Pájet nebo lisovat To je oč tu běží

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 гру 2023
  • Poučení ze slepých uliček a chyb které jsem spáchal nebo viděl páchat popřípadě mi o nich povídali lidi kterým věřím.
    Lis Vevor www.aliexpress.com/item/10050...
    Kleště na dutinky www.aliexpress.com/item/10050...
    Holící kleště www.aliexpress.com/item/10000...
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 104

  • @josefsustek7669
    @josefsustek7669 6 місяців тому +2

    Dobré video. Že se občas něco nepovede nevadí, člověk je při natáčení v presu a jak naschvál to nevyjde. Znám to z vlastních zkušeností. Mám nové pákové lisovací kleště a taky nechávají na boku oka tu placatou plošku. Asi je to nepřesností výroby čelistí. Zkoušel jsem oko otočit o 90° a zalisovat ještě jednou. A je to pryč.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Chyby při natáčení nejsou způsobeny stresem ale nutností vyhovět kameře aby bylo vůbec něco vidět. Takže nemám ruce tak jak bych potřeboval. Už takhle kamera nelibě nese když mám odkryté síťové napájení a vyženu ji dál od sebe.

  • @kapitannemo1735
    @kapitannemo1735 6 місяців тому +3

    Pro laiky bez praxe a zkušenosti v elektrooborech je to dobré video a těmto lidem to může myslím pomoci.

  • @gabrielgalvanek5734
    @gabrielgalvanek5734 6 місяців тому

    Dekuji moc za prinosny video. Ve dverich auta se mi ulomili kabely.. je jich vic. A uvazuji, jak to udelat, jestli pajet, nebo lisovat. Stejne pres spoj natahnu zmrstovaci buzirku, tak je to asi jedno, ackoliv Vy doporucujete spise lisovat. :-)

  • @travnikdj409
    @travnikdj409 6 місяців тому +2

    Dobrý den. Dovolte mi takovou zajímavost. U elektrických lidově řečeno ještěrek jsem řešil lisované spoje ok které byli přišroubovaný na póly akumulátoru, zkreze které tekl při napětí 12/24V proud řádově stovek ampér. Jelikož prostředí plné výparů z akumulátoru způsobovalo zelenání mědi a velké přechodové odpory v lisovaném spojí, vyřešil jsem toto tak ze jsem vzal slaněný vodič o průřezu 50 mm zalisoval do patřičného oka a celý tento spoj zaletoval za pomocí hořáku. Pro odlehčení a stabilizaci spoje jsem ho přetáhl silnostěnnou smršťování bužírkou s lepidlem a od té dobi mám klid a zatím se mi nestalo aby spoj za letovanou části upadl,nebo se nejak zahříval. Podobný postup jsem pak následně zvolil i u kabelu k alternátoru osobního vozidla kde jsem na továrně lisovaném spoji naměřil úbytek 0,8V a spoj se při proudu 110A nadměrně zahříval. To jen pro zajímavost.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Dobrý den. Zalisovat a proletovat. Tohle neupadne. Mechanickou zátěž nese lisování a letování jen zlepšuje el. parametry. 0,8V na 110A ztráta 90W už nějaké teplo dá. To už mohla kapat izolace vodiče.

    • @travnikdj409
      @travnikdj409 6 місяців тому

      ​@@CoMiPrisloZCiny Izolace sice nekapala, jelikož to nebylo běžné PVC nebo guma, ale známky toho že byla izolace tepelně namáhaná pochopitelně byli jasně viditelné, ale bylo nutné nejprve odstranit bužírku která celý špatný spoj překrývala. Celé dopoledne jsem strávil v garáži a zjišťoval proč auto málo dobíjí i když alternátor byl v pořádku. Ještě jsem se nikdy s tím že by řekněme tovární spoj byl špatný nesetkal. Přelámané kabely ve dveřích nebo spíše ke dveřím jsou běžné, ale tohle jsem nečekal. Člověk se prostě stále učí a nikdy není dost chytrý. Proto je super že někdo jako vy se zde podělí o své letité zkušenosti a vlastně vytvoří prostor pro diskuzi a výměnu názorů, poznatků a zkušeností.

