Pěkný test, je ale otázka jaký vliv má zde čas :) Cín oxiduje a stárne kdežto dutinka je podle mě nesmrtelná a pod šroubkem se neuvolní. Ale to je jen další úhel pohledu. Máš pěkná videa, like a odběr
navíc - lanko v dutince má jistě lepší mechanickou odolnost, kdežto pocínovaný vodič je náchylný na ulomení. Je fakt, že vodiče s dutinkami jsou spíš pro šroubové spoje.
No je otázne z čoho sú tie dutinky pokiaľ sú len z hliníku tak nás v škole učili že hliník s meďou tiež oxiduje dochádza k elektrolýze či čo už si to nepamätám predsa je tomu pár rokov preč, ale proste hliník sa pri kontakte s meďou rozpadá či?
Hliník při kontaktu s mění tvoří galvanický článek a spoj začne oxidovat. Začnou se ztrácet vodivé vlastnosti a vzniká přechodový odpor, který je pak schopný se pěkně rozžhavit.
@@miroslavsvk83 Je to mosadzná trubička zrejme pokovená cínom . Aspoň teda tie čo používame v práci.Inak tiež ma napadlo že je asi rozdiel v sile prítlaku ak sa použije klasika čokoládka a v nej šroubík dotiahnutý teraz nadoraz , ale čo bude za pár rokov keď sa ten spoj nebude doťahovať a bude to dakde strčené v krabici pod deklom, na rozdiel od Wagovky ktorej pružinka zaisťuje doťahovanie po celý čas použitia. Inak všade v krabiciach mám Wagovky a za 17 rokov nikdy zatiaľ problém .
Cením si Tvou zvídavost, ale praxe je taková, že pocínované vodiče jsou časová bomba. Vlastní zkušenost, taky jsem byl mladý, taky jsem cínoval a pak po 10-15 letech spravoval. Dobře nalisované konce jsou bezproblémové. Ne nadarmo je cínování zakázáno mnoha normami napříč světem a průmyslovými obory.
Do testu není zahrnuto že cín oxiduje navíc při zahřátí průtokem proudu měkne tak že v případě šroubového spoje se musí častěji dotahovat . Toť vše naměřené hodnoty zcela odpovídají proudům průřezům a použitému spojovacímu materiálu jen jste jaksi zapomněl že elektrická instalace a elektrická zařízení se nedělají na 5 minut testu , ale mnohdy na desítky let i až sto let kdy to funguje jako revizní technik nn. do 1000V o tom něco vím a už jsem toho za 30 let praxe viděl dost shořet.
Ahoj Kubo, do páčkových nebo přechodových svorek se slaněný vodič vkládá zásadně nahoře bez - dutinka se používá pouze u extrémě tenkých vodičů, kde hrozí amputace vodiče přítlačnou mechanikou. Ve venkovním, nebo vlhkém prostředí se před zasunutím vodičů (jakýchkoli) má do svorkovnice aplikovat specielní pasta a teprve potom vodič. Cínování vodičů do šroubové svorky je povoleno tuším do max 2A. Otec Fura - myšlenka dne - Nejsou kleště jako kleště - ty moje lisují dutinku ze čtyř stran a stojí 3 800,- CZK, mám však i ty co jsou na videu - při jejich použití po zakrimpování dutinky tuto vyjmu, otočím o 180° a znovu zakrimpuji. Hezký den ;) Tom
Zajimavý test, ale s wago na licnu je to mimo, tu čoko chápu... Ale cín stále teče, spoj se uvolňuje, začne časem hřát a ještě to má nevýhodu mechanickou... za cínem to rádo upadne, když se to klepe...
Poté, co jsem si přečetl různé názory , tak mám k problému toto: Ne všude se elekotoinstalace třepe a trpí agresivním prostředím. Toto si vyžaduje speciální řešení. Moje zkušenost s wago svorkami je ta, že v rozlehlé budově, kde jsou použity v elektoinstalaci ve svorkovacích světelných a zásuvkových krabicích s drátovými vodiči, již přes dvacet let s nimi nejsou žádné problémy. Zkušenost s cínováním - cínování je pouze zdroj možných problémů. Cínované konce lanových vodičů - pro spoje ve vypínačích pro průmyslové pračky o příkonu asi tak 18 kW způsobovaly, že se spoje pod šroubky přehřívaly a vypínače brzy vyhořely. Po úpravě konců vodičů a nalisování dutinek problém zmizel, spoje drží a při jejich kontrole není ani co dotahovat.
Video je 3 roky staré. Měl jsem jej necelý rok, pak jsem si promáčkl display. Měl jen 1GB RAM a malý dosah Wi-Fi, takže v podstatě takový dražší fotorámeček a čtečka. Tehdy jsem si jej kupoval kvůli USB OTG, které jsem v telefonu neměl a nutně jsem jej potřeboval. Obecně si myslím, že tablet jsou vyhozené peníze. Není to plnohodnotný telefon, ani plnohodnotný počítač. Radši větší telefon.
