Kiedyś była "Sonda" z Kamińskim i Kurkiem ale to było ponad 25 lat temu :) Co prawda nie była to czysta elektronika i nie zawsze ale zawsze było to ciekawe.
+Mark Fox I dlatego potem przeciętni ludzie, choć wiedzą jak obsłużyć smartfona - nie mają w wyobraźni aparatu pojęciowego, co to jest prąd elektryczny i jakie ma cechy/parametry... Bardzo dobry film, dobrze zrealizowany i nadaje się do pokazywania laikom (np. dziewczynie, koleżance, koledze, młodszemu bratu), aby w sposób przyjazny dla widza wyjaśnić tak ciekawe w końcu zjawisko jak prąd elektryczny. Zamierzam przetestować na znajomej, która boi się elektryczności i dam znać, czy pomogło, ale dopiero po nowym roku. ;) Pozdrawiam twórców kanału i widzów. Na koniec mini żart. ;) Kółko obraca się na osi, a elektronik na pięcie. ;)
Ja studiuję Elektrotechnikę i więcej nauczyłem się oglądając Reduktor Szumu, niż na studiach. Mimo że na początek są podstawy to zawsze warto odświeżyć sobie kilka definicji ;)
Z drugiej strony nic nowego, jeśli chodzi o wartość edukacyjną tego co jest w szkołach. Na szczęście pojawiają się ludzie, którzy potrafią i chcą przekazać wiedzę "z iskrą". System edukacji dzisiaj niszczy a nie uczy: plus.google.com/104295958518995292641/posts/KVSdwQqzvEa
Jako że jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę, ale bardzo ciekawią mnie tematy z dziedziny audio, to bardzo przydatne będzie najpierw obejrzenie tego kanału, żeby wiedzieć o czym mówisz w reduktorze szumu.
Polecam oglądanie tego kanału moim uczniom, ponieważ w sposób bardzo przystępny i przejrzysty wyjaśnia zagadnienia związane z elektryką i elektroniką. Dziękuję Autorowi portalu i pozdrawiam.
Kanał wspaniały, jasny, zrozumiały, oglądam go już kilka razy od początku. Od kilku lat planuję poważniej zająć się elektroniką (w celach budowy efektów i wzmacniaczy do gitar) i zawsze kończyłem na wzmacniaczach operacyjnych...
Ciężko jest mi tutaj komentować każdy odcinek w celu podziękowań za zrealizowany materiał, subskrypcja i łapka w górę.. tak dużo wiedzy, za 2 skromne gesty. Wielkie dzięki.
Brawo za ten kanał. Technik elektronik. Wiele rzeczy wiem, ale wiele mnie nie nauczyli tak jak trzeba. Były liczby zespolone itp., ale jak mówił nasz nauczyciel. My was tu telewizorów nie nauczymy naprawiać.
Kolejny fachowo wykonany kanał z waszej " stajni " :) Bardzo profesjonalne, a zarazem łopatologiczne podejście do tematu, co się bardzo ceni wśród ludzi, którzy dopiero zagłębiają się w temacie elektroniki. Czekam na kolejne odcinki i pozdrawiam.
No cóż, trudno wyrazić się krótko, aby dać w opinii wszystko co różni ten program od szeroko znanych wykładów w szkole. Piękna rzecz bo słowa dobrane tak aby w wyobraźni powstał obraz rzeczywistości, powiem .... elektrycznej, ha . Świetna robota. Istota problemu jak na dłoni. Pojęcia konieczne, aby zacząć zabawę, a nie męczarnię w tym dziale fizyki. Dziękuję za piękne podejście, jakże łaskawe dla widza. Miło tu, bez pychy, tak że można pójść dalej bez lęku, czuje się, prawdziwość twierdzeń. Powstaje stabilna wiedza, której już nikt nie zabierze. Pozdrawiam serdecznie. Radzę oglądającym. jeśli nie mieli podręczników obecnych w reku i nie słyszeli wykładów postarać się porównać to z rzeczami serwowanym przez obecną edukację.
