Ja pierdziulę, brak słów, wielki szacun za materiał. jak zrobić antenę ,długo szukałem czegoś takiego. Zaraz jadę do sklepu po towar i ostro z koksem. Subik poleciał.
01:30 "mosiądz się dobrze lutuje... w przeciwieństwie do aluminium"... A to zależy, czym i jaką techniką się to aluminium lutuje. Spróbuj wynalazku o tytule Alumweld (na Ali jest dużo tańszy, ale figuruje pod inną nazwą) a zmienisz swoje wyobrażenie o lutowaniu aluminium 🙂
Zainspirowałeś mnie i właśnie wyrzeźbiłem sobie tę antenkę. Jak przyjedzie NanoVNA to zobaczę jak się ona ma w porównaniu do starej J-pole, którą parę lat temu zmontowałem sobie pod skaner. Nie mierzyłem jej bo nie miałem czym. Jak będzie dobrze to następna będzie End-Fed ;)
@@VVOLFGANG777 Dzięki za dobre słowo ;) Długość przeciwwagi nie jest kluczowa, 2-3 centymetry nie mają większego znaczenia. Kąt nachylenia przeciwwag wpływa na impedancję anteny, zmieniając go należy dążyć do 50 omów. Jeśli chodzi o rurki, to - im grubsze tym lepiej. Szczególnie w przypadku promiennika. Napisz koniecznie, jak Ci poszło!
Rurka metrowa w Castoramie kosztowała mnie 17 zł 😱 4 przeciwwagi pręty fi6 w sklepie z metalami sklepy z metalami kosztowała mnie 3,60. ( Niestety nie mieli mosiężnych cienkich rurek ) Finalnie kupiłem tanio tez cztery stalowe pręty 50cm. do mocowania sufitów podwieszanych. Z jednej strony mają oczka więc nie trzeba kombinować i mocuje się śrubami bezpośrednio oczko do gniazda antenowego śrubami M4.
Oglądam wszystko jak szalony:) lubię takie majsterkowanie I jest dużo fajnych projektów do zamontowania 😁 właśnie uczę się do egzaminu ,jaram się jak małolat pozdrawiam 73
Podobało. Ja zaczynam od nsluchu 1090 MHz. Czy "vertical dipol", z przeciwwagami pod kątem prostym, nie byłby lepszy z punktu widzenia charakterystyki promieniowania płasko 1-5 stopni nad ziemią? Filmik z najbrzydszą anteną widziałem.😏 Czekam na lite vna do mierzenia parametrów.
Hej Andrzeju 👋 Pytanko mam. Ta antenka przy promienniku cwiercfalowym pracuje również na 3 harminicznej przy 70cm, tak? Mierzyłem analizatorem dzis promiennik przy podstawie magnetycznej auta 48...49cm i poza 2m na 70cm też jest spoko SWR. Natomiast mam pytanie. Jak taki promiennik się będzie sprawowal przy 70cm? Charakterystyka promieniowania, sprawność itd? Czy gdybym chciał skuteczną antene tylko w 430-440MHz to lepiej zrobic cwiercfalowy krótki promiennik czy może taki dłuższy i 3 harmoniczna lepiej śmiga? Co sądzisz? Pozdrawiam!!!
Tymczasem w Szwajcarii psy nie szczekają. :) Kiedyś robiłem antenę na 2m, ale z drutu miedzianego - z odpadu elektrycznego. Z rurki lepiej, bo sprężysta.
Zrobiłem tą antenę do niebieskiego sdr i w ostrowcu świętokrzyskim słyszę tylko taxi grosik i stacje radiowe ukf. Czy potrzebuje lepszej anteny żeby co innego usłyszeć czy zmiana skanera? Dopiero zaczynam dlatego takie pytania? Dzięki
Dzień dobry. Jak sprawa wygląda przy antenie GP i przeciwwagami pod kątem 90 stopni. Czy długość przeciwwag ma znaczenie? Ma uszą mieć min. 1/4 długości fali czy mogą być krótsze. Przy antenie którą posiadam, 5/8 na pasmo 11m, długości 3-ch przeciwwag mają zaledwie 60cm.
Witaj złapałem bakcyla też z tym ale jeszcze sporo muszę się nauczyć. Mógłbyś jeszcze raz odpisać dokładnie na ile jest antena i jak zastosowałeś wymiary. Dopiero zaczynam więc proszę się nie śmiać za głupie pytania.
Pytanie laika: średnica prętów z jakiego wykonany jest promiennik i przeciwwagi sa istotne, a czy ma znaczenie czy element jet pusty w środku czy pelny? ( rurka/ pręt)
Wszystko fajnie pokazane, jedynie co mnie zastanawia a nie widziałem na filmie to czy posiadasz kątomierz w oczach bo skąd wiedziałeś jaki kąt w przeciwagach aktualnie masz 🤔🤔
Witam, planuję zrobić taką antenę (mam już części ;-)) zastanawiam się tylko nad sposobem zabezpieczenia połączenia przeciwwag i promiennika, czy mogę to zalać np. żywicą, tak, żeby objąć promiennik na 1-2 cm? czy nie będzie miało to wpływu na pracę anteny?
@@SierraEcho Witam ponownie, wykonałem antenę i działa dobrze, z tym, że lepiej na pasmo 2 m, a ja dopiero czekam na egzamin ;-) Więc CHAT GPT zaproponował mi wykonanie małej przeróbki i połączenie równoległe zmniejszonej wersji zaprezentowanej przez Ciebie anteny Plane Ground - z ramionami po 18,5 cm ( na pasmo PMR i tym samym kablu i maszcie - żeby nie dublować instalacji). Co myślisz o tym? Ew. wykonanie anteny J-Pole , tylko czy mógłbym ją zrównoleglić z Pane Ground? (już wiem - diplexer) Pozdrawiam i dziękuję za Twoją pracę.