    • @Edisson.
      @Edisson. 6 місяців тому

      @@travnikdj409 No toto je docela problém, u kamarádova auta jsem náhodou zjistil, že je izolace na vodiči mezi alternátorem a baterií pokrytá spoustou malých puchýřků - když si uvědomíme, že izolace těchto originálních kabelů snese krátkodobě i 105° tak je to docela masakr, ten kabel musel topit jak radiátor. No a teď k tomu proč se tak stalo - síla slaněného vodiče je v tom že se jednotlivá lanka navzájem dotýkají (jeden z důvodů proč snese licna větší zatížení než drát) pokud dojde k oxidaci nebo vyhřátí jednotlivých vláken licny, vznikne mezi jednotlivými vlákny přechodový odpor. Při proudovém zatížení takto poškozeného vodiče získáme soustavu proudem přetížených a tím pádem slušně topících vodičů. Pokud zjistíme vyhřátím poškozený vodič za lisovaným okem, je nutné ho (je li to možné) zkrátit až do nevyhráté části, nebo ho rovnou vyměnit. Letování zalisovaných ok dělám taky, jednak z důvodů zamezení průniku vzdušné vlhkosti do lisovaného spoje a tím také kvůli zlepšení elektrické vodivosti lisovaného spoje. Vlivem kapilárního jevu dojde bohužel k proniknutí cínu i pod izolaci vodiče a je proto nesmírně důležité zafixovat takto ošetřený vodič i mechanicky jak zde bylo popsáno - neznám nic vhodnějšího než výše zmíněnou termobužírku s lepidlem.
      Hezký den 🙂 Tom

  • @samslab8977
    @samslab8977 6 місяців тому

    dakujem za dalsie super video

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 6 місяців тому +3

    Jo za mě dobrý ale nechápu to jak někdo může redukovat šestku licnu na dva a půlku očko to je hodně hovězí nápad.

  • @rm6857
    @rm6857 23 дні тому

    mc4 zakrimpuju, a o kus dál kde vodič vklouzává do trubičky zakápnu pájkou. Bude mi utržena hlava?

  • @Edisson.
    @Edisson. 6 місяців тому +2

    Ahoj, když nechci aby mi při lisování vznikali na lisovaném spoji tzv. motýlí křídla tak si před domáčnutím spojku nebo očko pootočím v čelistech a dolisuji .
    Hezký den 🙂🙂 Tom

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому +1

      Díky za tip

    • @Edisson.
      @Edisson. 6 місяців тому +1

      @@CoMiPrisloZCiny To platí i pro krimpování pomocí pevných dutinkových čelistí, tam díky lichoběžníkové konstrukci drážky vznikají zase jakési pomyslné uši na straně přítlačné čelisti - otočit o 180° a znovu zalisovat.

  • @kapitannemo1735
    @kapitannemo1735 6 місяців тому

    Můžeš zde prosímtě dát odkaz na ten hydraulický lis v tom červeném plast.pouzdru? Díky

  • @tygrikslan
    @tygrikslan 6 місяців тому

    A co typicky ruský způsob spojování dvou (a obvykle více) drátů? To znamená velmi pevně zatočit (délají to akučkou) a pak ponoři do lázně s cínem? Nevím, jestli to je nedostatkem svorek na jejich trhu nebo nějaká historická zvláštnost, ale mají na to, dle videí, i speciální nářadí.

    • @ludvikd.7054
      @ludvikd.7054 6 місяців тому

      Dnes na to mají dokonce bodovací kleště.

  • @jakubhradek6041
    @jakubhradek6041 6 місяців тому +3

    Moc fajn video obsahující většinu informací co se týká spojování/zakončování.
    Z mého pohledu by bylo fajn trochu více probrat zakončování drátem. Určitě není jedno jestli se drát dá zleva, zprava nebo se dělá očko.
    Další můj poznatek se týká krimpování:
    V žádném případě se vodiče ať do dutinek, fastonů nebo spojek tolik nekroutí! Jednak kroucení změní průřez, takže pak nemusí tak dobře sedět lanko do konektoru, ale hlavně kleště potažmo materiál který se vtláčí do lanka tam tak dobře nezaleze - jde to vidět v podstatě na všech krimpovaných spojích - hlavně faston, spojka atp. kde jde vidět do spoje. Jestli se nepletu dovolená je max cca 1 otáčka, aby se lanko netřepilo, ale přesto mezi jednotlivé žíly se vtlačila spojka/materiál.
    Ohledně krimpování dutinek, z praxe vím, že tyto "čtverečkové" kleště jsou fajn, ale nesmí se krimpovat úplně u plastové izolace - hned za plastem je prolis a v tomto prolisu se to pak rádo láme, takže nechat třeba 1mm kulaté dutinky za plastovou izolací.
    Jinak tady je krásný článek na krimpování :-) www.conrad.cz/cs/clanky/naradi-a-dilna/navod-na-krimpovani.html

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Zdravím. Nepovedené fastony jsou dílem kleští - tento nákup se opravdu nepovedl a kleště jsem vyhodil. Každopádně díky za informace.