Fantastyczny materiał! Dla laika jednak na pewno trzeba było wydłużyć materiał o 4 minuty i wytłumaczyć chwilkę 1) skąd się bierze różnica potencjałów w baterii 2) czym są jony 3) czym jest elektrolit
No i na takie lekcje mógłbym chodzić bo to co w szkole przekazują na fizyce i w jaki sposób przekazują wiedzę to szok. Świetny kanał dużo można się dowiedzieć ciekawych rzeczy
Witam.. świetny materiał edukacyjny z pasją przedstawiona Wiedza.. Autorowi podziękowania za wiedzę i pracę .. polecam podaj dalej.. Wiedza warta rozdawania.
Bardzo ciekawy film, który właśnie ratuje mi życie przed kartkówką - przystępnie wyjaśniona jedyna dziedzina fizyki, której do tej pory nie byłam w stanie zrozumieć ;)
Świetny materiał edukacyjny. P.S. Nawijamy cewkę o średnicy około 30 cm i wysokości około 1 cm 100 zwojów (wymiary są nieistotne). Podłączamy ze źródłem prądu stałego i następuje ruch elektronów swobodnych. Jeśli elektron posiada masę to dlaczego cewka nie wykazuje efektu żyroskopowego? Szukam odpowiedzi. Pozdrawiam.
Taka ciekawostka - prąd ma swoją "prędkość". Podczas gdy pojedynczy elektron porusza się bardzo szybko (nie jest to prędkość światła, ale stosunkowo niewiele mniej), to sam przepływ ładunku elektrycznego (czyli całej grupy swobodnych elektronów) w przewodniku odbywa się baaardzo powoli (nawet poniżej 1 mm/s). Jest to tzw. "prędkość dryfu", można ją nawet stosunkowo łatwo obliczyć.
9:55 - Reduktorowi gratuluję nieco sadystycznego poczucia humoru :) Nie wiem, jak inni, może to tylko kwestia mojego języka, ale najmocniejszą baterią, jaką sprawdzałem “metodą językową”, była klasyczna płaska 4,5V, a i tak mnie strasznie szczypało. Raz w życiu tylko spróbowałem użyć 9V, dotknąłem dosłownie na pół sekundy, a i tak miałem wrażenie takie, jakby mi ktoś przekłuł język pod montaż kolczyka :)
Stwierdzenie "zajebisty materiał" byłoby niedocenieniem tego filmu. Nigdy nic nie rozumiałem z fizyki, a te materiały to strzał w dziesiątke. Macie suba ;)
studiuje w niemczech elektrotechnike. Mamy specjalnosc automatyka i glownie programujemy mikrocontrollery,sps + c/c++. Bede w Polsce elektronikiem czy elektrotechnikiem? Uwielbiam RS, uwazam ze to jeden z najlepszych kanalow na YT, subskrybuje w ciemno. Zastanawialem sie czy uzyjecie analogii elektroniki i hydrauliki i ciesze sie ze tak zrobiliscie. Widzialem swietne przyklady jak np wykorzystano to do wytlumaczenia co to tranzystor (taka mala rzeczka otwierala zapora wodna na duzej rzeczce :) ) Wtedy naprawde "poczulem" jak dziala tranzystor i duzo latwiej i pewnie sie czyta wtdy schematy. Pozdrawiam! mam nadzieje, ze niebawem bedziecie zarabiac dobry hajs i wozic sie mercedesami, bo naprawde zaslugujecie!
