@@topidrut1 Oglądam twoje filmy od niedawna i potwierdzam bardzo wysoką i wręcz niespotykaną na YT jakość polszczyzny. Oprócz kanału Moto jarpen elemente, jesteś drugim, który na pewno nie obijał się na języku polskim a po merytoryce widać, że na innych przedmiotach również. Jakość filmów i dykcja oraz przekaz idealnie. Tak trzymać,👍
@M M Według mojego stanu wiedzy to większość spawaczy (aczkolwiek dopuszczam możliwość bycia w błędzie) to wysokiej klasy specjaliści o ponadprzeciętnych zdolnościach manualnych i koordynacji wzrokowo manualnej. Co najwyżej autorzy filmów dostępnych w serwisie youtube nie zawsze dorównują zdolnościami narracyjnymi materiałom jakie pokazują, a w powyższym materiale narracja jest na tak samo wysokim poziomie jak to co Auto pokazuje.
@M M Możliwe, że tak faktycznie jest. Dla mnie ktoś kogo nazywamy spawaczem, to ktoś kto wie co robi i umie to robić i mimo, że sam trochę potrafię spawać i czasami nawet ładnie to wygląda, to nigdy bym się nie odważył nazwać siebie spawaczem, bo do tego to mi jeszcze bardzo dużo brakuje. Uważam, że trzeba szanować zawody i z założenia przyjmować, że ktoś kogo nazywamy takim lub innym określeniem zawodowym to jest specjalistą, a jeżeli nie jest to nie ma co go takim terminem tytułować ;-). Podoba mi się amerykańskie podejście, gdzie jest swego rodzaju kult spawaczy i takie celebrowanie grupy zawodowej przez ich członków i samodoskonalenie itp. Jest to w mojej ocenie czymś co warto by do nas "zaimportować" (zdecydowanie bardziej by się taki "import" przydał niż import walentynek czy halloween).
Dziękuję za filmik! Dużo przydatnej wiedzy. Lubie spawać (jako amator) i robię to od ponad dwóch lat. Ale takie filmiki mnie nakręcają i zapisałem się na kurs. Egzamin na początku marca. Narazie tylko na MAG (jak nazbieram kasę to zrobię jeszcze MIG i TIG :) Cieszę się że są tacy ludzie jak Ty i w zasadzie bezinteresownie dzielisz się fachową wiedzą. W wykonywaną pracę wkładasz serce. Dbasz o prawidłowy proces spawalniczy od A do Z i przedewszystkim o swoje zdrowie. Co dla niektórych jest grubą przesada dla Ciebie jest niezbędna podstawą. Szanuję takich ludzi👍 Super! Tak trzymaj.Dzięki wielkie jeszcze raz
8:15 Jak coś tniesz albo szlifujesz to jak najdalej od urządzenia spawalniczego. Nawet wyłączonego. Opiłki szybko znajdą się na wewnątrz migomatu i uszkodzenie elektroniki gotowe.
Dla tych co nie potrafią wykonać przetopu .Można włożyć wstawkę z profila 90x90 o długości 100 mm , dać przerwę i walić dużym prądem i też będzie dobrze. a poza tym to fajny film ,
jak pozyskales prywatne zlecenie? gdzie uderzac? jak pozyskiwac klientelie? aha wiesz co spoiny elektroda rutylowa raczej bym unikal szczegolnie przy konstrukcjach ta elektroda ma szalenie slabe wtopienie tak samo spawanie mieszanka argonu raczej nie da tak mocnej spoiny jak czysty co2 ale to moje sugestie dzieki pozdrawiam
Jestem znany w okolicy od kilkunastu lat z tego że rozwiązuję problemy i spawam. To nie było tak że kupiłem spawarkę miesiąc temu i nagle spawam konstrukcję na dachy. Generalnie ze spawania to robię rureczki do klimatyzacji na szczelność i misy olejowe. 100% sprawdzane i gwarantowane na szczelność od kilku lat ani jednej poprawki. Rutylowa elektroda też daje radę trzeba korzystać z niej z głową. Generalnie zasadowa albo drut proszkowy jeśli temat jest odpowiedzialny. To pierwsze zlecenie to chodzi o to w namiocie wcześniej spawałem pod chmurka jak było coś dużego lub mniejsze rzeczy w warsztacie. Dziękuję miłego dnia.
Dostałem miły komentarz ale zniknął pytanie do użytkownika "Space Man" Czy go usunął sam czy jakieś stworki z YT "Mało kto to zauważy, ale full opcja ochrony siebie przy tak prostej pracy skrada serce i umysł, który decyduje o wyborze usługodawcy. Niestety, wiele umysłów zatrzymuje się na ciuchach i sprzęcie. Profesjonalizm bije od Ciebie. "
To samo rzucilo mi sie w oczy, czy ta maseczka do oddychania 3m swieci przy wdechu/wydechu, czy to tylko zludzenie? Swietny material, oglada sie super, pozdrawiam!
Jak zawsze profeska od A do Z. Nawet ciężary dźwigasz z wyprostowanym kręgosłupem, mam nadzieję, że to dobry nawyk a nie bolesne doświadczenia z przeszłości ;)
Już nie chciałem o tym wspominać ale to jest od samego początku przemyślane. Jak jest w całości to unoszę tylko jeden koniec bo całego nie podniosę a w jednym kawałku już daje radę. Trzeba dbać o siebie cały czas. W zasadzie to można by skomentować każdy ruch ręki :-) tylko kto by to wytrzymał. Generalnie tak robię to świadomie i nie dla tego że muszę. Też można wspomnieć o kierunku szlifowania i "sypania" iskier gdzie popadnie. Może namiotu tak bardzo nie szkoda ale jak się jest na budowie to już trzeba patrzeć co się dzieje i np. nie szlifować na nowo położne płytki czy szyby okien lub innych pracowników, materiały łatwopalne itd. W niektórych miejscach najpierw jest przepustka potem szkolenie bhp potem wypełnienie formularza prac gorących wizyta bhpowca z zakłady i już po kilku godzinach można przystąpić do spawania czy szlifowania.
@@topidrut1 Wszystko prawda. A jednak wydaje się, że mało kto zwraca uwagę na takie "szczegóły". Na początku wiara, że jakoś to będzie, potem płacz, zgrzytanie zębów, koszty i niezadowolenie. Dobrze, że dajesz dobry przykład, tak trzymaj.
Witam kupiłem pierwsza spawarkę i mam taki problem że skwierczy elegancko na danym ustawieniu ale nie wtapia tak jakbym chciał tzn spoina jest trochę wypukła widać że nie wchodzi w materiał wolałbym żeby była bardziej wklęsła, w momencie gdy widzę że nie wtapia zaczynam zmieniać parametry noi jak dodam voltów to jest wtopienie lepsze ale znowu mało drutu jak dodam drutu no to tak jakby nie ma już skwierczenia tylko syczy mówimy o 21.7V i gdzieś nie pamiętam ale chyba 6.0-6.5m/m posuwu, noi jak już syczy to mam wrażenie że tak jakby znowu za szybko drut upalało ale jak patrzę w jeziorko to idzie na bieżąco... Sory że napisane długo i trochę chaotycznie
Zajebiście mi sie patrzy na kogoś kto w takich ciężkich warunkach pracuje/próbuje coś stworzyć, bo prawdopodobnie za kilka lat ta osoba będzie pracowała w dużo lepszych warunkach we własnym biznesie, byle tylko za szybko sie nie poddać. Sam tak pracuje wiec wielki szacun ode mnie, subik itp itd. Pozdro
Plus za prawilne przygotowanie materiału do spawania. Półmaska ochronna silikonowa 3M 7502 do tego filtr przeciwpyłowy 3M P3 2138 i problem parującej przyłbicy z głowy, tak wiem że to wszystko drogie ale komfort pracy, a co najważniejsze zdrowie jest bezcenne. Niby praca na dworze ale bez maski i tak dużo syfu się wdycha. Drut metaliczny zawsze bajka, a chyba najlepszy jakim miałem okazje robić to SF-3AM.
Dziękuję. Tylko tych masek nie sprzedają na każdym rogu więc ostatnio kupiłem GVS Elipse P3 no niby super bo nisko profilowa ale ... paruje i wcale się nie mieści dobrze pod przyłbicą. Ja uważam że ta jednorazowa sobie najlepiej radzi. Mam też 6300 ale tą co proponujesz też sobie kupię zobaczę jak się mieści pod przyłbicą. Cena ... 10 szt tej AURA 9332 to też jest kilka zł. Na dworze czy na polu i tak mam maseczkę FFP3. Miłego dnia.
@@topidrut1 Na aliexpress można zakupić maski 3m 7502 za około 40 zł. Spawam w przyłbicy ESAB Eco Arc II i jeszcze ani razu mi nie zaparowała. Dolny wydech robi robotę.
Zależy co się robi. Stal nie widzę problemu choć pomaga. Aluminium - nie wyobrażam sobie mojej pracy bez wodotrysków typu podwójny puls i pilot na palniku i mocne źródło.
To są wartości orientacyjnedla których parametry spawania są stabilne i prawidłowe. Pewne odstępstwa są ok w celu zmiany wysokość lica potem to już nie spawanie tylko smarkanie. Ciekawy jest ten dolny fragment bo w tym zakresie to każda spawarka da radę spawać nawet najtańszy chińczyk. Przenoszenie zwarciowe ale bez przyklejeń. Kiedyś będzie o tym materiał.
A możesz mi powiedzieć w jaki sposób mogę się szkolić w kierunku spawania ? Sam mam pomysł pójśc do byle jakiej pracy w której niejest wymagane doświadczenie, nawet za psie pieniądze żebym sie tylko nauczył. No i oczywiście które metody spawania są najbardziej opłacalne z punktu widzenia młodego człowieka, który jest głodny doświadczenia no i z czasem pieniędzy ?
@@internaut112 Chętnie coś podpowiem. Teraz mam strasznie mało czasu a to wymaga przemyślenia. Jeśli nie odezwę się do tygodnia to przypnij o sobie proszę.
Co by to komu dało jakby ktoś pokazał ogrzewaną hale ze stołem systemowym 2x6m piłą taśmową automatyczną, suwnicą itd. i jeszcze sfilmowane z dwóch profesjonalnych kamer z operatorem... i dźwiękowcem... a to byłaby przecież reklama jakich pełno. Miło jest popatrzeć jak się ktoś męczy podstawowymi narzędziami. Trwa to trochę dłużej ale daje do wyobraźni że wcale nie trzeba nie wiadomo ile wydać na sprzęt. No może poza spawarką za 60 000 ale nie musi być taka. Każda do 200A opędzluje taki profil a przynajmniej takim drutem. Miłego dnia!
