. Sok tanár is Messengeren küldte el az óra anyagát, mert idő- és energiapazarlás néhány óránként 30+ diáknak nyomtatni egy feladatlapot. Kérhetnek engedélyt az órai telefonhasználatra, de ahhoz minden egyes tanóra előtt kérvényt kell benyújtaniuk és megindokolni a használatot. Nyilván nekik erre nincs se kedvük, se kapacitásuk. Legalább kivetítő meg interaktív tábla sok van az iskolában, így azzal nincs gond, viszont mondanom sem kell, hogy sokkal kényelmesebb az asztalon magam előtt nézni a feladatot, mintsem minden egyes szó miatt a kivetítőt kelljen bámulnom és külön leírnom az adatokat (telefonon a képet is tudom szerkeszteni). Röviden és tömören, ez a kormányrendelet többet árt mint használ, korlátoz a tanulásban iskolán belül, rontja az órák hatékonyságát (igaz, már nincs matek órám, de az alattam lévők sem Kahootozhatnak időnként órán), a szüneteket csak hagyományos módon tudjuk tölteni (elméletben). Eléggé elcseszték így az utolsó évemet. A 13. osztály így is teljesen kiakasztott az órarend és a tantárgyak miatt, de még a saját tulajdon telefonomat sem használhatom a szünetekben?
@@janoslengyel5363 Igazából folyamatosan növekszik a feliratkozói száma. Mikor én kezdtem el követni/nézni, akkor valami 17 ezer 300/400 vagy 17 ezer 700 feliratkozónál tartott.
@@janoslengyel5363 Tegnap késő este -aza 2024. szeptember 6-án, 23 óra után - egyszer már hozzászóltam a fenti hozzászólásodhoz, amit mostanra töröltek! Hogy ki? Felfele mutatnék... Szánalom a köbön.
@@janoslengyel5363 Amúgy ezt írtam hozzászólásként: "Igazából folyamatosan növekszik a feliratkozói száma. Mikor én kezdtem el követni/nézni, akkor valami 17 ezer 300/400 vagy 17 ezer 700 feliratkozónál tartott."
Én úgy képzeltem pont egy ilyen retar'dát rezsimben eddigre már lesz egy magyar nemzeti oktatási youtube csatorna. A káderek megtöltik tartalommal(propaganda), a csinovnyikok meg üzemeltetik semmi pénzért. De legalább kormányozni tudnak!
Én 6 éve jártam középiskolába, nálunk már megvoltak az okostelefonok, közösségi médiák, mobilnet az csak a pénzes családból való gyereknek volt mer azért az drága na 😄 de hiába volt ott nálunk a telefon úgy mint nálatok is, én is az első padban ültem azokon az órákon amik nehezen mentek figyeltem, telóm az kivolt rakva az asztalra, hogy a táskába ne törjem össze de nem használtam. Nálunk is aki le💩ta az egészet az beült hátra és ennyi, jobb esetben kussba voltak roszabb esetben a tanár egész órán üvöltött velük -de szerintem ez független a telefontól 😄 nálunk az órarend már telefonba volt onnan néztük mikor merre melyik terem. De van amelyik órán hasznát vettem a telefonnak, mer a tanárok rohantak a tanterrvel mint a rossebb mer az is egy szutyok, és nem győztél jegyzetelni utánnuk. Ha lemaradtam akkor volt hogy lefotoztam a táblát mielőtt a tanár letörölte és otthon befejeztem a jegyzetet. Sőt volt kifejezetten olyan szakmai óránk aminek a tananyaga annyira zsúfolt volt hogy a tanár megcsinálta a diát és utánna mi azt végig lefotozhattuk amíg ő beszélt róla. Az éveim vége felé volt a tanároknak egyre nagyobb gond a teló és akkor bevezették hogy a tanári asztalra vagy az első üres padhoz kikellett tenni a telefont, szünetre vissza kaptuk. Szerintem ez működőképesebb és életképesebb dolog mint nap elején meg nap végén osztani több száz telót. Mikor nálunk is voltak akik egyből rohantak a buszra, ha nekik még fél órát a telóra kell várni le is késik a buszt. Vagy most majd a busz és vonatmenetrendet ehez igazítják?! 🤷♀️ mer én emlékszem a busz egy percet nem várt úgy ott hagyott mint a 💩 hiába rohantam 😄 szerintem ez a kormány rendelet egy szokásos baromság, lehet ezzel lázítják a népet mer valami nagy f@szságot csináltak már megint.
Az összes megoldandó probléma, amit felsoroltál pénzbe kerül. Ez az intézkedés az államnak egy fillérjébe se került. Hiszen az egyetlen "erőforrás", amit biztosítottak az "oldjad meg" volt.
Nálunk 5. osztálytól lehetett bevinni telefont de nekünk mindig be kellett tenni egy fa dobozba 7:50-kor ami az asztalra volt fúrva és volt hozzá lakat. Szerintem egy részről valamennyire rendben van ez hogy a diákokat arra próbálják ösztönözni hogy kommunikáljanak egymással de azt már kicsit erősnek érzem amikor nincs a közelben óra, a diák megnézi az időt a telefonján és máris igazgatóit kap. A másik pedig hogy van hogy órán is kell a telefon és ez mondjuk ilyenkor nem jó.
Ha a tanárnak már annyi eszköze sincs, hogy egy órán live ozó diákot megfegyelmezzen, akkor ezt az egész közoktatást be lehet fejezni. Teljesen fölösleges. Minden osztályra jut egy két ember, aki zavarja a tanulni vágyókat. Csak tönkretesszük azok jövőjét, akik egy átgondoltabb rendszerben vinnék valamire. Ha viszont a tanárok egy része ezt meg tudja oldani, akkor a többit nyugodtan meg lehet cserélni egy random árufeltöltővel. Ilyen színvonalú tanári munkát bármelyik el tud végezni. És legalább a tanárok is tanulnának dolgokat árufeltöltés közben. PL Milyen, amikor az, hogy elvégezted e a munkát azonnal látszik. Milyen, amikor nem te döntöd el, hogy elvégezted a munkát. Milyen, amikor csak az elvégzett munkáért fizetnek, azért nem hogy rákészülsz. stb De egy biztos árufeltöltőként akkora kárt nem tudnak okozni, mint a diákjaiknak.
Igazából a telefonok követhetetlenek "személyiségi jogok" miatt, így a telefonnak valóban nem sok keresni valójában órán, mert ezzel vissza fog élni kb mindenki, vagy véletlen otthon felejti, meghackeli stb stb... Az odafigyelés mindenkinek a saját magánügye általában, míg nem zavar másokat. De az sem normális, hogy mindenki mindent megoszt órán is azonnal. Viszont pl laptopokat (amiket könnyebb követni) érdemes használni órán akár virtuálisan figyelve is, mert előrébb viheti az órákat, taníthat, magyarázhat olyat amit akár a nem tud annyira. Ebből következik, hogy az lenne a korrekt, ha mindenkinél ott lenne, de nem használhatná órák közben, szerintem.
Nekem kicsit érdekes , hogy az utóbbi időben rengeteg tanár bukott le telefonos felvételek segítségével , hogy nem alkalmasak a tanári pályára. Ami ugye eléggé gyengíti a “gyermek védelem “ kérdését az országban. Szerintem ez csak egy eszköz arra , hogy az elkövetkezendő időkben ezeket kiküszöböljék. Ne legyen igazam , de az országban a kormány az eltusolás művészetét előszeretettel műveli szerintem ez is csak annak az eszköze lesz hosszú távon.
Szia én 2015ben érettségiztem nekem is ugyan ezek az élményeim voltak mint neked sajnos ez tényleg nem változott azóta sem, nekem volt 1 matek tanárom aki friss diplomásan jött oktatni csak nagyon nem ment neki na az ő óráján hallgattam én is zenét mert egyszerűen semmit sem magyarázott el mi miből miért következik , nem volt gondolkodási időnk sem egyből fent volt a táblán a megoldás , illetve volt 1 fizika tanárom aki jofej volt annyiból hogy tudta h nem érdekli az osztályt az anyag így odaadta digitálisan mi lepuskáztuk és adta az 5-ösöket.
nálunk csak a táskába kell rakni kikapcsolva de van ahol le kell adni és egy páncél szekrénybe rakják be, de előtte át vizsgálják, hogy hol van rajta törés meg ilyenek azt leírják egy papírra és ha valami történt vele az iskolának ki kell fizetnie
@@Viola-r7v SZIA ÉLETEM!!!! Hát, ha a magánsulikban jobb a karbantartás, mint az állmiakban, akkor én eddig nagyon luxi állami sulikba jártam, mert nekem hasonlóak a tapasztalataim. Annyi az előnye, hogy az újítások gyorsabban mennek végbe, mivel ezek az iskolák kívül esnek az állam bürokratikus rendszerén, de ugyannyi pénz van rájuk, így ugyannyira limitáltak a lehetőségek. (Kivételt képeznek talán azok a sulik, ahol az egekben van a tandíj, de azt nem mi társadalmi rétegünk tudja megfizetni.)
Móni, egy kérdésem lenne feléd, puszta kíváncsiságból: A volt sulidban, gimidben 2012 után az okostáblát mikortól kezdték el használni? Egyáltalán be volt üzemelve valaha?
Szia! én szakiskolás voltam 5 évig 2 szakmával rendelkezem és ha el maradt az óra akkor senki nem szólt nekünk úgy kellett szólni egy tanárnak akkor hogy mi van meg stb és úgy szóltak hogy menjünk fel vagy ilyesmi.
Teljes mértékben egyetértek azzal, hogy a hozott minta nagyon is fontos és rengeteg szülő ezt elfelejt!! Dehát mit is várhatnánk olyan felnőttektől, akiknek fontosabb, hogy vezetés közben válaszoljon egy üzenetre, mint odafigyelni, hogy Mari nénit ne vasalja ki a zebrán?! Én Angliában élek és itt is leadják a telefont, de eleve úgy van kitalálva az oktatás, hogy ne kelljen a telefon, ami a másik fontos dolog! Sajnos a magyar oktatást már több mint 10 éve kéne reformálni és nem csak elodázni! Nekem annó anyósom feltette a kérdést, hogy nem megyünk e haza, mert otthon jobb az oktatás? Erős és határozott nem volt a válaszom! Hogy mièrt? Például az általad felsorolt dolgok miatt! Mert persze itt a szakmám ès a középsulis végzettsègem egyetemi tudásbak minősül, de Maogyarországon ki nem szarja le? Azon csodálkozom hogy még iskolák nem omlottak a diákokra...arról nem is beszélve, hogy rettentően le vannak terhelve! Annó mikor én jártam suliba (39 éves vagyok), már akkor majd szétesett a suli. Nállunk bezárták a menzát, mert nem felelt meg az előírásoknak... Egy szó, mint száz: nem lenne olyan rossz ötlet ez a telefon elvétel, ha megfelelően len e hozzáigazítva az oktatás!
Már késő van, majd később megnézem a videót ha eszembe jut. Csak így témával kapcsolatban ami eszembe jutott: Mi egyik órán Kahoot-on versenyeztünk az ötösért, sokkal többet tanultam mint bármely másik órán. Így kellene kinéznie az oktatásnak, nem úgy hogy a tanár valahogy elmormogja a tananyagot, meg olvasni tanulunk a tankönyvből 12. osztályban, én meg szarrá unom a fejem az unalmas órán. Sokkal élvezetesebb Kahoot-on telefonnal a pontokat gyűjteni a jó válaszokért mint azt hallgatni ahogy a diszlexiás szenved a sarokban a halk hangosolvasással fél órán keresztül.
