Mam 56 lat i moja praca nie ma nic wspolnego z pradem ( oprocz tego, ze go uzywam do narzedzi) ale ogladam i sie ciagle ucze. Niestety, naleze do mniejszosci.
@@jarekkrolik9036 Wyświetlania nie świadczą o jakości materiału, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie liczy się tylko łapka w górę a przy łapce w dół nie ma już licznika
Kiedyś w zamierzchłych czasach w odcinku o diodach była wzmianka o diodach tunelowych i była mowa że może kiedyś będzie o nich cały odcinek, wciąż czekam bo temat jest ciekawy
Taaak - ja też - mam 29 lat i od kiedy pamiętam zastanawiałem się jak to właściwie działa, przecież ta "głowica" jest mleczna / nieprzezroczysta - jak to może wykrywać ruch?! Teraz już wiem wszystko 😍
Muszę przyznać że jak często używam tych czujek do swoich projektów oświetleniowych, tak nigdy nie "wtopiłem się" tak głęboko w ten temat, mimo że bardzo mnie interesowało jak takie czujniki pracują :) Jak zobaczyłem ten filmik to od razu kliknąłem bo wiem że tutaj zawsze będzie to wytłumaczone tak, że w razie jakby ktoś mnie o 3 nad ranem obudził i spytał jak taki czujnik pracuje, dostanie z góry dobre i konkretne wytłumaczenie. Naprawdę super że twoje filmiki uczą i naprawdę siedzą w głowie. Pozdrawiam!
Dobrze objaśnione, dowiedziałam się czegoś nowego :) Używam czujek do włączania światła w mieszkaniu, nie muszę zapalać i gasić światła... ciężko się przyzwyczaić, że na wyjeździe trzeba to robić :D
Tak przy okazji, soczewki Fresnela stosuje się też w obiektywach, np Nikon ma całe serie obiektywów, gdzie ich zastosowanie w torze optycznym zmniejsza flary. Dzięki za film, mała ale konkretna pigułka wiedzy.
Miałem kiedyś przypadek uszkodzonej czujki ruchu, była to dualna czujka PIR+MW, czyli podczerwień i mikrofale (10.2GHz). Coś się w tej czujce popsuło w taki sposób że paraliżowała działanie wszystkiego co działało w paśmie 2-3 GHz. A diagnozę utrudniało to że była to czujka od alarmu który ma swoje zasilanie, więc nawet wyłączenie przyłącza prądu do mieszkania nie rozwiązywało problemu :)
Jest jeszcze mmwave. Wykorzystuje fale milimetrowe. Działa podobnie jak radar doplera. Plusem mmwave jest to że można schować go za sucha ścianą. Sam tak mam w domu. Można skonfigurować obszary wykrywania. Dystans wykrywania. Czułość. Osobę leżącą na podłodze - w przypadku starszych osób. Minus to flase trigery. Z chęcią posłucham jeśli będzie o nich filmik.
Soczewki te wykorzystuje też kolej w systemie sygnalizacji. Zapewnia to większą widoczność sygnału świetlnego na większych odległościach, sięgającą niekiedy kilku kilometrów.
Szyba odcina IR. Widać to na filmikach pokazujących testy przystawek na podczerwień do telefonu, jak Flir. A mnie zastanawia, czy zwykła folia odbijająca ciepło oszuka taką czujkę?
W środowisku hobbystów od niedawna popularne się robią czujniki człowieka na fale gigahercowe, jak np. gotowy moduł LD2410. Może odcinek o takich? Są o wiele lepsze pod wieloma względami (jak wykrywanie obecności a nie tylko ruchu - nie trzeba machać rękami do ponownej aktywacji dla np. zapalenia światła).
O tym właśnie wspominał autor mówiąc o czujkach mikrofalowych. Tylko nie zawsze jest to porządne rozwiązanie, bo mikrofale przenikają przez wiele materiałów i bywa, że ktoś może ją wyzwolić przez drzwi lub nawet ścianę. W niektórych miejscach stosuje się czujki dualne, czyli PIR + MW
U mnie w domu są czujki ruchu do alarmu, który jeszcze nie miał okazji przydać się, bo dom jednorodzinny nigdy nie znalazł się na celowniku włamywaczy podobnie jak wiele domów jednorodzinnych i bliźniaków w okolicy. Oprócz nich w domu mam jeszcze dwa czujniki ruchu (choć pewnie to jest identyczne urządzenie) służące do włączania oprawek oświetleniowych.