Super film!!! Szczególnie szczegóły takie jak czyszczenie materiału pod spawanie co dla mnie osobiście jest bardzo ważne. A to że się pomyliłeś to pikuś, ten się nie myli co nic nie robi. Pozdrawiam
Do czego był ten HEB? To nieźle ciachnąłeś :-) jak widać zdarza się. Partyzantka ale jakoś trzeba sobie radzić. Głównie pracuje w warsztacie 5x5 i sufit ponad 3m dobrze ocieplonym. Ciężko tam z długimi profilami pracować. Dziękuję. Miłego dnia!
Nie chcę mi się oglądać całego filmu, spawam od 20 lat więc coś tam umiem. Ogromny plus odemnie za czyszczenie materiału przed spawaniem i za stosowanie środków ochrony bo o tym większość ludzi zapomina.Niech ampery będą z tobą!
Drut rdzeniowy metaliczny. Czyli w rurce stalowej jest metalowy proszek. W osłonie mieszanki Ar Co2. Taki drut ułatwia prawidłowy przetop szczególnie przy małych prądach w porównaniu do drutu litego
@@BartekZubr Możliwe że mamy inną wrażliwość na głośność muzyki. Ja w tym z wycieraczką daje głośniej jak oglądam ale wiem że ma być tak jak jest żeby większość widzów dobrze to odbietała. Temat zbalansowania głośności cały czas jest aktualny. Miłego dnia!
Witam co myślisz na temat migomatu pul automat lub zwykła elektrodowa do użytku domowego amator lepiej dołożyć kupić migomat czy wystarczy MMA elektrodowa
To są dwa różne pola zastosowania. Elektroda na zewnątrz zdecydowanie mniej wrażliwa na wiatr. Półautomat raczej wewnątrz budynków choć ja się po prostu osłaniam przed wiatrem i na zewnątrz też spawam półautomatem. Też chodzi o przetop i wytrzymałość. Elektrodą zasadową można spawać w każdej pozycji i jest pewny przetop. Drutem litym grubsze rzeczy w pozycjach przymusowych mogą się nie spawać dobrze i występować przyklejenia dlatego stosuję drut proszkowy metaliczny wtedy tylko pozostaje problem wiatru. Do cienkich materiałów i głównie takie które można obrócić do spawania półautomat. Do spawania głównie na zewnątrz w pozycjach przymusowych lub grubsze odpowiedzialne elementy elektroda zasadowa tylko trzeba jeszcze umieć tym spawać i mieć jak ją wysuszyć ... ja nie umiem. Trzecie rozwiązanie to półautomat i ten drut proszkowy metaliczny pospawa się wszystko i to w miarę łatwo tylko trzeba się osłonić od wiatru. Elektroda to najtańsza opcja i trzeba trochę poćwiczyć ale półautomat też wymaga pewnej wprawy.
@@topidrut1 dziękuję za odpowiedź a mógł byś nagrać odcinek jak spawasz tym magnumem 170w bo taki mam zamiar kupić chodzi mi o spawy drutem np.blahy 6mm i elektroda parę spawów
@@piotrwikiera8689 Teraz i przez kilka tygodni będę miał mało czasu więc jeśli pojawi się jakiś materiał to tylko z wcześniej nagranych rzeczy. Jest jeszcze w kolejce temat o synergii. Taką lub podobną spawarkę (170w) można bez kupić ja mimo że mam tą dużą też spawam tą małą bo... zawsze jest tam drut do stali i jest mała i przenośna. Jeśli nawet kiedyś będziesz potrzebował większej to ta mała albo na sprzedaż albo do cieńszych rzeczy (poniżej 10mm). Na pewno będę chciał o tej 170w zrobić materiał bo już sporo więcej o niej wiem tylko czas...Miłego dnia.
Pewnie można ja plazmę mam i korzystam ale nie wydaje mi się to zbyt wygodny sposób na takie profile. Dużo zabawy z jakimś prowadzeniem. Od szlifierki jest prosta równa krawędź ale przede wszystkim czysta i nie trzeba jej szlifować.
Masz chłopie łapę do trzymania fajki,ręka nie zadrży, kładziesz "lagi" jak od linijki.Dobra robota,trzymam za Ciebie kciuki!pozdrowienia od spawacza hobbysty.
Zawodowcy stoczniowcy nie do końca są zachwyceni moimi spoinami (szczególnie na filmie o koparce), co na szczęście nie przeszkadza tym spoinom. Dziękuję za uznanie. Miłego dnia!
Fajny kanał. Miło, że się rozwija. Mam pytanie, bo nie mogę nic znaleźć w tym temacie. Czy drut rutylowy wymaga specjalnej rolki w podajniku, czy takiej zwykłej do drutu litego? Powodzenia i czekam na kolejne filmy 😄👍
Dziękuję. Generalnie są rolki do drutów proszkowych mają karbowaną powierzchnię rowka. Ja korzystam ze zwykłych rolek i jest ok. przynajmniej w 4 rolkowym podajniku. W małej spawarce nie mam nawet rolki na drut 1,2 tylko używam rolki na 0,8 i jakoś pcha ten drut jedną rolką bo taki jest podajnik. Miłego dnia!
Czesc. Wesolych Swiat. Suba dalam i milo widziec moja siostre u Ciebie i Ade skoro sa u Ciebie to napewno obejrze wszystkie Twoje filmy bo ciekawa jestem Ciebie
Możesz mi powiedzieć jak Ci się sprawuje ten namiot i jakich wymiarów go kupiłeś? Jakieś przemyślenia po czasie itp? Sam będę miał grubszą konstrukcją i dumam nad kupnem takiego, tylko nie wiem w jakiej opcji jeszcze brać - a będę musiał spawać słupy po 5-6m.
Czas leci szybko. Generalnie warto tą wersję "zimową" bo ma grubsze rury i rury łączące przy podłodze. Plandeka to nie jest taka jak na tira na 10 lat raczej na 5. Sam ocynk jest robiony jak te rury są jeszcze blachą więc szew jest nie ocynkowany tylko paćnięty farbą. Można by wiele narzekać co nie zmienia faktu że jak jest zlecenie i potrzeba kawałek miejsca pod dachem to warto bo szybko się zwróci. Szukając czegoś trwałego trzeba przy tych samych wymiarach zapłacić dużo dużo więcej. To są bardzo tanie namioty co jest ich największą zaletą. Nie stawiałbym tego w zimie bo jest duża szansa na zawalenie. Prawie każdy kto z okolicznych ludzi widział u mnie ten namiot wspominał o jakimś podobnym który się w zimie zawalił.
@@topidrut1 Jeszcze co do zimy, podejrzewam, że głównym problemem jest śnieg - gdyby w miarę pilnować żeby się go za dużo nie nazbierało to powinien żyć i w zimę.
W celu zwiększenia wytrzymałości można łączyć pod kontem. Sens tego widzę w elementach głównie zginanych. Tu akuray są słupy, główne obcoążenie to ściskanie zupełnie wystarczy prosto. Gdzie widziałeś takie pod kątem?
Tak dałoby się trzeba duży prąd ustawić. Tu jest 1.2 bo taki tylko mam z proszkiem metalicznym ale lity 0.8 też będzie ok choć ja bym wolał zamiast drutu litego elektrodę zasadową. Pozycja naboczna to jeszcze bym sobie poradził przy elektrodzie.
@@topidrut1 Zastanawiam się nad kupnem Ozasa Minimag 161. Nie wiem tylko, czy dałby sobie radę z drutem 1,0 mm no i jeżeli ten Ozas osiąga prąd 160 A, a nawet chyba więcej, bo jest tam transformator 200 A to jaką max grubość materiału mógłbym spawać takim migomatem załóżmy na drucie 0,8 mm. Mam na myśli spoiny pachwinowe we wszystkich pozycjach. Do 10 mm grubości da radę spawać takim migomatem z wtopieniem?
@@Sentenza-r3g Wszystko tak tylko z drutem proszkowym metalicznym wtedy nie będzie przyklejeń w przymusie. Drutem litym to ryzyko według mnie spawać tak grube rzeczy w pozycjach przymusowych. Poddolnie natryskowo tak ale to nie taką spawarką bo do przenoszenia natryskowego w drucie litym potrzebny jest duży prąd. Chcesz na tym zarabiać? Moja spawarka magnum www.ceneo.pl/84728422#crid=309324&pid=21026 daje radę przepchnąć ten drut proszkowy metaliczny na rolkach do drutu 0,8 pcha drut 1,2 i tak spawałem konstrukcję z profili 100x100x5mm w przymusowych pozycjach. Ten drut z filmu spawa w przymusie do ok 140A i spokojnie blachę 10mm tak się zespawa i do tego wystarcza ta spawarka magnum z linku - oczywiście to nie jest najlepsze rozwiązanie bo dobrze by było mieć podajnik z rolkami na drut 1.2mm. Zawsze pozostaje elektroda otulona zasadowa tylko trzeba umieć spawać w przymusie ... ja nie umiem wolę osłonić się od wiatru czy deszczu i jechać drutem proszkowym.
@@topidrut1 Chcę po prostu migomat na lata, a ten Ozas nie ma napakowanej elektroniki tylko transformator no i aby można spawać jakieś drobniejsze blachy, elementy, przynajmniej jest o wiele wygodniej niż elektrodą. Zarabiać nie, ale żeby dało się spawać też grubsze elementy, czyli właśnie takie blachy do 10 mm, czy kształtowniki o grubości ścianki do 5-6 mm. Właściwie to w tym Ozasie nie ma się co zepsuć tak na prawdę i na pewno będzie trzymał parametry, co do Magnuma to mam wątpliwości.
@@Sentenza-r3g Ten Magnum to tylko przykład małej spawarki z kiepskim podajnikiem jak na pchanie drutu 1,2mm że po użyciu drutu proszkowego metalicznego nawet tak mała spawarka daje radę spawać w przymusie grube rzeczy. Jak nie do zarobku na grubych rzeczach to ok. Chodzi o to że jak to ma być blach 10mm na metry zarobkowo to byłaby to zdecydowanie za mała spawarka a jak raz na czas to może to ogarnie. Generalnie problem w pozycjach przymusowych drutem litym to przyklejenia które mogą się pojawić bo spawa się stosunkowo małym prądem.
Do podgrzania stali i usunięcia wilgoci. Wspomniał, że jest temperatura na minusie. A nagłe wychłodzenie spoiny może spowodować jej pękniecie, zwłaszcza jak dobrze się jej nie zakończy.
To nie jest szlifowanie tylko usiwanie kropek ze szkła i nalotu szczotką drucianą. Ta spoina tak wygląda bez szlifowania. Prąd jest stosunkowo niewielki ale przenoszenie drutu jest natryskowe, metal krzepnie dość powolo i spoina jest gładka. Zupełnie inaczej niż zwarciowe przenoszenie drutu.