Dzięki za przydatną i przejrzystą prezentację wykonania tej ćwierćfalówki. Czy ten malutki bolec wystający z gniazda UC-1, faktycznie jest w stanie utrzymać, bądź co bądź dość ciężkawą rurkę miedzianą, przymocowaną za pomocą cyny? Szczególnie mam tutaj na myśli sytuację, kiedy powieje trochę silniejszy wiatr. Pozdrawiam :)
@@SierraEcho Dziękuję zatem za odpowiedź. Fajnie przedstawiłeś tą antenę i aż zapragnęło mi się wykonać ją twoim sposobem, no może z tą małą różnicą, że akurat mam na stanie rurki aluminiowe o przekroju 8mm, ale to raczej nie powinno wpłynąć na zmianę parametrów tej ćwiartki, ani powodować problemów z jej strojeniem. Miłego dnia :)
Jak dla mnie to powinna jeszcze pracować z uziemieniem (do przeciwwag). Dla pionowej polaryzacji powinno być lepiej. Jak bawiłem się z robienie anten na 11m to "dobra ziemia" skutkowała podskoczeniem siły sygnału o kilka "esów". Do dziś po miejscu na maszt u rodziców na działce lepiej nie kopać bo tyle tam jest żelastwa że niejedno drzewo nie ma takich korzeni...
@MaksPL Antena w polaryzacji pionowej jest w wielkim skrócie układem kondensatora i cewki. Skupmy się na kondensatorze bo to pomiędzy jego okładkami tworzy się pole elektromagnetyczne niosące naszą informację. Jedną z jego okładek jest promiennik a drugą ziemia (olbrzymi skrót ale radzę sie przyjrzeć zasadzie tworzenia się anteny z kondensatora). Gdy stworzymy taką antenę gdzie jedna i druga część ma jak najlepsze parametry to więcej PEM idzie w eter niż w straty (ciepło). Zawsze staram się przy tej polaryzacji dobrze antenę uziemić bo to faktycznie daje nam to wyższą sprawność i tym samym lepszy zasięg i pracę stopnia nadajnika w.cz (gdy antena jest w dopasowaniu i rezonansie.
Właśnie jestem w trakcie wykonywania takiej anteny i jeszcze jedno pytanie odnośnie przewodu, rozumiem że może być to RG58. Masz jakiś sprawdzony, bo na znanym portalu aukcyjnym jest tego sporo i nie wiadomo co kupić by zachowywało parametry 🤔
Witam. Mam pytanie gdzie została zakupiona i/lub gdzie można dostać taką rurkę mosiężna bo szukam i nie bardzo mogę znaleźć. Znalazłem na allegro rurkę fi 4x0,5 ale obawiam się, że będzie troszkę za delikatna. Syn musi wykonać taką antenę jako praca domowa więc muszę na gwałt zakupić tą rurkę. Reszta materiałów już zakupiona.
Antena typu GP jest kiepska. Nadaje się tylko do lokalnych rozmów na PMR. W porównaniu do x50 to nawet na lokalu z odległością 6km to na GP 6s a na x50 9+30. Już 5/8 fali jest lepsza. Noi największą jej wadą jest to że jest otwarta dla DC. Jeśli mieszkasz wysoko to wypinaj ja z radia po użytku lub wstaw rezystor 1k między gorącym a dołem. Zresztą jak piorun walnie to i tak pójdzie to w radio.
@@SierraEcho Powiedz to ponad setce ludzi w Krakowie i okolicach 😁 To właśnie dzięki PMRowi ta pasja jeszcze nie umarła. Teraz młodzi tylko w smarki się jopią. Jest jeszcze inna kwestia. Dlaczego firmy np budowlane i hurtownie nie wykupują częstotliwości, tylko śmiecą na PMR ale to już inna bajka To pasmo powinno być w pełni legalne jak CB radio które już wymarło (oprócz ch19), ale tylko dla prywatnych łączności. Komercja powinna bulić za użytkowanie częstotliwości. PMR ma ogromny plus pod względem technicznym. Wystarczy właśnie malutka antenka zewnętrzna typu GP lub 5/8, byle dobrze zestrojona i wszystko jest jak należy. Nie każdy ma możliwość postawienia 5/8 fali na pasmo cb której długość jest jaka jest. Za to jej odpowiednik na PMR ma 45cm długości.
@@SierraEcho byłbym wdzięczny za taki filmik a na pewno było by więcej chętnych osób które by się dowiedziały o innych jeszcze możliwościach nano bo nie widziałem materiałów innych niż tylko o antenach krótkofalarskich .
@@SierraEcho Łauu,jestem w szoku za tak szybką odpowiedź.Mam pytanie odnośnie skanera cyfrowego szerokopasmowego Uniden 3600.Chodzi mi mianowicie o to,czy ten tańszy (2100zł.) będzie pracował w odbiorze cyfrowym ,czy trzeba będzie wgrywać jakieś softy?
Hej, oglądam i już kupiłem materiały :-) Mam tylko zapytania 3 takie: 1.Czy średnica przeciwwag jest istotna (dostałem fi 8mm). 2. Jak to jest z tym działaniem na 70cm, bo ktoś pisał w komentach, że na 70cm to promiennik 16cm musi mieć. 3. Najważniejsze zapytanie...jakiej maksymalnej mocy można użyć na tej antenie aby nie spalić niczego? :-D
1. Im grubsze rurki tym lepiej. 2. 70cm to harmoniczna od 2m, więc antena zestrojona na 2m będzie też działać na 70cm. W drugą stronę to nie działa - jeśli zrobisz promiennik na 70cm (kilkanaście cm) to antena będzie się stroić tylko na 70cm. 3. A to ciężkie pytanie. Jakiej mocy masz radio?
