Chore zadania cz1

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 52

  • @gbkEmilgbk
    @gbkEmilgbk 20 годин тому +1

    11:46 alternatywne rozwiązanie: Jeśli P=ab/2=12 i R=c/2=3 to ab=24 oraz (z tw. Pitagorasa) a²+b²=c²=36. Artemetyka nas óczy rze: (a-b)²≥0 więc a²+b²≥2ab, podstawiajac więc dane trójkąta mamy 36≥48, sprzeczność ⚡

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  8 годин тому +1

      No i o to chodzi. Tę sprzeczność można prawdopodobnie pokazać na jeszcze więcej sposobów.

  • @shb0018
    @shb0018 2 дні тому +7

    Drugie zadnie wymaga stwierdzenia z założeń tezy, więc rozwiązanie ucznia pokazane jest błędne. Natomiast w pierwszym powiedziane jest, że istnieje taki trójkąt, czyli wina jest po stronie autora.

  • @jakubfarna7786
    @jakubfarna7786 2 дні тому +5

    Wygląda pań jak Gandalf z władcy pierścieni

  • @krzysztof_kwiecien
    @krzysztof_kwiecien  3 дні тому +4

    Może rzeczywiście przesadziłem w tym zadaniu z trójkątem równobocznym. Nie jest ono aż takie złe a przede wszystkim nie jest "wewnętrznie sprzeczne" tak jak zadanie z trójkątem wpisanym w okrąg. Największy problem to oczywiście nie samo zadanie tylko to jak do niego podchodzą nauczyciele i uczniowie. Poza tym to jest zadanie "na dowodzenie" więc oprócz obliczeń powinien być pokazany dowód czyli: Założenie: długości boków AC i BC są równe. Teza: Trójkąt ABC jest równoboczny. Dowód: itd. i najważniejsze, żeby dowód był poprawny logicznie, na przykład, żeby nie wykorzystywać założeń, które nie pojawiają się w treści zadania, jak np. tego, że AB = BC. Logika jako dział matematyki i rozdział w podręcznikach i zbiorach zadań zniknęła z polskiego szkolnictwa chyba jakieś 20 lat temu, zostały tylko 3 (słownie trzy) operacje na zbiorach czyli suma, różnica i iloczyn. A co jak co ale logika na pewno się w życiu przydaje.

    • @onlydressed4375
      @onlydressed4375 3 дні тому +2

      Proszę się nie linczować. Ma Pan w 100% rację. Matematyka, a zwłaszcza zadania na egzaminach, powinna być elegancka. Tutaj mamy bałagan i zadanie wykonane od końca. Uczeń zaczął od tezy i wyszło mu założenie.

    • @onlydressed4375
      @onlydressed4375 3 дні тому +2

      Takich okropnych zadań jest więcej. Proszę rzucić na zadanie z matury. Poziom podstawowy maj rok 2024, zadanie numer 10, a dokładniej na odpowiedzi do tego zadania.

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  День тому

      Zadanie z serii "dziwnych". Według mnie takie właśnie zadania tworzą w uczniach przekonanie, że matematyka do niczego się w życiu nie przydaje. Efekt takiego przekonania => "po co się w ogóle tego uczyć?". Usłyszałem ostatnio od tegorocznego 8-klasisty, dosyć słabego matematycznie, który rozwodził się nad tym, że wcale nie wie czy podejdzie do matury (!), że "i tak będzie zarabiał więcej niż nauczyciel". Coś konkretnego w tych odpowiedziach?

    • @onlydressed4375
      @onlydressed4375 День тому

      @@krzysztof_kwiecien Zadanie 10 to zadanie z treścią, do którego należy stworzyć układ równań. Zastanawia mnie dlaczego to zadanie zostało "wyniesione" do rangi "zadanie z układem równań" skoro w każdej odpowiedzi jedno z równań jest identyczne. Równie dobrze, można było zrobić zadanie typu "wskaż równanie opisujące zależność między tymi i tymi drzewkami" bez informowania ile tych drzewek było łącznie. Informacja że było ich 1900 z hakiem do niczego nie służy. Jeśli prześledzi się podobne zadania w innych arkuszach to widać, że do każdego z równań należy podejść oddzielnie i wybrać taką odpowiedź z ABCD aby i pierwsze i drugie równanie pasowało.