Azokat amit a telefon melett mondtál...az nem teljesen igaz mert interneten sokkal több mindent csinálnak, és úgy is zavarhatják a többieket hogy le videózzák, vagy magukat streamelik... ilyesmi és vannak függőséget kialakító játekok is.🤕😕
Ez úgy tűnik,hogy generációs probléma lett a szociális média-használók körében, nem érzékelik a közösségi terek felosztsását (leginkább az amerikaiak) inkább a saját játszóterüknek nézik azt. Nekünk baromi nagy szerencsénk van, mert rengeteg fizikai tér áll rendelkezésre, ahol szocializálódni tudunk. De nincs senki, aki meg tudja tanítani a különbséget, hogy az online és a fizikai tér teljesen más, máshogy kell benne viselkedni. A porosz oktatási rendszerrel kapcsolatban: rengetegen sérülnek, én, személyesen felnőttként azzal szívok, neurodivergens vagyok, viszont inkább lehülyéztek (akkor sem jutott volna gyógypedagógus) mintsem segítettek volna megtanulni hogyan tudjak ezek mellett funkcionálisan tanulni, meg fejllődni. Pedig nagyon szerettem tanulni, de 30 évesen baromi nehéz nem pánikrohamot kapni, ha nem megy valami azonnal, mert nekiugrani újra, meg újra (közben éppen fogalmam van arról, hogy milyen tanulási módszert kellene használnom) és ez rettenetesen megterhel érzelmileg. Évekig nem tanultam zenét, mert kiskoromtól azt hallgattam, nincs ritmusérzékem - felnőttként tudom meg, ez nem a fán terem, hanem lehet fejleszteni 🙃 A telefon-elvételről elsőre az jutott eszembe elsőre, hogy a kormány csak rásózta az intézményekre a probléma-megoldást, kicsit benne lehet az is, akkor a diákok például nem tudják felhívni a szüleiket, ha valami baj történik, vagy levideózni, lefotózni, ha valami disznóság történik.
Amúgy az osanyas résszel kapcsolatban fogalom zavarban élsz. Pont az az osanyas aki olvasott alapon hoz döntést és kritizálja aasik oldalt aki leszarja. Egy osanya nem fog telót adni a gyerek kezébe. 😁 (Tisztelt a kivételnek)
Ez tipikusan egyrészt: "A Közlekedési szabályokat olyan emberek szabják meg, akik még elektromos rollerrel sem tudnak közlekedni, kéziváltóval meg álmukban sem találkoztak" Illetve: "Ha a F*szod bele van szorítva egy satuba, és kapsz egy fűrészt mit teszel?" -típúsú probléma, melynek a lényege egyszerű: Létezik az a megoldás hogy "lefűrészelem a faszom", ami technikailag helyes megoldás, mert akkor is kiszabadulsz, és a kérdés kontextusa is nagyjából ezt szeretné, csak ez egy szörnyű megoldás. A másik megoldás hogy "kitekerem a satut" ami helyes, fájdalommentes, biztonságos, minden szempontból jobb megoldás, csak hát nem volt benne a válasz a kérdésben.
Sulis ismerősöm nincs aki ebben a helyzetben van de van egy aki óvodában dolgozik. Ott nekik is megtiltották a telefonálást/ telefon használatot. Nyilván persze ha gyerekekre kell figyelni ne azt nyomkodja de volt olyan hogy az egyikük lánya kórházba került és egyszerűen nem tudták elérni igy az anyukát. Amúgy hallottam hogy ez felnőtt képzésben is így van de azt nem tudom az egyetemek is érintettek e, bár valszeg nem.. Azért brutál.. Ettől fejlődés nem lesz.
Én is fiatal vagyok és szerintem nem rossz az ötlet hogy le kell adni de az hogy e miatt késem le a buszt haza fele úgy hogy óránként egy jár elég gáz! Én szívesen tanulok de van olyan tanár akitől félek számomra túl sok a stressz 😭😭😭😭😭😭😭
Nekunk kb 3 eve epitettek a sulink es ennek ellenere nalunk is kb csak 1.-3. oraban van keztorlo es wc papir es ismetlem mindossze 3 eves suli es tenyleg eleg felszerelt meg tvre persze van penz az aulaban de pl ivokutra,(elozo suliba volt amit ok nelkul bezart a kormany)eleg wc papirra, keztorlore nincs...🤨
Nekem ez a szuper-csúcs nem tudom milyen márkájú, kulccsal összetörhetetlen fólia van a telómon. Nos szó mi szó, nem is tört össze, de az alján elkezdett felvállni a jobb csücskétől, mint valami csokipapír, érdekes...mióta beadom, azóta van ez a probléma...
én példáúl a telefonomat samsung dex el használok laptopomhoz mert a laptopom lassú de szeretem mert van benne egy 980gb hdd aminek vannak előnyei példáúl a telefonodon fut a képernyőt egy usb c usb A port segítségével és az úgy nekem sokkal jobban tudom rendszerezni a dolgokat átküldöm ugyan arról a telefonról a word dokumentumot lehet rendszerezni is 21 éves vagyok 2003 as ott hagytam az iskoláhot mert ,hogyan rendszerezem egy kábelen lehet a laptopra is ha már a telefont sem tudom használni hozzá én nekkem volt példáúl epilepsziám volt és autizmus spektrum zavarom volt és én tároltam volna a gyógyszer adataimat a telefonomon belül de nem lehetet példáúl én majd kitanulom azt a szakmát amit én szeretnék nem kell kémiai egyleteket tanínati mindenhez stb ha van tapasztalatod akkor megtudod csinálni ezeket a műveleteket számológép segítségével telefonon és egy laptopon bár akármi libreofice sokkal jobb mint a +gov oldalak stb csak találj egy olyan AI t ami tanítgat érvelésre magyar angol nyelvű és onnan meg tudod magad tovább képezni ( ehez nem kell magyar nyelvű AI csak legyen mindenkinek egy olyan ami nem copilot ) hanem pl bixby
Eleve milyen már, hogy ezt fentről akarják szabályozni, eddig is lehetett szabályozni az iskolák házirendjével. Semmilyen szempontból nem értek egyet ezzel a döntéssel. Most nem sorolnék érveket, mert elég sok elhangzott a videóban is a döntés ellen, viszont eleve nem is értem, hogy miért is született ez. Amennyiben nem kérdőjelezem meg a döntéshozók kompetenciáját (nehéz), egyáltalán semmi rendes érv nem fogalmazódik meg bennem, ami alapján ezt az intézkedést kellett meghozniuk. Szerintem minden iskolában meg volt ez oldva eddig is, ahol meg nem, ott nem akarták. Nálunk szakgimiben a legtöbb órán ugyan az volt, mint nálatok a töri tanárnál és lám működött. Amúgy meg ennyi erővel a parlamenti képviselők többsége be sem megy a gyűlésekre, amelyik ott van, az is nyomkodja a telefonját. Akkor nem lenne evidens kitiltani onnan is? Hiszen az ott lévő emberek egy egész ország sorsán döntenek és elvonja a mobiltelefon figyelmüket. 🙄
Van egy sanda gyanúm hogy min 6000 ft-os órabérben vannak a tanárok.. indulok ki abból hogy ismerősöm anyukája aki nyugdíjas rendőr aki vissza ment tanítani vagyonőrit és húzta a száját hogy nem kaphat annyit mint egy átlagos tantárgyat tanító tanár vagyis több mint 6000 az órabér (nekem 2500 körül🫣)🤷🏼♀️
Nyugodtan telozzon, de ne a tanitasi oran! Megha nem is figyel rendesen oran, csak ragad ra valami! Orakon persze, hogy kellene hasznalni modern kutyuket, de nem privat telefonokon keresztul, hanem az iskola altal nyujtott modern technikai eszkozokon keresztul.
@@viktoriaszuk1919 Nálunk voltak okoseszközök, csak wifi, kréta és filc nem volt a táblára írni. De az ablak sem volt berakva, 25 cm hézag volt, télen nagykabátban ültünk és fújt be a hideg szél és esett be a hó. De okostábla az volt. A Krétára mi tanítottuk meg a tanárt. De arra is, hogy mit kellene nekünk tanítania angolból, mert kurvára nem értett sem a nyelvhez, sem a tanításhoz. Ilyen körülmények között hiába van megadva a sulinak minden, ha nem tudja kezelni a tanár, vagy ha nincs kiépítve a hálózat hozzá, vagy ha balfasz a tanár.
Szia, Mónika ! Tudományos érveléseid alátámasztása során is, ilyen kibaszott alpári /😂/ kifejezéseket használsz ? Fantasztikus lány vagy , szépen, érthetően beszélsz, igazàn magyaros, ahogyan, a "kurva telefont" emlegeted, / biztosan örül vezèr, ha hallja 😂/ logikus az érvelésed is.
Kedves Mónika! Nagyon sok mindenben egyetértek veled, a tálalással viszont korántsem. Ahogy látom sok kiskorú nézi a videód, ezért kérlek, hogy a rendkívül választékos magyar káromszavakat, amiket sűrűn használsz kötőszavakként, hanyagold kissé. Javaslom helyette pl: Az áldóját! Az indulat, néha a csodálkozás kifejezésére szolgáló enyhe szitokszó. 😊❤ Előre is köszönöm! 😊
Akár tetszik, akár nem, a tanóra nem arra van hogy jól érezd magad. (Ez nem jelenti persze azt hogy szenvedi kell, meg a kényszer minden formája ugyanolyan jó. Amikor vezetni tanulsz, az sem arról szól hogy jól érezd magad. ) Hanem hogy megtanulj valamit ami vagy érdekel vagy nem. Olyan oktatás ami "játszva tanít" meg a diáknak könnyed szórakozás és buli, diák és tanár egyenlő bla bla nem lesz, soha. A "hanyatló nyugaton" is sok helyen elveszik a telefont óra előtt, ha nem kell az oktatáshoz. Nem kell ebből akkora ügyet csinálni. Ez megint egy gumicsont.
Érdekes, de én munkaidőben sem használom a telefonom, kibírom anélkül, így nem értem miért is kell egész nap azokat az okos vackokat nyomkodni? Miről maradnak le? Hazaérek 8 órás melóból és amikor igazán internetezni, vagy játszani akarok, akkor bekapcsolom a számítógépen és órákig használom. Egyébként sok országban iskolai órán tiltva van az okostelefon használata, NEM véletlenül!
Voltam katona. Kúrva sokszor próbáltam elvonatkoztatni attól hogy miért engem kellett oda bevinni. Mert igen bevittek. Azon sír a mai fiatalság hogy jaj miért veszik el az "okos"telefont. Én odabent örültem hogy ha tudok írni a szeretteimnek. Szerintem meg a politikát meg engedd el ahoz a rongy hazugsághoz te kevés vagy. Jól beszélsz,de kevés.
Nem tudom hogy te mire vered így magad,de amit mondasz az rongálja a fiatalokat. Nem arról van szó hogy a fiatalok ne adj isten beviszik a telefont,könyörgöm!!!! A mai társadalom gyermekei csinálnák hülyét a tanárokból. Annó ez más volt. A tanár és a szülök nevelték és tanították a kölyköket ez sajnos nagyon csúnyán megfordult.
Imádom, hogy a buta emberek (mint te) tartalom gyártásba kezdenek, így már nem csak a közeli ismerősök, hanem az egész internet láthatja mennyire primitív vagy
@@monikaredecsi8643 na látod ez az, mint a múltkor, "mi jobbak vagyunk" most meg "tipikus férfi" 😂 te beteg vagy, ez sovinizmus semmi más, és már megint csak magadat minősíted, ezzel a buta kommentel, nincsen olyan, hogy tipikus férfiak van zoli, pisti stb, az általánosítás nem éppen, a túlzott intelligenciára val 😂
@@monikaredecsi8643 eltűnt a kommentem szóval leírom újra, ez a sovinizmus, ez a férfi gyűlölet, általánosítás, illetve a trágár beszéd nő létedre, nem éppen, arra utal, hogy te egy értelmes ember vagy, már megint csak saját magadat minősíted
@@monikaredecsi8643 eltűnt a kommentem szóval leírom újra, ez a sovinizmus, ez a férfi gyűlölet, általánosítás, illetve a trágár beszéd nő létedre, nem éppen, arra utal, hogy te egy értelmes ember vagy, már megint csak saját magadat minősíted
A legviccesebb az egészben, hogy most végeztem tanár szakon, és az egyik elsajátítandó tanári kompetencia az IKT-s eszközök és digitális játékok/feladatok alkalmazása volt :D Nnna mindegy
Most kezdtem tanítani 25 év kihagyás után. Őszintén szólva mindent újra kell tanulnom, a tananyagot és a módszertant is. Viszont egyszerűen megdöbbentő, hogy előttem teljesen inkompetens tanáruk volt a gyerekeknek, 8.osztályban az olvasás és szövegértés komoly gondot okoz. Szerintem a mobilok betiltásának az is lehetett az oka, hogy ne vegyék fel a tanárokat, mert elég sokkoló videókat készíthetnének.