Witam. Czy przeciwwagi muszą być ustawione pod kątem 45 stopni czy mogą być na 90 ? . Wykonana pod częstotliwość 145 .Antena będzie zamontowana na dachu
Przeciwwagi nie wpływają w takim stopni na swr, bardziej na impedancję. Jeśli się nie zmienia przy skracaniu, to może być problem z wtyczką/kablem/miernikiem.
Taka antena będzie działać w każdym paśmie, tylko wraz z długością fali rosną wymiary. W przypadku pasma 11 m, promiennik i przeciwwagi będą miały około 2,5 m :)
@@SierraEcho to jeszcze dopytam. zrobiłem antenę jak w filmie i mam dość znaczną różnicę SWR pomiedzy 2m a 70cm. A najbardziej martwi mnie to że przy ustawionej najniższej mocy radia swr jest ok a po podniesieniu mocy do 20W(max) przy 145MHZ swr 1,7, przy 450MHz swr 4,5 Coś podpowiesz?
Zmieni się impedancja anteny. Przy samym odbiorze nie ma to wielkiego znaczenia. Jeśli nie masz miejsca, zrób dipol - też jest bardzo dobry. Zobacz ten film - ua-cam.com/video/6qwLqE3fdp8/v-deo.html
@@SierraEcho Filmik oglądałem. Co do miejsca, to niestety parter i przy chodniku. Więc nie może zbyt dużo wystawać i rzucać się w oczy. Bo sobie ktoś pożyczy antenę. ;) Teraz mam zwykłą nagoya 771. Ale Myślałem o czymś mocniejszym. Coś w tym stylu, jak tu pokazujesz. Tylko bez przeciwwag. Lub taką. Tylko bez obudowy. ua-cam.com/video/GFJT4ZAkMYo/v-deo.html&ab_channel=SQ3BKH Nie mam też możliwości strojenia. Nie posiadam analizatora i nie znam nikogo, kto ma. ;(
Jeszcze mam pytanie jaki przewód potrzebuje bo chce ta antenę umieścić na kominie potrzebuje jakieś 12 15 m i podłączyć to pod tuner DVB-T sdr USB do nasłuchu np pogotowia lotniska straży miejskiej. Pozdrawiam.
Czy dobrze wnioskuję, że jest Pan z okolic Kielc? Jeśli tak to czy zna Pan kogoś z okolicy kto ewentualnie podjąłby się za nieduże pieniądze zbudowania takiej anteny do zamontowania na balkonie? Ja jestem kompletnym laikiem w tych kwestiach, a chciałbym trochę zwiększyć zasięg odbierania lotnictwa (cywilnego też, ale głównie wojskowego) moim Unidenem UBC125XLT ;)
Teoretycznie przy dostrajaniu anteny powinno się zmieniać długość zarówno promiennika, jak i przeciwwag. W praktyce jednak na swr anteny wpływa głównie długość promiennika. Przy różnicach długości rzędu kilku procent długości przeciwwag można nie zmieniać.
Tak, da się, tylko najlepiej dostosować długość promiennika i przeciwwag do pasma lotniczego - promiennik powinien mieć ok. 57 cm, a przeciwwagi ok. 65 cm.
Myślę, że podobny jak fabryczna - czyli między dwoma takimi samymi radiotelefonami od kilku do kilkunastu kilometrów, w zależności od ukształtowania terenu i poziomu zakłóceń.
@@SierraEcho Witam. Mam pytanie. Jak działa to oblicznie częstotliwości? Załóżmy że robię antenę pod 250mhz to jaki jest zakres działania. Od 100 do 250 czy mniej.
@@kontoprywatne2652 Antena zestrojona pod częstotliwość np. 250 MHz będzie najlepiej działała plus minus kilkanaście-kilkadziesiąt MHz, w zależności od grubości rurek.
Witam fajne filmiki dobre stare krótkofalarstwo tak wyglądało czyli zrób to sam masz jakiś fajny patent na antenę 5/8 na 145 MHz może to by uaktywniło to pasmo 73!
Hej, bardzo mnie wciągnęło krótkofalarstwo, czas na licencje i dwa pytania mam co do anteny którą robisz. Pierwsze z nich to: Czy antena może być na strychu pod dachem przykrytym dachówką ceramiczną? Czy robiąc taką samą antenę jak prezentowana lecz 1/2 wymiarów czy zostanę na tych częśtotliwościach tylko zasięg się zmniejszy?
Co do rurki mosiężnej. Idąc za słowami "dostępną w prawie każdym markecie budowlanym" zwiedziłem całe swoje miasto 😅 I co? Brak. Wszyscy wielkie oczy co ja szukam. I skończy się na miedziaku 😂
Ja pierdziulę, brak słów, wielki szacun za materiał. jak zrobić antenę ,długo szukałem czegoś takiego. Zaraz jadę do sklepu po towar i ostro z koksem. Subik poleciał.
01:30 "mosiądz się dobrze lutuje... w przeciwieństwie do aluminium"... A to zależy, czym i jaką techniką się to aluminium lutuje. Spróbuj wynalazku o tytule Alumweld (na Ali jest dużo tańszy, ale figuruje pod inną nazwą) a zmienisz swoje wyobrażenie o lutowaniu aluminium 🙂
Witam! Dzięki za podsunięcie apki do wyliczania! Korzystałem z książek ale takie liczenie to dramat! Dzięki wielkie za dzielenie się wiedzą!
Niczym Adam Slodowy naszych czasów. Dziękuję :)
Zainspirowałeś mnie i właśnie wyrzeźbiłem sobie tę antenkę. Jak przyjedzie NanoVNA to zobaczę jak się ona ma w porównaniu do starej J-pole, którą parę lat temu zmontowałem sobie pod skaner. Nie mierzyłem jej bo nie miałem czym. Jak będzie dobrze to następna będzie End-Fed ;)
Dobry film Panie Echo!
