zopan - DEKADOWY GENERATOR PW-11

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 лип 2023
  • Skromny, w stosunku do możliwości współczesnych urządzeń tego typu, ale w tym do czego służy - generowaniu przebiegów o zadanej częstotliwości i kształcie, nie odbiega od nich wcale. W filmie: niezbędne prace remontowe, zarys budowy, prezentacja działania z użyciem miernika częstotliwości PFL-23 "KABiD" i... typowego głośnika. Wkrótce, generator w praktycznym użyciu.
    -
    muzyka: Joel Cummins Andy Farage, Godmode, Track Tribe, Jesse Gallagher.
    -
    Film nie ma na celu naruszania praw autorskich kompozytorów muzyki. Film nie jest przedmiotem pozyskiwania przeze mnie, jak i inne nieupoważnione podmioty, jakichkolwiek korzyści finansowych.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 97

  • @wiesawc1570
    @wiesawc1570 11 місяців тому +2

    Wkrótce, generator w praktycznym użyciu. !! czekam i pozdrawiam.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому +1

      Zamierzam poddać regulacjom jeden z magnetofonów kasetowych. Wymaga to doprowadzenia na wejście, sygnału o odpowiedniej częstotliwości. Jest jednak mała przeszkoda. Szukam instrukcji serwisowej i jak tylko dopadnę takową (pliki w internecie są niekompletne) natychmiast zabieram się do pracy.

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk 11 місяців тому +4

    Teraz każdy może mieć generator w smartfonie i to o wiele bardziej rozbudowany. Używam dokładnie takiego samego grotu do lutownicy transformatorowej którą kupiłem będąc w siódmej klasie szkoły podstawowej czyli jakieś 38 lat temu. Dzieła do tej pory bez zarzutu 🙂

    • @cornrecords
      @cornrecords 10 місяців тому +1

      Generator w smartfonie to zabawka.
      Jego rozbudowany interfejs to również zabawka.
      Podsumowując, nadaje się jedynie do zabawy ;)
      Wyżej przedstawiony generator to w przeciwieństwie do smartfona narzędzie, które jest dodatkowo dobrze zaprojektowane i wiarygodne co do parametrów.
      Jako elektronik nie wyobrażam sobie pracy bez porządnego generatora, jeszcze do niedawna głównie używałem "bestii" przedstawionej na filmie.

  • @ZPDU
    @ZPDU 11 місяців тому +4

    Ach ja lubię oglądać pańskie filmy. Świetnie są wykonane i realizowane.
    Jakie ciekawe rozwiązania. Żarówka jako stabilizator. Bardzo ciekawa konstrukcja obudowy. Mi się bardzo one podobają dlatego że dostęp do wnętrza jest łatwi i jak widać jest dość trwała.
    Pozdrawiam bardzo serdecznie i proszę o więcej takich filmów.

    • @maksymkozowski2155
      @maksymkozowski2155 11 місяців тому +1

      cześć mam stabilizator napięcia do telewizora Unitry ze złomu w dobrym stanie może był byś zainteresowany w dobrej cenie ?

    • @ZPDU
      @ZPDU 11 місяців тому

      @@maksymkozowski2155 Ta propozycja jest dla kogo? Jeśli chodzi o mnie, to dziękuję, w kolekcji mam. Sprawny i całkoem dobrze zachowany, więc dziękuję.

    • @maksymkozowski2155
      @maksymkozowski2155 11 місяців тому

      @@ZPDU a no to szkoda jak by co to 30zł blus 10 wysyłka

    • @ZPDU
      @ZPDU 11 місяців тому

      @@maksymkozowski2155 Proszę napisać maila. Jest u mnie w sekcji informacje (widać na komputerze)

    • @maksymkozowski2155
      @maksymkozowski2155 11 місяців тому +1

      @@ZPDU przepraszam ale nie widzę maila

  • @zodiak865
    @zodiak865 11 місяців тому

    Dziękuje .