    • @marosh289
      @marosh289 6 місяців тому

      Díky za hodnotný odkaz. Tak vidím, že jsem se dopouštěl celá léta chyb, že jsem krimpované spoje jistil zalitím cínem. Budiž útěchou, že to byl cín ještě s přídavkem olova, takže snad nebyl tak křehký. Nemám krimpovací kleště, lisoval jsem to kombinačkami. Myslel jsem, že tak je větší jistota spojení. Jednalo se většinou o modelářské věci, ale i v domácnosti a na autě. Taky se mi několikrát stalo, že šroub v čokoládě bez plíšku drát ucvakl. Díky za video i diskuzi.👍👏

  • @frantisekgajdosik6135
    @frantisekgajdosik6135 6 місяців тому +2

    Čau Fando
    Dobré video, podáva va základný prehĺad a praktické informácie, o problematike spájaní a ukončovaní vodičov. Tie termospojky mám ale tiež ich nepoužívam.

  • @spac1565
    @spac1565 6 місяців тому +1

    Dobrý den Fando. Zapomněl jste zmínit jednu věc a to tu, že v silnoproudu je pájení zakázáno.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH 6 місяців тому +2

      Za prvé která ČSN definuje přesně silnoproud a jeho hranici s něčím jiným? Za druhé žijeme v době, kdy se různé oblasti elektrotechniky prolínají, takže nelze v mnoha případech stanovit že toto ještě je a toto už není silnoproud. Když si dáme úplně jednoduchý příklad, který zná každý - časovač ventilátoru na WC. Je to silnoproudé zařízení nebo slaboproudé? Mohou být přívody k němu pájeny nebo ne? Za třetí pokud žiješ v realitě a ne jen v normách, tak to není o tom, co ti kdokoliv zakáže, ale o tom, co ti projde. Viz prohlášení o shodě výrobků versus realita a jestli to někdo řeší.

  • @1981Marias
    @1981Marias 6 місяців тому +1

    Za mě fajn video díky za něj

  • @kapitannemo1735
    @kapitannemo1735 6 місяців тому

    Ahoj Franto, wagosvorky nejsou všespasitelné, občas nějaké pérko povolí a vznikne tam nepříjemný přechoďák. Jednotlivé spoje, různé druhy a provedení spojů vhodných k otestování bys možná mohl otestovat prvkem AFFD - obloukovou ochranou, samozřejmě bys to musel zapojit do obvodu např. se žárovkou, ale lépe s nějakým tepelným spotřebičem, který má vyšší odběr. Ale to jen takový tip, kdyby ses těm spojům chtěl věnovat podrobněji.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Ahoj kapitáne . Samospasitelného není nic. Vše může selhat.

  • @sforman2622
    @sforman2622 12 днів тому

    1:06:19 Tohle, že funguje? Kupte si krimpovací knipexy a pokud vyberete správný tvar pro správnou velikost i vodiče, tak máte Fastony jak z fabriky.

  • @Thales_WH
    @Thales_WH 6 місяців тому

    Ještě častěji, než že se cínovaný spoj pod svorkou uklepe je případ, kdy se spoj pod svorkou uvolní a v lepším případě to dělá kraviny, v horším zahoří. U nás to bylo zakázáno ČSN někdy ve druhé polovině 70. let (do té doby se to používalo běžně i u nás), ale v cizině se to používá často dodnes. Speciálně u čínských výrobků je to standard a vybaveny prohlášením o shodě se vozí vesele i k nám.

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera 6 місяців тому

    Som vyučený silnoprúdar, ale to už bolo dávno a nepracujem s tým od vtedy ako som sa vyučil, maximálne občas nejaká zásuvka vypínač. Pre mňa to video bolo poučné. Ak by som išiel niečo robiť, čo rozoberáš vo videu, určite sa mi to bude hodiť. Za mňa veľké ďakujem. Neviem aké sú tvoje možnosti. Uvítal by som test týchto lisovacích kliešti na očká, fastony, dutinky ..... Ktoré kliešte sú vhodné na aké použitie, ale hlavne, ktoré sú spoľahlivé, ktoré sa oplatí kúpiť. V Novom roku nech sa ti darí, veľa radosti z práce, veľa peňazí na nový materiál a náradie, a hlavne si ich uži v zdraví a pokoji.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Nějaké kleště potřebuji a nabídka je. Koupím nějakou sadu s mnoha čelistmi a uvidím….