Super ! ...jest Pan magikiem !
:D
zrobiłem taką, ale na antenkach teleskopowych, działa świetnie mimo tego, że są trochę niewymiarowe
bardzo fajny i ciekawy film . Pozdrawiam .
Film super 👍, czekam na drugą część
Jest druga część, zapraszam do oglądania - ua-cam.com/video/_AI06-HANWE/v-deo.html
@@VVOLFGANG777 Dzięki za dobre słowo ;) Długość przeciwwagi nie jest kluczowa, 2-3 centymetry nie mają większego znaczenia. Kąt nachylenia przeciwwag wpływa na impedancję anteny, zmieniając go należy dążyć do 50 omów.
Jeśli chodzi o rurki, to - im grubsze tym lepiej. Szczególnie w przypadku promiennika.
Napisz koniecznie, jak Ci poszło!
Czy kiedyś można spodziewać się filmu o strojeniu anten ? Bardzo by mi się to przydało bo nie mam o tym bladego pojęcia.
Będzie :)
Rurka metrowa w Castoramie kosztowała mnie 17 zł 😱
4 przeciwwagi pręty fi6 w sklepie z metalami sklepy z metalami kosztowała mnie 3,60. ( Niestety nie mieli mosiężnych cienkich rurek )
Finalnie kupiłem tanio tez cztery stalowe pręty 50cm. do mocowania sufitów podwieszanych. Z jednej strony mają oczka więc nie trzeba kombinować i mocuje się śrubami bezpośrednio oczko do gniazda antenowego śrubami M4.
U mnie bida w Castoramie bo nie mają
Oglądam wszystko jak szalony:) lubię takie majsterkowanie I jest dużo fajnych projektów do zamontowania 😁 właśnie uczę się do egzaminu ,jaram się jak małolat pozdrawiam 73
Hej, odwzwoj się do mnie, albo daj do siebie namiary, mnie też to jara, chce zrobić pozwolenie
@@mflash10 na YT krakowski kurs krótkofalarski
Fajne poradniki, dodałem subskrypcję i dzwoneczek
Dzięki! :)
Świetny film.
Podobało.
Ja zaczynam od nsluchu 1090 MHz.
Czy "vertical dipol", z przeciwwagami pod kątem prostym, nie byłby lepszy z punktu widzenia charakterystyki promieniowania płasko 1-5 stopni nad ziemią? Filmik z najbrzydszą anteną widziałem.😏 Czekam na lite vna do mierzenia parametrów.
Moja antenka już gotowa :)
Raczej dopiero 😂 ( film ma dwa lata. Tak czy inaczej działa bardzo fajnie. Pozdrawiam
Lepiej późno niż później :)
Czy masa anteny może mieć połączenie z stalowym masztem? Gdzieś widziałem taką antene i rurka była z pcv. No i czy powinna być uziemiona? Pozdrawiam.
Hej. Ja z gniazda UC1 wybiłem pin ze środka i obróciłem o 180 stopni wprasowałem z powrotem i mogę włożyć pręt o średnicy 4 mm do środka pinu.
Dobry pomysł!
Jak podłączyłeś do tego wtyk z przewodem?
Zamiast wlutowywać drut na końcu promiennika i potem go skracać, naciąłbym gwint i wkręcił śrubkę do precyzyjnego strojenia 😉
Hej Andrzeju 👋 Pytanko mam. Ta antenka przy promienniku cwiercfalowym pracuje również na 3 harminicznej przy 70cm, tak? Mierzyłem analizatorem dzis promiennik przy podstawie magnetycznej auta 48...49cm i poza 2m na 70cm też jest spoko SWR. Natomiast mam pytanie. Jak taki promiennik się będzie sprawowal przy 70cm? Charakterystyka promieniowania, sprawność itd? Czy gdybym chciał skuteczną antene tylko w 430-440MHz to lepiej zrobic cwiercfalowy krótki promiennik czy może taki dłuższy i 3 harmoniczna lepiej śmiga? Co sądzisz? Pozdrawiam!!!
Tymczasem w Szwajcarii psy nie szczekają. :)
Kiedyś robiłem antenę na 2m, ale z drutu miedzianego - z odpadu elektrycznego. Z rurki lepiej, bo sprężysta.
Дзянькую барзо. Файна порада.
Bardzo dobry film
Zrobiłem tą antenę do niebieskiego sdr i w ostrowcu świętokrzyskim słyszę tylko taxi grosik i stacje radiowe ukf. Czy potrzebuje lepszej anteny żeby co innego usłyszeć czy zmiana skanera? Dopiero zaczynam dlatego takie pytania? Dzięki
Czy promiennik i przeciwwagi podczas deszczu nie będą robiły zwarcia ?
Witam. Czy maszt do tej anteny musi być metalowy, czy może być z izolatora, np. drewniany? Potrzebne jest uziemienie tej anteny właśnie poprzez maszt?
Dzień dobry. Jak sprawa wygląda przy antenie GP i przeciwwagami pod kątem 90 stopni. Czy długość przeciwwag ma znaczenie? Ma uszą mieć min. 1/4 długości fali czy mogą być krótsze. Przy antenie którą posiadam, 5/8 na pasmo 11m, długości 3-ch przeciwwag mają zaledwie 60cm.
Witaj złapałem bakcyla też z tym ale jeszcze sporo muszę się nauczyć. Mógłbyś jeszcze raz odpisać dokładnie na ile jest antena i jak zastosowałeś wymiary. Dopiero zaczynam więc proszę się nie śmiać za głupie pytania.