Stopić lud z powierzchni, usunąć wodę i podgrzać przed spawaniem. Trochę się odkształcały ale nie na tyle żeby to był problem. Dopiero przed drugim spawaniem stopy prostowałem bo to już by dało podwójne odkształcenie. One są prostokątne więc bardziej podatne na skrzywienie ale młotek w dłoń i można skorygować na zero.
3 powody. 1 usunięcie lodu bo trawa przymarzła na jednym boku. 2 usunięcie wilgoci. 3 podgrzanie przed spawaniem. Warunki były takie że na powierzchni mogła się skraplać woda czego nie widać tak od razu dla pewności podgrzałem.
Kolejny świetny filmik, byłem ciekaw jak wjedziesz tym dużym fleksem w profile i jaka będzie jakość cięcia. Po twoim cięciu widać, że wprawną ręką i szlifierką można dociąć lepiej niż niejedną taśmówką, chociaż biorąc pod uwagę zakres prac jakich się podejmujesz, to pewnie na dłuższą metę za jakiś czas zaopatrzysz się pewnie w jakąś piłę taśmową. Swoją drogą wiem, że masz pewnie od widzów masę propozycji kolejnych filmów i ja nie będę gorszy...Szukam rzetelnych informacji na temat agregatów prądotwórczych, które mogłyby podźwignąć spawarkę, z tego co pamiętam to masz u siebie w warsztacie na stanie taką maszynę?! Jak znajdziesz trochę wolnego czasu, to dałbyś radę nagrać jakiś film - poradnik na temat agregatów, tak jak zrobiłeś to w przypadku półautomatów bezgazowych?
To jest w planach. Miał być film "spawanie na małym agregacie 2,8kw" zaraz po spawaniu na przedłużaczach ale ... na chlebek też muszę zarabiać. Ostatnio wrzucałem to co robię na co dzień i jeszcze jestem w stanie wyciągnąć smartfona bo kamera jednak trochę spowalnia. Często są to prace na już wiec nawet i smartfona czasem szkoda wyciągać bo braknie pół godziny. Jednak myślę że takie odcinki z życia wzięte (albo wyszarpane) też mają wartość bo nie jest to ściema pod publikę. Na odcinek syntetyczny potrzeba więcej czasu. Piła taśmowa ... no ja bym chciał ale ze 20 000 by się przydało. Tą co mam gość 10lat robił te standy przy stacjach paliw i teraz u mnie jest już 10 lat. na najmniejszy brzeszczot. Spawać agregatem da się nawet tym jednofazowym 2,8kw - mniejszym nie ma sensu. Tylko zajmuje to sporo czasu trzeba sobie policzyć. Ja nim zrobiłem jedno zlecenie i się zwrócił - elektroda otulona 3,2mm. Do zarobku czy hobby?
@@topidrut1 Raczej do hobby, tak czy inaczej muszę kupić agregat na działkę, więc od razu chciałbym kupić coś co mógłbym szerzej wykorzystać. Z drugiej strony nie wiem czy jest sens wydawać 6-7 tys. na agregat pokroju Hondy, skoro w międzyczasie potrzebne są też inne sprzęty. Ale na razie spokojnie, bo nie jest to temat niecierpiący zwłoki, a jedynie jakieś wstępne przymiarki, a że wychodzę z założenia - ufam, ale sprawdzam, to przed zakupem wolałbym się wyposażyć w jakąś - przynajmniej podstawową wiedzę. Niezależnie od tego równie przyjemnie ogląda się kogoś w akcji, tym bardziej że pogoda za oknem taka mało świąteczna... i człowiek samemu chętnie by przy takim projekcie jak twój podziałał :), chociaż poza chęcią to przydałaby się jeszcze odpowiednia wiedza i praktyka - a z tym już u mnie gorzej. Taka za 20 tys. taśmówka to już zakładam, że w pełni profesjonalna i chyba raczej typowo stacjonarna..., ja miałem kiedyś styczność ze znacznie tańszą bo za 2 tys. firmy Magnum i chociaż jestem w tej kwestii kompletnym laikiem to uważam że jakość cięcia oferowała całkiem niezłą - np. w porównaniu do Yato czy Parkside'a, jednocześnie zapewniając odpowiedni ciężar urządzenia i mobilność.
Może przepłukiwać gardło 🤣. Nigdy mi się nic nie działo od takiej pracy. Namiot idealny do filmowania tylko jeszcze kilka lamp zamontuje tak na 1000 luksów. Lampy mam tylko czasu brak.
@@998michaszs998 W najbliższym czasie raczej będę chciał wypróbować 3M serii 7500 z wydechem w dół. Czy na pewno jest wkład FFP3 do Maskpol? Mam teraz Elipse i jedyna wada to wydech na około i paruje mi przyłbica.
Okolice olkusza. Cały raz w nim pracowałem. Normalnie halasuję w budynku z 30 cm wełny... ni nie słychać. Tylko profile 6m ciężko tam zmieścić. Pozdrwaiam!
Są różne marki takiego drutu a właściwie podobnego. Sama idea jest taka sama u rożnych producentów ale istotne są szczegóły. Rurka ze stali i proszek w środku w tym przypadku metaliczny. Ten istotny szczegół drutu którym ja spawam to to że jest on zespawany po zwinięciu taśmy w rurkę czyli jest szczelny. Co za tym idzie można go pomiedziować. Typowo druty proszkowe są zwijane z taśmy ale nie są szczelne więc nie mogą być miedziowane a proszek wewnątrz może zawilgnąć jak się po rozpakowaniu przechowuje w nieodpowiednich warunkach. Podobnie powierzchnia drutu bez powłoki miedzianej może rdzewieć. To wszystko powoduje że jeśli drutu nie zużyje się w 1 do 2 dni to jest spora szansa na to że się zepsuje. Mając drut szczelny i miedziowany wystarczy uciąć 6cm drutu i gotowe drut jak nowy nawet jak kilka zwojów na szpulce jednak pokryje się rdzą (ta warstwa miedzi jest bardzo cieniutka podobnie jak na drutach litych może pokryć się rdzą w ekstremalnych warunkach) wystarczy te zwoje usunąć i gotowe można spawać. Po co ten przydługi wstęp po to żeby mieć świadomość tego co i do czego się kupuje. Technologia produkcji takiego spawanego drutu jest troszkę droższa ale nie trzeba połowy szpulki wyrzucić jak leży w nie ogrzewanym warsztacie kilka dni czy miesięcy. Tu można zobaczyć jak to wygląda: nst.no/products/sveisetilsett/rortrader/ulegert-rortrad/?lang=en Drut nazywa się też "pełnorurkowy". Klasyfikacja : AWS A5.18 E70C-GM / AWS A5.36 E71T15-M21A4-CS1EN ISO 17632-A: T 42 4 ZMn M M21 1 H5EN ISO 9606-1: FM1 Po tych oznaczeniach można szukać drutów podobnych często nie miedziowanych. Dokładnie to co na filmie to SM-3A kontakt do sprzedawcy: Paweł piskorz tel. 889 233 955 MPS Welding Kraków. Sprzedają wysyłkowo. biuro@mpswelding.eu. Warto zadzwonić i porozmawiać w razie wątpliwości. Proszę powiedzieć że kontakt jest ode mnie (Lucjan Żurek z YT). Po co się stosuje taki drut ... przedewszystkim do spawania wysokowydajnego ale nie tylko na chama prąd na maksa 400A i jest wydajność. Głównie w pozycjach przymusowych zamiast elektrody otulonej i drutu litego bo drut lity może dać przyklejenia w trakcie spawania zwarciowego dlatego używa się elektrod zasadowych lub właśnie drutu proszkowego z rdzeniem metalicznym. Drugi obszar to spawanie natryskowe od stosunkowo niskiego prądu. Czyli głębokie wtopienie w pozycji poddolnej lub nabocznej z wysoką wydajnością już od ok 200A. Takie druty w porównaniu z litym topią się na tej samej spawarce (ten sam maksymalny prąd) szybciej i wydajność w kg/h jest większa. Jeszcze drut SF-1A lub SF-3A jest fajny ale to do spawania w pionie i to blach powyżej 15mm z bardzo dużą wydajnością. Tu jest pokazane jak to wygląda ua-cam.com/video/rP-MZ_bzcZY/v-deo.html . Jak masz jeszcze jakieś pytania pytaj śmiało.
Nie zrozumieliśmy się chyba to jest film jak jak sobie radzę ze spawaniem w namiocie praktycznie bez wyposażenia a nie najpiękniejsze spoiny świata czy tymbarskiej kurs spawania traktujący o tym jak to się POWINNO robić. Spoiny może za wysokie ale trzyma, też to widzę następnym razem będzie lepiej. Kąt palnika (w pachwinie czy w przetopie), tak wg. mnie jest dobrze (pachwina) bo ciekły metal przepływa w tył spoiny odsłaniając materiał w głąb i przetop jest głębszy. Jeśli wg. Ciebie nie jest to dobry sposób to napisz proszę dla czego? To że to nie elektroda to kiepski argument dla mnie. Nie jestem ekspertem od spawania więc chętnie się dowiem dlaczego robię coś źle. Zapraszam do dalszej dyskusji.
Jakieś źródło takiej informacji możesz podać. Z tego co ja wiem to im się chce większe natężenie światła tym to światło powinno mieć większą temperaturę. Teraz mam 5000K i taka barwa mi najbardziej odpowiada.
Super się Ciebie ogląda sam spawam zawodowo ale czasem lepiej oglądnąć jakieś inne techniki przemyślenia a ten docinek o synergi w spawarkach super sprawa czekam z niecierpliwością. Nie jest Ci tam za zimno czasem ? :)) Pozdrawiam
Po jednym cięciu dużą kątówką już jest dobrze. Poprzednie zlecenie z tym namiotem na wyjeździe to 10 a czasem więcej godzin czasem z deszczem więc tu miałem super 🤣 . Chińska synergia ... jest dyskusyjna!
To pachwina na stopie a nie doczołowo więc ciężko o pełny przetop choć przy drucie proszkowym metalicznym jest naprawdę głęboki. Chodzi o łączenie na długość nie wszyscy sie tak pieszczą z tym. Na styk dowalić prądu i hurra. Przecież nikt do środka nie będzie zaglądać. Miłego dnia!
@@topidrut1 No tak mi się wydawało że chodzi tylko o połączenie tych profili.... stopy też spawa się z pełnym przetopem tyle że już w opisie masz zamieszczone " łączenie na długości " także sorki bo jakoś mi to umknęło ^^
@@c_r_i_s_s_u5089 Spoko nic się nie stało, tytuł musi być w miarę zwięzły i pasujący do treści. Wydaje mi się że to byłby dobry pomysł dla grubszych elementów. Jak możesz to napisz coś więcej o stopach spawanych na pełny przetop. To chyba będzie 1/2V?