  • @movecizetodobryfilm
    @movecizetodobryfilm 10 місяців тому +1

    Bardzo fajny styl na filmiki oraz super, ze przywracasz do zycia klasyczne urzadzenia 👍

  • @konradklekot
    @konradklekot 11 місяців тому +4

    System stabilizacji amplitudy za pomocą żarówki jest stary jak świat. W przypadku układów na jedną częstotliwość, pozwala uzyskać dobre parametry, gorzej kiedy potrzebny jest układ przestrajany. 15 watowa żarówka to jakieś ekstremum. Aby układ był w miarę skuteczny, moc żarówki powinna być jak najmniejsza. U mnie według testów, najlepiej sprawdza się żarówka 6V/40mA lub 12V/30mA.
    Zdecydowanie lepsze parametry można uzyskać stosując układy ze stabilizacją poprzez termistor podgrzewany grzałką, tranzystor FET lub fotorezystor i diodę LED. Rozwiązanie 1 i 2 było u nas fabrycznie stosowane, 3 niestety nie. 1 było np w Zopanie KZ1115, a 2 w KZ1115A. Posiadam obydwa te generatory.

  • @user-qk8po3kp4x
    @user-qk8po3kp4x 11 місяців тому +1

    Bardzo fajny i przyjemny film ❤

  • @michalp.6211
    @michalp.6211 11 місяців тому +2

    8:30 filmu widzimy pudełko z cyklu przyda się. Przynajmniej kilka takich u każdego szanującego się serwisanta :) Pozdrawiam panie Arq

  • @MarcinII
    @MarcinII 11 місяців тому +1

    Bardzo ładne wprowadzenie ! Obudowy były kiedyś naprawde opracowywane i dopracowane, nie wspomnę już o solidności wykonania.

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa88 11 місяців тому +1

    Pozdrawiam serdecznie.

  • @rafkawasaki2244
    @rafkawasaki2244 11 місяців тому +1

    Super

  • @lordweiter9382
    @lordweiter9382 11 місяців тому +4

    Bardzo fajny i ciekawy film, nie wiedziałem że coś takiego kiedyś wyprodukowali. Natomiast ja bym tam dał oprawkę E14 gdyż uważam że ułatwiło by to znacznie wymianę takiej żarówki na nową.
    Pozdrawiam

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому +1

      Owszem, zastanawiałem się nad oprawką i nad tym dlaczego akurat takie rozwiązanie. Oprawka oświetleniowa jest jednak znacznie większa i trochę ciasno by się tam zrobiło. Wkręcona weń żarówka nie zmieściłaby się. Musiałbym zamocować oprawkę przelotowo, przykręcając ją do płaskownika koroną oprawki, ale nie wiadomo czy uzyskałbym kontakt. Płaskownik ten jest jednak dość gruby. Poza tym dość długi korpus typowej "polamowskiej" oprawki, zbytnio wystając z drugiej strony, mógłby wejść w kolizję ze stojącym na płytce kondensatorem. No i musiałbym zastosować znacznie dłuższe przewody. Dałem sobie spokój. Odlutowanie przewodów nie stanowi problemu, a żarówkę jak widać, wymienia się bardzo rzadko. W tym przypadku wcale :)

    • @lordweiter9382
      @lordweiter9382 11 місяців тому

      @@ARQ-TONTECH To dobrze bo niestety żarówki starego typu, mam tu na myśli żarowe potrafią być upierdliwe . Wiem coś na ten temat gdyż posiadam lampkę nocną Szarwasi Chyba Bułgarska z tego co pamiętam i w ciągu 2 tygodni dwie żarówki się spaliły, zrobiłem pomiary napięcia ale wszystko ok, więc podejrzewam że jest to zabieg celowy. Kupiłem teraz żarówkę z czasów PRL i już 4 miesiące i mam spokój.
      Pozdrawiam

  • @kuba13567
    @kuba13567 11 місяців тому +1

    Super;)

  • @peterkrawczyk5907
    @peterkrawczyk5907 11 місяців тому +1

    Ja pierdole, jak Śmiałek tylko odrobine inny lol

  • @JanJan-fs8mw
    @JanJan-fs8mw 10 місяців тому +3

    7:07 Podejrzewam iż to klej cyjanopan , zatem można rzec że inwazyjny tj. w razie czego jest go pózniej bardzo ciezko usunać, czy zatem nie lepiej używać do takich celów kleju anaerobowego którego pózniej można łatwo usunąć tj. zwyczajnie zdrapać?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  10 місяців тому +1

      Proszę być spokojnym :) Ja do sprzętu podchodzę z sercem. Od cyjanoakrylowych trzymam się z daleka. Skutecznie sklejały tylko moje palce, a niczego innego co chciałem nimi skleić. Nie pokazałem, by nie reklamować zbytnio, ale użyłem holenderskiego, transparentnego kleju elastycznego. Bardzo delikatnego, który po wyschnięciu przyjmuje postać elastycznej gumowatej spoiny. Dość skutecznie łączy elementy, ale nie na zawsze. Po użyciu większej siły, wszystko da się rozłączyć.