Witam. Mam 12 lat i od jakiegoś roku interesuje się elektroniką. Mój tata jest elektrykiem, więc to może po nim. W przyszłości mam zamiar iść na politechnikę. Wasz kanał pomaga mi w różnych rzeczach np. jakiego rezystora użyć w początkujących projektach. Mam nadzieję, że kanał ciągle będzie się rozwijał.:)
11:13 "...prądu z gniazdek 230 woltów"? - a może napięcia z gniazdek 230?. 😉 Wiem, czepiam się. Spoko kanał , dobitne tłumaczenia. Nawet jak byś nie chciał to i tak zrozumiesz.👍
Wykonanie fajne, intro mogło pojawić się w pierwszym odcinku odnośnie zapowiedzi, ale ogólnie trzymam kciuki za rozwój kanału. Powtórka wiadomości z gimnazjum, ale czekam na kolejne odcinki :)
przy zmianie napięcia dawno temu, z ~220V w sieci energetycznej przez elektrownie na wyższe u mnie w domu spaliły się powielacze w dwóch telewizorach, elektrownia mi spaliła w domu 2 telewizory, przed blokiem jest duży transformator zasilający cały blok, coś tam grzebali, w maszynowni windy jest wielki silnik, kiedyś nie zamknęli drzwi i widziałem ogromny silnik windy, teraz zmierzyłem w gniazdku w mieszkaniu napięcie, wynosi ~235V w gniazdku, sam licznik pokazuje 236V, a kiedyś było nawet 250V w gniazdku
kufjapierdziele na ijmgb yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg tu i jmjmjmmjy ycf yvyvvgvy hjbgyhbjiiigbń7ukpnohhnujnjpijuihgfvvyuhf tvybhnjdcrfgybu udcrfgyhuvgjnyv v bgynjcfcf v bgynjcfcf vyunj gcfv vyunj uvcf v gynjvygvvd fthsxi!ojkpjmi i? z pb😐😁🐴🐽🐄🐒🐴🐽yb🐶🏬🏯🏤🏫 :(/96
2:44 Najpierw mowa czym się zajmuje, a później, że oczywiście przenikają się bo posiadają urządzenia z innej dziedziny. Czyli też chemia, metorologia itd :)
Witam podaje link do ciekawego filmu i z racji tego że Pan jest ekspertem mógłby Pan wyjaśnić czy to rzeczywiście działa i jakie części kupić lub odpowiedniki Pozdrawiam świetne filmy
Jak patrzę na ten przykład, to mi intuicja nie podpowiada, że woda popłynie szybciej przy analogii z napięciem, cyferki się o więcej zwiększą, ale gdyby woda szybciej płynęła przy większej różnicy, to przez analogię, powinna płynąć wolniej, gdy jest mniejsza różnica. A wraz z napełnianiem się drugiego zbiornika, woda nie zaczyna zwalniać, tak przynajmniej sobie to wyobrażam. Woda musi za każdym razem pokonać tyle, na ile pozwala jej średnica rury. Wiem, że to tylko analogia, ale chciałabym wiedzieć, czy to że właśnie widzę to inaczej, sprawia, że jestem w błędzie? Widzę, że woda mogłaby popłynąć szybciej, gdyby nie była ograniczona średnicą rury, bo wtedy w grę wchodziłaby grawitacja, i mielibyśmy czym przepchnąć tę wodę (nadmiarem wody w jednym zbiorniku).
Skoro te wolne elektrony w przewodniku pod wpływem napięcia płyną w określonym kierunku, to gdzie one trafiają? I czy przewodnik pod wpływem długiego działania przyłożonego doń napięcia się nie zubaża, tzn wytraca swoje wolne elektrony do zera?
Rafał Libik Jeśli prąd płynie w obwodzie ciągle, czyli w kółko, to czemu jeśli podłączyć np. bateryjkę do żarówki po pewnym casie bateria się wyładuje? Ze względu na straty na żarówce (nagrzewanie?) Czy jakaś reakcja chemiczne przestaje zachodzić w baterii?
Julia Marchewka Posłużę się analogią jaką użył autor filmu, gdzie mamy dwa zbiorniki z różnymi poziomami wody, połączone rurą z zaworem. W tym układzie brakuje czegoś co zastąpiłoby zasilanie np. baterię. Odpowiednikiem baterii w tym układzie byłaby pompa, która pompowałaby wodę z powrotem ze zbiornika o niższym poziomie - tego do którego woda spływa przez przewód - do zbiornika o wyższym poziomie. Bateria "pompuje" dzięki reakcjom chemicznym. Straty energii wewnątrz pompy są odpowiednikiem oporu wewnętrznego baterii. Bateria przestaje działać wskutek wyczerpania się możliwości zajścia reakcji chemicznych napędzających układ (reakcje zapewniające odbudowywanie się napięcia na baterii nie mają już z czego czerpać).