Wielki plus za bardzo ciekawe instruktaże słowne. Nie przywykłem do takiej jakości wypowiedzi ze strony ślusarzo-spawaczy. Dziś wiele osób ma problem w zrealizowaniu ciekawych projektów z przyczyn zachwianego kontaktu werbalnego. Przychodzisz do spawacza, mowisz co chcesz, a on odpowiada: -Panie coś Pan nawymyślał, tak sie nie robi, Ja tu zara Panu pokaże -Stasiek dej no kontufke Pan brame chce - dej no amperażu opór coby przetop był :-)
Gość dzwoni do mnie pierwszy raz "woziłbyś to k... przychewtował bo się k... u...ło k..." ja do szanownego Pana że jeszcze żeśmy się nie widzieli na oczy o on tak z grubej rury. Naprzepraszał się przez telefon, przyjechał, pierwsze słowo k... Cóż takie życie od A do K Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam!
Dałem Ci suba aby nie stracić nic z twojej twórczości! Zrób jakiś filmik o spawani żebym wiedział jak to się robi dla wszystkich będzie to z korzyścią. Zapraszam do nie wchodzenia więcej na mój kanał dla własnego spokoju jest tyle pięknych treści na YT że nie trzeba się męczyć na moim kanale.
@@topidrut1 kiedyś właśnie szlifuje zendre a ludzie się mnie pytają po co to robię i patrzyli jak na debila, albo jak przecierałem acetonem jakiś element przed spawaniem
@@Timons52 bo tu w Polsce jest wszędzie wyścig. Ludzie pełni zawiści wygryzają się na etatach zarabiając grosze podług tego co zarabia na ich pracy pracodawca.
Od czegoś trzeba zacząć. Nie kapie na głowę i mam światło. Zobaczymy co dalej. Raczej zajmowałem się drobnicą to warsztat 5x5m był ok i mini taśmówka też.
Brzmi jak telezakupy co?! To jest magia drutu proszkowego z rdzeniem metalicznym. W zasadzie jest to powiedziane dość w prost ale jak ktoś nigdy natryskowo nie spawał to skąd ma wiedzieć że to nie jest normalne przy takich parametrach spawać natryskowo. SM-3A jest nawet na karcie technicznej jego symbol 5:49. Mieszanka to 18 lub 20 % CO2 + argon też jest na karcie technicznej DC+M21 czyli prąd stały plus na palniku i mieszanka 20% CO2. Jest to drut nisko wodorowy o udarności badanej do -40 st.C. Najważniejsze to jest on pełno rurkowy co oznacza że nie niszczy się od wilgoci przy "nieprawidłowym" przechowywaniu, wystarczy uciąć 6cm drutu i gotowe jeśli pojawi się korozja na szpuli to wystarczy odwinąć te zwoje i można spawać. Drut miedziowany więc z tą korozją to nie tak że zardzewieje w parę dni. Druty zwijane nie są tak odporne na przechowywanie w warunkach polowych. Jeszcze sporo materiału o tym będzie. Popatrz co się dzieje z tym drutem w zakresie łuku zwarciowego ... jaki tam jest minimalny prąd a jaki maksymalny? Co to oznacza dla amatora? Co to oznacza dla amatora który ma spawarkę za 800 zł? Ten dolny zakres to służy do spawania w przymusie bez przyklejeń...
@@grzeziu Ta opcja z pogłębieniem/wyrównaniem rowka po przetopie mi osobiście się bardziej podoba. To jeden z pierwszych razy kiedy spawałem przetop na takich elementach. Wiem że nie jeden by to na styk objechał dużym prądem nie przejmując się czyszczeniem, fazowaniem, przetopem czy wysokością spoiny ... tylko tacy nie chwalą się swoją ignorancją w internetach. Tylko trzepią kasę na nieświadomych klientach. Kiedyś zrobię materiał "jak się robi" garaże blaszaki z odpadów i wciska klientowi że tak ma być. Każda spoina to dziura i kawałek druta z MAGa. Nie chodzi o to że nie najwyższa jakość e estetyka moich spoin ma lepiej wyglądać na tle partaczy tylko że przyzwoicie to też dobrze.
Miło mi że tu jesteś podziel się swoimi wrażeniami, przemyśleniami dotyczącymi informacji z filmu. Miłego dnia!
Antonmursid🙏🙏🙏🙏🙏✌🇲🇨🇲🇨🇲🇨🇲🇨🇲🇨✌👌💝🙏
jakiej marki tarcz 230mm do ciecia uzywasz? ja kupilem marki silver 1.9mm i strach nimi ciąć, wyginają się.
@@WojtekCBRF te cienkie tak mają. Nie pamiętam jaka ale kupiona w markecie
@@topidrut1 a jaka grubość tarczy do ciecia wybrac?
@@WojtekCBRF Chyba nie pomogę, głównie pracuję 125mm i 1mm grubości, 230 raz w roku
Sprawdziłem co mam w warsztacie to jest 1.9
Poza wysoką jakośćią materiału i wiedzą uderza mnie wspaniała dykcja oraz słownictwo!!! Aż miło się Pana słucha!!!
Dziękuję bardzo za uznanie i zwrócenie uwagi na te szczegóły. Miłego dnia!
@@topidrut1 Oglądam twoje filmy od niedawna i potwierdzam bardzo wysoką i wręcz niespotykaną na YT jakość polszczyzny. Oprócz kanału Moto jarpen elemente, jesteś drugim, który na pewno nie obijał się na języku polskim a po merytoryce widać, że na innych przedmiotach również. Jakość filmów i dykcja oraz przekaz idealnie. Tak trzymać,👍
@M M Według mojego stanu wiedzy to większość spawaczy (aczkolwiek dopuszczam możliwość bycia w błędzie) to wysokiej klasy specjaliści o ponadprzeciętnych zdolnościach manualnych i koordynacji wzrokowo manualnej.
Co najwyżej autorzy filmów dostępnych w serwisie youtube nie zawsze dorównują zdolnościami narracyjnymi materiałom jakie pokazują, a w powyższym materiale narracja jest na tak samo wysokim poziomie jak to co Auto pokazuje.
@M M Możliwe, że tak faktycznie jest. Dla mnie ktoś kogo nazywamy spawaczem, to ktoś kto wie co robi i umie to robić i mimo, że sam trochę potrafię spawać i czasami nawet ładnie to wygląda, to nigdy bym się nie odważył nazwać siebie spawaczem, bo do tego to mi jeszcze bardzo dużo brakuje.
Uważam, że trzeba szanować zawody i z założenia przyjmować, że ktoś kogo nazywamy takim lub innym określeniem zawodowym to jest specjalistą, a jeżeli nie jest to nie ma co go takim terminem tytułować ;-).
Podoba mi się amerykańskie podejście, gdzie jest swego rodzaju kult spawaczy i takie celebrowanie grupy zawodowej przez ich członków i samodoskonalenie itp. Jest to w mojej ocenie czymś co warto by do nas "zaimportować" (zdecydowanie bardziej by się taki "import" przydał niż import walentynek czy halloween).
Dziękuję za filmik! Dużo przydatnej wiedzy. Lubie spawać (jako amator) i robię to od ponad dwóch lat. Ale takie filmiki mnie nakręcają i zapisałem się na kurs. Egzamin na początku marca. Narazie tylko na MAG (jak nazbieram kasę to zrobię jeszcze MIG i TIG :) Cieszę się że są tacy ludzie jak Ty i w zasadzie bezinteresownie dzielisz się fachową wiedzą. W wykonywaną pracę wkładasz serce. Dbasz o prawidłowy proces spawalniczy od A do Z i przedewszystkim o swoje zdrowie. Co dla niektórych jest grubą przesada dla Ciebie jest niezbędna podstawą. Szanuję takich ludzi👍 Super! Tak trzymaj.Dzięki wielkie jeszcze raz
Napisz czasem co u Ciebie, jak postępy, egzaminy. Dziękuję za ciepły komentaż. Miłego dnia!
@@topidrut1 SUPER! Egzamin zaliczony! Pan egzaminator określił ogół moich wszystkich próbek i teorie na "5-" :P
Hehe w nagrodę kupiłem sobie taki sam strój roboczy (stanmore) jak Ty masz:)
8:15 Jak coś tniesz albo szlifujesz to jak najdalej od urządzenia spawalniczego. Nawet wyłączonego. Opiłki szybko znajdą się na wewnątrz migomatu i uszkodzenie elektroniki gotowe.
ok masz mnie. Warto dodać że czasem się spawarki czyści z tych opiłków a płytki w dobrych sprzętach są lakierowane i to grubo.
Nie masz racji u nas na produkcji esaby cały czas włączone i nie tylko sie szlifuje czasen plazma itp ...
Dla tych co nie potrafią wykonać przetopu .Można włożyć wstawkę z profila 90x90 o długości 100 mm , dać przerwę i walić dużym prądem i też będzie dobrze. a poza tym to fajny film ,
Można i tak, można też podpawać blachę/płaskownik jako podkładkę stapianą. Dziękuję. Miłego dnia!
jak pozyskales prywatne zlecenie? gdzie uderzac? jak pozyskiwac klientelie?
aha wiesz co spoiny elektroda rutylowa raczej bym unikal szczegolnie przy konstrukcjach ta elektroda ma szalenie slabe wtopienie tak samo spawanie mieszanka argonu raczej nie da tak mocnej spoiny jak czysty co2 ale to moje sugestie
dzieki pozdrawiam
Jestem znany w okolicy od kilkunastu lat z tego że rozwiązuję problemy i spawam. To nie było tak że kupiłem spawarkę miesiąc temu i nagle spawam konstrukcję na dachy. Generalnie ze spawania to robię rureczki do klimatyzacji na szczelność i misy olejowe. 100% sprawdzane i gwarantowane na szczelność od kilku lat ani jednej poprawki. Rutylowa elektroda też daje radę trzeba korzystać z niej z głową. Generalnie zasadowa albo drut proszkowy jeśli temat jest odpowiedzialny. To pierwsze zlecenie to chodzi o to w namiocie wcześniej spawałem pod chmurka jak było coś dużego lub mniejsze rzeczy w warsztacie. Dziękuję miłego dnia.
Dostałem miły komentarz ale zniknął pytanie do użytkownika "Space Man" Czy go usunął sam czy jakieś stworki z YT
"Mało kto to zauważy, ale full opcja ochrony siebie przy tak prostej pracy skrada serce i umysł, który decyduje o wyborze usługodawcy. Niestety, wiele umysłów zatrzymuje się na ciuchach i sprzęcie. Profesjonalizm bije od Ciebie. "
To samo rzucilo mi sie w oczy, czy ta maseczka do oddychania 3m swieci przy wdechu/wydechu, czy to tylko zludzenie? Swietny material, oglada sie super, pozdrawiam!
