Ezért nem fogsz soha összegyűjteni egy saját lakásra | Telexikon

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • Durván drágultak a lakások az elmúlt években, mára szinte lehetetlenné vált lakást vásárolni azoknak, akik nem kapnak családi segítséget. Milyen piaci folyamatok állnak a jelenség mögött? Miért nem tompítják a hatásokat az állami lakáspolitikák, és hogyan lehetnének jobbak? Most, hogy jön a válság, számíthatunk olyan áresésre, mint a legutóbb? Kiderül a Telexikon legújabb részéből.
    Animáció/grafika: Fillér Máté, szöveg: Előd Fruzsina, narráció: Lengyel-Szabó Péter, szerkesztő: Hanula Zsolt, szakmai segítség: Periféria Központ, forrás: Eurostat, Fortepan, KSH.
    Telex.hu - Csak tőled függ!
    • Telex: telex.hu/
    • Telex támogatás: telex.hu/tamog...
    • Facebook: / telexhu
    • Instagram: / telexponthu
    • TikTok: / telex.hu
    • Telex Shop: shop.telex.hu/

КОМЕНТАРІ • 1,3 тис.

  • @pantosmelinda9346
    @pantosmelinda9346 Рік тому +2074

    Hmmm. A mi falunk az elvándorlást, elköltözést úgy állította meg még időben, (mivel egy csak idősekből összerakott társadalomban eleve lehangoló élni, na meg előbb utóbb kihal a falu lakossága) hogy a falu vett föl kölcsönt, abból építetett 2-3 szobás lakásokat, néhány kisebb családi házat is. A beköltöző személyek a faluval állnak szerződésben, a falunak fizetik a bérletet. Ebből a bérletből a falu törleszti a hitelt. Na most jön a java. Ha egy bérlő 20 éven keresztül fizette a bérletet a falu automatikusan a nevére íratja a lakást, mint örökös tulajdonos. A legnagyobb előnye ezeknek a lakásoknak, hogy ha véletlenül valamelyik család valamilyen oknál fogva nem tudja fizetni a bérleti díjat, a falu kifizeti helyette (mivel eleve a falu fizeti a kölcsönt, nem egy magánszemély) szóval mindenki nyugodtan aludhat éjjelente nem lesz kilakoltatás, banki behajtók, késedelmi kamatok és a többi rémálom. Igaz, hogy meghosszabodik a 20 év, de csak pont annyival amennyit esetleg a bérlő nem tudott kifizetni. Már ez egy hatalmas előny, hatalmas + vidéken, hogy nem tud így hiteleken keresztül adósságcsapdába kerülni az ember. Az elmúlt 15 évben így a mi falunkban folyamatosan 50 családi ház épült és 20 lakás. Lassan azok a hitelek lejárnak és a bérlőé lesz az ingatlan. Hát igen...van aki szökőkutat épít és térköves parkokat, van aki a jövőjébe fektet....je és ebben nem volt egy fillér EU pénz sem!!!

    • @chains3453
      @chains3453 Рік тому +3

      Ha lenne most ilyenre lehetőség, abba a faluba költöznék a párommal, pedig világ életemben pesti voltam. Itt csak a kizsákmányolás meg a szop@tás megy, ha nem raktak tele a szüleid tízmilliókkal akkor esélyed sincs a normális életre, gyerekről nem is beszélve (ha azt feltételezzük, hogy nem nyomorogva, szegénységben napról napra, akartok élni.) Nyilván ehhez a jelenlegi válság is hozzátesz sajnos. Én mérnök vagyok, párom meg banki ügyintéző, mondhatni megbecsült emberek a társadalomban, de ez se számít már sz@rt se.

    • @b.gyorgy5319
      @b.gyorgy5319 Рік тому +78

      Ez hol van? 😊

    • @w4rd0g77
      @w4rd0g77 Рік тому +140

      Majd mennek oda is kolompárék :D

    • @szimonettaster
      @szimonettaster Рік тому +126

      Nem rossz ötlet, de csak olyan helyre éri meg költözni, ahol van munkalehetőség. Én személy szerint utálom a falvakat, pont ezért, mert semmi lehetőség nincs. Se munka, se szórakozás.

    • @anna14campbell
      @anna14campbell Рік тому +14

      Hol van?

  • @Danvenrit
    @Danvenrit Рік тому +921

    Hatalmas a fejlődés a munkaminőség terén. MIntha egy szépen összeszedett Vox videót néznék, csak magyarul. Gratula a minőségi munkához. Teljesen objektív, informáló, rendezett. 10/10

  • @nagylottii
    @nagylottii 4 місяці тому +80

    Azért kommentelek csak, hátha valakinek új infó és segítség, amit írok. Van egy kisgyerekem és nagyon élvezi, amikor a nagyszülőknél kint lehet a szabadban, nekem egy ház elérhetetlen, vagy mire az lenne, már nem hiszem, hogy kint akarna lenni otthon a kertben. Albérletben vagyunk Pécsett, nagyon szuper helyen, de nincs hova kimenni, csak a beton. Nézegettem, hogy vennék kertet, aztán kijárnánk oda, az elérhető lehetne. Aztán rátaláltam, hogy nálunk van "kiskert bérlés" a pécsi vagyonhasznosítótól. 5ezer ft egy évre. 5ezer. 1 évre. Hétfő este találkoztam a dologgal, kedden bementem a vagyonhasznosítóhoz sorszámot húzni, délután pedig már a vagyonhasznosítónál dolgozó munkatárs vitt ki terepre és mutatott meg vagy 9 kertet, hogy válogassak. 400négyzetméter fixen az összes. Megállapodtunk még aznap egy gyönyörű kertben, van 5 diófám, a kislányom minden nap 5-7 órát tölt kint azóta és alig lehet rávenni, hogy elinduljunk haza. Pedig nincs sok dolog kint, csak a fák, neki pár rönk, egy kissátor és egy fára feldobott hinta. Azóta van paradicsom, szeder, málna, eper, ... nem vettem házat, nem elérhető álom, de mégis mindenem megvan. A kert további bérletét ősszel nekem fogják elsőként felajánlani, a kertszomszédom 20 éve bérli az övét és kutat is ásatott rá. A legjobb dolog a világon, sajnálom, hogy nem előbb találtam erre rá.

    • @zoltanbartal7690
      @zoltanbartal7690 2 місяці тому +3

      Köszi, hogy megírtad!

    • @Papilion7
      @Papilion7 Місяць тому +2

      Sopronban is van ilyen lehetősèg, mi is èltünk vele. Imàdtuk 😊

    • @LaszloLiszteseb
      @LaszloLiszteseb Місяць тому +1

      @@nagylottii öröm volt olvasni !

    • @andorandreotti1705
      @andorandreotti1705 Місяць тому +1

      Ez érdekes, soha nem hallottam ilyenről. Ez biztos Magyarországon van?? Hihetetlen, komolyan! Jó volt olvasni ezeket a sorokat. Sok örömöt kívánok még hozzá a jövőben!

  • @scheerti
    @scheerti Рік тому +701

    2015-ben mentem ki külföldre egyedülállóként, azzal a céllal, hogy legyen esélyem egy lakást venni itthon. Akkoriban 20 millióért új építésű, 50 négyzetméteres lakást adtak a városunkban, nem tűnt elérhetetlennek, mondjuk 10 év kemény munkájával. Spórolgattam, rengeteget dolgoztam, erre szépen lassan jött a CSOK, és minden eladó automatikusan tízmilliót hozzáadott a eladó lakása árához. Aztán jött a babaváró, a zöld hitel, a brutális infláció, és most ott tart a dolog, hogy jobban járok, ha nem is nézek ingatlant itthon, mert külföldön se sokkal drágább, a munkáért sokkal többet fizetnek, és már amúgy is megszoktam ott, durva lenne hazajönni a semmire. üdvözlettel: egy a 400 000 magyar közül, aki "eltűnt" a népszámlálás adatai szerint.

    • @timeawenninger4231
      @timeawenninger4231 Рік тому +26

      Pontosan így van. Nálam annyi a különbség, hogy nem is terveztünk Magyarországon ingatlant venni dupla áron.

    • @mercenaryntx
      @mercenaryntx 10 місяців тому +54

      Én 2008-ban kezdtem el rá itthon spórolni, mert az volt a tervem, hogy hitel nélkül oldom meg. De akárhogy próbálkoztam, valahogy mindig 10 millió hiányzott. Mikor volt 8 millióm, 18 volt egy olyan lakás, amit kinéztem magamnak. Ezért spóroltam tovább. Mire összejött, már 28 kellett volna hozzá. Mikor már kezdtem közel járni hozzá, robbant a CSOK, és lett egyik napról a másikra 38. Nagyon el voltam keseredve, de aztán úgy voltam vele, nem várok tovább, különben sose lesz lakásom. Úgyhogy végül nem úsztam meg hitel nélkül, már csak azért sem, mert a 38-ból 50 lett, mire berendeztem, és számtalan módon leadóztam utána. Ma ugyanez a lakás nagyjából 120-at ér.

    • @jozsefkorodi6680
      @jozsefkorodi6680 8 місяців тому

      Későn kezdted a gyűjtést:))))))))))@@mercenaryntx

    • @szikla90
      @szikla90 7 місяців тому +17

      Jól tetted. Nyugaton működik az élni és élni hagyni elv.

    • @FlyingCsongor
      @FlyingCsongor 6 місяців тому +10

      @@mercenaryntx hát akkor végülis te jól jöttél ki a dologból, még a hitellel is. 250% hozam pár év alatt kb. De ma már ki teheti meg hogy 100-120 milláért vegyen lakást? Aki még a 2010-es években tudott ingatlant venni (és nem dőlt be a hitele, hanem szépen visszafizette vagy saját zsebből), az brutál jól járt...

  • @b.gyorgy5319
    @b.gyorgy5319 Рік тому +509

    Köszönöm, hogy így hétfő előtt még azért ennyire felvidítotok, és megmutatjátok, érdemes élni és küzdeni ❤🫢😊

    • @denesszabo8508
      @denesszabo8508 Рік тому +24

      Ne hagyd, hogy a telex elrontsa a hangulatodat. Nézz-olvass kevesebb Telexet. "Az Európai Unió lakosságának 69,8 százaléka él saját tulajdonú ingatlanban, míg Magyarországon ez az arány 91,3 százalék" 😉

    • @n3thyx803
      @n3thyx803 Рік тому +89

      @@denesszabo8508 ebből 70% hiteles vagy csokos

    • @MrSkillby
      @MrSkillby Рік тому +55

      @@denesszabo8508 az a saját tulajdon, amin nincs hitel 😂

    • @hogyankell8612
      @hogyankell8612 Рік тому +2

      @@denesszabo8508 30-40 év hitelre csokkal - vonóval.
      Ha nem születik gyerek vagy valas van akkor rip.
      Ha meg kényszerből együtt maradnak abból erőszak lesz.
      Proli támogatás a proliknak.

    • @norbertelek2334
      @norbertelek2334 Рік тому +16

      Köszönöm, hogy így hétfő előtt még azért ennyire felvidítotok, és megmutatjátok, (miért nem) érdemes élni és küzdeni. 🥺

  • @mattyj4308
    @mattyj4308 Рік тому +167

    Én 2017-es csokos megoldás óta érzékelem lehetetlennek az ingatlanvásárlást.
    Emlékszem, 2015-ben azon filóztam, hogy Tatabányán vegyek 8 millióért egy másfél szobás tégla lakást, vagy Tatától 8km-re egy kádárkockát ugyanennyiért.
    2016-ban találtam egy nekem tetsző házat, de sokalltam érte 13 millió forintot, mondván egy éve 4-5 millióval olcsóbb volt ami hasonló. Eltelt 7 év. A csok óta 5.
    Ma Tatabányán 8 millióért maximum garázst lehet vásárolni, Tatától 8km-re 35 millió ugyanaz a kádárkocka, és a 13 millió forintos, korábban kinézett ingatlant a napokban adtál el 43 millió forintért.

    • @jbali7837
      @jbali7837 Рік тому

      Így van balfasz kormány 100 ezer család miatt elbaszta 2 millió fiatal életet. Köszönjük!

    • @Transzii
      @Transzii 4 місяці тому +8

      Szerintem sokkal jobb volt, amikor kaptunk évi 72ezer forint állami támogatást a fundamenta megtakarításunkra. Élhetőbb volt sokkal.

    • @attilagabor535
      @attilagabor535 4 місяці тому +5

      2016-2017 kornyeken orokolt faterom egy 2004-es tegla epitesu 100m2-es hazat.21 millio Ft-ert hirdettek vegul 18,5m-ert kelt el.Mostani aron 65-70m forint er es ma mar egy telek is 30-40m…

    • @LaszloLiszteseb
      @LaszloLiszteseb Місяць тому +3

      A CSOK megjelenésekor a 4 millás telekből hónapokon belül 8 millás lett, az építkezés is drágult, szóval a CSOK-ot 100%-ban továbbkerült a támogatottaktól. Szerintem a CSOK-ot általános piacélénkítés céljából találták ki.

    • @jamahajm4211
      @jamahajm4211 Місяць тому

      ​@LaszloLiszteseb Igen, biztos ebben is van valami. Bécsben egy 70m2 lakás 300milcsi meg afelett. 15 éve münchenben 50m2 lakás 75 misi. De pl Ausztriában állami bérlakások vannak és épülnek. Ott is az állam tartja fent az építőipart ilyen szempontból, és a bérleti díjjakból épülnek, újúlnak meg.

  • @gyuriii2971
    @gyuriii2971 Рік тому +207

    Sose gondoltam volna, hogy ilyen jól és erthetően meg lehet magyarázni ezt a dolgot. 👍👍👍

    • @csak13133
      @csak13133 Рік тому +1

      Írni viszont nem tudsz.

  • @eszlarika
    @eszlarika Рік тому +82

    Gratulálok, minőségi tartalom! Köszönöm 🙂
    25+ éves, két diplomás, szintén a kiszorítottak közé tartozom. Nem szakmában dolgozom, mert nem fizetik meg, nincs gyermekem és nem vagyok házas. Szüleim vidékiek, így a lakhatást is régóta magamnak kell finanszíroznom.
    Lakás? Elérhetetlen, de lassan már a bérlés is gondot jelent majd.