@@KUBA64official ďakujem za odpoveď. Išlo mi len o to, koľko tieto lacné srandy vydržia a či má zmysel to vôbec kupovať, pretože na iGet sa ulakomil otec a podľa mňa to nevydrží dlhšie, ako dva roky. Samozrejme má už vyšší model, kupoval to týždeň dozadu. Ale žiadna sláva. So zvyškom moc nemôžem súhlasiť, tablet využívam pomerne často na prehliadanie dwg súborov, pdf súborov (schémy), mám tam rôzne nástroje, čiže do terénu dobrá vec. Doma ho zas používam ako rozšírenú pracovnú plochu k macbooku, čiže u mňa je ten tablet celkom využívané zariadenie. Ale iste, ak do terénu nechodíš a nepotrebuješ ho tam, potom v tom tiež nevidím zmysel. Mimochodom, pekné video, inšpiroval si ma k druhému, ale ja to potiahnem do extrému :) facebook.com/plservis/photos/pcb.510569536527626/510569403194306/?type=3&theater
Ahoj kubo, tento komentar prekopiruji k nekolika tvym videim, je pro me velice dulezite aby sis ho vsiml, takze se predem omlouvam za spam. Mam mensi problem, koupil jsem si 5.1 repro soustavu, je to AUNA Areal 525, pravy prední reproduktor mi ale hučí, neni to ovsem reproduktorem, zkousel jsem zapojit i jiny ktery v jinem konektoru nehuci, ovsem v tomto konektoru huci, tedy by to mohlo byt v zesilovaci, zkousel jsem prepajet kapacitory, koupil jsem nove s o malicko vetsi kapacitou ale se stejnou voltazi, zadna zmena. Na internetu jsem se docetl, ze je mozne, ze by to mohlo byt starymi rozvody v panelovych domech, ano bydlim v panelaku a ano, mame tady hlinikove rozvody, nepomohlo ani odpojeni ostatni elektroniky ze zasuvek, nepomohlo nic, tedy jsem opet z internetu vycetl, ze by mohlo pomoci zarizeni kteremu se rika "galvanické oddělení linkového vedeni" ano je to otazka 150 - 300 kc, to samozrejme neni problem, ovsem rad bych si takove zarizeni vyrobil, trosku si s tim chci pohrat a mit ze sebe dobry pocit :D To co od tebe zadam je abys mi poradil, kdyby jsi byl prosim tak hodny, nemuzu nikde na netu najit, jak se to da zhotovit, myslis ze by ses mi mohl pokusitpomoct? Udelat video, pripadne mi napsat na muj mail patrikperger@seznam.cz, pripadne odpovedet sem do komentaru? Moc dekuji, jsem tvuj fanda a mas uzasny videa :-)
@@KUBA64official jen mě napadl třeba přítlak sond voltmetru na oholene vodiče atd.. u levnějších multimetru maji např sondy už několik ohmu samy osobě..
Ano, mají. To si můžeme představit jako zmiňovaný odpor v sérii s voltmetrem. Voltmetr má ale vnitřní odpor v řádu Megaohmů. Pokud si tedy představíme sestavu jako odporový dělič, kdy máme v sérii rezistory o odporu např. 5M ohm a 2 Ohm, vyjde nám, že úbytek na menším z odporů sice teoreticky existuje, ale je mimo rozlišovací schopnosti měřicího přístroje.
..nevím jak je to dneska, ale pokud si dobře pamatuji tak před patnácti roky bylo cínování vodičů zakázáno. Je to logické. Kvůli přechodovému proudu dochází k různé změně teploty na styčné ploše/ať už více či zanedbatelně-dle proudu/.Z důvodů změny teploty na kritickou hodnotu se hypoteticky předpokládalo případné tavením cínu a změna tvaru styčné plochy (lanko/svorka) a tudíž nebezpečí vzniku el. oblouku. Nevím, jak je to dnes, možná to norma dovoluje. Zdarec a díky za případné připomínky. H.
Další věcí je mechanická pevnost takových spojů. Proč je asi na drážních vozidlech letování vodičů v zásadě zakázáno? Protože cínovaný konec lankového vodiče se VŽDY uklepe. Proto také krimpovací dutinky mají takový tvar, jaký mají, případně jsou doplněny plastovou sukýnkou. Takový spoj se prakticky nemá šanci uklepat. Jinak je pravdou, že do wago svorek se dutinka dává jen na extra tenké lankové vodiče. Jinak ZÁSADNĚ nikoli.
Ja osobne krimpujem potrebne koncovky, a nasledne spoj medzi koncovkou a drotom zacinujem. Je to asi overkill ale kedze to robim len na hobby projektoch, tak si mozem dovolit s tym stracat cas.