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  День тому

      @@onlydressed4375 Takich "wyniesień do rangi" jest w ostatnich latach całe mnóstwo. Niestety. Oprócz coraz słabszej edukacji cke dodaje do kompletu udawanie, że czegoś się uczymy. Tak jest w wielu "szkolnych" działach matematyki. Np. funkcja kwadratowa na maturze to coraz częściej odczytywanie własności funkcji z "obrazków". Przy czym współrzędne punktów charakterystycznych paraboli zawsze są liczbami całkowitymi, itd. Większość uczniów myśli, że układ równań to dwa proste równania liniowe i "klamerka". Przy czym "klamerka" chyba jest najważniejsza. Przy trzech równie prostych równaniach już mówią, że "tego nie było". Polecam z układów równań zadanie 4 z OMG z roku 2005/6. Układ jest fantastycznie przepiękny i ma takie fajne rozwiązanie (przynajmniej to, które ja znalazłem), że się człowiekowi od razu humor poprawia. Ale ze szkołą nie ma nic wspólnego niestety bo równania są trzy, do tego kwadratowe i do tego w postaci uwikłanej. No i układ ma jedną cechę, której chyba cke nie lubi - uczy myśleć. A zadanie pojawiło się na 1szym (najprostszym, lokalnym, szkolnym) etapie olimpiady gimnazjalistów czyli jest rozwiązywalne przez uczniów 7mej i 8mej klasy. :) ZADANIE 4 w linku. omj.edu.pl/uploads/attachments/omg01_1.pdf

  • @FiremarkPl
    @FiremarkPl День тому +1

    Jako programista muszę obronić swój dział bo został skrytykowany ;) w programowaniu ogromnym problemem jest właśnie czy napisany pogram działa poprawnie i na to jest wiele książek i metod jak poprawnie testować oprogramowanie. I bardzo często się rozbija o skrajne przypadki (np. jak się powinien zachować procedura która szuka największy element na pustej liście?)
    Najbardziej profesjonalny pisany kod najpierw posiada założenia, później testy (np. jednostkowe czyli testują jedną rzecz), a na samym końcu jest pisany kod.
    Jakby oprogramowanie było pisane tak, że najpierw sprawdza czy taki trójkąt jest realny, a później proponowało liczby to wtedy uniknęlibyśmy chorego zadania.
    Aczkolwiek zdaje mi się, że zostały zmienione tylko liczby, a nie wygenerowane zadanie, co pan zasugerował.

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  День тому +1

      Największym problemem jest wg mnie bezmyślne oddawanie odpowiedzialności maszynie. Pamiętam jak 50 lat temu, po wprowadzeniu systemów hamowania ABS do seryjnej produkcji aut osobowych liczba wypadków wzrosła. Niemieckie badania ADAC wykazały, że kierowcy cisnęli pedał hamulca na maksa i czekali aż auto za nich wyjdzie z poślizgu. Wcześniejszy system - hamowanie pulsacyjne, uczony na kursach, zakładał, współpracę kierowcy w trakcie hamowania czyli hamuję pulsacyjnie, obserwuję co się dzieje, nadrabiam kierownicą itp. trochę jak zawodowy kierowca na rajdzie. Wierzę, że programiści robią co w ich mocy. Wierzę, że wydawnictwa robią co w ich mocy. Nie wierzę tylko w to, że , ministerstwo dba o naszą edukację. I z tym problemem się w wszyscy tak naprawdę mierzymy.

    • @onlydressed4375
      @onlydressed4375 21 годину тому +1

      @@krzysztof_kwiecien Mówił Pan o generatorze. Nie mam niestety bezpośredniego dostępu, ale wydaje mi się, że te tzw. generatory generują testy z gotowych zadań przygotowanych przez ludzi. Jedyny element generowania jaki tam zachodzi to tworzenie różnych wariacji z pewnej puli przygotowanych zadań. Niebezpieczeństwo o którym Pan wspomniał, wydaje się dopiero nadchodzić. Zadania generowania przez sztuczną inteligencję. Sam miałem niedawno "przyjemność" poprosić chat gpt o wygenerowanie zadań, które uczeń zrobi przy użyciu tw. Bayesa. Jedno z zadań które stworzył było do zrobienia przy użyciu prawdopodobieństwa warunkowego, co też sam zrobił gdy go o to poprosiłem. Gdy zacząłem dopytywać dlaczego dał mi takie zadanie, gdy prosiłem o Bayesa, odpowiedział, "można je zrobić również Bayesem, ale w tym przypadku prościej użyć prawdopodobieństwa warunkowego". Prosić o jedno, dostać drugie :)

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  8 годин тому

      @@onlydressed4375 Dzięki! - Dobry przykład tego jak należy rozmawiać z maszyną, jak sprawdzać to co wypluje, czego się spodziewać a czego obawiać i ile czasu potrzeba, żeby zaoszczędzić trochę czasu.