    • @leventelajos5078
      @leventelajos5078 7 місяців тому +6

      Sajnos akkor nem olyan szakmát tanultál amire szükség van.

    • @matyasazigazsagos9
      @matyasazigazsagos9 4 місяці тому +13

      @@leventelajos5078A nem fizetik meg nem feltétlenül azt jelenti hogy kevés a bér.
      Ha sebészként 500 ezret keresel az lószar pedig nem kevés de a tanulás amit előtte beletettél ahhoz képes vicc

  • @Betonoszlop
    @Betonoszlop Рік тому +515

    Gyerektelen 25+ aktívkorú vagyok messze a nyugdíjtól, lóf*szt se kaptam az osztogatáskor. Anyámmal élek és nem szégyenlem. Kapja be az aki azt gondolja hogy a kényelem miatt

    • @molnarattila3113
      @molnarattila3113 Рік тому +58

      Teljesen egyetértek! Csak a gazdagok gondolják azt, hogy a kényelem miatt, mert ők mindig a szegényeket hibáztatják. Jelen politikai rendszerünk meg még adja is a lovat alájuk!

    • @gyorgyvarga6075
      @gyorgyvarga6075 Рік тому +47

      Ráadásul pénzügyi szempontból elhibázott döntés egyedül élni bárhol is.

    • @IGLArocknroll
      @IGLArocknroll Рік тому +60

      Egy fél köpéssel vagyok csak idősebb, hasonló bakancsban, és maximálisan egyetértek. Faterral élek erkölcsi és anyagi megfontolásból, és nemhogy nem szégyellem, büszkén vállalom. Magát az embert, a jelenlétet, a tudatot, hogy jöhet bármi, jöhet ötre hat, ha beüt a szar akkor is fordulhatsz valakihez, valamint azt, hogy minden nap van kihez szólnod nem tudja pótolni egy köteg Deák Feri, és azért mégiscsak jobb, hogy kétfelé oszlik a számla és a kaja jelentette anyagi teher, illetve nem valami random fószer zsebét tömöm tele/hitelét fizetem ki albi gyanánt.

    • @timeawenninger4231
      @timeawenninger4231 Рік тому +33

      Teljesen meg tudlak érteni benneteket. Jó az ha olyan a szülői háttér, hogy szükség esetén otthon lehet maradni.
      Nálam ez szóba sem jöhetett annak idején.
      Anyám nem az a fajta,aki öt percnél tovább megtűr. Már négyéves koromban azzal terrorizált heti szinten, hogy elvitet az intézetbe.
      Arra lettem dresszírozva, hogy meneküljek amilyen gyorsan csak lehet.

    • @szilagyimate6489
      @szilagyimate6489 4 місяці тому

      jó csövesek vagytok

  • @miklossuhaj3088
    @miklossuhaj3088 Рік тому +107

    Remek animáció!

  • @kissimre83
    @kissimre83 Рік тому +11

    Nagyon érthetően és értelmesen megfogalmazott videó, sok dolgot már halottam innen onnan, de így egybe látva az összképet értettem meg igazán, hogy mi is folyik itt. Köszönöm szépen remek videó lett.

  • @MrPresident711
    @MrPresident711 Рік тому +221

    Azért egy dolgot hiányolok erősen a videóból, mégpedig a keresetek alakulását, ami szintén egyik alapköve a lakásvásárlásnak/építésnek. A magyar átlagkereset egy vicc, lassan nemhogy előre jutni nem lehet belőle, de az aktuális, átlagos életszínvonal fenntartása is egyre nehezebbé válik..

    • @mozeskertesz6398
      @mozeskertesz6398 Рік тому +18

      Jól lehetne ezt a problémát egy indexxel (Átlagkereset/darabár, vagy nagy értéknél darabár/átlagkereslet hányadossal) szemléltetni, mert egyetlen, 85 négyzetméteres lakás ára kb. 13-14 év átlagbérbe kerül, plusz még rámennek az élethez és munkához szükséges költségek (Rezsi, benzin, tb, adók, benzin, ruházat, lakbér, hitel, internet, telefon, étel, stb.), amikkel együtt az jön ki, hogy az emberek nagy részének gyakorlatilag esélye sincs életében lakást venni/bérelni.

    • @fenrirr22
      @fenrirr22 Рік тому +17

      @@mozeskertesz6398 A szomorú az, hogy egy 85 m2-es lakás jóval többe kerül, mint 14 évnyi átlagbér. Utóbbi 55 millió forint, ami Budapesten egy 40-50 m2-es lakásra éppen elég és ez már nem a legjobb környéken van és nem új építésű feltétlen. Vidéki nagyvárosokban pedig hasonló árak vannak. 85 m2-es lakásta 70-110 milla között kapsz.
      Gyakorlatilag lehetetlenné vált fizetésből élő embereknek lakást venniük, kivéve ha kapnak családi támogatást és felveszik a CSOK-ot gyerekekre (utóbbi pedig az egyik legfőbb oka az árak elszállásának, nem pedig megoldás).

    • @drrodopszin
      @drrodopszin Рік тому +14

      @@mozeskertesz6398 És mediánbért kéne nézni, mert ha van túlfizetett arc, az felviszi az átlagot. A medián jobban reprezentálja a fizetések döntő többségét.

    • @tibormohacsi6464
      @tibormohacsi6464 4 місяці тому +6

      csak akkor miért van tele az összes szálloda egész évben, a Balaton egész nyáron a multik mindennap ha olyan szarul keres mindenki. és akkor még a sok külföldi nyaralást welnesst az autocseréket nem is emlitettem.

    • @Transzii
      @Transzii 4 місяці тому +1

      @@fenrirr22 ​ 7. kerület 2 szoba 86 nm, 45 milla, átlagbér 2024 februárban 417e nettó, 45m/417e= 8,99 év.

  • @zspe6465
    @zspe6465 Рік тому +54

    Köszönjük ezt az összefüggéseket feltáró videót.

  •  Рік тому +15

    Srácok, le a kalappal! Minőségi ugrást sikerült elérni ezzel az anyaggal, mert tényleg mindenki számára érthetően adja át az információt.

  • @richardfarkas2704
    @richardfarkas2704 11 місяців тому +31

    Konkrétan a "hogyan küldjük a közpénzt az építőiparban lévő haveroknak" megoldását láthattuk.

  • @anikohajdu8797
    @anikohajdu8797 9 місяців тому +87

    29 éves vagyok. Egy diploma, kèt szakma, angol nyelvtudás, de gyermekem, házasságom az nincs, így én is a kiszorítottak csapatát erősítem. Egyetem után csapott arcul, hogy Magyaroszágon soha nem lesz úgy saját otthonom, hogyha nem veszek fel hitelt. Amit persze életem végéig fizethetek, és ilyen bérek mellett -ha lenne saját családom- a túlórák és másodállás esetén a férj/gyerekre se lenne időm. Ördögi kör, mert nincs gyerek, így nem vagyok csok hitelképes, hogy vegyek lakást, de mivel nincs saját otthonom, nem is akarok gyereket vállalni. Az az állam, ami a hitel megkönnyítését teszi segítségnek, az valójában nem a családokat, egyéneket támogatja, hanem a vállalkozókat és a bankrendszert. Nekem január végére szól a repjegyem. Be kellett látnunk a barátommal, ha itthon akarunk gyereket vállalni, akkor minden fronton komoly árat kell érte vállalnunk.

    • @aladin0095
      @aladin0095 9 місяців тому +17

      Menjetek ki amerikába, kb. 5-6 év alatt megkeresitek ketten egy itteni lakás árát. De talán akkor 5 év után nem is akarnátok haza jönni.

    • @LEK-we2hh
      @LEK-we2hh 4 місяці тому

      @@aladin0095 Milyen filmet neztel ? 🙈 Ja veszel reszletre 20-25-30 ev !
      Ugy vettem 4 et. Ja ki adtam 3 at lakok ki fizettek 👍
      Meg van ketyo amit jovore el adok. Na ja lesz ra nagy ado.
      Capitol gain NYS ben
      % 25-28 Pontosan nem tudom google meg mondja )))

    • @kilencevesvagyok
      @kilencevesvagyok 4 місяці тому

      @@aladin0095 szponzor nelkul kapufa az is, a fidesz maffiakat utaztatoknak koszonhetoen szigoritottak a visat oda szoval sok sikert!

    • @chankero4776
      @chankero4776 4 місяці тому +3

      Hat a csok-ot ne band mert ismerek olyat aki felvette es utana szetmentek aztan ott all a ket gyerekkel meg a hitellel. Apuka meg eltunt valahova. Biztos megoldjak valahogy, de addig 10 evet oregszik

    • @attilalelko6069
      @attilalelko6069 4 місяці тому +9

      Senki nem vesz hitel nélkül saját lakást. Talán a legfelső 0.1%. Nyugat-Európában még ennyien sem.

  • @patriarchalKen
    @patriarchalKen Рік тому +62

    Köszönet hogy megemlítitek az elnéptelenedést. Én azt veszem észre, hozzánk hasonlóan egyre több fiatal költözik ki falura, de az arányaiban még mindig kevesen. Mindig próbálom a barátaimat ismerőseimet idecsábítani, de a legtöbben félnek akár 2-3 millió forintért ingatlant venni mert biztos olyan is. Pedig nem is gondolnák mit meg lehet fogni errefele :)

    • @anna14campbell
      @anna14campbell Рік тому +32

      Munka van a környéken? Sokan attól tartanak, hogy lehetőségeik nem lesznek vidéken.

    • @oamost
      @oamost Рік тому +17

      @@anna14campbell home office-osoknak simán jó lehet, akad belőlük jópár

    • @anna14campbell
      @anna14campbell Рік тому +1

      @@oamost igen, mi is ebben utazunk 😁

    • @patriarchalKen
      @patriarchalKen Рік тому +7

      @@anna14campbell Ha van legalább egy személyautó ami elvisz 15 km-t akkor van. Helyben is akad de látványos a különbség, főleg beruházások szintjén. A nagyobb multik, amilyenben én is dolgoztam akár 40 km-ről is szívtak hozzánk munkaerőt. persze az otthoni munkánál kényelmesebb aligha van, de egy kis jövés menéssel sokat lehet nyerni:)

    • @RJ-zm3qk
      @RJ-zm3qk Рік тому +1

      Hát nem tudom, szabolcs-szatmárban nem olyan móka és kacagás az élet. Hajdu-biharban szintén, BMW gyár megépülése az egekig nyomja az ingatlan árakat. Kb baszhatja a fiatal ha a szülei nem milliomosok. De biztos én látom rosszul.

  • @sevenhorse8563
    @sevenhorse8563 Рік тому +57

    Az átkos alatt 55000 lakás épült éves szinten , és 22000 önerős ház. Most jó ha 8000. Közép osztály nincs is . Vannak szegények , szegényebbek , és a milliomosok.

    • @friday3001
      @friday3001 4 місяці тому

      a legnagyobb röhej, hogy én defacto milliomosként (van pár millió megtakarításom) is azon szegények táborát erősítem, akiknek teljesen kivitelezhetetlen a saját ingatlan, amikor már odaérnék hogy meglegyen egy értelmezhető ingatlanra az önerő, addigra ki is árazódom bőven abból a szegmensből, válogathatnék a borsodi kihalt zsákfalvak félig elbontott romjai között.

    • @kristixxxx6513
      @kristixxxx6513 2 місяці тому +4

      Így van középosztály már nincs

  • @t.cooper1738
    @t.cooper1738 Рік тому +82

    Ez elvette az életkedvem. 150 évet kéne élnem és dolgoznom hogy még a saját életemben visszafizessek egy lakáshitelt amit egy másfél szobás lakásra vennék fel.

    • @molnarattila3113
      @molnarattila3113 Рік тому +17

      Ez nem így van, mert ha 150 évig élnél és mondjuk, eltelne belőle 75, addigra már ezer évet kellene várnod az addigi árak miatt. Ez mindenféleképpen nonszensz! De mit is mond az empatikus kormányunk?...Minden ember annyit ér, amennyije van! No comment!...

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому +6

      20 év alatt kényelmesen vissza tudod fizetni a hitelt. Vagy még előbb, ha ez a prioritás.

    • @GyaKaHAS
      @GyaKaHAS 5 місяців тому +9

      @@bgreg6069 Igen és mellé ehetem a szárazkenyeret

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 5 місяців тому +8

      @@GyaKaHAS do not be a drama queen :)

    • @ssZZszs
      @ssZZszs 4 місяці тому +4

      @@bgreg6069 20 év rengeteg idő, ha hitelről van szó! főleg lakáshitelről. Ezalatt nagyon sok minden történhet, ami tovább nehezíti a helyzetet, ráadásul nem is nagyon van kiút belőle. És általában ez így is van....

  • @kovacsbotond3173
    @kovacsbotond3173 Рік тому +49

    Segíthetne, ha végre elengednénk ezt a kötelező bejárást és azon munkakörökben, ahol ezt lehet (az irodai mind) teret nyerne a home offfice. A mindennapi bejárásnak hatalmas társadalmi költsége van (albérlet, közlekedés,, stb.) Végre akkor nem kellene annyi embernek a fővárosban toporognia és a vidéki ingatlanjában is lakhatna, nem kényszerülne azt is eladni nyomott áron, illetve csökkenne a bérleti piacon a keresleti nyomás. De nem, nem, jobb az, ha mindenki szem előtt van és bejár, hadd érezze az a rabszolga, hogy ki az úr a háznál.

    • @zoltanpataki3542
      @zoltanpataki3542 Рік тому +8

      Ahogy fogalmaztad, az "Úr" fizet, szóval nézze csak, hogy dolgoznak-e. Az iróniát félretéve: a home office az emberek 80%-ának nem való, mert elcsalja a munkaidőt. Főz, mos, takarít, csetel, sorozatozik stb. Már a nagy cégek is látják a kezdeti lelkesedés után, hogy az embereknek a kedvtelés mindig fontosabb lesz, mint dolgozni. Na ezért nincs otthon dolgozás, és nem azért, mert vki gonoszságból ezt ellenzi. Majd, ha tulajdonos leszel és lesznek munkavállalóid, megérted, amit írtam.

