Dobry temat niech elementy spawają dobierając zozmiar spoin i dzielą materiał na części i spawają etapami to pomoże.pamiętając jak ciągnie materiał podczas skurczu .o dennie materiał kurczy się na metrze 1 mm. Pozdrawiam
Poruszyłeś ciekawy temat, wiedzą o prostowaniu płomieniowym przyda się każdemu kto zajmuje się spawaniem. Należy podkreślić że do tej metody niezbędny jest palnik acetylen/propan+tlen. Ciepło musi zostać wprowadzone w materiał szybko dlatego palniki, nie wykorzystujące tlenu, a jedynie paliwo nie nadają się do tego zadania. Drugą ważną sprawą jest to, że stal, kiedy zostanie rozgrzana rozszerza się, po wystygnięciu wraca do pierwotnego wymiaru. Aby skutecznie wyprostować materiał musi działać na niego siła, niewielka, ale jednak. Aby potwierdzić to co napisałem zrób test utnij dwa równe kawałki pręta np fi20 jeden pozostaw na płaskiej powierzchni i nagrzej palnikiem do czerwoności, pozostaw do wystygnięcia i zmierz średnicę i długość. Drugi kawałek wkręć w imadło, krawędzie cięte pręta w stronę szczęk imadła, ściśnij nie jakoś ekstremalnie mocno, tak jak normalnie mocuje się element w imadle. Nagrzej palnikiem do czerwoności, pozostaw do wystygnięcia. Wałek prawdopodobnie wypadnie z imadła po ostygnięciu i będzie miał większą średnicę niż pierwotnie. Pozdrawiam
Dzięki za dodatkowe informacje dobrze Wyjaśniłeś to zagadnienie bo w sumie tutaj nie zwróciłem na to uwagi na filmie dlaczego akurat tak się dzieje że po zagrzaniu element nie odkształca się z powrotem do pierwotnego położenia.
Czekam na testy suchego Chińczyka W pracy sam trochę prostuje ale to co umiem to nauczyłem się podglądając starych wyżeraczy którzy nie byli skłonni do przekazania wiedzy, musiałem udawać że pracuję i podglądałem puki co radzę sobie ale na początku to więcej niszczyłem niż naprawiałem Pozdrawiam w szczególności tych opornych co wiedzę do grobu zabierają
prostowanie na ciepło ma jeden minus, jeśli konstrukcje będą później ocynkowane ogniowo, w miejscu grzania warstwa ocynku będzie grubsza i przed malowaniem trzeba szlifować a ciężko to zrobić żeby się nie przedrzeć do gołego metalu,.
Jakiś czas temu budując prasę coś w stylu jak Ty Adamie, wzmocniłem ceówki płaskownikami, oczywiście skończyło się tym że z ceówki zrobiły się banany xD Udało się to dość dobrze naprostować używając spawarki i napawując paski na dłuższym boku ceownika, tak po kawałku napawając, szlifując itd. udało się zniwelować bananowość :D
Prostowałem takim sposobem profil 20x20x2. Profil długości około 70cm ale w połowie był przyspawany do niego drugi pod kątem 90s i odkształcił się ok 4mm. Miałem grubszy profil do którego przykręciłem go ściskami stolarskimi wyprostował się a miejsce krzywizny grzałem palnikiem i czekałem aż ostygnie. Po 3 grzaniach udało się, wyszło ładnie różnica była kilka dzięsiątek mm.
Ja widziałem jak w Newagu prostowali przy pomocy palników, blachy pociągów " karoserię ?". Jedna osoba nagrzewała palnikiem płaszczyznę a druga sprężonym powietrzem studziła dany element. Niektóre blachy dość pofałdowane po tym procesie wyglądały bardzo ładnie ;).
Hej, a ja kupiłem daaawno temu mokrego chinczyka i PE było dobrze podłączone. Tata mi kiedyś opowiadał jak spawarką z kolegami gdzieś na jakiejś bazie jeszcze za komuny prostowali szyny kolejowe.
A mnie tej nocy przyśniło się, że zespawałem pękniętą tarczę hamulcową i tak się pogięła że tragedia.. Wrzuciłem na tokarkę aby ją wyrównać😶 Dobrze że nie zdążyłem zamontować, bo się obudziłem 😁
@@AdamMaszynotwor Jeśli uda mi się wstrzelić w ten sen, to zdam relację, ale czarno to widzę 😁
2 роки тому
Fajna sprawa, niestety nie znałem tej metody. A zdarzyło mi się że przesadziłem podczas spawania i blacha się zdeformowała. Efekt był taki że poszła na złom, albo na drobniejsze detale. Pozdro Adam.
Pragnąłbym zakupić zestaw do warsztatu taty jednakże nie mam pojęcia który byłby najlepszy. Proszę zatem o poradę. Poszukuję zestawu który w 80 procentach służyłby do podgrzewania a w 20 procentach do przecinania. Jest to warsztat ślusarski / kuźnia w której wykonywane są bramy i ogrodzenia a więc w grę wchodzi miejscowe podgrzanie materiału do jego uformowania /zgięcia go, nagrzewania nitów tak aby je zamknąć itd. jeśli chodzi o cięcie to do max 12mm. Proszę mi pomóc i doradzić który z zestawów byłby do tego najlepszy propan/tlen czy tez acetylen . Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
NIe wiedzę potrzeby do stosowania Acetylenu .. propan tlen ciąłem i 30mm. Do podgrzewania są specialne palniki ale da sie też i tym docięcia ale skoro grzanie to 80% to może warto allegro.pl/oferta/palnik-do-podgrzewania-propan-tlen-perun-pg-216pz-13008371610?# acetylen potrafi dać wyższa temp. i można spawać takie jego zalety. zresztą nie będzie się rozpisywać :) skopiowałem z forum Raczej więcej jest zalet niż wad. 1. Mniejsza temperatura , wiec przy dużych powierzchniach blachy mniej się utwardza krawędź po cięciu. 2. Zwiększone zużycie gazu propan o ok. 5-10% 3. Zdecydowanie wolniej zużywające się elementy jak dysze , inżektory ( o ile takie są w palniku ) 4. Głośniejsza praca palnika. Przy kiepskiej jakości gazu pojawia się woda. 5. Szybkość cięcia mniejsza , ale to teoria a praktyka , nie różni się niczym od acetylenu. 6. 18G2A(S355J2G3), st3S(S235JR) oraz 40H – to są zwykłe blachy , lepsze gatunkowo , trudnościeralne i trudno spawalne. Dla cięcia nich propanem nie ma przeszkód. 7. Propan jest tańszym gazem niż acetylen i bezpieczniejszym po nikąd. Nie ma tak dużego ryzyka cofnięcia płomienia do palnika. 8. Krótszy czas nagrzewania niż acetylenem ale to nie dzięki temperaturze płomienia ale dzięki zwiększonemu ciśnieniu który jak się stal zaczyna topić to po przez wydmuch gazu robi się krater i ciężko się w palić a zawinięty płomień powoduje nagrzewanie się dyszy i jej uszkodzenie. 9. Brak zatłuszczania urządzeń pracujących z gazem palnym jak acetylen. Propan nie zatłuszcza i nie tworzy się sadza jak po acetylenie. 10. Ekologia … zdecydowanie mniej związków chemicznych szkodliwych z samego gazu propan wędruje do atmosfery. 11. Zużycie palników …. Nie ma czegoś takiego. Jak się palnika nie zniszczy samemu to gaz go na pewno nie uszkodzi. 12. Acetylen … ze względu na ten gaz należy unikać części w jego instalacji miedzianych. Tego problemu nie ma przy propanie. 13. Zdecydowanie wolniej kruszeje wąż – guma w wężu przy propanie niż przy acetylenie. Tu niszczy gumę głównie aceton. 14. Zasady termiki cięcia takie same przy propanie , tetronie , acetylenie , metanie. Różnica jedynie w parametrach cięcia a dokładniej w ciśnieniach gazów. 15. Inne są dysze dla acetylenu i tetronu a inne dla propanu i metanu. Po prostu inna konstrukcja części wylotowej. 16. Bezpieczniki gazowe są takie same dla wszystkich wymienionych wyżej gazów. 17. Prowadzenie wysokościowe palnika. Dokładnie takie samo dla wszystkich wyżej wymienionych gazów. 18. Zdecydowana większość czujników pojemnościowych lepiej się zachowuje podczas cięcia krawędzi blachy przy propanie i metanie niż przy acetylenie. Magnetyka blachy mniej się zmienia. Ale to wyczują wprawni i doświadczeni operatorzy maszyn. Jak będziesz miał więcej pytań to pytaj. Jak wiem to odpowiem. Ceny tych medi nie znam osobiście ale z opini klientów wiem że wola propan lub metan.
