Cyrkulacja C.U.W.- najlepsze sterowanie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 50

  • @grzegorzmroczkowski3482
    @grzegorzmroczkowski3482 11 місяців тому +5

    U mnie cyrkulacja się wzbudza po naruszeniu czujki alarmowej w łazienkach lub w kuchni. Pompa pracuje przez 4min, następnie na 25 minut jest blokowana, aby się nie uruchomiła ponownie. Wszystkim steruje centrala alarmowa Satel Integra. Pełen cykl od uruchomienia pompy cyrkulacyjnej do pojawienia się ciepłej wody na powrocie cyrkulacji to ~42s.

    • @konjarek
      @konjarek 19 днів тому +1

      Też mam zamiar zrobić to na Integrze. Najprostszy i najtańszy system intelligentnego domu, zwłaszcza gdy i tak będzie w domu alarm.

  • @ireksz7783
    @ireksz7783 Рік тому +1

    Witam a ja mam jeszcze inaczej, przy włącznikach świateł w łazienkach mam również włącznik załączenia po ki. Oczywiście przewody były już rozkładane w czasie budowy, w kuchni niedaleko zlewu również. Oczywiście pomka podłączona za pośrednictwem przekaźnika z opóźnionym wyłączeniem. Minusem jest to że trzeba jakiej 30 sek. Poczekać. Myślę jakby każdy z trzech obwodów miał swoją pompke, byłoby szybciej.

  • @losd3d9
    @losd3d9 Рік тому +1

    Najlepszym rozwiązaniem byłby czujnik temperatury pod najdalszymi powrotami do cyrkulacji. Czyli jak np. jest łazienka na górze i najdalej jest do prysznica to tam wstawić czujnik, tylko przy gotowym domu i zamurowanych instalacjach jest to nie możliwe :} Bo w sumie po co pchać ciepłą wodę aż do powrotu do zbiornika? Lepiej przepchać w rurach tylko tyle ile mamy do najdalszego punktu. Teraz to pewnie kwestia obliczenia czasu pracy pompy cyrkulacyjnej, aby nie przepchała za dużo i za mało, więc kwestia testów i ustawienia czasów. A dalej to zgrać z czujnikiem ruchu w każdym pomieszczeniu z punktem poboru ciepłej wody, czyli jak jest łazienka blisko zbiornika to cyrkulacja będzie pracować kilka sekund, łazienka dalej będzie musiała odpalić dłużej itd... No, ale to trzeba znów zaprogramować i trzymać czas kiedy ostatnio uruchomiła się cyrkulacja i dla jakiego pomieszczenia.

  • @michalotto8492
    @michalotto8492 2 місяці тому

    Jeżeli piec stało palny to spoko grzanie wody w bojlerze ale to tylko w sezonie grzewczym a ogólnie najlepszy jest ogrzewacz przepływowy, woda ciepła kiedy się chce o temperaturze jakiej się chce, brak mieszania ciepłej z zimną czyli zmniejszenie strat, brak baniaka i bardzo duże ograniczenie rur w których stygnie woda przez co są straty energii

  • @gonzo9300
    @gonzo9300 2 роки тому +1

    Mam podobnie, tyle, że czujki ruchu radiowe i umieszczone w miejscach gdzie jest woda (łazienki i kuchnia). Odbiornik z włącznikiem czasowym. Nawet w nocy jak wstaje się za potrzebą to ręce myje się już w ciepłej wodzie.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому +1

      Zapraszam do wszystkich filmów o cyrkulacji.
      Pełen system wygląda u mnie tak że jest to połączenie czasówki z czujnikami ruchu i termometrem.
      Czasówka jest w 2 porach dnia wcześnie rano zanim wstanę oraz wieczorem w porze kąpieli.
      czujniki ruchu działają przez cały dzień w łazienkach i kuchni one dbają o to aby podczas przebywania osób w dom cyrkulacja działała.
      Natomiast czujniki temperatury dba o to żeby pompka działała odpowiednią długość czasu tak aby w kranie zawsze była temperatura o min temperaturze w momencie załączenia pompki przez czujnik ruchu.