    • @kovacsbotond3173
      @kovacsbotond3173 Рік тому

      @@zoltanpataki3542 hát ez az a felfogás, amitől végre meg kellene szabadulni.
      1. krvára nem igaz, hogy irodában többet dolgoznának, bambulják a monitort, óránként cigi, kávészünet, chatting jobbra-balra, egy nagy kollektív lógás az egész. Aki dolgozik, mert szorgalmasabb, vagy motivált, érdekli, stb. otthon is dolgozik.
      2. én full HO-ban dolgozom. Szted nincsenek meg az irodai jelenlétellenőrzésnél sokkal hatékonyabb lehetőségek a monitorozásra? Napi, napon belüli határidők, feladatok, random hívások, képernyőmegosztatás, hogy az intelligensebb eszközöket hagyjuk is. Meg lehet oldani sokféleképpen, ha ez a munkáltatónak fontos, hogy élni ne hagyja az otthonról dolgozó alkalmazottját.
      Amúgy amit írsz sztereotíp, eleve abból indulsz ki, hogy egy nagy cégnél is mindig a hatékonyság a legfontosabb, holott távolról sem mindig ez az elsődleges, mert a hatalmi szempontok azok. És az otthonról dolgozó még akkor is szabadabb, ha a munkavégzését mp-re pontosan nyomon lehet követni, mert a személye nem esik foglyul. Itt van a kutya elásva.

    • @zoltan206
      @zoltan206 4 місяці тому +2

      Magyaroknak nem való a HO, mert nem dolgoznak jól ha nincs megfelelő ösztönző környezet. Ezt a bnőm cégénél is látják, és először heti 1, majd 2, most már 3 nap kötelező a bejárás. Ilyenek a fiatalok.

    • @panorama703
      @panorama703 4 місяці тому +6

      Mintha a munkahelyen nem a cigi szünet meg a haverkodás menne állandó jelleggel. Az "Úr" pedig a munkáért fizet, nem azért, hogy nézegessen. Aki meg olyanokat dolgoztat, akik HO-ban nem teljesítenek, ott talán át kellene gondolni a teljesítmény értékelést és a felvételi folyamatokat.

    • @jarlbalgruufthegreater1758
      @jarlbalgruufthegreater1758 4 місяці тому

      legyünk őszinték. Senki nem dolgozik rendesen home office-ban és ezt a vállalatok is tudják

  • @vitapont7338
    @vitapont7338 Рік тому +18

    Nagyon jó, bár kissé hiányolom a tágabb kitekintést a közvetlen gazdaság-politikai összefüggésekre:
    1. a vállalkozók akkor emelnek árat azonnal a támogatások megemelésekor, ha oligarchák uralják az új lakások építésének piacát és nincs közöttük érdemi verseny , hiszen a pénzbőségből eredő infláció egyetlen ellenszere az árverseny leszorító hatása (nem pedig a hatósági árak)
    2. a bankok akkor adnak olcsón hitelt a fiataloknak, ha azok fizetése magas és folyamatos, tehát alacsony a kihelyezés kockázata. Ez viszont csak akkor teljesül, ha olyan munkájuk van, amit hatékonyan, magas képzettséggel, magas fokú gépesítéssel/automatizálással végeznek (oktatás!) olyan munkahelyeken, ahol a nemzetközi kereskedelem és specializáció kölcsönös előnyeit is kihasználják (globalizáció!)
    Az a fajta gazdaságpolitikai trend, hogy elszigetelődünk a globális együttműködési lehetőségektől, a saját piacot kedvenc oligarcháinkra bízzuk és alacsony hozzáadott értékű összeszerelő munkára adjuk el a népünket, az mind a fentiek ellen hat.
    És végül egy kis háttéranyag a XX. századi magyar lakásépítésekről, szociálpolitikáról, ilyen érdekes megállapításokkal a "régen minden jobb volt" kedvelőinek:.
    "1975-től bevezették a többgyermekes programot, amely szerint a lakáshoz jutási esély egyik meghatározója a gyermekszám maradt. Az 1970-es évek végén a tanácsi lakáshoz jutás várakozási ideje átlagosan 10 év volt. A lakásigénylőknek elosztható lakások száma továbbra is szűk volt, kb. 100 ezer igénylőre 9 ezer lakás jutott."
    mek.oszk.hu/02100/02185/html/228.html#229

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 4 місяці тому

      Csak szólok, hogy a "tanácsi lakás" az bérlakás volt amit szarért-húgyért bérelhettél a tanácstól. Tehát nem ennyien szerettek volna lakáshoz jutni, hanem ennyien szerettek volna átmenetileg olcsó bérlakásba költözni egy időre.

    • @vitapont7338
      @vitapont7338 4 місяці тому

      @@janosnagy4382 a bérlakás akkor is a belépő szint volt, és akinek volt lehetősége saját tulajdonú "örök" lakáshoz jutni, pl. jelzálog-kölcsön felvételével, már biztosan nem vágyott vissza a tanácsi kezelésű bérlakásokba még egy rövid időre sem.

  • @enikofeher8945
    @enikofeher8945 Рік тому +4

    legalább egy ted animációs videóval felér. szép munka, összeszedett és könnyen érthető! köszi szépen!

  • @ezCsakToki
    @ezCsakToki Рік тому +10

    nyugodtan szóljatok vagy javítsatok ki ha tévedek, de a lakáslétránál pl a második lépcsőnél, az albérletnél ahhoz, hogy továbbléphessünk a következő lépcsőfokra, ahhoz az kell, hogy fizesd az albérletet, tudj mellette egy jelentősebb összeget félrerakni és még éljél is... hát itt hibázik a képlet.
    Amúgy a videó tényleg nagyon jó, jól összeszedett!

    • @krisztiankovacs2401
      @krisztiankovacs2401 Місяць тому

      Itt Pesten kell legalább 500 de inkább 600 ezres fizu hogy félre tudj rakni pénzt albérlet mellett, de ezt nem fogják fel.

  • @FhtagnOphelia
    @FhtagnOphelia Рік тому +27

    Masfel eve vettem meg a kertes hazam. Videki falu, nehany kilometerre a hatar, felujitando, de amugy egesz jo allapotu egeszen elkepesztoen gyonyoru (vilagos, jo tajolas, belso elrendezes) 50 eves valyoghaz. Azota folyamatosan dolgozunk rajta es fejlesztjuk. Ez a haz (+3000 nm fold) 5 mft volt tavaly.
    Ezt ugy tudtuk megcsinalni, hogy meg 6 evvel ezelott elkezdtunk felepiteni egy home-office-os vallalkozast, hogy senkitol se fuggjunk. Igy amikor muszaj volt nagyobb, sajat hazba koltoznunk, nem volt szempont, hogy munka tekinteteben hova koltozzunk, mert visszuk magunkkal a gepeinket, nyomtatokat, es otthon, egy erre berendezett muhelyben tortenik a termelesunk.
    Mindezert "csak" annyit kellett bealdoznunk, hogy minden rokonunk, baratunk, ismerosunk es Budapest (amit nagyon-nagyon szeretunk) 250 km-re lett tolunk.
    Ha alkalmazottak maradtunk volna, szerintem meg mindig a qrva draga es gagyi alberletben sinylodnenk.

    • @mastermindd
      @mastermindd Рік тому +7

      Gratulálok, hogy kiléptetek a bérrabszolgaságból! Nekünk is van egy vályogházunk, igaz, csak 50km-re Pesttől. Most tatarozgatjuk, mert újat építeni esélyünk sincs. :D

    • @kamillaerdos7636
      @kamillaerdos7636 4 місяці тому +1

      Undorító ez a magyar helyzet!

  • @lol4224
    @lol4224 Рік тому +285

    a támogatások gyakorlatilag szingli adók

    • @cmdrTremyss
      @cmdrTremyss Рік тому +108

      aki nem vállal legalább 3 gyereket, az ebben az országban másodrendű állampolgár.

    • @RJ-zm3qk
      @RJ-zm3qk Рік тому +2

      Nem akarja felfogni az állam hogy itt már nem lesz második ratkó korszak. Mondjuk nem is azt akarnak, csak a haverok-haverjainak nyomják a pénzt meg a támogatást. Minden országban ez megy, a társadalom elöregedése. Betilthatják az abortuszt, reklámozhatják a fiall... akarom mondani szülést, ezek a folyamatok minden országban ugyanazok. Öregszik a társadalom, világszinten. Túl gyorsan fejlődött a civilizáció az elmúlt 100 évben, túl gyorsan szaporodott az emberi faj, ennek következményei egyszer le kell csapódjanak. A fordítottja sem működne, ha most mindenki fiallna, nem bírna el a Föld 20 milliárd embert.

    • @nevemnincsen4794
      @nevemnincsen4794 Рік тому

      Ja mert csak +20m ft vel fentebb van a 0 Ft szint xd adtak a szarnak egy pofont. remélem be dől az egész a faszba

    • @champipy
      @champipy Рік тому +33

      En a tamogatast inkabb csapdanak, kelepcenek mondanam.

    • @mozeskertesz6398
      @mozeskertesz6398 Рік тому +5

      @CsabaZ az a 10 millió már 12 éve sem volt elég egy házra. Akkoriban már a 20 milla is ritka volt. Az állam szerint miből lett volna háza az embereknek 2014-ben, ha akkoriban már a 40-50 millió volt az átlag lakásár? Mindenki hitelt vett fel emiatt.

  • @0mefitisz0
    @0mefitisz0 Рік тому +140

    Hiányzik atájékoztatóból az a tény, hogy Bécsben az a lakó, aki 10 éve rendesen fizeti a lakbért az önkormányzat felé, kedvezményes áron és alacsony törlesztőrészlettel megvásárolhatja a lakását, ha akarja. Emiatt folyamtosan építi a lakásokat az önkörmányzat, beleforagatva a meghvásárolt lakások törlesztőrészleteit. Emiatt az egész rendszer hosszútávú biztos és kiszámítható. Ez az építőipatnak is hasznos. Bezzeg Itt, Magyarországon politikai kérdést csinálnak az önkormányzati lakáseladásokból,. Az is igaz, hogy Bécsben nincs 23 polgármesteri hivatal, léhűtő polgármesterekkel az élen, akiknek mindig az első intézkedésük, hogy maguknak megszavazzák a saját fizetésemelésüket.

    • @darkarchon78
      @darkarchon78 Рік тому

      Ha még nem világos, aki teheti, menjen külföldre, nevelje erre a gyerekeit, mert itt akkor sem lesz változás, ha hőn szeretett királyunk infarktusban eltávozik az élők sorából.

    • @andorvarga6544
      @andorvarga6544 4 місяці тому +3

      Az önkormányzati lakással a Gemeindere gondol? Nem tudtam, hogy meg lehet vásárolni?:)

    • @kamillaerdos7636
      @kamillaerdos7636 4 місяці тому +4

      Szörnyű ez a korrupt rendszer!

    • @patriknagy2308
      @patriknagy2308 3 місяці тому

      Azért, mert nem lehet. Örök bérlemény. ​@@andorvarga6544

  • @JackRussellTerrierloli
    @JackRussellTerrierloli Рік тому +9

    Köszönöm 🥰
    Óriási volt ez a oktató anyag
    Az iskolákban kell tanítani az ilyen megközelítését a modelleknek.

    • @savesoil3133
      @savesoil3133 Рік тому

      #Tudatosbolygó #ConsciousPlanet
      🌏🌎🌍

  • @vpityu2101
    @vpityu2101 Рік тому +27

    Esküszöm hogy külföldi csatornákon nem találok ilyen ésszerű és alapos videókat a témában. Precíz, közérthető szöveg. Nemcsak szárazanyag, az ábrák ügyesen kiegészítik, fogyaszthatóbbá teszik a mondanivalót. Szép munka :)

  • @TheLordKROK
    @TheLordKROK 4 місяці тому +7

    Összességében elmondhatjuk, hogy az állam megint azoknak ad, akiknek van, és azoktól vesz el akiknek nincs. A gyerek vállalás alapú hitel segítség pedig netto rossz megint, mert azt sugallja, ha nem akarsz/tudsz gyereket vállalni, akkor neked egy megdrágult piacon kell támogatás nélkül boldogulnod, vagy még sarkosabban : nincs szükséged lakásra, legyél hajléktalan.
    A szociális bérlakás egy jobb modell, de albérlet mellett manapság ember legyen a talpán az, aki még saját lakásra is félrerak, netalán még családban vagy autóban is mer gondolkodni. (és akkor csodálkoznak, hogy boldog boldogtalan külföldre jár dolgozni, meg haza se nagyon jön már). Ezenfelül manapság állami lakásépítés kb nem létezik az országban, az elmúlt 14 évben egyről sem tudok.
    Szerintem szükség lenne olyan új lakásokra melyekbe az albérlők beköltözve idővel megvehetnék azt, természetesen az addig kifizetett összegüket beleszámolva. A lakást nem a befektető venné meg, hanem az, aki életmódszerűen ott él. Debrecenben is rengeteg újépítésű lakás van, fele üresen kong, miközben nem ritka a 1,5-2M ft-os négyzetméter ár sem.

  • @hatezis
    @hatezis Рік тому +33

    jó összefogllaló, csak egy dolgot adnék még hozzá: a lakáspiac nem túlságosan árrugalmas. Ha pl budapesten keresel lakást, nem fogsz miskolcra költözni, mert ott olcsóbb, vagy nem biztos, hgoy tudsz várni 4-5-6 hónapot hogy kiválassz valamit, ha menned kell. ennek is árfelhajtó hatása van, mert a vevők alkuképességét csökkenti, eladóknak kedvez

  • @marcellgengeliczky2090
    @marcellgengeliczky2090 Рік тому +10

    A Telexikon videókat tananyaggá tenném minden iskolában.

  • @qhhq3759
    @qhhq3759 Рік тому +52

    Lakhatási válság van Magyarországon. Talán a csok első körösek előnyösen jöttek ki a dologból, néhány tízezer ember. De mi a maradék jól beszoptuk a fideszes lakáspolitikát. A helyzet nehézségére csak ráerősít a sok feketéző ingatlanos ügyeskedő. Ma Budapesten önerőből, hétköznapi bérből és fizetésből élő embernek lehetetlen ingatlanhoz jutni.