K tomu pájení krimpovaných spojů: zásadní problém není v tom, že by ten cín měl zhoršit vodivost - ta se samozřejmě zvýší, pokud zrovna z toho nebude studeňák (to už je ale jiná kapitola - jistá “pájecí gramotnost” je určitě potřeba)… co je ale zásadní problém, tak že ten cín způsobí, že v pokud bude ten spoj vystaven např. vibracím, popřípadě se bude ten konektor “pohybovat”, tak se v tom místě cínového spoje jednoduše (a i velice jednoduše/snadno) ulomí… ten spoj dobře vede, ale mechanicky je to naprostá tragédie … automotive, military nebo i aerospace a taky NASA to má ve svých metodických pokynech, že se pájené spoje zkrátka nesmí používat… navíc - pokud je konektor zalisován nástroji a postupy předepsané výrobcem, takový spoj je prakticky nevytrhnutelný (dřív se ten kabel přetrhne jinde, ale spoj vydrží). Správně zalisovaná dutinka spojující dva lankové vodiče průměru 1mm zvládne v tahu i udržet i 20kg kovadlinu (vlastní zkušenost)…
Někde jsem zaslechl že by se lanka do dutinek neměli natáčet díky tomu vzroste odpor spoje. Jinak krimpovací kleště (kleště na fastony, na očka, na dutinky, nebo jen výměnné čelisti) se dají na aliexpressu pořídit za 300 kč s dopravou zdarma na lisovaní jednou za čas to v pohodě stačí.
Když lanko zkroutíš, tak malounko zvětšíš obvod vodiče a bývá tak problém nasadit dutinku. Krajní drátky slaněného vodiče se většinou ohnou zpět a snižuje se tím proudová zatižitelnost. Kdo krimpoval ví o čem mluvím.
ja si myslím že krimpovať aj cínovať lanko je vetšinou úplne zbytočné. urobím to len vtedy ak už sa to naozaj nedá (neviem si teraz ani spomenúť) z jakých príčin zašroubovat.
Chyba mi tam meranie ubytku napatia na necinovanom lankovom vodici vo WAGO svorke, pretoze WAGO nie je stavana na pouzitie cinovanych a krimpovanych vodicov. Inak zaujimavy test.
Zajímavý test ale myslím si že toto v elektroinstalaci domu nehraje žádnou roli. A i kdyby to roli hrálo stejně by to žádný elektrikář necínoval protože dutinky jsou rychlejší a pohodlnější. Jinak video parádní.
Děkuju za uznání. V elektroinstalaci domů se používají dráty s pevným jádrem, takže tam ten problém odpadá úplně. Test je například pro výrobu prodlužovacích kabelů, kde není těch konců tolik a je potřeba, aby to sneslo větší proudové zatížení nebo pro bastlíře, kteří zvažují nákup kleští (přeci jen jsou celkem drahý). Já jsem je naštěstí dostal "od Ježíška" po třech letech váhání, či si je koupit nebo ne.
No není tak zcela pravda, že se v elektroinstalaci domu používají kabely resp. dráty s pevným jádrem. Minulý týden jsem dělal u prarodičů vytápěnou podlahu, který má lankové vývody a panečku, to mi dalo pěkně zabrat. :D Já hlupák jsem si nevzal pájku ani dutinky, ale jen cín. A aby toho nebylo málo, neměl jsem páčkové wagovky ani čokošky, ale push wirové. A teď dej do toho 3ku lanko. :D .. No naštěstí se mi podařilo plíšky odtáhnout špendlíkem a vložit lanka. Nikomu to ale nepřeju, hrozné nervy s tím. PS: Ten bastl tak nenechám, až budu mít cestu k prarodičům předělám to pro jistotu na dutinky. Jináč Kubo, točíš hodně pěkná videa, také jsem měl v plánu něco obdobného točit, ale s radostí Ti to přenechám. A jen tak btw jakým způsobem by si bezdrátově napájel jeden segment led pásku. Chci si natáhnout za obrázky led pásky, ale nechci mít všude po stěnách kabeláže.
KUBA64 aj v elektroinštalácii sa môže použiť lankový vodič. A pre "bastlíře" je to snáď jasné, keď vyrábam alebo opravujem raz za rok nejakú predlžovačku tak fakt si tie kliešte kupovať nebudem :D
cín vytvoří přechod mezí tvrdoua měkkou části vodiče.Proto jsou způsoby úpravy konce vodičů zavedeny i v normách nebo i doporučeních.Když se něco třepe,tak to UPADNE.
Dal bych tam malou vsuvku, cínování je ok pakliže teplota prostředí je rozumná (nad 13°C) tak beze všeho. Pokud spoje budou někam ven nebo do prostředí kde se mění teplota k nižším, pak raději ne - nespolehlivé. Totiž kolem 13°C cín mění svou strukturu, říká se tomu cínový mor. Prostě se vydroluje a odchází v prach, no a vakl je na světě...