No może nie tak szeroko jakby to było konieczne żeby faktycznie zgłębić te zagadnienie Ale też nie jestem w pełni kompetentny żeby ten temat szeroko omawiać Jednakże chciałem zaznaczyć że takie możliwości istnieją i że warto popróbować:)
Odnośnie zamawiania z Ali na paczkomat. Miałem dwie przesyłki takie, w których strona chińska zmieniła operatora na PP. Skutek był taki, że PP miał dostarczyć przesyłkę na adres paczkomatu. Mogłem potestować co by było gdyby, ale mi zależało więc po prostu dogadałem się z kurierami, którzy mi ostatecznie zostawili to w :mojej" żabce. Chyba to już jednak ogarnęli i jest ok, bo więcej razy to się nie powtórzyło :)
Dziś przyszła następna paczka też wszystko OK . Na allegro też się tak zdążało i znaczkomatami i z kurierami (odbiór miał być w puckie np. sklep czy stacja paliw a sprzedawca z punktu zrobił adresata)
@@AdamMaszynotwor Niewykluczone, ale to już błąd sprzedawcy. W przypadku tych przesyłek z ALI to był błąd w logistyce. Sprzedawca nadawał prawidłowo a logistyka zmieniała operatora. Natomiast mimo wszystko wygodnie było brać z Chin na paczkomat. Od miesiąca już tego nie robię, bo mi zrobili nową filię UP 50m od domu czyli w połowie drogi do najbliższego paczkomatu. Wcześniej na pocztę trzeba było znacznie dalej dymać :)
Liczyłem na to że pokażesz coś ciekawszego mając na myślisz coś trudniejszego. A co do prostowania mostu to z tego co ja wiem to nie bawią się w to tylko odcinają i wspawują drugi element
Każdy z widzów ma inny poziom .. ja zresztą też w różnych tematach mam inny Level. Akurat w prostowaniu mam niski więc bardziej chciałem naświetlić temat że taka metoda istnieje niż uczyć jak to robić najlepiej ;)
@@AdamMaszynotwor ok pokazałeś ale po co męczyć z tym skoro masz gotowe formatki? Pracowałem przy montażu balustrad z nierdzewnek i nie widziałem żeby ktoś to robił to co ty. Istnieje taka możliwość i sposób ok spoko ale skoro twój poziom jest niski to po co pokazujesz skoro nic nie wiesz?
@@2fast2furious53 A ja pracuje z wielkim gabarytem prostowanie detali w ten sposób to standardowe zabiegi w takiej branży. (poręczy z nierdzewki raczej nie sprawdza się na czujnik zegarowy) Nie rozumiemy się - wiem więcej niż przeciętny hobbysta amator ale mniej niż zawodowy spawalnik "prostowacz". więc nie jest taż że nic nie wiem Po co pokazywać chociażby dla zainteresowania tematem, prezentacji iż jest możliwość wykorzystania takiej technologii itp. Wystarczy czasem że zobaczę film o toczeniu ale przez pare sek. w tle widać jak inny gośćcu stosuje jakiś ciekawy patent czy narzędzie - to mi wystarczy by powiedzieć "oooo ale patent może się kiedyś przydąć dobrze wiedzieć" Np. ten film ua-cam.com/users/shortswg8kI7L7hf0?feature=share niewiele wyjaśnia ale za to pokazuje fajny potent o którym wcześniej nie wiedziałam .. jeśli będę chciał poznać szczegóły wiem już czego szukać i o co pytać w środowisku druki 3D Ps. co masz na myśli że mam gotowe formatki? formatka to raczej wycięta blacha o danym formacie.
Cześć Adam, będziesz coś jeszcze kręcił o tej podzielnicy? bardzo interesuje mnie ten temat. Wrzeciono też ciekawy temat, od pewnego czasu myślę o zrobieniu sobie przystawki na tokarkę do szlifowania otworów. Ciekaw jestem Twojego zdania na ten temat.
Tak oczywiście będę kontynuował temat po dzielnicy Trochę mi się to rozciąga bo mam inne ważne sprawy. Właśnie w tym celu ten suchy Chińczyk powinien znać egzamin ale zobaczymy.
Ciekawy filmik na ten temat pod linkiem: ua-cam.com/video/2rFWCPvvWrI/v-deo.html Pod koniec fajne przykłady: Używają palników do kształtowania blach na poszycia okrętowe ua-cam.com/video/2rFWCPvvWrI/v-deo.html Jeszcze jedni panowie zrobili most z prostej belki za pomocą palników ua-cam.com/video/2rFWCPvvWrI/v-deo.html
A czy palnikiem do lutowania da radę? Niby 1200 stopni daje. Do czerwonisci elementy metalowe mozna tym rozgrzać. Właśnie spawam furtki i troche mi ściąga kąty.
dobry temat z tym prostowaniem, szczerze pierwszy raz widzę, poza tym suchy chińczyk, konstrukcja, długie prowadnice liniowe - jakiś ploter do profili się szykuje ?
A tutaj to tematy mieszane w garażu powstaje jakaś tajna maszyna ja jestem tylko doradcą i udostępniam trochę przestrzeni i narzędzi ( jak kiedyś dostanę zgodę to trochę bardziej Pochwalę się tym projektem) Wrzeciono mam zamiar używać do kilku zadań na pierwszy ogień pójdzie przystawka do szlifowania na tokarce.. mam kilka takich robót gdzie muszę obrabiać hartowane noże pierścieniowe jest to upierdliwe bo mimo że radzę sobie jakoś płytkami to jednak odpycha i jest problem utrzymać tolerancję a w środku akurat mam pasowanie.
No nie wiem żeby mechanicznie go wyprostować trzeba mieć jakieś warunki bramy gdzieś Zaprzeć jakiejś siłownik lewarek bo tak pod ciężarem ciała to raczej nie poszłoby Szczególnie że to ta szersza strona wymagała prostowania
@@AdamMaszynotwor a jak to wygląda na profil 50x20x2, jak był banan to spokojnie pod ciężarem ciała przy takiej długości :) Przy krótkich elementach lub punktowo zgiętych to prasa albo właśnie ogień. No ale chociaż był powód aby ciekawy filmik nagrać :) pozdrawiam
Czy możecie polecić jakiś relatywnie tani palnik do domowego warsztatu? Czy takie zestawy do lutowania twardego za ok 500zl na kartusze tlenowe 1l beda ok?
