Marconi nie był wynalazca radia. Wykorzystał pomysł Tesli. Spór pomiędzy Marconim a Tesla zakończył się w 1943 roku. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wykazał ze wynalazca radia był Tesla. Marconi przed śmiecia też to potwierdził .
Słuszna uwaga. Dlatego właśnie wspominam o tym w filmie. Natomiast że był pionierem radia, to ja wątpliwości nie mam. Podobnie było z telefonem i jeszcze paroma wynalazkami. Sukces zwykle miewa wielu ojców, tylko do porażki nikt się nie chce przyznać.
Tesla tez nie byl wynalazca radia. Wynalazl jeden element, a sad w USA wyrok wydal, zeby nie placic Marconiemu za uzywanie jego patentow w wojsku. Za wynalazce radia mozna by uznac Hertza - wszak udało mu sie zrobic nadajnik i odbiornik (iskierka w petli swiecila). Potem bylo wielu wynalazcow, Marconiemu udalo sie zrobic, droga własnych eksperymentów, ale tez cudzych wynalazkow, pierwszy uzyteczny system i skomecjonalizowac go. Dużą role w tym odegral "detektor magnetyczny", dzis juz kompletnie zapomniany. A potem przyszła era lamp i radio wynaleziono na nowo.
Ja stosuję metodę gotowanej żaby, Na początku posprzątałem wszystkie stare graty z rurki AZART na bloku, potem powiesiłem nówkę UHF do TV, potem już na osobnym maszcie i nowej obejmie kominowej X300 na 2m/70cm potem dwa dipole H i V na pasmo CCIR, potem GP na 4m a na koniec jeszcze trochę sprzętu ma 5 i 60 GHz i kamerę IP która to wszystko obserwuje. Endfeed jest kolejny w planach :)
Mini whip jest niedoceniany, ale niestety to wymagająca antena. U mnie na websdr na wyższe pasma używam właśnie nieco zmodyfikowanego mini whipa i radzi sobie całkiem przyzwoicie. No tyle, że jest na wsi, 50m od jakichkolwiek zabudowań. Dodatkowo jest na metalowym 4m maszciku przymocowanym cybantami do pompy abisynki, czyli dodatkowo 5m stalowej rury w wodzie. Zwykle niepowodzenia z mini whipem wynikają z tego, że odbiera on w niesprzyjających warunkach również oplotem przewodu koncenrycznego - czyli poza chcianymi sygnałami "zbiera" też cały miejski śmietnik. Ostatnio ze świetnym rezultatem odebrałem transmisję z SAQ (do zobaczenia u mnie na kanale), a to 17 kHz, czyli fala coś około 17 km! :)
Dziękuję za ten komentarz, cieszę się że ktoś ma lepsze doświadczenia z tą anteną. Ja też liczyłem na więcej, ale obecnie to raczej wykorzystuję ją do "odkłócania" sygnału z anteny głównej z pomocą X-phaser'a. Takie okoliczności przyrody, niestety.
chcialbym kiedys obejrzec film o krotkofalarstwie ktory da mi wiecej odpowiedzi niz nowych pytan :/ juz od 2 lat szukam jakiegos przystepnego poradnika dla poczatkujacych ale jedyne o czym jest zrozumiale gadane na tych filmikach to rzeczy ktore juz slyszalem 100 razy i wiem, np kwestie legalnosci itp. a kwestie techniczne nigdy nie sa wyjasnione odpowiednio dobrze dla kogos kto kompletnie nie siedzi w tym temacie, zawsze kiedy jest prezentowana odpowiedz na pytanie to w tej odpowiedzi jest zawarte tyle skrotow i konceptow z dziedziny radiowej ze jeszcze bardziej nic nie rozumiem, albo tworca nie jest w stanie myslec jak ktos kto dopiero zaczyna i pomija wazne kwestie bo wydaja mu sie oczywiste. ktos pokazuje jak budowac antene, no dobra, to zbuduje, i co potem? wbije w ziemie i magicznie zaczne slyszec szumy w uszach? albo tematy pokazywane sa dobrze, ale nie pokazywana jest korelacja, jak te wszystkie nowe - jakos ze soba powiazane - informacje zlozyc w jakas calosc? wiem ze ludzi z podobnym doswiadczeniem w tej dziedzinie jest pelno i fajnie by bylo jakby ktos w koncu pomogl takim tumanom jak ja przejsc ten trudny pierwszy stopien :) pozdrawiam
No więc właśnie próbuję się podjąć tego niełatwego zadania. Oczywiście nie dam gotowej odpowiedzi na wszystkie pytania, ani nawet na większość, raczej pokażę drogę którą sam przeszedłem. Filmy te będą raczej pewną inspiracją, wskazówką gdzie i czego szukać, niż podręcznikiem, ale mam nadzieję że komuś pomogą, na przykład tobie.