  • @unlucky8377
    @unlucky8377 4 дні тому +3

    Świetny film podkreślający dzisiejsze problemy

  • @gbkEmilgbk
    @gbkEmilgbk День тому

    18:24 uczeń założył że AB=BC (i na tej podstawie wyliczył x) - a to trzeba było udowodnić. Ponadto, przekreślone założenie że AC=BC (przez autora filmiku) jest ISTOTNE i nie można go pominąć tzn. bez tego założenia nie da się udowodnić że trójkąt opisany takimi równaniami jest zawsze równoboczny (np. dla x=21 mamy AC!=BC i trójkąt nie jest równoboczny).

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  23 години тому

      Jakim cudem x=21 ????

    • @gbkEmilgbk
      @gbkEmilgbk 22 години тому +2

      @@krzysztof_kwiecien w zadaniu o zredukowanej treci (wykreślonej w 18:24) mamy do czynienia już nie z pojedynczym trójkątem a z "rodziną" trójkątów (sprametryzowaną z użyciem x). Nie ktażdy trójkąt z tej "rodziny" jest równoboczny. Dopiero wprowadzenie (wykreślonego) warunku AC=BC powoduje, że x=20 i w konsekwencji zredukowanie tej rodziny do jednego konkretnego trójkąta który jest akurat równoboczny.

    • @onlydressed4375
      @onlydressed4375 20 годин тому +1

      Dowód typu wykaż, że dla dowolnych x, y takich, że x!=y nierówność x^2+y^2>2xy jest spełniona, dowodzenie rozpoczynamy od tezy. Zakładamy że jest prawdziwa i przy pomocy równoważnych przekształceń dochodzimy, przy wsparciu założenia, do prawdy. Problem w tym zadaniu z egzaminu ósmoklasisty był inny. Założył że trójkąt jest równoboczny, wyliczył x dla którego ten trójkąt jest równoboczny. I wykazał, że jeśli ten trójkąt jest równoboczny to istnieje x, że AC=BC=AB. Założenie o równości dwóch boków wyszło mu przy okazji. Wbił gwoździa uderzając deską w młotek :)

    • @gbkEmilgbk
      @gbkEmilgbk 20 годин тому

      @@onlydressed4375 To mi trochę przypomina zadania maturalne z j.polskiego za komuny "Kto jest dla Ciebie największym autorytetem i uzasadnij dlaczego Stalin". Ten przykład który podałeś - wcale nie udowadniamy go wychodząc od tezy. My SZUKAMY dowodu "cofając się od tezy": x²+y²>2xy dalej x²-2xy+y²>0 dalej (x-y)²>0, ale formalnie dowód stanowi poniższy ciąg nierówności:
      (x-y)²>0 ⇒ x²-2xy+y²>0 ⇒ x²+y²>2xy
      zaczynamy od nierówności tyrwialnej a kończymy na tezie (rzeczy nietrywialnej).
      Nie mylmy procesu poszukiwania dowodu z samym dowodem

    • @onlydressed4375
      @onlydressed4375 18 годин тому

      @@gbkEmilgbk Zgadza się, ale czy łańcuch równoważanych przekształceń i "cofanie się" od tezy w przytoczonym przeze mnie zadaniu, jest tak samo intuicyjne jak "cofanie się" przez tego ucznia, który założył, że ten trójkąt jest równoboczny?

