Cyklinowanie parkietu - stara jodełka dębowa cz. 1/3

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 бер 2018
  • Masz w domu stary parkiet dębowy? Chciałbyś wiedzieć jaką barwę możesz uzyskać? W powyższym filmie prezentujemy cyklinowanie starej jodełki dębowej, w kolejnych dwóch natomiast proste zmiany barwy parkietu w kierunku ciemniejszym oraz jaśniejszym. Skupiamy się na metodach przyjaznych dla użytkownika, tanich oraz łatwych w utrzymaniu. Pozdrawiamy, www.cyklinowanie.pl .

КОМЕНТАРІ • 42

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 2 роки тому +37

    Po pierwszym zerwaniu warstwy obowiązkowo trzeba parkiet odkurzyć silnym odkurzaczem a potem każdą klepkę przejrzeć, czy nie odeszła od podłoża, jak jest "pusta", to trzeba zalewać klej pod nią, by osiadła. Większe szpary należy sztukować cienkimi szczapkami, najlepiej z tego samego drewna, z którego jest podłoga, na klej czy lakier, nadmiar potem ścinasz ośnikiem czy nożem. Prawdziwe cykliniarki nie są na papier, ale nożowe, tak zwany "adapter". "Papierową" trzeba umieć prowadzić, bo zbyt wolny posów spowoduje przypalenie miejsc. Szpachlowanie też warto rozłożyć na minimum dwa etapy, na początek większe szpary szpachlowanie każdej indywidualnie, a dopiero potem całość po powierzchni. I w zależności od życzenia, albo lakier (polecam porządne, profesjonalne lakiery, tak zwane hartzlacki, hydroparkiet to jakiś półśrodek, albo po prostu "pałacówka", czyli pasta woskowa do parkietów. To drugie rozwiązanie ma tą zaletę, że drewno nie jest "zatkane" lakierem i "oddycha", i jest "żywe", ale wymaga opieki i dbania. Jak ktoś ma w domu parkiet, to pod żadnym pozorem, nie wolno go wywalać. Warto się nim zająć i doprowadzić do porządku. Kiedyś to był standard i ludzie nie wiedzieli, co mają pod nogami. Obecnie to luksus i rarytas i jak pozostał i żaden baran go nie zerwał, to warto o to dbać jak tylko się da. To jest prawdziwa podłoga, a nie jakieś zafajdane panele, czyli gotowany karton z utwardzaczem, licowany formaldehydem i kwasem ftalowym. To nijak nie zastąpi naturalnego drewna. Dla mnie ktoś, kto zerwał parkiet i położył panele, to świętokradca i zbrodniarz.

    • @kasiakowalska500
      @kasiakowalska500 10 місяців тому +1

      Zgadzam się z Kolegą w 100 proc. że nic nie zastąpi naturalnego prawdziwego drewna. Mam parkiet dębowy 25 lat i pewnie, gdy będę go pielęgnować to przetrzyma mnie. Poproszę przy tym o poradę - ten mój parkiet był lakierowany zaraz po ułożeniu, ale po tylu latach lakier się pościerał w miejscach najbardziej użytkowanych. Zastanawiam się nad jego odnowieniem, ale nie chcę pokrywać lakierem. Czy warto go zawoskować czy zaolejować..., tzn, czy da się to zrobić, jeśli wcześniej był lakier, a może jednak pogodzić się z tym lakierem i nie kombinować...? Pozdrawiam

    • @Junkers7
      @Junkers7 5 місяців тому

      Madrego milo posluchac😊

  • @AMPERTV
    @AMPERTV 6 років тому +9

    Piękna podłoga i znakomita robota! Pozdrawiamy fachowców z Białegostoku :)

  • @marzinkiss3182
    @marzinkiss3182 Рік тому

    Ja Tez mam Cala podloge w calym domu do zrobienia ❤

  • @paulinalato4840
    @paulinalato4840 Рік тому

    Ja na szczęscie znalazłam super firmę Besta z Warszawy jakby ktoś szukał która na prawdę solidnie wykonała robotę

    • @bazejkasprzak7290
      @bazejkasprzak7290 Рік тому

      Serdecznie więc pozdrawiamy firmę Besta:)

    • @juliawozniak6746
      @juliawozniak6746 Рік тому

      I jak ? Zadowolona Pani ?

    • @paulinalato4840
      @paulinalato4840 11 місяців тому

      ​@@juliawozniak6746 Oczywiście, szybko, ładnie sprawnie to zrobili. Uważam, że warto wziąć profesjonalistów a nie robić to samemu :)

  • @Ppriv75
    @Ppriv75 2 роки тому +2

    Resztki ścierne miesza się że spachlowką, jakiej firmy jest ta, którą tutaj użyliście? Lub jakie polecacie?