  • @TEREZKATERKA100
    @TEREZKATERKA100 6 місяців тому +1

    Zdravím. Prečo by sa mal vodič ulámať na kraji čokoládky, alebo na kraji cínovaného spoja ? Keď sa s tým vodičom nehýbe? Je v spotrebiči.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Pokud vodič nebude vystaven chvění a otřesům pak se neulomí

  • @Edisson.
    @Edisson. 6 місяців тому +1

    No ale ovíjecí technologie není primárně určena pro přímému spojování vodičů. Tato technologie patří mezi nejdokonalejší spojení a byly na to speciální elektrické ovíječe. Myslím, že jsem o tom psal v chatu, používalo se to hodně b telekomunikacích, dokonce byly tyto ovíjené spoje předepsané výrobcem a nesměl se na takovém místě použít pájený spoj
    (napsáno jako odpověď na jiný koment, bohužel jsem to z mobilu odeslal jako samostatný koment)

  • @jozefmalina8930
    @jozefmalina8930 6 місяців тому

    No to lisování při tom spojování lankového vodiče nic moc, ty kleště to moc dobře nelisují.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому +1

      Nelisují a nebudou. Byly vyhozeny a koukám se po lepších

    • @Nasetraktory.
      @Nasetraktory. 6 місяців тому

      to byl správný počin je vyhodit. zkus kleště cimco používám je 20 let@@CoMiPrisloZCiny

    • @jozefmalina8930
      @jozefmalina8930 6 місяців тому

      @@CoMiPrisloZCiny jinak pěkné video

  • @RobertoBadzo-hz9nx
    @RobertoBadzo-hz9nx 6 місяців тому +1

    Presne jak rikas, pajeny a dobre zalisovany spoj jsou totozne. Rikal to borec na skoleni o pajeni, dela posudky pro firmy ,automotive ap. Problem je ze v tom krimpovani se da udelat dost chyb.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      To při pájení taky :)

    • @RobertoBadzo-hz9nx
      @RobertoBadzo-hz9nx 6 місяців тому

      ​@@CoMiPrisloZCinydle jeho zkušenosti ne...

    • @seredan1
      @seredan1 6 місяців тому

      @@CoMiPrisloZCiny spravne tavidlo a dobrý cín, to musí ísť

    • @Zek205
      @Zek205 5 місяців тому

      @@seredan1 no právě....

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 6 місяців тому +1

    očka letuju a paráda

  • @Edisson.
    @Edisson. 6 місяців тому +1

    Ještě mne tak napadla jedna technika spojování vodičů která zde nebyla zmíněna a tou je bodové svařování (dnes hojně využívané převážně v automobilovém průmyslu pro vytváření zemních uzlů) ale kdo má doma vhodnou bodovačku.

    • @jirizach8042
      @jirizach8042 6 місяців тому

      Bodování,svařování zvláště lanek je pěkná technologie,dříve se používala ještě jedna zde neuvedená a to ovíjení,navíjení,převážně výpočetní technika,automatizace,naposled jsem viděl použité tyto spoje v kompaktních zářivkách,dnes je vytlačily LED žárovky.

    • @Edisson.
      @Edisson. 6 місяців тому

      @@jirizach8042 Ahoj Jiří, odpovídal jsem na tvůj koment z mobilu, ale asi jsem špatně klikl a zapsalo se to jako samostatný komentář, tak ti to jako odpověď okopíruji - No ale ovíjecí technologie není primárně určena pro přímému spojování vodičů. Tato technologie patří mezi nejdokonalejší spojení a byly na to speciální elektrické ovíječe. Myslím, že jsem o tom psal v chatu, používalo se to hodně b telekomunikacích, dokonce byly tyto ovíjené spoje předepsané výrobcem a nesměl se na takovém místě použít pájený spoj.

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 6 місяців тому +1

    No Fando ty zafoukávací spojky bych tak též nepoužil. Ty Kroutilovi spojky tak též ne. Jak říkám na namáhaný spoje lisovat. Jinak drát samozřejmě pod šroub to asi jo. Souhlasím.

  • @danodin7090
    @danodin7090 6 місяців тому +1

    Sice jsi říkal, že ty univerzální kleště jsou dobré akorát na fastony, ale jak jsem to viděl, tak ani na ty fastony nejsou dobré. Faston to dobře slisovalo akorát k izolaci na káblu, co se týče lisování na straně vodiče, tak tam už to taková hitparáda není, kleště by měly víc faston svírat a na videu bylo vidět, že je to dost rozevřené - (na spoji vodiče) a jak jsi faston po zalisování otočil, bylo vidět jak je zmačkaný, pokroucený do luku, tak by neměl vypadat zalisovaný faston. Já mám sice kleště minimálně 20 let staré a jsou opravdu hodně používané, jak jsem dělal elektriku na autech, ale doposud lisují nádherně, jako originál lisovaný faston, takže ti doporučuji koupit jiné kleště a poznáš ten rozdíl. O těch hydraulických na oka taky uvažuji, že si budu muset pořídit. Jinak pro mnoho lidí poučné video. Díky.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому +1

      Máš pravdu. Kleště jsem už vyhodil a zkouším sehnat uloupené čelisti. Alespoň je vidět čemu se vyhnout.