Cinovy mor sa prejavuje iba pri cistom cine - pokial je to olovena spajka 40%Pb tak cinovy mor neexistuje a rovnako aj bezolovnate spajky obsahuju trochu striebra, medi a podobne. Inak by sa ti rozpadla vsetka elektronika vystavena chladu. Vratane riadiacej jednotky auta, autoradia a podobne.... Ano, bezolovnata spajka znacne znizuje zivotnost elektroniky - nie kvoli cinovemu moru, ale kvoli tomu, ze bezolovnata spajka je tvrdsia, krehkejsia a vplyvom striedania teploty vznikaju trhliny. Cinovat sa nesmie, lebo cin sa vytlaca zo spoja, co znizuje kontakt po case a ked nasledne dojde k prehrievaniu, cin zmakne, rozpusti sa, vytecie zo spoja alebo vsiakne hlbsie do kablu a kontakt sa znizi este dramatickejsie.
do packovich vago je lepsie hole lanko a pod skrutky sa iba lisuje, kedisi sa cinovalo ale kazdy by uz mal vediet ze takyto spoj casom dost povoli a s odstupom niekolkych 10 roci hodne degraduje takze toto uz radsej nech nikto nerobi....
Souhlasím. Sám mám relativně čerstvou zkušenost (v době natáčení jsem ji neměl), kdy jsem po třech letech provozu vytahoval cínovaný drát z pod šroubu. Bylo vidět celkem značné poškození spoje. Do této starší verze Wago svorek, které jsem použil ve videu, si kvůli malým otvorům nedokážu vsununí lanka moc představit. U nových (průhledných) Wago svorek je to mnohem jednodušší. Nejhorší je dát samotnou licnu pod šroub, to pak spoj drží pouze na pár fousech, zbylé jsou vytlačeny bokem.
Nie je to paradox. V elektroinštalácii je na prvom mieste bezpečnosť a spoľahlivosť (počas dlhých rokov). Pocínované vodiče sú z pohľadu času omnoho menej vhodné, z rôznych dôvodov.
pocinovany drot sa pod skrutkou po dlhsom case hodne uvolni takze paradox asi nie tu iba dutinka pocinovavalo sa kedisi davno dnes sa to uz dlho nerobi
wago jsou rychlé,ale jedno se mi stalo že jsem hledal závadu,kdy paní fénem vyhodila jistič,byl to přímý zkrat což jsem nevěděl a vypálil wago svorku,celkem jsem se natrápil než jsem to objevil,musel jsem všechny v okruhu na fázi rozdělat a proměřit
@@pracantneunavny8833 priamy skrat vypálil WAGO svorku ?? to som ešte nepočul... v tom prípade si neviem predstaviť použiť do dielne WAGOvky.. koľko tých tvrdých skratov a preťažení už bolo... za mňa čokoládka, WAGO isto nie.
@@teslista555 Já jsem se s tím za 20 let praxe setkal jednou,ale pruser je že se to špatně hledá.Ta svorka nemá volně dostupnou vodivou část a pro měření se musí porozpojovat. Pokud jich je v krabičce víc,tak je to strašně pracný hledat
Kubo, ty jsi fakt chytrej kluk. To s tím zářezem je určitě pravda. Klobou dolů :-) Díky za skvělý videa.
Pěkný test, je ale otázka jaký vliv má zde čas :) Cín oxiduje a stárne kdežto dutinka je podle mě nesmrtelná a pod šroubkem se neuvolní. Ale to je jen další úhel pohledu. Máš pěkná videa, like a odběr
navíc - lanko v dutince má jistě lepší mechanickou odolnost, kdežto pocínovaný vodič je náchylný na ulomení. Je fakt, že vodiče s dutinkami jsou spíš pro šroubové spoje.
No je otázne z čoho sú tie dutinky pokiaľ sú len z hliníku tak nás v škole učili že hliník s meďou tiež oxiduje dochádza k elektrolýze či čo už si to nepamätám predsa je tomu pár rokov preč, ale proste hliník sa pri kontakte s meďou rozpadá či?
Mozno iba hladanie po sufliku brani Kubovi urobit test po roku. :)
Hliník při kontaktu s mění tvoří galvanický článek a spoj začne oxidovat. Začnou se ztrácet vodivé vlastnosti a vzniká přechodový odpor, který je pak schopný se pěkně rozžhavit.
@@miroslavsvk83 Je to mosadzná trubička zrejme pokovená cínom . Aspoň teda tie čo používame v práci.Inak tiež ma napadlo že je asi rozdiel v sile prítlaku ak sa použije klasika čokoládka a v nej šroubík dotiahnutý teraz nadoraz , ale čo bude za pár rokov keď sa ten spoj nebude doťahovať a bude to dakde strčené v krabici pod deklom, na rozdiel od Wagovky ktorej pružinka zaisťuje doťahovanie po celý čas použitia. Inak všade v krabiciach mám Wagovky a za 17 rokov nikdy zatiaľ problém .