Dzięki! Ten motyw z pompą do mnie nie przemawia, ale uznaję, że bateria przestaje być źródłem napięcia gdy reakcje chemiczne już w niej nie zachodzą, czyli jest jakaś charakterystyczna maksymalna ilość elektronów, które taka bateria może wyprodukować. Jeśli ktoś jest ciekawy tutaj znalazłam całkiem fajny opis: e-baterie.com/sites_chronicles/news/28,Jak_Dziala_Bateria
No dobrze ale jak wytworzyć taką różnicę potencjałów (napięcie)? Fajnie że podłącze ogniwo i sobie działa...jak? skąd w ogniwie bierze się ten potencjał przeciwny (Trochę wstyd że pytam, gdyż nie jestem początkującym)
I takich programów w telewizji publicznej brakuje
Kiedyś była "Sonda" z Kamińskim i Kurkiem ale to było ponad 25 lat temu :) Co prawda nie była to czysta elektronika i nie zawsze ale zawsze było to ciekawe.
XsaperX2 Nadal można oglądać Sondy, na UA-cam, na przykład.
Popieram ;)
+Mark Fox I dlatego potem przeciętni ludzie, choć wiedzą jak obsłużyć smartfona - nie mają w wyobraźni aparatu pojęciowego, co to jest prąd elektryczny i jakie ma cechy/parametry...
Bardzo dobry film, dobrze zrealizowany i nadaje się do pokazywania laikom (np. dziewczynie, koleżance, koledze, młodszemu bratu), aby w sposób przyjazny dla widza wyjaśnić tak ciekawe w końcu zjawisko jak prąd elektryczny. Zamierzam przetestować na znajomej, która boi się elektryczności i dam znać, czy pomogło, ale dopiero po nowym roku. ;) Pozdrawiam twórców kanału i widzów. Na koniec mini żart. ;) Kółko obraca się na osi, a elektronik na pięcie. ;)
+Mark Fox Właśnie, a nie jakieś "Trudne sprawy", "Malanowski i partnerzy", "Dlaczego ja?", "Szkoła" i "słoiki".
Ja studiuję Elektrotechnikę i więcej nauczyłem się oglądając Reduktor Szumu, niż na studiach. Mimo że na początek są podstawy to zawsze warto odświeżyć sobie kilka definicji ;)
Dzięki za komentarz, właśnie czytam po to, żeby się dowiedzieć, jak porównanie filmów do studiów haha
Bardzo fajny odcinek - prosto i łopatologicznie wytłumaczone coś, co w szkole uczyli tylko regułkami...
Z drugiej strony nic nowego, jeśli chodzi o wartość edukacyjną tego co jest w szkołach. Na szczęście pojawiają się ludzie, którzy potrafią i chcą przekazać wiedzę "z iskrą".
System edukacji dzisiaj niszczy a nie uczy: plus.google.com/104295958518995292641/posts/KVSdwQqzvEa
lepsza i ciekawsza fizyka niż w szkole
A co w szkole jest ciekawsze XD
miałem taki fajny przedmiot Konstrukcje Betonowe
6:51 Na zdrowie!
Kolejny świetny kanał - prześledziłem wszystkie odcinki Reduktora Szumu, a teraz pora na RS Elektronika.
Powinien Pan dostać jakąś nagrodę za ten kanał!
racja
elektryzującą nagrodę :D
Przecież nikt nie robi tego za darmo, yt płaci za wyświetlenia.
@@mateuszjestem4307 To nie wyklucza tego, że można komuś dać nagrodę.
Jako że jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę, ale bardzo ciekawią mnie tematy z dziedziny audio, to bardzo przydatne będzie najpierw obejrzenie tego kanału, żeby wiedzieć o czym mówisz w reduktorze szumu.
Polecam oglądanie tego kanału moim uczniom, ponieważ w sposób bardzo przystępny i przejrzysty wyjaśnia zagadnienia związane z elektryką i elektroniką. Dziękuję Autorowi portalu i pozdrawiam.
myślałam że nazwa RS pochodzi od przerzutnika :) Super, że w reduktorze szumu mówi Pan tak wyraźnie, przyjemnie się słucha tak dobrej jakości mowy.
świetny wykłąd, zapodałem go moim dzieciakom ale przyznam że i ja z przyjemnością obejrzałem. Dziękuję
Kanał wspaniały, jasny, zrozumiały, oglądam go już kilka razy od początku. Od kilku lat planuję poważniej zająć się elektroniką (w celach budowy efektów i wzmacniaczy do gitar) i zawsze kończyłem na wzmacniaczach operacyjnych...