Fajniejsze od tych na podczerwień są czujki ruchu mikrofalowe. Można je zabudowywać i nie wyłączają oświetlenia dopóki wykrywają ruch. Te wszystkie na podczerwień mimo że przebywa się w zasięgu i tak na moment rozłączają oświetlenie. Przerwa jest sekundowa ale jest.
Często się je rozróżnia tym, że czujki ruchu są mniej wrażliwe na obecność - szczególnie jak ruch jest delikatny. Te bardziej wrażliwe o których piszesz to tzw. czujniki obecności. I w nich też często jest stosowany element PIR.
Pozdrowienia dla autora i kanału który od lat niezmiennie zachwyca :) Z tymże z czujnikami pir choć też ciekawie o nich posłuchać to warto zaznaczyć że jest to już pieśń przeszłości, od dłuższego już czasu wprost nieporównywalnie lepiej sprawdzają się czujniki radarowe / mikrofalowe :) czujniki pir potrafią jedynie wykrywać ruch, co wyklucza je z zastosowań np sterowania światłem w domu. Czujniki radarowe wykrywają obecność (w tym bezruch), w lepszych wersjach rozpoznając dokładne położenie poszczególnych osób, odróżniając człowieka od zwierzęcia i sterując automatyzacjami w zależności w jakiej strefie domu znajduje się konkretna osoba. Jest to ogromny skok jakości względem starych podczerwonych pir :)
Kanał na pewno zyskałby dużo dzięki projektowi budżetowego i wrzechstronnego zasilacza warsztatowego. Mnie się nie przyda, bo zrobiłem już kilka, ale ludzie będą zadowoleni.
W 1977 roku miałem kontakt z czujnikami ruchu w wojsku to były słupki na obwodnicy nz na podczerwień Często dawały alarm na wartowni śnieg mgła deszcz Trzeba było szybko na rowerze w sektor alarmowy pisać raport i dzwonić na wartownię Po cichu nieraz wyłączaliśmy cały system Pozdrawiam z Kanady stały oglądacz
To zupełnie inny system . Naprawiałem ten system 1978 i trochę 1979 r . Obwodnica miała 16km . Faktycznie koledzy wyłączali często ,głównie dolne wiązki - pzdr 🇵🇱.
Witam. A może tak odcinek o kontrolerach temperatury? Ja budując piec do opuszczania stali po hartowaniu użyłem sterownika rex c100 i musiałem przekopać cały internet żeby dokładnie dowiedzieć się o co chodzi z takim funkcjami jak. Czas całkowania, czas różniczkowania. Histereza. Proporcjonalność. Na polskim YT jeszcze nikt tego nie wytłumaczył w taki sposób zrozumiały dla każdego.
Co ciekawe pierwotnie zostały wymyślone w celu zmniejszenia kosztów budowy lamp w latarniarch morskich. Był to wówczas przełom w kwestii bepieczeństwa na morzu.
Taka ciekawostka Chińczycy zrobili nową wersję gdzie cały scalak znajduje się w metalowej obudowie czujnika, wystarczy podać zasilanie i na 3 pinie jest wyjście na tranzystor sterujący. Oczywiście w takim wykonaniu nie ma już żadnej możliwości regulacji takiego czujnika
Bardzo ciekawym "czujnikiem ruchu" jest czujnik obecności człowieka a raczej żywego człowieka no i w związku z tym ma ciekawą historię ten czujnik. Pozdrawiam.
Dzięki za materiał. Przy okazji mam pytanie - skąd tak duża awaryjność tych czujników? Ja przerobiłem już kilka takich bateryjnych światełek, żadne nie wytrzymało więcej niż 1,5 roku (to już max, niektóre padały po kilku miesiącach ciągłej pracy). Po pewnym czasie zaczynają widzieć "ruch" którego nie ma. W przedpokoju mam teraz nocne LEDy, które podłączyłem do gotowego czujnika na 230V (taki z przekaźnikiem i czujnikiem poziomu oświetlenia). Niestety problem jest taki sam - po około 2 latach czujnik zaczął włączać LEDy losowo, nawet gdy nie było żadnego ruchu. Trochę średnie jak przebudzasz się w nocy, a tam na korytarzu same zapalają się LEDy ;) Potem z każdym miesiącem było gorzej - włączały się coraz częściej i na coraz dłużej. Teraz nie wyłączają się w ogóle. Co jest z tymi czujnikami?