To znaczy nie wiem czy to jest relatywnie tanie i czy nie posiadasz więcej miejsca żeby złożyć sobie taki zestaw jak mój czyli palnik na propan tlen węże bezpieczniki reduktory zwykła butla 11 gazowa i butla tlenowa. Wcześniej Kupiłem na Allegro taką małą butlę tlenową ale to starczało na bardzo krótko coś zagrzałem coś uciąłem i było po butli allegro.pl/oferta/palnik-gazowy-zestaw-do-lutowania-spawania-wozek-6985177543 Okej dobra teraz widzę że to wszystko mocno podrożało allegro.pl/oferta/palnik-do-ciecia-propan-tlen-waz-25m-reduktory-11930601016?# Wydaje mi się że gdy ja składałem swój zestaw to butla kosztowała z tlenem około 180 zł wymiana butli jakieś 30 zł butla propan około 100 zł wymiana 60 zł zestaw reduktor węże i palnik do cięcia około 400 zł Tak przynajmniej pamiętam Niestety tego sklepu gdzie kupowałem już nie ma Nie mam jak sprawdzić.
Jeśli kogoś interesuje dalsze zgłębienie tematu prostowania termicznego to zapraszam do zapoznania się z tym materiałem: ua-cam.com/video/IxzV9VeUpLY/v-deo.html
Ciekawy temat, nie znałem.👍 Wychodzi na to że metal po podgrzaniu i wystygnięciu kurczy się bardziej w porównaniu do swojego wymiaru wyjściowego, dobrze to rozumiem??🤔 Podczas spawania jest to dla mnie oczywiste że ściąga bo aplikujemy od razu gorący metal w spoinę a po wystygnięciu się kurczy ale w tej operacji startujemy z zimnego. Możesz podać linka do tych noży z ali?
www.aliexpress.com/item/4000909061671.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1c24QRA3nQ www.aliexpress.com/item/4000272417899.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1c24QRA3nQ Nie ogrzany materiał próbuje się rozsunąć na boki ale zimny mu nie pozwala więc w miejscu ogrzania się spęcznia (odkształca trwale) gdy stygnie zaczyna zmniejszać objętość i tym samym ciągnie
Mam takie wrzeciono od kilku lat. Działa cały czas poprawnie, tylko zwiewa wióry bo wylot powietrza jest dołem. Ciekawostką - u mnie była informacja o minimalnych obrotach na poziomie 8000, a tu na stronie vevor widzę 12000. Jakie macie doświadczenia. Czy faktycznie niskie (10000 i mniej) obroty niszczą te wrzeciona.
W sumie ciężko powiedzieć Prawdopodobnie chodzi o chłodzenie to samo dzieje się jeżeli mamy zwykłe silniki asynchroniczne i używamy falownika poniżej 50 Hz wtedy też chłodzenie nie jest tak wydajne i należy stosować chłodzenie obce. Czy Jakieś jeszcze inne negatywne czynniki mogą występować to ciężko mi stwierdzić
@@AdamMaszynotwor No i jest. For low speed spindles, under 10KRPM, vibration forces may not be severe. However, for high speed spindles, vibration due to imbalance can cause poor surface finish, rapid tool wear and spindle bearing damage.
A jak to zrobić bez palnika? Chcę wyprostować ceowniki więc wymyśliłem aby dociągnąć je ściskami, jeden do drugiego, wtedy utworzy się prosta linia pod poziomicą bez szczelin i poheftować to, poczekać aż ostygnie i odciąć. Ma to sens? Wyprostuję je w ten sposób czy wrócą one z powrotem do pierwotnego kształtu?
raczej wróci bo odkształcisz go sprężyście... 1- prasa lub lewarek ewentualnie jakaś rama i rucku i łańcuchy 2- napawanie zamiast grzania palnikiem 3- grzanie TIG
@@AdamMaszynotwor Udało się ten krótki bok ceownika na którym będzie leżał blat wyprostować, został jeszcze jakiś 1 mm na środku do skorygowania, ale za to ten długi bok wygięło w banan na ok. 1 cm. Jak to teraz podgrzać aby go wyprostować i żeby ten wyprostowany, krótki bok z powrotem się nie pokrzywił? Oczywiście robię to przez napawanie.
Oczywiście to jest istotna sprawa żeby nie przesadzić i grzać w odpowiednich miejscach ale nie da się tego że tak powiem po prostu powiedzieć tylko wymaga to praktyki czasem jeżeli wiemy że coś może nam wygiąć warto jest zagrzać najpierw z drugiej strony przed spawaniem Zresztą tutaj bardziej chciałem zakomunikować że taka metoda istnieje i warto się z nią zapoznać Ja też nie jestem jakimś spawalnikiem zawodowym żebym mógł tutaj doradzać w tym miejscu zagrzać w tym miejscu schłodzić a tutaj wywiercić dziurkę i będzie prosto
@@Progeniusz jest to możliwe lecz prawie niespotykane jeżeli spoina jest prawidłowa. Do takich pęknięć zazwyczaj dochodzi tuż przed lub czasem za spoina w miejscu łączenia. Generalnie temat rzeka gdyż jest wiele czynników np plastyczność materialu, samo spawanie często wymaga podgrzewania przed spawaniem (najczęściej spotykane w materiałach z grupy crmo)jak chcesz coś więcej wiedzy w tym temacie to możesz się skontakowac ze mną przez Adama a opowiem ci co wiem a coś tam wiedzy nabyłem która na dość zaawansowane procesy jest potrzebna jednak są ludzie którzy robią to dłużej i tylko to i mają jeszcze większą wiedzę ,pozdro
Takie prostowanie chyba nazywa się odprężaniem materiału, pamiętam jak bramę na działce robili i boczne filary tak prostowali i ramę w kilku miejscach wygięte po spawaniu. Co do paczkomatu Allie to albo dostałeś z polskiego magazynu lub blisko w europie bo z chin nigdy tak szybko nie dojdzie. Zamawiając kiedyś telefon z priorytetem jakąś dopłatą dostałem w 3 tygodnie myślę, że krócej nie da rady no chyba, że samolotem :P
Nic mi na ten temat nie wiadomo według AliExpress nadany z Chin... Myślę że wielu klientów szuka wysyłki z Europy więc nie wiem czemu mieliby nie chwalić się tym faktem. Dzisiaj doszły kolejne płytki tym razem frezarskie też zamówione niecałe 3 tygodnie temu.
@@AdamMaszynotwor zamówiłem frezy z chin do dremela dostałem po 3 dniach i to do paczkomatu O_o w opisie było 22-90 dni dostawa listem. Nie patrz na to różne firmy i osoby magazyny pracują dla nich i z różnych magazynów w europie wysyłają. Drukarkę 3D miałem drugiego dnia po zakupie na alliexpres
To pomnik tego typu allegro.pl/oferta/palnik-65cm-do-ciecia-propan-tlen-4x-dysza-3-100mm-12838552955?# Teoretycznie nie służą do podgrzewania ale tak sobie go tutaj wykorzystuje bo innego nie mam. Jest to palnik do cięcia No i faktycznie najpierw zanim zaczniemy ciąć musimy zagrzać materiał w miejscu gdzie zaczynamy więc ten płomień powstały po odkręceniu samych zaworków. Następnie gdy już ten punkt mamy rozgrzany prawie do białości to naciskamy dźwignię która uruchamia przedmuch i to ten przedmuch powoduje wydmuchanie urobku i odparowanie
Bzdury. Samo hartowanie to zupełnie inny proces i nie ma tutaj nic do rzeczy. Na filmie widzisz umiejętne wykorzystanie właściwości stali - rozszerzalności cieplnej liniowej. W skrócie: nagrzana stal zwiększa swoja objętość, stygnąć kurczy się i tyle.