    • @przemysawbrzozowski375
      @przemysawbrzozowski375 2 роки тому

      @@SmartDom20 witam a interesuje mnie taki zestaw musi być wszystko bezprzewodowo możesz mi podać wszystko co potrzebuje ? Dzięki pozdrawiam

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      @@przemysawbrzozowski375 zapraszam do kontaktu email biuro@smartdom20.pl

    • @jacekopara461
      @jacekopara461 9 днів тому

      Czy mógłbyś napisać jakie czujniki ruchu użyłeś? Też chciałbym coś takiego zamontować. Pozdrawiam

  • @zbigniewczarko4163
    @zbigniewczarko4163 2 роки тому

    Witam , takie rozwiązanie też będzie oczywiście działać ale proponuję sprawdzić realne zużycie w lecie tylko na ciepłej wodzie , my w firmie montujemy ST-11 TECH i to rozwiązuje problem godzin pracy pompy i temperatury . ps.proponuję odsunąć czujniki temperatury od pomp żeby nie przekłamywały temperatury w czasie testów , pozdrawiam .

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Nie wiedziałem że tech ma coś takiego ale widzę że działa to tak samo jak ja zrobiłem tzn trzyma określoną temperaturę na rurkach od CUW. Nie widziałem żeby miał przepływomierz więc pewnie jest czasowy , więc wychodzi że moje rozwiązanie jest lepsze bo działa tylko jak wykryje ruch w pomieszczeniu mokrym. Co do dodatkowych funkcji to też mogę je do programować. Wychodzi na to że mój moduł jest też 2x tańszy ( oczywiście jest dedykowany do systemu) . Ale fajne rozwiązanie jak ktoś nie ma smart domu.

  • @konjarek
    @konjarek 19 днів тому

    Ustawianie konkretnej temperatury na cyrkulacji chyba nie ma sensu, zwłaszcza gdy temperatura badana jest przy bojlerze. Wystarczy że będzie znacząco wyższa od temperatury otoczenia.
    Najoptymalniej bylobyiec czujnik tuż za ostatnim punktem poboru. Nie będziemy wtedy niepotrzebnie grzać wody na powrocie z cyrkulacji. Tam jest wyłącznie strata bo tej ogrzanej wody nie wykorzystamy.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  19 днів тому

      Ale wiesz że w cyrkulacji masz bardzo mało wody w rurkach, chodzi bardziej o to żeby pompka nie chodziła na okrągło niepotrzebnie. Co do temperatury to też jest ważne bo jak odkręcisz kran chciał byś mieć odpowiednia a nie tylko lekko wyższa niż temp otoczenia.

    • @konjarek
      @konjarek 19 днів тому

      @SmartDom20 To czy w obiegu cyrkulacji masz 30, 40 czy 50 stopni nie zależy od tego jak długo działa cyrkulacja tylko od tego jaka jest temperatura wody zasilającej. Ustawienie temperatury ma wpływ wyłącznie na częstotliwość włączania pompy, ale jest ona zależna wyłącznie od tego jak wychładza się rura pod czujnikiem a nie pod kranem. Dlatego lepiej też żeby czujnik był przy kranie.
      Jasne że nie ma tam dużo wody, ale to nie znaczy że mamy bez potrzeby grzać wodę tam gdzie nie musi być grzana.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  19 днів тому

      @konjarek ok tylko nie masz fizycznie możliwości zamontować czujniki pod kranem no chyba że to robisz w momencie kładzenia rurek. Woda żeby była ciepła musi mieć ok 40 na wyjściu z zasobnika a ja grzeje do 45 więc nie ma dla mnie dużej różnicy.

    • @konjarek
      @konjarek 19 днів тому

      @@SmartDom20 jasne że to trzeba zrobić podczas budowy i właśnie tak zamierzam to zrobić. Nie rozumiem uwagi o 40 i 45 stopniach - w filmie jest o ustawianiu konkretnych różnych temperatur dla prysznica i zlewu a ja krytykowałem takie precyzyjne określaniec temperatury dla poszczególnych odbiorników bo to nie ma za bardzo sensu gdy zasilanie ma zawsze taką samą temperaturę.