    • @danodin7090
      @danodin7090 6 місяців тому

      @@CoMiPrisloZCiny Přesně tak.

  • @milanbaran7291
    @milanbaran7291 6 місяців тому

    Ja zo zásady verím len letovaniu, ale asi sa mýlim, pretože počítačová technika s najväčším množstvom lisovaných a crimpovaných spojov hovorí opak.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Lisovaný spoj udělá stroj. Pájený spoj jen člověk. To může být také důvod.

    • @Edisson.
      @Edisson. 6 місяців тому +3

      @@CoMiPrisloZCiny Stroj taky zvládne pájený spoj, ale lisování je levnější. Navíc když jsme u té počítačové techniky je kapitola sama pro sebe "Lisování konektorů RJ" oni jsou totiž dva typy - pro slaněný vodič a pro drát - jejich záměnou pak vytvoříte dokonale problémový spoj.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      @@Edisson. Jo tak o tom mi povídej. Obchoďáka jsme tehdy prokleli až do sedmého kolena :))

  • @robertkovar8710
    @robertkovar8710 6 місяців тому

    Krimpovani a spojovani vodičů definuje norma IPC-A-620. Je tam spousta obrázků :)

  • @ludvikd.7054
    @ludvikd.7054 6 місяців тому +4

    Něco jsem za svých 66. let života, a 30 let obživy elektronikou viděl. Podle mně je to dobré video pro začínající a pro bastlíře. Profíkům, by toto vše mělo dát učiliště a praxe, tak jim video asi mnoho nedá. Ostatním poradí buď někdo starší, nebo takovéto video. Každý ať si to dělá po svém, ale toto jsou základy. Jen přihodím poznámku ke kroutilovým svorkám. Podle mně je to jedna z nejlepších spojek, a mám s kloboučky skoro celou elektriku v baráku, už 16 let. Ty pájecí spojky, taky tu mám stejnou sadu, a taky jsem z ní rozpačitej. Ale asi to funguje. Mně spíš vadí to zeslabení izolace po zapájení. A WAGo svorky nemám rád. Nevěřím těm pérkům. Ale to je individuální. Mějte se, ať se daří.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому +1

      Dobrý den. Díky za přání a též přeji mnoho zdaru. Ano, profíky by mělo připravit odborné školství nebo zkušenější kolegové. Bohužel když vidím co dokáží firmy udělat je mi smutno. Miluji věty typu “ takhle to děláme vždycky” “ tohle po nás nikdy nikdo nechtěl” nebo “ já jsem jen elektrikář - poučte mne”.

    • @slovakjakpica
      @slovakjakpica 6 місяців тому

      "Nemám rad" , "neverím" , "praxou" ... to je dôkaz že prax a pocity nie je všetko

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Ano praxe není všechno. Základ je teorie.@@slovakjakpica

    • @ludvikd.7054
      @ludvikd.7054 6 місяців тому

      @@slovakjakpica
      Pocity samozřejmě nejsou vše. Ale odvedeš-li nějakou práci, musíš z ní mít pocit, že je poctivě odvedená. A to prostě u Wago svorek nemám. U těchpájecích dutinek mám stejnou vyhradu:Nevidí do toho pájeného spoje, takže nedůvěra.

