Gniazda elektryczne do automatyzacji. Cyrkulacja wody w łazienkach niszczy pompę ciepła?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 лип 2024
  • 🟢 Subskrybuj kanał: tiny.pl/wrg9s
    🔵 Instagram: / dom_prawie_myslacy
    🔴 Kontakt z nami: dom.prawie.myslacy@gmail.com
    W materiale powyżej omawiam gniazda, który zostały specjalnie zrobione, aby wykonać automatyzację. Nie jest ich dużo, ale każde ma bardzo ważną rolę.
    Rozdziały:
    0:00 Wstęp
    0:37 Część mieszkalna
    4:30 Garaż i kotłownia
    10:55 Zakończenie
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 34

  • @adamberry4092
    @adamberry4092 11 місяців тому

    Bardzo ciekawy materiał.

  • @kriskompPL
    @kriskompPL 11 місяців тому +2

    Ciekawy patent z dodatkowymi elektrozaworami na potrzeby cyrkulacji. Pozdrawiam

  • @Merkury1978
    @Merkury1978 11 місяців тому

    Jestem ciekaw tej automatyzacji. Zastanawiam się jak to będzie czy do kazdego gniazdka idą jakies dodatkowe przewody oprocz standardowych 3 przewodow do 240v czy to będzie jakies inteligentne gniazdko ktore będzie działać jak magistrala CAN w aucie i sterownik będzie wg potrzeb je uruchamiac

  • @djfake8624
    @djfake8624 11 місяців тому

    Idea elektrozaworów do sterowania cyrkulacją i jej zasięgiem jest bardzo fajna. .
    Według mnie, innym, dobrym pomysłem jest posiadanie w każdym pomieszczeniu przynajmniej jednego gniazda na osobnym obwodzie tak, aby możliwe było zrealizowanie w przyszłości jakiejś nieznanej teraz potrzeby, np. włączanie choinki o określonej porze w salonie, czy sterowanie jakimś urządzeniem pozbawionym "inteligencji".
    Warto też, w pomieszczeniach posiadać gniazda podpięte pod obwody z dwóch różnych faz (a może nawet trzech). Zwiększa to szansę, że w przypadku zaniku jednej z faz, część gniazd w danym pokoju nadal będzie działać.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому

      czyli jeśli mam 3 gniazda w jednym pokoju powinienem ciągnąć 3 osobne obwody? Nie dajmy się zwariować. W świecie idealnym chciałbym nie być podłączonym do sieci elektrycznej tylko tworzyć swój prąd, ale niestety życie nie jest idealne.

  • @Ecoperla
    @Ecoperla 11 місяців тому

    Bardzo ciekawy materiał. Czy planują Państwo miejsce na zmiękczacz wody w kotłowni? 🙂

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому

      Oczywiście - jest do tego specjalne przeznaczone gniazdo. Dom bez takiego produktu to dom wybrakowany :)

  • @radekczerwinski3251
    @radekczerwinski3251 6 місяців тому

    Witam, pomysł elektrozaworów na obiegu bardzo ciekawy. Też mam automatykę w domu (Grenton) oraz instalacje cwu na rozdzielaczach. Czy zna Pan już szczegóły np jakie elektrozawory będą używane ? Obecnie steruje tylko pompą obiegową co daje mocno średnie rezultaty, woda ciepła jest ale koszt wysoki. Pozdrawiam.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 місяців тому

      Tak, zostały one pokazane w jednym z kolejnych materiałów (gdzie prezentuję kotłownię przygotowaną pod montaż pompy ciepła).
      Elektro zawory HPcontrol.

  • @Merkury1978
    @Merkury1978 11 місяців тому

    Trzeba bylo zrobić cyrkulacje do zmywarki. Zakladajac ze masz jakiś bufor ciepla to taniej wyjdzie grzanie wody przez pompe niz pdzez zmywarkę. Zakladasz zawór z termostatem i ustawiasz sobie temp przed zmywarką na jej zasilaniu np 35 stopni

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому

      nie wyjdzie taniej, bo zużycie pompy będzie większe i w konsekwencji pompa będzie cześciej taktować. W mojej ocenie nie jest to warte, zwłaszcza, że planujemy zarządzać energią domu, ale o tym planuję opowiedzieć jak będziemy bliżej wprowadzania się

  • @tomkayne6268
    @tomkayne6268 6 місяців тому +1

    Czemu niektore kable sa w bruzdach a niektore nie ?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 місяців тому +1

      Odpowiadamy na to pytanie zarówno w tym jak i innych materiałach :) Sprawdzamy czy bez bruzd wyjdą "czarne rysy" na wierzch czy nie.

