Lublin kościół Kapucynów - odzyskany barok

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 жов 2024
  • Historia klasztorów kapucynów w Polsce sięga roku 1681 gdy król Jan III Sobieski sprowadził ich do Rzeczypospolitej. Pierwszy klasztor wybudowano w Warszawie następnie w Krakowie i we Lwowie ( ten w Lublinie miał być czwarty w kraju ).
    Nasz lubelski klasztor ojców Kapucynów powstał dzięki fundacji marszałka litewskiego księcia Pawła Sanguszki wraz z małżonką Marianną z Lubomirskich, którzy aktem z 1.XI 1721 roku kościół z klasztorem założyć obiecali .
    Rajcy miejscy byli przeciwni sprowadzania kapucynów do Lublina, jednak wstawiennictwo króla Augusta II Mocnego wpłynęło na zmianę decyzji lubelskich urzędników.
    Lokalizacja zespołu klasztornego nie była przypadkowa, bowiem został wybudowany przy Krakowskim Przedmieściu naprzeciwko rezydencji należącej do fundatora Pawła Sanguszki czyli dawnego Pałacu Lubomirskich ( obecnie wydział Politologii UMCS ).
    Projektantem kościoła i klasztoru był warszawski architekt włoskiego pochodzenia Karol Bay, został on wzniesiony w nowym wówczas stylu baroku toskańskiego, mimo iż styl ten cechuje się bogactwem ornamentyki ociekającej złotem, barwnymi malowidłami to wyposażenie kościoła jest skromne i surowe zgodnie z doktrynami kapucynów .
    Budowę rozpoczęto w 1726 roku a sprowadzeni do Lublina zakonnicy mieszkali w dworku podarowanym przez kasztelanową wołyńską Jadwigę Zahorowską.
    16 sierpnia 1733 roku odbyło się uroczyste poświęcenie świątyni przez biskupa chełmskiego Jana Feliksa Szaniawskiego.
    Z biegiem lat świątynia wzbogacała się o kolejne dzieła sztuki, pojawiły się obrazy ołtarzowe namalowane przez holendra Petera van Roy'a.
    W 1750 roku wielkim echem odbiła się uroczystość pogrzebowa fundatora kościoła i klasztoru Pawła Karola Sanguszki , za którego przez jakiś czas codziennie odprawiano msze z czasem w krypcie ( pod chórem ) spoczęła większość jego rodziny .
    Niestety rok 1768 to czas gdy kościół nawiedził pożar cały dach i barokowe wyposażenie zamieniło się w popiół, natomiast odbudowa, która pochłonęła ogromne środki trwała kilkanaście lat.
    Pod koniec lat 50 XIX wieku dzięki staraniom ojca Prokopa Leszczyńskiego dobudowano po stronie wschodniej neogotycką kaplicę pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, którą ufundowały Anna Jezierska i Jadwiga Bielska.
    Oprócz funkcji sakralnych w klasztorze mieściło się studium filozoficzno-teologiczne.
    Lubelscy zakonnicy byli mocno zaangażowani w działania patriotycznie zwłaszcza w powstanie styczniowe , którego archiwum mieściło się w klasztorze.
    Skutkiem tych dziań był ukaz carski z 1864 roku nakazujący kasatę i zamknięcie lubelskiego klasztoru kapucynów ( wyposażenie rozdzielono po okolicznych parafiach )
    Tereny ogrodu klasztornego rozparcelowano i sprzedano na nich szybko pojawiły się budynki np. Hotelu Victoria , Teatru Wielkiego czy kamienice przy ulicy Peowiaków i nowo wytrasowanej ulicy Kościuszki.
    Spacerując po Krakowskim Przedmieściu na wysokości placu Litewskiego, najbardziej rzucającym się w oczy budynkiem jest fasada frontowa świątyni, której po wojnie nadano monotonny kolor szarości ( być może ówczesne władzy nie chciały mocno eksponować kościoła na tle ulicy ) .
    Po wielu latach gdy szara i skromna ( jak przystało na ojców kapucynów ) elewacja kościoła przy okazji prac remontowo konserwatorskich w 2017 roku, odzyskała dawną szatę .
    Karminowe malowanie oraz popularną w czasach baroku marmoryzację na pilastrach i jasnokremowe gzymsy.
    Według badaczy takie kolory miała świątynia gdy została wybudowana ( potwierdza to obraz przedstawiający widok z 1780 ). Ciekawostką jest fotografia Wandy Chicińskiej z roku 1874 roku, gdzie widzimy ceglaną elewację kościoła.
    Całość fasady frontowej zwieńczona jest tympanonem z okiem opatrzności, które również wymagało renowacji . Niżej po stronie wschodniej znajdują się postacie świętego Piotra, trzymającego klucze do nieba a po stronie zachodniej świętego Pawła z księgą i mieczem symbolizującym męczeństwo świętego.
    Nad wejściem do świątyni jest także obraz jaki odnaleziono na resztkach tynku, przedstawia on świętego Franciszka obejmującego Jezusa.
    Bez wątpienia kościół kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu jest barokową wisienką na torcie lubelskiego Śródmieścia .