Aż tak się nie zagłębiałem w tematy hartowania ale jeżeli już się kurczy to w wyniku jakichś przemian chemicznych. Tutaj jest trochę inna sytuacja Grzeje punktowo więc metal próbuję się w tym miejscu rozszerzyć ale nie bardzo może więc następuje nieznaczne spęcznienie rozgrzanego fragmentu . Następnie gdy się studzi z racji że trochę go rozepchnęło jest tak jakby krótszy więc gdy stygnie ściąga bardziej. Zresztą tutaj w komentarzach jest film Co prawda anglojęzyczny ale na tyle dobre animacje że można zrozumieć.
Sprawdzonego sklepu nie mam po prostu patrzę po cenach i po cenach i Zamawiam 99% za kopułów z AliExpress mam udanych a ten 1% to i tak AliExpress stanęło po mojej stronie i albo miałem zwrot pieniędzy Albo jeszcze raz wysłano mi produkt .
Nie trzymajcie za długo aluminiowej łaty czy też poziomicy na zagrzany materiale gdyz Alu szybka nabiera tempa i może wam się zamiast materiał prostować to poziomica giąć ;)
Chyba to będzie ten allegro.pl/oferta/palnik-do-ciecia-propan-tlen-waz-25m-reduktory-11930601016?# Tego sklepu gdzie kupowałem już nie ma więc dokładnie nie powiem
Acetylen nadaje się także do spawania a propon już niestety nie jak dobrze pamiętam w pracy tyle nie mamy też wyższą temperaturę. Są nigdy acetylenu nie kupowałem ale gość u którego kiedyś robiłem powiedział mi że tną propanem bo acetylen się nie opłaca więc być może dochodzi też aspekt ceny.
Spotkałem się z prostowaniem gdzie z jednej strony monter grzał palnikiem, a pomocník uderzał młotem. Przypuszczam, że taki profil ogarnęli by w 15min. Nie wiem jednak jak taki element zachowuje się późniejszym czasie i który sposób finalnie będzie lepszy. Ps. Jaką maszynę budujesz ? Widzę konkretne prowadnice 😎🤟
To znaczy Owszem można przełożyć dodatkową siłę wtedy pęcznienie w nagrzanym miejscu jest większe i po styknięciu bardziej ciągnie. Maszyna jaka Tam powstaje to jakaś tajemna tajemnica Ja tylko pomagam i służę radą pomieszczeniem i narzędziem Ale kiedyś jak dostanę zgodę to coś opublikuje:)
A tak to co robisz z tych prowadnic, na plazmę trochę za wąskie. P.S. z tym paczkomatem z ali, to lipa zamówiołem parę razy i kilka doszło do paczkomatu, ale były też takie które nie były zaznaczone przez chińczyka że to na paczkomat i wysłali na adres sklepu.
To jakiś tajny projekt Zresztą nie mój ale jak dostanę zgodę to kiedyś opublikuję jestem tam tylko pomocnikiem i doradcą. Nie wiem być może naprawili już problem bo na razie wszystkie paczki Doszły na paczkomat kilka osób napisało to samo co Ty... ale takie problemy Zdarzały się też na Allegro jacyś mniej ogarnięci sprzedawcy czy może mniej spostrzegawczy wysyłali właśnie na adres sklepu albo nawet gdy przesyłka była wysyłana kurierem Odbiór w punkcie to też potrafili wysłać Tak jakby odbiorcą była na przykład stacja benzynowa.
Ciekawy materiał. Jak się ogląda jak ktoś to robi to wydaje się taaakie proste. A wcale takie nie jest 😂. Efekt końcowy bomba😊. Pozdrawiam😁
Super odcinek. Całkiem fajnie i sprawnie Ci to poszło. Profil praktycznie prosty. Elegancko wyjaśnione. Pozdrawiam😊
Dzięki:)
Dobry temat niech elementy spawają dobierając zozmiar spoin i dzielą materiał na części i spawają etapami to pomoże.pamiętając jak ciągnie materiał podczas skurczu .o dennie materiał kurczy się na metrze 1 mm. Pozdrawiam
Poruszyłeś ciekawy temat, wiedzą o prostowaniu płomieniowym przyda się każdemu kto zajmuje się spawaniem. Należy podkreślić że do tej metody niezbędny jest palnik acetylen/propan+tlen. Ciepło musi zostać wprowadzone w materiał szybko dlatego palniki, nie wykorzystujące tlenu, a jedynie paliwo nie nadają się do tego zadania. Drugą ważną sprawą jest to, że stal, kiedy zostanie rozgrzana rozszerza się, po wystygnięciu wraca do pierwotnego wymiaru. Aby skutecznie wyprostować materiał musi działać na niego siła, niewielka, ale jednak. Aby potwierdzić to co napisałem zrób test utnij dwa równe kawałki pręta np fi20 jeden pozostaw na płaskiej powierzchni i nagrzej palnikiem do czerwoności, pozostaw do wystygnięcia i zmierz średnicę i długość. Drugi kawałek wkręć w imadło, krawędzie cięte pręta w stronę szczęk imadła, ściśnij nie jakoś ekstremalnie mocno, tak jak normalnie mocuje się element w imadle. Nagrzej palnikiem do czerwoności, pozostaw do wystygnięcia. Wałek prawdopodobnie wypadnie z imadła po ostygnięciu i będzie miał większą średnicę niż pierwotnie. Pozdrawiam
Dzięki za dodatkowe informacje dobrze Wyjaśniłeś to zagadnienie bo w sumie tutaj nie zwróciłem na to uwagi na filmie dlaczego akurat tak się dzieje że po zagrzaniu element nie odkształca się z powrotem do pierwotnego położenia.
Czekam na testy suchego Chińczyka
W pracy sam trochę prostuje ale to co umiem to nauczyłem się podglądając starych wyżeraczy którzy nie byli skłonni do przekazania wiedzy, musiałem udawać że pracuję i podglądałem puki co radzę sobie ale na początku to więcej niszczyłem niż naprawiałem
Pozdrawiam w szczególności tych opornych co wiedzę do grobu zabierają
prostowanie na ciepło ma jeden minus, jeśli konstrukcje będą później ocynkowane ogniowo, w miejscu grzania warstwa ocynku będzie grubsza i przed malowaniem trzeba szlifować a ciężko to zrobić żeby się nie przedrzeć do gołego metalu,.
