Ktoré komponenty najčastejšie zlyhajú v elektronike

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 гру 2021
  • Reupload so zníženou kvalitou obrazu
    #elektronika #elektrotechnika #oprava #diagnostika #test #tester #meranie #multimeter #osciloskop #voltmeter #ampermeter #generator #zdroj #pajovacka #cin #kolofonia #tavidlo #lupa #zataz #trafo #transformator #hrot #usb #usbC #gpib #hdmi #kolik #zdierka #banan #krokodil #ihla #vodic #drot #kabel #izolacia #izolant #antena #amplituda #atenuator #avc #basreflex #baza #binarny #bipolarny #blokovaci #bocnik #budic #cb #casovy #cinitel #cip #csv #stvorpol #citac #darlington #decibel #detekcia #demodulacia #delic #dielektrikum #digitalny #displej #dvojpulzny #ekvalizer #elektromagteticky #elektrostaticky #elektronka #elektronicky #emitor #fazovy #fet #feritova #filtracny #foton #frekvencia #fyziologicky #hlava #hradlo #hysterezia #charakteristika #impedancia #impulz #interferencia #jednocestny #kapacita #kvapalny #klopny #astabilny #bistabilny #monostabilny #kmit #kmitocet #kolektor #komparator #kompenzacia #komplementarny #komutacny #konvertor #konverzia #korekcia #kvazikomplementarny #lcd #led #linearnylinka #logaritmus #logicky #logika #magneticky #medzifrekvencia #menic #meradlo #mikrofon #mikroprocesor #modulacia #mriezka #multivibrator #mostikovy #napatie #nasobic #neutralizacia #nesymetricky #nomogram #npn #pnp #obrazovka #oddelovaci #odladovac #odpor #odrusovaci #operacny #optoelektronicky #oscilator #permeability #piezoelektricky #pll #poistka #polovodic #primarny #procesor #priepust #predmagnetizacia #prudovy #predradny #prevodny #prikon #prieraz #prechod #reaktancia #regulacia #relaxacny #rezonancia #rozmietavy #rozptylovy #rusenie #saturacny #selektivita #selektivny #schmittov #schottky #sledovac #silovy #smd #smt #sonda #symetricky #sumerny #ssb #spinaci #spinany #stabilizacia #tienenie #stojaty #superhet #superpozicia #sirokopasmovy #sum #tepelny #teplotne #tlakovy #tlmivka #trifilarny #unipolarny #urychlovaci #utlm #vektorovy #vlnovy #vlna #vodivost #vstupny #vyhybka #vykon #wobler #zaznej #zbytkovy #zosilnovac #skreslenie #spätny #stratovy #hustota #intenzita #ohm #ohmov #kirchhoffov #thomsonov #vzorec #akumulator #bateria #clanok #dioda #dutnavka #diak #dvojlinka #fotodioda #fotorezistor #fototranzistor #fototyristor #fototriak #infra-led #koaxialny #kondenzator #konektor #laser #solidstate #rele #potenciometer #prepinac #reostat #rezistor #reproduktor #sluchatko #spinac #termistor #ptc #ntc #tlmivka #tranzistor #vypinac #tlacitko #transil #triak #trisil #varikap #tyristor #varistor #ziarovka #ziarivka #fluke #brymen #axiomet #siglent #unit #uni-t #owon #tti #gwinstek #keysight #peaktech #amprobe #extech #peaktech #elma #appa #metrix #rigol #hantek #voltcraft #tektronix #hameg #tesla #picoscope #metrel #megger #kyoritsu #flir #seek
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 22

  • @zedko7905
    @zedko7905 Рік тому +2

    Palino máš pravdu so súčiastok asi najskôr kondy, ale najskôr by som sa zameral na hybné časti, teda na časti na ktore môže vznikať tlak či iná manipulácia či aj chybná manipulácia. Píšem teda o zásuvkách zariadení, vypínačoch atď., áno zabrdol som trošku aj do mechaniky, ale nie všetci ľudia majú dannosti a teda vedia manipulovať s elektronickými zariadeniami. Ale ako si uviedol v začiatku, musí byť prvoradá optická kontrola, takže tá je určite na mieste. 🤔👌Ako súhlasím Stebou vo všetkých veciach,že si sa zameral hlavne na komponenty, teda súčiastky. 🤔👌

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 6 місяців тому

    Ďakujem! Skvelé!

  • @AwawaAwawa-pu3ku
    @AwawaAwawa-pu3ku Рік тому +3

    Kondenzátory, ano nejčastější. Je zajímavé v mnoha konstrukcích, že je také velmi důležitý vnitřní odpor elyt. kondenzātoru, tzv. ESR. Kvůli němu jsem si kdysi dávno vyrobil servisní měřič kapacity elyt.C, jehož měřící obdélníkové napětí mělo vrcholovou velikost cca 0,4V, takže měřák změřil kondenzátory zapájené v zařízení. Úžasně se tím zrychlila práce možnost opravovat.