Dużo jest materiałów.w sieci ,musisz się wysilić .
Czy zamiast rurki mosiężnej może być drut miedziany?
Pytanie laika: średnica prętów z jakiego wykonany jest promiennik i przeciwwagi sa istotne, a czy ma znaczenie czy element jet pusty w środku czy pelny? ( rurka/ pręt)
Im większa średnica, tym szersze pasmo, w którym antena się stroi. Nie ma znaczenia - rurka czy pręt.
Ta antena w porównaniu do flower pot jak wypada?
Witam pana czy drut aluminiowy 10. Milimetrów grubości może być do budowy takiej anteny
Jak najbardziej.
Swietyn materiał i szacunek. Jak byś podesłał link do apki byłbym wdzieczny
super
Dali je ova anena može da se koristi za PMR.
PMR to 446,00625MHz - 446,09375 MHz => 70cm = będzie działać.
Wszystko fajnie pokazane, jedynie co mnie zastanawia a nie widziałem na filmie to czy posiadasz kątomierz w oczach bo skąd wiedziałeś jaki kąt w przeciwagach aktualnie masz 🤔🤔
Faktycznie, kąt mierzyłem "na oko".
a jak mam antenę tej samej długości promiennika mocowaną bezposrednio do reczniaka to czym to się różni od ground plane?
A można zastosować na przeciwwagi jak i promiennik drut nierdzewny 1.6 mm??
Jak naibardziej. Będzie się jednak ciężej lutować.
Siemka, czekam na drugi film, jak się stroi :)
Już jest :)
Witam, planuję zrobić taką antenę (mam już części ;-)) zastanawiam się tylko nad sposobem zabezpieczenia połączenia przeciwwag i promiennika, czy mogę to zalać np. żywicą, tak, żeby objąć promiennik na 1-2 cm? czy nie będzie miało to wpływu na pracę anteny?
Jak najbardziej możesz zalać żywicą. Nie powinna wpłynąć na parametry anteny.
@@SierraEcho super, dzięki. Dzisiaj zrobię i napiszę coś o działaniu. 😀
@@SierraEcho Witam ponownie, wykonałem antenę i działa dobrze, z tym, że lepiej na pasmo 2 m, a ja dopiero czekam na egzamin ;-) Więc CHAT GPT zaproponował mi wykonanie małej przeróbki i połączenie równoległe zmniejszonej wersji zaprezentowanej przez Ciebie anteny Plane Ground - z ramionami po 18,5 cm ( na pasmo PMR i tym samym kablu i maszcie - żeby nie dublować instalacji). Co myślisz o tym? Ew. wykonanie anteny J-Pole , tylko czy mógłbym ją zrównoleglić z Pane Ground? (już wiem - diplexer) Pozdrawiam i dziękuję za Twoją pracę.
Na 149 MHz bedzie mozna uzyc tego samego projektu dobrze mysle ?
A jeszcze jedno czy na przykład zamiast tego może być midz czy musi być aluminium ma to jakieś znaczenie no jakoś Google kolega tego za dużo nie mówi
Może być miedź.
A z jaką mocą można nawiązać na niej 30w wytrzyma?
witam można link do pomiaru anteny bo nie mogę znaleźć ?
Dzięki za przydatną i przejrzystą prezentację wykonania tej ćwierćfalówki.
Czy ten malutki bolec wystający z gniazda UC-1, faktycznie jest w stanie utrzymać, bądź co bądź dość ciężkawą rurkę miedzianą, przymocowaną za pomocą cyny? Szczególnie mam tutaj na myśli sytuację, kiedy powieje trochę silniejszy wiatr.
Pozdrawiam :)
U mnie przetrwał pół roku bez problemu. Zdemontowałem kilka dni temu antenę i nadal mocno się trzyma.
@@SierraEcho Dziękuję zatem za odpowiedź.
Fajnie przedstawiłeś tą antenę i aż zapragnęło mi się wykonać ją twoim sposobem, no może z tą małą różnicą, że akurat mam na stanie rurki aluminiowe o przekroju 8mm, ale to raczej nie powinno wpłynąć na zmianę parametrów tej ćwiartki, ani powodować problemów z jej strojeniem.
Miłego dnia :)
@@Ishowyouit Wręcz przeciwnie - im grubsze rurki tym lepiej. Powodzenia przy konstruowaniu anteny!
Jak dla mnie to powinna jeszcze pracować z uziemieniem (do przeciwwag). Dla pionowej polaryzacji powinno być lepiej. Jak bawiłem się z robienie anten na 11m to "dobra ziemia" skutkowała podskoczeniem siły sygnału o kilka "esów". Do dziś po miejscu na maszt u rodziców na działce lepiej nie kopać bo tyle tam jest żelastwa że niejedno drzewo nie ma takich korzeni...
@MaksPL Antena w polaryzacji pionowej jest w wielkim skrócie układem kondensatora i cewki. Skupmy się na kondensatorze bo to pomiędzy jego okładkami tworzy się pole elektromagnetyczne niosące naszą informację. Jedną z jego okładek jest promiennik a drugą ziemia (olbrzymi skrót ale radzę sie przyjrzeć zasadzie tworzenia się anteny z kondensatora). Gdy stworzymy taką antenę gdzie jedna i druga część ma jak najlepsze parametry to więcej PEM idzie w eter niż w straty (ciepło). Zawsze staram się przy tej polaryzacji dobrze antenę uziemić bo to faktycznie daje nam to wyższą sprawność i tym samym lepszy zasięg i pracę stopnia nadajnika w.cz (gdy antena jest w dopasowaniu i rezonansie.
A jaki promień działania tej anteny bo mam do PSP jakieś 20 km w lini prostej
U mnie słychać stacje z 20 km.
cześć! pokażesz w jakimś filmiku test takiej antenki?