  • @karolzielinski2075
    @karolzielinski2075 2 роки тому

    Najlepszy gotowiec do cyrkulacji jest to pompka
    Wilo Star-Z Nova T , pompka cyrkulacyjna z wbudowanym termostatem programem czasowym dezynfekcją anty legionelli itp. reasumując produkt wart swojej ceny

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Fajna, mój system działa podobnie tylko aktywacja jest poprzez czujki ruchu a nie czasówkę (w dzień). Co do dezynfekcją to wygląda jak by tego nie robiła ale dawała sygnał że czas to zrobić innemu systemowi, albo ja źle rozumiem jej opis.

  • @rafatomaszewski5027
    @rafatomaszewski5027 2 роки тому +1

    Fajny pomysł z tym modułem. Możesz napisać jaki model modułu używasz?

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому +3

      rH-R1S1T1- dla jednej strefy cyrkulacji

  • @kubula726
    @kubula726 Рік тому +1

    Na jakim biegu masz ustawioną pompkę cyrkulacujną ???

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  Рік тому +2

      Najwyższym tzn 7 bo 8 to odpowietrzanie układu

    • @kubula726
      @kubula726 Рік тому +1

      @@SmartDom20 dzięki pozdrawiam serdecznie

  • @danielwrotny
    @danielwrotny 2 роки тому

    Czekaj bo nie zrozumiałem. Pompa cyrkulacyjna załącza się wtedy, gdy temperatura na powrocie do zasobnika spadnie poniżej zadanego poziomu?

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      nie do końca bo cyrkulację włączają czujniki ruchu ale tylko wtedy gdy temperatura na powrocie jest niższa niż nastawiona. Podobnie aby się upewnić że na pewno woda jest ciepła w kranie czekam aż ta temperatura będzie powyżej określonego poziomu

    • @danielwrotny
      @danielwrotny 2 роки тому

      @@SmartDom20 aaaaa ok. Czyli połączenie dwóch systemów. Jeszcze żebyś podał konkretnie ile energii w ten sposób zaoszczędzisz? I jak duży masz dom? W moim wypadku cyrkulacja potrzebuje ze 3min żeby dopompować do najdalszej łazienki (dom 330m.kw.)

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому +1

      Jeden system oparty na smart domie, dom zaledwie ok 260m2. Na teraz trudno mi zauważyć ile zaoszczędziłem bo jest już PC i tam nie mam bezpośredniego rozgraniczenia na co ile energii idzie. Ale w wcześniejszych testach na bojlerze (jeszcze bez termometrów na powrocie) nawet o ponad połowę spadało zużycie energii prze grzałki dla sterownia z czujek uchu względem pracy ciągłej cyrkulacji i jakiś 1/4 dla pracy z czasówką. Dodatkowo teraz zawsze mam ciepłą wodę nie to co w przypadku czasówki gdzie jeśli byłem w nieodpowiednich godzinach w domu to cyrkulacja nie działa. Należy również zauważyć że cyrkulacja w każdym rodzaju sterowania zwiększa zużycie energii ale znacznie poprawia wygodę.

  • @dawidszkudlarek8079
    @dawidszkudlarek8079 2 роки тому +1

    Jakie czujniki są zastosowane?

  • @karo9963
    @karo9963 2 роки тому

    Przy jakiej temp dokładnie ustawione masz załączanie i wyłączanie? Przez tuye sterujesz?

