Czy przestępczość jest zjawiskiem naturalnym?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 гру 2024

КОМЕНТАРІ •

  • @leszeksmyrskineos3668
    @leszeksmyrskineos3668 3 роки тому +1

    Istnieje teza, potwierdzona badaniami, że przestępców odstrasza przed popełnieniem przestępstwa nie wysokość kary, ale nieuchronność jej wymierzenia. Wielu sprytnych przestępców unika jednak nie tylko kary, ale nawet postawienia w stan oskarżenia. Ponieważ system prawny przestał być służebny wobec systemu społecznego, zaczął być postrzegany jako wyobcowany twór. Z tego powodu komunikacja pomiędzy wszystkimi elementami systemu społecznego a systemem prawnym uległa poważnemu zakłóceniu. Sporo danych, którymi system prawny się posługuje jest celowo lub nieświadomie sfałszowana. Zwracał na ten problem uwagę już Abramowski, ale nie znając jeszcze wtedy teorii systemów, proponował zbyt radykalne rozwiązania. Pozdrawiam.

    • @michalkaczmarczyk8076
      @michalkaczmarczyk8076  3 роки тому +1

      Teza o skuteczności nieuchronnej kary ma długą historię - została wyeksponowana już w słynnym dziele Cesarego Becarii z 1764 r. Może zrobię o tym osobny filmik :-)

    • @leszeksmyrskineos3668
      @leszeksmyrskineos3668 3 роки тому +1

      @@michalkaczmarczyk8076 Na pewno będzie ciekawy, jak wszystkie zresztą. :)

  • @arolry
    @arolry 2 роки тому

    Panie doktorze, studiuje Pańskie wykłady i mam wrażenie, że kolejne cykle zataczają coraz to węższe kręgi wokół naszej codzienności "faktów społecznych". Jeżeli tak jest to czy można zatem spodziewać się kolejnego cyklu który odpowiadałby specjalizacji socjologii - bieżącej socjologii w praktyce? To zabawne bo akurat czytam Foucaulta i myślałem o tym aby poddać obecne zjawiska pewnej rewizji, pomijając polityke. Z innej bajki - co wciąż powoduje we mnie zgrzyt, mianowicie zjawisko wtórnego wpływu publikacji, publikowania statystyki na sama statystykę. Jako, że wciąż bierze się pod uwagę model medyczny wyznaczający zdrowie i chorobę, normę statystyczną w wyznaczeniu dewiacji to myślę, że może stać się to niebezpiecznym zjawiskiem. (Należałoby rozpatrzeć jako dylemat dostępność wiedzy jako jeden elementów władzy). Czy zna Pan badania lub literaturę na ten temat? Chciałem jeszcze tylko dodać, że Pańskie interdyscyplinarne podejście do tematu skłoniło mnie jako przedstawiciela niższej klasy wyspecjalizowanych robotników :) do zainteresowania się filozofią analityczną, to taki komplement z mojej strony.