    • @cyklinowaniepl
      @cyklinowaniepl  2 роки тому

      Bona mix fill PLUS (ten plus jest ważny bo jest też zwykła która jest słaba). Imo najlepsza szpachlówka nieśmierdząca na rynku - toksyczne wychodzą taniej za litr, ale idzie ich więcej, więc raczej nie warto się truć.

    • @Ppriv75
      @Ppriv75 2 роки тому

      @@cyklinowaniepl dzięki wielkie 🙏🙏😀

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 роки тому +2

      Tak, ale nie z pierwszego "przelotu" bo to będzie stary lakier i syf. Dopiero drugi, tym lepiej, że będzie on "cieńszy", bo drugą jazdę robi się drobniejszym papierem. A jak dużo trzeba, to warto zdobyć kawałek sezonowanego drewna tego samego rodzaju, co podłoga i "spylić" go na papierze od cykliniarki, by mieć odpowiedni zapas na szpachlowanie ubytków.

  • @interestingthings8598
    @interestingthings8598 5 років тому

    Da się naprawić parkiet który odkleił się od podłogi na dużych powierzchniach w kilku miejscach i pracuje/ugina się ? Trzeba go rozbierać i układać na nowo? Jest to opłacalne czy lepiej nowy parkiet położyć?

    • @cyklinowaniepl
      @cyklinowaniepl  5 років тому +3

      Tanim sposobem są wstrzyki kleju typu D4, który wiąże się z wilgocią z powietrza/podłoża. Tworzy on pod spodem rodzaj niskoprężnej pianki stabilizując parkiet - rozmawialiśmy ostatnio wśród parkieciarzy na ten temat na forum, po paru latach trzyma nadal. Należy mieć wzgląd na to że to naprawa - na pewno nie będzie porównania do nowego parkietu ułożonego na dobrej jakości podłożu. Jednak koszty są nieporównywalnie tańsze niż przy układaniu nowego, gdzie oprócz parkietu dochodzi często koszt wylania nowych posadzek, a przez to również długi czas wykonania. W wolnej chwili zrobimy filmik jak zrobić to we własnym zakresie - ten typ naprawy wymaga wiercenia otworów o średnicy ok 3.5 -4 mm umożliwiających wstrzyk kleju, które zwykle potem są maskowane szpachlą.

    • @cyklinowaniepl
      @cyklinowaniepl  5 років тому +2

      Należy jeszcze dodać że powyższe prace zwykle poprzedzają cyklinowanie całej powierzchni pomieszczenia - klej wypływa z otworów i trzeba go usunąć.

    • @interestingthings8598
      @interestingthings8598 5 років тому

      cyklinowanie.pl dziękuje za odpowiedz; mam jeszcze pytanie dotyczące kładzenia nowego parkietu - pod obecnym parkietem mam jakiś czarny lepik, coś jak zaschnięta smoła, trzeba to czyścić przed położeniem nowego parkietu? Parkieciarze robią takie rzeczy, w sensie przygotowania posadzki czy raczej sam to muszę zrobić?

    • @cyklinowaniepl
      @cyklinowaniepl  5 років тому

      Tak, lepik i inne podłoża bitumiczne usuwamy mechanicznie specjalnymi kamieniami / diamentami. Taką czynność powinien wykonać parkieciarz. Oceni on również później stan posadzki. Pozdrawiam.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 роки тому

      Zastrzykujesz jakiś porządny klej pod klepkę. Od biedy może być lakier z utwardzaczem. Po aplikacji, dany obszar trzeba porządnie obciążyć i dać temu postać, aż "klej" zwiąże.

  • @katarzynafronczek8336
    @katarzynafronczek8336 3 роки тому

    Czy taka praca się oplaca

  • @Tummi23
    @Tummi23 5 років тому +1

    Zauwazylem, ze klepki na filmie poddaly sie "łódkowaniu" - sa delikatnie nizsze w rogach i niektorych krawedziach. Mam to samo u siebie, nie wiem, skad sie bierze taki efekt. Nastepstwo jest takie, ze cykliniarka nie dochodzi w te miejsca. Czy normalnie cyklinuje sie az do calkowitego wyrownania tych zaglebien?