  • @Bezwymówek-t1i
    @Bezwymówek-t1i День тому

    8:50 niepotrzebnie dorysowany odcinek imitujacy promien okregu opisanego. Wysokosc z kata prostego na przeciwprostokatna w trojkacie prostokatnym jest zarazem promieniem okregu opisanego. (Jest to czesc symetralnej przeciwprostokatnej)

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  День тому +2

      Tak jest tylko w trójkącie prostokątnym równoramiennym czyli w przypadku szczególnym. Rysunki do zadań najlepiej rysować tak, żeby odzwierciedlały przypadki jak najogólniejsze, żeby niepotrzebnie nie upraszczać zadania. Takie uproszczenie może spowodować, że w trakcie rozwiązywania zmienimy treść zadania. W tym zadaniu tak by było gdyby pole trójkąta było równe 9 (wtedy h=3 i trójkąt jest prostokątny i równoramienny) ale wtedy i tak lepiej zacząć zadanie od narysowania trójkąta dowolnego czyli NIE równoramiennego, bo o tym, że h=3 dowiadujemy się PO rozwiązaniu zadania a nie, telepatycznie, w trakcie czytania treści. Jeżeli trójkąt prostokątny nie jest równoramienny to symetralna przeciwprostokątnej, wysokość z wierzchołka kąta prostego i promień okręgu opisanego to 3 RÓŻNE odcinki.

  • @Commier2
    @Commier2 2 дні тому +3

    Dobrze czarodziej Gandalf prawi

  • @FiremarkPl
    @FiremarkPl День тому +1

    Co do pierwszego zadania nigdzie nie jest podane że trójkąt się znajduje na przestrzeni euklidesowej ;)

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  День тому +2

      I nie jest też powiedziane, że zmienna x nie jest zmienną zespoloną 🥰

    • @onlydressed4375
      @onlydressed4375 20 годин тому +1

      Bo domyślnie wszystkie zadania są z przestrzeni szkoły podstawowej ;)

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  8 годин тому

      @@onlydressed4375 No właśnie! A mogłoby być odwrotnie. Wystarczy w podstawówce mówić, że są też inne liczby więc lepiej, dla bezpieczeństwa, mówić o jakich liczbach się mówi. Jak tłumaczę 10latkom co to są liczby zespolone to zawsze rozumieją. Oczywiście w prosty, obrazowy sposób. Tak samo jest później z pierwiastkami wyższego niż 2 stopnia, z logarytmami, ... jak wprowadzimy równocześnie pojęcie potęgi, pierwiastka i logarytmu to potem jest łatwo a jak nie, to potem wszyscy się boją logarytmów a pierwiastek 3go stopnia jest "trudny", że nie wspomnę o wyższych.

  • @Gike-
    @Gike- День тому +1

    dlatego ja kupiłam sobie zbiór zadań z 1970 roku :D

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  23 години тому +1

      I to jest bardzo dobry pomysł. Mam takich zbiorów i podręczników kilka i zadania są o wiele ciekawsze i bardziej zachęcają do matematykowania.

    • @konradk7670
      @konradk7670 8 годин тому

      @@krzysztof_kwiecien mógłby Pan parę wymienić?

  • @ROSY-prg
    @ROSY-prg 3 дні тому +3

    Sam sobie przeczysz. "Bylo by fanie, gdyby byly bledy w danych" - tak wlasnie jest w zad. 1 - bardzo fajne zadanie, jeszcze wypada spytac gdzie popelnilismy blad... A tego ucznia, ktory wyliczyl inaczej zad. 2, bym specjalnie wyroznil. Ja na swoim kanale mam przyklady naprawde glupich zadan. Najgorsze jest to, ze sa to zadania banalne, a nauczycielka nie potrafi tego wylapac.

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  3 дні тому

      możliwe, że też bym wyróżnił ale najpierw spytałbym "dlaczego tak?"

    • @shb0018
      @shb0018 2 дні тому +1

      Tyle, że uczeń który wyliczył 2 zrobił źle, bo nie wyszedł z założeń zadania. To nie było zadanie oblicz długości boków.

  • @ROSY-prg
    @ROSY-prg 3 дні тому +1

    Scislej - zad 1 nie jest chore, ale jesli uznali odpowiedz 3, to to jest chore.

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  3 дні тому

      Dokładnie o to chodzi.

    • @shb0018
      @shb0018 2 дні тому +2

      Jest chore, bo piszą o trójkącie który nie istnieje to tak jakbym napisał o trójkącie prostokątnym o bokach 1,i ,0

    • @ROSY-prg
      @ROSY-prg 2 дні тому

      @@shb0018 1. To tzw zadanie podchwytliwe - normalna rzecz. 2. Ja bym uznal, ze istnieje trojkat prost. o bokach 1 i 0.
      A drugiego twego komentarza nawet nie komentuje... :P

    • @shb0018
      @shb0018 2 дні тому +1

      @@ROSY-prg Nie, jeśli autor zadania pisze o trójkącie to znaczy, że ma być taki trójkąt, powinno być jasno napisane, że to może być trójkąt albo nie

    • @ROSY-prg
      @ROSY-prg День тому

      @@shb0018 Jak chcesz hodować bioroboty...