  • @KrzysztofMarsza-dw8gr
    @KrzysztofMarsza-dw8gr 7 місяців тому

    Uważam, że w przypadku rekuperacji podgrzewane lustra w łazienkach nie są potrzebne w celu eliminacji pary. W przypadku wentylacji grawitacyjnej miałoby to sens. Co o tym myślisz?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  7 місяців тому

      Sprawdzimy tę teorię. Lepiej mieć dociągnięte przewody niż później rozkładać ręce 🤷‍♂️

  • @pszawel
    @pszawel 11 місяців тому

    Czy przewód do gniazdka, do sterowania nawadnianiem nie jest poprowadzony zbyt blisko punktu ujęcia wody (ten przy schodach)?
    Jak to wygląda od strony prawnej? Słyszałem, że odległość punktu elektrycznego od punktu wody wynosi minimum 80 cm.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому

      Jakaś norma o tym wspomina? Dla jakiego napięcia? 12, 24 czy 230? 🙂

  • @vladasolovei6169
    @vladasolovei6169 11 місяців тому

    A co w przypadku korzystania z dwóch łazieniek na raz?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому

      Dwa elektrozawory będą otwarte i wszystko będzie działać tak jak myślisz :)

  • @MmMm-hu9yr
    @MmMm-hu9yr 11 місяців тому

    kurcze a ja sie juz od kilku hydraulików dowiedziałem, że nie da się podzielić cyrkulacji na poszczególne obwody, tylko musi mieszć wszystko, a tu taki filmik!!😮😮super.
    pytanie takie czy jak wejdziesz do łazienki tylko przemyc ręce, to czy nie będziesz musiał czekać zbyt długo na ciepłą wodę? Chodzi o to np. że przychodzę do domu po pracy, wchodzę do łazienki i myje ręce i zanim ciepła woda dopłynie to ja już mam umyte ręce. czy w takim przypadku nie lepsze czasowe sterowanie?
    a kolejne pytanie, jak bedzie włączany elektrozawór, włącznikiem światła, czy jakims czujnikiem ruchu?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому

      Na każde pytanie odpowiedziałem w filmie 🙂

  • @rafatyranowski3763
    @rafatyranowski3763 2 місяці тому

    Proszę powiedz jak rozwiązałeś kwesitę cyrkulacji. Pompy Panasonica all-in-one przynajmniej te ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej chyba nie mają wejścia na obieg cyrkulacji. W filmie po montażu pompy nie wspominasz o tym. widzę chyba tylko pompkę obiegową oraz 3 obiegi tak jak to tu powiedziałeś ua-cam.com/video/2DTfcPCZJh8/v-deo.htmlsi=k33jVTB_jv0sdD7C&t=252 ale jak jest realizowany obieg? Z samej pompy nie widać żadnego dodatkowego wyjścia na obieg cyrkulacji...... :/

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Місяць тому

      W innych filmach o tym wspominam. Zachęcam do obejrzenia filmu pt "Gniazda elektryczne do automatyzacji. Cyrkulacja wody w łazienkach niszczy pompę ciepła?"

    • @rafatyranowski3763
      @rafatyranowski3763 Місяць тому

      @@domprawiemyslacy tak, ten film widziałem, chodziło mi o to gdzie miałby być fizycznie podłączony obieg cyrkulacji (ten jeden) od pompy po sama AiO wejścia do cyrkulacji nie ma. Niemniej zorientowałem się już gdzieś indziej. pozdrowionka.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Місяць тому

      ​@@rafatyranowski3763 U mnie normalnie to podłączyli. To jest wymuszony obieg wody, więc tutaj pompa nie musi mieć wyjścia "pod cyrkulację". Wystarczy zwykłe wyjście ciepłej wody użytkowej.