КОМЕНТАРІ • 30

  • @annakowalska4366
    @annakowalska4366 2 роки тому +11

    Bardzo lubię Kościół Ojców Kapucynów

  • @darekkowal7239
    @darekkowal7239 2 роки тому +10

    Bardzo fajnie zmontowane i muzyka z rokokoko barokkko :) ładne ujęcia pokazują jaki śliczny jest ten kościół , człowiek idzie nie zwracając uwagi na tą piękna budowlę

  • @alicjaw
    @alicjaw 2 роки тому +16

    Jak zwykle wspaniła lekcja historii Lublina , Paweł wielki szacunek dla ciebie , nikt tak ciekawie nie opowiada jak ty, pozdrawiam

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому +2

      dziękuję bardzo za miłe słowa :) a staram się żeby było to ciekawe i zachęcające do poznawania miasta :)

    • @raphaelloyola3495
      @raphaelloyola3495 2 роки тому

      Pozdrawiam, liczę na kolejne, tematyczne krótkie filmiki :)

  • @lizaglennwood7840
    @lizaglennwood7840 2 роки тому +9

    Dzieki za piekne Video o moim Kosciele Kapucynow. Pozdrawiam z Los Angeles, piekna tez muzyka!!

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому +5

      dziękuje bardzo :) zawsze mnie ciekawi jak filmiki trafiają tak daleko ( pisze czasem widz z Alaski ) chyba muszę dodać napisy po angielsku by zwiększyć zasięg filmu .

    • @lizaglennwood7840
      @lizaglennwood7840 2 роки тому

      @@PawelzLublina Bede w Lublinie w czewrcu i polecam Lublin wszystkim znajomym na YT!!

  • @X-RayTeam
    @X-RayTeam 2 роки тому +8

    Piękny obiekt. Dziękuję za interesujący materiał.