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 10 місяців тому +1

      @@ARQ-TONTECH W takim razie jestem miło zaskoczony Pańskim kunsztem technologiczno-materiałoznawczym:)

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 10 місяців тому

      @@ARQ-TONTECH A no i nie wiem wg jakiej koncepcji Pan będzie dalej publikował, bo owszem tajemniczość ma pewne plusy, ale z drugiej strony tyle lat mineło że może i czas pokazać się widzom nie tylko w roli lektora radiowego ale i wizyjnego.
      Niejaki Aleksander Zawada zrobił to już dawno i jak najbardziej pozytywnie to wygląda, choć zdaje się że bardziej preferuje technikę lampową niż jeżeli wytrawionych plastrów krzemowych.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  10 місяців тому

      No cóż. Ciekawe zagadnienie. Przyznaję, zastanawiałem się nad tym. Ale to oznacza, niemalże całkowitą zmianę koncepcji kanału. Ze stylu popularno-naukowego, w pogadankowy, ciągnący się godzinami. Jak dla mnie... nudy :) Oczywiście to miłe, że widzowie chcą mieć kontakt wzrokowy, ale w moim przypadku to nie takie proste. Lubię i staram się podnosić estetykę filmów, dbając o szczegóły. Wypracowałem już pewien charakterystyczny styl. Staram się pokazywać to czego jeszcze nie było, albo to co jest znane, ale nieco inaczej. Przy okazji pomóc innym, prezentując jakiś ciekawy sposób rozwiązania problemu. Lecz aby móc zrobić film z moją osobą w roli prezentera, musiałbym zbudować specjalne studio, w stylu dawnej telewizji. Ono zresztą istnieje. Niestety, na razie tylko w mojej wyobraźni. Duże, przestronne, z podświetlanymi kubikami, na których prezentowane byłby rekwizyty mające związek z głównym tematem. Do tego jakiś zarozumiały malkontent, z którym sprzeczałbym się, starając przeciągnąć go na swoją stronę. Czyli taka trochę "SONDA" :)
      Niestety nie dysponuję takim studiem, a domowe czy warsztatowe pogadanki, to nie w moim stylu. Już tyle tego jest, że nie chciałbym wchodzić w paradę producentom, którzy już taki styl prezentują. Poza tym nie zrobiłbym tego lepiej, ani ciekawiej. Zdaję sobie sprawę, że ja, a także moi widzowie, oczekują czegoś nowego, a przynajmniej innego. Dlatego pomyślę o czymś nowym. Nie lubię zbyt wcześnie zdradzać niespodzianek, ale szykuję taką małą okolicznościową, z okazji jakieś ciekawej liczby subskrybentów :) No i coś, czego jeszcze świat polskiej elektroniki powszechnego użytku nie widział. Projekt w przygotowaniu.
      Dziękuję za miłą korespondencję.

  • @maciekduszak
    @maciekduszak 11 місяців тому +1

    Dzień dobry panie Arku!☺ To urządzenie w tym filmie mi się podoba, ponieważ dla mnie chodzi nowocześnie. Mam takie pytanie czy ty lubisz historyczne urządzenia elektryczne i lubisz je odnawiać?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому +3

      Oczywiście. Kiedy byłem mały, sprzęt ten był wówczas nowoczesny. Już wtedy przyciągał moją uwagę. Zawsze marzyłem o takim sprzęcie, ale dopiero teraz, po wielu latach, mogę sobie coś takiego sprawić. Między innymi dlatego, że inni nie chcą już go używać. Ja chcę :)

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 11 місяців тому +1

    Dobra robota🤗

  • @OskarGor
    @OskarGor 11 місяців тому +3

    Mimo wszytko elektronika z przed dekad była niezawodna w porównaniu do obecnej. Niech każdy napisze pod tym komentarzem z jakiego urządzenia korzysta od wielu lat. Ja mam kilkudziesiecioletnią wiertarkę i nadal działa jak nowa.

    • @zdzisiek1979
      @zdzisiek1979 11 місяців тому +2

      Częstotliwościomierze ZOPAN i kulka innych cudów polskiej wytwórni mierników i komputerów oraz z meratronika.