Czy jest szansa na opis działania czujnika obecności? Np coś w stylu Aqara FP2. O ile w przypadku czujników PIR zasada działania jest zrozumiała to tam nie trzeba się ruszać żeby czujnik nas widział.
A jeszcze sa czujki 2 kanałowe z detekcją mikrofalową by wyeliminowac fauszywe alarmy pidczerwonych wrazliwych na jedynie ruch ciepla.chyba tego zabraklo
5:20 Ta soczewka nie tyle co klasyczna co płasko-wypukła. Soczewka klasyczna jest soczewką dwuwypukłą. Co ciekawe termometry bezdotykowe też pracują z elementem PIR.
@@lookash5791 Nie robiłem eksperymentów jaki sygnał otrzymałbym z tego czyjnika. Reszta wydaje sie prosta,te same lustra co do analizy obrazu i te same do jego rysowania - odpada synchronizacja,pozostaje ogniskowanie (soczewki ge sa drogie) i kwestia sygnału z tego czujnika.
Jaką czujkę trzeba założyć, żeby zapalała swiatlo przy otwieraniu bramy garażowej? PIR odpada, myślałem, że mikrofalowa będzie dobra ale ona też nie reaguje na ruch bramy, uruchamia się dopiero jak zobaczy człowieka.
A kijowo działa, kupiłem sobie pasek ledowy na akumulator z czujką i jak jest w szafie to wykrywa ruch nawet przez najmniejszą szparę, żeby ciągle tego nie ładować to muszę toto ciągle wyłączać
Ja sie nie czepiam ale niechlujnie narysiwałeś tą piłe a przecież chodzi o skupienia fal wiec muszą być idealnie pergect zeby skupić światło pod danym kątem
z szacunkiem, panie.. uczysz nas, jak należy czytać nazwisko "Fresnel" przez połowę czasu. zdecyduj się na określenie płci urządzenia- czy jest to "czujnik", czy też "czujka"?, i od czego to zależy...😅
Jest łapka - odcinek się spodobał / jak zawsze _---Ale nadal nie wiem jak wyeliminować fałszywe * gałęzie , krzewy, liscie . przez co nie mogę stosować czujnika na zewnątrz - koncepcyjnie . Kupiłem ostatnio ( ...........skie żarówki ledowe na : 230 V , ale mają tak czułe czujki , że jeszcze bardziej , nie są przydatne. Mam potrzebę zastosowania takich czujników - które by wykrywały ISTOTY żywe i ,,,,,,,,, samochody . Oczywiście w rozsądnej cenie 🤗
nie wyobrażam sobie youtube bez takich twórców🤩
Mam 56 lat i moja praca nie ma nic wspolnego z pradem ( oprocz tego, ze go uzywam do narzedzi) ale ogladam i sie ciagle ucze. Niestety, naleze do mniejszosci.
@@jarekkrolik9036 Wyświetlania nie świadczą o jakości materiału, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie liczy się tylko łapka w górę a przy łapce w dół nie ma już licznika
@@jarekkrolik9036 To jest dobre pytanie....
Kiedyś w zamierzchłych czasach w odcinku o diodach była wzmianka o diodach tunelowych i była mowa że może kiedyś będzie o nich cały odcinek, wciąż czekam bo temat jest ciekawy
doczekać się nie można
Już jest
oby film miał większy zasięg niż ta czujka 👍
Uwielbiam Twoje filmy, prosto, na temat wsio wytłumaczone. Masz dar do przekazywania wiedzy.
Długo czekałem na materiał o czujce ruchu. Nigdzie nie omawiali jej tak dokładnie. Dzięki.
Taaak - ja też - mam 29 lat i od kiedy pamiętam zastanawiałem się jak to właściwie działa, przecież ta "głowica" jest mleczna / nieprzezroczysta - jak to może wykrywać ruch?! Teraz już wiem wszystko 😍
Muszę przyznać że jak często używam tych czujek do swoich projektów oświetleniowych, tak nigdy nie "wtopiłem się" tak głęboko w ten temat, mimo że bardzo mnie interesowało jak takie czujniki pracują :)
Jak zobaczyłem ten filmik to od razu kliknąłem bo wiem że tutaj zawsze będzie to wytłumaczone tak, że w razie jakby ktoś mnie o 3 nad ranem obudził i spytał jak taki czujnik pracuje, dostanie z góry dobre i konkretne wytłumaczenie. Naprawdę super że twoje filmiki uczą i naprawdę siedzą w głowie.