Ooo o o tym nie wiedziałem dzięki za cynk hehe "Dzięki za cynk" w temacie o cynkowaniu
Jestem wdzięczny ❤️👍❤️
Dziękuję za komentarz:) Cieszę się, że film się przydał :)
Bardzo ciekawy temat. Dzięki za film! :)
Super odcinek Adam,z chęcią posłuchał bym jeszcze jak opowiadasz o prostowaniu,np praską albo spawarką😉
Jakiś czas temu budując prasę coś w stylu jak Ty Adamie, wzmocniłem ceówki płaskownikami, oczywiście skończyło się tym że z ceówki zrobiły się banany xD Udało się to dość dobrze naprostować używając spawarki i napawując paski na dłuższym boku ceownika, tak po kawałku napawając, szlifując itd. udało się zniwelować bananowość :D
Dokładnie tam też kiedyś tak robiłem:)
Jak zwykle świetny materiał 🙂 fajnie że wspomniałeś również o prostowaniu przez napawanie, na "uparte" krzywizny nie ma nic skuteczniejszego 😁
No Jakoś trzeba sobie radzić:)
Właśnie w ubiegłym tygodniu kupiłem palnik, bo pierwsze moje półki były bananowe... Dzięki za wstrzelenie sie w temat! ;)
No widzisz jakaś telepatia:)
@@AdamMaszynotwor Jaka telepatia? Na pewno masz dostęp do PEGSUSów! ;)
Prostowałem takim sposobem profil 20x20x2. Profil długości około 70cm ale w połowie był przyspawany do niego drugi pod kątem 90s i odkształcił się ok 4mm. Miałem grubszy profil do którego przykręciłem go ściskami stolarskimi wyprostował się a miejsce krzywizny grzałem palnikiem i czekałem aż ostygnie. Po 3 grzaniach udało się, wyszło ładnie różnica była kilka dzięsiątek mm.
Good job :)
Świetny patent , dzięki! 👍
Ja widziałem jak w Newagu prostowali przy pomocy palników, blachy pociągów " karoserię ?". Jedna osoba nagrzewała palnikiem płaszczyznę a druga sprężonym powietrzem studziła dany element. Niektóre blachy dość pofałdowane po tym procesie wyglądały bardzo ładnie ;).
No to już wymaga nie złej wprawy żeby wiedzieć co gdzie i jak
@@AdamMaszynotwor No to już pewnie lata doświadczenia ;)
Właśnie tak - 'poziomnica'! Szacun! Większość ludzi sobie upraszcza i wymawia nieprawidłowo.
Oj Tutaj już była dyskusja przy poziomowaniu tokarki poziomica czy poziomica chyba dla bezpieczeństwa zacznę mówić waserwaga:)
Cześć Adam.
Palnik bardzo się przydaje i ma wiele zastosowań :)
Dokładnie:)
Hej, a ja kupiłem daaawno temu mokrego chinczyka i PE było dobrze podłączone. Tata mi kiedyś opowiadał jak spawarką z kolegami gdzieś na jakiejś bazie jeszcze za komuny prostowali szyny kolejowe.
Właśnie tak to było z tymi mokrymi Chińczykami że niektóre miały po tym wiele nie miało.
A mnie tej nocy przyśniło się, że zespawałem pękniętą tarczę hamulcową i tak się pogięła że tragedia.. Wrzuciłem na tokarkę aby ją wyrównać😶 Dobrze że nie zdążyłem zamontować, bo się obudziłem 😁
Dzisiaj musisz dośnić to do końca bo jestem ciekaw czy będą działać czy się rozsypią a jak się rozsypią to jaki będzie tego efekt:)
Wariaty
@@AdamMaszynotwor Jeśli uda mi się wstrzelić w ten sen, to zdam relację, ale czarno to widzę 😁
Fajna sprawa, niestety nie znałem tej metody. A zdarzyło mi się że przesadziłem podczas spawania i blacha się zdeformowała. Efekt był taki że poszła na złom, albo na drobniejsze detale. Pozdro Adam.
No czasem można sobie tą metodą zaoszczędzić sporo roboty lub właśnie uratować materiał
W sprawie wrzeciona: jeżeli silnik jest trójfazowy połączony w gwiazdę, to czwarty przewód jest środkiem gwiazdy i nie powinien być łączony z masą
tak oczywiście środek gwiazdy nie powinien ale obudowa powinna być pod przewód ochronny podłączona i po to gniazdo 4pinowe
Witam przydatny filmik pozdrawiam.
Super:)
Ciekawy sposób. Pozdrawiam.
dziękuje także pozdrowionka :)
Akurat zaopatrzyłem się w palnik, ale tylko propan-butan. Nie wiem czy da radę ale spróbować warto.
dzięki za odpowiedz
Pragnąłbym zakupić zestaw do warsztatu taty jednakże nie mam pojęcia który byłby najlepszy.
Proszę zatem o poradę.
Poszukuję zestawu który w 80 procentach służyłby do podgrzewania a w 20 procentach do przecinania.
Jest to warsztat ślusarski / kuźnia w której wykonywane są bramy i ogrodzenia a więc w grę wchodzi miejscowe podgrzanie materiału do jego uformowania /zgięcia go, nagrzewania nitów tak aby je zamknąć itd. jeśli chodzi o cięcie to do max 12mm.
Proszę mi pomóc i doradzić który z zestawów byłby do tego najlepszy propan/tlen czy tez acetylen . Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
NIe wiedzę potrzeby do stosowania Acetylenu .. propan tlen ciąłem i 30mm. Do podgrzewania są specialne palniki ale da sie też i tym docięcia ale skoro grzanie to 80% to może warto allegro.pl/oferta/palnik-do-podgrzewania-propan-tlen-perun-pg-216pz-13008371610?# acetylen potrafi dać wyższa temp. i można spawać takie jego zalety. zresztą nie będzie się rozpisywać :) skopiowałem z forum
Raczej więcej jest zalet niż wad.
1. Mniejsza temperatura , wiec przy dużych powierzchniach blachy mniej się utwardza krawędź po cięciu.
2. Zwiększone zużycie gazu propan o ok. 5-10%
3. Zdecydowanie wolniej zużywające się elementy jak dysze , inżektory ( o ile takie są w palniku )
4. Głośniejsza praca palnika. Przy kiepskiej jakości gazu pojawia się woda.
5. Szybkość cięcia mniejsza , ale to teoria a praktyka , nie różni się niczym od acetylenu.
6. 18G2A(S355J2G3), st3S(S235JR) oraz 40H – to są zwykłe blachy , lepsze gatunkowo , trudnościeralne i trudno spawalne. Dla cięcia nich propanem nie ma przeszkód.
7. Propan jest tańszym gazem niż acetylen i bezpieczniejszym po nikąd. Nie ma tak dużego ryzyka cofnięcia płomienia do palnika.
8. Krótszy czas nagrzewania niż acetylenem ale to nie dzięki temperaturze płomienia ale dzięki zwiększonemu ciśnieniu który jak się stal zaczyna topić to po przez wydmuch gazu robi się krater i ciężko się w palić a zawinięty płomień powoduje nagrzewanie się dyszy i jej uszkodzenie.
9. Brak zatłuszczania urządzeń pracujących z gazem palnym jak acetylen. Propan nie zatłuszcza i nie tworzy się sadza jak po acetylenie.
10. Ekologia … zdecydowanie mniej związków chemicznych szkodliwych z samego gazu propan wędruje do atmosfery.
11. Zużycie palników …. Nie ma czegoś takiego. Jak się palnika nie zniszczy samemu to gaz go na pewno nie uszkodzi.
12. Acetylen … ze względu na ten gaz należy unikać części w jego instalacji miedzianych. Tego problemu nie ma przy propanie.