    • @MarcinII
      @MarcinII 11 місяців тому +1

      czasami sięgam po UM-3 po moim wuju z Elwro:)) Częściej PMZ-11ale to już sam nabyłem.

    • @tupolewtupolewski5884
      @tupolewtupolewski5884 11 місяців тому +1

      Wiertarka Celma, Radmor 5102 oraz dołączony do niego Tuner AM, Radioodniornik Jowita 2, Odbiornik Telewizyjny Ametyst 1012 (obraz jak żyleta), Multimetr, niestety, nie pamiętam modelu i na sam koniec Finezja (chyba 3). Nie mówiąc o odtwarzaczacz kaset VHS z lat '90, które nieźle dają radę.

    • @MarcinII
      @MarcinII 11 місяців тому +1

      @@tupolewtupolewski5884 no tak. Kolega wyżej przypomniał mi, że na codzień słucham Julii😀

  • @maciekduszak
    @maciekduszak 10 місяців тому

    Dzień dobry Panie Arku 😊 Następny film o czym będzie?

  • @ramjetsc
    @ramjetsc 11 місяців тому +1

    Akurat przed wyjazdem w delegację. Bardzo dobry film, jak zawsze.

  • @maciekduszak
    @maciekduszak 10 місяців тому

    Dzień dobry Panie Arku😊 Kiedy będzie następny film i o czym? I jeszcze jedno pytanie czy znasz firmę Whirlpool?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  10 місяців тому

      Ja też mam wakacje, więc z pewnością po wakacjach. O czym będzie? Jak zwykle coś ciekawego! :)
      Znam.

  • @Bayer1983..
    @Bayer1983.. 11 місяців тому +1

    Arek super pozdrowienia z Leśnej Góry 😊

  • @aldinsalosevicbt5812
    @aldinsalosevicbt5812 11 місяців тому +1

    witam interesuje nas przeznaczenie jednego lub dwóch przełączników z tyłu magnetofonu RM312 który tylko mówi "OSC" jak go ruszam to nic się nie dzieje więc jeśli wiesz jaka jest jego funkcja tzn. byłby wdzięczny. Pozdrowienia Aldin z Bośni i Hercegowiny, stały obserwator kanału!

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Witaj!
      Przełącznik "OSC" oznacza "OSCYLATOR". Jest to zmiana częstotliwości generatora prądu podkładu. Działa, jeśli chcesz nagrywać na taśmę z radia ustawionego na zakres AM. W przypadku gdy usłyszysz zakłócenia dźwięku na zakresie AM podczas gdy magnetofon pracuje, należy wcisnąć przełącznik "OSC" lub odwrotnie. Wówczas nastąpi wygaszenie zakłóceń.

    • @aldinsalosevicbt5812
      @aldinsalosevicbt5812 11 місяців тому

      @@ARQ-TONTECH pozdrowienia! dzięki za odpowiedź właśnie włączyłem moją Iskrę rm 312 i masz rację ten włącznik służy do regulacji zakłóceń podczas nagrywania co może być spowodowane silnikiem i większym poborem prądu w samym układzie elektronicznym

  • @maciekduszak
    @maciekduszak 10 місяців тому

    Dzień dobry panie Arku!😄 Następny film o czym będzie?

  • @euzebiuszkarpacki3810
    @euzebiuszkarpacki3810 11 місяців тому

    O chyba można też do strojenia radia użyć? 🛰️

  • @euzebiuszkarpacki3810
    @euzebiuszkarpacki3810 11 місяців тому

    Oj chyba dawno nic nie było?

  • @polonezcaro1.6gle53
    @polonezcaro1.6gle53 11 місяців тому +2

    Może jakiś filmik z Polarem PS 663? I od którego roku pojawiała się wersja 663 S?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      PS663S zaczęły pojawiać się w 1976/77 roku. Pierwsze serie - z początków produkcji, posiadały sporo komponentów importowanych i ściśle związanych z licencją. Francuskie programatory, reszta jugosłowiańska - gorenje. Z czasem poszczególne elementy zastępowano krajowymi, a gdy już wszystko było w tych pralkach wyłącznie krajowe - o co zresztą chodziło, wówczas zmieniono oznaczenie z PS663 na PS663S.

