Ruch jednostajny.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 5

  • @fizykaliceum8454
    @fizykaliceum8454  2 місяці тому

    Ta lekcja jest już nagrana i znajduje się na playliście "Kinematyka". W momencie pierwszej publikacji UA-cam nie tworzyło polskich napisów z mowy. Dlatego publikuję tą lekcję jeszcze raz aby później edytować napisy automatycznie tworzone przez UA-cam. Ze względu na słabą jakość dźwięku nie są one poprawne.( to jedna z kilku lekcji które w ramach eksperymentu kilka lat temu nagrywałem w szkole w swojej klasie. Okazało się że pogłos bardzo przeszkadza w odbiorze. Moja kamera nie współpracuje z zewnętrznym mikrofonem. Napisy częściowo rozwiążą ten problem.).

  • @HardcorowaChusteczka
    @HardcorowaChusteczka 2 місяці тому +1

    Cieszę się że publikuje Pan takie lekcje. Jedna mała uwaga techniczna. Proszę popracować nad udźwiękowieniem. Niestety niesie się echo co lekko utrudnia odbiór materiału.

    • @fizykaliceum8454
      @fizykaliceum8454  2 місяці тому

      Te lekcje nagrane w klasie były eksperymentem i ze względu na pogłos taka forma nie była kontynuowana. Większość lekcji była nagrywana w domu gdzie filmowana była kartka A4 z rozszerzoną notatką i z moim tłumaczeniem, a potem również w domu gdy zakupiłem małe tablice. Tam jakość dźwięku jest bardzo dobra. Pozostawiłem na moim kanale lekcje nagrywane w klasie w mojej szkole ale ostatnio ponownie je publikowałem aby UA-cam automatycznie utworzyło napisy z mowy. Ich późniejsza edycja pozwoli uratować lekcje z pogłosem. Aby skutecznie korzystać z kanału Fizyka i Matematyka" należy otworzyć playlisty. Tam cały materiał z fizyki i matematyki jest uporządkowany.

  • @sawomirwroblewski3222
    @sawomirwroblewski3222 2 місяці тому

    Czy Xp nie powinien poprzedzac +/- w zaleznosci od polozenia Xp wzgledem zera? W pierwszym zadaniu obydwa Xp maja wartosc ujemna, gdyz sa po lewej stronie wzgledem zera?.

    • @fizykaliceum8454
      @fizykaliceum8454  2 місяці тому +1

      Xp to współrzędna położenia początkowego i może ona być dodatnia lub ujemna. Dlatego przed Xp w równaniu ruchu jest zawsze znak plus. Jeżeli oś x jest skierowana w prawo to na lewo od zera Xp jest ujemne a na prawo od zera dodatnie. Czasem zamiast wartości prędkości w równaniu ruchu używa się współrzędnej wektora prędkości(która jest dodatnia gdy wektor prędkości jest skierowany zgodnie z osią x i ujemna gdy jest skierowany przeciwnie do osi x) wtedy również przed v byłby zawsze znak plus. Ja wolę posługiwać się wartością wektora prędkości aby minus był dla uczniów widoczny ponieważ nie są oni przyzwyczajeni do pojęcia współrzędnej wektora.