  • @bartekformanski4774
    @bartekformanski4774 11 місяців тому

    A nie myślałeś żeby gniazdka na zewnątrz mieć sterowane do oświetlenia świątecznego?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому +1

      gniazda na zewnątrz (wszystkie) są na jednym osobnym obwodzie ze względów elektrycznych. Natomiast jeśli chodzi o oświetlenie świąteczne - nie planujemy takich rzeczy. Uważamy to za zmarnowaną energię, ale może posiadając ogród coś nam się odmieni :)

  • @mateo7603
    @mateo7603 11 місяців тому

    Odważnie, jeden przewód na wszystkie gniazda w jednym pokoju. Raz że uszkodzenie przewodu odłącza cały pokój, dwa 16A to wcale nie jest duzo 3,8kw czyli suszarka do wlosow i zelazko. Ja bym sie zastanowił czy bie zrobic po 2 obwody na pokoj, koncowy koszt bedzie znikomy ale w razie awarii część gniazdek czynna bez koniecznosci kucia całego domu tylko kozna wtedy jeden pokoj przelaczyc na jeden obwod.
    Co do cyrkulacji to elektrozawory dosyć wolno sie otwieraja ok 20s i też nie są najtańsze ok 200-300zl. Pompe należałoby uruchomic po otwarciu zaworu i najpierw wylaczyc pompe a potem zamknac zawor. Pytanie czy awaria elektrozawóru nie spowoduje uszkodzenia pompy?
    U siebie mam o tyle komfortowo ze lazienki sa w jednym pionie i granicza z kotłownią więc cyrkulacja moze nie byc konieczna lub wody bedzie malo i wystarczy jedna pompka. Do kuchni juz jest dalej bo 10m prawie ale tam mysle ze zrobie na jakis czujnik ruchu nad zlewem albo przy szafce zeby moc świadomie wymusić obieg bo straty z cyrkulacji nieodpowiednio zrobionej sa ogromne.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому +2

      nie wiem co w tym odważnego - to klasyczne podejście. Suszarka nie będzie podłączana w pokoju, jak również żelazko - od tego jest kolejno łazienka i pralnia.
      Myślę, że jeśli mam 3 gniazda w pokoju to jest to mocna przesada.
      Co do reszty komentarza - nie gdybam bez posiadania sprzętów w ręce. Stworzenie automatyzacji to ostatni etap.

    • @markusman4592
      @markusman4592 11 місяців тому +1

      Ja mam elektrozawory, które otwierają się w 0,1 sekundy. Słychać tylko lekki strzał, ale w piwnicy mi to nie przeszkadza. Recyrkulację zrobiłem dokładnie w taki sposób na jednej pompie. Zamiast czujnika podłączyłem się pod oświetlenie łazienek. Zawory które powoli się otwierają stosuje się zazwyczaj przy grzejnikach. Zaletą ich jest cicha praca.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  11 місяців тому

      Też bardziej słyszałem o czasie liczonym w milisekundach, ale dopóki nie kupię konkretnego elektrozaworu to nie mam jak udowodnić, że można inaczej 🙂

    • @mateo7603
      @mateo7603 11 місяців тому

      @@markusman4592 dobrze wiedzieć, jak szukalem to tylko wolne mi znajdowalo. Pogrzebie dalej.

  • @robertw7737
    @robertw7737 8 місяців тому

    Nie polecam cyrkulacji ciepłaj wody. Jest bardzo energożerna. Mam w domu. Średni koszt cyrkulacji na miesiąc to u mnie jakieś 200 zł. Przy czym cyrkulacja działa od poniedziałku do piątku rano przez 2h i wieczorem przez 6. W weekendy od 9 do 21. Miałem do tego zestaw solarny i 300 l zbiornik. Zbiornik nagrzany za dnia do 75 stopni rano miał 35. Bez sensu. Lepsze przepływowce elektroniczne

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  8 місяців тому

      Dlatego będziemy mieć to zautomatyzowane. Robienie cyrkulacji ciągiem przez 2h to strata energii.