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Steruje z systemu inteligetnego domu f&home radio (taki bardziej profesionalny) z tego co pamiętam to 36 załączenie 39 wyłączenie

  • @neomarex
    @neomarex 2 роки тому +1

    Muszę u siebie w kotłowni owinąć gąbką rury grzewcze

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому +1

      Polecam kauczuk bo są taśmy do klejenia i jak dla mnie ładniej wygląda

  • @knovacky
    @knovacky Рік тому +1

    Druciarstwo level hard

  • @pawetracz4682
    @pawetracz4682 2 роки тому

    Wystarczy pilotem załączać pompe cyrkujacji wtedy kiedy masz potrzebe

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому +6

      Już widzę jak chcąc umyć ręce albo wziąć prysznic szukam pilota po całym domu bo jak zwykle zginie jak ten od tv. Staram się aby systemy smart i nie tylko które montuje i testuje pomagały i ułatwiały życie a nie dokładały kłopotów.

    • @pawestasiak9301
      @pawestasiak9301 2 роки тому +1

      Zgadzam się w 100%. To jest najtańsze i najprostsze rozwiązanie, a zamiast pilota może być włącznik inteligentnego gniazda zasilającego pompę obiegową. Przy cyrkulacji wystarczy, że pompa szybko dostarczy ciepłą wodę do punktu poboru a później już może być wyłączona, a cwu i tak już dalej dostarczana jest na bieżąco pod własnym ciśnieniem. Tutaj niestety przerost formy nad treścią. Cyrkulacja kosztuje olbrzymie pieniądze, bo straty występują na całej instalacji, niestety. Nawet pomimo starannej izolacji. Wiem z osobistego doświadczenia.

  • @amixo1
    @amixo1 2 роки тому

    Ani tanie ani dobre ani innowacyjne
    1 założenie że cyrkulacja pracuje w pewnych godzinach
    2 cyrkulacja ma zaczac pracować w godzinach /zakazanych / tzn poza zegarem kiedy zaczynamy pobierać wodę
    3 cyrkulacja nie pracuje jak brak CW w zbiorniku
    4 cyrkulacja pracuje bez ograniczeń jeżeli temperatura w domu i na układzie spadnie poniżej 5*C
    i to wszystko robi się za pomaca 2 prażników i kilku termostatów KSD 9700 po ok 2 zł za szt Zwykła automatyka stycznikowa jedynie zegar przepływomierz do startu obiegu poza zegarem

    • @piotrgabzdyl2075
      @piotrgabzdyl2075 2 роки тому

      Zastanawiam się czy dałoby się to wykorzystać do sterowania piecem gazowym, zamiast sterowania czujnikiem temperatury w jednym pokoju. W skrócie mówiąc żeby czujnik utrzymywał zadaną temperaturę w obiegu (tak jak się paliło groszkiem, grzejniki były ciepłe cały czas)

    • @amixo1
      @amixo1 2 роки тому +1

      @@piotrgabzdyl2075 Wszystko się da Napisz Pan założenia a ja powiem ci i z czego zrobić to jest prosta przedpotopowa automatyka jak centrala telefoniczna z lat 40 bez procesorów i zbędnych wynalazków i to działa i kosztuje grosze w stosunku do rozbudowanych sterowników programowych

    • @piotrgabzdyl2075
      @piotrgabzdyl2075 2 роки тому

      @@amixo1 Mam kocioł gazowy Junkers Eurostar ZWE 24-3 MFK sterownik pokojowy radiowy Emos P5614 (na złącza no/com). Szukam sterownika z czujnikiem temperatury którego podepnę do rury na powrocie i np. jeśli temperatura wody w obiegu spadnie do 40stopni to załączy kocioł by "dociągnąć" np. do 50 stopni. A temperaturę chce sobie regulować na grzejnikach w poszczególnych pokojach.

    • @amixo1
      @amixo1 2 роки тому

      @@piotrgabzdyl2075 To jak rozumiem chcesz pominąć termostat pokojowy żeby piec chodził na stałej temperaturze zadanej z panela ? Nie bardzo mogę rozumieć co chcesz uzyskać dodatkowym termostatem skoro to wszystko ma w sobie piec

    • @piotrgabzdyl2075
      @piotrgabzdyl2075 2 роки тому

      @@amixo1 czyli mam dać zworkę na tam gdzie teraz jest podłączony pokojowy regulator temperatury i na pokrętle regulacji temperatury na piecu ustawić np. Najniższą możlwą?