Pozdrawiam!
i znowu jestem trochę mądrzejszy. Dzięki za tą garść cennych informacji.
Dobrze objaśnione, dowiedziałam się czegoś nowego :)
Używam czujek do włączania światła w mieszkaniu, nie muszę zapalać i gasić światła... ciężko się przyzwyczaić, że na wyjeździe trzeba to robić :D
Tak przy okazji, soczewki Fresnela stosuje się też w obiektywach, np Nikon ma całe serie obiektywów, gdzie ich zastosowanie w torze optycznym zmniejsza flary. Dzięki za film, mała ale konkretna pigułka wiedzy.
Miałem kiedyś przypadek uszkodzonej czujki ruchu, była to dualna czujka PIR+MW, czyli podczerwień i mikrofale (10.2GHz). Coś się w tej czujce popsuło w taki sposób że paraliżowała działanie wszystkiego co działało w paśmie 2-3 GHz. A diagnozę utrudniało to że była to czujka od alarmu który ma swoje zasilanie, więc nawet wyłączenie przyłącza prądu do mieszkania nie rozwiązywało problemu :)
Panie Krzysztofie- szacunek wielki!!! Dziękujemy!
Jest jeszcze mmwave. Wykorzystuje fale milimetrowe. Działa podobnie jak radar doplera. Plusem mmwave jest to że można schować go za sucha ścianą. Sam tak mam w domu. Można skonfigurować obszary wykrywania. Dystans wykrywania. Czułość. Osobę leżącą na podłodze - w przypadku starszych osób. Minus to flase trigery.
Z chęcią posłucham jeśli będzie o nich filmik.
Soczewki te wykorzystuje też kolej w systemie sygnalizacji. Zapewnia to większą widoczność sygnału świetlnego na większych odległościach, sięgającą niekiedy kilku kilometrów.
Łapka zawsze w pełnej gotowości. 👍 😊
Kolejny świetny materiał - dziękuję!
Te czujki nie działają gdy są umieszczone za szybą. Warto było też o tym wspomnieć. Pozdrawiam serdecznie.
Szyba odcina IR. Widać to na filmikach pokazujących testy przystawek na podczerwień do telefonu, jak Flir.
A mnie zastanawia, czy zwykła folia odbijająca ciepło oszuka taką czujkę?
Ale jaja, nie wiedziałem xD
@@pwolkowicki chyba że jest podwójna z mikrofalami .to już nie
Bardzo ciekawy odcinek dzięki. Ja mam żarówkę z czujnikiem ruchu E27
W środowisku hobbystów od niedawna popularne się robią czujniki człowieka na fale gigahercowe, jak np. gotowy moduł LD2410. Może odcinek o takich? Są o wiele lepsze pod wieloma względami (jak wykrywanie obecności a nie tylko ruchu - nie trzeba machać rękami do ponownej aktywacji dla np. zapalenia światła).
O tym właśnie wspominał autor mówiąc o czujkach mikrofalowych. Tylko nie zawsze jest to porządne rozwiązanie, bo mikrofale przenikają przez wiele materiałów i bywa, że ktoś może ją wyzwolić przez drzwi lub nawet ścianę. W niektórych miejscach stosuje się czujki dualne, czyli PIR + MW
Bardzo fajny materiał. Pozdrawiam z całą rodzinką.
Dziękuję.
Świetny materiał
dzięki za fajny wykład :)
U mnie w domu są czujki ruchu do alarmu, który jeszcze nie miał okazji przydać się, bo dom jednorodzinny nigdy nie znalazł się na celowniku włamywaczy podobnie jak wiele domów jednorodzinnych i bliźniaków w okolicy. Oprócz nich w domu mam jeszcze dwa czujniki ruchu (choć pewnie to jest identyczne urządzenie) służące do włączania oprawek oświetleniowych.
I znów świetny materiał !
