Jak monitorować zmęczenie? | Dr Amit Batra

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 чер 2023
  • W tym odcinku dowiedziałem się więcej o monitoringu zmęczenia. Jak wiadomo postawą procesu treningowego jest bodziec, a następnie regeneracja. Dopiero ta mieszanka w odpowiednich proporcjach daje naszemu organizmowi adaptację i możliwość sportowego rozwoju. Jak jednak zarządzać stosunkiem między bodźcem, a regeneracją? Skąd wiadomo kiedy trenujemy za mocno lub regenerujemy się za mało?
    Aby rozwikłać meandry tych zagadnień zaprosiłem dziś do studia Amita Batrę - doktora nauk o kulturze fizycznej z zakresu fizjologii treningu sportowego. Mój gość to nie tylko teoretyk, ale też praktyk. To certyfikowany trener przygotowania motorycznego pracujący między innymi z biegaczami kadry narodowej.
    Z podcastu dowiecie się m.in.:
    - co mogło dziać się z organizmem Roberta Karasia podczas 164 godzin wysiłku?
    - jakie są markery mogące informować o przemęczeniu lub przetrenowaniu?
    - czy samopoczucie to najlepszy doradca podczas planowaniu treningu?
    ***
    Partnerami odcinka są: o-shop.com i Tatrzański Festiwal Biegowy [współpraca reklamowa]
  • Спорт

КОМЕНТАРІ • 11

  • @agnieszkazezimieszek4734
    @agnieszkazezimieszek4734 Рік тому +1

    I znowu 👌👌👌 Profesjonalnie i merytorycznie. Świetny podkład pod trening😊

  • @marcinulkos6437
    @marcinulkos6437 Рік тому +2

    Dzięki, odsłuchane :)

  • @adam-brzoza
    @adam-brzoza Рік тому +4

    tak z ciekawości - Andrzej Bargiel - zjeżdżając z K2 na nartach też nie ma grupy badawczej bo też niewielu "to zrobiło" też znalazł niszę nie ma konkurencyjności i powszechności tego typu zjazdow- leczy kompleksy?

  • @jj-rw3nk
    @jj-rw3nk 8 місяців тому +1

    Dziękuję

  • @Diamekod
    @Diamekod Рік тому +2

    Bardzo fajny podcast, ciekawe argumenty prowadzacego, chociaz duzo z tego to tylko hipotezy. Panowie blagam, jakis kompresor + monitorowanie peakow albo zwiekszcie bufor na renderze, bo mikrofon trzeszczy co drugie zdanie.

  • @januszsawicki3705
    @januszsawicki3705 Рік тому

    4:38 i już ktoś przede mną odsłuchał... No trudno 😉

  • @kamilgwozdz7513
    @kamilgwozdz7513 Рік тому +5

    Wydaje mi się, że jest trochę prawdy w tym co mówił o Karasiu lecz z drugiej strony może nigdy nie wszedł do świata ultra i nie ma pojęcia jak on wygląda co człowiek tam przechodzi i jakie ma zmagania sam ze sobą. Nie da się porównać biegu na 100m w 10s z wyczynem karasia. LEKKOATLETYKA TO NIE ULTRA.

  • @jacekfelt
    @jacekfelt Рік тому +7

    lubie Twoje podcasty, ale te rozmowy o Karasiu to🤮 Mega słabe.

  • @bronxpower
    @bronxpower Рік тому +7

    Niby taki profesjonalny kanał , a dyskusja o Karasie na poziomie starych bab stojących pod blokiem 😆 Ani nie przepadam za Karasiem , ani tym bardziej nie interesuje mnie ultra , takie argumenty z dvpy jak tu padły naprawdę kładą się cieniem na jakość kanału . Pan doktor skoro jest taki mądry niech wystartuje w podnoszeniu ciężarów albo swojego biegacza na 100m wystawi na maraton , naprawdę zero argumentów . Ten początek zostawił naprawdę spory niesmak

  • @danielbauer2027
    @danielbauer2027 11 місяців тому

    Żenada, kanał do usunięcia

  • @arkobb1153
    @arkobb1153 23 дні тому +1

    kiedyś maraton był tylko dla "nadludzi" więc był niszowy, zabraniano nawet startu kobietom, aż w końcu wszedł na MŚ czy IO, a teraz każda Grażynka i Janusz mogą zostać maratończykami, nikogo to nie dziwi... kiedyś zwykły IM był tylko dla wariatów, teraz "ajron-menów" są miliony... więc dlaczego ujmujecie Karasiowi ??? bo jest to "na razie" mało popularne?? w pierwszym UTMB biegoło chyba 30 osób, teraz staruje 5000, czyli wtedy się nie liczyło, bo za mało osób biegło, a teraz już tak, bo zrobiła się masówka ??? oczywiście teraz jest inny podtekst u Karasia ze wzgl. na te afery z jego dopingiem, ale mi tu chodzi generalnie o zjawisko takich mega ultra dyscyplin, które się rozwijają powoli, organicznie... pan dr nie rozumie ultra, bo nigdy tego nie doświadczył, nie wie jak to boli fizycznie i psychicznie...