Takiego człowieka brakowało. Będę pilnym Pana uczniem. Idzie sub w ciemno. Dziekuję!
jak dla mnie świetnie zmontowany film:) Rzeczowo bez zbędnych informacji i długich monologów , które mnie czasem dobijają na niektórych kanałach
Nie chcicie wiedzieć jak mi mózg sponiewierało, ale muszę nabyć tej wiedzy celem samowystarczalności. Dziękuję i pozdrawiam.
Ciężko jest mi tutaj komentować każdy odcinek w celu podziękowań za zrealizowany materiał, subskrypcja i łapka w górę.. tak dużo wiedzy, za 2 skromne gesty. Wielkie dzięki.
Jeden z nielicznych porządnych kanałów na UA-cam!
solidny SUB i łapa w górę!
Piękny materiał dydaktyczny ! Czekam na następne odcinki nie poddawajcie się.
Brawo za ten kanał. Technik elektronik. Wiele rzeczy wiem, ale wiele mnie nie nauczyli tak jak trzeba. Były liczby zespolone itp., ale jak mówił nasz nauczyciel. My was tu telewizorów nie nauczymy naprawiać.
Kolejny fachowo wykonany kanał z waszej " stajni " :) Bardzo profesjonalne, a zarazem łopatologiczne podejście do tematu, co się bardzo ceni wśród ludzi, którzy dopiero zagłębiają się w temacie elektroniki. Czekam na kolejne odcinki i pozdrawiam.
No cóż, trudno wyrazić się krótko, aby dać w opinii wszystko co różni ten program od szeroko znanych wykładów w szkole. Piękna rzecz bo słowa dobrane tak aby w wyobraźni powstał obraz rzeczywistości, powiem .... elektrycznej, ha . Świetna robota. Istota problemu jak na dłoni. Pojęcia konieczne, aby zacząć zabawę, a nie męczarnię w tym dziale fizyki. Dziękuję za piękne podejście, jakże łaskawe dla widza. Miło tu, bez pychy, tak że można pójść dalej bez lęku, czuje się, prawdziwość twierdzeń. Powstaje stabilna wiedza, której już nikt nie zabierze. Pozdrawiam serdecznie. Radzę oglądającym. jeśli nie mieli podręczników obecnych w reku i nie słyszeli wykładów postarać się porównać to z rzeczami serwowanym przez obecną edukację.
poplakalem sie ze smiechu gdy kolo rysunku jezyka zobaczylem ikonke usmiechu ;) tak trzymac panowie!!
Fantastyczny materiał! Dla laika jednak na pewno trzeba było wydłużyć materiał o 4 minuty i wytłumaczyć chwilkę
1) skąd się bierze różnica potencjałów w baterii
2) czym są jony
3) czym jest elektrolit
Naj bardziej naukowo techniczney kanał UA-cam ❤ dzięki za twoją pracę i wyjaśnienia naukowe i techniczne ❤❤
Gdyby byłby Pan moim nauczycielem fizyki w szkole średnie, to byłaby ona piękniejsza -świetny film, pozdrawiam
No i na takie lekcje mógłbym chodzić bo to co w szkole przekazują na fizyce i w jaki sposób przekazują wiedzę to szok. Świetny kanał dużo można się dowiedzieć ciekawych rzeczy
Ale posiada Pan wielką wiedzę, aż miło się słucha :)
Wielki szacun dla RS Elektronika
Witam.. świetny materiał edukacyjny z pasją przedstawiona Wiedza.. Autorowi podziękowania za wiedzę i pracę .. polecam podaj dalej.. Wiedza warta rozdawania.
Extra, ze tworzysz taki kanał. Wiele niezrozumiałych a zarazem prostych rzeczy których nie mogłem pojąć on mi objaśnia ;) taki troszke mini podręcznik
Bardzo ciekawy film, który właśnie ratuje mi życie przed kartkówką - przystępnie wyjaśniona jedyna dziedzina fizyki, której do tej pory nie byłam w stanie zrozumieć ;)
W końcu cos porządnego, SUPER :P
Inspirująca wiedza warta rozdawania. Autorom serdeczne podziękowania ślę.. Komentarz zbędny. Podaj dalej. POLECAM.
Świetny materiał edukacyjny.