    • @TheVektast
      @TheVektast Рік тому +3

      És még így is sokkal olcsóbb a lakás itthon mint kb bárhol az EUban. Még Bulgáriában is.

    • @pontikischristos3927
      @pontikischristos3927 Рік тому +8

      @@TheVektast Ez nem egészen igaz. A nagy átlaghoz képest Magyarország valóban olcsó. De pl. Olaszország déli részén jóval olcsóbban is lehet venni lakást, de akár Spanyolország egyes városaiban is. És valószínűleg ezzel nem teljes a lista.

    • @camcam3844
      @camcam3844 Рік тому +5

      Vidéken is ez van hidd el.

    • @Pet1er
      @Pet1er 3 місяці тому

      @@TheVektast Csak az a különbség, hogy nyugaton sok országban mellette normális fizetés van, és Angliában például sok önkormányzati lakás épül. De úgy nehéz az országot érintő problémákat megoldani, hogyha doktorminiszterelnök úr aki mindenhez is ért, minden létező nagyon súlyos problémát letagad és mindenre az a válasza, hogy a háború miatt van vagy Soros miatt.

  • @Csilla417
    @Csilla417 4 місяці тому +13

    Dániában élünk, itt ugyanolyan reménytelen saját lakást venni. Mindenki el van adósodva, ne is álmodj friss diplomásként hitel nélküli lakásvásárlásról. Azt hisszük, hogy de rossz az otthoni helyzet, mikor csak a már "bevállt" nyugati rendszert terjesztették el. Svédországban még ennél is tovább léptek, ott csak lakhatási jogot veszel sok esetben, és még az is sokba kerül hitellel.

    • @butsunekolifegameplay
      @butsunekolifegameplay 4 місяці тому +2

      Teljesen igazad van !

    • @sanhema7681
      @sanhema7681 4 місяці тому +2

      A UK-ben is ez van.

    • @professormack
      @professormack 3 місяці тому

      Hitel nelkul diplomasknet nem csak daniaban remenytelen lakast venni. Szoval olyan meglepot nem irtal. Diplomaval alkalmazottkent uj autot se nagyon veszel hitel nelkul. Egy kis dugo toyota yaris is 10 millio forint. Diplomaskent a megelhetes mellett "soha" az eletben nem gyulik ossze 10 millio se. Nem hogy 60 millio egy lakasra. A rendszer van ugy kialakitva, hogy hitelre kelljen venni meg egy dragabb telefont is. Ez mindenhol a vilagon problema.

    • @h1f_sky312
      @h1f_sky312 2 місяці тому +1

      Szinte mindenhol a világban ez a helyzet jelenleg(reménytelen).

  • @stuntface
    @stuntface Рік тому +52

    2017-ben 2,5 szobás lakást vettem a belváros külső részen egy megyeszékhelyen garázzsal viszonylag tágas kis napfényes udvarral ami két utcára néz. 12,5m ft ebből 9 millió hitel. Párommal eldöntöttük 10 év helyett 5 év alatt kifizessük. 5 lakástakarékot rakunk minden hónapban és katonsan fizetjük mellette a hitelt amit visszaforgatunk egészségpénztárba. 3 házzal melletünk lévő társasház 1 emeletén levő 1 szobás 37 nm lakást 41 millióért árulják idén. Mi nem vettük igénybe babavárót (kicsúsztunk belőle) gyerekek kora miatt. 2 hugom meg öcsém kimenekültek külföldre. Mi is tervezünk hitel letelte után csomagolni. Olyan jövőképet szeretnék a gyerekeknek ahol van minőségi oktatás és jövőkép. Idén akarnánk lakást venni az akkori félretett pénzünkből esélytelen lenne még egy garázsra letenni a foglalót a környékünkön.

    • @laci673
      @laci673 Рік тому

      Áldjon vagy verjen sors keze; itt élned, halnod kell.

    • @edithuszka3324
      @edithuszka3324 Рік тому

      NEM HITEL, HANEM KÖLCSÖN. A BANKI SZERZŐDÉSI PAPÍRODON IS KÖLCSÖN VAN ÍRVA.! NÉZZ MÁR UTÁNA TE SZERENCSÉTLEN.!

    • @pontikischristos3927
      @pontikischristos3927 Рік тому +21

      @@edithuszka3324 Edit drága! Szokta mérni a vérnyomását? Vigyázzon magára, mert sosem tudja visszafizetni a hitelét... akarom mondani a kölcsönét.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 4 місяці тому +2

      @@edithuszka3324 Jól megragadtad a lényeget...

    • @kamillaerdos7636
      @kamillaerdos7636 4 місяці тому

      Sajnos pont ez a célja q kormánynak h mindeni itthagyja a magyar földet!

  • @GamerLifeNumberOne
    @GamerLifeNumberOne 4 місяці тому +8

    Ennek a célja: Normális emberként hogyha csak venni szeretnél egy saját lakást/házat, amiben élni akarsz, akkor legyél eladosított rabszolga egy életre.
    Hasonlít valamennyire a casinohoz, ahol szinte mindig a bank nyer.
    Ilyen egyszerű a képlet.
    Erre törekednek a vezető emberek.

  • @danielmocsari705
    @danielmocsari705 Рік тому +4

    Ismet nagyon informativ es latvanyos. Ezek a Telexikonok a legjobbak, a grafikak szemleletesek es konnyen erthetoek. Hajra!

    • @denesszabo8508
      @denesszabo8508 Рік тому

      Te hogy értelmezed a legelején ezt? "91 MFt - 10nm"

  • @kovacsfanni880
    @kovacsfanni880 Рік тому +8

    Kiváló összefoglaló! 🙏🏻❤️

  • @C16Q5E
    @C16Q5E Рік тому +9

    Nagyon jól összeraktátok, nagyon informatív és egyben nagyon objektív. Animációk is baromi jók!

  • @123_1
    @123_1 Рік тому +13

    Arról is lehetne csinálni egy videót, hogy az embereknek miért könnyebb eladni a közvetett adókat a közvetlen helyett, az áfát, az inflációs adót... hogy minél fejletlenebb egy ország, az emberekre annál jobban jellemző pénz-illúzió (money illusion), hogy csak a pénz nominális értékét képesek felfogni a reálértéket nem. Hogy erre épült az elmúlt 12 év fidesz gazdaságpolitikája a a forint leértékelésével, mesterséges kereslet ösztönző programokkal, látszatnövekedéssel.

  • @gaborfekete890
    @gaborfekete890 Рік тому +8

    zseniális összefoglaló, nagyok vagytok!

  • @GepardLaszlo
    @GepardLaszlo Рік тому +75

    Valamiért az ilyen videókba, cikkekbe nem kerül be még egy elég speciális helyzet: amit mi itt a nyugati határszélen élünk át. Sokan azért költöznek ide, hogy aztán Ausztriában vállaljanak jobban fizető munkát, de általánosságban elmondható, hogy Magyarország nyugati felén is magasabbak a bérek. Emiatt az eladó és kiadó ingatlanok árai is az egekben vannak, néhol már a budapesti szinten. Sőt, sok kiadó lakásnál már csak euróban adják meg a bérleti díjat.

    • @krisztiankutas7188
      @krisztiankutas7188 Рік тому +17

      Nagyon is igaz, meg kell nézni mi történt Sopronnal

    • @Csakbetksszmok
      @Csakbetksszmok Рік тому +4

      Sopronban már tíz éve is a budai kerületek színvonalán volt az ingatlanvásárlás. A bérlés még nem, én 50 négyzetméteres lakásba kerestem lakótársat, rezsivel összesen fizettünk 45-öt a Deák téren. Már akkor kellett volna kijárnom dolgozni, de akkor még vártam a csodát : D

    • @szerintem
      @szerintem Рік тому +9

      Az ingatlan árát leginkább meghatározó 3 tényező, sorrendben a lokáció, a lokáció, és a lokáció.

    • @leventelajos5078
      @leventelajos5078 7 місяців тому +9

      Mondjuk Osztrák bérrel könnyebb kifizetni egy majdnem Budapesti árat, mint Budapestivel egy Budapestit ..:D

    • @Transzii
      @Transzii 4 місяці тому +2

      Elhangzott, vannak régiók, ahol jóval drágább 100+ millió egy ház, más fejletlenebb területeken meg pár millióért mennek. Nem kell hozzá sok ész belátni, ahol drága miért drága... Azért mert van ráfizetőképes kereslet. Kereslet kínálat. Az, hogy sokan nem tudnak ennyit rászánni, az egy dolog, de ha nem menne ilyen árakon a piac, akkor kénytelen lennének engedni a lakásárakból. De nem engednek, mert sokan megveszik a rossz állapotú házakat drágán. Van az a mondás, tök mindegy mennyit kérsz, annyit ér amennyit adnak érte.

  • @Sorosgyorgybaloldal
    @Sorosgyorgybaloldal Рік тому +118

    Kösz a telexnek és támogatóinak, hogy a telex független marad, szabad, így objektíven, hitelesen és minőségien tájékoztat!

    • @Sorosgyorgybaloldal
      @Sorosgyorgybaloldal Рік тому +2

      @@patriksolyom259 Ne kéresd magad, cáfold.

    • @denesszabo8508
      @denesszabo8508 Рік тому +10

      Irónia! Szeretem. 🤣

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 Рік тому +1

      @@denesszabo8508 LIKE!

    • @honorous4840
      @honorous4840 Рік тому +2

      @@denesszabo8508 Menj vissza faszpajtásokat, origót, indexet, 888-at meg megafont olvasni.

    • @denesszabo8508
      @denesszabo8508 Рік тому +1

      @@honorous4840 Én mindent olvasok. Ellenzéki és kormánypárti médiumokat is.

  • @UrbanAndras-in3kj
    @UrbanAndras-in3kj Рік тому +2

    olyan jól és érthetően elmagyarázta 👌👌

  • @Tristan87688
    @Tristan87688 Рік тому +8

    2008-as buborék újratöltve, ráadásul, megint az a történet játszódik le, hogy megmentik azokat akik felelőtlenül vesznek fel hiteleket, miközben akik felelősséggel gazdálkodnak azokat büntetik.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому +1

      ebbe van valami...

  • @laszlolukacsi4196
    @laszlolukacsi4196 4 місяці тому

    Elképesztően magas minőségű, informatív, átlátható és kreatív ez a grafika, gratuláció érte!

  • @hunatya3183
    @hunatya3183 Рік тому +20

    Pénzügyileg nem vagyok a toppon, azon gondolkodtam mostanság sokat, hogy miért lesz drágább minden? Ilyen nagyon analóg példán kezdtem el mozogni:
    miért adja a pék drágábban a kenyeret? Mert többet kell fizetni az összetevőkért.
    Miért adják drágábban az összetevőket? Mert többet kell fizetni a szállításért.
    Miért drágább a szállítás? Mert drágábban tankolnak.
    Miért drágábbak a kutak? Mert drágábban veszik az üzemanyagot.
    Miért drágább az üzemanyag? Mert emelkedik az olaj ára.
    Miért drágább az olaj? Fogalmam sincs... több pénzt akarnak keresni az olaj mágnások?
    És igazából erre a konklúzióra jutottam, hogy valószínűleg ennek a láncnak a végén vannak nagyon gazdag vállalatok (emberek), akik annyira alapvető dolgokat árulnak, hogy az embereknek muszáj megfizetniük, hiába drágul. De a drágulás oka, ahonnan én látom legalábbis, az, hogy ők csak még gazdagabbak akarnak lenni.
    És eljutnak egy ilyen pontra, hogy "hm, emeljünk 2-5%-kal az áron, az nem egy nagy növekedés, úgyis kifizetik, hisz nincs más választásuk, ha kell nekik az üzemanyag", és a drágulás meg szépen láncszemenként folyamatosan a fogyasztóig/végfelhasználóig jut.
    Biztos el lehetne játszani ezt a gondolatmenetet más termékkel is, mint az üzemanyag, de mint mondtam, nem értek a témához sajnos. Ha valakinek van több infója, nyugodtan ossza meg velem, szívesen tanulok!

    • @ritas6971
      @ritas6971 Рік тому

      Az olaj àra àltalàban azért emelkedik, mert vagy dràgàbban lehet kitermelni, vagy dràgàbban lehet az adott helyre, ahol megveszik/finomitjàk eljuttatni.
      Ilyenkor érdemes körülnézni, hogy regionàlisan dràga az adott dolog vagy lokàlisan.
      Magyarorszàgon a 27%-os àfàval dràgàbb néhàny dolog mint "nyugaton", pl.
      Nem véletlen, hogy a közgazdasàg egy szakma, tudomàny, bàrmennyire is divat lenézni.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому

      Azért mert az állam (minden állam) rosszul gazdálkodik. A politikusok pénzt osztogatnak fedezet nélkül az embereknek a választások előtt, hogy legközelebb is megválasszák őket. A választás után meg persze kiderül, hogy nem kellett volna elosztogatni a zsetont. Így felborul az egyensúly, nincs elég zseton az államkasszában, ezért mit csinál állambácsi? Pénzt nyomtat. De az új nyomtatott pénz mögött nincs fedezet, nincs teljesítmény. Eddig a piacon volt 1 csilliárd forint és 1 csilliárd termék amit a forintból meg tudsz venni. A pénznyomtatás után lesz a piacon 2 csilliárd forint, de továbbra is csak 1 csilliárd termék. Tehát a termékek ára nőni fog. Infláció. Persze ezt csak Jupiter csinálhatja, mert ha te/én a kisökör elkezd ugyanígy 20ezrest nyomtatni, akkor viszik a böribe.

    • @kamillaerdos7636
      @kamillaerdos7636 4 місяці тому

      Na meg benne van a hadiado! Mindig úgy vannak kuralalva a bérek h éppen elég legyen de tőkét ne lehessen belőle félre rakni!