  • @Thales_WH
    @Thales_WH 6 місяців тому +2

    S většinou souhlasím, ale má to nějaká ALE, které obvykle zmiňována nejsou, v tomto případě alespoň částečně. Těmi věcmi jsou vlastnosti spoje v jiných než ideálních podmínkách. Testovat přechodový odpor a mechanickou pevnost spoje, který je zcela nový a dobře provedený, umí testovat každý a výsledky jsou takové, jaké jsou. Je řada prostředí, ve kterých bude mít spoj obdobné vlastnosti i po letech, bude jich nejspíše většina. A pak jsou prostředí, ve kterých to tak nebude. Nebude to tak i když se použijí všechny běžně používané metody ochrany takovéhoto spoje. Nehledě na to, že v některých případech ani není z různých důvodů možné ta ochranná opatření aplikovat tak, jak bychom chtěli. Například z prostorových, technologických atd. Zcela úmyslně mluvím takto obecně abych příspěvek nenatahoval na konkrétních příkladech, se kterými jsem se setkal.
    Nedá se tedy říci, že pájený spoj vodičů je vždy a za každých okolností blbost, pouze v běžných podmínkách zbytečná komplikace. To se týká i pevných vodičů, nejen slaněných. S čím však zásadně nesouhlasím je, že v 99% vlastní invence selže. Neselže pokud se k tomu přistupuje racionálně a nikoliv jako vohnout. Že většinou narážíme na práci vohnoutů je jiná věc, protože při poctivém přístupu většinou není co opravovat a tak se o tom nedozvíme. Dojmy a fakta jsou dvě různé věci.
    S tím souvisí další věc se kterou nesouhlasím. Pájenému spoji není předurčeno, že se rozpadne z nějakého principu (viz 21:10), pouze pokud je nevhodně použitý a nevhodně provedený. Ale to jsme zase u toho, že to není jen o materiálu/technologii, ale zejména o schopnostech člověka, který jí použije. Do těch patří nejen schopnost vyhodnotit, zda danou technologii použít (a správně jí realizovat), ale i jak zajistit její bezproblémovost v dlouhodobém měřítku. Jsem rád, že jsi to zmínil alespoň na konec. (V té první třetině mi přišlo, že když jsi mluvil o pájení, tak to na mě působilo poněkud arogantně.)

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Dobrý den. Přechodových odpor jsem měřil jen pro porovnání ověřených lisovacích kleští a nového lisu který je ve fázi testování. Máte pravdu v tom že s vlastními nápady které jsou dobré se člověk při opravách nepotká a řeší jen to co selhalo. Dost mne mrzí, že jsem působil arogantně. To je rozhodně chyba.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH 6 місяців тому

      @@CoMiPrisloZCiny To s tím měřením přechodového odporu neměla být výtka. Spíše konstatování, že co platí dnes nemusí platit v budoucnosti, což v tento okamžitk těžko zjistíme. A s tou arogancí to nebylo zase tak zlé, třeba jsem to špatně vyhodnotil. Každopádně týká se to jen těch částí s odsuzováním pájených spojů. Myslím, že vaše práce s videem nebyla marná a je to celkem rozumný souhrn. Určitě je to lepší než sedět se založenýma rukama :) Já se třeba všechny tyhle věci musel naučit za pochodu a takové video by se mi kdysi hodilo. Určitě se někomu (nejen) mladšímu bude hodit také.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      To máte pravdu. Dnešní hodnoty mohou být za pár let úplně jiné. Nicméně alespoň startujeme ze stejné čáry. @@Thales_WH

  • @seredan1
    @seredan1 6 місяців тому +1

    zasadna chyba pri dutinkach, zlaneny vodice sa "nesmu" zatacat pred zlisovanim

    • @milanhoracek1242
      @milanhoracek1242 5 місяців тому

      To jsem nevěděl, a čemu tedy vadí když se ztočí a potom zalisují?

    • @seredan1
      @seredan1 4 місяці тому

      @@milanhoracek1242 vysvetlovali nam to tak, ze pri stocenich vlaknach dochadza k prekrizeniu, a v tom mieste oslabeniu, pri prudoch sa moze stat ze v tom mieste dojde k redukcii poctu vlakien a tym padom k zmenseniu prierezu

  • @ladislavpanko
    @ladislavpanko 6 місяців тому

    Fando tyhle letovací spojky čas 19:30 to je snad nejhorší zlo, nedávno jsem opravoval elektriku v autě (skrz pátý dveře jak se tam lámou vodiče) - nastavení před a za tím zlomem. Hele vopruz největší, protože bylo hnusný počasí a chtěl jsem si "ulehčit" práci. Jedna spojka vyjde v obchodě 22-25 Kč cca a z 10ti se mi vždy povedlo 8 zničit, takže jsem z toho byl na švestku, přitom dříve v práci jsme je používali jak na slaboproud, tak i na velký kabely když byl někde seklej v terénu a bez problémů. No jo, ale teď když všude dávají cín bez olova tak se to musí tavit na vyšší teplotu a to se dřív rozteče ta bužírka než cín a výsledek je přesně ten jak jsi to předváděl. Takže člověk je akorát vynervovanej, vyhodí prachy oknem a místo ulehčení si práce, to beztak musí znovu předělat. Viz třeba já na jaře 😅

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому +1

      Pane Ladislave, dokonale Vás chápu. K těmto spojkám jsem se postavil po vojensku. Nerozumím - neprovádim

    • @tiefenbachv
      @tiefenbachv 6 місяців тому

      My je používáme, tipuju že 6-7 let...Už jich musí být přes 500. K životnosti - vydrží to víc, než LED pozička na nákladním autě, je to rychlé, vodotěsné, mechanicky odolné. Používáme snad jenom velikost červená a menší, problémy to nedělá, ano, chyba se jistě najde.
      Náš postup - malý turbohořáček, nebo i zapalovač, od prostředka zahřát, lanka se nesmí překrývat, ale být do sebe "vsunutá", kapka tavidla, spokojenost......o pájce si netroufnu odborně polemizovat, ale bezolovo to asi bude, možná Sn-Bi?