Cením si Tvou zvídavost, ale praxe je taková, že pocínované vodiče jsou časová bomba. Vlastní zkušenost, taky jsem byl mladý, taky jsem cínoval a pak po 10-15 letech spravoval. Dobře nalisované konce jsou bezproblémové. Ne nadarmo je cínování zakázáno mnoha normami napříč světem a průmyslovými obory.
Děkuji za komentář, mám stejnou zkušenost, video je poměrně staré a také už jsem na vlastní oči viděl vyhřátý jistič s pocínovaným vodičem.
Do testu není zahrnuto že cín oxiduje navíc při zahřátí průtokem proudu měkne tak že v případě šroubového spoje se musí častěji dotahovat . Toť vše naměřené hodnoty zcela odpovídají proudům průřezům a použitému spojovacímu materiálu jen jste jaksi zapomněl že elektrická instalace a elektrická zařízení se nedělají na 5 minut testu , ale mnohdy na desítky let i až sto let kdy to funguje jako revizní technik nn. do 1000V o tom něco vím a už jsem toho za 30 let praxe viděl dost shořet.
Ahoj Kubo, do páčkových nebo přechodových svorek se slaněný vodič vkládá zásadně nahoře bez - dutinka se používá pouze u extrémě tenkých vodičů, kde hrozí amputace vodiče přítlačnou mechanikou. Ve venkovním, nebo vlhkém prostředí se před zasunutím vodičů (jakýchkoli) má do svorkovnice aplikovat specielní pasta a teprve potom vodič. Cínování vodičů do šroubové svorky je povoleno tuším do max 2A.
Otec Fura - myšlenka dne - Nejsou kleště jako kleště - ty moje lisují dutinku ze čtyř stran a stojí 3 800,- CZK, mám však i ty co jsou na videu - při jejich použití po zakrimpování dutinky tuto vyjmu, otočím o 180° a znovu zakrimpuji.
Hezký den ;) Tom
Zajimavý test, ale s wago na licnu je to mimo, tu čoko chápu...
Ale cín stále teče, spoj se uvolňuje, začne časem hřát a ještě to má nevýhodu mechanickou... za cínem to rádo upadne, když se to klepe...
Kubíku, to jsou krimpovačky z Banggoodu? chci je taky koupit ( ta cena je lákavá ) ,, jak jsi s nima spokojený?
Poté, co jsem si přečetl různé názory , tak mám k problému toto: Ne všude se elekotoinstalace třepe a trpí agresivním prostředím. Toto si vyžaduje speciální řešení. Moje zkušenost s wago svorkami je ta, že v rozlehlé budově, kde jsou použity v elektoinstalaci ve svorkovacích světelných a zásuvkových krabicích s drátovými vodiči, již přes dvacet let s nimi nejsou žádné problémy.
Zkušenost s cínováním - cínování je pouze zdroj možných problémů. Cínované konce lanových vodičů - pro spoje ve vypínačích pro průmyslové pračky o příkonu asi tak 18 kW způsobovaly, že se spoje pod šroubky přehřívaly a vypínače brzy vyhořely. Po úpravě konců vodičů a nalisování dutinek problém zmizel, spoje drží a při jejich kontrole není ani co dotahovat.
Prosím Ťa, ako dlho už máš ten tablet iGET a ako si s ním spokojný? Ďakujem.
Video je 3 roky staré. Měl jsem jej necelý rok, pak jsem si promáčkl display. Měl jen 1GB RAM a malý dosah Wi-Fi, takže v podstatě takový dražší fotorámeček a čtečka. Tehdy jsem si jej kupoval kvůli USB OTG, které jsem v telefonu neměl a nutně jsem jej potřeboval. Obecně si myslím, že tablet jsou vyhozené peníze. Není to plnohodnotný telefon, ani plnohodnotný počítač. Radši větší telefon.
@@KUBA64official ďakujem za odpoveď. Išlo mi len o to, koľko tieto lacné srandy vydržia a či má zmysel to vôbec kupovať, pretože na iGet sa ulakomil otec a podľa mňa to nevydrží dlhšie, ako dva roky. Samozrejme má už vyšší model, kupoval to týždeň dozadu. Ale žiadna sláva. So zvyškom moc nemôžem súhlasiť, tablet využívam pomerne často na prehliadanie dwg súborov, pdf súborov (schémy), mám tam rôzne nástroje, čiže do terénu dobrá vec. Doma ho zas používam ako rozšírenú pracovnú plochu k macbooku, čiže u mňa je ten tablet celkom využívané zariadenie. Ale iste, ak do terénu nechodíš a nepotrebuješ ho tam, potom v tom tiež nevidím zmysel.