@@zpinacz Zaworek ma hologram. Co ciekawe normalna cena tej maseczki to ok 25zl do 30.
Uwielbiam takie klimaty. Działaj dalej. Najlepszego.
Jak zawsze profeska od A do Z. Nawet ciężary dźwigasz z wyprostowanym kręgosłupem, mam nadzieję, że to dobry nawyk a nie bolesne doświadczenia z przeszłości ;)
Już nie chciałem o tym wspominać ale to jest od samego początku przemyślane. Jak jest w całości to unoszę tylko jeden koniec bo całego nie podniosę a w jednym kawałku już daje radę. Trzeba dbać o siebie cały czas. W zasadzie to można by skomentować każdy ruch ręki :-) tylko kto by to wytrzymał. Generalnie tak robię to świadomie i nie dla tego że muszę. Też można wspomnieć o kierunku szlifowania i "sypania" iskier gdzie popadnie. Może namiotu tak bardzo nie szkoda ale jak się jest na budowie to już trzeba patrzeć co się dzieje i np. nie szlifować na nowo położne płytki czy szyby okien lub innych pracowników, materiały łatwopalne itd. W niektórych miejscach najpierw jest przepustka potem szkolenie bhp potem wypełnienie formularza prac gorących wizyta bhpowca z zakłady i już po kilku godzinach można przystąpić do spawania czy szlifowania.
@@topidrut1 Wszystko prawda. A jednak wydaje się, że mało kto zwraca uwagę na takie "szczegóły". Na początku wiara, że jakoś to będzie, potem płacz, zgrzytanie zębów, koszty i niezadowolenie.
Dobrze, że dajesz dobry przykład, tak trzymaj.
@@krzysztofmarciniak9214 Mam pewną ułomność ... zwracam uwagę na szczegóły-bardzo :-) ale przez to jestem "pięknym" człowiekiem. Dziękuję
Naprawdę dobry film,widzę,że jesteś fachowcem i znasz się na rzeczy.Miło się ogląda.
Też jestem spawaczem.
Pozdrawiam
Dziękuję, miłego dnia!
Witam kupiłem pierwsza spawarkę i mam taki problem że skwierczy elegancko na danym ustawieniu ale nie wtapia tak jakbym chciał tzn spoina jest trochę wypukła widać że nie wchodzi w materiał wolałbym żeby była bardziej wklęsła, w momencie gdy widzę że nie wtapia zaczynam zmieniać parametry noi jak dodam voltów to jest wtopienie lepsze ale znowu mało drutu jak dodam drutu no to tak jakby nie ma już skwierczenia tylko syczy mówimy o 21.7V i gdzieś nie pamiętam ale chyba 6.0-6.5m/m posuwu, noi jak już syczy to mam wrażenie że tak jakby znowu za szybko drut upalało ale jak patrzę w jeziorko to idzie na bieżąco... Sory że napisane długo i trochę chaotycznie
Dobry szybki sposób. A jaki namiot ?
Namiot najtańszy 5x8... to znaczy najtańszy z tego rodzaju bo ma grubsze ruru i jest ich więcej niż w takim supernajtańszym 😀
Zajebiście mi sie patrzy na kogoś kto w takich ciężkich warunkach pracuje/próbuje coś stworzyć, bo prawdopodobnie za kilka lat ta osoba będzie pracowała w dużo lepszych warunkach we własnym biznesie, byle tylko za szybko sie nie poddać. Sam tak pracuje wiec wielki szacun ode mnie, subik itp itd. Pozdro
Żadnej pracy się nie boje :-) Dziękuję bardzo za miły komentarz. Pozdrawiam!
Plus za prawilne przygotowanie materiału do spawania. Półmaska ochronna silikonowa 3M 7502 do tego filtr przeciwpyłowy 3M P3 2138 i problem parującej przyłbicy z głowy, tak wiem że to wszystko drogie ale komfort pracy, a co najważniejsze zdrowie jest bezcenne. Niby praca na dworze ale bez maski i tak dużo syfu się wdycha. Drut metaliczny zawsze bajka, a chyba najlepszy jakim miałem okazje robić to SF-3AM.
Dziękuję. Tylko tych masek nie sprzedają na każdym rogu więc ostatnio kupiłem GVS Elipse P3 no niby super bo nisko profilowa ale ... paruje i wcale się nie mieści dobrze pod przyłbicą. Ja uważam że ta jednorazowa sobie najlepiej radzi. Mam też 6300 ale tą co proponujesz też sobie kupię zobaczę jak się mieści pod przyłbicą. Cena ... 10 szt tej AURA 9332 to też jest kilka zł. Na dworze czy na polu i tak mam maseczkę FFP3. Miłego dnia.
@@topidrut1 Na aliexpress można zakupić maski 3m 7502 za około 40 zł. Spawam w przyłbicy ESAB Eco Arc II i jeszcze ani razu mi nie zaparowała. Dolny wydech robi robotę.
Synergie MIG PULS koniecznie bardzo potrzebne
Zależy co się robi. Stal nie widzę problemu choć pomaga. Aluminium - nie wyobrażam sobie mojej pracy bez wodotrysków typu podwójny puls i pilot na palniku i mocne źródło.
@@topidrut1 miałem na myśli film odnośnie tych funkcji, jest bardzo potrzebny
@@25KILEX ok. Jestem w trakcie kręcenia o synergii niedługo będzie
5:50 - Co by się stało w przypadku nie dostosowania parametrów spawarki do zaleceń ?
To są wartości orientacyjnedla których parametry spawania są stabilne i prawidłowe. Pewne odstępstwa są ok w celu zmiany wysokość lica potem to już nie spawanie tylko smarkanie. Ciekawy jest ten dolny fragment bo w tym zakresie to każda spawarka da radę spawać nawet najtańszy chińczyk. Przenoszenie zwarciowe ale bez przyklejeń. Kiedyś będzie o tym materiał.
@@topidrut1 Super czekam :) Sam jestem świeżo po zdaniu MAG 135, ale mnie o takich rzeczach nie uczyli.
@@internaut112 Ten drut proszkowy przyspiesza prace i szczegulnie chętnie jest urzywany na platformach zamiast elektrody zasadowej.
A możesz mi powiedzieć w jaki sposób mogę się szkolić w kierunku spawania ? Sam mam pomysł pójśc do byle jakiej pracy w której niejest wymagane doświadczenie, nawet za psie pieniądze żebym sie tylko nauczył. No i oczywiście które metody spawania są najbardziej opłacalne z punktu widzenia młodego człowieka, który jest głodny doświadczenia no i z czasem pieniędzy ?
@@internaut112 Chętnie coś podpowiem. Teraz mam strasznie mało czasu a to wymaga przemyślenia. Jeśli nie odezwę się do tygodnia to przypnij o sobie proszę.
Widać że jesteś pozytywnie nastawiony do pracy, jak ktoś chce to można dużo z niczego. Pozdro👍
Co by to komu dało jakby ktoś pokazał ogrzewaną hale ze stołem systemowym 2x6m piłą taśmową automatyczną, suwnicą itd. i jeszcze sfilmowane z dwóch profesjonalnych kamer z operatorem... i dźwiękowcem... a to byłaby przecież reklama jakich pełno. Miło jest popatrzeć jak się ktoś męczy podstawowymi narzędziami. Trwa to trochę dłużej ale daje do wyobraźni że wcale nie trzeba nie wiadomo ile wydać na sprzęt. No może poza spawarką za 60 000 ale nie musi być taka. Każda do 200A opędzluje taki profil a przynajmniej takim drutem. Miłego dnia!
@@topidrut1 Oczywiście masz rację ja zaczynałem pod gołym niebem i spawarka na kredyt.
UA-cam: Czy obejrzałeś już dzisiaj film instruktażowy nt. spawania drutem proszkowym?
Ja: Chętnia.
Super film!!! Szczególnie szczegóły takie jak czyszczenie materiału pod spawanie co dla mnie osobiście jest bardzo ważne. A to że się pomyliłeś to pikuś, ten się nie myli co nic nie robi. Pozdrawiam
Dziękuję, miłego dnia!
Zapomniał bym Miłego dnia!
Łoj tam 10 cm w plusie, ja kiedyś HEB 400 metr za krótki upier.. i było sztukowanie ;p Bardzo dobra robota kolego mimo ,że robione ,, na kolanie,,
Do czego był ten HEB? To nieźle ciachnąłeś :-) jak widać zdarza się. Partyzantka ale jakoś trzeba sobie radzić. Głównie pracuje w warsztacie 5x5 i sufit ponad 3m dobrze ocieplonym. Ciężko tam z długimi profilami pracować. Dziękuję. Miłego dnia!
Nie chcę mi się oglądać całego filmu, spawam od 20 lat więc coś tam umiem. Ogromny plus odemnie za czyszczenie materiału przed spawaniem i za stosowanie środków ochrony bo o tym większość ludzi zapomina.Niech ampery będą z tobą!
Dziękuję, miłego dnia!
Jaka metoda jest wykonany spaw?
Drut rdzeniowy metaliczny. Czyli w rurce stalowej jest metalowy proszek. W osłonie mieszanki Ar Co2. Taki drut ułatwia prawidłowy przetop szczególnie przy małych prądach w porównaniu do drutu litego
Hej, z mojej strony taka uwaga, że muzyka jest za głośno w stosunku do reszty filmu, muszę dość mocno ściszyć za każdym razem gdy leci muzyka.
Może tak być. W filmie o wycieraczce jest już chyba dobrze. Cały czas się uczę. Dziękuję. Pozdrawiam.
@@topidrut1 Faktycznie wydaje się lepiej w tamtym filmie aczkolwiek jak dla mnie dalej za głośno. ;) W każdym razie i tak się super ogląda! :)
@@BartekZubr Możliwe że mamy inną wrażliwość na głośność muzyki. Ja w tym z wycieraczką daje głośniej jak oglądam ale wiem że ma być tak jak jest żeby większość widzów dobrze to odbietała. Temat zbalansowania głośności cały czas jest aktualny. Miłego dnia!
Witam co myślisz na temat migomatu pul automat lub zwykła elektrodowa do użytku domowego amator lepiej dołożyć kupić migomat czy wystarczy MMA elektrodowa
To są dwa różne pola zastosowania. Elektroda na zewnątrz zdecydowanie mniej wrażliwa na wiatr. Półautomat raczej wewnątrz budynków choć ja się po prostu osłaniam przed wiatrem i na zewnątrz też spawam półautomatem. Też chodzi o przetop i wytrzymałość. Elektrodą zasadową można spawać w każdej pozycji i jest pewny przetop. Drutem litym grubsze rzeczy w pozycjach przymusowych mogą się nie spawać dobrze i występować przyklejenia dlatego stosuję drut proszkowy metaliczny wtedy tylko pozostaje problem wiatru. Do cienkich materiałów i głównie takie które można obrócić do spawania półautomat. Do spawania głównie na zewnątrz w pozycjach przymusowych lub grubsze odpowiedzialne elementy elektroda zasadowa tylko trzeba jeszcze umieć tym spawać i mieć jak ją wysuszyć ... ja nie umiem. Trzecie rozwiązanie to półautomat i ten drut proszkowy metaliczny pospawa się wszystko i to w miarę łatwo tylko trzeba się osłonić od wiatru. Elektroda to najtańsza opcja i trzeba trochę poćwiczyć ale półautomat też wymaga pewnej wprawy.