P.S. Nawijamy cewkę o średnicy około 30 cm i wysokości około 1 cm 100 zwojów (wymiary są nieistotne). Podłączamy ze źródłem prądu stałego i następuje ruch elektronów swobodnych. Jeśli elektron posiada masę to dlaczego cewka nie wykazuje efektu żyroskopowego?
Szukam odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Dziękuję że tworzysz mi kanał bo prościej mi jest załapać temat a jest mi to bardzo potrzebne bo jestem na mechatroniku
Taka ciekawostka - prąd ma swoją "prędkość". Podczas gdy pojedynczy elektron porusza się bardzo szybko (nie jest to prędkość światła, ale stosunkowo niewiele mniej), to sam przepływ ładunku elektrycznego (czyli całej grupy swobodnych elektronów) w przewodniku odbywa się baaardzo powoli (nawet poniżej 1 mm/s). Jest to tzw. "prędkość dryfu", można ją nawet stosunkowo łatwo obliczyć.
9:55 - Reduktorowi gratuluję nieco sadystycznego poczucia humoru :) Nie wiem, jak inni, może to tylko kwestia mojego języka, ale najmocniejszą baterią, jaką sprawdzałem “metodą językową”, była klasyczna płaska 4,5V, a i tak mnie strasznie szczypało. Raz w życiu tylko spróbowałem użyć 9V, dotknąłem dosłownie na pół sekundy, a i tak miałem wrażenie takie, jakby mi ktoś przekłuł język pod montaż kolczyka :)
Dziś zaczynam oglądanie filmów od pierwszego do ostatniego.
Super materiał co jakiś czas postaram się dorzucać cegiełki do filmów. Dzięki :)
Jesteś wielki. Dzięki za Wspaniały Kanał 👍
No i wreszcie znalazłem coś nowego do dodania do subskrypcji:)
Rewelacja, to mój pierwszy odcinek na tym kanale, ale czuje że trochę czasu tu spędzę. Dzieki
Zaskoczyła mnie mocno geneza nazwy kanału. Moim zdaniem świetnie wykonujecie postawione sobie zadanie, dzięki!
Jeden z merytorycznie najlepszych kanałów na YT. Pozdrawiam :-).
Stwierdzenie "zajebisty materiał" byłoby niedocenieniem tego filmu. Nigdy nic nie rozumiałem z fizyki, a te materiały to strzał w dziesiątke. Macie suba ;)
Robi pan naprawdę dobrą robotę dużo ciekawych filmów i dobrze wytłumaczonych.👏👏👍
Fajny kanał pomoże mi przypomnieć sobie rzeczy
I przygotować na sprawdzian z elektrotechniki i elektroniki
studiuje w niemczech elektrotechnike. Mamy specjalnosc automatyka i glownie programujemy mikrocontrollery,sps + c/c++.
Bede w Polsce elektronikiem czy elektrotechnikiem?
Uwielbiam RS, uwazam ze to jeden z najlepszych kanalow na YT, subskrybuje w ciemno.
Zastanawialem sie czy uzyjecie analogii elektroniki i hydrauliki i ciesze sie ze tak zrobiliscie. Widzialem swietne przyklady jak np wykorzystano to do wytlumaczenia co to tranzystor (taka mala rzeczka otwierala zapora wodna na duzej rzeczce :) ) Wtedy naprawde "poczulem" jak dziala tranzystor i duzo latwiej i pewnie sie czyta wtdy schematy.
Pozdrawiam! mam nadzieje, ze niebawem bedziecie zarabiac dobry hajs i wozic sie mercedesami, bo naprawde zaslugujecie!
Będziesz automatykiem.
Witam. Mam 12 lat i od jakiegoś roku interesuje się elektroniką. Mój tata jest elektrykiem, więc to może po nim. W przyszłości mam zamiar iść na politechnikę. Wasz kanał pomaga mi w różnych rzeczach np. jakiego rezystora użyć w początkujących projektach. Mam nadzieję, że kanał ciągle będzie się rozwijał.:)
I jak tam ci idzie z elektroniką?
Piekny program edukacyjny
Dziękuję teraz mam 6 z techniki 😍
11:13 "...prądu z gniazdek 230 woltów"? - a może napięcia z gniazdek 230?. 😉 Wiem, czepiam się.