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Aha. Díky za návod . Vyzkouším@@tiefenbachv

  • @kapitannemo1735
    @kapitannemo1735 6 місяців тому

    AFDD pouze zjistíš, jestli jsou spoje dobré, ale lépe a podrobněji bys to zjistil ( když jseš revizák a máš na to možná přístroj ) měřit odpory vodičů.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Zdravím. Měřit odpory vodičů není problém. Horší je to, že různé spoje mají zpočátku stejný odpor a až čas ukáže jestli byla technologie vhodná nebo ne.

  • @rsfrde5749
    @rsfrde5749 6 місяців тому

    Dokážu pájet i 4mm2 ale je na to potřeba pořádný děla pájka. (klempířská).

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Ano dokážete. Ale proč to dělat?

    • @sigterm15
      @sigterm15 6 місяців тому

      4mm2 je zcela bez problémů. rozhodně lepší než krimpovat

    • @rsfrde5749
      @rsfrde5749 6 місяців тому +1

      @@CoMiPrisloZCiny Byly to dráty do mych beden. Tuším že to byl oehlbach joker 2x4mm2. A tam byly puvodní tkaničky pájené. Že to hraje lépe se nehodlám bavit.

    • @Edisson.
      @Edisson. 6 місяців тому +1

      @@sigterm15 Dokážu zaletovat i 16mm2, ale proč to dělat když krimpovaný spoj je rozhodně lepší než samotné pájení (kvůli degradaci cínu) pokud je to konstrukčně možné, tak se může lisovaný spoj pojistit pocínováním na zamezení průniku vzdušné vlhkosti, ale je vždy potřeba zajistit fixaci takto upraveného spoje.

  • @slavekz2682
    @slavekz2682 6 місяців тому +1

    Zkus na číně těch čelistí tam byla kupa

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Zkusím celou sadu i s kleštěma. LUX má rozměr čelistí které Číňan moc nemá

  • @blesoprdnebesky3392
    @blesoprdnebesky3392 6 місяців тому

    K videu mě jen napadá co by na něj řekl "mistr" Drátěnka. 😯😁

    • @dj.patyzon
      @dj.patyzon 6 місяців тому

      Úplně jsem si ho teď představil, jak na nějaký svůj vynález šroubuje na troud zoxidované lanko ještě v textilní bužírce, zkroucené do "levého" očka a po tom, co mu 85 % očka podložka vytlačí zpátky ven, dorve šroubek prostě "na šikmáka" na sílu... XD

  • @Zek205
    @Zek205 5 місяців тому

    Ten krouceny spoj neni zase tak spatny. ua-cam.com/video/zgjo36-jaFY/v-deo.html

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  5 місяців тому

      Hlavní problém je v tom, že nevím jak se spoj povedl. Do kloboučku prostě nevidím.

    • @Zek205
      @Zek205 5 місяців тому

      @@CoMiPrisloZCiny Spousta veci neni videt a presto funguji :) Stoceny draty funguji. Je to do kuzele a tak je dost velky tlak na ten spoj. Pokud by tam byl nejaky problem, tak se to nepouziva. Ja zase neverim, ze muze fungovat wago svorka. Kdyz uz neco, tak alespon sroubek. Pajeny spoj je taky dobra volba. Ale za takovych 15 let bych mu uz moc neveril...
      Mam 18650 s lisovanou spojkou. Z vyroby. Ten spoj se tak hreje, ze na tom neudrzim prst. Takze dost zalezi, jak se co povede.
      Pokud se dodrzi postupy urcene vyrobcem, je vse v poradku. V domacich podminkach to je ovsem problem. Ona lze i dutinka namackat cimkoli. A jak bylo ve videu vysvetleno, licna, cin a cokolada muze pri jiste kombinaci znamenat prusvih. Coz dost lidi vubec netusi. A ano, ten zatraceny plisek tam dost prekazi :D