@@topidrut1 dziękuję za odpowiedź a mógł byś nagrać odcinek jak spawasz tym magnumem 170w bo taki mam zamiar kupić chodzi mi o spawy drutem np.blahy 6mm i elektroda parę spawów
@@piotrwikiera8689 Teraz i przez kilka tygodni będę miał mało czasu więc jeśli pojawi się jakiś materiał to tylko z wcześniej nagranych rzeczy. Jest jeszcze w kolejce temat o synergii. Taką lub podobną spawarkę (170w) można bez kupić ja mimo że mam tą dużą też spawam tą małą bo... zawsze jest tam drut do stali i jest mała i przenośna. Jeśli nawet kiedyś będziesz potrzebował większej to ta mała albo na sprzedaż albo do cieńszych rzeczy (poniżej 10mm). Na pewno będę chciał o tej 170w zrobić materiał bo już sporo więcej o niej wiem tylko czas...Miłego dnia.
@@topidrut1 dzięki wielkie i czekamy na testy magnuma 170w
Dwa razy mierz, tnij raz. Niesamowite ile ten zwyczaj oszczędza nerwów i kłopotów.
To był błąd przy przepisywaniu z smsa na kartkę
No i taki filmik to ja uwielbiam
Prosze bardzo. Młego dnia!
Można elegancko plazma przeciac takie kwadraty idealnie rowno
Pewnie można ja plazmę mam i korzystam ale nie wydaje mi się to zbyt wygodny sposób na takie profile. Dużo zabawy z jakimś prowadzeniem. Od szlifierki jest prosta równa krawędź ale przede wszystkim czysta i nie trzeba jej szlifować.
Co do piły taśmowej to zgadzam się , świetna sprawa , ale powoli , porobisz trochę zarobisz , i sobie kupisz , powodzenia w biznesie spawalniczym
Dziękuję, miłego dnia!
Masz chłopie łapę do trzymania fajki,ręka nie zadrży, kładziesz "lagi" jak od linijki.Dobra robota,trzymam za Ciebie kciuki!pozdrowienia od spawacza hobbysty.
Zawodowcy stoczniowcy nie do końca są zachwyceni moimi spoinami (szczególnie na filmie o koparce), co na szczęście nie przeszkadza tym spoinom. Dziękuję za uznanie. Miłego dnia!
Dobry film, dobrze się ogląda. Sam też muszę pomyśleć nad jakimś większym stołem do spawania. Pozdrawiam
Dziękuję bardzo! Miłego dnia!
Fajny kanał. Miło, że się rozwija. Mam pytanie, bo nie mogę nic znaleźć w tym temacie. Czy drut rutylowy wymaga specjalnej rolki w podajniku, czy takiej zwykłej do drutu litego? Powodzenia i czekam na kolejne filmy 😄👍
Dziękuję. Generalnie są rolki do drutów proszkowych mają karbowaną powierzchnię rowka. Ja korzystam ze zwykłych rolek i jest ok. przynajmniej w 4 rolkowym podajniku. W małej spawarce nie mam nawet rolki na drut 1,2 tylko używam rolki na 0,8 i jakoś pcha ten drut jedną rolką bo taki jest podajnik. Miłego dnia!
@@topidrut1 Dziękuję. Już zamawiam taki drut, bo jestem go bardzo ciekawy. Najwyżej o rolkę będę się później martwił. Pozdrawiam
Witaj. Dalam Ci suba i acetylenkowi
Jesze kilka subików będzie z mojej strony jak znajdę chwilkę. Musze jeszcze dzieci zaprowadzić do lasu...
@@topidrut1 dziekuje. Uwazaj, zeby nie bylo w lesie nory z malymi misiami bo moze wtedy obudzic sie duzy mis i zjesc Ci dzieci
@@MatyldaPoudniowa ua-cam.com/video/dj-LFTg96-I/v-deo.html
@@topidrut1 ładne
Czesc. Wesolych Swiat. Suba dalam i milo widziec moja siostre u Ciebie i Ade skoro sa u Ciebie to napewno obejrze wszystkie Twoje filmy bo ciekawa jestem Ciebie
Wzajemnie, ndrabiam oglądanie twoich. Zdrowych Świąt!
stół można z takich profili zrobić właśnie. Będzie ciężki ale wytrzyma kilka ton.
Czy drutem proszkowym można lub trzeba spawac ciągnąć uchwyt A nie pchać
Nie skupiałbym się nad tym za bardzo. Można jak się chce a czasem jak się da. Są takie miejsca że trudno inaczej.
Możesz mi powiedzieć jak Ci się sprawuje ten namiot i jakich wymiarów go kupiłeś? Jakieś przemyślenia po czasie itp? Sam będę miał grubszą konstrukcją i dumam nad kupnem takiego, tylko nie wiem w jakiej opcji jeszcze brać - a będę musiał spawać słupy po 5-6m.
Ja mam 5x8m czyli da się chodzić na około 6m profili. Więcej napiszę jak znajdę chwilkę wieczorem.
@@topidrut1 Jasne, daj znać.
Czas leci szybko. Generalnie warto tą wersję "zimową" bo ma grubsze rury i rury łączące przy podłodze. Plandeka to nie jest taka jak na tira na 10 lat raczej na 5. Sam ocynk jest robiony jak te rury są jeszcze blachą więc szew jest nie ocynkowany tylko paćnięty farbą. Można by wiele narzekać co nie zmienia faktu że jak jest zlecenie i potrzeba kawałek miejsca pod dachem to warto bo szybko się zwróci. Szukając czegoś trwałego trzeba przy tych samych wymiarach zapłacić dużo dużo więcej. To są bardzo tanie namioty co jest ich największą zaletą. Nie stawiałbym tego w zimie bo jest duża szansa na zawalenie. Prawie każdy kto z okolicznych ludzi widział u mnie ten namiot wspominał o jakimś podobnym który się w zimie zawalił.
@@topidrut1 dzięki, wiem już wszystko :)
@@topidrut1 Jeszcze co do zimy, podejrzewam, że głównym problemem jest śnieg - gdyby w miarę pilnować żeby się go za dużo nie nazbierało to powinien żyć i w zimę.
Wszsytko eleganco. brak stołu czy kobyłek faktycznie słabo sie robi, ja na Pana miesjcu zmieniłbym jeszce kątownik.
leci lapka i sub
Miło mi Cię tu gościć!
@@topidrut1 zapisalam lapka w gore wszystkie Twoje filmy do moje playlisty ulubione bo jak np. bede spawala to tutaj bede podgladala
@@psychopatkawyrafinowana Też będę Cię podglądał :-)
@@topidrut1 Ja raczej częściej
masz chłopie widzę ! podziwiam
Dziękuję! Miłego dnia!
widziałem jak się łączy dwa profile pod kątem 45 stopni w lini prostej czy to jest mocniejsze i skuteczniejsze?
W celu zwiększenia wytrzymałości można łączyć pod kontem. Sens tego widzę w elementach głównie zginanych. Tu akuray są słupy, główne obcoążenie to ściskanie zupełnie wystarczy prosto. Gdzie widziałeś takie pod kątem?
@@topidrut1 profil dolny bramy przesuwnej z aluminium dokręcamy bezpośrednio do szyny jezdnej po wózkach
No i robota idzie! Pozdrawiam :)
Dziękuję! Miłego dnia!
Drutem 0,8 mm też dałoby się to zespawać?
Tak dałoby się trzeba duży prąd ustawić. Tu jest 1.2 bo taki tylko mam z proszkiem metalicznym ale lity 0.8 też będzie ok choć ja bym wolał zamiast drutu litego elektrodę zasadową. Pozycja naboczna to jeszcze bym sobie poradził przy elektrodzie.
@@topidrut1 Zastanawiam się nad kupnem Ozasa Minimag 161. Nie wiem tylko, czy dałby sobie radę z drutem 1,0 mm no i jeżeli ten Ozas osiąga prąd 160 A, a nawet chyba więcej, bo jest tam transformator 200 A to jaką max grubość materiału mógłbym spawać takim migomatem załóżmy na drucie 0,8 mm. Mam na myśli spoiny pachwinowe we wszystkich pozycjach. Do 10 mm grubości da radę spawać takim migomatem z wtopieniem?
@@Sentenza-r3g Wszystko tak tylko z drutem proszkowym metalicznym wtedy nie będzie przyklejeń w przymusie. Drutem litym to ryzyko według mnie spawać tak grube rzeczy w pozycjach przymusowych. Poddolnie natryskowo tak ale to nie taką spawarką bo do przenoszenia natryskowego w drucie litym potrzebny jest duży prąd. Chcesz na tym zarabiać? Moja spawarka magnum www.ceneo.pl/84728422#crid=309324&pid=21026 daje radę przepchnąć ten drut proszkowy metaliczny na rolkach do drutu 0,8 pcha drut 1,2 i tak spawałem konstrukcję z profili 100x100x5mm w przymusowych pozycjach. Ten drut z filmu spawa w przymusie do ok 140A i spokojnie blachę 10mm tak się zespawa i do tego wystarcza ta spawarka magnum z linku - oczywiście to nie jest najlepsze rozwiązanie bo dobrze by było mieć podajnik z rolkami na drut 1.2mm. Zawsze pozostaje elektroda otulona zasadowa tylko trzeba umieć spawać w przymusie ... ja nie umiem wolę osłonić się od wiatru czy deszczu i jechać drutem proszkowym.
@@topidrut1 Chcę po prostu migomat na lata, a ten Ozas nie ma napakowanej elektroniki tylko transformator no i aby można spawać jakieś drobniejsze blachy, elementy, przynajmniej jest o wiele wygodniej niż elektrodą. Zarabiać nie, ale żeby dało się spawać też grubsze elementy, czyli właśnie takie blachy do 10 mm, czy kształtowniki o grubości ścianki do 5-6 mm. Właściwie to w tym Ozasie nie ma się co zepsuć tak na prawdę i na pewno będzie trzymał parametry, co do Magnuma to mam wątpliwości.