Én órán olvastam, ha untam a témát. Eleinte elvették a könyveimet, de amikor a tanárok észrevették, hogy olvasás mellett is figyelek, hagytak békén 😂
13.-os technikumban tanuló diák vagyok. Eddig az óra elején vagy kitettük a telefonokat a tanári asztalra vagy a betettük táskába . Földrajzórán a neten kellett különböző cikkekre keresni. Amióta életbe lépett ez a szabályozás az első órák csak papíron 45 percesek, mert a gyakorlatban 5-10 perc elmegy a telefonok begyűjtésével és az adminisztrációval. A telefonokat műanyag zacskó helyett egy papírba csomagoljuk be, aztán egy szatyorba teszi bele a tanár. Kommunikáció nehézkes a tanárok és a diákok között, az órákon folyamatosan beszélnek egymással a diákok, mert aki eddig nem figyelt az órán, hanem mondjuk tiktokozott, az most beszélget. (Páran vannak csak akik rejtvényfejtéssel foglalják el magukat ha unatkoznak).
😂😂😂 hát ciki az osztályod, mit ne mondjak
@@agneskatona7988 az.
Teljesen egyetértek a töritanárod módszerével. Aki nem akar tanulni, az nem is fog, nem lehet erőltetni. Egy dacos kamasz még azért sem fog odafigyelni, aki akar tanulni az fog is, jómagam erre jó példa vagyok. Én semmit nem tanultam a liceumban (gimnázium), mert egyáltalán nem érdekelt az amit tanulni kellett volna, és én lógtam a legtöbbet. Toronymagasan a legtöbbet. Nagyon gyenge érettségi eredményem lett. Erdélyben felvételi vizsgét kell tenni, ha egy jobb egyetemre akarsz menni. Mert ott nincsenek pontok, hanem külön felvételi vizsga van. Én, akinél kevés ember rühelli (rühelte, és fogja is rühellni, amig él) az iskolát (ha újra kellene kezdeni, főbe lövetném magam), mert teljesen fölösleges szart kéne tanulni, hogy még véletlenül se legyen hasznos. És, viszont még el is vegye a kedvét a tanulástól kb mindenkinek. Mert amit ott tanultam és hasznát veszem, az kizárólag az írás, az olvasás. Matematikából nem vagyok jó, de el tudok számolni tízig. Ezt a három különleges tudást szerintem 2 év alatt el lehet sajátítani, nem kell 12 év. Mindennek ellenére, én a gyűlölt gimnázium után ösztöndíjjal végeztem el az Orvosi egyetem egy szakát. Tizessel jutottam be.
Én azt gondolom, hogy azért az írni, olvasni, számolni tudáson kívül nem árt ha az embernek van egy alap tudása a világról, és szerez egy alapszintű műveltséget minden területen, aztán meg elegendő elmélyülni abban, ami érdekli is. De ez nagyjából az általános iskola 8 osztályával kifújt, mindenből megtudja az ember az alapokat, amiből el tudja dönteni mi érdekli, és arra megy tovább. Középiskolában már én is feleslegesnek tartom, hogy folytatják ami általánosban is volt, csak bővebben. Szerintem ott már elegendő lenne egy területen elmélyülni és kész. De szerintem az élethez nem árt ismerni a kémia alapjait, amire egy egyszerű főzésnél is szükség lehet, a fizika törvényeit, a biológiát, a saját egészségünkért, a földrajzot, hogy tudjuk hol vagyunk a világban, a történelmet, hogy tudjuk hol tartunk ma, nyelvtant és idegen nyelvet a kommunikáció miatt, matekot, mert az elkerülhetetlen egy sima bevásárlásnàl is pl.
@@evelineszenyi1449 Elolvastam a válaszodat, elgondolkodtam rajta. Természetesen abban igazad van, hogy valami alap fogalma az embereknek kell, hogy legyen. Nagyon jó példákat hoztál erre, hogy mi az, amit azért nagyon nem árt tudni. Mert pl angol nyelvet, mint világnyelv, nagyon hasznos társalgási szinten legalább megtanulni. A probléma szerintem ( és ez csak az én véleményem, egyáltalán nem biztos, hogy igazam van), nos a probléma az, hogy egyentanítás van. Minden gyerektől azt várják el, hogy mindenből is jó legyen. Ez lehetetlen, hisz mások vagyunk. Egy bizonyos idő után nagyon jó lenne, ha mint a diákok, mint a pedagógusok, mint a szülők, észrevennék, hogy kinek mihez van tehetsége, mi az amiben nagyon jó, mi az amiben nem annyira. Ebből kifolyólag valahogy lehetne arra terelgetni a gyereket, amit szeret, amiben tehetséges. Mert valamihez minden embernek van tehetsége. Adna ez a módszer egy kis önbizalmat a fiataloknak, hogy legyen egy képük magukról, legyenek sikerélmények.
Mert nem lehet azt elvárni, hogy mindenki, mindenből jó legyen.
És ez a rossz rendszer nem a tanárok hibája. Csoda, hogy van türelmük, erejük, mert ők hazaviszik a munkát, és még otthon is egy csomó dolguk van. Én fejet hajtok minden elhivatott tanár előtt. Mert én átadom a műszakot 12 óra után, és nekem aznapra vége, tehetem, amit akarok.
Persze igenis vannak alkalmatlan tanárok. Saját példa, amikor matekórán gimiben feltettem a kezem, hogy : '' Elnézést tanárnő, el tetszik magyarázni még egyszer, mert nem értem...a válasza :'' Az a te bajod fiam, mit bánom én.''
Annyit tudtam mondani erre, hogy:'' Igaza van, sajnos tényleg az én bajom, mert senki nem érti a mateket, nem tetszik elmagyarázni, és sajnos érettségi tantárgy nekünk.''
Átmentem egyből, de kínkeservesen, és drágán, mert mindenki különórára járt, aki tehette, hogy valahogy sikerüljön, és mehessünk egyetemre.
Tanárként végeztem. A szakmódszertanos órákon (ahol arról volt szó, hogy melyik tárgyat hogyan tanítsuk) kötelező jelleggel kellett olyan órákat tervezni, ahol van digitális eszközhasználat. A NAT-ban a fejlesztendő kulcskompetenciák közé rakták a digitális tudást (!!!). A tankönyvek tele vannak qr-kódokal, linkekkel, meg "nézz utána az inteneten" feladatokkal. Erre behozták ezt a sz@rt. Akkor most mi van? Kell is meg nem is? Órán amúgy sem lehetett telefonozni, viszont a tanulók kifejezetten örültek, ha egy-egy csoportos feladat közben használhatták. Ügyesek is voltak vele. (Korábban is volt, aki úgy oldotta meg a telefon-kérdést, hogy óra elején kipakoltatta a mobilokat egy üres padra, oszt' csókolom, nem volt gond).
Felesleges szivatásnak tartom az egészet.
Inkább figyelemelterelés, de miről?
@@Yunsha74 arról, hogy minden attól volt hangos, hogy 40 fok van a kórházi kórtermekben, meg műtétek maradnak el emiatt. El kellett terelni erről a figyelmet.
@@eszterkovacs6381 Biztos vagy ebben? Nem lehet, hogy jogszabályokat fognak módositani? Mert mindenki a kórházakra, és az iskolákra figyel! 🤔
@@Yunsha74 Sajnos benne van a pakliban...
@@Yunsha74 de az is lehet, hogy még nagyobb disznóságot akarnak ezzel elfedni, amiről még akár nem is tudunk. Ez a módszerük.
Én azzal egyetértek hogy órán nem kéne használni a telefont. Én nem vagyok függő és engem annyira nem is zavar a dolog. De alapvetően az én sulimban úgy van hogy 7:45. -kor leadjuk majd egész nap a titkárságon van egy műanyag dobozban. Aztán utolsó óra után pedig egy kilométeres sorban álltam hogy megkapjam a telefonomat és mehessek a buszomhoz. Én személyesen 20 percig vártam a telómra a barátnőm meg egy másfél órán keresztül, ami ultragáz. Nekem ezzel van sok bajom. Mert sokan járnak busszal és a sorban állás miatt lekésik, majd megint fél óra egy óra várakozás jöhet a következő buszukra. Ezt meg kéne oldani mert a tanulásunkból is időt vesz el. Azzal én is egyetértek, hogy óra elején leadjuk, szünetben nálunk van majd a másik óra elején újra leadjuk. A kréta mindig nagyon sok segítség volt tavaly konkrét életmentő, mert ha elmaradt az óra tudtuk, ha másik teremben voltunk tudtuk hova kell menni. Most már ez nem áll rendelkezésünkre. Ezt tényleg jobban megoldhatták volna. De am mint mindig, alapvetően egyetértek veled Móni.
Kémiából mi egy kísérletet sem csináltunk meg. Pedig vártam, mert rossz voltam kémiából, és azt gondoltam (én kis naiv), hogy a kísérletek majd megváltoztatják ezt. Na, a mai napig utálom emiatt a kémiát.
Ja, és nekünk minden egyes nap volt testnevelés. Ebből egy nap néptánc - kötelező, ha akartad, ha nem. Persze zuhanyzásra lehetőség nem volt. Ha nyári hőségben az első órád tesi volt, akkor büdösen, izzadtan ülted végig a napot. Utáltam!
Szerintem azért volt most annyira fontos elvenni a sulikban a telefonokat, mert túl sok szó hangzott el augusztusban a lepusztult, komoly munkaerő- és pénzhiánnyal küszködő, a feladatát alig ellátni tudó szaunák... izé... kórházakról. A gyerekek szivatása az okoseszközök elvételével gumicsont. Te is erről beszéltél hosszasan, nem pedig arról, hogy taccsra vágták az állami egészségügyet, vagy hogy döglődik a MÁV is. Szerencsére nemsokára az iskolákról fog szólni a körséta, akkor legalább újra mindenki erről fog beszélni - persze más apropóból, mint most.
😂😂😂
Pontosan
Megosztás megint a cél!
Az egyik probléma szerintem azzal van hogy le kell adni a telefonokat de felelősséget azt már nem vállalnak érte. Pl. Ha jõn lakatos leonárdó akkor valószínűleg a legújjabb Iphont fogja kivállasztani az övé helyett és ha eltűnik valamelyik annak az értéke sok esetben lehet annyi mint egy tanár teljes havi fizetése.
21:32 köszi Móni, most eszembe juttattad a Mozaikos tankönyveket. És hogy gyakorlatilag kivonták őket a forgalomból, hogy kapjuk helyette az OFI tankönyveit, amikre köröket vert a Mozaik...
Hát Móni én romániába járok iskolába és azt tudom mondani ,hogy itt se jobb a helyzet. Olyan wc van az iskolámba ,hogy szerintem beleillene a 2 világháborus rekreációkba. Az a jó ,hogy itt legalább nm minden tanár kéri be a telefonokat az óra elején , igy sunyiba lehetőségünk van telefonozni.
Hát ahova jártam gimnázium ott sem volt jobb a helyzet. Bezárhatatlan ajtók semmilyen szappan helyette olyan kézfertőtlenítő volt ami irritálta az ember bőrét.Tanárhiány, hőség... Tény ahova járok most ott van klíma viszont a rendszer nagyon túl van terhelve. Mai nap is egy Win11-es frissítés szétcsapta az egyik géptermet, lehetlenné vált a gépek használata és újra kell telepíteni az egészet.
Szuper volt Mónika ! Köszönöm.
Itt Bécsben szintén így van. A gyerekem óra elején beadja a mobilt és páncélszekrénybe teszik. Nap végén visszakapja. Néha napközben is megkaphatják, de nem jellemző. Amikor probléma volt, az osztályfőnök felhívott. Itt nincs ezzel probléma. Múlt évben is már így volt. Igaz a fiam csak tavasszal kapta meg az első mobilját, mert osztálykiránduláson eltévedt vagyis fent maradt a buszon... Egyébként még mindig nem lenne neki.