Mimochodom, pekné video, inšpiroval si ma k druhému, ale ja to potiahnem do extrému :)
facebook.com/plservis/photos/pcb.510569536527626/510569403194306/?type=3&theater
teda ty jseš borec respekt
Děkuju
ty si sefinko , od teba sa ucim .. LIKE
Ahoj kubo, tento komentar prekopiruji k nekolika tvym videim, je pro me velice dulezite aby sis ho vsiml, takze se predem omlouvam za spam. Mam mensi problem, koupil jsem si 5.1 repro soustavu, je to AUNA Areal 525, pravy prední reproduktor mi ale hučí, neni to ovsem reproduktorem, zkousel jsem zapojit i jiny ktery v jinem konektoru nehuci, ovsem v tomto konektoru huci, tedy by to mohlo byt v zesilovaci, zkousel jsem prepajet kapacitory, koupil jsem nove s o malicko vetsi kapacitou ale se stejnou voltazi, zadna zmena. Na internetu jsem se docetl, ze je mozne, ze by to mohlo byt starymi rozvody v panelovych domech, ano bydlim v panelaku a ano, mame tady hlinikove rozvody, nepomohlo ani odpojeni ostatni elektroniky ze zasuvek, nepomohlo nic, tedy jsem opet z internetu vycetl, ze by mohlo pomoci zarizeni kteremu se rika "galvanické oddělení linkového vedeni" ano je to otazka 150 - 300 kc, to samozrejme neni problem, ovsem rad bych si takove zarizeni vyrobil, trosku si s tim chci pohrat a mit ze sebe dobry pocit :D To co od tebe zadam je abys mi poradil, kdyby jsi byl prosim tak hodny, nemuzu nikde na netu najit, jak se to da zhotovit, myslis ze by ses mi mohl pokusitpomoct? Udelat video, pripadne mi napsat na muj mail patrikperger@seznam.cz, pripadne odpovedet sem do komentaru? Moc dekuji, jsem tvuj fanda a mas uzasny videa :-)
jen jedna věc .. pří měření takto malých úbytků napětí ... jak zajistíš že přiložené sondy jsou přiloženy vždy stejně ?
Voltmetr má tak malý odběr proudu, že když bych sondu přiložil špatně a v sérii s voltmetrem vznikl např. odpor 1 Ohm, na hodnotě se to neprojeví.
@@KUBA64official jen mě napadl třeba přítlak sond voltmetru na oholene vodiče atd.. u levnějších multimetru maji např sondy už několik ohmu samy osobě..
Ano, mají. To si můžeme představit jako zmiňovaný odpor v sérii s voltmetrem. Voltmetr má ale vnitřní odpor v řádu Megaohmů. Pokud si tedy představíme sestavu jako odporový dělič, kdy máme v sérii rezistory o odporu např. 5M ohm a 2 Ohm, vyjde nám, že úbytek na menším z odporů sice teoreticky existuje, ale je mimo rozlišovací schopnosti měřicího přístroje.
Úvaha je to samozřejmě správná, ale její vliv na výsledek měření je zanedbatelný.
Co je to za nesmysl? Proč strkat pocínovaný nebo krimpovaný vodič do páčkové wago svorky.
U těch nových wagovek je to jedno.
Je to prasárna. Do páčkové Wago svorky patří holé lanko nebo pevný vodič.
Do Wago s klapkou nikdy s dutinkou. Jen holou licnu.
..nevím jak je to dneska, ale pokud si dobře pamatuji tak před patnácti roky bylo cínování vodičů zakázáno. Je to logické. Kvůli přechodovému proudu dochází k různé změně teploty na styčné ploše/ať už více či zanedbatelně-dle proudu/.Z důvodů změny teploty na kritickou hodnotu se hypoteticky předpokládalo případné tavením cínu a změna tvaru styčné plochy (lanko/svorka) a tudíž nebezpečí vzniku el. oblouku. Nevím, jak je to dnes, možná to norma dovoluje. Zdarec a díky za případné připomínky. H.
na el.foru sem cetl ze 230V zasadne bez cinovani takze jedine krimpuju prave kvuli tomu duvodu s teplotami a natavovanim.
Další věcí je mechanická pevnost takových spojů. Proč je asi na drážních vozidlech letování vodičů v zásadě zakázáno? Protože cínovaný konec lankového vodiče se VŽDY uklepe. Proto také krimpovací dutinky mají takový tvar, jaký mají, případně jsou doplněny plastovou sukýnkou. Takový spoj se prakticky nemá šanci uklepat. Jinak je pravdou, že do wago svorek se dutinka dává jen na extra tenké lankové vodiče. Jinak ZÁSADNĚ nikoli.
Ja osobne krimpujem potrebne koncovky, a nasledne spoj medzi koncovkou a drotom zacinujem. Je to asi overkill ale kedze to robim len na hobby projektoch, tak si mozem dovolit s tym stracat cas.
Super, tímhle videem jsi nám (ve firmě) .-) vyzřešil problém s odpadáváním "drátků" ze svorek ZZ a ř.j. Krimpujem jen už něco....