@@Sentenza-r3g Ten Magnum to tylko przykład małej spawarki z kiepskim podajnikiem jak na pchanie drutu 1,2mm że po użyciu drutu proszkowego metalicznego nawet tak mała spawarka daje radę spawać w przymusie grube rzeczy. Jak nie do zarobku na grubych rzeczach to ok. Chodzi o to że jak to ma być blach 10mm na metry zarobkowo to byłaby to zdecydowanie za mała spawarka a jak raz na czas to może to ogarnie. Generalnie problem w pozycjach przymusowych drutem litym to przyklejenia które mogą się pojawić bo spawa się stosunkowo małym prądem.
Witam,masz identyczny głos jak chłopak z kanału okiemzula.Myślałem że to inny jego kanał,ale zobaczyłem twą twarz i sprawa się wyjaśniła.
Pjoter ma całkiem inny głos
8.35 po co palniki?
Do podgrzania stali i usunięcia wilgoci. Wspomniał, że jest temperatura na minusie. A nagłe wychłodzenie spoiny może spowodować jej pękniecie, zwłaszcza jak dobrze się jej nie zakończy.
O nawet sam autor odpowiedział poniżej. Zauwazyłem jak już napisałem.
7:10 czym szlifujesz pachwiny ? Jak to się dokładnie nazywa ? Dzięki za info. Powodzenia.
To nie jest szlifowanie tylko usiwanie kropek ze szkła i nalotu szczotką drucianą. Ta spoina tak wygląda bez szlifowania. Prąd jest stosunkowo niewielki ale przenoszenie drutu jest natryskowe, metal krzepnie dość powolo i spoina jest gładka. Zupełnie inaczej niż zwarciowe przenoszenie drutu.
Super oby do przodu
Powolutku, powolutku ale jednak do przodu. Dziękuje! Miłego dnia!
Co to xa tarcza gruciana?
7:13 - szczotka druciana.
Cześć, dlaczego w pewnym momencie traktowałeś te profile palnikiem? Nie miałeś problemu z wyginaniem się tych blach w “banan" po spawaniu?
Stopić lud z powierzchni, usunąć wodę i podgrzać przed spawaniem. Trochę się odkształcały ale nie na tyle żeby to był problem. Dopiero przed drugim spawaniem stopy prostowałem bo to już by dało podwójne odkształcenie. One są prostokątne więc bardziej podatne na skrzywienie ale młotek w dłoń i można skorygować na zero.
W jakim celu podgrzewałeś (osuszałeś?) palnikiem gazowym ponownie cięte profile?
3 powody. 1 usunięcie lodu bo trawa przymarzła na jednym boku. 2 usunięcie wilgoci. 3 podgrzanie przed spawaniem. Warunki były takie że na powierzchni mogła się skraplać woda czego nie widać tak od razu dla pewności podgrzałem.
Kolejny świetny filmik, byłem ciekaw jak wjedziesz tym dużym fleksem w profile i jaka będzie jakość cięcia. Po twoim cięciu widać, że wprawną ręką i szlifierką można dociąć lepiej niż niejedną taśmówką, chociaż biorąc pod uwagę zakres prac jakich się podejmujesz, to pewnie na dłuższą metę za jakiś czas zaopatrzysz się pewnie w jakąś piłę taśmową. Swoją drogą wiem, że masz pewnie od widzów masę propozycji kolejnych filmów i ja nie będę gorszy...Szukam rzetelnych informacji na temat agregatów prądotwórczych, które mogłyby podźwignąć spawarkę, z tego co pamiętam to masz u siebie w warsztacie na stanie taką maszynę?! Jak znajdziesz trochę wolnego czasu, to dałbyś radę nagrać jakiś film - poradnik na temat agregatów, tak jak zrobiłeś to w przypadku półautomatów bezgazowych?
To jest w planach. Miał być film "spawanie na małym agregacie 2,8kw" zaraz po spawaniu na przedłużaczach ale ... na chlebek też muszę zarabiać. Ostatnio wrzucałem to co robię na co dzień i jeszcze jestem w stanie wyciągnąć smartfona bo kamera jednak trochę spowalnia. Często są to prace na już wiec nawet i smartfona czasem szkoda wyciągać bo braknie pół godziny. Jednak myślę że takie odcinki z życia wzięte (albo wyszarpane) też mają wartość bo nie jest to ściema pod publikę. Na odcinek syntetyczny potrzeba więcej czasu. Piła taśmowa ... no ja bym chciał ale ze 20 000 by się przydało. Tą co mam gość 10lat robił te standy przy stacjach paliw i teraz u mnie jest już 10 lat. na najmniejszy brzeszczot. Spawać agregatem da się nawet tym jednofazowym 2,8kw - mniejszym nie ma sensu. Tylko zajmuje to sporo czasu trzeba sobie policzyć. Ja nim zrobiłem jedno zlecenie i się zwrócił - elektroda otulona 3,2mm. Do zarobku czy hobby?
@@topidrut1 Raczej do hobby, tak czy inaczej muszę kupić agregat na działkę, więc od razu chciałbym kupić coś co mógłbym szerzej wykorzystać. Z drugiej strony nie wiem czy jest sens wydawać 6-7 tys. na agregat pokroju Hondy, skoro w międzyczasie potrzebne są też inne sprzęty. Ale na razie spokojnie, bo nie jest to temat niecierpiący zwłoki, a jedynie jakieś wstępne przymiarki, a że wychodzę z założenia - ufam, ale sprawdzam, to przed zakupem wolałbym się wyposażyć w jakąś - przynajmniej podstawową wiedzę. Niezależnie od tego równie przyjemnie ogląda się kogoś w akcji, tym bardziej że pogoda za oknem taka mało świąteczna... i człowiek samemu chętnie by przy takim projekcie jak twój podziałał :), chociaż poza chęcią to przydałaby się jeszcze odpowiednia wiedza i praktyka - a z tym już u mnie gorzej. Taka za 20 tys. taśmówka to już zakładam, że w pełni profesjonalna i chyba raczej typowo stacjonarna..., ja miałem kiedyś styczność ze znacznie tańszą bo za 2 tys. firmy Magnum i chociaż jestem w tej kwestii kompletnym laikiem to uważam że jakość cięcia oferowała całkiem niezłą - np. w porównaniu do Yato czy Parkside'a, jednocześnie zapewniając odpowiedni ciężar urządzenia i mobilność.
namiot bezcieniowy :) do pracy na takim zimnie nie warto osłaniać szyję ?
Może przepłukiwać gardło 🤣. Nigdy mi się nic nie działo od takiej pracy. Namiot idealny do filmowania tylko jeszcze kilka lamp zamontuje tak na 1000 luksów. Lampy mam tylko czasu brak.
Powinieneś zaczynać od środka i kończyć na środku a nie na naroznikach
Dlaczego tak powinienem robić? Myślę że nie tylko ja chętnie się dowiem.
Czuję, że te słupy to pod garaż/wiatę dla Ciebie 😉??
To pod dach dużego domu nie dla mnie choć planowałem robić jakieś sztywne zadaszenie na razie w fazie rozmyślań.
Gdybyś szukał tańszych półmasek FFP3 albo wielorazowej z wymiennymi filtrami to daj znać :)
Tańszych 3m z wydechem w dół? Podaj firmę i model.
@@topidrut1 wielorazowki to np. Secura 3000, Maskpol 22/2.
Gdybyś potrzebował ofertę to zapraszam do kontaktu: biuro@4rescue.pl
@@998michaszs998 W najbliższym czasie raczej będę chciał wypróbować 3M serii 7500 z wydechem w dół. Czy na pewno jest wkład FFP3 do Maskpol? Mam teraz Elipse i jedyna wada to wydech na około i paruje mi przyłbica.
@@topidrut1 bardziej opłaca się iść w FFP2. Wychodzi korzystniej finansowo.
@@998michaszs998 Pytam wyraźnie czy jest FFP3 do Maskpol?
Elo. Skąd jesteś? Fajny namiot. Sąsiedzi raczej się nie cieszą.... chodzi mi o hałas
Okolice olkusza. Cały raz w nim pracowałem. Normalnie halasuję w budynku z 30 cm wełny... ni nie słychać. Tylko profile 6m ciężko tam zmieścić. Pozdrwaiam!
Gdzie takie druty można kupić?
Są różne marki takiego drutu a właściwie podobnego. Sama idea jest taka sama u rożnych producentów ale istotne są szczegóły. Rurka ze stali i proszek w środku w tym przypadku metaliczny. Ten istotny szczegół drutu którym ja spawam to to że jest on zespawany po zwinięciu taśmy w rurkę czyli jest szczelny. Co za tym idzie można go pomiedziować. Typowo druty proszkowe są zwijane z taśmy ale nie są szczelne więc nie mogą być miedziowane a proszek wewnątrz może zawilgnąć jak się po rozpakowaniu przechowuje w nieodpowiednich warunkach. Podobnie powierzchnia drutu bez powłoki miedzianej może rdzewieć. To wszystko powoduje że jeśli drutu nie zużyje się w 1 do 2 dni to jest spora szansa na to że się zepsuje. Mając drut szczelny i miedziowany wystarczy uciąć 6cm drutu i gotowe drut jak nowy nawet jak kilka zwojów na szpulce jednak pokryje się rdzą (ta warstwa miedzi jest bardzo cieniutka podobnie jak na drutach litych może pokryć się rdzą w ekstremalnych warunkach) wystarczy te zwoje usunąć i gotowe można spawać. Po co ten przydługi wstęp po to żeby mieć świadomość tego co i do czego się kupuje. Technologia produkcji takiego spawanego drutu jest troszkę droższa ale nie trzeba połowy szpulki wyrzucić jak leży w nie ogrzewanym warsztacie kilka dni czy miesięcy. Tu można zobaczyć jak to wygląda: nst.no/products/sveisetilsett/rortrader/ulegert-rortrad/?lang=en Drut nazywa się też "pełnorurkowy". Klasyfikacja : AWS A5.18 E70C-GM / AWS A5.36 E71T15-M21A4-CS1EN ISO 17632-A: T 42 4 ZMn M M21 1 H5EN ISO 9606-1: FM1 Po tych oznaczeniach można szukać drutów podobnych często nie miedziowanych. Dokładnie to co na filmie to SM-3A kontakt do sprzedawcy: Paweł piskorz tel. 889 233 955 MPS Welding Kraków. Sprzedają wysyłkowo. biuro@mpswelding.eu. Warto zadzwonić i porozmawiać w razie wątpliwości. Proszę powiedzieć że kontakt jest ode mnie (Lucjan Żurek z YT). Po co się stosuje taki drut ... przedewszystkim do spawania wysokowydajnego ale nie tylko na chama prąd na maksa 400A i jest wydajność. Głównie w pozycjach przymusowych zamiast elektrody otulonej i drutu litego bo drut lity może dać przyklejenia w trakcie spawania zwarciowego dlatego używa się elektrod zasadowych lub właśnie drutu proszkowego z rdzeniem metalicznym. Drugi obszar to spawanie natryskowe od stosunkowo niskiego prądu. Czyli głębokie wtopienie w pozycji poddolnej lub nabocznej z wysoką wydajnością już od ok 200A. Takie druty w porównaniu z litym topią się na tej samej spawarce (ten sam maksymalny prąd) szybciej i wydajność w kg/h jest większa. Jeszcze drut SF-1A lub SF-3A jest fajny ale to do spawania w pionie i to blach powyżej 15mm z bardzo dużą wydajnością. Tu jest pokazane jak to wygląda ua-cam.com/video/rP-MZ_bzcZY/v-deo.html . Jak masz jeszcze jakieś pytania pytaj śmiało.