Igazad van 🙏🏻
A telefon elvevős dologhoz: az én iskolám egy szakgimnázium. 900 diák jár ide.... az épület bazi nagy, tele van lépcsővél, és az alsószintekről a felsőre eljutni teljesen esélytelen 10 perc alatt. Nálunk az első óra elején bejön a tanár, egy dobozba összeszedi a telefonokat, majd aláirat egy lapot mindenkivel (akor is ha lofaszt nem adtál be) majd az első szünetben felmegy a titkárságra és leadja. Szóval az első óra leredukálódik 30 percre... a nap végén ha jó arc a tanárod akkor az utlsó óra elején odaadja, ha nem akkor a maradék 800 diákkal kell ökölharcot vívnod hogy megszerezd a telefonod és elérd a buszod....
Az a problémám az egésszel hogy miért fáj az valakinek hogy megnézem a telefonomat szünetben? Az hogy órán nézem az érthetően probléma, de a szünetemben, aminek a fele azzal meg el hogy eljutok a termemig, a maradék idő meg azzal megy el hogy elmennyek mosdóba, vagy egyek, miért baj hogy a maradék kétpercben megnézem az insta grammot, vagy azt hogy hol van a következő órám.
Megjegyzem, én csak lenémítom és berakom a táskámba, mert akarom hogy egyszer elkapjanak ezzel és kapjak egy olyan beírást hogy: "a tanuló a szünetben a táskájában tartotta a telefoját lenémított állapotban." Ezt akarja a testem.
A kémiás részhez; igazából ezt a részt csak azért írom hogy valaki elmagyarázza hogy miért vagyok hülye
Szóval, én vegyészetre járok, így nekem van kúlön órám ilyen kisérletekre, gyakorlat címszóval. Konkrétan minden veszélyes cuccot csinálunk egy egész jól felkészített laborban. Ezen kívül van egy tonna kémia órám, amin elméletet veszünk. Őszintén én nem igazán tudom hogy mit lehet a kémiában kisérletként megmutatni. Nálunk ott nagyrészt az atomok felépítéséről van szó, meg arról hogy ezek hogyan kapcsolódnak. Talán a reakciók azok amikhez lehet kisérleteket csinálni. Pl egy exoterm reakció bemutatássa, meggyújtott magnéziummal, de ki a halál az aki enélkül nem tudná megérteni hogy vannak olyan reakciók amik által plusz hő termelődik. Mondjuk vannak olyan dolgok amiket nekünk sem magyaráztak el, pl hogy van az hogy egy fehér folyadékhoz hozzáteszel egy átlátszó, színtelen anyagot, és élénk sárga lesz.... magic
A kémia órás kísérletekkel kapcsolatban - én nem voltam vegyész szakos, nem is voltam soha jó belőle, mert a számítások nem érdekeltek belőle, nem is értettem meg igazán soha, nincs is reálos beállítottságom, az anyagok reakcióit viszont érdekesnek találtam. Kötelező volt az egyik évben vagy fizikából, vagy kémiából vizsgáznunk. Na már most, a fizika még annyira se érdekelt, mint a kémia, ezért azt választottam inkább, és olyan tételt húztam, amihez be kellett mutatni a durranógázos kísérletet. Szerencsém volt, mert azt a kísérletet órán megcsináltuk ( a 2 kísérlet közül az egyik volt, amit a 4 év alatt megcsináltunk), és tudtam, mit kell csinálni, de ha a vizsgán kellett volna először életemben bemutatni, hát akkor lehet hogy bajban lettem volna, mint nem ilyen beállítottságú ember. Nyilván felfogtam, amikor elmagyarázták, hogy "ha ezt meg ezt csinálod, ez fog történni", de így, hogy én magam is gyakorolhattam, sokkal jobban emlékeztem rá, és megmaradt vizuálisan is, mintha csak egy mondatot olvastam volna el újra meg újra a tankönyvből.
Kémia kísérletekhez: "de ki a halál az aki enélkül nem tudná megérteni hogy vannak olyan reakciók amik által plusz hő termelődik" - az olyan emberek, akiknek a legegyszerűbb szövegek, vagy közérthető színkódok értelmezése is megerőltető feladat. Másrészt. Lehet, hogy elsőre a gyerek meg is érti a folyamatot, ha meghallja egyáltalán, mit mond a tanár és nem gondolataiba merülve firkálgat a füzete szélére (mint én anno, pedig stréber voltam), hanem a vizuális megjelenítésekre, ez esetben valós kísérletekre, azért figyelni szokott. És igen. Ha élőben látod a folyamatot, könnyebben megérted. Mert azért az sem mindegy, hogy pl főzni kizárólag szakácskönyvből tanulsz meg, bármilyen részletesen is írja le a lépéseket a könyv, vagy valaki megmutatja élőben, esetleg videóanyagot nézel hozzá.
Én Szlovákiában élek és elmondhatom, hogy nálunk ennek a szöges ellentétje van. Persze a gimim házirendjében benne van, hogy tilos óra közben használni és ezt a többség be is tartja. 2-3 osztálytársam van, akik konstans, majdnem minden órán nyomkodják, de nem zavarnak vele senkit. Aztán valamelyik tanár ezt leszarja, valamelyik meg nem. Én csak az órát szoktam rajta nézni (az osztályteremben mindig késik az óra) vagy épp a számológépet használom vagy ha nincs nálam toll meg papír, akkor lejegyzetelek valamit.
De ezek mellett az iskolai dolgok nagy részét is ott kapom meg. Nekünk az Edupage nevű alkalamazás van (hasonló a Krétához) és ott minden, ami az iskolával kapcsolatos megtalálható. Órarend, étkezdével az infók, helyettesítések, anyagok, amiket a tanár elküld, jegyek és még sorolhatnám. Sőt, magyarból, szlovákból, bioszból, töriből az összes anyagunkat wordben kapjuk meg, amiket szépen letöltünk és vagy otthon vagy a suliban kinyomtatunk.
Ha van valami változás az órarendben (elmarad egy óra, változik a tanterem vagy más tanár jön be), akkor azt már bőven az adott nap előtt tudjuk, mert az informatika szakos tanárunk feltölti oda. Sőt minden tanár tud írni egy kis üzenetet, ha valami változás van vagy egyéb kérelem. És még ha valamilyen beadandót nem tudunk leadni, mert betegek vagyunk vagy otthon maradt vagy nem leszünk otthon aznap, akkor szépen lefotózzuk és elküldjük az adott tanárnak.
Aztán van, hogy a tanár kér meg minket, hogy keressünk ki valamit a netről, mert kell az órai munkához vagy pedig Kahoot-ozni fogunk. Aki nem ismerné a Kahoot az egy kvízjáték iskolások számára, ahol a tanár tud készíteni kvízeket. Utóbbinál, aki megnyerte a kvízt kapott egy kisegyest (nálunk az osztályzás forídtva van. 1-es a legjobb, 5-ös a legrosszabb jegy).
Viszont vannak itt is elmaradottságok (wc papír hiánya, omladozó külső vakolat, nem jól felszerelt tanterem), de ezeknek a száma szépen lassan fogy. De nehogy azt higyjétek, hogy itt minden zökkenőmentes, áh! Dehogy! Most a tornaórákkal vannak bajok, mert a gimim alapból a városi tornatermet bérli. Na de! A két általános iskola (szlovák és magyar) is azt bérelte ki és nem tudják megoldani, hogy a három iskola külön időpontokban legyen ott. Ezért megintcsak eléggé gyakran el fognak maradni a tornaórák. De ez nem akkora baj, legalábbis nekem, mert én utálok tornázni :D
És mi a véleményem a magyarországi helyzetről? Egyáltalán nem értek egyet azzal, hogy elvegyük a gyerektől a telefont, mert így ha kikerül a suliból nem fogja tudni azt használni. Igaz minket se tanítottak rá, de én igyekszem magamat erre képezni. Sokkal jobb lett volna, ha úgy integrálják a telefon használatát, mint nálunk.
Röviden a véleményem lényege erről: Hülye volt az, aki ezt kitalálta és csessze meg magát!
Nagyrészt egyetértek veled. Ám kisrédzt abban nem, hogyha elveszik a mobilt a suliban, akkor suli után nem fogja tudni használni, ez azért túlzás, elmondom miért. Mert suli mellett, vagyis előtte és főleg utána, na meg hétvégéken, ünnepeknél, szünidőknél fogják tudni használni ugyanúgy.
@@Viltord szerintem itt a helyes mobilhasználatra gondol, nem úgy általánosan.
@@kristofhrazdyra5109 Hát talán, nem tudom, de nem tudhatjuk biztosan ezt megerősítés nélkül.
Gimnazistaként,hozzászólnék. A mi sulinkban egyelőre nincs leadás,a házirend szerint a táskába kell tenni kikapcsolva, a "nagygimisek" használhatták szünetben,ez évekig így volt. Valóban nincs rendesen megszervezve,bármikor történhet különleges eset otthon, rosszullét, stb. Persze, keressük fel a tanárt, de legyünk őszinték: tinédzserként, főleg ha nem olyan jófej a tanár vagy annyira magánügy történik, hogy nem szeretné elmondani+nagy az iskola,a tanáriba tilos belépni,ha éppen nem az ofővel van óra,hajkurászni kell őt, elmegy a szünet is, lehet meg sem találjuk. Akkor mi van? Várjuk hogy megtörténjen a baj? Engem is volt hogy hívott már édesanyám szünetben. Azzal teljesen egyetértek, hogy órán ne telefonozzunk,hacsak nem a tanár kéri a feladathoz, de attól hogy elveszik, egyesek annál jobban akarják majd csinálni, mert a tiltott gyümölcs ugyebár. Én is olvastam sokszor órán,rajzolok a mai napig,stb. ezért is szólnak a tanárok,kb már levegőt venni se lehet. Nekünk a biosztanár jófej,enged ilyesmiket mint amiket anno a te töritnárod megengedett, ezt akár több tanár is bevezethetné gimnáziumban. Ki mint vet úgy arat alapon, felelősséget is tanítanának ezzel ami fontosabb mint a csonkagúla felszíne. A magyar tanterv és oktatás, úgy szar ahogy, elavult unalmas és haszontalan a nagyrésze szerintem. Bocsánat a csapongásért, sokat írtam, ki kellett adnom. Köszi ha végigolvastad!!
Utolsó évemet húzom a gimiben. Mindenki fel van háborodva nálunk emiatt a telefonos faszság miatt (ezt máshogy nem tudom illetni, ez egy faszság). Kezdjük ott hogy nálunk már a portán le kell adni a telefonokat és oké osztályonként vannak dobozok de konkrétan kartonpapírdarabok helyettesítik a fakkokat tehát siralmasan néz ki. Egész nap be vannak rakva a portán egy szekrénybe, nem tudni hogy hűs vagy meleg környezet.
A beszedés miatt folyamatosan kavarodás van, senki nem tudja hova kell menni, kivel leszünk, elmarad-e az óra. A lehetőségeink is korlátozottak pedig most azért igazán kellenének a telefonok mivel nyakunkon a szalagavató, táncot kéne gyakorolni, de ahhoz zene kell viszont telefon nélkül a JBL sem működik. Szecskaavató jön, stb. stb.
Lyukas órákat ne is említsük, csak kínszenvedés az egész.
Legtöbben felhozták egyébként, hogy miért nem volt jó simán csak órán beszedni a telefonokat ahogy eddig pár tanárnál? Hiszen teljesen jól működött, a szünetekben meg ki a faszt érdekel a telefonhasználat. Ez soha nem a tanulás segítéséről szólt, a kormány csak simán szeret kibaszni velünk mert majd mindegyik lassan nyugdíjas vén trotty és nincs jobb dolga ennél. Én hálát adok a jó Istennek, hogy ezt 12. évemben vezették be és nem előbb, mert az tuti nem bírtam volna a 11.-ket így. Szegény húgom eggyel alattam van, neki ezt még két évig tűrnie kell hacsak nem törlik el a francba.
Én gimnazista vagyok, emiatt, sajnos vagy nem sajnos, de részese vagyok ennek az egész új rendszernek. Hát mit ne mondjak, rohadt szervezetlen ez az egész telefon beszedős dolog jelenleg. Kezdjük ott hogy rengeteg időt vesz el hogy minden egyes diáktól el lehessen venni, nálunk (Kaposvárra járok gimnáziumba) az első héten cipősdobozokba kellett beleraknunk a készülékeinket, illetve csináltak egy kinyomtatott listát hogy be lehessen pipálni hogy te x hónap x.-én beadtad. Osztályonként külön-külön dobozokba helyezik ezeket és felviszik a titkársághoz. Ha valaki elfelejti vagy késik, reménykedik hogy nem látja meg senki a táskájában, mert mehet is az igazgatói irodába. :) De ez fordítva is igaz, ha egy tanár nem az előírtak szerint cselekszik és nem szedeti be az okoseszközöket, akkor eltanácsolhatják.