Właśnie przygotowałem tutorial o tym, jak się przygotować do egzaminu. Podpowiadam gdzie szukać wiedzy i jak ją efektywnie przyswoić. U mnie zadziałało, więc być może i dla Ciebie te rady okażą się przydatne. Premiera zaplanowana na jutro rano.
Rozwiązaliśmy ten problem w klubie. Pojechaliśmy z nowicjuszami za miasto, zbudowaliśmy kilka anten, pomierzyliśmy, sprawdziliśmy, porównaliśmy jak pracuje i odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania. Polecam.
Najlepiej byłoby gdybyś udał się do najbliższego klubu krótkofalowców, naocznie dotknął urządzeń, obejrzał anteny, posłuchał, popytał dlaczego tak a nie inaczej itd. Myślę że koledzy przekazaliby Ci bezpośrednio więcej wiedzy, niż nie jeden film na YT.
Apropo ochrony przed piorunami.ja u siebie w antenie zalilanej drabinka 600 om mam uzyte dwie swiece od silnikow spalinowych.Jak idzie burza to iskry przeskakuja miedzy elektrodami.
Ok, a przy jakiej mocy nadawania zaczynają przeskakiwać iskry mimo braku burzy 🙂. Sam pomysł niezły, ale obawiam się, że już przy 100W przy dużej wilgotności może pojawić się problem. Jak sobie radzisz?
Wystawianie anteny ponad instalację odgromową może się chyba żle skonczyć tak na logikę, co jeeli dojdzie do wyładowania atmosferycznego i trafi w taka antenę? czy ona jest odpowiednio uziemiona ? jakie przekroje są zastosowane do uziemienia? jak jest realizowane uziemienie? przez szpilę czy dołączane do uziemienia budynku?? czy to jest legalne, co na to np. ubezpieczyciel pinb itd...????
Widzę po Twoim i jeszcze innych komentarzach, że kolejny film o antenach powinienem nagrać wcześniej niż myślałem. Najogólniej pisząc: nic anteny nie uchroni od wyparowania lub zwęglenia jak ją piorun trafi - ani szpilki, ani uziemienie. Staramy się ochronić sprzęt i mieszkanie - temu służy odłącznie i uziemianie anten, niezależnie krótkofalowych, czy radiofonicznych i TV. Kwestie ochrony odgromowej samych anten, legalności instalacji antenowych oraz ich ubezpieczania to zagadnienia na osobne odcinki.
1. Odłączyć od sprzętu. 2. Uziemić, a przynajmniej zewrzeć żyłę z oplotem. 3. Ubezpieczyć nieruchomość. 4. Modlić się do św. Floriana. Odgromnik gazowy zabezpiecza nas jak zapomnimy pkt.2, a nawet pkt.1, ale na swoim sprzęcie nie testowałem skuteczności i nie zamierzam. wolę zabezpieczać się podwójnie. Samych anten nic nie zabezpieczy, chodzi o to wszystko co poniżej.
@@MultiKomentatorTak jest, najtańsza, ale stosować razem z pkt. 1 "odłączyć od sprzętu". Pan Bóg lubi pozostawać incognito, a nie lubi być wystawianym na próbę.
Antena powinna mieć też bardzo dobre właściwości odgromowe, szczególnie na dachu wysokiego budynku. Nie ma to jak mieć u siebie w domu drugi koniec piorunochronu. 😄
Antena ma dobre właściwości odgromowe tylko gdy jest uziemiona, ale wówczas nie nadaje się do pracy 🙃 Podobnie zresztą sprawa się ma z napowietrznym przyłączem energetycznym: kto przed burzą odłącza elektronikę od sieci ręka w górę! No tak, przecież każdy ma w rozdzielni "przepięciówkę", prawda? 😉
Dłuższa historia, ale pytanie jak najbardziej w punkt. Poprowadzenie kabli do mieszkania bywa często większym wyzwaniem, niż sama antena. Myślę nad odcinkiem na taki jak ten i podobne tematy instalacyjne, ale jeśli mam to zrobić rzetelnie, to będę potrzebował chwili czasu.