    • @cyklinowaniepl
      @cyklinowaniepl  5 років тому

      Tummi23 efekt o który Panu chodzi to nie łódkowanie a normalna praca maszyn- cyklinowane są osobno miejsca pod ścianą maszyną do tego przeznaczoną. To że klepki pod scianą mogą uciekac w dół jest częste na starych podłogach - pokazany jest tylko pierwszy szlif, i wykonuje się wtórny dla ponownego wyrównania. Jest to efekt słabej precyzji starych wylewek/posadzek. Natomiast łódkowanie( widac je delikatnie na starej podłodze) jest normalnym zjawiskiem przy zmianach wilgotnosci parkietu. Powodem dużego wyłódkowania najczęściej jest ułożenie przemoczonego/przesuszonego parkietu, wilgotność posadzek powyzej 2% mierzonych metodą CM, oraz duże skoki wilgotnosci powietrza. Jako pierwsze polecam zakup najtańszego higrometru. Serdecznie pozdrawiamy

    • @Tummi23
      @Tummi23 5 років тому

      Dziekuje za wyjasnienie. Wychodzi na to, ze chodzilo mi wlasnie o łódkowanie. I z tego, co rozumiem, to na etapie cyklinowania 20-letniej podlogi moge jedynie cyklinowac do pelnego zniwelowania nierownosci. Troche to trwa ;) A na przyszlosc starac sie ograniczyc skoki wilgotnosci w domu.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 роки тому +1

      Klepka źle dbana ma tendencję do puchnięcia na rogach, tam, gdzie wilgoć i syf namacza drewno i ono zaczyna "rosnąć".

  • @floorsandingspecialists4949
    @floorsandingspecialists4949 5 років тому

    Sporo pyłu z polerki.

  • @agataszlezak2287
    @agataszlezak2287 2 роки тому +2

    Mam stary 100 letni drewniany dom z deskami na podłodze pomalowanymi farbą olejną, dużo desek jest krzywych.
    Czy opłaca się cyklinować taką podłogę czy lepiej ją zostawić tak jak jest?
    Czy uda się wykonać taką pracę szlifierką ręczną? ( 2 pokoje około 20 metrów każdy z pokoi).
    Nie stać mnie na nową podłogę z desek, może lepszym rozwiązaniem będzie położenie paneli?

    • @cyklinowaniepl
      @cyklinowaniepl  2 роки тому +1

      Można próbować szlifierką ręczną:) Ale nawet porządną cykliniarką jest sporo pracy. A co do efektów , bo zależy jaki ma Pani materiał : tu jedna z realizacji na starych deskach, proszę ocenić sama www.cyklinowanie.pl/realizacje/cyklinowanie-ponad-100-letniej-deski-w-bialymstoku

    • @agataszlezak2287
      @agataszlezak2287 2 роки тому +1

      @@cyklinowaniepl Dziękuję za odpowiedź. Efekt jest niesamowity, a dodatkowo ten matowy lakier jest idealnym wykończeniem. Ta podłoga ze 100 letniej deski, którą Pan cyklinował wygląda bardzo podobnie do mojej. Gdybym się zdecydowała na cyklinowanie mojej podłogi pozwolę sobie jeszcze do Pana napisać.

    • @kasiakowalska500
      @kasiakowalska500 10 місяців тому +1

      @@agataszlezak2287 Musi tu Pani zwrócić uwagę, że na zdjęciach jest deska sosnowa, która rzeczywiście została pozbawiona farby i bardzo ładnie teraz wyglada ale jest deską miekką i podłoga z takiej deski szybko się niszczy- zagniata, ściera itp. Aby trwale ją zakonserwować trzeba użyć jakiegoś bardzo twardego lakieru. Pozostawiona bez lakierowania szybko zszarzeje i straci blask.

  • @mironn.8327
    @mironn.8327 6 років тому +4

    Szpachla to narzędzie, którym się wykonuje szpachlowanie a masa do szpachlowanie to SZPACHLÓWKA.

  • @marekmroz8170
    @marekmroz8170 5 років тому

    bart22

  • @jerzykowalski9552
    @jerzykowalski9552 3 роки тому +1

    doskonała praca, ale miałbym większe zaufanie do jego kwalifikacji, gdyby nie ten nieszczęsny tatuaż, czy można wierzyć byłym więźniom, że nie zaczną pić w pracy?

    • @bazejkasprzak7290
      @bazejkasprzak7290 3 роки тому +9

      Też byśmy go wywalili, ale prezesa trudno usunąć;)

    • @Polishfishhunter
      @Polishfishhunter 2 роки тому +4

      21 wiek, internet jak widac dostepny, a Ty czlowieku dalej siedzisz w glebokim PRL-u, p.s. przed czarnym kotem tez uciekasz?

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 роки тому

      To nie są tatuaże penitencjarne. Je robi się zwykłym tuszem z długopisu i jakąś dziabałką.

    • @basr.4706
      @basr.4706 Рік тому

      dlaczego oceniasz po wygladzie ? Nie znasz czlowieka

    • @kasiakowalska500
      @kasiakowalska500 10 місяців тому

      @@basr.4706 A ja człowieka oceniam całościowo i po wyglądzie i po zachowaniu, wypowiedziach itp. Sam wygląd to 1/3 i w tym wypadku 1/3 na minus