Spoko kanał , dobitne tłumaczenia. Nawet jak byś nie chciał to i tak zrozumiesz.👍
Powodzenia z nowym projektem!
Dziękuje za świetny materiał.
ten kanał idealnie pasuje z rs
Wykonanie fajne, intro mogło pojawić się w pierwszym odcinku odnośnie zapowiedzi, ale ogólnie trzymam kciuki za rozwój kanału. Powtórka wiadomości z gimnazjum, ale czekam na kolejne odcinki :)
Dominik M
Yuujhuuuu
pamiętam te tabliczki, rezystorki i lampki, jak miałem niecałe 10 lat, jak mi je dali i rozjebałem system
😁
wtedy zaczęło się
przy zmianie napięcia dawno temu, z ~220V w sieci energetycznej przez elektrownie na wyższe u mnie w domu spaliły się powielacze w dwóch telewizorach, elektrownia mi spaliła w domu 2 telewizory, przed blokiem jest duży transformator zasilający cały blok, coś tam grzebali, w maszynowni windy jest wielki silnik, kiedyś nie zamknęli drzwi i widziałem ogromny silnik windy, teraz zmierzyłem w gniazdku w mieszkaniu napięcie, wynosi ~235V w gniazdku, sam licznik pokazuje 236V, a kiedyś było nawet 250V w gniazdku
Wiedziałem, że skądś znam ten głos i nazwe "Reduktor szumu", jako informatyk chętnie będę śledził ten kanał, pozdrawiam
Wspaniały film!!!
Początek zgłębiania wiedzy
kocham Cie bracie ....zaczynam od poczatku ...
Podoba mi się narracja i zrozumiałe tłumaczenie.
Zapowiada się bardzo ciekawie.
2021 a dalej pomocne :D
Kiedyś w Telewizji publicznej była "telewizja edukacyjna". Teraz jest na YT? Leci Sub ;)
Doskonale prowadzona lekcja czasu nie cofniemy ale powtórka .Tylko pasjonat umie tak przekazać wiedzę że człowiek czeka na więcej.
Super Inicjatywa! :)
kufjapierdziele na ijmgb yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg yffffffgghggvyvycvtvfvgvgvg tu i jmjmjmmjy ycf yvyvvgvy hjbgyhbjiiigbń7ukpnohhnujnjpijuihgfvvyuhf tvybhnjdcrfgybu udcrfgyhuvgjnyv v bgynjcfcf v bgynjcfcf vyunj gcfv vyunj uvcf v gynjvygvvd fthsxi!ojkpjmi i? z pb😐😁🐴🐽🐄🐒🐴🐽yb🐶🏬🏯🏤🏫
:(/96
O kurcze, po odcinku jeszcze więcej jest czarnej magii w tej elektryce
Bardzo ciekawy odcinek, czekam na następne.
dobra robota , podoba mi się forma filmu oraz merytoryka
Mistrzostwo
Super czekam na więcej
2:44 Najpierw mowa czym się zajmuje, a później, że oczywiście przenikają się bo posiadają urządzenia z innej dziedziny. Czyli też chemia, metorologia itd :)
Jak to mówią na wydziale elektrycznym Politechniki Wrocławskiej: "Najważniejsza jest wiara w prund!" :)
Albo "Grunt to prund!" - już nie pamiętam kto tę frazę rozpowszechniał na zajęciach (ten sam wydział, ta sama uczelnia). Pozdrawiam!
Elektronik to taki niewyrośnięty elektron ;)
Tak powinni uczyc w szkolach!
I do tego to wszystko dąży, szkoły padną. A kto chce będzie się uczył.
M4Kpl najlatwiej kieruje sie glupim narodem
Od zawsze nauka była dla wybranych. Kiedyś przeszkodą była bariera finansowa, a teraz barierą lenistwo. Kto chce, to sobie ogarnie :)
A dlaczego elektronów nigdy nie zabraknie i co dzieje się z elektronami , które już dotrą do elektrody ?
dobra robota kurła 😉🇵🇱
fajne przypomnienie podstaw:)
Dobra robota
Witam podaje link do ciekawego filmu i z racji tego że Pan jest ekspertem mógłby Pan wyjaśnić czy to rzeczywiście działa i jakie części kupić lub odpowiedniki Pozdrawiam świetne filmy
Czyli ładuki elektryczne znajdują sie w metalach w ich elektronach?