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 11 місяців тому +1

    Witam. To ten z instytutu ? Szczerze myślałem że jest w stanie idealnym skoro instytut a tu zonk trzeba popracować nad nim. Gratuluje. Chyba były dwa rodzaje dekadowych z isostatami i pokrętłami. Mniejsza o to.
    Szkoda ze nie było podpiętego oscyloskopu jeszcze. I kalibracji o ile wymagał.
    Obudowy fajne bo standard. Dekady nie miałem ale impulsów dwa generatory ale rozebrałem na czynniki pierwsze jeden duży w szarej " szarej obudowie " z masą kondków KEN i drugi czarny juz w tej samej obudowie co kolegi dekadowy. Ale rozebrałem na części ale raczej tylko trafa zabrałem i masę diod w metalowych korpusach. To taki psuja zemnie.
    Ale zaskoczyła mnie żarówka.
    Sprawdzał kolega kondycję KENów bo lubią krystalizować i tracą parametry.
    I kurna to jest współpraca bo rezystory precyzyjne chyba OMIGa.
    Pozdrawiam z Pabianic Zdzisiek

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Dziękuję za stałą obecność i bardzo rzeczowe, miłe komentarze. Właśnie takie podejście do sprawy, bardzo mi się podoba :)
      Teraz do rzeczy. Tak, to ten z instytutu. Ale że wyleciał z pracy... przez okno, to i nie dziwne, że sfatygowany. Jednak uratowałem mu życie jak potrafiłem najlepiej.
      Oscyloskopu nie mam, ale cierpliwości. Nie od razu "TONTECH" zbudowano :)
      Dekadowy z pokrętłami też istnieje.
      KEN-ów nie sprawdzałem. Po wyrywkowym sprawdzeniu kondensatora i pozytywnie zaskakującym wyniku jak widać, obdarzyłem zaufaniem pozostałe. KEN-y należą raczej do bardzo trwałych kondensatorów. Jednak na przyszłość, niczego nie wykluczam.
      Raz jeszcze ogromne dzięki za pozytywne odniesienie i podzielenie się miłymi wrażeniami.

    • @zdzisiek1979
      @zdzisiek1979 11 місяців тому +1

      @@ARQ-TONTECH Oj z tymi KENami się nie zgodzę miałem z nimi sporo do czynienia. Tylko zostawiałem podstawki śrubowe jako baza na nowe kondensatory.

    • @zdzisiek1979
      @zdzisiek1979 11 місяців тому

      @@ARQ-TONTECH Oscyloskop pewnie radiotechniki ? Nie wiem ale stoją drogo i tu zonk kupic nikt nie kupi sprzedać nikt nie sprzeda błędne koło. Widziałem jeden kanał chyba 15MHz 500zł nawet szok dosłowny.
      Daleko kolega ma do pabianic ? Jak mogę spytać ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Generator działa fantastycznie, więc póki co, nie będę pozbawiał go "Kenów" :)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Oscyloskop? Jakikolwiek, byle kompletny, niewielki i sprawny.
      Do miasta żarówek z Polskiej Doliny Krzemowej? :) Biorąc pod uwagę, że obecnie nie dysponuję własnym środkiem transportu, to bardzo daleko.

  • @nowheremanjk8624
    @nowheremanjk8624 11 місяців тому +1

    Czemu żarówka, a nie rezystor? Chodzi o to że jak jest zimna to ma mniejszy opór?

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 11 місяців тому +1

      W funkcji stabiliwolta.

    • @buxtegrube1780
      @buxtegrube1780 11 місяців тому +1

      Tak, elementy nieliniowe wykorzystuje się do stabilizacji amplitudy w generatorach. Prawdopodobnie ta żarówka do tego służy.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Jak najbardziej. Dzięki za merytoryczne wsparcie.

  • @tomaszmorawiec6522
    @tomaszmorawiec6522 11 місяців тому

    Ciekawe czy nowa Unitra przetrwa na rynku bo ceny mają zaporowe.

    • @zdzisiek1979
      @zdzisiek1979 11 місяців тому +1

      No ja im niestety nie wróże wielkiego sukcesu. Mnie załamała technologia SMD wiem ze szybciej i nawet bardziej precyzyjne elementy ale jestem starej daty chyba i cenie montaż przewlekany :)

    • @tomaszmorawiec6522
      @tomaszmorawiec6522 11 місяців тому

      @@zdzisiek1979 Raczej cena ich zabije hyba, że jak będą produkować komercyjnie to opuszczą.