    • @marcikakukk3204
      @marcikakukk3204 4 місяці тому +2

      "a drágulás oka, ahonnan én látom legalábbis, az,
      hogy ők csak még gazdagabbak akarnak lenni. "
      Te csak ennyire jutottál, mint a legtöbb átlag ember
      ('ahol' én is voltam egykor... ;), de a 'végső ok'
      amiért az 'olajcég tulajdonosok" (alap-energia-ár-meghatározók)
      folyton árat emelnek, az nem az, hogy "még gazdagabbak akarnak lenni"
      (szerinted az a cél, hogy 'élire' gyűjtik a pénzt.. ?), nem, hanem az,
      hogy az olaj, a fegyver, az infláció, a 'politika', stb. minden olyan dolog
      amivel valami változást el lehet érni a világban, annak egyetlen célja van,
      és ez a hatalom megszerzése, megtartása és (ha lehet..) növelése.
      A 'hatalom' pedig /ha jól! megnézed a világi történelmet
      'Babilontól' egész' máig../, azt jelenti, hogy
      az egyik nép-csoport leigázza a másikat,
      hogy annak 'zsírján' ő könnyebben éljen.
      (gyakorlatilag erről szól az egész ú.n. "történelem"..)
      Pl. a mostani, Ukrajnában történő USA-Orosz háború is,
      azért van, mert az USA '45-óta tartó világuralmának megtartásához
      szüksége van a 'végtelen' orosz természeti kincsekre,
      főleg a jövőbeli Kína elleni háborújához...
      De az oroszok meg nem akarnak a külföldiek(..!) rabszolgája lenni,
      mint voltak Jelcin idejében...
      Ennyi.
      Nem nehéz ez, csak össze kell rakni a mozaikokat úgy,
      hogy mindegyik darab 'értelmesen'! kapcsolódjon a másikhoz.
      Az értelmesen-hez meg 3 'szó' kell:
      1., 'MIÉRT ?'
      2., Cui prodest ? (Kinek az érdeke?)
      3., Cui bono ? (Kinek használ ?)
      Ha a 3. kérdésre megtalálod a választ, akkor 'automatikusan'
      tudni fogod a választ a 2. kérdésre, és azzal már
      a 'MIÉRT ?'-ekre is... !
      😉
      Érvek, tények, logikai levezetések 'alapon' !!!
      Ja!. és 2+2 mindig! 4 -- akkor is ha 'nem tetszik' a 'végeredmény'..
      😉

    • @hajovonta6300
      @hajovonta6300 4 місяці тому

      nem "csak ugy" dragitjak az energiat, hanem annyiert adjak (piacon) amennyit a vevok hajlandoak erte fizetni. Mondjuk Magyarorszag borzaszto sokat fizet (es fizettet a lakossaggal) az energiaert, de nem sok embert hallok errol beszelni.

  • @meszil
    @meszil 4 місяці тому +1

    Szerencsére ez a kilátástalan helyzet nem sarkallja az embereket a "kiskapus" módszerek felé. Köszönöm a bíztató szavakat!

  • @Knobber
    @Knobber Рік тому +17

    Nyugati országokban már rég nem vesznek, hanem bérelnek. Itthon is effelé sodorják a népet. A külföldi befektetők megveszik a házakat, a kismagyar meg bérelheti tőlük. Nesze neked unortodox gazdaságpolitika.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому +2

      Akkor a nyugati országokban is az unortodox gazdaságpolitikát nyomják?

    • @butsunekolifegameplay
      @butsunekolifegameplay 4 місяці тому

      Ebben mi az unortodox gazdaságpolitika ? Ez az EU-tagságunkból fakad ! Egy németnek, spanyolnak, franciának pont ugyanolyan lehetőségei és jogai vannak, mint nekünk. Ha felvásárolják a házakat, az nem a kormány hibája. Cserébe te is nyithatsz Bécsben cukrászdát :D

  • @raczsandor2546
    @raczsandor2546 Рік тому +1

    Ez egy meglepően jó és összeszedett videó a témában.👏

  • @zsoltpecsi
    @zsoltpecsi Рік тому +3

    Nagyon jó, értelmes videó! Nagyszínpad!

  • @NestorSaliven
    @NestorSaliven 3 місяці тому +5

    30+ éve is lehetetlen volt lakást venni Budapesten az itteni fizetésből...
    Ahogy mondjátok a 70es évektől kezdve megfizethetetlen a létezés itt.

    • @krisztiankovacs2401
      @krisztiankovacs2401 2 місяці тому +1

      Ezt cáfolom, még 10 éve is lehetett venni, jobb környéken 12m körül lakást, akár 4 millió önerővel, és 60 ezres törlesztővel, ami nem sok mert egy albérlet közel 200 ezer! 2005 környékén meg még olcsóbban lehetett venni, annyit sokan össze tudtak spórolni!

  • @istvannagy1849
    @istvannagy1849 Рік тому +27

    Nagyon jó videó.
    Csak egy dolgot tennék hozzá: az állam még úgy is segíthet, hogy nehezíti, hogy egyes emberek több ingatlant halmozzanak fel. Példa Belgiumból: Az ingatlanszerszési illeték az első lakásra 4%, míg minden továbbra 12%. Emellett adót vetnek ki az ingatlanokra az alapján hogy a piacon mennyiért lehetne kiadni. Ezáltal kevésbé jó befektetés az ingatlan, és inkább lakhatási céllal veszik az emberek maguknak, mint hogy kiadják másoknak. Így akinek van pénze nem hajtja úgy fél az árakat, hogy másoknak megfizethetetlen legyen.

    • @Maszkosalak
      @Maszkosalak Рік тому +9

      Pont ez a lényeg! A kommunizmus nem jó, de a korlátlan lasses faire kapitalizmus sem! Az államnak igenis FELADATA játékszabályokat hozni a kevésbé szerencsések érdekében!;

    • @richardfarkas2704
      @richardfarkas2704 11 місяців тому +10

      itthon az a baj hogy azoknak van egy csomó lakása akik a törvényt hozzák, ezért esélytelen.

    • @ad3mn
      @ad3mn 9 місяців тому +5

      Ezt gondolom én is, hogy limitet kéne szabni. Centralizálódik a vagyon pár ember kezében.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому +6

      Ha ez ilyen jól megy Belgiumban, akkor ott biztosan alacsonyabbak a négyzetméter árak (és az albérleti díj), mint Budapesten. Ja, nem...

    • @istvannagy1849
      @istvannagy1849 6 місяців тому +3

      @@bgreg6069 Belgiumban kétszer akkorák a fizetések átlagosan mint Magyarországon. Úgyhogy ha azt akarod megnézni, hogy hol megfizethetőbbek az ingatlan/albérlet árak akkor a Budapesti duplájával kell összehasonlítani, és úgy már jobban néz ki.

  • @trixkk
    @trixkk Рік тому +6

    Nagyon profi összefoglaló. 🙂👍

  • @istvanbarta
    @istvanbarta 4 місяці тому +3

    @7:40 a legfőbb probléma, magát a speckulációt kellene korlátozni, hogy ténylegesen az vegye meg a házat, aki élni szeretne benne

  • @ph33rmyl33tskillz
    @ph33rmyl33tskillz Рік тому +4

    Aranyos ahogy a kis pókhálós házikó és a lány a végén egymásra találnak :)

    • @The93Momo93
      @The93Momo93 4 місяці тому

      egy milláért én is megvennék 10 négyzetmétert :D, tolsz bele egy galériát úgy már 20, szingliként nekem élhető is lenne

  • @MrDawnHU
    @MrDawnHU Рік тому +9

    Gyönyörűen bemutatja a videó nem csak azt, hogy miért drágultak az ingatlanok, hanem azt is, hogy miért működésképtelen a kapitalizmus hosszútávon globálisan. Állandóan trükközni kell és előre tervezni ahhoz, hogy a gravitációs pontokat ellensúlyozzuk, hogy a tőke tőkés felé áramlását lassítsuk....de végül úgyis arra fog gravitálni a tőke, akinek már eleve több van, attól akinek kevesebb van. A rendszer velejárója sajnos, hogy így működik....a gazdagok idővel még gazdagabbak lesznek a szegények kárára. A leghatékonyabb módszer ennek elkerülésére a rendszerváltás... anarcho-kommunizmust most!

    • @gaborl6837
      @gaborl6837 Рік тому

      Nyugdíjat, vagy unokát?
      Miért gondolhatjuk azt, hogy Ben Bernanke napjaink rohamosan terjedő észak-amerikai kommunizmusának a szülőatyja? Amikor a vezetésével a világ nagyobb jegybankjai szétterítették a pénzügyi rendszert friss Excel-pénzzel, akkor a nyugdíjas és nyugdíjközeli generációk megtakarításait és ingatlanvagyonát megmentették, majd extrém módon felértékelték. Mellékhatásként pedig hajléktalanná váltak fiatalok százmilliói. Extrém generációs feszültségek jöhetnek emiatt az előttünk álló évtizedben.
      Ben Bernanke nem szerette volna 2008-ban ugyanazokat a hibákat megismételni, amelyeket a monetáris döntéshozók 1928-ban és 1929-ben elkövettek. Sok szakértő szerint az 1929-1933-as Nagy Gazdasági Világválság lehetett volna pusztán egy normál recesszió, ám a Federal Reserve a pénzkínálat csökkentésével és a kamatok 1928-as emelésével komoly deflációt és depressziót idézett elő. Bernanke és társai a fejlett világ jegybankjainak az élén ehelyett inkább a „cash for trash” sémát alkalmazták 2008-tól kezdve, és a jegybankok által a pénzügyi rendszerbe injekciózott mérhetetlen mennyiségű pénz megtette a maga hatását. Immár tizenegy évvel a globális bankrendszert és a tőkepiacot a még mélyebb összeomlástól megmentő unortodox jegybanki művelet után érdemes megvizsgálnunk az egész globális mennyiségi lazítási program több mellékhatását is.
      AHOGY RÉGEBBEN A KIRÁLYOK KÜLÖNFÉLE GAZDASÁGI VÁLSÁGOK ESETÉN A PÉNZRONTÁS CSELEKEDETÉHEZ FOLYAMODTAK, ÚGY LETT NAPJAINK PÉNZRONTÁSA A JEGYBANKI MENNYISÉGI LAZÍTÁS.
      Excel-pénznek nevezem modern világunk fizetőeszközét, melyben a gazdasági szereplők mindegyike abban bízik, hogy a saját Excel-táblázatába beírt számokkal jelölt pénz még a rendelkezésére áll.
      A 2008-as évben az amerikai jelzálogpiaci folyamatok nagyon gyors Excel-pénz válsághoz vezettek, hiszen köszönhetően a lakáspiaci hitelek rossz minőségének, a táblázatokba írt számok mögött már nem állt tartalom. A folyamat különböző áttéteken keresztül aztán néhány hónap alatt megfertőzte az egész globális pénzügyi rendszert. A Lehman Brothers csődjénél robbant a bomba.
      Régen ilyenkor a királyok növelték az aranypénz ezüsttartalmát, vagy az ezüstpénz réztartalmát és a rosszabb minőségű pénzzel próbálták meg eljátszani azt, hogy az olyan, mint a régi. Napjaink Excel-pénz világában
      A FED, A JAPÁN JEGYBANK ÉS AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK TÍZ ÉV ALATT HOZZÁÍRT EGYÜTTESEN 10 EZER MILLIÁRD DOLLÁRT A SAJÁT HATALMAS EXCEL-TÁBLÁZATÁNAK SORAIHOZ, ÉS AZÓTA A VILÁG ÚGY TESZ, MINTHA MÉG UGYANAZ LENNE A DOLLÁR, AZ EURÓ VAGY A JAPÁN JEN, MINT AMI 2008 ELŐTT VOLT.
      Nem ugyanaz: felhígult a pénz. Sikerült ezzel az új pénzzel lecserélni a bankok rossz hiteleit friss jó pénzre, és a pénzügyi rendszer megmenekült.
      A megnövekedett pénzmennyiségnek és a jegybankok által nullára vagy annál is kevesebbre lenyomott hozamszinteknek köszönhetően őrületes eszközárinfláció vette kezdetét. Évtizedes kötvénypiaci és részvénypiaci szárnyalás és felrobbanó ingatlanpiaci árak lettek a mellékkövetkezményei a jegybankok extrém laza monetáris politikájának.
      Kevésszer esik szó róla, de
      KÖSZÖNHETŐEN ENNEK A JEGYBANKI POLITIKÁNAK MINDEN IDŐK EGYIK LEGKOMOLYABB VAGYONI ÁTCSOPORTOSÍTÁSA TÖRTÉNT MEG AZ IDŐSEBB GENERÁCIÓK JAVÁRA ÉS A FIATALABB GENERÁCIÓK KÁRÁRA.
      A jegybanki pénzpumpa segítségével megmenekült a globális bankrendszer és tőkepiac az összeomlástól. Megmenekültek a nyugdíjmegtakarítások világszerte.
      MIVEL A FEJLETT VILÁGBAN AZ IDŐSEBB GENERÁCIÓK BEFEKTETÉSI ESZKÖZÖKBEN GAZDAGOK, EZÉRT ŐK AZ ELMÚLT ÉVTIZEDBEN ÓRIÁSIT KERESTEK A VÁLSÁGKEZELÉSEN.
      Drasztikusan nőtt ingatlanvagyonuk értéke, pénzügyi megtakarításaikon pedig szintén nem volt nehéz nem óriásit keresni.
      Mindeközben a fiatalabb és a befektetési eszközökben koruknál fogva szegény generációk életkezdési körülményei drámaian leromlottak a tíz évvel ezelőtti helyzethez képest. Ez a generáció még jellemzően a munkajövedelméből él, amely jövedelemnek a növekedése messze nem követte az eszközárak növekedési ütemét. Ezen generáció életkezdésének egyik legfontosabb része természetesen az ingatlanhoz való hozzájutás, amire a fejlett világ nagyvárosi régióiban szívszorító mértékben csökkent le a mai huszonévesek esélye.
      A 2009 és 2018 közötti Egyesült Államokban az átlagbér 22 százalékkal nőtt, míg Bostonban 34 százalékkal, Houstonban 55 százalékkal, Los Angelesben 67 százalékkal és San Franciscóban 96 százalékkal nőttek a lakhatási költségek. A helyzet teljesen hasonló Európa-szerte, és a nagyobb ázsiai városokban is.
      AZ ÉVTIZEDNYI HOSSZÚSÁGÚ EXTRÉM LAZA MONETÁRIS POLITIKA KÖVETKEZMÉNYEKÉNT ÍGY SZÁZMILLIÓS FIATAL TÖMEG ÉRZI A FEJLETT VILÁGBAN TELJESEN KILÁTÁSTALANNAK NAPJAINKBAN A SAJÁT LAKÁSHOZ VALÓ HOZZÁJUTÁST.
      A saját lakás híján pedig természetesen a gyermekvállalás modern alapfeltételei sem adottak. Nem tették fel ugyan a kérdést a vezető jegybankárok a világ megtakarításainak döntő többségét birtokló idősebb generációknak 2008-ban, ám valahogy így hangozhatott volna:
      NYUGDÍJBIZTONSÁGOT VAGY UNOKÁKAT SZERETNÉNEK?
      Bernanke és társai nagyon masszívan a nyugdíjbiztonságra szavaztak és ebben a túl sokáig fenntartott nullkamatokkal véleményem szerint óriási túlzásokba estek. Napjainkra olyanná vált a fejlett világban ez a jövedelemátcsoportosítás, mintha az öregeknek osztogatnának Viagrát és a fiatalokat sterilizálnák.
      Véleményem szerint pontosan emiatt a jegybanki lazaság következményeként kialakuló és rendkívül túlzó generációk közötti jövedelem átcsoportosításnak köszönhetően sok helyen fog létrejönni a fejlett világban pattanásig feszült helyzet a szegényebb fiatalok és a gazdagabb idősebbek között. A vezető jegybankok 2008 és 2019 közötti monetáris politikája rohamos ütemben ágyaz meg az észak-amerikai és nyugat-európai kommunista eszméknek. A 2020-as években könnyen alakulhat ki egyfajta „világháború” a 70 feletti és 30 alatti korosztályok között.
      (Jónap Richárd, concorde blog)

  • @GergelyPal.
    @GergelyPal. Рік тому +11

    magyarul, röviden: a kapzsiság az oka az árnövekedésnek!
    ha tudom valahol, valamiben, valakinek van pénze akkor nyerészkedni akarok rajta! "nehogymá.."