  • @lightkomik
    @lightkomik 4 дні тому +3

    Z zadania wiemy, że trójkąt jest równoboczny. Skoro to twierdzenie jest prawdziwe, to i poprzednie (AC=BC) musi być prawdziwe.
    Oba rozwiązania są poprawne, jednak porównanie AB do BC oraz AC i korzystanie od razu z twierdzenia z treści jest wg mnie bardziej eleganckie.
    Pan natomiast sprawdza co wiemy z zadania i twierdzi, że tak powinno być, bo możemy zapisać równanie na podstawie podanej zależności, która wynika z samego (prawdziwego) twierdzenia na końcu (czyt. trójkąt jest równoboczny).
    Jeśli twierdzenie nie byłoby prawdziwe tzn. nie byłoby rozwiązania dla x, to łamałoby ono zasady implikacji i jednocześnie dla części rozwiązań było wewnętrznie sprzeczne.
    Inaczej, zadanie polega na skorzystaniu z twierdzenia na końcu czyt. AB=BC=AC i pokazania, że istnieje x.
    Żadna z par boków nie jest tu wyróżniona i nie można mówić, że trzeba zaczynać od ''góry''.
    Mamy tu zrobić dokładnie to, czego oczekiwał Pan w poprzednim zadaniu - sprawdzania wyników.
    Nie jest to ''suche'' zadanie i broń Boże nic poza schemat, a od razu jakaś klasa rozwiązań i umiejętność ''sprawdzania'' właśnie.

    • @onlydressed4375
      @onlydressed4375 3 дні тому +3

      Po pierwsze: "Żadna z par boków nie jest tu wyróżniona" - jest wyróżniona. AC i BC. Po drugie: "nie można mówić, że trzeba zaczynać od ''góry''." - w dowodzie wykorzystuje się tzw. założenia, uczeń założył, że AB = BC. Do momentu jak nie udowodni, że to jest trójkąt równoboczny to nie powinien tego robić. Tak działa dowodzenia w matematyce. Chyba, że robił dowód nie wprost, ale to inna bajka, bo musiałby dojść do sprzeczności.

    • @krzysztof_kwiecien
      @krzysztof_kwiecien  День тому +1

      No właśnie. Mało tego, teza może nie być prawdziwa. I jak napisał (albo napisała) @onlydressed4375, nie wolno z tezy korzystać dopóki nie udowodnimy jej prawdziwości. A poza tym celem zadania jest udowodnienie prawdziwości tezy, obojętnie czy wiemy, że jest prawdziwa czy nie. A korzystanie z celu zadania w celu osiągnięcia celu ... W siadam do auta, w którym może nie być silnika, albo kół, i próbuję ruszyć, żeby dotrzeć do miejsca parkingowego, na którym stoję. Dobre porównanie? Niestety w szkole praktycznie nie pojawiają się zadania, w których teza nie jest prawdziwa. A szkoda. Może nauczylibyśmy się myśleć logicznie. A dowody nie w prost to chyba już w ogóle zostały przez ministerstwo edukacji zapomniane. Nie oni pierwsi - Sokratesa za podobne pomysły lokalna władza skazała na ... sami wiecie na co.

    • @vitoswat
      @vitoswat 4 години тому

      ​@@krzysztof_kwiecienno nie. Informacja ze 2 boki są równe była nadmiarowa. Równie dobrze można wyjść od tezy skoro trójkąt ABC jest równoboczny to wszystkie jego boki muszą być równej długości czyli AB=BC=AC. Wyliczam x na bazie dowolnej pary i sprawdzam przez podstawienie że zachodzi równość boków. Jeśli zachodzi to udowodniłem tezę.
      Problem z rozwiązaniem tego zadania przez ucznia (o ile widzieliśmy kompletne rozwiązanie) jest brak odpowiedniej narracji, której niestety nie uczy się obecnie w podstawówce, co też powoduje że zadania na dowodzenie są uznawane przez uczniów za trudne.