    • @zdzisiek1979
      @zdzisiek1979 11 місяців тому +1

      @@tomaszmorawiec6522 No ceny trochę zaporowe. Ale fajnie ze coś robią próbują i mają pasję do tworzenia.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Przewlekany, tak samo :)

  • @patrykwojtas1309
    @patrykwojtas1309 11 місяців тому

    Zkond masz te ftyczki prosze daj mi jednom 😭😭😭

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Kupiłem. Wszędzie można takie kupić. Nawet od razu z kablami.

  • @puciohenzap891
    @puciohenzap891 11 місяців тому

    W porównaniu ze sprzętem z USA to było faktycznie "100 lat za murzynami" 😀

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Nie no sto to może nie. Ale 50 :)

    • @MarcinII
      @MarcinII 11 місяців тому +1

      @@ARQ-TONTECH no i zależy do czego sie porównuje - czy przypadkiem nie syrenki do mercedesa....

    • @puciohenzap891
      @puciohenzap891 11 місяців тому

      @@MarcinII Porównujemy tylko funkcjonalnie, Mercedesa niestety nigdy nie mieliśmy 🙂 Jeśli chodzi o elektronikę (audio) najbliżej do Mercedesa w tamtych latach było Radmorowi.

    • @MarcinII
      @MarcinII 11 місяців тому +1

      @@puciohenzap891 przeczytaj dokladnie co napisałem i nie przeinaczaj. Napisałem syrenki do mercedesa - nie odwrotnie. Zreszta chodzi o to zeby odnasić do adekwatnych produktów - na poziomie "sredniej pólki" bylismy z pewnością konkurencyjni. Dotyczy to wielu innych dziedzin. Nadmienie tylko ,ze np polscy lekarze czy inzynierowie byli na emigracji bardzo cenieni.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому +2

      Jak dla mnie, jedno i drugie jeździ, jednym i drugim można dojechać do celu. Ba, niektórzy będą mieli dylemat, czym chcieli by się przejechać, aby była większa frajda! :) Na tym właśnie rzecz polega. Smartfona wyjąć i wygenerować cokolwiek się chce, to już nie sztuka. Prawdziwa zabawa, zaczyna się właśnie z takimi jak powyżej prezentowane, urządzeniami.

  • @11111olo
    @11111olo 11 місяців тому

    Lepiej było by prysnąć sprajem wszystkie wysuwane blachy, po wcześniejszym wyprostowaniu. Nadało by to urządzeniu lepszego wyglądu, a takie paćkanie to trochę słabo wyszło.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Myślałem o tym, ale jak przypomnę sobie jakość obecnych farb... Kilka lat temu pomalowałem obudowę tunera i magnetofonu zestawu midi "Diory". Do dziś nóżki stojących nań segmentów wieży, przyklejają się do tych obudów.
      Ubytek lakieru był niewielki, więc na razie zapaćkałem estetycznie :)

  • @terminus_666
    @terminus_666 9 місяців тому

    Isostaty i potencjometry nie wyczyszczone, kondensatory nie sprawdzone, brak obserwacji oscyloskopem, nie jest dobrze.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  9 місяців тому

      Oj tam. Byle działało 😅

  • @lordweiter9382
    @lordweiter9382 11 місяців тому

    Acha ostatnio rozmawialiśmy na temat Bolero, wydaje mi się że głowica jest trafiona bo nawet nieprzestrojone radio powinno coś łapać na UKF a tu cisza. Dopiero na falach długich łapie jedynkę gra ale słabo. Wywaliłem z tego radia chyba z kilo starych kondensatorów wstawiając takie które są większe lub zbliżone do oryginału, oczywiście pilnując aby przypadkiem nie pomylić biegunów. Tak że chyba radio złom. Bolero chyba było najtańsze bo jakość elementów elektronicznych jest tragicznie kiepska, np w Calypso elegancko wszystko się udało zrobić i po ogłoszeniach widzę że jest ich znacznie więcej niż bolero więc wydaje mi się że o czymś to świadczy. Jeśli nic się już nie da zrobić z Bolero będzie stało jako ozdoba. A do użytku na codzień chyba kupię jeszcze Rumbę lub Menueta. No niestety jak widać nie wszystkie radia da się uratować i trzeba się z tym niestety pogodzić. A szkoda bo, Bolero bardzo mi się podoba ładny ma kształt, listwy mosiężne robią robotę/ ja w swoim wypolerowałem na lustro, pomalowałem na nowo skrzynkę kolor Teak naturalny. Ale cóż z tego jak serce już w tym radiu nie bije pełną piersią a co najwyżej utrzymuje się jeszcze jakoś przy życiu. Nie ukrywam że bardzo mi go żal bo to cenna pamiątka po dziadku którego bardzo kochałem, tak że chyba przegrałem walkę z czasem który okazał się być bezlitosny dla tego radia 😪😢