Jasne, będzie druga część z pomiarami SWR i testem łączności. Dzisiaj za bardzo wiało na zdejmowanie masztu ;)
@@SierraEcho super :)
Wytłumacz po co jest cewka w antenie cb i jak ja prosto obliczyc ile zwojow, długość promiennika itd...;)
Witam, jakiej dlugosci jest ta rura aluminiowa, do ktorej wpuszczony zostal wtyk uc1…?
Jej długość nie ma znaczenia, u mnie to chyba około 1 metra.
@@SierraEcho Właśnie tak się zastanawiałem nad tym ale rozwiales moje wątpliwości. Pozdrawiam
A jak ją wystroić tą antene i czy będzie na 2 pasma 2m i 70cm czy tylko na jedno pasmo osobno trzeba wystroić?
Wystarczy, że zestroisz na 2m. 70cm to harmoniczna.
jakie urządzenie potrzebne do wystrojenia tej anteny potrzebne jest? reflektrometr wystarczy??
Reflektometr na pasmo 2m wystarczy.
Właśnie jestem w trakcie wykonywania takiej anteny i jeszcze jedno pytanie odnośnie przewodu, rozumiem że może być to RG58. Masz jakiś sprawdzony, bo na znanym portalu aukcyjnym jest tego sporo i nie wiadomo co kupić by zachowywało parametry 🤔
RG 58 ma dość duże tłumienie w paśmie 2m i 70 cm. Lepszy (z tańszych) będzie H-155.
@@SierraEcho o i to się nazywa konkretna odpowiedź i pomoc 👍 Dzięki
Witam. Mam pytanie gdzie została zakupiona i/lub gdzie można dostać taką rurkę mosiężna bo szukam i nie bardzo mogę znaleźć. Znalazłem na allegro rurkę fi 4x0,5 ale obawiam się, że będzie troszkę za delikatna. Syn musi wykonać taką antenę jako praca domowa więc muszę na gwałt zakupić tą rurkę. Reszta materiałów już zakupiona.
Obi, Castorama, Mrówka, Brico. Ja kupowałem w Obi
@@SierraEcho Dzięki za odpowiedź
można by wiedzieć na jaki kierunek chodzi syn?
@@TheRealKartix technik mechatronik
@@tomekmy9510 dziękuję
Antena typu GP jest kiepska. Nadaje się tylko do lokalnych rozmów na PMR. W porównaniu do x50 to nawet na lokalu z odległością 6km to na GP 6s a na x50 9+30. Już 5/8 fali jest lepsza. Noi największą jej wadą jest to że jest otwarta dla DC. Jeśli mieszkasz wysoko to wypinaj ja z radia po użytku lub wstaw rezystor 1k między gorącym a dołem. Zresztą jak piorun walnie to i tak pójdzie to w radio.
A wiesz, że używanie zewnętrznej anteny na PMR jest nielegalne?
@@SierraEcho Powiedz to ponad setce ludzi w Krakowie i okolicach 😁 To właśnie dzięki PMRowi ta pasja jeszcze nie umarła. Teraz młodzi tylko w smarki się jopią. Jest jeszcze inna kwestia. Dlaczego firmy np budowlane i hurtownie nie wykupują częstotliwości, tylko śmiecą na PMR ale to już inna bajka
To pasmo powinno być w pełni legalne jak CB radio które już wymarło (oprócz ch19), ale tylko dla prywatnych łączności. Komercja powinna bulić za użytkowanie częstotliwości. PMR ma ogromny plus pod względem technicznym. Wystarczy właśnie malutka antenka zewnętrzna typu GP lub 5/8, byle dobrze zestrojona i wszystko jest jak należy. Nie każdy ma możliwość postawienia 5/8 fali na pasmo cb której długość jest jaka jest. Za to jej odpowiednik na PMR ma 45cm długości.
Czy robił pan aktualizacje firmware w nano vna h? A czy może stroił pan antenę do cb radia tym właśnie miernikiem?
Nie robiłem aktualizacji. Antenę CB stroiłem tym miernikiem.
@@SierraEcho a może filmik pan robił jak taka antenę dostroić? Chętnie bym się dowiedział jak to zrobić.
@@zakus01 Akurat anteny CB nim nie stroiłem ale mogę nagrać taki film.
@@SierraEcho byłbym wdzięczny za taki filmik a na pewno było by więcej chętnych osób które by się dowiedziały o innych jeszcze możliwościach nano bo nie widziałem materiałów innych niż tylko o antenach krótkofalarskich .
Bardzo ciekawy filmik,ale czy zamiast rurek może być pręt miedziany?
Oczywiście
@@SierraEcho Łauu,jestem w szoku za tak szybką odpowiedź.Mam pytanie odnośnie skanera cyfrowego szerokopasmowego Uniden 3600.Chodzi mi mianowicie o to,czy ten tańszy (2100zł.) będzie pracował w odbiorze cyfrowym ,czy trzeba będzie wgrywać jakieś softy?
Witam, szukałem tej rurki do promiennika i nie mogę znaleźć, mógłbyś napisać w jakim sklepie ją kupiłeś? Pozdrawiam!
W Obi, chyba ta albo podobna - www.obi.pl/rury/cezar-rura-okragla-d4-dl-1-m-mosiadz/p/6948798
Hej, oglądam i już kupiłem materiały :-)
Mam tylko zapytania 3 takie:
1.Czy średnica przeciwwag jest istotna (dostałem fi 8mm).