13. Zdecydowanie wolniej kruszeje wąż – guma w wężu przy propanie niż przy acetylenie. Tu niszczy gumę głównie aceton.
14. Zasady termiki cięcia takie same przy propanie , tetronie , acetylenie , metanie. Różnica jedynie w parametrach cięcia a dokładniej w ciśnieniach gazów.
15. Inne są dysze dla acetylenu i tetronu a inne dla propanu i metanu. Po prostu inna konstrukcja części wylotowej.
16. Bezpieczniki gazowe są takie same dla wszystkich wymienionych wyżej gazów.
17. Prowadzenie wysokościowe palnika. Dokładnie takie samo dla wszystkich wyżej wymienionych gazów.
18. Zdecydowana większość czujników pojemnościowych lepiej się zachowuje podczas cięcia krawędzi blachy przy propanie i metanie niż przy acetylenie. Magnetyka blachy mniej się zmienia. Ale to wyczują wprawni i doświadczeni operatorzy maszyn.
Jak będziesz miał więcej pytań to pytaj. Jak wiem to odpowiem. Ceny tych medi nie znam osobiście ale z opini klientów wiem że wola propan lub metan.
Fajny odcinek kolejny szeroko omówiony po chłopsku za razem materiał i za to lubię ten kanał 👍
No może nie tak szeroko jakby to było konieczne żeby faktycznie zgłębić te zagadnienie Ale też nie jestem w pełni kompetentny żeby ten temat szeroko omawiać Jednakże chciałem zaznaczyć że takie możliwości istnieją i że warto popróbować:)
Odnośnie zamawiania z Ali na paczkomat. Miałem dwie przesyłki takie, w których strona chińska zmieniła operatora na PP. Skutek był taki, że PP miał dostarczyć przesyłkę na adres paczkomatu. Mogłem potestować co by było gdyby, ale mi zależało więc po prostu dogadałem się z kurierami, którzy mi ostatecznie zostawili to w :mojej" żabce. Chyba to już jednak ogarnęli i jest ok, bo więcej razy to się nie powtórzyło :)
Dziś przyszła następna paczka też wszystko OK .
Na allegro też się tak zdążało i znaczkomatami i z kurierami (odbiór miał być w puckie np. sklep czy stacja paliw a sprzedawca z punktu zrobił adresata)
@@AdamMaszynotwor Niewykluczone, ale to już błąd sprzedawcy. W przypadku tych przesyłek z ALI to był błąd w logistyce. Sprzedawca nadawał prawidłowo a logistyka zmieniała operatora. Natomiast mimo wszystko wygodnie było brać z Chin na paczkomat. Od miesiąca już tego nie robię, bo mi zrobili nową filię UP 50m od domu czyli w połowie drogi do najbliższego paczkomatu. Wcześniej na pocztę trzeba było znacznie dalej dymać :)
Polecilbys palnik/zestaw do tego typu prac?
Liczyłem na to że pokażesz coś ciekawszego mając na myślisz coś trudniejszego. A co do prostowania mostu to z tego co ja wiem to nie bawią się w to tylko odcinają i wspawują drugi element
Każdy z widzów ma inny poziom .. ja zresztą też w różnych tematach mam inny Level. Akurat w prostowaniu mam niski więc bardziej chciałem naświetlić temat że taka metoda istnieje niż uczyć jak to robić najlepiej ;)
@@AdamMaszynotwor ok pokazałeś ale po co męczyć z tym skoro masz gotowe formatki? Pracowałem przy montażu balustrad z nierdzewnek i nie widziałem żeby ktoś to robił to co ty. Istnieje taka możliwość i sposób ok spoko ale skoro twój poziom jest niski to po co pokazujesz skoro nic nie wiesz?
@@2fast2furious53 A ja pracuje z wielkim gabarytem prostowanie detali w ten sposób to standardowe zabiegi w takiej branży. (poręczy z nierdzewki raczej nie sprawdza się na czujnik zegarowy)
Nie rozumiemy się - wiem więcej niż przeciętny hobbysta amator ale mniej niż zawodowy spawalnik "prostowacz". więc nie jest taż że nic nie wiem
Po co pokazywać chociażby dla zainteresowania tematem, prezentacji iż jest możliwość wykorzystania takiej technologii itp.
Wystarczy czasem że zobaczę film o toczeniu ale przez pare sek. w tle widać jak inny gośćcu stosuje jakiś ciekawy patent czy narzędzie - to mi wystarczy by powiedzieć "oooo ale patent może się kiedyś przydąć dobrze wiedzieć"
Np. ten film ua-cam.com/users/shortswg8kI7L7hf0?feature=share niewiele wyjaśnia ale za to pokazuje fajny potent o którym wcześniej nie wiedziałam .. jeśli będę chciał poznać szczegóły wiem już czego szukać i o co pytać w środowisku druki 3D
Ps. co masz na myśli że mam gotowe formatki? formatka to raczej wycięta blacha o danym formacie.
@@AdamMaszynotwor hehehehe
Cześć Adam, będziesz coś jeszcze kręcił o tej podzielnicy? bardzo interesuje mnie ten temat. Wrzeciono też ciekawy temat, od pewnego czasu myślę o zrobieniu sobie przystawki na tokarkę do szlifowania otworów. Ciekaw jestem Twojego zdania na ten temat.
Tak oczywiście będę kontynuował temat po dzielnicy Trochę mi się to rozciąga bo mam inne ważne sprawy.
Właśnie w tym celu ten suchy Chińczyk powinien znać egzamin ale zobaczymy.
@@AdamMaszynotwor Dzięki, już nie mogę się doczekać.
Dobra rada
Ciekawy filmik na ten temat pod linkiem: ua-cam.com/video/2rFWCPvvWrI/v-deo.html
Pod koniec fajne przykłady:
Używają palników do kształtowania blach na poszycia okrętowe ua-cam.com/video/2rFWCPvvWrI/v-deo.html
Jeszcze jedni panowie zrobili most z prostej belki za pomocą palników ua-cam.com/video/2rFWCPvvWrI/v-deo.html
Dzięki za ciekawe materiały
@@AdamMaszynotwor YT kiedyś mi polecił i od razu przypomniało mi się po zobaczeniu Twojego filmiku :D
Pozdro!
A czy palnikiem do lutowania da radę? Niby 1200 stopni daje. Do czerwonisci elementy metalowe mozna tym rozgrzać. Właśnie spawam furtki i troche mi ściąga kąty.
Tak jeśli da się zagrzać ale grzejąc zbyt długo ciepło się rozejdzie i nie bedie to tak punktowe
dobry temat z tym prostowaniem, szczerze pierwszy raz widzę,
poza tym suchy chińczyk, konstrukcja, długie prowadnice liniowe - jakiś ploter do profili się szykuje ?
A tutaj to tematy mieszane w garażu powstaje jakaś tajna maszyna ja jestem tylko doradcą i udostępniam trochę przestrzeni i narzędzi ( jak kiedyś dostanę zgodę to trochę bardziej Pochwalę się tym projektem)
Wrzeciono mam zamiar używać do kilku zadań na pierwszy ogień pójdzie przystawka do szlifowania na tokarce.. mam kilka takich robót gdzie muszę obrabiać hartowane noże pierścieniowe jest to upierdliwe bo mimo że radzę sobie jakoś płytkami to jednak odpycha i jest problem utrzymać tolerancję a w środku akurat mam pasowanie.