@@dariuszkepka1424 w atk wystarczy wymienic dipol na prosty i zrobić samemu balun i działa elegancko. Ten fabryczny balun to moze max ze 20 W przeniesie a moze i mniej
@@ExploratorSpektrumtak mogę zasugerować, że czytelniej będzie jak podpis źródła takiego wycinka będzie widoczny na cytowanym materiale przez całą długość. Tak zazwyczaj się robi i ludzie do tego są przyzwyczajeni. Dzięki temu widać gdzie zaczyna się "cytat", a gdzie Twoje ujęcia
@@AdrianoSQ9AIG Ponieważ większość to są jednak nie moje ujęcia, więc przyjąłem inną konwencję, również stosowaną. Ponadto chyba łatwiej jest wyklikać sobie linki z opisu niż bezpośrednio z filmu. Ale przemyślę twoją uwagę i może w bardziej kluczowych fragmentach tak będę robił.
A tak, spotkałem w swojej praktyce telewizyjne anteny "siatkowe" które nieźle siały po wszystkich zakresach. I faktycznie nie było wyjścia, trzeba było zgłosić do UKE, ale chyba jednak z innych powodów niż miałeś na myśli.
Akurat mini Whip ten pokazany na filmiku z aukcją alledrogo to zwykły szajs na chińskich tranzystorach, gość ma same negatywne opinie na grupach o SDR, sam ten badziew kiedyś kupiłem.
Kwestia jest dyskusyjna, a ja nie jestem historykiem bym mógł się wypowidzieć bardziej rzeczowo. Aktualnie czytam książkę o Tesli wynika z niej, że faktycznie potrafił przekazywać pewną energię za pośrednictwem fali elektromagnetycznej, ale jeszcze nie doczytałem czy także informację, jednak raczej nie. Poza tym nie zgadzał się z Maxwellem co do charakteru fali elektromagnetycznej, a to utrudniało mu zrozumienie zjawiska na tamtym etapie rozwoju nauki. Jakoś przeczuwał korpuskularną naturę elektromagnetyzmu, jednak na tamtym etapie było na to zdecydowanie zbyt wcześnie.
Takie tematy to ja lubię i zostanę tu na dłużej :) Pozdrawiam.
mega prosto i na temat ,dziękuję za nowe tchnienie w temacie
Zajefajnie byłoby gdyby Pan stworzył osobna serię o teorii radia, fale, częstotliwość, pasma, a może i radiotechnika i podstawy elektroniki.
ale to już trzeba sie znać, same informacje z internetu to za mało
Marconi nie był wynalazca radia. Wykorzystał pomysł Tesli. Spór pomiędzy Marconim a Tesla zakończył się w 1943 roku. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wykazał ze wynalazca radia był Tesla. Marconi przed śmiecia też to potwierdził .
Słuszna uwaga. Dlatego właśnie wspominam o tym w filmie. Natomiast że był pionierem radia, to ja wątpliwości nie mam. Podobnie było z telefonem i jeszcze paroma wynalazkami. Sukces zwykle miewa wielu ojców, tylko do porażki nikt się nie chce przyznać.
Tesla tez nie byl wynalazca radia. Wynalazl jeden element, a sad w USA wyrok wydal, zeby nie placic Marconiemu za uzywanie jego patentow w wojsku.
Za wynalazce radia mozna by uznac Hertza - wszak udało mu sie zrobic nadajnik i odbiornik (iskierka w petli swiecila).
Potem bylo wielu wynalazcow, Marconiemu udalo sie zrobic, droga własnych eksperymentów, ale tez cudzych wynalazkow, pierwszy uzyteczny system i skomecjonalizowac go.
Dużą role w tym odegral "detektor magnetyczny", dzis juz kompletnie zapomniany.
A potem przyszła era lamp i radio wynaleziono na nowo.
Marconi mial kase.czlowiek interesu.
Ja stosuję metodę gotowanej żaby, Na początku posprzątałem wszystkie stare graty z rurki AZART na bloku, potem powiesiłem nówkę UHF do TV, potem już na osobnym maszcie i nowej obejmie kominowej X300 na 2m/70cm potem dwa dipole H i V na pasmo CCIR, potem GP na 4m a na koniec jeszcze trochę sprzętu ma 5 i 60 GHz i kamerę IP która to wszystko obserwuje. Endfeed jest kolejny w planach :)
Dobra metoda jestem jej zwolennikiem dla osób spodziewających się problemów z instalacją.