    • @gaborl6837
      @gaborl6837 Рік тому +2

      Nyugdíjat, vagy unokát?
      Miért gondolhatjuk azt, hogy Ben Bernanke napjaink rohamosan terjedő észak-amerikai kommunizmusának a szülőatyja? Amikor a vezetésével a világ nagyobb jegybankjai szétterítették a pénzügyi rendszert friss Excel-pénzzel, akkor a nyugdíjas és nyugdíjközeli generációk megtakarításait és ingatlanvagyonát megmentették, majd extrém módon felértékelték. Mellékhatásként pedig hajléktalanná váltak fiatalok százmilliói. Extrém generációs feszültségek jöhetnek emiatt az előttünk álló évtizedben.
      Ben Bernanke nem szerette volna 2008-ban ugyanazokat a hibákat megismételni, amelyeket a monetáris döntéshozók 1928-ban és 1929-ben elkövettek. Sok szakértő szerint az 1929-1933-as Nagy Gazdasági Világválság lehetett volna pusztán egy normál recesszió, ám a Federal Reserve a pénzkínálat csökkentésével és a kamatok 1928-as emelésével komoly deflációt és depressziót idézett elő. Bernanke és társai a fejlett világ jegybankjainak az élén ehelyett inkább a „cash for trash” sémát alkalmazták 2008-tól kezdve, és a jegybankok által a pénzügyi rendszerbe injekciózott mérhetetlen mennyiségű pénz megtette a maga hatását. Immár tizenegy évvel a globális bankrendszert és a tőkepiacot a még mélyebb összeomlástól megmentő unortodox jegybanki művelet után érdemes megvizsgálnunk az egész globális mennyiségi lazítási program több mellékhatását is.
      AHOGY RÉGEBBEN A KIRÁLYOK KÜLÖNFÉLE GAZDASÁGI VÁLSÁGOK ESETÉN A PÉNZRONTÁS CSELEKEDETÉHEZ FOLYAMODTAK, ÚGY LETT NAPJAINK PÉNZRONTÁSA A JEGYBANKI MENNYISÉGI LAZÍTÁS.
      Excel-pénznek nevezem modern világunk fizetőeszközét, melyben a gazdasági szereplők mindegyike abban bízik, hogy a saját Excel-táblázatába beírt számokkal jelölt pénz még a rendelkezésére áll.
      A 2008-as évben az amerikai jelzálogpiaci folyamatok nagyon gyors Excel-pénz válsághoz vezettek, hiszen köszönhetően a lakáspiaci hitelek rossz minőségének, a táblázatokba írt számok mögött már nem állt tartalom. A folyamat különböző áttéteken keresztül aztán néhány hónap alatt megfertőzte az egész globális pénzügyi rendszert. A Lehman Brothers csődjénél robbant a bomba.
      Régen ilyenkor a királyok növelték az aranypénz ezüsttartalmát, vagy az ezüstpénz réztartalmát és a rosszabb minőségű pénzzel próbálták meg eljátszani azt, hogy az olyan, mint a régi. Napjaink Excel-pénz világában
      A FED, A JAPÁN JEGYBANK ÉS AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK TÍZ ÉV ALATT HOZZÁÍRT EGYÜTTESEN 10 EZER MILLIÁRD DOLLÁRT A SAJÁT HATALMAS EXCEL-TÁBLÁZATÁNAK SORAIHOZ, ÉS AZÓTA A VILÁG ÚGY TESZ, MINTHA MÉG UGYANAZ LENNE A DOLLÁR, AZ EURÓ VAGY A JAPÁN JEN, MINT AMI 2008 ELŐTT VOLT.
      Nem ugyanaz: felhígult a pénz. Sikerült ezzel az új pénzzel lecserélni a bankok rossz hiteleit friss jó pénzre, és a pénzügyi rendszer megmenekült.
      A megnövekedett pénzmennyiségnek és a jegybankok által nullára vagy annál is kevesebbre lenyomott hozamszinteknek köszönhetően őrületes eszközárinfláció vette kezdetét. Évtizedes kötvénypiaci és részvénypiaci szárnyalás és felrobbanó ingatlanpiaci árak lettek a mellékkövetkezményei a jegybankok extrém laza monetáris politikájának.
      Kevésszer esik szó róla, de
      KÖSZÖNHETŐEN ENNEK A JEGYBANKI POLITIKÁNAK MINDEN IDŐK EGYIK LEGKOMOLYABB VAGYONI ÁTCSOPORTOSÍTÁSA TÖRTÉNT MEG AZ IDŐSEBB GENERÁCIÓK JAVÁRA ÉS A FIATALABB GENERÁCIÓK KÁRÁRA.
      A jegybanki pénzpumpa segítségével megmenekült a globális bankrendszer és tőkepiac az összeomlástól. Megmenekültek a nyugdíjmegtakarítások világszerte.
      MIVEL A FEJLETT VILÁGBAN AZ IDŐSEBB GENERÁCIÓK BEFEKTETÉSI ESZKÖZÖKBEN GAZDAGOK, EZÉRT ŐK AZ ELMÚLT ÉVTIZEDBEN ÓRIÁSIT KERESTEK A VÁLSÁGKEZELÉSEN.
      Drasztikusan nőtt ingatlanvagyonuk értéke, pénzügyi megtakarításaikon pedig szintén nem volt nehéz nem óriásit keresni.
      Mindeközben a fiatalabb és a befektetési eszközökben koruknál fogva szegény generációk életkezdési körülményei drámaian leromlottak a tíz évvel ezelőtti helyzethez képest. Ez a generáció még jellemzően a munkajövedelméből él, amely jövedelemnek a növekedése messze nem követte az eszközárak növekedési ütemét. Ezen generáció életkezdésének egyik legfontosabb része természetesen az ingatlanhoz való hozzájutás, amire a fejlett világ nagyvárosi régióiban szívszorító mértékben csökkent le a mai huszonévesek esélye.
      A 2009 és 2018 közötti Egyesült Államokban az átlagbér 22 százalékkal nőtt, míg Bostonban 34 százalékkal, Houstonban 55 százalékkal, Los Angelesben 67 százalékkal és San Franciscóban 96 százalékkal nőttek a lakhatási költségek. A helyzet teljesen hasonló Európa-szerte, és a nagyobb ázsiai városokban is.
      AZ ÉVTIZEDNYI HOSSZÚSÁGÚ EXTRÉM LAZA MONETÁRIS POLITIKA KÖVETKEZMÉNYEKÉNT ÍGY SZÁZMILLIÓS FIATAL TÖMEG ÉRZI A FEJLETT VILÁGBAN TELJESEN KILÁTÁSTALANNAK NAPJAINKBAN A SAJÁT LAKÁSHOZ VALÓ HOZZÁJUTÁST.
      A saját lakás híján pedig természetesen a gyermekvállalás modern alapfeltételei sem adottak. Nem tették fel ugyan a kérdést a vezető jegybankárok a világ megtakarításainak döntő többségét birtokló idősebb generációknak 2008-ban, ám valahogy így hangozhatott volna:
      NYUGDÍJBIZTONSÁGOT VAGY UNOKÁKAT SZERETNÉNEK?
      Bernanke és társai nagyon masszívan a nyugdíjbiztonságra szavaztak és ebben a túl sokáig fenntartott nullkamatokkal véleményem szerint óriási túlzásokba estek. Napjainkra olyanná vált a fejlett világban ez a jövedelemátcsoportosítás, mintha az öregeknek osztogatnának Viagrát és a fiatalokat sterilizálnák.
      Véleményem szerint pontosan emiatt a jegybanki lazaság következményeként kialakuló és rendkívül túlzó generációk közötti jövedelem átcsoportosításnak köszönhetően sok helyen fog létrejönni a fejlett világban pattanásig feszült helyzet a szegényebb fiatalok és a gazdagabb idősebbek között. A vezető jegybankok 2008 és 2019 közötti monetáris politikája rohamos ütemben ágyaz meg az észak-amerikai és nyugat-európai kommunista eszméknek. A 2020-as években könnyen alakulhat ki egyfajta „világháború” a 70 feletti és 30 alatti korosztályok között.
      (Jónap Richárd, concorde blog)

  • @pmate95
    @pmate95 4 місяці тому +9

    Az a probléma, hogy az államot semmilyen szociális téma nem foglalkoztatja. Egyedül a szüljél adófizetőt, de az is le van sz.rva, miután megszülted, mert ugye az oktatás katasztrófa, EÜ szintén. Le sem érdekli őket, hol fog lakni a sok proletár, a lényeg, hogy jöjjön a sok kínai pénz, ha már az EU-tól kifejtek mindent amit lehet. Fiatal párként lassan 30 évesen egy középszar autó vásárlása is alig megugorható feladat, nemhogy egzisztencia építése. Cserébe fizethet az ember az albérlet tulajoknak egyre többet, mert az ingatlanárak növekedése az albérleti árakat is viszi az égbe. Már nem tudnak hova emelni, mert az emberek nem tudják miből kifizetni. Nincs itt jövő sajnos. (Szeged) Vagy ki kell költözni vidékre, ahol meg még ennyi munka sincs. Sajnálom, hogy nem élhető az ország, pedig ennyi erővel lehetne akár jó is.

  • @merion297
    @merion297 Рік тому +2

    Nagyon jó összefoglaló. Köszönjük. :)

  • @Zsoooooti
    @Zsoooooti Рік тому +18

    Jelenleg, sőt már nyári állapotot nézve sem tudnánk sajátba költözni. 4 - 4 és fél éve olyan áron vettünk kertes házat, amiért most ezen a településen egyetlen háznak nem nevezhető dolgot adnak. Miközben akkoriban ezért több fűtésrendszeres külön épületes Kocsibeállós nagy telkes házat adtak. Hát mellettünk a kisebb telek nyári kisházzal drágábban ment el nyáron mint a miénk anno cakki pakli került. Vicc ami megy.

  • @zoltanbankuti9996
    @zoltanbankuti9996 Місяць тому

    Albérletbe lakom 30 éve, és csak hónapról hónapra jövök ki a fizetésből. Tudom hogy sohasem lesz lakásom. Amíg tudok dolgozni, addig lesz hol lakom amit fizetni is tudok. Nyugdíj az kevés lesz, mivel ahol 22 évig dolgoztam ott csak 4 órában voltam bejelentve, nagyon kedves váltakozó volt! De tudom hogy nem fogok fedél nélkül lenni, mivel ahogy eljön az az idő mikor már nem leszek használható, börtönbe fogok be vonulni. Az biztos fedél lesz számomra, és azok számára akik ilyen helyzetben lesznek

  • @CybersGamingClub
    @CybersGamingClub Рік тому +30

    És mi lenne akkor ha a befektetési célra vásárolt lakások, extra adót fizetnének? Külföldi befektetőknek meg a lakások száma limitálva lenne....

    • @szeki08
      @szeki08 Рік тому +6

      Elég lenne, ha csak simán adót fizetnének. Pl a kiadás után sose bevallot jövedelem-adót. Egy 30% körüli adókulccsal, és nem meredeken felfele törekvő ingatlanárakkal, a lakáskiadás már nem is lenne hirtelen annyira csábitó.

    • @themobius
      @themobius Рік тому +9

      @@szeki08 a 30%-ot miért nem a bérlő fogja fizetni pontosan?

    • @CybersGamingClub
      @CybersGamingClub Рік тому +3

      @@themobius Na igen, viszont a limitált lakásmennyiséget, nem tudják áthárítani...

    • @messor01
      @messor01 Рік тому +4

      @@themobius Igen sajnos átterhelnék a bérlőkre, ami a frekventáltabb helyeken tovább emelné a bérlemények bérlési összegét.(Ld. Egyetemek környéke, látogatottabb városok belvárosi része...)

    • @nattila777
      @nattila777 Рік тому +3

      @@szeki08 a 30%-ot is a béről fizetné, ne aggódj. Ha pedig kevesebb lakás lenne kiadó, még drágább lenne az albi. Lécci NE. (az adóelkerülőket persze brutálisan meg kéne "jutalmazni")

  • @zsoltknapcsek3469
    @zsoltknapcsek3469 Місяць тому

    Szuper, érthető elemzés volt.