Palnik super sprawa, choć w przypadku takiego profilka z regularnym bananem chyba szybciej byłoby ręką depnąć na dwóch kobyłkach :D
No nie wiem żeby mechanicznie go wyprostować trzeba mieć jakieś warunki bramy gdzieś Zaprzeć jakiejś siłownik lewarek bo tak pod ciężarem ciała to raczej nie poszłoby Szczególnie że to ta szersza strona wymagała prostowania
@@AdamMaszynotwor a jak to wygląda na profil 50x20x2, jak był banan to spokojnie pod ciężarem ciała przy takiej długości :)
Przy krótkich elementach lub punktowo zgiętych to prasa albo właśnie ogień.
No ale chociaż był powód aby ciekawy filmik nagrać :) pozdrawiam
Czy możecie polecić jakiś relatywnie tani palnik do domowego warsztatu? Czy takie zestawy do lutowania twardego za ok 500zl na kartusze tlenowe 1l beda ok?
To znaczy nie wiem czy to jest relatywnie tanie i czy nie posiadasz więcej miejsca żeby złożyć sobie taki zestaw jak mój czyli palnik na propan tlen węże bezpieczniki reduktory zwykła butla 11 gazowa i butla tlenowa.
Wcześniej Kupiłem na Allegro taką małą butlę tlenową ale to starczało na bardzo krótko coś zagrzałem coś uciąłem i było po butli
allegro.pl/oferta/palnik-gazowy-zestaw-do-lutowania-spawania-wozek-6985177543
Okej dobra teraz widzę że to wszystko mocno podrożało
allegro.pl/oferta/palnik-do-ciecia-propan-tlen-waz-25m-reduktory-11930601016?#
Wydaje mi się że gdy ja składałem swój zestaw to butla kosztowała z tlenem około 180 zł wymiana butli jakieś 30 zł butla propan około 100 zł wymiana 60 zł zestaw reduktor węże i palnik do cięcia około 400 zł Tak przynajmniej pamiętam Niestety tego sklepu gdzie kupowałem już nie ma Nie mam jak sprawdzić.
Jeśli kogoś interesuje dalsze zgłębienie tematu prostowania termicznego to zapraszam do zapoznania się z tym materiałem: ua-cam.com/video/IxzV9VeUpLY/v-deo.html
Świetny materiał
Potwierdzam bardzo ciekawe materiał
Zaczales od chyba najtrudniejszego kszaltownika do prostowania :) najlepiej sie uczyc na blachach :)
Akurat taki przypadek pojawił mi się do wykonania Więc przy okazji powstał też film szczególnie trudno nie było :)
Ciekawy temat, nie znałem.👍 Wychodzi na to że metal po podgrzaniu i wystygnięciu kurczy się bardziej w porównaniu do swojego wymiaru wyjściowego, dobrze to rozumiem??🤔 Podczas spawania jest to dla mnie oczywiste że ściąga bo aplikujemy od razu gorący metal w spoinę a po wystygnięciu się kurczy ale w tej operacji startujemy z zimnego.
Możesz podać linka do tych noży z ali?
www.aliexpress.com/item/4000909061671.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1c24QRA3nQ
www.aliexpress.com/item/4000272417899.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1c24QRA3nQ
Nie ogrzany materiał próbuje się rozsunąć na boki ale zimny mu nie pozwala więc w miejscu ogrzania się spęcznia (odkształca trwale) gdy stygnie zaczyna zmniejszać objętość i tym samym ciągnie
@@AdamMaszynotwor Ok kumam,dzięki
Mam takie wrzeciono od kilku lat. Działa cały czas poprawnie, tylko zwiewa wióry bo wylot powietrza jest dołem. Ciekawostką - u mnie była informacja o minimalnych obrotach na poziomie 8000, a tu na stronie vevor widzę 12000. Jakie macie doświadczenia. Czy faktycznie niskie (10000 i mniej) obroty niszczą te wrzeciona.
W sumie ciężko powiedzieć Prawdopodobnie chodzi o chłodzenie to samo dzieje się jeżeli mamy zwykłe silniki asynchroniczne i używamy falownika poniżej 50 Hz wtedy też chłodzenie nie jest tak wydajne i należy stosować chłodzenie obce.
Czy Jakieś jeszcze inne negatywne czynniki mogą występować to ciężko mi stwierdzić
@@AdamMaszynotwor No i jest. For low speed spindles, under 10KRPM, vibration forces may not be severe. However, for high speed spindles, vibration due to imbalance can cause poor surface finish, rapid tool wear and spindle bearing damage.
A jak to zrobić bez palnika? Chcę wyprostować ceowniki więc wymyśliłem aby dociągnąć je ściskami, jeden do drugiego, wtedy utworzy się prosta linia pod poziomicą bez szczelin i poheftować to, poczekać aż ostygnie i odciąć. Ma to sens? Wyprostuję je w ten sposób czy wrócą one z powrotem do pierwotnego kształtu?
raczej wróci bo odkształcisz go sprężyście...
1- prasa lub lewarek ewentualnie jakaś rama i rucku i łańcuchy
2- napawanie zamiast grzania palnikiem
3- grzanie TIG
@@AdamMaszynotwor Jak napawać? Tam gdzie jest szczelina pod poziomicą to po przeciwległej napawać?
@@Sentenza-r3g tak taka sama zasada jak tutaj czyli gdzie grzejemy/ spawamy tam gdzie chcemy żeby nam ciągnęło
@@AdamMaszynotwor Chłodzić od razu po napawaniu np. pryskając wodą czy czekać aż samo wystygnie?
@@AdamMaszynotwor Udało się ten krótki bok ceownika na którym będzie leżał blat wyprostować, został jeszcze jakiś 1 mm na środku do skorygowania, ale za to ten długi bok wygięło w banan na ok. 1 cm. Jak to teraz podgrzać aby go wyprostować i żeby ten wyprostowany, krótki bok z powrotem się nie pokrzywił? Oczywiście robię to przez napawanie.
Nic pan nie wspomniał o grzaniu w taki sposób żeby grzać ale żeby spawy nie pękły podobno trzeba mieć dobre umiejętności do tego.
"spawy nie pękały " masz na myśli materiał który jest zespawany z innym materiałem czy masz na myśli zgrzew "szew" profila ?
@@marcinkowalewski1200 Tak na spawanych materiałach. Bo za mocno się nagrzeje i spaw może pęknąć od naprężeń.
Oczywiście to jest istotna sprawa żeby nie przesadzić i grzać w odpowiednich miejscach ale nie da się tego że tak powiem po prostu powiedzieć tylko wymaga to praktyki czasem jeżeli wiemy że coś może nam wygiąć warto jest zagrzać najpierw z drugiej strony przed spawaniem
Zresztą tutaj bardziej chciałem zakomunikować że taka metoda istnieje i warto się z nią zapoznać Ja też nie jestem jakimś spawalnikiem zawodowym żebym mógł tutaj doradzać w tym miejscu zagrzać w tym miejscu schłodzić a tutaj wywiercić dziurkę i będzie prosto
@@Progeniusz jest to możliwe lecz prawie niespotykane jeżeli spoina jest prawidłowa. Do takich pęknięć zazwyczaj dochodzi tuż przed lub czasem za spoina w miejscu łączenia. Generalnie temat rzeka gdyż jest wiele czynników np plastyczność materialu, samo spawanie często wymaga podgrzewania przed spawaniem (najczęściej spotykane w materiałach z grupy crmo)jak chcesz coś więcej wiedzy w tym temacie to możesz się skontakowac ze mną przez Adama a opowiem ci co wiem a coś tam wiedzy nabyłem która na dość zaawansowane procesy jest potrzebna jednak są ludzie którzy robią to dłużej i tylko to i mają jeszcze większą wiedzę ,pozdro
Takie prostowanie chyba nazywa się odprężaniem materiału, pamiętam jak bramę na działce robili i boczne filary tak prostowali i ramę w kilku miejscach wygięte po spawaniu. Co do paczkomatu Allie to albo dostałeś z polskiego magazynu lub blisko w europie bo z chin nigdy tak szybko nie dojdzie. Zamawiając kiedyś telefon z priorytetem jakąś dopłatą dostałem w 3 tygodnie myślę, że krócej nie da rady no chyba, że samolotem :P
Nic mi na ten temat nie wiadomo według AliExpress nadany z Chin...