A po co ta kamera?
@@tomaszt4045 No do obserwacji antenek, sprzęt na 60 GHz tani nie jest.
@@dktr2 ok
Fajny film nawet dla niezainteresowanych radiem, czekam na wiecej :)
Dziękuję. Staram się podejść do tematu zawsze nieco szerzej. Miłego oglądania.
Jej ale fajniecki kanał. Ja też zostanę tu na dłużej :)
Bardzo mi miło 🙂
@eksplorator spektrum mógłbyś zrobić odcinek o odgromnikach to bardzo ciekawy szeroki temat chętnie poznał bym zdanie innych na ten temat
No temat wymagający, pomyślę. Chwilowo jednak brak czasu na prywatne aktywności, niestety...
Mini whip jest niedoceniany, ale niestety to wymagająca antena. U mnie na websdr na wyższe pasma używam właśnie nieco zmodyfikowanego mini whipa i radzi sobie całkiem przyzwoicie. No tyle, że jest na wsi, 50m od jakichkolwiek zabudowań. Dodatkowo jest na metalowym 4m maszciku przymocowanym cybantami do pompy abisynki, czyli dodatkowo 5m stalowej rury w wodzie. Zwykle niepowodzenia z mini whipem wynikają z tego, że odbiera on w niesprzyjających warunkach również oplotem przewodu koncenrycznego - czyli poza chcianymi sygnałami "zbiera" też cały miejski śmietnik. Ostatnio ze świetnym rezultatem odebrałem transmisję z SAQ (do zobaczenia u mnie na kanale), a to 17 kHz, czyli fala coś około 17 km! :)
Dziękuję za ten komentarz, cieszę się że ktoś ma lepsze doświadczenia z tą anteną. Ja też liczyłem na więcej, ale obecnie to raczej wykorzystuję ją do "odkłócania" sygnału z anteny głównej z pomocą X-phaser'a. Takie okoliczności przyrody, niestety.
@@ExploratorSpektrum A to fakrycznie dobry pomnysł!
Świetny materiał !!
Dziękuję :-)
Mam antenę ATK i chciałbym dołączyć jeszcze antenę na pasmo 2 m. Czy taką antenę dap mogę podłączyć do zwykłego boafenga czy nie będzie działać ?
chcialbym kiedys obejrzec film o krotkofalarstwie ktory da mi wiecej odpowiedzi niz nowych pytan :/ juz od 2 lat szukam jakiegos przystepnego poradnika dla poczatkujacych ale jedyne o czym jest zrozumiale gadane na tych filmikach to rzeczy ktore juz slyszalem 100 razy i wiem, np kwestie legalnosci itp. a kwestie techniczne nigdy nie sa wyjasnione odpowiednio dobrze dla kogos kto kompletnie nie siedzi w tym temacie, zawsze kiedy jest prezentowana odpowiedz na pytanie to w tej odpowiedzi jest zawarte tyle skrotow i konceptow z dziedziny radiowej ze jeszcze bardziej nic nie rozumiem, albo tworca nie jest w stanie myslec jak ktos kto dopiero zaczyna i pomija wazne kwestie bo wydaja mu sie oczywiste. ktos pokazuje jak budowac antene, no dobra, to zbuduje, i co potem? wbije w ziemie i magicznie zaczne slyszec szumy w uszach? albo tematy pokazywane sa dobrze, ale nie pokazywana jest korelacja, jak te wszystkie nowe - jakos ze soba powiazane - informacje zlozyc w jakas calosc? wiem ze ludzi z podobnym doswiadczeniem w tej dziedzinie jest pelno i fajnie by bylo jakby ktos w koncu pomogl takim tumanom jak ja przejsc ten trudny pierwszy stopien :) pozdrawiam
No więc właśnie próbuję się podjąć tego niełatwego zadania. Oczywiście nie dam gotowej odpowiedzi na wszystkie pytania, ani nawet na większość, raczej pokażę drogę którą sam przeszedłem. Filmy te będą raczej pewną inspiracją, wskazówką gdzie i czego szukać, niż podręcznikiem, ale mam nadzieję że komuś pomogą, na przykład tobie.