  • @jurajegry4971
    @jurajegry4971 Рік тому +2

    Tiež si myslím že medzi háklivé elektronické súčiastky patria polovodiče a elektrolytické kondenzátory už len preto ako sú štrukturované, odpor je len drôt navinutý na telese, ale polovodič je vyrobený z viac materiálov, ktoré sú na malej ploche a majú rôzne chemické vlastnosti, na malom priestore vzniká väčšie nebezpečie na zničenie, hlavne pri prepätí.

  • @joejog9682
    @joejog9682 2 роки тому +1

    tak, tak, doplnil bych ještě, že kondenzátor ani nemusí být viditelně vyteklý nebo nafouklý, dost často je jen vyschlý, protože je právě blízko zdroje tepla. A dále jsou rizikové také konektory, které se často používají - typicky USB, Jacky, napájecí atd. které častým požíváním taky naruší zapájení v desce mikrotrhlinkou. Mikrotrhlinka může taky vzniknout u zapájeného relé přímo na desce, kde častým spínáním kontakt vyklepe mikrotrhlinku na spoji, velmi špatně se to hledá, protože někdy to funguje a někdy ne. A dále jsou to všechny součástky, které jsou poddimenzované, aby se ušetřilo, a vydrželo to jen záruční dobu, ale to už je dnes skoro všechno :-)

  • @myfriend4658
    @myfriend4658 2 роки тому +1

    Dobre video

  • @Judah670
    @Judah670 Рік тому

    Dobrý den. Mam Obvod a aj platinu je to Krystalka, mam aj schemu a aj sučiastky, ale je to v Angličtine?Viete to zaspajkovat je to lahky obvod,ak ano Budem vám vďačný.

  • @user-hr9kf3yu4u
    @user-hr9kf3yu4u 3 місяці тому

    Pekné video, ale tak otrasná obrazová kvalita, že sa pomaly nedá rozoznať čo je na videu. Hlavne tie podrobnosti na plošákoch.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  3 місяці тому +1

      Ak to video najdem v kompe v povodnej kvalite tak ho znovu natiahnem do ytb

    • @user-hr9kf3yu4u
      @user-hr9kf3yu4u 3 місяці тому

      @@pauls.electronics Díki! 🙂

  • @PepeCheb
    @PepeCheb Рік тому +1

    Proč při konstrukcích se kondenzátory nedávají do míst co nejdále od výkonových součástek které vydávají teplo ?

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  Рік тому +2

      Castokrat je moznost vidiet elektrolity v tesnej blizkosti chladicov, co je na skodu

    • @mac-gyver
      @mac-gyver Рік тому +5

      Na škole sme tomu vraveli "kontrolovaná životnosť", častkokrát to býva navrhnuté tak, aby sa to pokazilo. Vedome sa nadimenzuje prvok na hraničné hodnoty, bez príslušnej rezervy (týmto spôsobom súčiastka stárne rýchlejšie a postupná zmena jej fyzikálnych vlastnosí celú situáciu iba zhoršujú). Je viacero parametrov s ktorými sa tohto stavu dá dosiahnuť (dimenzovanie na mezné hodnoty, nedostatočná veľkosť súčiastky "rozmerovo", použitý nevhodný materiál obalu či puzdra, nesprávne umiestnenie, poddimenzovaná odolnosť voči prostrediu a pod.). V neposledom rade potom častokrát nastáva situácia že súčiastky nefungujú ani v zariadeniach, ktoré neboli nikdy používané a možno ich považovať za nové, no z technického pohľadu sú tieto zariadenia po životnosti a môžu byť aj nebezpečné a nevhodné na svoj účel.

    • @nutkum8700
      @nutkum8700 Місяць тому

      elektrolyty su hlavne v okoli zdroja kde je najviac tepla a nikto netaha draty krizom cez zariadenie a nedava elyty na opacny koniec

  • @JaroslavStrauch-zr4gu
    @JaroslavStrauch-zr4gu 9 днів тому

    Takže platí pravidlo: Všetky súčiastky fungujú na princípe dymu. Ak dym unikne, súčiastka prestane fungovať. 😂😂😂

  • @jirimanek1771
    @jirimanek1771 11 місяців тому

    Zdravím jiri.

  • @annavalentova2117
    @annavalentova2117 2 роки тому

    Ahoj

  • @karolboston34
    @karolboston34 Рік тому

    Ochranne diody a celkom banalna poistka dnes je uz ina ako volakedy podoba sa na kremikovu diodu.Sorry len na okraj k teme naj poruch.

  • @jozefznechuteny6401
    @jozefznechuteny6401 Рік тому

    Čo viete povedať o kryštaloch malé oválne strieborné čudo .