Spoiny takie sobie czemu ciągniesz uchwyt to nie elektroda
Nie zrozumieliśmy się chyba to jest film jak jak sobie radzę ze spawaniem w namiocie praktycznie bez wyposażenia a nie najpiękniejsze spoiny świata czy tymbarskiej kurs spawania traktujący o tym jak to się POWINNO robić. Spoiny może za wysokie ale trzyma, też to widzę następnym razem będzie lepiej. Kąt palnika (w pachwinie czy w przetopie), tak wg. mnie jest dobrze (pachwina) bo ciekły metal przepływa w tył spoiny odsłaniając materiał w głąb i przetop jest głębszy. Jeśli wg. Ciebie nie jest to dobry sposób to napisz proszę dla czego? To że to nie elektroda to kiepski argument dla mnie. Nie jestem ekspertem od spawania więc chętnie się dowiem dlaczego robię coś źle. Zapraszam do dalszej dyskusji.
@@topidrut1 tez spawam w garazu bez sprzetu
Prawdziwy spawacz
Pracujesz za granicą?
Nie. Ciekawi mnie skąd takie przypuszczenia?
@@topidrut1 Bo w większości, autorzy kanałów polsko jezycznych o tematyce spawania pracuje za granicą.
Spory namiot ! Można by nie jedną integrację zrobić w nim 😀
Myślałem o tym! Mam też spory kawałek ogródka można by się z namiotami do spania rozłożyć. W wolnym czasie popatrzę na twoje filmy.
A co na to sąsiedzi coś im błyska coś szlifuje
Nikt nie narzeka.
Tylko przeważnie pracuje w budynku nad małymi rzeczami to nie widać i nie słychać za wiele.
Nie montuj światła zimniejszego niż 4kK. Szkoda oczu. Chłodniejszego światła jest tylko pozornie więcej.
Jakieś źródło takiej informacji możesz podać. Z tego co ja wiem to im się chce większe natężenie światła tym to światło powinno mieć większą temperaturę. Teraz mam 5000K i taka barwa mi najbardziej odpowiada.
Super się Ciebie ogląda sam spawam zawodowo ale czasem lepiej oglądnąć jakieś inne techniki przemyślenia a ten docinek o synergi w spawarkach super sprawa czekam z niecierpliwością. Nie jest Ci tam za zimno czasem ? :)) Pozdrawiam
Po jednym cięciu dużą kątówką już jest dobrze. Poprzednie zlecenie z tym namiotem na wyjeździe to 10 a czasem więcej godzin czasem z deszczem więc tu miałem super 🤣 . Chińska synergia ... jest dyskusyjna!
Czy sąsiedzi nie bulwersują się o hałasy?
Nie. Nie hałasuję zbyt często na zewnątrz, kilka razy w roku. Mam pozatym blisko tylko jedną sąsiadkę i pytałem czy przeszkadza, jest ok.
A pełny przetop to nie wymaga szczeliny ???? Chyba że miałeś na myśli ten łączony słup tylko ;-)
To pachwina na stopie a nie doczołowo więc ciężko o pełny przetop choć przy drucie proszkowym metalicznym jest naprawdę głęboki. Chodzi o łączenie na długość nie wszyscy sie tak pieszczą z tym. Na styk dowalić prądu i hurra. Przecież nikt do środka nie będzie zaglądać. Miłego dnia!
@@topidrut1 No tak mi się wydawało że chodzi tylko o połączenie tych profili.... stopy też spawa się z pełnym przetopem tyle że już w opisie masz zamieszczone " łączenie na długości " także sorki bo jakoś mi to umknęło ^^
@@c_r_i_s_s_u5089 Spoko nic się nie stało, tytuł musi być w miarę zwięzły i pasujący do treści. Wydaje mi się że to byłby dobry pomysł dla grubszych elementów. Jak możesz to napisz coś więcej o stopach spawanych na pełny przetop. To chyba będzie 1/2V?
Wielki plus za bardzo ciekawe instruktaże słowne. Nie przywykłem do takiej jakości wypowiedzi ze strony ślusarzo-spawaczy.
Dziś wiele osób ma problem w zrealizowaniu ciekawych projektów z przyczyn zachwianego kontaktu werbalnego.
Przychodzisz do spawacza, mowisz co chcesz, a on odpowiada:
-Panie coś Pan nawymyślał, tak sie nie robi, Ja tu zara Panu pokaże
-Stasiek dej no kontufke Pan brame chce
- dej no amperażu opór coby przetop był :-)
Gość dzwoni do mnie pierwszy raz "woziłbyś to k... przychewtował bo się k... u...ło k..." ja do szanownego Pana że jeszcze żeśmy się nie widzieli na oczy o on tak z grubej rury. Naprzepraszał się przez telefon, przyjechał, pierwsze słowo k... Cóż takie życie od A do K Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam!
Brak warunków do spawania byle jakie słupki ok nic poza tym
Zapraszam na inne polskie kanały o spawaniu tam jest pełen profesjonalizm u mnie tego nie znajdziesz. Miałem być piekarzem ale nie wyszło to spawam.
Dałem Ci suba aby nie stracić nic z twojej twórczości! Zrób jakiś filmik o spawani żebym wiedział jak to się robi dla wszystkich będzie to z korzyścią. Zapraszam do nie wchodzenia więcej na mój kanał dla własnego spokoju jest tyle pięknych treści na YT że nie trzeba się męczyć na moim kanale.
@@topidrut1 zgadza sie
Co do szlifowania zendry tak samo zawsze szlifuje do białego metalu, skoda ze monterzy nie wiedzże tak trzeba No ale cóż pozdrawiam
Ja mam nawyk z tiga tam nie ma zmiłuj musi być czysto co nie zmienia faktu że w MAG też warto o to dbać. Miłego dnia!
@@topidrut1 kiedyś właśnie szlifuje zendre a ludzie się mnie pytają po co to robię i patrzyli jak na debila, albo jak przecierałem acetonem jakiś element przed spawaniem
@@Timons52 bo tu w Polsce jest wszędzie wyścig. Ludzie pełni zawiści wygryzają się na etatach zarabiając grosze podług tego co zarabia na ich pracy pracodawca.
#jprdl synergie, spawanie z generatora impulsowego, cuda na kiju. A ja kiedyś normalnie spawałem i wychodziło ładnie ze sterowaniem... prawą ręką.
Do stali słabo sie przydaje. Do aluminium super szczegulnie z pilotem w palniku.
@@topidrut1 aluminium nie spawałem ale będę mieć na uwadze ;)
Spoko film, ale nie ukrywam że brakuje piły taśmowej, a do trasowania na stopach. Stół traderski i wysokościomierz, Polecam 👍👍👍
Od czegoś trzeba zacząć. Nie kapie na głowę i mam światło. Zobaczymy co dalej. Raczej zajmowałem się drobnicą to warsztat 5x5m był ok i mini taśmówka też.
A jak się nazywa ten pad z 7:16 minuty?
Łuk natryskowy już od 200a?
Jaka to mieszanka i drut konkretnie?
Ogólnie dobra robota;)
Pozdrawiam
Brzmi jak telezakupy co?! To jest magia drutu proszkowego z rdzeniem metalicznym. W zasadzie jest to powiedziane dość w prost ale jak ktoś nigdy natryskowo nie spawał to skąd ma wiedzieć że to nie jest normalne przy takich parametrach spawać natryskowo. SM-3A jest nawet na karcie technicznej jego symbol 5:49. Mieszanka to 18 lub 20 % CO2 + argon też jest na karcie technicznej DC+M21 czyli prąd stały plus na palniku i mieszanka 20% CO2. Jest to drut nisko wodorowy o udarności badanej do -40 st.C. Najważniejsze to jest on pełno rurkowy co oznacza że nie niszczy się od wilgoci przy "nieprawidłowym" przechowywaniu, wystarczy uciąć 6cm drutu i gotowe jeśli pojawi się korozja na szpuli to wystarczy odwinąć te zwoje i można spawać. Drut miedziowany więc z tą korozją to nie tak że zardzewieje w parę dni. Druty zwijane nie są tak odporne na przechowywanie w warunkach polowych. Jeszcze sporo materiału o tym będzie. Popatrz co się dzieje z tym drutem w zakresie łuku zwarciowego ... jaki tam jest minimalny prąd a jaki maksymalny? Co to oznacza dla amatora? Co to oznacza dla amatora który ma spawarkę za 800 zł? Ten dolny zakres to służy do spawania w przymusie bez przyklejeń...
@@topidrut1 o
Jakosc spawu 5/5.
Troszkę za wysokie te spoiny
Jest taka możliwość, ale chyba się nie urwie?. Można byłoby wyszlifować ale znalazłby się ktoś komu nie podoba się szlifowanie spoin.
@@topidrut1 lepiej wyszlifowac albo przed 2 spoina dobrze naciac
@@grzeziu Ta opcja z pogłębieniem/wyrównaniem rowka po przetopie mi osobiście się bardziej podoba. To jeden z pierwszych razy kiedy spawałem przetop na takich elementach. Wiem że nie jeden by to na styk objechał dużym prądem nie przejmując się czyszczeniem, fazowaniem, przetopem czy wysokością spoiny ... tylko tacy nie chwalą się swoją ignorancją w internetach. Tylko trzepią kasę na nieświadomych klientach. Kiedyś zrobię materiał "jak się robi" garaże blaszaki z odpadów i wciska klientowi że tak ma być. Każda spoina to dziura i kawałek druta z MAGa. Nie chodzi o to że nie najwyższa jakość e estetyka moich spoin ma lepiej wyglądać na tle partaczy tylko że przyzwoicie to też dobrze.
@@topidrut1 spawam na codzien blachy do 40mm coś wiem a to że klient nie ma pojęcia też wiem i nie każdy robi zgodnie ze sztuka
Partyzantka, oto moje wrażenie. Pozdrawiam
Trzeba sobie jakoś radzić.
Spoko
Najgorszy jest wiatr ;)
Dokładnie.
Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest szlifierka ;)
plus za filmik i za fajny meil - idealny dla spawacza ;D
Kopalnia wiedzy!