Właśnie przygotowałem tutorial o tym, jak się przygotować do egzaminu. Podpowiadam gdzie szukać wiedzy i jak ją efektywnie przyswoić. U mnie zadziałało, więc być może i dla Ciebie te rady okażą się przydatne. Premiera zaplanowana na jutro rano.
Rozwiązaliśmy ten problem w klubie. Pojechaliśmy z nowicjuszami za miasto, zbudowaliśmy kilka anten, pomierzyliśmy, sprawdziliśmy, porównaliśmy jak pracuje i odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania. Polecam.
Najlepiej byłoby gdybyś udał się do najbliższego klubu krótkofalowców, naocznie dotknął urządzeń, obejrzał anteny, posłuchał, popytał dlaczego tak a nie inaczej itd. Myślę że koledzy przekazaliby Ci bezpośrednio więcej wiedzy, niż nie jeden film na YT.
Dobór anteny ze względu na zainteresowanie sąsiadów :) Płakać czy śmiać się? No tak - sąsiedzi boją się raka mózgu !
Niestety, takie są realia. Ludziom nie przeszkadzają paskudne zdjęcia i ostrzeżenia na paczkach papierosów, ale anteny to i owszem.
Fajny Kanał super ,pozdrawiam serdecznie
Dziękuję, miło mi.
Apropo ochrony przed piorunami.ja u siebie w antenie zalilanej drabinka 600 om mam uzyte dwie swiece od silnikow spalinowych.Jak idzie burza to iskry przeskakuja miedzy elektrodami.
Ok, a przy jakiej mocy nadawania zaczynają przeskakiwać iskry mimo braku burzy 🙂. Sam pomysł niezły, ale obawiam się, że już przy 100W przy dużej wilgotności może pojawić się problem. Jak sobie radzisz?
Wystawianie anteny ponad instalację odgromową może się chyba żle skonczyć tak na logikę, co jeeli dojdzie do wyładowania atmosferycznego i trafi w taka antenę? czy ona jest odpowiednio uziemiona ? jakie przekroje są zastosowane do uziemienia? jak jest realizowane uziemienie? przez szpilę czy dołączane do uziemienia budynku?? czy to jest legalne, co na to np. ubezpieczyciel pinb itd...????
Widzę po Twoim i jeszcze innych komentarzach, że kolejny film o antenach powinienem nagrać wcześniej niż myślałem. Najogólniej pisząc: nic anteny nie uchroni od wyparowania lub zwęglenia jak ją piorun trafi - ani szpilki, ani uziemienie. Staramy się ochronić sprzęt i mieszkanie - temu służy odłącznie i uziemianie anten, niezależnie krótkofalowych, czy radiofonicznych i TV. Kwestie ochrony odgromowej samych anten, legalności instalacji antenowych oraz ich ubezpieczania to zagadnienia na osobne odcinki.
ciekawy fajny film
Fajny odcinek
Dziękuję.
Co w czasie burzy przy tak dużych antenach?
1. Odłączyć od sprzętu. 2. Uziemić, a przynajmniej zewrzeć żyłę z oplotem. 3. Ubezpieczyć nieruchomość. 4. Modlić się do św. Floriana. Odgromnik gazowy zabezpiecza nas jak zapomnimy pkt.2, a nawet pkt.1, ale na swoim sprzęcie nie testowałem skuteczności i nie zamierzam. wolę zabezpieczać się podwójnie. Samych anten nic nie zabezpieczy, chodzi o to wszystko co poniżej.
@@ExploratorSpektrumModlitwa najtańsza. Moja babcia stawiała krzyż na parapecie.
@@MultiKomentatorTak jest, najtańsza, ale stosować razem z pkt. 1 "odłączyć od sprzętu". Pan Bóg lubi pozostawać incognito, a nie lubi być wystawianym na próbę.
Antena powinna mieć też bardzo dobre właściwości odgromowe, szczególnie na dachu wysokiego budynku. Nie ma to jak mieć u siebie w domu drugi koniec piorunochronu. 😄
Antena ma dobre właściwości odgromowe tylko gdy jest uziemiona, ale wówczas nie nadaje się do pracy 🙃 Podobnie zresztą sprawa się ma z napowietrznym przyłączem energetycznym: kto przed burzą odłącza elektronikę od sieci ręka w górę! No tak, przecież każdy ma w rozdzielni "przepięciówkę", prawda? 😉
oprucz polskiego radia coś jeszcze działa ?
Coś tam jeszcze działa. Zapraszam do kolejnego filmu, umieściłem tam kilka wskazówek gdzie szukać informacji o nadawcach.