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Miałem "Bolero" dawno temu. Pamiętam, jak zamieniłem się z dziadkiem z portierni na sali gimnastycznej, za "Tarabana". Moje grało fantastycznie i na dodatek, w czasach gdy nie wszystkie odbiorniki były przestrojone, "Bolero" z racji wysokiego UKF-u, odbierało więcej niż te nowsze :)

    • @lordweiter9382
      @lordweiter9382 11 місяців тому

      @@ARQ-TONTECH A no widzisz takie to były czasy ale dzisiaj już kiepsko jest niestety. Zastanawiam się czy nie kupić Karioki, i z niej przełożyć serca do Bolero

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      @@lordweiter9382 nie, no "Karioka" jest jeszcze bardziej dizajnerska. Zrobisz jak zechcesz, ale uprzedzam - to nie profesjonalne podejście. Jeśli w "Bolero" działa wzmacniacz, to można wykorzystywać odbiornik jako wzmacniacz właśnie, do odtwarzania plików z innego źródła. Tak użytkuje "Bolero" znajoma, która otrzymała odbiornik od babci, a ja dorobiłem przewód z wtyczką i chwali się przed znajomymi muzyką ze starego radia :)

    • @lordweiter9382
      @lordweiter9382 11 місяців тому

      @@ARQ-TONTECH Szczerze Ci powiem że Karioka mi się nie za bardzo podoba pod kątem designu, ale to jest tylko moje zdanie. Fakt można tak zrobić ale jeszcze lepszy efekt jest jak ono samodzielnie sobie gra na UKF. O proszę to dobrze że ktoś też się cieszy takim radiem.

    • @lordweiter9382
      @lordweiter9382 11 місяців тому

      @@ARQ-TONTECH No i bardzo dobra robota bo radio gra 😉
      A co się stało z oryginalnym szczury zjadły ?

  • @Excray80
    @Excray80 11 місяців тому +1

    Straszna mordownia na czymś takim pracować. I ten trzask isostatów przy każdej zmianie - chyba bym zwariował. PS> żarówka nie jest do stabilizacji napięcia, tylko jest nieliniowym elementem w sprzężeniu zwrotnym generatora sinusoidalnego. Bez niej na wyjściu byłby trójkąt albo prostokąt a nie sinus.

    • @zdzisiek1979
      @zdzisiek1979 11 місяців тому +3

      No niestety jaki był taki był nic się nie poradzi ale można było na tym pracować i jeszcze wielu pracuje. Wiem że np. Wavetek był by lepszy ale to i to się na nim zrobi. Z reguły generator się ustawia raz i pracuje na sygnale więc nie trzaska się nagminnie isostatami. Polski przemysł to było robimy co możemy ale robimy. Miałem sporo polskiego sprzętu do napraw i konserwacji bo nie trzeba było grzebać. Generatory emix czy unitry zopany meratroniki i każdy sprzęt w swojej określę to kategorii po naprawie konserwacji spełnia swoje przeznaczenie. Owszem zachodni był lepszy dizajnem i wykonaniem ale to samo w zasadzie działania. Masz włączasz używasz i tyle. A to czy pisze na generatorze wavetek czy unitra to mało istotne.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому

      Dzięki za merytoryczne wsparcie :)

    • @MarcinII
      @MarcinII 11 місяців тому +1

      @@zdzisiek1979 dobrze napisane !

    • @grzegxyzasd7207
      @grzegxyzasd7207 5 місяців тому

      Jeśli komuś przeszkadzają isostaty, to do mojego auta Patrol Y61 raczej nie powinien wsiadać a ja je kocham. Takie męskie auto, ale nie dla maruderów.

  • @maciekduszak
    @maciekduszak 11 місяців тому +2

    Wiesz co Arku nie lubię oglądać kanału TVP.😐

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  11 місяців тому +1

      Doskonale Cię rozumiem. Zatem oglądaj mój kanał! :)

    • @terminus_666
      @terminus_666 11 місяців тому +1

      Ale którego?