  • @arpadtakacs786
    @arpadtakacs786 Рік тому +12

    Vállalkozóként néztem meg a videót, és azt kell mondjam jól sikerült.
    Egyre több leendő vásárlótól hallom az utóbbi hónapokban, hogy az áresésre spekulál, mint ami 2008-ban volt, -ahogy az itt is elhangzik-, de ez lehetetlen;
    1. Jó helyen már nincs telek.
    2. Nincs se szakember, se segédmunkás (ezt a legtöbbször a vevők fel sem fogják, de tényleg nincs kiből válogatni, ugyanazt a pár embert kell megbecsülni).
    3. Az építőanyagok brutálisan drágák.
    2008-ban telek-, ember- és építőanyag bőségben ütött be a krach... ez most egy teljesen más helyzet. Jó, hogy ez elhangzik itt.
    Más vállalkozókkal akikkel beszéltem, mind ugyanazt valljuk; senki nem fogja odaadni olcsóbban a házait, ha tartósan gond lesz, akkor befejezzük és kiadjuk.
    Lehet, hogy lesz 1-2 ember aki hajlik majd, de azután ami itt az utóbbi 6 évben ment, már teljesen máshogy gondolkodunk.

    • @marcikakukk3204
      @marcikakukk3204 4 місяці тому

      Vagyis nem banki hitelből, hanem "önerőből" építetted
      az eladandó ingatlanokat. 'Úgy' más a 'leosztás'...
      ;-)

  • @Polonyi28
    @Polonyi28 Рік тому +7

    Az a baj, hogy aki sokatkeres, vagy sok pénzhezjut, az ingatlanba fekteti a pénzét, ahol magas az emberek átlagkeresete. Aki meg kiveszi a lakást, jóljereshet, de mégsem mert kifizeti albérletre. Így a befektetőknek még tőbb pénze lehet. A forint szándékos le értékelésével, meg külfőldiek vásárolják fel az ingatlanokat, miközben meg nekünk minden nagyon drága lesz. Nincs megáj parancsolva az ingatlan birtoklásban haszon szerzésben. Mig a kezdő dolgozók bére nagyon alacsony, és az önkormányzatok sem a vagyonkezelő nem segit a lakhatási megoldásban, vidéken meg nagyon alacsonyak a fizetési keresetek, de úgy az egész országban. Akinek van pénze egyáltalán nincs tekintettel arra akinek nincsen. De akinek sokvan attol is sokat is vesz el az állam. De van mikor az állam inkább csak ki veszi a pénzt a gazdaságból, de vissza nem rakja, csak adókat emel, és a kisebben csatan az ostor leginkább.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому

      Ez mán csak mindig is így vót, és így is marad. Van amikor? Mindig ! Vegyél bitcoint-ot...

    • @Polonyi28
      @Polonyi28 6 місяців тому

      @@bgreg6069 Abba nem hiszek.
      Szerintem meg a lemaradt embereket segiteni kell, hogy mindenkinek meglegyen az élete.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому

      @@Polonyi28 nem baj, több marad nekem :)

  • @barnacsikos7343
    @barnacsikos7343 Рік тому +5

    Valódi megoldás: az állam szálljon ki az ingatlanpiacból, hogy az végre egészségesen működhessen

    • @patriciaszabo8015
      @patriciaszabo8015 Рік тому +2

      Az államnak meg kellene regulázni bizonyos szereplőket, mertha olyan intézkedést csinálnak, ami miatt lemegy az árak, akkor valaki szabodálni fogja politikán keresztül.

  • @csabagego8398
    @csabagego8398 4 місяці тому +4

    Németország(Bajor tartomány)
    Falu, legközelebbi értelmes város 40km és 1000 euro az alberletünk+ rezsi 100m2.
    Ha venni szeretnénk egy Teljes felújításra szoruló háznak nevezett mocsokot kb 400.000 euro és még mindíg csak egy falu.
    Szerintem ez kibaszott beteg.

    • @suic86
      @suic86 3 місяці тому

      Azok istenitik a nyugatot, akik soha nem laktak ott. 1000 Euro + rezsi az eleg durva.

  • @janoskovacs2090
    @janoskovacs2090 Рік тому

    Szép munka! Sajnos szóról szóra igaz.

  • @drrodopszin
    @drrodopszin Рік тому +12

    Sajnos a Fidesz szavazók számára nem voltak benne egyszerű üzenetek, nem fogják tudni összekötni a pontokat.

    • @zsofiosvath978
      @zsofiosvath978 Рік тому +2

      Csak így tovább kedves ellenzéki barátom, még több ilyen sztereotípiát, legyen ötödik kétharmad is, léccci!!

  • @brotesserzoltan
    @brotesserzoltan Рік тому +2

    Professzionálisan összeállított precíz videó.Oktató videóvà tenném a középiskolákban.

  • @istvan368
    @istvan368 Рік тому +4

    Szuper videó! Köszi :)

  • @feszkethereal
    @feszkethereal Рік тому +1

    Tökéletes videó , grat!

  • @MrWWEHD17
    @MrWWEHD17 Місяць тому +5

    Egyedülálló 26 éves informatikus vagyok, 7 számjegyű bruttóval alkalmazottként.
    Mégis elszomorít, hogy ha nem egy putris házat szeretnék venni és nem akarok gyerekeket csinálni esztelenül, akkor kb 50-60 éves koromra érném azt el, hogy végre elmondhatom, van egy SAJÁT házam. Ez teljesen elveszi az ember életkedvét, motivációját. Nem csodálom, hogy egyre több a lehangolt ember az országban/világban.

  • @n3thyx803
    @n3thyx803 Рік тому +17

    Egyszer csak elfárad a nép és talán lesz lehetőségünk egy jobb életre, vagyis a gyerekeinknek.

    • @Csakbetksszmok
      @Csakbetksszmok Рік тому

      Ne viccelj, minden családban féltucat lehallgatókészülék van, itt bizony csak akkor lesz lázadás, ha a hatalom akarja, de az meg olyan is lesz végül ; )

    • @ferenc3511
      @ferenc3511 Рік тому +6

      Igen, nagyapám is ezt gondolta a szocializmusban. Ebben a mesében élünk ~70 éve.

    • @n3thyx803
      @n3thyx803 Рік тому

      @@ferenc3511 mások a körülmények és a lehetőségek. 🙃

    • @csak13133
      @csak13133 Рік тому +2

      Tenni kellene. Ja hogy a hatalom a népé döntött? Ilyen ez a demokrácia! ;)

    • @n3thyx803
      @n3thyx803 Рік тому +3

      @@csak13133 tényleg azt hiszed, hogy mindenki megfelelően tájékoztatva volt?! De cuki vagy...

  • @agnessz.8188
    @agnessz.8188 Рік тому +7

    A téma nagyon lehangoló, de a grafika, a narráció és úgy az egész videó nagyon jó minőségű lett, gratulálok a készítőknek!

  • @wetrzwqgrh
    @wetrzwqgrh Рік тому +10

    Egyedül élek sosem lesz saját lakásom az biztos.

    • @andorvarga6544
      @andorvarga6544 4 місяці тому +2

      Nagyon remélem, hogy lesz lakásod.

  • @frankprince7247
    @frankprince7247 Рік тому +71

    Jelenleg az egyetlen reális megoldás, ha az ember külföldre költözik.

    • @toml.5860
      @toml.5860 Рік тому +6

      Hajrá.....

    • @MrSaiyan333
      @MrSaiyan333 Рік тому +3

      Lehet örökölni (remélhetőleg minél később), házastárssal/hosszútávú párkapcsolattal két fizetésből hitelt felvenni, esetleg családi támogatással kiegészítve stb.

    • @barnabastoth9283
      @barnabastoth9283 Рік тому +8

      Venni mondjuk nagyjabol lehetetlen kulfoldon, meg ugy is ha itthon tobb ingatlant adsz el hozza (najo akkor lehet de minosegben gyengebbet)

    • @csiposmedvesajt
      @csiposmedvesajt Рік тому +7

      Semmivel sem jobb. Aki akar itt is boldogul

    • @Hawk-Tuah-on-that-thang
      @Hawk-Tuah-on-that-thang Рік тому +6

      Hja, úgy hallom, Bulgáriában olcsó az ingatlan.

  • @rooftoproller
    @rooftoproller Рік тому +31

    Köszönöm ezt a videót! Nagyfügeden eladó telek, kb 3000Nm föld/kert. Van egy bontandó vályog parasztház rajta. Az M3 autópálya 2 km-re van. Főúton van, nincs kátyú, szép rendes falu.A Mátra a közelben, Gyöngyös pár kilométer, de Eger is a közelben. Az autópályán Budapest 45 perc. Villany, csatorna, víz van, gáz a telken (bár ebben nem vagyok biztos). Anyám a halála előtt ezt mondta hogy ennyiért kell eladni, valakinek aki majd rendesen fog bánni a hellyel. Akinek van kedve ott élni, és gazdálkodni, vagy mittudomén, valami rendes embernek 1.5M Ft. Ötszáz forint per négyzetméter! Írjon akit érdekel. erre csinaltam egy mail cimet is, fugedihaz2023 kukac citromail pont hu

    • @demetergyorgy4634
      @demetergyorgy4634 Рік тому +2

      Szia! Engem érdekelne!

    • @ttom3923
      @ttom3923 Рік тому +4

      mellete meg ott a gettó tarnaakármik

    • @MPTR137
      @MPTR137 Рік тому +1

      ilyen benzin árak mellett

    • @ptrk3232
      @ptrk3232 Рік тому +1

      Szia! Egy email címet kérhetnék?

    • @rooftoproller
      @rooftoproller Рік тому

      @@demetergyorgy4634 fugedihaz2023 kukac citromail pont hu

  • @zoltankadi8286
    @zoltankadi8286 Рік тому +4

    Szóval a megoldás az, hogy ne legyen saját tulajdonú lakás. Kössz, de kössz nem

  • @gaborb6577
    @gaborb6577 Рік тому +22

    Ahol kell dolgozni, ott is kell lakni (terhelt utak, drága üzemanyag és autóárak). Ahol jó élni, ott dolgozni is. Ezért nem alternatíva a vidék a többségnek (a munkahelyek ott vannak ahol)

  • @oamost
    @oamost Рік тому +34

    jó, akkor az albérlet nyert, jóéjszakát, szevasztok

    • @jarlbalgruufthegreater1758
      @jarlbalgruufthegreater1758 4 місяці тому

      annyi manapság az albérlet mint egy jelzálog törlesztője. Én inkább önerőre gyűjtök és magamnak fizetem az albérletet...

  • @BridgEnd777
    @BridgEnd777 Рік тому +4

    miért kell évről évre több új lakást építeni, ha fogy a népesség?

    • @nattila777
      @nattila777 Рік тому +2

      falu -> város vándorlás

  • @toth1982
    @toth1982 7 місяців тому +2

    Ez jó kis videó, csak főleg a keresleti oldalról szól.
    Amit én egyáltalán nem értek, hogy a lakásépítések árai, hogyhogy nem növekszenek lassabban a béreknél. Szinte minden terméknél azt látjuk, hogy lassabban növekszenek. Egyszerűen a technológia fejlődése miatt. Pl laptopok kb 20 éve is ennyibe kerültek. Az autók az utóbbi években sokba kerülnek (chiphiány miatt főleg), de korábban mérsékelten növekedett az áruk.
    Valaki tud erről egy jó tanulmányt, hogy az építési kültségek miért követik ennyire a vásáróerőt???
    És ez nem csak itt van, hanem világszerte. Olyan ez, mintha csak munkaerőből állna az építési kültség, de ez valahogy nem kerek nekem. Pl. cementnél az energiaköltségek árai dominálóak inkább szerintem. Bútorok és pl nyílászárók árai pedig szintén lassabban növekedtek, mint az emberek fizetése.

  • @themobius
    @themobius Рік тому +15

    Elöljáróban annyi, hogy naponta olvaslak titeket, csak fogy már a türelmem. Ez a videó jól tükrözi mi a probléma a Telex-el. Van egy nagyon komplex téma amit addig csavartok amíg ki nem jön belőle amit mondani szeretnétek. Vannak erről a témáról nagyon jó videók ahol rendesen minden résztvevő oldaláról körbe járják a témát. Mi fog történni a pénzel ami most az ingatlanokban van? Milyen hatása lenne ennek a gazdaságra és a piacra? Egyáltalán miért ajánl fel egy magát objektívnek tekintő újság konkrét megoldást? Mi ennek a megoldásnak az árny oldala, mert silver bullet nem nagyon létezik egy egyensúlyi rendszerben. Én azt várom, hogy járjátok körbe a témát, mutassatok be minden oldalt igazságosan és hagy döntse el a néző/olvasó mit gondol. Így nem vagytok jobbak a NER médiánál, ugyanúgy meg akarjátok mondani mindenkinek mit kell gondolni. Sőt talán ez a kettős mérce magatokkal szemben még rosszabbá is tesz titeket mint azokat akik beállnak a sorba.

  • @danielkarpati3196
    @danielkarpati3196 4 місяці тому +2

    Szerintem 1 éve megnéztem már ezt a videót. Aztán most valamiért megjelent újra a feedben és 2 hét alatt kb 30K+ megtekintés, vagyis másnál is újra előkerült... Ez miért van? Hogyhogy ez most megint felkapott?

  • @CsondesMateHUN
    @CsondesMateHUN Рік тому +10

    Ahogy a piac pusztán pszichológiai okokból túl tud árazni valamit, ugyanúgy pánikhelyzetben alá is tud árazni. Még nem is érződik a piacon az idei évben több mint tízszeresére növelt jegybanki alapkamat hatása. Nem kell aggódni, lesznek itt még 40, 50, 60%-os áresések a lakáspiacon.

