Elektronika pekne od začiatku / prúd báze a napätie gejtu tranzistora

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 кві 2022
  • Tak ako bipolárny tranzistor, tak aj mosfet majú riadiacu elektródu
    bipolárny tranzistor má bázu
    mosfet má gate (gejt)
    pri dosiahnutí napätia 0.6 až 0.7V na báze touto začína pretekať prúd, ktorý je potrebný pre zapínanie tranzistora
    v prípade mosfetu gejtom nepreteká žiadny prúd, táto riadiaca lektróda sa napája vyšším napätím ako báza bipol. tranz. a aj pri aktivovaní mosfetu do saturačného stavu gejtom nepreteká žiadny prúd,
    pre názornú ukážku si pozri toto názorné video
    miesto, kde sa oplatí byť www.elektrolab.eu/
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 12

  • @miroslavgargulak5005
    @miroslavgargulak5005 2 роки тому +5

    Video sice pěkné ,ale začátečníkům moc nepomůže .Chybí teorie konstrukce jednotlivých typů tranzistoru aby pochopili proč to tak je .To předvedení sice ukazuje jak to je ,ale už neříká proč to tak je a zároven je to hodně zjednodušené .

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 2 роки тому

      Opravdu člověk musí znát vnitřní strukturu a děje uvnitř tranzistoru na to, aby ho dokázal použít? Já si to nemyslím, většina simulačních programů používá toliko známé vnější vlastnosti a i tak dokáže vracet výsledky velice blízké realitě. Nicneříkající obrázky z učebnic mi nechybí a i základní pochopení vnitřní struktury a funkce polovodiče exploduje do neuvěřitelných rozměrů. Tedy bavíme se o skutečném pochopení, nikoliv pocitu pochopení, který tak rády poskytují středoškolské učebnice, encyklopedie a podobný tištěný mor.

    • @miroslavgargulak5005
      @miroslavgargulak5005 2 роки тому

      @@NikiBretschneider nemyslím zrovna vnitřek tranzistoru ,ten mě a mnohé zajímat opravdu nemusí .Spíš jde například o vstupní kapacitu při otvírání a zavírání. Sice ji zminuje ale až na konci a jen zběžně .Bylo by lepší ukázat například zapojení kde by mosfet spínal motorek a popsat jednotlivé součástky a říct proč tam jsou a jakou funkci plní a jak případně určit jejich hodnotu .

  • @user-fk4ee6sh4p
    @user-fk4ee6sh4p 2 роки тому

    👍 Příště ukaž úbytek napětí na tranzistoru.

  • @viktorcselka1761
    @viktorcselka1761 2 роки тому

    Pali nespravil by si najbližšie nejaké video rozdiel medzi Fake a Originál výkonovým tranzistorom? nejakým záťažovým testom, či sa vlastne oplatí kupovať výkonové trandy a mosfety z Aliexpressu :)

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 2 роки тому

      No já bych to možná neomezovala na tranzistory, onehdy jsem si (a nebylo to na aliexpresu, ovšem cena byla podezřele nízká) koupila OP07, které měly offset jako kráva. U těchto operáků se platí za to, že jsou ve výrobě trimované na minimální offset. Na druhou stranu nebyl to až tak špatný obchod, protože ten offset byl stabilní a když se udělal externí trim, tak to dosáhlo vlastností reálné OP07, čili je jasné na čem ve výrobě ušetřili. Tohle mi na tom vadí asi ze všeho nejvíc. Kdyby se to nesnažilo předstírat, že je to OP07, tak by to byla zajímavá součástka za dobrou cenu, bohužel ale v Číně je více jak tisíc let podvod součástí jejich kultury a nepohlíží se na to jako na něco špatného. Jiná varianta je, že to byly OP07 se seriovou vadou, které někdo koupil jako odpad, no a radostně je obloukem vrátil na trh.
      Bohužel ta věc má ještě jednu rovinu. Totiž to, co si tady člověk koupí na pultě, jsou součástky koupené od nějakého překupníka v Ženšenu, nebo Šenzenu, nebo jaxe ta díra jmenuje, čili je otázka nakolik si vlastně pomůžu proti Aliexpresu. A to je taky důvod, proč když v Číně začnou vařit netopýry, tak tady nic není, ač jinde se dají v pohodě objednat věci, které nepochází z Číny (a těch je spousta). Tady jde mimo Čínu teoreticky něco na TME, no a v malých objemech už připadá v úvahu jedině myšovač, kde ovšem mají poštovné, které nechcete, no a navrch je to strašný kolos, takže s objednávkou si fakt užijete, vedle toho je pytlíkovo parkoviště (TME) ještě v pohodě a úplně jednoduché a uživatelsky přívětivé. Teoreticky můžete použít Mausel, coby jejich české zastoupení, pak je v ČR normální poštovné (no, stejné jako v TME), ale na Slovensko už 10 tojro, což je spíš moc než nic.

  • @miroslavmatejovic8872
    @miroslavmatejovic8872 2 роки тому

    Ahoj Pavol nezaradil si tam ešte IGBT tranzistor lebo ňom sa málokedy hovorí.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  2 роки тому

      Mohlo tam byt milon dalsich veci...

    • @Edisson.
      @Edisson. 2 роки тому +1

      @@pauls.electronics Ano to by mohlo, třeba nastavení pracovního bodu

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 2 роки тому +2

      IGBT no, doznívání proudu a záporný teplotní koeficient. Čili maximálně desítky kHz a velký problém řadit je paralelně. Výhodou je, že napětí nad 1kV není problém a nemá to antiparalelní diodu (tedy pokud ji tam výrobce neintegroval, nevzniká tam sama od sebe jako v mosfetu). Pokud se lze vyhnout IGBT, pak bych se mu vyhnula. Před čtvrt stoletím to byl hit (stejně jako předtím tyristor), takže to má dnes nostalgicky fanatické zastánce (stejně jako tyristory po příchodu IGBT), nicméně on vývoj v oblasti polem řízených tranzistorů docela pokročil, takže bych to shrnula do pravidla „Můžeš-li se IGBT vyhnout, pak se tomu vyhni.“ Čili ono se o tom nemluví z relativně příčetného důvodu.

  • @annavalentova2117
    @annavalentova2117 2 роки тому

    Ahoj

  • @stanislavkucik4421
    @stanislavkucik4421 2 роки тому

    Ahojte