Myślę że wielu klientów szuka wysyłki z Europy więc nie wiem czemu mieliby nie chwalić się tym faktem.
Dzisiaj doszły kolejne płytki tym razem frezarskie też zamówione niecałe 3 tygodnie temu.
@@AdamMaszynotwor zamówiłem frezy z chin do dremela dostałem po 3 dniach i to do paczkomatu O_o w opisie było 22-90 dni dostawa listem. Nie patrz na to różne firmy i osoby magazyny pracują dla nich i z różnych magazynów w europie wysyłają. Drukarkę 3D miałem drugiego dnia po zakupie na alliexpres
Co to za palnik? Jak to działa do podgrzewania używasz tylko pokręteł a jak chcesz ciąć to naciskasz dzwignie czy jak?
To pomnik tego typu
allegro.pl/oferta/palnik-65cm-do-ciecia-propan-tlen-4x-dysza-3-100mm-12838552955?#
Teoretycznie nie służą do podgrzewania ale tak sobie go tutaj wykorzystuje bo innego nie mam. Jest to palnik do cięcia No i faktycznie najpierw zanim zaczniemy ciąć musimy zagrzać materiał w miejscu gdzie zaczynamy więc ten płomień powstały po odkręceniu samych zaworków. Następnie gdy już ten punkt mamy rozgrzany prawie do białości to naciskamy dźwignię która uruchamia przedmuch i to ten przedmuch powoduje wydmuchanie urobku i odparowanie
Gdzieś na innym kanale usłyszałem że element hartowany się kurczy, czyli na takiej zasadzie to działa prostowanie.
Bzdury. Samo hartowanie to zupełnie inny proces i nie ma tutaj nic do rzeczy. Na filmie widzisz umiejętne wykorzystanie właściwości stali - rozszerzalności cieplnej liniowej. W skrócie: nagrzana stal zwiększa swoja objętość, stygnąć kurczy się i tyle.
Aż tak się nie zagłębiałem w tematy hartowania ale jeżeli już się kurczy to w wyniku jakichś przemian chemicznych.
Tutaj jest trochę inna sytuacja
Grzeje punktowo więc metal próbuję się w tym miejscu rozszerzyć ale nie bardzo może więc następuje nieznaczne spęcznienie rozgrzanego fragmentu . Następnie gdy się studzi z racji że trochę go rozepchnęło jest tak jakby krótszy więc gdy stygnie ściąga bardziej.
Zresztą tutaj w komentarzach jest film Co prawda anglojęzyczny ale na tyle dobre animacje że można zrozumieć.
jakaś okazja z nożami na Ali? bo ceny mocno poszły w górę , jak masz jakiś sprawdzony sklep z nożami 12x12 to poproszę link
Sprawdzonego sklepu nie mam po prostu patrzę po cenach i po cenach i Zamawiam 99% za kopułów z AliExpress mam udanych a ten 1% to i tak AliExpress stanęło po mojej stronie i albo miałem zwrot pieniędzy Albo jeszcze raz wysłano mi produkt .
Jest może opcja żeby się z tobą skontaktować potrzebuje porady czy jest sens remontować moja tokarkę czy może dać sb z tym spokój
Jest albo Messenger albo email znajduje się w zakładce informacje na głównej stronie kanału ale jest widoczny tylko w wersji na komputer
Nie trzymajcie za długo aluminiowej łaty czy też poziomicy na zagrzany materiale gdyz Alu szybka nabiera tempa i może wam się zamiast materiał prostować to poziomica giąć ;)
Ja osobiście prostując np ramy od holowników dźwigów itp maszyn wspomagam się lewarkiem lub hydraulika
Ważne żeby klient widział że szczeliny nie ma jak przykładam poziomicę A co się wyprostowało to już mało istotne hehe :)
jakiego palnika używasz
Chyba to będzie ten allegro.pl/oferta/palnik-do-ciecia-propan-tlen-waz-25m-reduktory-11930601016?#
Tego sklepu gdzie kupowałem już nie ma więc dokładnie nie powiem
Lepszy jest palnik propan tlen czy acetylen tlen?
Acetylen nadaje się także do spawania a propon już niestety nie jak dobrze pamiętam w pracy tyle nie mamy też wyższą temperaturę.
Są nigdy acetylenu nie kupowałem ale gość u którego kiedyś robiłem powiedział mi że tną propanem bo acetylen się nie opłaca więc być może dochodzi też aspekt ceny.
Spotkałem się z prostowaniem gdzie z jednej strony monter grzał palnikiem, a pomocník uderzał młotem.
Przypuszczam, że taki profil ogarnęli by w 15min.
Nie wiem jednak jak taki element zachowuje się późniejszym czasie i który sposób finalnie będzie lepszy.
Ps. Jaką maszynę budujesz ?
Widzę konkretne prowadnice 😎🤟
To znaczy Owszem można przełożyć dodatkową siłę wtedy pęcznienie w nagrzanym miejscu jest większe i po styknięciu bardziej ciągnie.
Maszyna jaka Tam powstaje to jakaś tajemna tajemnica Ja tylko pomagam i służę radą pomieszczeniem i narzędziem Ale kiedyś jak dostanę zgodę to coś opublikuje:)
Bywa że całymi dniami prostuję palnikiem
A tak to co robisz z tych prowadnic, na plazmę trochę za wąskie.
P.S. z tym paczkomatem z ali, to lipa zamówiołem parę razy i kilka doszło do paczkomatu, ale były też takie które nie były zaznaczone przez chińczyka że to na paczkomat i wysłali na adres sklepu.
To jakiś tajny projekt Zresztą nie mój ale jak dostanę zgodę to kiedyś opublikuję jestem tam tylko pomocnikiem i doradcą.
Nie wiem być może naprawili już problem bo na razie wszystkie paczki Doszły na paczkomat kilka osób napisało to samo co Ty... ale takie problemy Zdarzały się też na Allegro jacyś mniej ogarnięci sprzedawcy czy może mniej spostrzegawczy wysyłali właśnie na adres sklepu albo nawet gdy przesyłka była wysyłana kurierem Odbiór w punkcie to też potrafili wysłać Tak jakby odbiorcą była na przykład stacja benzynowa.
Czy to jest palnik GCE X511?
raczej taki www.technika.krakow.pl/index.php?p147,palnik-do-ciecia-twc-acetylen-tlen-lub-propan-tlen
good video Adam
Tutaj fajnie wytłumaczone jak to działa (po angielsku) ua-cam.com/video/IxzV9VeUpLY/v-deo.html