Jak masz puszczone przewody antenowe?
Dłuższa historia, ale pytanie jak najbardziej w punkt. Poprowadzenie kabli do mieszkania bywa często większym wyzwaniem, niż sama antena. Myślę nad odcinkiem na taki jak ten i podobne tematy instalacyjne, ale jeśli mam to zrobić rzetelnie, to będę potrzebował chwili czasu.
Szkoda ze antenyo wyglądzie anten telewizyjnych n8e ma na pasmo 11m cb..
No tak, antena 5/8 do niepozornych nie należy. Ale i tak łatwiej zakamuflować antenę na 11m niż na 80m.
Można zrobić bazooke
@@ExploratorSpektrum Rozumiem nie wiem ale podobają mi się tego typu anteny co do nasłuchu pokazałeś a one nie są do nadawania..
@@dariuszkepka1424 tak tylko w bloku balkon mało opcji jest..
@@ilfilmsofficialchannel8085 znam to z autopsji
Atk 10 jak i 5 służy do odbioru i nadawania w paśmie 70cm i doskonale zbiera pasmo 2m
U mnie ta antena aż tak doskonale pasma 2m nie zbiera, ale na 0,7 sprawuje się świetnie.
@MaksPL Odbierać, to tam coś odbiera , ale nadawać na 2m to bym sie nie odważył.
@MaksPL powiem tak 2m zbiera aż miło z nadawaniem jest dramat dwa razy testowałem i więcej nie mam zamiaru żeby końcówki mocy nie spalić
@@dariuszkepka1424 w atk wystarczy wymienic dipol na prosty i zrobić samemu balun i działa elegancko. Ten fabryczny balun to moze max ze 20 W przeniesie a moze i mniej
Atk 5 i 10 nie jest zestrojona na pasmo 2m.
Każdy Krótkofalowiec powinien ciągle powtarzać sobie na głos: "Najważniejsze są głupku anteny".
O sierra echo 😄
Zgadza się. Wszystkie źródła linkuję w opisie i polecam do obejrzenia.
@@ExploratorSpektrumtak mogę zasugerować, że czytelniej będzie jak podpis źródła takiego wycinka będzie widoczny na cytowanym materiale przez całą długość. Tak zazwyczaj się robi i ludzie do tego są przyzwyczajeni. Dzięki temu widać gdzie zaczyna się "cytat", a gdzie Twoje ujęcia
@@AdrianoSQ9AIG Ponieważ większość to są jednak nie moje ujęcia, więc przyjąłem inną konwencję, również stosowaną. Ponadto chyba łatwiej jest wyklikać sobie linki z opisu niż bezpośrednio z filmu. Ale przemyślę twoją uwagę i może w bardziej kluczowych fragmentach tak będę robił.
nawwt jak ktos telewizyjna ma to zglaszam do sprawdzenia. Zadnego dodatkowego promieniowania a bloku!
Widzę, że foliowa czapka mocno uciska Ci głowę.
A tak, spotkałem w swojej praktyce telewizyjne anteny "siatkowe" które nieźle siały po wszystkich zakresach. I faktycznie nie było wyjścia, trzeba było zgłosić do UKE, ale chyba jednak z innych powodów niż miałeś na myśli.
Akurat mini Whip ten pokazany na filmiku z aukcją alledrogo to zwykły szajs na chińskich tranzystorach, gość ma same negatywne opinie na grupach o SDR, sam ten badziew kiedyś kupiłem.
Niestety muszę się zgodzić z twoją i innych kolegów opinią i spróbować czegoś innego.
Markoni tego nie wynalazł on pierwszy raz użył technologi tesli kradnąc jego patrnt 😂
Kwestia jest dyskusyjna, a ja nie jestem historykiem bym mógł się wypowidzieć bardziej rzeczowo. Aktualnie czytam książkę o Tesli wynika z niej, że faktycznie potrafił przekazywać pewną energię za pośrednictwem fali elektromagnetycznej, ale jeszcze nie doczytałem czy także informację, jednak raczej nie. Poza tym nie zgadzał się z Maxwellem co do charakteru fali elektromagnetycznej, a to utrudniało mu zrozumienie zjawiska na tamtym etapie rozwoju nauki. Jakoś przeczuwał korpuskularną naturę elektromagnetyzmu, jednak na tamtym etapie było na to zdecydowanie zbyt wcześnie.