Mal si to prubnúť aj s kablom bez cinu a krimpi len ako referenčné meranie
WAGO svorky v testu jsou použity v rozporu s návodem k použití od výrobce. Bohužel to snižuje hodnotu testu na 0.
K tomu pájení krimpovaných spojů: zásadní problém není v tom, že by ten cín měl zhoršit vodivost - ta se samozřejmě zvýší, pokud zrovna z toho nebude studeňák (to už je ale jiná kapitola - jistá “pájecí gramotnost” je určitě potřeba)… co je ale zásadní problém, tak že ten cín způsobí, že v pokud bude ten spoj vystaven např. vibracím, popřípadě se bude ten konektor “pohybovat”, tak se v tom místě cínového spoje jednoduše (a i velice jednoduše/snadno) ulomí… ten spoj dobře vede, ale mechanicky je to naprostá tragédie … automotive, military nebo i aerospace a taky NASA to má ve svých metodických pokynech, že se pájené spoje zkrátka nesmí používat… navíc - pokud je konektor zalisován nástroji a postupy předepsané výrobcem, takový spoj je prakticky nevytrhnutelný (dřív se ten kabel přetrhne jinde, ale spoj vydrží). Správně zalisovaná dutinka spojující dva lankové vodiče průměru 1mm zvládne v tahu i udržet i 20kg kovadlinu (vlastní zkušenost)…
Super! Komentuju úplně jiné video a skončí to tady - nevadí - je to k tématu, takže to platí i v tomto případě… 😂
Někde jsem zaslechl že by se lanka do dutinek neměli natáčet díky tomu vzroste odpor spoje.
Jinak krimpovací kleště (kleště na fastony, na očka, na dutinky, nebo jen výměnné čelisti) se dají na aliexpressu pořídit za 300 kč s dopravou zdarma na lisovaní jednou za čas to v pohodě stačí.
Když lanko zkroutíš, tak malounko zvětšíš obvod vodiče a bývá tak problém nasadit dutinku. Krajní drátky slaněného vodiče se většinou ohnou zpět a snižuje se tím proudová zatižitelnost. Kdo krimpoval ví o čem mluvím.
ja si myslím že krimpovať aj cínovať lanko je vetšinou úplne zbytočné. urobím to len vtedy ak už sa to naozaj nedá (neviem si teraz ani spomenúť) z jakých príčin zašroubovat.
Chyba mi tam meranie ubytku napatia na necinovanom lankovom vodici vo WAGO svorke, pretoze WAGO nie je stavana na pouzitie cinovanych a krimpovanych vodicov. Inak zaujimavy test.
Zajímavý test ale myslím si že toto v elektroinstalaci domu nehraje žádnou roli. A i kdyby to roli hrálo stejně by to žádný elektrikář necínoval protože dutinky jsou rychlejší a pohodlnější. Jinak video parádní.
Děkuju za uznání. V elektroinstalaci domů se používají dráty s pevným jádrem, takže tam ten problém odpadá úplně.
Test je například pro výrobu prodlužovacích kabelů, kde není těch konců tolik a je potřeba, aby to sneslo větší proudové zatížení nebo pro bastlíře, kteří zvažují nákup kleští (přeci jen jsou celkem drahý). Já jsem je naštěstí dostal "od Ježíška" po třech letech váhání, či si je koupit nebo ne.
No není tak zcela pravda, že se v elektroinstalaci domu používají kabely resp. dráty s pevným jádrem. Minulý týden jsem dělal u prarodičů vytápěnou podlahu, který má lankové vývody a panečku, to mi dalo pěkně zabrat. :D Já hlupák jsem si nevzal pájku ani dutinky, ale jen cín. A aby toho nebylo málo, neměl jsem páčkové wagovky ani čokošky, ale push wirové. A teď dej do toho 3ku lanko. :D .. No naštěstí se mi podařilo plíšky odtáhnout špendlíkem a vložit lanka. Nikomu to ale nepřeju, hrozné nervy s tím.
PS: Ten bastl tak nenechám, až budu mít cestu k prarodičům předělám to pro jistotu na dutinky.
Jináč Kubo, točíš hodně pěkná videa, také jsem měl v plánu něco obdobného točit, ale s radostí Ti to přenechám. A jen tak btw jakým způsobem by si bezdrátově napájel jeden segment led pásku. Chci si natáhnout za obrázky led pásky, ale nechci mít všude po stěnách kabeláže.
KUBA64 aj v elektroinštalácii sa môže použiť lankový vodič. A pre "bastlíře" je to snáď jasné, keď vyrábam alebo opravujem raz za rok nejakú predlžovačku tak fakt si tie kliešte kupovať nebudem :D
cín vytvoří přechod mezí tvrdoua měkkou části vodiče.Proto jsou způsoby úpravy konce vodičů zavedeny i v normách nebo i doporučeních.Když se něco třepe,tak to UPADNE.