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  5 місяців тому

      Jak reagovat ? Kroucený spoj je hodně dobrý pokud se povede a hodně špatný pokud se nepovede. Zatímco u jiných způsobů spojení vidím povedenost ihned pod klobouček nevidím a kvalitu ukáže až čas. Další obtíž je při přidávání dalších vodičů do spoje, měření v místě spoje a po rozebrání opětovné provedení spoje. @@Zek205

  • @thomasburg
    @thomasburg 6 місяців тому

    vul nejsi jen člověk kteréj se snaží někomu pomoct a pujčí nařadí a vrátí se mu to nekompletní ale nařadí fajka žena a auto se nikdy nikomu nepujčuje ted už víš že nikomu nic pujčovat nemáš

  • @jirizach8042
    @jirizach8042 6 місяців тому

    Když se chceš něčeho zbavit,tak to pujč.Ty plechové kleště,všech provedení a výrobců,neměly vůbec vzniknout,byť jsou určeny jen pro laiky,ale to je velebnosti hrůza,děs.

  • @ervinhausler7459
    @ervinhausler7459 6 місяців тому

    Video jsem dokoukal do konce, ale že bych se z něj měl nějak poučit dělat věci lépe tak to ani náhodou.Pán to má hrozně dlouhé, věci ani materiál pro ukázky nebyl připravený.Když tedy chci točit videa ,tak si vše připravím (třeba ty délky a průřezy lanek nebo drátů ,ať je nemusím spolu dávat do těch spojek či konektorů) ať to má hlavu a patu k tomu unylému povídání.Já sice na YT netočím ,ale jsem z oboru a v určitých věcech s pánem souhlasím. Nikomu můj názor nenutím, jenom řeknu svůj názor.A na konci videa mi to připomnělo něco z doby nedávno minulé o bonzáctví a udávání na policii. Děkuji za pochopení a přeji hezký den.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому

      Dobrý den. Video je dlouhé a první sestřih byl ještě o hodinu delší. V některých věcech se mnou souhlasíte… no mne hlavně zajímá v kterých se mnou nesouhlasíte. A ohledně bonzáctví….neoznámit páchání trestného činu je dle Vás správně. Kde je hranice co oznámit a co ne?

    • @ervinhausler7459
      @ervinhausler7459 6 місяців тому

      @@CoMiPrisloZCiny Dobrý večer,co se mi konkrétně nelíbí je třeba to cínování konců vodičů do svorkovnic nebo čokolád když už máme ty dutinky.Jsem spíše odpůrce pájení i v učňáku nás to tak učili. Ty cínové spojky taky není potřeba tak dlouho nahřívat, když už se teda musí použít. Je to nutné rychle ohřát ať se ten cín navzlíná do té lícny a nechat ochladit a nehýbat s tím do té doby. Ohledně menšího průřezu do většího jsem to řešil oholením delšího konce lanka a jeho následným ohnutím 2x. Není to sice tak estetické ale svůj účel to splní když není jiné po ruce.Hlavně ať ten konec nevylézá jako z toho autokonektoru v 44-45minutě 😄.A ty vytlačené přebytky od toho lisování taky moc hezké nejsou, buďto pootočit kleště a přelisovat znovu nebo aspoň opilovat.Viděl jsem několikrát prasklou tu zafoukávací bužírku jak praskne od těch výtlačků. Teplotní změny udělají své i když se to nezdá , že to není ostré ,prořízne ji to hned. A k tomu oznamování TČ asi takto, je něco jiného vražda, autonehoda oproti vyjádření svého svobodného názoru obzvláště v dnešní době...Někteří však již rezignovali a tak si nechají na sobě dříví štípat.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  6 місяців тому +1

      @@ervinhausler7459 Dobrý den. Odpůrce pájení konců vodičů když jdou do čokolády jsem také. Ulomí se to těsně za pocínováním. S cínovými spojkami ( tedy pokud je tam cín ) neumím. Několikrát jsem to zkusil a nepovedlo se. Zkusím Váš postup. Ano, motýlí křídla hezká nejsou, ale zase je vidět co lis dělá. Pootočení o devadesát stupňů a opětovné zalisování křídla odstraní. Ohledně TČ . Extrémy máme asi všichni nastavené stejně “ znásilnění / špatné parkování “ . Čím víc se od extrémů vzdalujeme tím se víc projevují rozdíly . Až dojdeme do šedé zóny kde jeden vidí hanobení rasy a národa a jiný tam vidí svobodu slova. Komentáře jste předpokládám četl a posoudil jste je jako svobodu slova. OK. Já mám hranice citlivosti jinde.

  • @grafikajja207
    @grafikajja207 6 місяців тому

    Otrasné a zbytočné video...