Baromi nagy volt a tumultus, kb. 800-an járnak oda (évfolyamonként kb. 6 osztály), szóval nem egy rövid procedúra.Rövidített (30 perces) óráink voltak 3 napon keresztül, ami 10 perces szünetekkel jár. Én nem tudok eljutni ennyi idő alatt az egyik teremből a másikba, és nem hogy nekem nincs időm a mosdót megejteni, de a tanároknak meg főleg nem. Őszintén, olyan érzésem van ezáltal, mintha kb. 15-20 évet visszaestünk volna.
Kifejezetten idegesít, hogy hiába jut eszembe valami, például hogy megnézném hogy mi lesz a következő óra kicsengetés után vagy valamit esetleg meg szeretnék mutatni az osztálytársamnak (kép/lefotózott lecke stb.), de jön a felismerés hogy bizony mostmár nincs nálam, tehát még kifejezetten hasznos dolgokra sem használhatom. Konkrétan PAPÍRRA ÍRJUK LE az órarendet, illetve kinyomtatott formában van az aulában hogy szerencsétlenek tudják hogy hova kell menni (és sajnos ez a tanárokra is vonatkozik, sokszor elnézik és nem is tudják hogy mikor/hova kell bejönni és milyen órát kell tartaniuk).
KRÉTA rendszer persze nem működik még az első napokban/hetekben, miért is lenne szükségünk az egyetlen közvetítő alkalmazásra amin keresztül a tanító le tudná esetleg kommunikálni a szükséges dolgokat a diákokkal vagy a szülővel (kis/fiatalkorú esetében). Van Messenger csoportunk hála istennek, de mivel nap közben nem férünk hozzá, ezért sokmindenről később kapjuk meg az információt.
Borzasztó ez így, rengeteg stresszt illetve felelősséget rak a tanár hátára még a sok adag szar mellé is amit el kell viselniük. Embertelen ez az egész, bárcsak már egy olyan társadalomban élhetnénk ahol tiszteletben tartják és emberszámba veszik azokat a személyeket akik az intézményben tanulnak vagy dolgoznak.
Én kevésbé vagyok az elszenvedője ennek az új törvénynek mivel maradtak még olyan lelkiismeretes pedagógusok (nem mindenki, de nagy részük), akik ennyi idióta szabály ellenére is pozitívan próbálnak hozzánk állni és lelkesedéssel izgalmas órákat tartani. Emiatt még fognak felnőni olyan generációk, akik kritikus gondolkodással illetve normális értékrenddel rendelkeznek, biztos vagyok benne.
(Bocsánat ha túl hosszú lett, de próbáltam minden gondolatomat összefoglalni.)
Mi az, hogy az iskola nem vállalja a felelősséget azért, ha mondjuk a gyerek telefonja bármilyen módon megsérül? Mert az a minimum, hogy jegyzőkönyvezni kell kamerafelvétel mellett, ha átadják a telefont. Olyan állapotban adja vissza, amilyenben volt. Ha kár keletkezik, akkor az iskola fizesse ki. Két ember között ez így van. Én kölcsönveszek egy eszközt, akkor azt abban az állapotában adom vissza, amelyikben megkaptam. Ha én kölcsönveszek egy telefont és az megsérül, akár az én hibámból, akár nem és nem fizetek, perelhető vagyok.
Nálunk osztályonként dobozba rakják és a dobozokat egy páncél szekrénybe.
Így az első hét befejztével engem mint diák egyébként őszintén szólva nem zavart, hogy nincs nálam a telefonom. Viszont azt is megértem, hogy egyesek ezen miért vannak annyira felháborodva.
Egyébként már az elejétől fogva azt gondolom, hogy nincs szükség telefonra ahhoz, hogy ne figyeljünk. Két évem van hátra gimiből, és az olyan órákon amik számomra érdektelenek voltak aludtam, olvastam vagy a füzetembe firkálgattam, csak nagyon ritkán vettem elő a telefonom órán, hogy mondjuk sorozatot vagy akármit nézzek rajta és feltételezem, hogy a többieknek sem kell majd a telefonuk ahhoz hogy ne figyeljenek. Nem mellesleg az egész oktatási rendszerünket digitálisra formálták, szóval most nem kéne meglepődniük, hogy ekkora mértékben támaszkodunk rá iskola közben, hiszen kb. mindenünk azon van rajta az órarendtől a tananyagig.
Nalunk az a szabaly, hogy delutan 1,5-2 orat lehet telozni. Az elejen egyutt neztuk a tartalmakat es kozosen valasztottuk ki azokat a csatornakat, amiket nezhetnek a sracok. Ha bejon egy uj vedieos, aki erdekli oket, akkor par feltoltest kozosen megnezunk es atbeszeljuk miert lehet, vagy nem lehet ot kovetni/nezni. Mert igenis vannak szuper jo tartalmak is a kozossegi oldalakon. Csak meg kell oket tanitani hasznalni a social mediat. Talan ez most a legnagyobb feladatom, ami a kutyuket erinti. De tiltani, megszegyeniteni oket es nem atadni a tudasunkat, az full karos.
Nagyon jól összefoglaltad, mi a fő probléma az oktatással. A mai napig viccelődök azon, mennyi haszna volt anno egy évig heti szinten berajzolni a Magyarország vaktérképen, hol bányásznak bauxitot... 😂
Nekem a legjobb barátomnak a szakán kötelező koli van és ezért össze vissza dobálják az óráikat és így ezért vannak kiakadva mert nem tudnak semmit
Sokka fiatalabbnak néztelek! Nem sok videód láttam eddig, de szerintem bővítem a csatornádat 1 feliratkozással! ❤
Móni, kapaszkodj! 1982-90 közt voltam általános sulis. Azt hiszem 2! darab kémia kísérletet láttam 7.-8.-ban. A nincs kéztörlő/törölköző kézmosáshoz, már akkor is létezett! Csak nem akart a fejemre omlani az épület. Szóval ez nem 10-15 éves gond, hanem jóval régebbi.
Én 88-ban kezdtem, és egyszer a fejemre is esett egy darab az isolàból. Konkrétan becsapta az ajtót a huzat, annak meg elég volt, hogy az egyik felső sarokból, ahol én voltam, levàljon egy 10×10-es darab vakolat+némi tégla...
Ahol most tanítok, ott tavaly omlott le egy helyen az oldalfalon a vakolat, csak úgy, a semmiből...
Én mindig leírtam az órarendet , a kréta legfeljebb az elmaradt óráknál került elő és a többiek megmondták. De amúgy a , mi sulinkban volt egy kijelzőahol az összes osztály órarendjét meglehetett nézni a portán vagy a folyosón....😏
3:10 ez szerintem egyénenként változó valakinek lehet tényleg javít az átlagán van akinek nem (pl. Nekem sose telefonoztam órán se szünetben mégis gyatra egy átlagom volt tavaj rodalomból)
Mi megkaptuk kinyomtatva az órarendet, osztálytársaim meg azzal hülyéskednek hogy előcsapják a térképet😂
Én kémiából érettségiztem emelten, ugye ott a vizsgán van egy csomó kísérlet, amit be kell mutatni. A megye egyik legjobb iskolájába jártam, de itt is át kellett járjunk egy másik messzebb levő iskolába, ahol volt rá kapacitás, hogy megcsinálhassuk... a tesiórák télen meg... ugye több osztály volt egyszerre, de csak egy fért be a terembe. A kint maradottak vagy bevállalták a -20 fokban futást vagy jött a lépcsőzés fel-le egy órán keresztül. Bocsi a nem túl építő kommentért, de nosztalgiázom 😄
Őszintén (én és csakis én) azt a problémát sem láttam/látom, amit ezzel az intézkedéssel "bölcs" kormányunk orvosolni kívánt. Másrészről nem érzem a problémát problémának. Kb olyan fajsúlyúnak érzem, mintha holnaptól nem lehetne savanyúcukrot kapni. Egyik oldallal sem tudok azonosulni igazán, de azokkal bármelyik oldalon szembe mennék, akik túltolják.
Akkor értenék egyet ezzel a rendeletel, ha pl. német órán nem olyan tankönyvből tanulnánk amiből a nyugdijba mennő tanárunk is, egyész idejig amíg nem jött ez a rendelet telefonból tanultunk (pl.kahoot, stb..). Es ahogy a videoban is elhangzott vannak más fontosabb problémák is (pl. a fizka terem beázik és az egész fal peneszes es büdös), de még mondhatnék rengeteg példát. Én személy szerint nem telefonozok órán, mert tudom hogy a tanár azért tanít mert az nekünk hasznos lesz. Es úgy gondolom hogy hamár a telefont feltalálták akkor ki kéne használni az oktatásban is, előre kéne menni es nem vissza fele. Amiota beszedik a telefonokat azota a legtöbb dolgot otthon nekünk kell kidolgozni mert órán nincs meg a megfelelo eszköz hozzá.
2023-ban végeztem szóval elég friss élményeim vannak. Szakgimnáziumba jártam, az iskolát elég váratlanul érte a COVID miatt kialakult online oktatás, ami sajnos azzal járt, hogy sok tárgyból hatalmas lemaradásunk volt, amikor vissza kellett menni. Hiába volt online oktatás és kellett szinte teljesen a telefonokra, számítógépekre hagyatkozni, amikor ismét jelenléti oktatás volt a telefont nem lehetett használni, egy idő után az osztályfőnökünk el is kezdte őket beszedni egy dobozba óra elején és óra végén visszakaphattuk. Mindennap volt testnevelés óra, ahol szintén ezt a módszert alkalmazta a tanár, azonban csak egy testnevelés terem volt, meg egy nagyon pici osztályteremből kialakított, ahol szinte semmit nem lehetett csinálni, szóval ha esetleg 3 osztálynak ugyanakkor tesi órája volt vagy a nagyobb teremben kidobósoztunk ( a tipikus partizán) vagy esetleg jobb időben kimentünk futni, vagy a kis teremben szivattak minket körforgásos erősítő feladatokkal, esetleg a lépcsőházban kellett lépcsőzni. A telefonos doboz a teremben volt egy padra lerakva és kvázi azoknak a diákoknak kellett vigyáznia rájuk, akik nem tesiztek és ki se mehettek a teremből, mert felügyelet alatt kellett lenniük, annak ellenére is, hogy számos baleset is bekövetkezett, fejbedobás , agyrázkódás stb. Nem voltak a fiúk és a lányok szétválasztva, mindenki együtt tesizett és a tanárok szinte nem is foglalkoztak vele, hogy ki milyen erősen dob, vagy hogy egy 160 centiméteres lány játszik egy 180 centiméteres fiú ellen. Természetesen akkor sem vállaltak felelősséget a tanárok, ha a telefonokkal történt valami.
A számológépes helyzet nálunk úgy volt, hogy vagy volt nálad számológép vagy kiszámoltad papíron, ugyanis telefonon tilos volt számológépet használni, kölcsön pedig nem kérhetted senkiét. WC papír nálunk se volt szinte soha, kéztörlő nagyrészt igen, mivel újfajta adagolókat vettek, de természetesen volt, hogy egy-két hét után azokat sem cserélték ki.
Mi néha használhattunk telefont órán, például a földrajz tanár kvízeket töltetett ki velünk, azonban olyan tanár is volt, aki megtiltotta az egyik osztálytársamnak azt, hogy iPad-et használjon, mert neki mindenképpen papíron kell írnia, hiszen ha esetleg be kell mutatni a füzetet, akkor nem fogja tudni. Tartotta magát ehhez azután is, hogy a lány végig mutogatta neki a jegyzeteket, amiket készített.
Egyetértek azzal, hogy ha valaki nem akar figyelni az megtalálja a módját, hogy elfoglalja magát, nem kell hozzá telefon. Volt olyan, aki olvasott, voltak akik az óra közepén elkezdték kisminkelni magukat.