bardzo sie podobał,dzięki
Jak patrzę na ten przykład, to mi intuicja nie podpowiada, że woda popłynie szybciej przy analogii z napięciem, cyferki się o więcej zwiększą, ale gdyby woda szybciej płynęła przy większej różnicy, to przez analogię, powinna płynąć wolniej, gdy jest mniejsza różnica. A wraz z napełnianiem się drugiego zbiornika, woda nie zaczyna zwalniać, tak przynajmniej sobie to wyobrażam. Woda musi za każdym razem pokonać tyle, na ile pozwala jej średnica rury. Wiem, że to tylko analogia, ale chciałabym wiedzieć, czy to że właśnie widzę to inaczej, sprawia, że jestem w błędzie? Widzę, że woda mogłaby popłynąć szybciej, gdyby nie była ograniczona średnicą rury, bo wtedy w grę wchodziłaby grawitacja, i mielibyśmy czym przepchnąć tę wodę (nadmiarem wody w jednym zbiorniku).
Super film
6:50 na zdrowie
Nie wytłumaczyłeś jednego - z czego powstaje ładunek plus i ładunek minus w potencjale- to elektrony czy inne cząsteczki ?
Elektrony.
@@kolejowydolnyslask5684 Chyba pozytony i elektrony
dzięki!
Spoko. Prosto i krótko.
Dzieki, super wykład :) wszystko stało się jasne
:) Super kanał, coś czuję, że uratuję moją sesję za miesiąc :)
Kocham te filmy dziekuje panu :D
Czy to oznacza że prąd zmienia budowę atomu przewodnika?
Dzięki za wiedzę :D
super kanał, dopiero go znalazłem!! :)
Ciekawe dziekuje😊
świetnie !
Skoro te wolne elektrony w przewodniku pod wpływem napięcia płyną w określonym kierunku, to gdzie one trafiają?
I czy przewodnik pod wpływem długiego działania przyłożonego doń napięcia się nie zubaża, tzn wytraca swoje wolne elektrony do zera?
Na wykopie są eksperci od wszystkiego ;)
www.wykop.pl/link/2325978/tranzystor-bipolarny-rs-elektronika-10/#comment-25594476
Rafał Libik Jeśli prąd płynie w obwodzie ciągle, czyli w kółko, to czemu jeśli podłączyć np. bateryjkę do żarówki po pewnym casie bateria się wyładuje? Ze względu na straty na żarówce (nagrzewanie?) Czy jakaś reakcja chemiczne przestaje zachodzić w baterii?
Julia Marchewka Posłużę się analogią jaką użył autor filmu, gdzie mamy dwa zbiorniki z różnymi poziomami wody, połączone rurą z zaworem. W tym układzie brakuje czegoś co zastąpiłoby zasilanie np. baterię. Odpowiednikiem baterii w tym układzie byłaby pompa, która pompowałaby wodę z powrotem ze zbiornika o niższym poziomie - tego do którego woda spływa przez przewód - do zbiornika o wyższym poziomie. Bateria "pompuje" dzięki reakcjom chemicznym. Straty energii wewnątrz pompy są odpowiednikiem oporu wewnętrznego baterii. Bateria przestaje działać wskutek wyczerpania się możliwości zajścia reakcji chemicznych napędzających układ (reakcje zapewniające odbudowywanie się napięcia na baterii nie mają już z czego czerpać).
Dzięki! Ten motyw z pompą do mnie nie przemawia, ale uznaję, że bateria przestaje być źródłem napięcia gdy reakcje chemiczne już w niej nie zachodzą, czyli jest jakaś charakterystyczna maksymalna ilość elektronów, które taka bateria może wyprodukować. Jeśli ktoś jest ciekawy tutaj znalazłam całkiem fajny opis:
e-baterie.com/sites_chronicles/news/28,Jak_Dziala_Bateria
Very educational video
No dobrze ale jak wytworzyć taką różnicę potencjałów (napięcie)?
Fajnie że podłącze ogniwo i sobie działa...jak? skąd w ogniwie bierze się ten potencjał przeciwny
(Trochę wstyd że pytam, gdyż nie jestem początkującym)