2. Jak to jest z tym działaniem na 70cm, bo ktoś pisał w komentach, że na 70cm to promiennik 16cm musi mieć.
3. Najważniejsze zapytanie...jakiej maksymalnej mocy można użyć na tej antenie aby nie spalić niczego? :-D
1. Im grubsze rurki tym lepiej.
2. 70cm to harmoniczna od 2m, więc antena zestrojona na 2m będzie też działać na 70cm. W drugą stronę to nie działa - jeśli zrobisz promiennik na 70cm (kilkanaście cm) to antena będzie się stroić tylko na 70cm.
3. A to ciężkie pytanie. Jakiej mocy masz radio?
Max 20W mogę wypluć.
Gdzie kupiłeś rurki?
Witam. Czy przeciwwagi muszą być ustawione pod kątem 45 stopni czy mogą być na 90 ? . Wykonana pod częstotliwość 145 .Antena będzie zamontowana na dachu
Przy takim kącie ustawienia przeciwwag impedancja anteny wynosi 50 omów. Zmiana kąta zmienia impedancję.
Dziekuję za szybką odpowiedź czyli tylko do odsłuchu za pomocą RSP1C odbiornik SDR będzie dobrze ?
pod kątem prostym czy lepiej zrobić na 45 stopni
@@spid500 Do samego odbioru przeciwwagu mogą być pod kątem 90 stopni
@@SierraEcho Dziękuję za pomoc
skracam po kawałku pion ale swr sie nie zmienia (2.0) czy przeciwwagami wyginać ? mam 45*
Przeciwwagi nie wpływają w takim stopni na swr, bardziej na impedancję. Jeśli się nie zmienia przy skracaniu, to może być problem z wtyczką/kablem/miernikiem.
Jak nazywa się ta aplikacja? Do liczenia anten?
Ponadto jak zabezpieczyc się przed wylądowaniem pioruna!
Aplikacja nazywa się Amateur Radio Toolkit. Przed burzą powinno się uziemić anteny (odłączyć wtyczkę od radia i podłączyć ją do uziemienia).
Jakie wymiary tej anteny są jakie długości ja z rurek miedzianych 8mm chciałem zrobić taką. Może pan podać jakieś wymiary rurek?
Nie pamiętam teraz dokładnie, ale ramiona mają ok. pół metra. W filmie jest podana długość.
@@SierraEcho a czy pomógłby pan wystroić antene wysle foto panu z nano jak pracuje teraz antena i czy ją skrócić czy wydłóżyć?
Gdyby za promiennik użyć anteny teleskopowej, można wtedy regulować zakres anteny?
Tak, oczywiście.
@MaksPL aż takie jest to istotne?
witam. czy na pasmo 11m można tez ją zrobić czy zaproponowałbyś np dipola? Myślę o antenie którą mogę zabrać w teren.
Taka antena będzie działać w każdym paśmie, tylko wraz z długością fali rosną wymiary. W przypadku pasma 11 m, promiennik i przeciwwagi będą miały około 2,5 m :)
@@SierraEcho to jeszcze dopytam. zrobiłem antenę jak w filmie i mam dość znaczną różnicę SWR pomiedzy 2m a 70cm. A najbardziej martwi mnie to że przy ustawionej najniższej mocy radia swr jest ok a po podniesieniu mocy do 20W(max) przy 145MHZ swr 1,7, przy 450MHz swr 4,5 Coś podpowiesz?
Powiedz proszę nazwę sklepu w którym kupiłeś rurkę tej średnicy ?
Obi :)
Dzięki
Sorry nie doczaiłem już podałeś jak zrobić wymiary.
👍
Czekam na 2 cześć
Witam, gdzie dostanę rurkę mosiężna z tego filmiku?
Kupowałem w Obi.
A jeśli nie założymy przeciwwag ? Bo np. nie mam miejsca na nie, przy oknie?
Zmieni się impedancja anteny. Przy samym odbiorze nie ma to wielkiego znaczenia. Jeśli nie masz miejsca, zrób dipol - też jest bardzo dobry. Zobacz ten film - ua-cam.com/video/6qwLqE3fdp8/v-deo.html
@@SierraEcho Filmik oglądałem. Co do miejsca, to niestety parter i przy chodniku. Więc nie może zbyt dużo wystawać i rzucać się w oczy. Bo sobie ktoś pożyczy antenę. ;) Teraz mam zwykłą nagoya 771. Ale Myślałem o czymś mocniejszym. Coś w tym stylu, jak tu pokazujesz. Tylko bez przeciwwag.
Lub taką. Tylko bez obudowy. ua-cam.com/video/GFJT4ZAkMYo/v-deo.html&ab_channel=SQ3BKH
Nie mam też możliwości strojenia. Nie posiadam analizatora i nie znam nikogo, kto ma. ;(
@MaksPL Dzięki.
Cześć, mam pytanie a ile Ohm ma mieć kabel od anteny do radia? 75 czy 50?
50
@@SierraEcho Dziękuję.
Witam czy taką antenę można zamontować na poddaszu pod blachą ?
Blacha będzie tłumić fale radiowe więc to nie ma sensu.
Jeszcze mam pytanie jaki przewód potrzebuje bo chce ta antenę umieścić na kominie potrzebuje jakieś 12 15 m i podłączyć to pod tuner DVB-T sdr USB do nasłuchu np pogotowia lotniska straży miejskiej. Pozdrawiam.
Co to za aplikacja?
Amateur Radio Toolkit
Czy dobrze wnioskuję, że jest Pan z okolic Kielc? Jeśli tak to czy zna Pan kogoś z okolicy kto ewentualnie podjąłby się za nieduże pieniądze zbudowania takiej anteny do zamontowania na balkonie? Ja jestem kompletnym laikiem w tych kwestiach, a chciałbym trochę zwiększyć zasięg odbierania lotnictwa (cywilnego też, ale głównie wojskowego) moim Unidenem UBC125XLT ;)
Tak, jestem z okolic Kielc. Napisz maila, pomyslimy.