Azért sem értem most ezt a helyzetet a telefonok elvételével és betiltásával, mivel amikor 12.- es voltam már a Honfoglalót is elkezdték arra kifejleszteni, hogy a diákok azt is használhassák órán, mi ki is próbáltuk. Valamint most egyetemen tanárképzésen tanulok és iskolalátogatások során többször is szó volt az okos eszközök bevonásáról az oktatásba, erre most ennek teljesen ellenmenve nem is lehet őket használni sem.
Diák vagyok, és tapasztalom a telefonos mizériát. Ált isiben meg is értem de egy gimis osztályban már minek veszik el. Az osztálytársaim egy része az első pár héten rendszeresen veszekedtek a tanárral higy jaj milyen hülyeség ez meg ilyesmik. Az egyetlen pozitívum az az hogy így nem tudtak rólam fotókat készíteni mert sok ilyen ügyem volt osztályban évfolyamban hogy engedélyem nélkül töltik fel insta sztoriba a rólam készült megalázó mémeket. Viszont így 2. Héttől a tanárok kb leszarják már az egészet nem is veszik el. De amíg elvették, addig megtanultunk kártyázni, vittünk be heccből játékautókat, könyveket úgy hogy nem unatkoztunk egy unalmasabb órán se😅
A véleményem az, hogy aki nem akar figyelni, az telefon nélkül se fog
20:30 A hangrögzítő egy remek találmány lenne, ha a hangrögzítés nem lenne illegális. 🤔😈😈😈
- Azzal van a gond, hogy egy csomó szülő tolja a babakocsit és közbe a telefonját nyomkodja, vagy a gyerek is nyomkodja.
- Az lenne a legegyszerűbb ha óra alatt a tanári asztalon van a telefon, szünetbe meg elveheted onnan.
- Én az csinálnám most, hogy nem vittem telefont, és igazából a táskámba van kinyomva a telefon.
- Az a legviccesebb, hogy a felnőtt képzésben tanulókra is érvényes ez a szabály.
- Én egy hátsó padsorban ülő stréber gyerek voltam, mindent is megtanultam (végig kitűnő voltam), de kb az összes órán telefonoztam / olvastam (e-book reader). A tanárok ez leszarták, mivel kb minden dolgozatom 5-ös lett, ha az órán felszólítottak, mindig tudtam, hogy hol tartunk. A nap végén mindig lefotóztam egy szépen író, mindent is lejegyzetelő osztálytárs jegyzetét, cserébe megírtam és elküldtem neki a házit.
- 2014-ben kezdtem a gimit egy jó környéken lévő, jó Budapesti gimibe. A jó környék ellenére, a gimibe nem volt WC papír, szappan, pár helyen a WC ajtó is hiányzott. A suli belső festését festő szülők csinálták. Az tesi öltözőbe volt zuhanyzó, de iszonyatosan retkes volt. A suli menza iszonyatosan rossz volt, számtalanszor koszos volt az evőeszköz is. A suli menzán egyszer a rizsben találtunk egy emberi fogat.
Én érintett vagyok ebben a témában. Nálunk régebben sem lehetett használni, bent viszont nálunk lehetett a táskánkban kikapcsolt állapotban. Annyira használtam hogy hazafelé menet zenéthalgassak vagy elfoglaljam magam. DE. A telefonokat a tanár engedélyével, tanítási célból használtuk, pl kahoot. A telefonokat egy páncél szekrénybe zárják be egy dobozban lecimkézve. DE amíg a telefonokat sikerült elvenni, az osztálytermekben 30+ fok van, se klíma, se egy cseszett ventillátor nincs bent.WC papír általában délutánonként off, pedagógus hiány pedig jelen. Ha egy pedagógus elmegy, nincs ki megtartsa az órát. Szerintem nem a telefon volt a legnagyobb probléma
Esküszöm egyszer muszály mindezt megköszönnöm személyesen ha majd eljutok pl egy versenyedre☝😌 Lényegében mindent elmondtál ami eszembe jutott, és tökre tetszett a töri órás téma, hogy aki leszarja üljön hátra.. Nekem is pl a liveozás ami már sok az órán, mert azért nah! Magadnak csináld a szart másnak ne.. Dehát valahogy nálunk a logikai döntések magasabb körökben nem akar menni.....🙄 Amúgy nemrég megkérdezték tőlem mért jó olyanokat nézni akik játszanak, véleményeznek stb.. Nem dobom be kiket hoztam fel példának, de Toplistás vagy közöttük😄
Nade ez a végletekben gondolkodás tényleg katasztrófa, mert csak az ember idegesítésére és összeugrasztására jó, semmi másra...
Mondanám, hogy falamennyire felelősek vagyunk azért, hogy a gyerek tanuljon.... de ha nem akar nem fog.. Hiába könyörögnek neki, hogy magadért tanulsz, jót akarok neked stb.. vagy felfogja vagy fölösleges szájtépés.. Szépen fogalmazva, mintha csak a szél lengetné a pofámat...
Persze kíváncsi leszek mi lesz, de gond szinte biztos...
38 éves vagyok, szóval nekünk még álmunkban se voltak az okos eszközök. De, ettől függetlenül egy csomó órán foggalmam se volt miről is volt szó. Két diplomám van, szóval senki nem mondhatta, hogy nem tanultam. De nem hiszem, hogy ez, vagyis inkább így lenne a megoldás. Sokkal fontosabb lenne, hogy a gyerekeket edukáljuk az esközök használatának idejéről és módjáról. De ez sokkal összetettebb probléma ettől. Nem lehet csak egy csettintéssel megoldani. De az is igaz, hogy az se normális, hogy a fiatalok gyakorlatilag többet nézik a kijelzőt, mint egymást. Szóval lehet vitatkozni ezen, de akkor kezdjünk el a gyökerétől felgöngyölíteni a dolgokat.
De hát Móni! Előre megyünk nem hátra!
Szia, Mónika! Csak egy Újpesten történt példát szeretnék veled megismertetni: 2. osztályos kisfiú elesett, amikor a tanító néni kihívta a táblához, megütötte magát, ami fájdalommal járt a gyereknek. A tanárnőjének véleménye: “katonadolog”, majd elmúlik. A kisfiú nem mehetett be a tanáriba, vagy az igazgatóiba, mert oda a tanulók nem mehetnek be. Az eset után kb. két óra múlva nagy nehezen elérte a kisfiú, hogy az iskolába megjelenő nővérke megnézze. Stb.stb. A sztori vége az lett, hogy SOS jelzést küldött az édesanyjának, aki berohant az iskolába és annak egy ismerőse bevitte a gyereket a Bethesda kórházba ahol rögtön megműtötték….
Hat az azert nem ugy van, hogy a tanarnak az a dolga, hogy aki nem akar tanulni, az ne tanuljon, nyugodtan jatsszon oran! Nekem pl. nyiltan megmondta az igazgatom, ha az osztalyom repul az erettsegin, vele repulok en is! Kisult volna a szemem, ha az osztalyom fele 1-es, 2-es!
Olvastam, hogy szerettél volna, manöken lenni, de, nem nőttél, elég magasra. Szerintem, nagy vagy, így is. Ìgy is, el tudlak képzelni, ahogy Mihalik Enikővel, Taylor Hillel, Daria Werbowyval vonulsz. Gyönyörű, szemeid, ahogy átéled , gondolataidat, ahogy, azok manifesztálódnak általad, biztosan megmozgatnák, a forósok, tervezők fantáziáját.
Az én egyik ismerősöm lányának sulijában reggel egy dobozba dobálják bele a telefonokat osztályonként. A telefonok ütődnek, koppannak, valamint amikor veszik át bárki kivehet egy másik tanuló telefonját. Nincs semmi átvételi stb....kié lesz a felelősség?
Nálunk még a törvény behozatala előtt is beszedték a telót most meg rendesen tolong 910 gyerek a portán reggel és délután hogy aláírjon egy retkes papírt meg hogy beadja a telót vagy ofőt kapnak
Annyira megütődött a telefonom védőfóliája hogy konkrétan már darabok estek ki belőle. Meg mellette mindig egy random gyerekkel kivitették a dobozt egy szekrénybe, azt bazmeg ha leejti? Ne azért kelljen már új telefont kapnom mert vmi tökkelütött kezébe odaadták (ráadásul az én beleegyezésem nélkül) és összetörte! Egyik haveromnak is így tört össze a telefonja. De természetesen ilyenkor az iskola ✨NeM vÁlLaL fElElŐsSéGeT✨. Azt még megértem ha a tanári asztalra kirakatják amikor óra van mert látom hogy hol van és nincs esélye eltűnni és ha mégis kell tudom használni (azt még nem is mondtam hogy a dobozt tanártól függően mindig máshova vitték szvl nagyon kellemes volt kincskeresőset játszani miközbe remélted hogy nem küldték el a telefonod más világra)
Én a 3 évesemnek simán engedem néha a tabletezést. Vannak rajta fejlesztő játékok, meg yt Kids-en nézhet ellenőrzött gyerek tartalmakat.
Persze nélkülözhetetlen a szülői törödés nevelés, beszélgetés. Ott a hiba, ahol a szülő nem foglalkozik az utóddal. Anno meg sok gyerek a tévé előtt lett felejtve.
13.-os vagyok, és mivel most miattunk egy évfolyammal több van az iskolában, mint eddig (új technikumi rendszer ugyebár), alig férünk be az épületbe. Mi kaptunk új termeket, az új kilencedikesek kapták meg a mieink, sőt szekrény sem fog jutni mindenkinek, helyette sokaknak ketten kell majd osztozniuk egyen. Na most nekünk ide kellene bezárni a telefont, de az első héten még nem sikerült kiosztaniuk a szekrényeket, így elméletben mindenki telefonja kikapcsolt állapotban a táskája mélyén van. Gyakorlatban mindenki titokban telefonozik, amikor a tanár nem látja. Szerencsétlen tanárokat fogták be és szünetekben minden emeleten járőrözik valaki, akár a termekbe is benéz, hogy telefonoznak-e a gyerekek. Ha igen, akkor elvileg el kell venniük, a gyakorlatban még csak figyelmeztetéseket láttam. Engem ez nagyon feszélyez, mert én mindig telefonon tartom a jegyzeteimet, oda szeretem kiírni magamnak otthon az óra anyagát, mert nyomtatott betűkről jobban tanulok, telefonon kompaktabb, átláthatóbb az egész. Szünetekben szeretek Ankizni (szavakat tanulok rajta), vagy olvasok valami idegen nyelvű dolgot, akármi. Angol órán is rengeteget szótáraztam telefonról, de most mi, hordjak magammal egy fél kilós szótárt? Az órát még megértem, azzal nem volt gondom, amikor órán ki kellett tenni a telefont (valamelyik tanár rendszeresen csinált ilyet), viszont a szünetben szerintem nem normális. Mindig is telefonról néztem az órarendet, és persze, kiírhatom én egy lapra vagy ki is nyomtathatom, de mi van, ha teremcsere van vagy elmarad egy óra? Osztályfőnök ír a Messenger csoportba vagy jelez a Kréta, de elméletben én erről nem tudhatnék, mert iskola területén belül nem használhatom a telefonom. Sok tanár is Messengeren küldte el az óra anyagát, mert idő- és energiapazarlás néhány óránként 30+ diáknak nyomtatni egy feladatlapot. Kérhetnek engedélyt az órai telefonhasználatra, de ahhoz minden egyes tanóra előtt kérvényt kell benyújtaniuk és megindokolni a használatot. Nyilván nekik erre nincs se kedvük, se kapacitásuk. Legalább kivetítő meg interaktív tábla sok van az iskolában, így azzal nincs gond, viszont mondanom sem kell, hogy sokkal kényelmesebb az asztalon magam előtt nézni a feladatot, mintsem minden egyes szó miatt a kivetítőt kelljen bámulnom és külön leírnom az adatokat (telefonon a képet is tudom szerkeszteni).
Röviden és tömören, ez a kormányrendelet többet árt mint használ, korlátoz a tanulásban iskolán belül, rontja az órák hatékonyságát (igaz, már nincs matek órám, de az alattam lévők sem Kahootozhatnak időnként órán), a szüneteket csak hagyományos módon tudjuk tölteni (elméletben). Eléggé elcseszték így az utolsó évemet. A 13. osztály így is teljesen kiakasztott az órarend és a tantárgyak miatt, de még a saját tulajdon telefonomat sem használhatom a szünetekben?
E kréta ott van minden info orarénd ,jegyek,mikor lesz doga, orvosi igazolás stb.