    • @AttilaZs14
      @AttilaZs14 Рік тому

      Jogos a felvetésed.
      Eddig a lakáspiac növekedése és mellette az ingatlanárak növekedése jórészben hitelre épült, illetve arra, hogy aki akar lakást, az úgyis felvesz hitelt, miközben a beígért 3 gyerekért az "ingyen" 10 milliót megkapja az államtól...
      Ezt a pénzt meg az esetlegesen felvett plusz hitelt úgy értelmezték, eléggé sajátos módon, hogy akkor "több pénzük van a vevőknek.."
      Valójában az nem a vevő pénze.. az csak hitel, és nem véletlenül a bank tulajdona a lakás valójában, ameddig nem fizeted ki teljes egészében..
      Mondanám, hogy az emberek nem gondolják át eléggé a dolgokat, hogy mire adják a fejüket, amikor tömegével mentek a fiatalok a bankokba aláírni CSOK-ot 1-2 vagy sokszor 3 gyerekre... csak hogy kapjanak a feladat anyagi nagyságával köszönő viszonyban lévő támogatást, csak éppen ez nem volt feltétlenül ennyire egyszerű és nincs mindenkiben akkora türelem, hogy a realitásokat megeméssze.
      Sajnos ennek a bankok, ügyvédek, eladók és az építőipari vállalatok kapzsisága miatt nagyon komoly árfelhajtó hatása volt néhány év alatt is!!!

    • @AttilaZs14
      @AttilaZs14 Рік тому +7

      ​@@MPTR137 Jöhet akármikor olyan helyzet az életben, hogy kell a pénz és nem tudsz feltétlenül kivárni még néhány évet...
      Gondolj bele, most, ahogy írták, még tényleg nem érződik az MNB kamatemeléseinek a hatása..
      Amikor az begyűrűzik, akkor viszont a hitelekre vonatkozó kalkulációk már egész más törlesztőket fognak eredményezni.
      A megnövekedett energia árak miatt sokkal inkább óvatos lakossággal fognak a bankok találkozni, ami sokkal kevesebb és valószínűleg kisebb összegű hiteleket vesz fel, mint eddig.
      Ergo a kereslet igen is csökkenni fog a következő néhány évben...

    • @CsondesMateHUN
      @CsondesMateHUN Рік тому

      @@MPTR137 lehet hogy te meg tudod ezt engedni magadnak, viszont vannak szereplők, akiknek kínálatként muszáj megjelenniük a piacon. Ide tartoznak az építők, a spekulátorok, és azok az emberek, akik valamilyen okból már nem tudják fizetni a lakáshitelüket. A harmadik kategória az, amelyik még nem jelent meg a piacon, viszont ehhez elég egy munkanélküliségi hullám, illetve az, hogy az infláció miatt kifogyjanak a megtakarításaikból.
      Amíg ilyen inflációs adatok jönnek, mint az utóbbi hónapokban, a jegybanknak emelni kell tovább. Minden buborékot eddig az alapkamat emelések pukkasztottak ki. A mostani 13% is kevés még a piacnak, de ha még ez is lenne a teteje, akkor is ezen a szinten nem fog tudni bejönni a kereslet, még ha 10%ot esnek is a lakásárak. A keresleti oldalt teljesen befagyasztották, ekkor viszont elkerülhetetlenül is lefele kell árazódnia a lakásoknak, mert vannak és lesznek szereplők, akiknek muszáj eladniuk.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому +1

      @@MPTR137 csak azért mert az infláció csökken, az árak nem fognak csökkenni...

    • @panorama703
      @panorama703 3 місяці тому

      elmúlt egy év, és nem jött az esés :)

  • @vonherzentattoo6510
    @vonherzentattoo6510 4 місяці тому +2

    Egy lakáson az építő 25-50 milliót keres. Ha nem lenne mindegyik olyan pénzéhes, legalább egy harmaddal olcsóbb lenne minden ingatlan.

  • @Jakab95
    @Jakab95 Рік тому +24

    Budapesten szerintem az is sokat segítene, ha az AirBNB és hasonló szolgáltatások nem lennének megengedve, valamint nem lenne lehetséges felvásárolni erre a célra egész háztömböket. Illetve ha arra a célra sem lehetne egész gangos házakat megvenni, hogy romkocsmák létesüljenek. Ezzel mondjuk azért jelentős mennyiségű lakás szabadulna fel, amelyeket nyilván az eddigi befektetők nem tartanának meg. Ez levinné az árakat, legyen az eladás, vagy kiadás. Nyilván, alkotmányosan is nehéz kérdés ez, hiszen valamilyen módon csak korlátozza ez a tulajdon feletti rendelkezést. De egy próbát megér, mert mielőtt nekiállunk tömegesen bérlakásokat építeni, a meglévő lakásállománnyal is kezdeni kellene valamit.
    Aztán a másik az önkormányzati lakások kérdése. Ott is számos "jó" lakás található, amit "csak" rendbe kellene rakni. De az önkormányzat csak úgy adhatja ki, ha lakható állapotban van. Miért költene egy kivéreztetett önkormányzat arra, hogy milliókból rendbe rak egy ingatlant, hogy utána rettentő olcsón kiadja?

    • @darkarchon78
      @darkarchon78 Рік тому +3

      Ezzel (is) csak az a gond, hogy az államnak ugyan kevés lakástulajdona van, de az államhoz közeli haveroknak rengeteg. Emiatt nem fognak ilyet csinálni, illetve nagyon jól tudták ők előre, mivel fog járni a CSOK bevezetése.

    • @bgreg6069
      @bgreg6069 6 місяців тому

      Hát végül is a szovjetunióban is működött. Egy ideig...amíg szét nem esett...

  • @kamillaerdos7636
    @kamillaerdos7636 4 місяці тому

    Köszi a videót! Kitelepítés megy...

  • @denesszabo8508
    @denesszabo8508 Рік тому +16

    A Telex számai a videó elején:
    25 nm - 73 MFt
    45 nm - 87 MFt
    10 nm(???) - 91 MFt
    Ha azt feltételezzük hogy Mo csak Bp-ből áll, akkor a valós bp-i átlagárral - 800 000 ft/nm - (portfolio 2022 dec. 7.) ez a következő:
    25 nm - 20 MFt
    45 nm - 36 MFt
    113 nm - 91 MFt
    Ha a legdrágább V. és II. kerületi lakások átlagárait nézzük (1 200 000Ft/nm) akkor ez a lista a valóságban így néz ki:
    25 nm - 30 MFt
    45 nm - 54 MFt
    75 nm - 91 MFt
    Miért jó ezt csinálni a Telexnek?

    • @randomkommentelo9015
      @randomkommentelo9015 Рік тому +2

      Nyilván mindenki tudja, hogy max nagyon extrém elhelyezkedésű lakások esetén ""indokolt"" ez az ár. Max kis hangulatkeltésnek gondolom, nem hazugságnak (kivételesen).

    • @mozeskertesz6398
      @mozeskertesz6398 Рік тому +12

      Költői szemléltető eszköz.

    • @krisamagus1
      @krisamagus1 Рік тому

      szarrágók

    • @lllllllllllll31lll
      @lllllllllllll31lll Рік тому

      Költői túlzásról halottál már? Te zseni

    • @denesszabo8508
      @denesszabo8508 Рік тому

      @@lllllllllllll31lll Nem. Nem hallottam még ilyenről. Buta vagyok.

  • @szerintem
    @szerintem Рік тому +3

    Egy megoldás lehet a konténerház. Már több cég is foglalkozik vele, érdemes rákeresni. Sok előnye van, amellett hogy telekkel együtt is minimum féláron kijön egy élhető méretű teljes értékű családi ház. (Nálam az 80m2)Ha saját kezűleg csináljuk amit csak lehet, akkor mégolcsóbban.

    • @camcam3844
      @camcam3844 Рік тому +2

      16 millióért láttam egyet. Jól meg volt csinálva csak vegyél telket kösd közműre plusz ha engedik telepíteni.

    • @richardv.2475
      @richardv.2475 Рік тому

      Ezt sose ertettem, miert akar a magyar putriba (kulteruletre, kontenerhazba, stb.) koltozni. Ennyire bejott a Macskajaj c. film?

  • @szabolcsveer8134
    @szabolcsveer8134 Рік тому +5

    és ebbe mi az újdonság? minden terv szerint halad...

  • @Kagebacsi
    @Kagebacsi Рік тому +22

    Tény, hogy brutálisan drágultak az ingatlanok az utóbbi években itthon, de azért az bele kerülhetett volna a riportba, hogy ez nagyon sok országban is hasonlóan néz ki.. UK-ben, svájcban vagy az USA-ban is szinte esélytelen egy fiatal egy saját lakást megszerezni, vagy segít a család, vagy örök életére eladósodik vagy örök életére albérlet.. hiába magasak a keresetek, az ingatlan árak is jóval magasabbak.

    • @ilor114
      @ilor114 Рік тому +5

      Benne van, hogy európai szinten a felső 1/3-ba került Budapest abból a szempontból, hogy hol a legdrágább az átlagkeresethez képest.

    • @R1t2u3a4l
      @R1t2u3a4l Рік тому +3

      Igen, de ott van egy olyan konstrukció, hogy shared ownership. Azaz egy részét fizeted a lakásnak, másik részét a counsiltól bérled. Utána megveheted az államtól a fennmaradó részt is. Ez kiváltja az alacsony kezdőtőkét, de igazán csak olyanoknak jó, akik nem keresnek rosszul.

    • @laszloveres9542
      @laszloveres9542 Рік тому +12

      Ez így van, de az albérlet, szociális bérlakás program se ilyen vadkeletesen van megoldva. Rendes szabályozással törvényi keretrendszerrel egy életet leélhetsz sok országban ingatlan nélkül, mert nincs meg a bizonytalanság, hogy bármikor kitehet a tulajdonos.

    • @juditvasarhelyi1129
      @juditvasarhelyi1129 Рік тому +3

      A UK viszonylatában erossen vitatkoznék! Itt abszolut lehetséges a saját ingatlan vásárlás én kevesebb mint 2 évvel az erkezesem után már a saját otthonomban éltem, de itt van realitás arra hogy az ember összesporolja a szükséges öntőkét. Amúgy itt a piac sokkal emberbaratabb de szigorúbb is mint otthon.

    • @ilor114
      @ilor114 Рік тому +1

      @@juditvasarhelyi1129 Nagyon nem mindegy, hogy hol van az az ingatlan, én is tudnék venni vidéken egyet, de egy budapestivel sokkal többet érnék, amire viszont nincs pénzem

  • @Csakbetksszmok
    @Csakbetksszmok Рік тому +2

    Ausztriában is nyáron szigorították meg az ingatlanhitelezést. Addig 1% kamat is előfordult, meg önrész nélkül is lehetett ingatlant venni. - Viszont ha bedől, normális árverésen jön vissza az ára, nem kizárólag Völnerék haverjainak. Vagyis, miután visszafizeted az elején a fix költségeket, utána már kb. mindegy, hogy bedőlt-e, mert ugyanúgy jártál, mintha béreltél volna. Vagyis ez volt eddig. Ma 20% önrész kell, ami egy kisebb lakásra, házra 15-30 millió forint. Az önrész. : (

    • @andorvarga6544
      @andorvarga6544 4 місяці тому

      Ezt nagyon szépen megfogalmaztad! Elismerésem. A törlesztőm sokkal kevesebb, mint ha bérelném Bécsben. Egy 60-70 m² lakást itt bármelyik fiatal pár össze tudná hozni l, alapjáraton. Csak a fontossági sorrenden nem hajlandók változtatni. Sem okosabb, sem ügyesebb nem vagyok a többiektől...

  • @123_1
    @123_1 Рік тому +4

    Patyomkin-országban ilyen a szavazatvásárló szemfényvesztés...

  • @elstimate
    @elstimate Рік тому

    Nagyon korrekt és igényes video! Köszi

  • @VincentkoCk259
    @VincentkoCk259 Рік тому +7

    Kazárföldön a jelenkorban.

  • @Domini94
    @Domini94 5 місяців тому +1

    Nekem szerencsém van mert már van egy teher mentes lakásom és könnyebben tudok lépni de nem mindenki ilyen szerencsés mint én 30 éves leszek 24 évesen vettem az első lakásomat 22 honappig kellett fizetni a hitelt és utána nem volt tartozás de ezt ma a Y generáció nem tudja megcsinálni csak nagyon kevesen nem minden szülő tud érdemben segíteni a gyereküknek ezért is növekszik azoknak a száma akik Mama hotel ban laknak.

  • @csabab3800
    @csabab3800 Рік тому +3

    Ez kamu. Nekem igenis sikerült. Üdv.

  • @tundehercegkuti529
    @tundehercegkuti529 9 місяців тому +2

    Örülök ennek a videonak. Ez is egy magyarázata annak, hogy "Miért nem kerül annyiba egy lakás, mint egy pendrive?" Ez utóbbit csak 20 éve gyárt az emberiség, és 2-3 ezer Ft, és kettő van itthon. Vagy miért nem kerül annyiba, mint egy mobiltelefon? Nemrég 6 működőképes, tökéletes állapotú mobiltelefont találtam a szekrényben, 3-at elajándékoztam ingyen. A lakás miért nem ugyanilyen termék? Ja, 6 üveg parfümöm van itthon. Az elektronikai ipar sokat fejlődött, 20 éves találmányaival ellátta az egész emberiéget, miközben súlyos lakáshiány van. Világszerte. Mi a különbség az elektronikai ipar és az építő ipar között? Egészen felfoghatatlanul abszurd, hogy elektronikai ketyeréből van több is egy lakásban. Az elektronikai ipar 100 éves, az építőipar 100 ezer, az emberiséggel egyidős, mégsincs elég lakás. Az emberiség egyik legnagyobb anomáliája.

    • @sziauram52
      @sziauram52 9 місяців тому +3

      Akárhogy is nézzük, elektronikus eszközökben lakni nem lehet. 😅
      Túl drágák az építő anyagok, viszont jóval olcsóbb elektronikai cuccokat előállítani, sajnos ez a lényegi különbség.

    • @marcikakukk3204
      @marcikakukk3204 4 місяці тому

      Moldova azt írta egy helyen, hogy: "Legyen egy kis földed !
      Nem kell túl nagy, elég egy olyan, ami alig nagyobb
      egy ház-telek méretnél, mert minden másból
      'egyre több lesz', de a földből egyre kevesebb!'"...
      😉

    • @Beata5535
      @Beata5535 3 місяці тому +2

      Szerintem azért mert a lakhatás létszükséglet mindenkinek. Ezért azzal lehet sakkban tartani.