  • @piotrsiwicki8946
    @piotrsiwicki8946 2 роки тому +11

    Świetny film o pięknym zabytku lubelskiego Śródmieścia! Trzy małe uwagi: 1) W pałacu Lubomirskich od jakiegoś czasu mieści się już nie Wydz. Politologii UMCS, a Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. 2) Warto doprecyzować informację o kasacie klasztoru - była to część większej akcji, przeprowadzonej w nocy z 27 na 28 listopada 1864 r. w całym Królestwie ("Kongresówce"). Zlikwidowano większość klasztorów (zwłaszcza męskich), a resztę w dalszych latach redukowano, zakazując przyjmowania nowicjuszy (nowicjuszek). Klasztor kapucyński na Krakowskim Przedmieściu nie był jedynym - w całej diecezji lubelskiej pozostało tylko 7 klasztorów nieetatowych (nie mogły przyjmować nowych osób), 5 męskich i 2 żeńskie, i jeden etatowy - dominikanów w Lublinie. Zniesiono także, nieco na wzór prawosławny, wszelkie ponadklasztorne władze zakonne i podporządkowano klasztory biskupom. Wskutek tej polityki już w 1887 r. zniesiony został ostatni klasztor w diecezji lubelskiej (bernardynek w Lublinie). 3) Ciekawostka - po kasacie rozważano przekazanie kościoła kapucyńskiego unitom (grekokatolikom), motywując to m.in. lepszą lokalizacją niż miała cerkiew Przemienienia Pańskiego przy Ruskiej (też nb. dawniej, bazyliańska - klasztor zlikwidowano w ramach tejże kasaty), położona w dzielnicy żydowskiej, nieopodal wytwórni stearyny, która - zionąc smrodem padliny - zniechęcała do chodzenia do ww. cerkwi. De facto było to związane z przygotowaniami do kasaty unii w Królestwie Polskim (1875), chodziło o przejęcie przez Kościół prawosławny jak największej ilości ludzi i nieruchomości. Stąd też w latach 1864-1874 kilka kościołów rzymskokatolickich w regionie stało się cerkwiami unickimi, by w 1875 zostać włączonymi do Kościoła prawosławnego (najbardziej może głośny przypadek: mimo że bazylianom skasowano 4 z 5 dotychczasowych klasztorów - Chełm, Zamość, Biała, Lublin - to za to przekazano im klasztor po bernardynach w Radecznicy, który w 1875 stał się prawosławnym). Ostatecznie jednak kościół św. Piotra i Pawła pozostał rzymskokatolickim, a potem wrócił w zarząd Zakonu Braci Mniejszych - Kapucynów.

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому +4

      Super info tego nie wiedziałem myślę, że temat kasaty zakonów jest bardzo obszerny . Duża to była akcja Dziękuje bardzo za komentarz :)

  • @napodrozach51
    @napodrozach51 2 роки тому +9

    Super montaż

  • @gorniklecznaman3414
    @gorniklecznaman3414 2 роки тому +3

    Dzięki za super materiał 👍
    Pamiętam, że pod tym Kościołem kilka lat jakiś gość chodził i na coś zbierał 🙂

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому +2

      Tam zawsze zbierają na cos hmm moze tamten juz uzbierał i go nie ma :p

  • @annamariaboguta5622
    @annamariaboguta5622 2 роки тому +1

    Bardzo ciekawy montaż o historii Lublina czy o kościele św.Agnieszki był robiony montaż dziękuję

  • @gregor12011971
    @gregor12011971 7 місяців тому

    Jak zwykle Twoje filmy są bardzo Ciekawe czekam cały czas na filmie o uzdrowisku na Sławinku Pozdrawiam

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  7 місяців тому

      Dziękuję - o uzdrowisku jest mało materiałów, dlatego chciałbym połączyć temat Sławinka z odkrytą redutą

  • @gabrieloo6841
    @gabrieloo6841 2 роки тому +2

    Super materiał

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому +2

      Dziekuje bardzo:) zachecam do obejrzenia pozostałych filmów

    • @gabrieloo6841
      @gabrieloo6841 2 роки тому

      @@PawelzLublina na bieżąco oglądam :)

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому +2

      @@gabrieloo6841 ciesze sie zwlaszcza ze coraz mniej ludzi oglada nie wiem czemu

    • @gabrieloo6841
      @gabrieloo6841 2 роки тому

      @@PawelzLublina oglądają Ci których interesuje historia lokalna, wąskie grono

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому +1

      @@gabrieloo6841 zastanawiam się nad zmiana formatu i treści

  • @beti...
    @beti... 2 роки тому +2

    Bylam ostatnio u dziadków na cmentarzu na unickiej moze bys kiedyś nagral o tym cmentarzu albo obok biedronki na obywatelskej stoi taki pomnik chyba powstancow moze tez o tym filmik

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому +1

      kiedyś na moim profilu na FB zrobiłem posta o pomniku powstańców :)

  • @beti...
    @beti... 2 роки тому +2

    Bylam ze 3 razy u kapucynów na mszy
    Niedawno go pomalowano na czerwony kolor

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  2 роки тому

      Ładniejszy jak przed , napewno ciekawszy

  • @radekkowal9727
    @radekkowal9727 9 місяців тому

    Robisz fajną pracę , na rzecz Lublina .

    • @PawelzLublina
      @PawelzLublina  9 місяців тому

      Dziękuję bardzo chociaż ostatnio urzad miasta jakis wydzial turystyki kazał usunąć film