@@SierraEcho Wysłałem wiadomość ;)
A w jakich przypadkach przeciwwagi się skraca?
Teoretycznie przy dostrajaniu anteny powinno się zmieniać długość zarówno promiennika, jak i przeciwwag. W praktyce jednak na swr anteny wpływa głównie długość promiennika. Przy różnicach długości rzędu kilku procent długości przeciwwag można nie zmieniać.
a czy taką anteną da rade słuchać od 108 ? lotniska, wieża, ground ?
Tak, da się, tylko najlepiej dostosować długość promiennika i przeciwwag do pasma lotniczego - promiennik powinien mieć ok. 57 cm, a przeciwwagi ok. 65 cm.
@@SierraEcho dziękuję, za kilka dni zabieram się do pracy :)
Jakiej aplikacji używasz?
Amateur Radio Toolkit
Jeśli Pan robi antenę na 145 mhz to czy będze ona odbierać pasma np 155mhz
Oczywiście, że tak.
@@SierraEcho a czy będzie odbierać niszę pasma np 120mhz
Jaki zasięg ma ta antena
Myślę, że podobny jak fabryczna - czyli między dwoma takimi samymi radiotelefonami od kilku do kilkunastu kilometrów, w zależności od ukształtowania terenu i poziomu zakłóceń.
Robił pan antenę pod cb radio mam przenośne ale myślę ręczne i samochodowe to te same parametry a chętnie bym coś zbudował na balkon..
Jeszcze nie ale kto wie, może zrobię ;)
Witam może mi pan wysłać zdjęcie aplikacji bo nie widać na filmiku
Aplikacja nazywa się Amateur Radio Toolkit
Czy nie idzie ustawić tam języka polskiego
@@marekganczarski5642 Tylko po angielsku
Witaj, wiem ze późno piszę, ale czy możesz mi napisać więcej o tych rurkach? Bo nie mogę nigdzie u mnie znaleźć :( A może w jakimś markecie znajdę?
Na pewno są w Obi i Mrówce.
@@SierraEcho dzięki! Jutro się przejadę.
@@SierraEcho Witam. Mam pytanie. Jak działa to oblicznie częstotliwości? Załóżmy że robię antenę pod 250mhz to jaki jest zakres działania. Od 100 do 250 czy mniej.
@@kontoprywatne2652 Antena zestrojona pod częstotliwość np. 250 MHz będzie najlepiej działała plus minus kilkanaście-kilkadziesiąt MHz, w zależności od grubości rurek.
@@SierraEcho dzieki za odpowiedz. Da sie zrobic antena ktora bedzie łapała czestotliwosc od 100 do 300 mhz?
Witam fajne filmiki dobre stare krótkofalarstwo tak wyglądało czyli zrób to sam masz jakiś fajny patent na antenę 5/8 na 145 MHz może to by uaktywniło to pasmo 73!
Będę robił antenę 5/8 także na pasmo 2m. Ale ono jest aktywne ;)
Podał byś nazwę aplikacji . Dzięki
Edit :) Aplikacja nazywa się Amateur Radio Toolkit.
Witam pana czy drut aluminiowy 10 milimetrów grubości może być do budowy takiej anteny
Taka antena jest w stanie odebrać pasmo lotnicze 122 mhz ???
Tak
Ok Wielkie dzięki ;] @@SierraEcho
Witam serdecznie. Mam pytanie czy rurka aluminiowa może być malowana czy musi być surowa? Czy ma to jakieś znaczenie?
Może być malowana, nie ma to znaczenia.
Zamiast alu na przeciwwagi można mieć rurki mosiężne z dolutowanymi kabeloczkami I nie trzeba zaciskać alu
Oczywiście.
Witam,czy będzie się nadawała ta antena również do nasłuchu pasma lotniczego?
Jak najbardziej, tylko trzeba ją zrobić na cząstotliwości 120-130 MHz (dłuższy promiennik)
@@SierraEcho ok dziękuję za informacje.
Mogę prosić spis materiałów?
gniazdo UC1, rurka aluminiowa 2 x 1m, rurka mosiężna/miedziana 1m
Mogę prosić o informację jaki kabel kupić?
Jaki zysk?
Nigdzie nie znalazłem tej informacji.
GP z zasady ma 0 dB
Jest to antrna jednopasmowa na 2m. Na 70cm się stroi ale nic poza tym.
Jak nazywa się owa aplikacja ?
Amateur Radio Toolkit
@@SierraEcho dzięki Kolego
DESDE URUGUAY,, MONTEVIDEO LASTIMA QUE NO MUESTRA LAS MEDIDAS DE LOS RADIALES ESTA MUY BIEN CONSTRUIDA 73 ..CORDIALES..
Hej, bardzo mnie wciągnęło krótkofalarstwo, czas na licencje i dwa pytania mam co do anteny którą robisz. Pierwsze z nich to: Czy antena może być na strychu pod dachem przykrytym dachówką ceramiczną? Czy robiąc taką samą antenę jak prezentowana lecz 1/2 wymiarów czy zostanę na tych częśtotliwościach tylko zasięg się zmniejszy?
Co do rurki mosiężnej. Idąc za słowami "dostępną w prawie każdym markecie budowlanym" zwiedziłem całe swoje miasto 😅 I co? Brak. Wszyscy wielkie oczy co ja szukam. I skończy się na miedziaku 😂
Może być miedziak. Kupowałem w Obi. Ostatnio też tam je widziałem.
@@SierraEcho u mnie tylko Mrówka i Brico. Obleciałem jeszcze inne mniejsze ale nie było. Miedziak już ogarnięty.
@@SierraEchoa apka niestety nie działa na moimi telefonie 😤
Idealna na PMR 😂
Witam Kupie taka Antene od Pana Prosze o Komtakt
Вау🎉