Miért nincs neked több feliratkozód?? Ez is nagyon jó videó lett!
Szerintem sokan nehezen viselik a stílusát, valószínű benne van a dolog.
@@janoslengyel5363 Igazából folyamatosan növekszik a feliratkozói száma. Mikor én kezdtem el követni/nézni, akkor valami 17 ezer 300/400 vagy 17 ezer 700 feliratkozónál tartott.
@@janoslengyel5363 Tegnap késő este -aza 2024. szeptember 6-án, 23 óra után - egyszer már hozzászóltam a fenti hozzászólásodhoz, amit mostanra töröltek! Hogy ki? Felfele mutatnék... Szánalom a köbön.
@@janoslengyel5363 Amúgy ezt írtam hozzászólásként: "Igazából folyamatosan növekszik a feliratkozói száma. Mikor én kezdtem el követni/nézni, akkor valami 17 ezer 300/400 vagy 17 ezer 700 feliratkozónál tartott."
Én úgy képzeltem pont egy ilyen retar'dát rezsimben eddigre már lesz egy magyar nemzeti oktatási youtube csatorna. A káderek megtöltik tartalommal(propaganda), a csinovnyikok meg üzemeltetik semmi pénzért. De legalább kormányozni tudnak!
❤😊
Én 6 éve jártam középiskolába, nálunk már megvoltak az okostelefonok, közösségi médiák, mobilnet az csak a pénzes családból való gyereknek volt mer azért az drága na 😄 de hiába volt ott nálunk a telefon úgy mint nálatok is, én is az első padban ültem azokon az órákon amik nehezen mentek figyeltem, telóm az kivolt rakva az asztalra, hogy a táskába ne törjem össze de nem használtam. Nálunk is aki le💩ta az egészet az beült hátra és ennyi, jobb esetben kussba voltak roszabb esetben a tanár egész órán üvöltött velük -de szerintem ez független a telefontól 😄 nálunk az órarend már telefonba volt onnan néztük mikor merre melyik terem. De van amelyik órán hasznát vettem a telefonnak, mer a tanárok rohantak a tanterrvel mint a rossebb mer az is egy szutyok, és nem győztél jegyzetelni utánnuk. Ha lemaradtam akkor volt hogy lefotoztam a táblát mielőtt a tanár letörölte és otthon befejeztem a jegyzetet. Sőt volt kifejezetten olyan szakmai óránk aminek a tananyaga annyira zsúfolt volt hogy a tanár megcsinálta a diát és utánna mi azt végig lefotozhattuk amíg ő beszélt róla. Az éveim vége felé volt a tanároknak egyre nagyobb gond a teló és akkor bevezették hogy a tanári asztalra vagy az első üres padhoz kikellett tenni a telefont, szünetre vissza kaptuk. Szerintem ez működőképesebb és életképesebb dolog mint nap elején meg nap végén osztani több száz telót. Mikor nálunk is voltak akik egyből rohantak a buszra, ha nekik még fél órát a telóra kell várni le is késik a buszt. Vagy most majd a busz és vonatmenetrendet ehez igazítják?! 🤷♀️ mer én emlékszem a busz egy percet nem várt úgy ott hagyott mint a 💩 hiába rohantam 😄 szerintem ez a kormány rendelet egy szokásos baromság, lehet ezzel lázítják a népet mer valami nagy f@szságot csináltak már megint.
Az összes megoldandó probléma, amit felsoroltál pénzbe kerül. Ez az intézkedés az államnak egy fillérjébe se került. Hiszen az egyetlen "erőforrás", amit biztosítottak az "oldjad meg" volt.
Nálunk 5. osztálytól lehetett bevinni telefont de nekünk mindig be kellett tenni egy fa dobozba 7:50-kor ami az asztalra volt fúrva és volt hozzá lakat. Szerintem egy részről valamennyire rendben van ez hogy a diákokat arra próbálják ösztönözni hogy kommunikáljanak egymással de azt már kicsit erősnek érzem amikor nincs a közelben óra, a diák megnézi az időt a telefonján és máris igazgatóit kap. A másik pedig hogy van hogy órán is kell a telefon és ez mondjuk ilyenkor nem jó.
Ha a tanárnak már annyi eszköze sincs, hogy egy órán live ozó diákot megfegyelmezzen, akkor ezt az egész közoktatást be lehet fejezni. Teljesen fölösleges. Minden osztályra jut egy két ember, aki zavarja a tanulni vágyókat. Csak tönkretesszük azok jövőjét, akik egy átgondoltabb rendszerben vinnék valamire.
Ha viszont a tanárok egy része ezt meg tudja oldani, akkor a többit nyugodtan meg lehet cserélni egy random árufeltöltővel. Ilyen színvonalú tanári munkát bármelyik el tud végezni. És legalább a tanárok is tanulnának dolgokat árufeltöltés közben. PL Milyen, amikor az, hogy elvégezted e a munkát azonnal látszik. Milyen, amikor nem te döntöd el, hogy elvégezted a munkát. Milyen, amikor csak az elvégzett munkáért fizetnek, azért nem hogy rákészülsz. stb De egy biztos árufeltöltőként akkora kárt nem tudnak okozni, mint a diákjaiknak.
Legyen elég ebből a kütyüzésből! Rendes magyar ember Barátok köztön, Való világon és romantikus sorozatokon nő fel!😊
Igazából a telefonok követhetetlenek "személyiségi jogok" miatt, így a telefonnak valóban nem sok keresni valójában órán, mert ezzel vissza fog élni kb mindenki, vagy véletlen otthon felejti, meghackeli stb stb... Az odafigyelés mindenkinek a saját magánügye általában, míg nem zavar másokat. De az sem normális, hogy mindenki mindent megoszt órán is azonnal. Viszont pl laptopokat (amiket könnyebb követni) érdemes használni órán akár virtuálisan figyelve is, mert előrébb viheti az órákat, taníthat, magyarázhat olyat amit akár a nem tud annyira. Ebből következik, hogy az lenne a korrekt, ha mindenkinél ott lenne, de nem használhatná órák közben, szerintem.
Nekem kicsit érdekes , hogy az utóbbi időben rengeteg tanár bukott le telefonos felvételek segítségével , hogy nem alkalmasak a tanári pályára. Ami ugye eléggé gyengíti a “gyermek védelem “ kérdését az országban. Szerintem ez csak egy eszköz arra , hogy az elkövetkezendő időkben ezeket kiküszöböljék. Ne legyen igazam , de az országban a kormány az eltusolás művészetét előszeretettel műveli szerintem ez is csak annak az eszköze lesz hosszú távon.
Szia Mònika.Te is nagy Funky Pop rajongó lennél ? Jò sok figura van mögötted.😊
Szia én 2015ben érettségiztem nekem is ugyan ezek az élményeim voltak mint neked sajnos ez tényleg nem változott azóta sem, nekem volt 1 matek tanárom aki friss diplomásan jött oktatni csak nagyon nem ment neki na az ő óráján hallgattam én is zenét mert egyszerűen semmit sem magyarázott el mi miből miért következik , nem volt gondolkodási időnk sem egyből fent volt a táblán a megoldás , illetve volt 1 fizika tanárom aki jofej volt annyiból hogy tudta h nem érdekli az osztályt az anyag így odaadta digitálisan mi lepuskáztuk és adta az 5-ösöket.
nálunk csak a táskába kell rakni kikapcsolva de van ahol le kell adni és egy páncél szekrénybe rakják be, de előtte át vizsgálják, hogy hol van rajta törés meg ilyenek azt leírják egy papírra és ha valami történt vele az iskolának ki kell fizetnie
29:05 Pontosítok: a luxi magániskolákban SE! Azok sincsenek jobban karbantartva, mint bármilyen állami. :')
Hát ott azért jobb, meg az újitások is gyorsabbak. Amúgy szia:)
@@Viola-r7v SZIA ÉLETEM!!!! Hát, ha a magánsulikban jobb a karbantartás, mint az állmiakban, akkor én eddig nagyon luxi állami sulikba jártam, mert nekem hasonlóak a tapasztalataim. Annyi az előnye, hogy az újítások gyorsabban mennek végbe, mivel ezek az iskolák kívül esnek az állam bürokratikus rendszerén, de ugyannyi pénz van rájuk, így ugyannyira limitáltak a lehetőségek. (Kivételt képeznek talán azok a sulik, ahol az egekben van a tandíj, de azt nem mi társadalmi rétegünk tudja megfizetni.)
Móni, egy kérdésem lenne feléd, puszta kíváncsiságból: A volt sulidban, gimidben 2012 után az okostáblát mikortól kezdték el használni? Egyáltalán be volt üzemelve valaha?
Szia! én szakiskolás voltam 5 évig 2 szakmával rendelkezem és ha el maradt az óra akkor senki nem szólt nekünk úgy kellett szólni egy tanárnak akkor hogy mi van meg stb és úgy szóltak hogy menjünk fel vagy ilyesmi.
Teljes mértékben egyetértek azzal, hogy a hozott minta nagyon is fontos és rengeteg szülő ezt elfelejt!! Dehát mit is várhatnánk olyan felnőttektől, akiknek fontosabb, hogy vezetés közben válaszoljon egy üzenetre, mint odafigyelni, hogy Mari nénit ne vasalja ki a zebrán?!
Én Angliában élek és itt is leadják a telefont, de eleve úgy van kitalálva az oktatás, hogy ne kelljen a telefon, ami a másik fontos dolog! Sajnos a magyar oktatást már több mint 10 éve kéne reformálni és nem csak elodázni! Nekem annó anyósom feltette a kérdést, hogy nem megyünk e haza, mert otthon jobb az oktatás? Erős és határozott nem volt a válaszom! Hogy mièrt? Például az általad felsorolt dolgok miatt! Mert persze itt a szakmám ès a középsulis végzettsègem egyetemi tudásbak minősül, de Maogyarországon ki nem szarja le? Azon csodálkozom hogy még iskolák nem omlottak a diákokra...arról nem is beszélve, hogy rettentően le vannak terhelve! Annó mikor én jártam suliba (39 éves vagyok), már akkor majd szétesett a suli. Nállunk bezárták a menzát, mert nem felelt meg az előírásoknak...
Egy szó, mint száz: nem lenne olyan rossz ötlet ez a telefon elvétel, ha megfelelően len e hozzáigazítva az oktatás!
Már késő van, majd később megnézem a videót ha eszembe jut.
Csak így témával kapcsolatban ami eszembe jutott: Mi egyik órán Kahoot-on versenyeztünk az ötösért, sokkal többet tanultam mint bármely másik órán. Így kellene kinéznie az oktatásnak, nem úgy hogy a tanár valahogy elmormogja a tananyagot, meg olvasni tanulunk a tankönyvből 12. osztályban, én meg szarrá unom a fejem az unalmas órán. Sokkal élvezetesebb Kahoot-on telefonnal a pontokat gyűjteni a jó válaszokért mint azt hallgatni ahogy a diszlexiás szenved a sarokban a halk hangosolvasással fél órán keresztül.
Nekem a problémám az hogy nem lehet szünetben telózni SZÜNETBEN èn figyelek órán de ha nincsenek barátaim mit csinálok szünetben?
Azokat amit a telefon melett mondtál...az nem teljesen igaz mert interneten sokkal több mindent csinálnak, és úgy is zavarhatják a többieket hogy le videózzák, vagy magukat streamelik... ilyesmi és vannak függőséget kialakító játekok is.🤕😕
Blokkolni kell az internet elérést.
Vagy azt nem lehet a 21 ik században?