Při vyším odběru se cín vyhřeje a šroub povolí. Zkušenost
To už dnes taky vím, ale děkuji za připomínku.
Dal bych tam malou vsuvku, cínování je ok pakliže teplota prostředí je rozumná (nad 13°C) tak beze všeho. Pokud spoje budou někam ven nebo do prostředí kde se mění teplota k nižším, pak raději ne - nespolehlivé.
Totiž kolem 13°C cín mění svou strukturu, říká se tomu cínový mor. Prostě se vydroluje a odchází v prach, no a vakl je na světě...
Cinovy mor sa prejavuje iba pri cistom cine - pokial je to olovena spajka 40%Pb tak cinovy mor neexistuje a rovnako aj bezolovnate spajky obsahuju trochu striebra, medi a podobne. Inak by sa ti rozpadla vsetka elektronika vystavena chladu. Vratane riadiacej jednotky auta, autoradia a podobne.... Ano, bezolovnata spajka znacne znizuje zivotnost elektroniky - nie kvoli cinovemu moru, ale kvoli tomu, ze bezolovnata spajka je tvrdsia, krehkejsia a vplyvom striedania teploty vznikaju trhliny. Cinovat sa nesmie, lebo cin sa vytlaca zo spoja, co znizuje kontakt po case a ked nasledne dojde k prehrievaniu, cin zmakne, rozpusti sa, vytecie zo spoja alebo vsiakne hlbsie do kablu a kontakt sa znizi este dramatickejsie.
Posledné slovo by som zamenil za razantnejšie. Príspevok je obsahovo veľmi výživný.
ez distanční výuka
v autech apod. se cinovat vodice nesmi a je to logicke ma to spoustu nevyhod.neni hold na poradne krympovany spoj!
Aha a hlavne ze vsude kde je nejaky tisteni spoj tak bude co?
@@tomasdecker8355 Faston, šroubová svorka, konektor. Většinou konektor neboť lze pak zbytek schovat do nějaké zalévací hmoty.
I se paji pokud je vodic schovany, ale taky holduju krimpum, ale cenove je to harakiri automotive konektory :(
do packovich vago je lepsie hole lanko a pod skrutky sa iba lisuje, kedisi sa cinovalo ale kazdy by uz mal vediet ze takyto spoj casom dost povoli a s odstupom niekolkych 10 roci hodne degraduje takze toto uz radsej nech nikto nerobi....
Souhlasím. Sám mám relativně čerstvou zkušenost (v době natáčení jsem ji neměl), kdy jsem po třech letech provozu vytahoval cínovaný drát z pod šroubu. Bylo vidět celkem značné poškození spoje. Do této starší verze Wago svorek, které jsem použil ve videu, si kvůli malým otvorům nedokážu vsununí lanka moc představit. U nových (průhledných) Wago svorek je to mnohem jednodušší.
Nejhorší je dát samotnou licnu pod šroub, to pak spoj drží pouze na pár fousech, zbylé jsou vytlačeny bokem.
slušný elektrikář použije čokoládu...prase použije vagínu...
Naprosto očekávatelný výsledek, nicméně se konce slaněných vodičů pro běžnou elektroinstalaci cínovat nesmí. Je to paradox.
Nie je to paradox. V elektroinštalácii je na prvom mieste bezpečnosť a spoľahlivosť (počas dlhých rokov). Pocínované vodiče sú z pohľadu času omnoho menej vhodné, z rôznych dôvodov.
pocinovany drot sa pod skrutkou po dlhsom case hodne uvolni takze paradox asi nie tu iba dutinka pocinovavalo sa kedisi davno dnes sa to uz dlho nerobi
V tomto případě jde především o čas. wago svorky jsou rozhodně úspornější na čas.
wago jsou rychlé,ale jedno se mi stalo že jsem hledal závadu,kdy paní fénem vyhodila jistič,byl to přímý zkrat což jsem nevěděl a vypálil wago svorku,celkem jsem se natrápil než jsem to objevil,musel jsem všechny v okruhu na fázi rozdělat a proměřit
@@pracantneunavny8833 priamy skrat vypálil WAGO svorku ?? to som ešte nepočul... v tom prípade si neviem predstaviť použiť do dielne WAGOvky.. koľko tých tvrdých skratov a preťažení už bolo... za mňa čokoládka, WAGO isto nie.
@@teslista555 Já jsem se s tím za 20 let praxe setkal jednou,ale pruser je že se to špatně hledá.Ta svorka nemá volně dostupnou vodivou část a pro měření se musí porozpojovat. Pokud jich je v krabičce víc,tak je to strašně pracný hledat
@@pracantneunavny8833 Wago svorka má vodivou část pro měření. Není potřeba rozpojovat.
@@FDXr Tak to si tu starou šedou zítra pořádně prohlídnu