21. 4. Kako se pravi belo vino - IV deo - kraj alkoholne fermentacije i rezime

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 січ 2025

КОМЕНТАРІ •

  • @mehoklempo1468
    @mehoklempo1468 2 роки тому

    Hvala za sve savjete, živi i zdravi bili.

  • @petrovicsasa9974
    @petrovicsasa9974 2 роки тому

    Svaka čast još jednom 👏👏👏😀. Mislim da se to “lepljenje” kod nas kaže bistrenje.
    Bilo bi lepo da napraviš dva videa za nas koji se u vinologiju ne razumemo ič a hteli bi da u kućnim usiovima napravimo dvatries litra vina pa sad bi jedan video bio za crno a jedan za belo. Da objasniš sa jednim minimalističkim priatupom u pogledu sudova, opreme i hemije. Od berbe do flaširanja. To bi bilo vrhunski!

    • @vinologija5644
      @vinologija5644  2 роки тому +1

      pa ima bre svi postupci sam obajsnio, samo u vise videa, sve ima, cak i punjenje, gledaj malo

    • @petrovicsasa9974
      @petrovicsasa9974 2 роки тому

      @@vinologija5644 gledam redom. Ja ti predložih a ti se nemoj ljutiš :)

    • @nikolapolovic88
      @nikolapolovic88 2 роки тому

      Ево укратко шта треба за минималну производњу вина, по мени.
      Каца 500л са поклопцем, буре од 200л и од 100л (она као за кисели купус), једна перфорирана чинија која кнап стаје у отвор од бурета (мој изум ;-) коју ћеш наћи у радњама за производе од пластике, канта од 10л и један инокса суд од 100литара за вино. Преко тога иде муљача која одваја петиљки и пумпица за претакање то гледаш да позајмио од некога. И онда иде овако:
      Смуљаш 200кг црног грожђа са одвајањем петиљки. У мошт прво додаш ензиме (2грама на 100кг) размућене у деминерализованој води и добро промуљаш добро опраном мотиком, па након 20мин додаш 10грама винобрана на 100кг грожђа исто размућеног у деми води и исто добро промуљаш. Након једно сат времена, додаш квасце смућене у заштити за квасце, опет у деми води, припрема на паковању. Пратиш упутство да ти разлика у температуратури не буде већа од 10 степени, али једноставно сачекаш да се фино охлади припремљени квасац на скоро темп ваздуха само не чекаш дуже од пола сата. Када их додаш исто добро промуљаш. Ставиш поклопац, само не да је херметички затворен. Када почне да ври провјераваш термометром температуру и хладиш мошт. Два бидона са водом убациш у замрзивач и онда један по један их мијењаш у мошту на сваки 24 сата и тако хладиш мошт. 3 пута дневно муљаш али тек када крене врење. Ја сам најљепше вино добио када ми је темп била од 20 до 23 степена. Савјет из књиге је да од почетка ферментације па осмог дана проциједиш ширу од тропа због боје да не цитирам, ако преври прије тога онда одмах по завршетку врења. То урадиш са оном ванглом у буре од 200л, а у буре од 100л стављаш оцијеђени троп. Ја троп бацим јер од њега нема вајде јер је скоро сув. На поклопцу бурета од 200л ставите то јест купите и уградите врањ за врење. Сада шира-вино мора да заврши ферментацију и онда или му се додају малолактичке бактерије или се пусти само да изврши тиху ферментацију. Ја стављам бактерије јер хоћу одмах да почне. И сад сваки дан се гледа врањ. Мора да има по који балончић и то баш ријетко. У суштини њему ту неће бити ништа, ја га оставим 15 дана и онда преточим негледајући врањ. Претакање вршим пумпицом, на крају цријева вежем једну тшљакицу да могу цријево да држим тачно у средину бурета, и обавезно близу површине! И полако се извлачи и пумпа у инокс суд за вино, када се појави муљ гледа се што више да се извуче али да се муљ не усиса и то је то. Од муља печеш комовицу, неко је дода у онај троп али се троп обично поквари тј укисели до тада. У вино се дода 6грама винобрана умијешаног у деми води. Стави се пливајући поклопац и налије парафинско уље. Сачекати два дана да се винобран умијеша и онда тек пити младо вино. Претакање вина иде једном прије нове године у децембру са додавањем 6 грама винобрана (умијешаног у деми води) након претакања а други пут прије врућина у априлу. Ја га тад избистрим средством на бази бјеланца јајета најбитније умјешаног у деми води никако у шири! тј додам га 10 дана прије претакања и 6 грама винобрана. Префилтришем пумпом са филтерима у оно исто буре од 200 литара, и одатле пуним боце илига вратим у инокс суд због чесмице јер ми је лакше одатле да пуним боце
      И то је то :-)
      Има и ово, неко не ставља ни винобран ни квасце и добије исти процес али један од услова је да му вино мора имати сладор минимум 24. Јер онда алкохол, како кажу, чува вино. Ја то не преферира јер је боље а и сигурноје вино овако направљено, у то сам сигуран.
      Е сад за бијело овакав "примитивнији" начин, неки други пут ако неко пита. :-)

  • @milanlicina442
    @milanlicina442 2 роки тому

    Samo malo, vi dakle nakon zavrsene fermentacije dodajete sredstvo za bistrenje i cekate desetak dana pa filtrirate. To onda znaci da vino bude na talogu tih desetak dana jer kod mene prosle godine i poslije fermentacije je bilo taloga malo na dnu tanka. Inače sam početnik

    • @vinologija5644
      @vinologija5644  2 роки тому

      nakon zavrsene fermentacije se dodaje SO2 i zatvori se dobro.
      kad se odluci da se puni u flase (posle 1 mesec ili 10 meseci nakon fermentacije, potpuno nebitno kad), dodaje se sredstvo za bistrenje, ceka se 10 dana, filtrira se i onda se puni u flase.

  • @lukajankovic4279
    @lukajankovic4279 2 роки тому

    Pozdrav.Kad se zavrsi fermentacija,ako je burna trajala 6 7 dana,kad dodava vinobran i parafunsko ulje ?Radi se o bijelom vinu

    • @vinologija5644
      @vinologija5644  2 роки тому

      belo vino mora bar 2 nedelje da fermentise, ako se zavrsilo za 6-7 dana kao sto kazes onda si izgubio sve arome, nije lose ali nemas arome. Kad se zavrsi, otoci i stavi 5-6 grama SO2 na 100 litra vina, zatvori i cepaj za meze.

    • @lukajankovic4279
      @lukajankovic4279 2 роки тому

      Smije li jos 2 3 dana da stoji u inox bez plivajiceg poklopca?

    • @vinologija5644
      @vinologija5644  2 роки тому

      @@lukajankovic4279 ne znam sta je to "plivajuci poklopac". u sustini, kad se zavrsi fermentacija, kao sto rekoh otoci se i doda se SO2, a sad ako hoces moze da ga drzis nezatvoreno samo ne vidim koja je poenta, mada nece nista strasno da mu bude za dan-2.

  • @ajdinhalilovic2788
    @ajdinhalilovic2788 2 роки тому

    Koliko traju postupci od muljanja, presanja grozdja pa do kraja fermentacije soka od bijelog grozdja

    • @vinologija5644
      @vinologija5644  2 роки тому

      od pocetka do kraja fermentacije 10-12 dana, mada nije to kraj posla, jer nakon toga ide leplenje, pa filtracija i na kraju punjenje koje se za belo obicno radi januar-mart jer nije preporucljivo da belo vino sedi po tankovima jer je u flasi najbezbednije