Ez úgy tűnik,hogy generációs probléma lett a szociális média-használók körében, nem érzékelik a közösségi terek felosztsását (leginkább az amerikaiak) inkább a saját játszóterüknek nézik azt. Nekünk baromi nagy szerencsénk van, mert rengeteg fizikai tér áll rendelkezésre, ahol szocializálódni tudunk. De nincs senki, aki meg tudja tanítani a különbséget, hogy az online és a fizikai tér teljesen más, máshogy kell benne viselkedni. A porosz oktatási rendszerrel kapcsolatban: rengetegen sérülnek, én, személyesen felnőttként azzal szívok, neurodivergens vagyok, viszont inkább lehülyéztek (akkor sem jutott volna gyógypedagógus) mintsem segítettek volna megtanulni hogyan tudjak ezek mellett funkcionálisan tanulni, meg fejllődni. Pedig nagyon szerettem tanulni, de 30 évesen baromi nehéz nem pánikrohamot kapni, ha nem megy valami azonnal, mert nekiugrani újra, meg újra (közben éppen fogalmam van arról, hogy milyen tanulási módszert kellene használnom) és ez rettenetesen megterhel érzelmileg. Évekig nem tanultam zenét, mert kiskoromtól azt hallgattam, nincs ritmusérzékem - felnőttként tudom meg, ez nem a fán terem, hanem lehet fejleszteni 🙃
A telefon-elvételről elsőre az jutott eszembe elsőre, hogy a kormány csak rásózta az intézményekre a probléma-megoldást, kicsit benne lehet az is, akkor a diákok például nem tudják felhívni a szüleiket, ha valami baj történik, vagy levideózni, lefotózni, ha valami disznóság történik.
Amúgy az osanyas résszel kapcsolatban fogalom zavarban élsz. Pont az az osanyas aki olvasott alapon hoz döntést és kritizálja aasik oldalt aki leszarja. Egy osanya nem fog telót adni a gyerek kezébe. 😁 (Tisztelt a kivételnek)
11:47 😂
példáúl az s22 300ezer forint és lehet bele jegyzetelni is
Nálunk tanár se volt aki elvegye a telefont
Ez tipikusan egyrészt:
"A Közlekedési szabályokat olyan emberek szabják meg, akik még elektromos rollerrel sem tudnak közlekedni, kéziváltóval meg álmukban sem találkoztak"
Illetve:
"Ha a F*szod bele van szorítva egy satuba, és kapsz egy fűrészt mit teszel?" -típúsú probléma, melynek a lényege egyszerű:
Létezik az a megoldás hogy "lefűrészelem a faszom", ami technikailag helyes megoldás, mert akkor is kiszabadulsz, és a kérdés kontextusa is nagyjából ezt szeretné, csak ez egy szörnyű megoldás.
A másik megoldás hogy "kitekerem a satut" ami helyes, fájdalommentes, biztonságos, minden szempontból jobb megoldás, csak hát nem volt benne a válasz a kérdésben.
20-25 évvel ezelőtt is elvették, csak nem volt belőle hírverés és gumicsont.
20-25 éve milyen telefont vettek volna el 😭????
@@akoskahorvath Mobilt?
Sulis ismerősöm nincs aki ebben a helyzetben van de van egy aki óvodában dolgozik.
Ott nekik is megtiltották a telefonálást/ telefon használatot. Nyilván persze ha gyerekekre kell figyelni ne azt nyomkodja de volt olyan hogy az egyikük lánya kórházba került és egyszerűen nem tudták elérni igy az anyukát.
Amúgy hallottam hogy ez felnőtt képzésben is így van de azt nem tudom az egyetemek is érintettek e, bár valszeg nem.. Azért brutál.. Ettől fejlődés nem lesz.
Én is fiatal vagyok és szerintem nem rossz az ötlet hogy le kell adni de az hogy e miatt késem le a buszt haza fele úgy hogy óránként egy jár elég gáz! Én szívesen tanulok de van olyan tanár akitől félek számomra túl sok a stressz 😭😭😭😭😭😭😭
Nekunk kb 3 eve epitettek a sulink es ennek ellenere nalunk is kb csak 1.-3. oraban van keztorlo es wc papir es ismetlem mindossze 3 eves suli es tenyleg eleg felszerelt meg tvre persze van penz az aulaban de pl ivokutra,(elozo suliba volt amit ok nelkul bezart a kormany)eleg wc papirra, keztorlore nincs...🤨
Nekem ez a szuper-csúcs nem tudom milyen márkájú, kulccsal összetörhetetlen fólia van a telómon. Nos szó mi szó, nem is tört össze, de az alján elkezdett felvállni a jobb csücskétől, mint valami csokipapír, érdekes...mióta beadom, azóta van ez a probléma...
én példáúl a telefonomat samsung dex el használok laptopomhoz mert a laptopom lassú de szeretem mert van benne egy 980gb hdd aminek vannak előnyei példáúl a telefonodon fut a képernyőt egy usb c usb A port segítségével és az úgy nekem sokkal jobban tudom rendszerezni a dolgokat átküldöm ugyan arról a telefonról a word dokumentumot lehet rendszerezni is 21 éves vagyok 2003 as ott hagytam az iskoláhot mert ,hogyan rendszerezem egy kábelen lehet a laptopra is ha már a telefont sem tudom használni hozzá én nekkem volt példáúl epilepsziám volt és autizmus spektrum zavarom volt és én tároltam volna a gyógyszer adataimat a telefonomon belül de nem lehetet példáúl én majd kitanulom azt a szakmát amit én szeretnék nem kell kémiai egyleteket tanínati mindenhez stb ha van tapasztalatod akkor megtudod csinálni ezeket a műveleteket számológép segítségével telefonon és egy laptopon bár akármi libreofice sokkal jobb mint a +gov oldalak stb csak találj egy olyan AI t ami tanítgat érvelésre magyar angol nyelvű és onnan meg tudod magad tovább képezni ( ehez nem kell magyar nyelvű AI csak legyen mindenkinek egy olyan ami nem copilot ) hanem pl bixby
Nem ertem miert nem csak oran veszik el.Ha ennyire az orat zavarna a telefon
Mii te hmg-s voltál? Meg keresem a tablódat.... még mindig szörnyű az a hely nekem csak 1 évem van már ott...
Eleve milyen már, hogy ezt fentről akarják szabályozni, eddig is lehetett szabályozni az iskolák házirendjével. Semmilyen szempontból nem értek egyet ezzel a döntéssel. Most nem sorolnék érveket, mert elég sok elhangzott a videóban is a döntés ellen, viszont eleve nem is értem, hogy miért is született ez. Amennyiben nem kérdőjelezem meg a döntéshozók kompetenciáját (nehéz), egyáltalán semmi rendes érv nem fogalmazódik meg bennem, ami alapján ezt az intézkedést kellett meghozniuk. Szerintem minden iskolában meg volt ez oldva eddig is, ahol meg nem, ott nem akarták. Nálunk szakgimiben a legtöbb órán ugyan az volt, mint nálatok a töri tanárnál és lám működött. Amúgy meg ennyi erővel a parlamenti képviselők többsége be sem megy a gyűlésekre, amelyik ott van, az is nyomkodja a telefonját. Akkor nem lenne evidens kitiltani onnan is? Hiszen az ott lévő emberek egy egész ország sorsán döntenek és elvonja a mobiltelefon figyelmüket. 🙄
Van egy sanda gyanúm hogy min 6000 ft-os órabérben vannak a tanárok.. indulok ki abból hogy ismerősöm anyukája aki nyugdíjas rendőr aki vissza ment tanítani vagyonőrit és húzta a száját hogy nem kaphat annyit mint egy átlagos tantárgyat tanító tanár vagyis több mint 6000 az órabér (nekem 2500 körül🫣)🤷🏼♀️
Nyugodtan telozzon, de ne a tanitasi oran! Megha nem is figyel rendesen oran, csak ragad ra valami! Orakon persze, hogy kellene hasznalni modern kutyuket, de nem privat telefonokon keresztul, hanem az iskola altal nyujtott modern technikai eszkozokon keresztul.
De még wc papírra sincsen pénz, akkor hogyan biztosítson az iskola oksoeszközöket?
@@viktoriaszuk1919 Nálunk voltak okoseszközök, csak wifi, kréta és filc nem volt a táblára írni. De az ablak sem volt berakva, 25 cm hézag volt, télen nagykabátban ültünk és fújt be a hideg szél és esett be a hó. De okostábla az volt. A Krétára mi tanítottuk meg a tanárt. De arra is, hogy mit kellene nekünk tanítania angolból, mert kurvára nem értett sem a nyelvhez, sem a tanításhoz. Ilyen körülmények között hiába van megadva a sulinak minden, ha nem tudja kezelni a tanár, vagy ha nincs kiépítve a hálózat hozzá, vagy ha balfasz a tanár.
@@Idiocracy-y9u jogos.
Szia, Mónika ! Tudományos érveléseid alátámasztása során is, ilyen kibaszott alpári /😂/ kifejezéseket használsz ? Fantasztikus lány vagy , szépen, érthetően beszélsz, igazàn magyaros, ahogyan, a "kurva telefont" emlegeted, / biztosan örül vezèr, ha hallja 😂/ logikus az érvelésed is.
Kedves Mónika! Nagyon sok mindenben egyetértek veled, a tálalással viszont korántsem. Ahogy látom sok kiskorú nézi a videód, ezért kérlek, hogy a rendkívül választékos magyar káromszavakat, amiket sűrűn használsz kötőszavakként, hanyagold kissé. Javaslom helyette pl: Az áldóját! Az indulat, néha a csodálkozás kifejezésére szolgáló enyhe szitokszó. 😊❤ Előre is köszönöm! 😊
Akár tetszik, akár nem, a tanóra nem arra van hogy jól érezd magad.
(Ez nem jelenti persze azt hogy szenvedi kell, meg a kényszer minden formája ugyanolyan jó. Amikor vezetni tanulsz, az sem arról szól hogy jól érezd magad. )
Hanem hogy megtanulj valamit ami vagy érdekel vagy nem.
Olyan oktatás ami "játszva tanít" meg a diáknak könnyed szórakozás és buli, diák és tanár egyenlő bla bla nem lesz, soha.
A "hanyatló nyugaton" is sok helyen elveszik a telefont óra előtt, ha nem kell az oktatáshoz.
Nem kell ebből akkora ügyet csinálni.
Ez megint egy gumicsont.
Érdekes, de én munkaidőben sem használom a telefonom, kibírom anélkül, így nem értem miért is kell egész nap azokat az okos vackokat nyomkodni? Miről maradnak le? Hazaérek 8 órás melóból és amikor igazán internetezni, vagy játszani akarok, akkor bekapcsolom a számítógépen és órákig használom. Egyébként sok országban iskolai órán tiltva van az okostelefon használata, NEM véletlenül!
Voltam katona.
Kúrva sokszor próbáltam elvonatkoztatni attól hogy miért engem kellett oda bevinni.
Mert igen bevittek.
Azon sír a mai fiatalság hogy jaj miért veszik el az "okos"telefont.
Én odabent örültem hogy ha tudok írni a szeretteimnek.
Szerintem meg a politikát meg engedd el ahoz a rongy hazugsághoz te kevés vagy.
Jól beszélsz,de kevés.
Nem tudom hogy te mire vered így magad,de amit mondasz az rongálja a fiatalokat.
Nem arról van szó hogy a fiatalok ne adj isten beviszik a telefont,könyörgöm!!!!
A mai társadalom gyermekei csinálnák hülyét a tanárokból.
Annó ez más volt.
A tanár és a szülök nevelték és tanították a kölyköket ez sajnos nagyon csúnyán megfordult.
Egyetértek teljesen.
Imádom, hogy a buta emberek (mint te) tartalom gyártásba kezdenek, így már nem csak a közeli ismerősök, hanem az egész internet láthatja mennyire primitív vagy
Tipikus (buta) indok nélküli irigy komment :D tipikus férfi
@@monikaredecsi8643 na látod ez az, mint a múltkor, "mi jobbak vagyunk" most meg "tipikus férfi" 😂 te beteg vagy, ez sovinizmus semmi más, és már megint csak magadat minősíted, ezzel a buta kommentel, nincsen olyan, hogy tipikus férfiak van zoli, pisti stb, az általánosítás nem éppen, a túlzott intelligenciára val 😂
@@monikaredecsi8643 azt meg, hogy mire vagyok irigy már megsem kérdezem 😂
@@monikaredecsi8643 eltűnt a kommentem szóval leírom újra, ez a sovinizmus, ez a férfi gyűlölet, általánosítás, illetve a trágár beszéd nő létedre, nem éppen, arra utal, hogy te egy értelmes ember vagy, már megint csak saját magadat minősíted
@@monikaredecsi8643 eltűnt a kommentem szóval leírom újra, ez a sovinizmus, ez a férfi gyűlölet, általánosítás, illetve a trágár beszéd nő létedre, nem éppen, arra utal, hogy te egy értelmes ember vagy, már megint csak saját magadat minősíted