Bardzo dziękuję Szanowny
Reduktorze 👍
Super materiał. Dziękuję i pozdrawiam
Fajniejsze od tych na podczerwień są czujki ruchu mikrofalowe. Można je zabudowywać i nie wyłączają oświetlenia dopóki wykrywają ruch. Te wszystkie na podczerwień mimo że przebywa się w zasięgu i tak na moment rozłączają oświetlenie. Przerwa jest sekundowa ale jest.
Często się je rozróżnia tym, że czujki ruchu są mniej wrażliwe na obecność - szczególnie jak ruch jest delikatny. Te bardziej wrażliwe o których piszesz to tzw. czujniki obecności. I w nich też często jest stosowany element PIR.
@RS Uwaga podsuwam pomysł. Zbadaj popularne ostatnio taniutkie czujniki mikrofalowe, całkiem fajna magia.
Bardzo ciekawe.
Pozdrowienia dla autora i kanału który od lat niezmiennie zachwyca :)
Z tymże z czujnikami pir choć też ciekawie o nich posłuchać to warto zaznaczyć że jest to już pieśń przeszłości, od dłuższego już czasu wprost nieporównywalnie lepiej sprawdzają się czujniki radarowe / mikrofalowe :) czujniki pir potrafią jedynie wykrywać ruch, co wyklucza je z zastosowań np sterowania światłem w domu. Czujniki radarowe wykrywają obecność (w tym bezruch), w lepszych wersjach rozpoznając dokładne położenie poszczególnych osób, odróżniając człowieka od zwierzęcia i sterując automatyzacjami w zależności w jakiej strefie domu znajduje się konkretna osoba. Jest to ogromny skok jakości względem starych podczerwonych pir :)
Mistrzu!
Kanał na pewno zyskałby dużo dzięki projektowi budżetowego i wrzechstronnego zasilacza warsztatowego. Mnie się nie przyda, bo zrobiłem już kilka, ale ludzie będą zadowoleni.
Jedna uwaga. Soczewki Fresnela stosuje się też w optyce aparatów fotograficznych, np. w nowoczesnych teleobiektywach Canona.
W 1977 roku miałem kontakt z czujnikami ruchu w wojsku to były słupki na obwodnicy nz na podczerwień Często dawały alarm na wartowni śnieg mgła deszcz Trzeba było szybko na rowerze w sektor alarmowy pisać raport i dzwonić na wartownię Po cichu nieraz wyłączaliśmy cały system Pozdrawiam z Kanady stały oglądacz
To zupełnie inny system . Naprawiałem ten system 1978 i trochę 1979 r . Obwodnica miała 16km . Faktycznie koledzy wyłączali często ,głównie dolne wiązki - pzdr 🇵🇱.
Dzięki
Witam. A może tak odcinek o kontrolerach temperatury? Ja budując piec do opuszczania stali po hartowaniu użyłem sterownika rex c100 i musiałem przekopać cały internet żeby dokładnie dowiedzieć się o co chodzi z takim funkcjami jak. Czas całkowania, czas różniczkowania. Histereza. Proporcjonalność. Na polskim YT jeszcze nikt tego nie wytłumaczył w taki sposób zrozumiały dla każdego.
Może teraz następny odcinek o spawarkach transformatorowych i inwertorowych jak działają itd?
4:45 te soczewki też są używane w semaforach
Co ciekawe pierwotnie zostały wymyślone w celu zmniejszenia kosztów budowy lamp w latarniarch morskich. Był to wówczas przełom w kwestii bepieczeństwa na morzu.
proponuje aby pan zrealizowal film o enkoderach
był
Kurde, a ja czekałem na zagadkę na końcu :D
Taka ciekawostka Chińczycy zrobili nową wersję gdzie cały scalak znajduje się w metalowej obudowie czujnika, wystarczy podać zasilanie i na 3 pinie jest wyjście na tranzystor sterujący. Oczywiście w takim wykonaniu nie ma już żadnej możliwości regulacji takiego czujnika
Takie soczewki są w semaforach kolejowych, tylko tam jest wydzielony punkt gdzie ten efekt nie działa. by z bliska było widać co się świeci.
Bardzo ciekawym "czujnikiem ruchu" jest czujnik obecności człowieka a raczej żywego człowieka no i w związku z tym ma ciekawą historię ten czujnik. Pozdrawiam.
Dziękuję za wyjaśnienie działania czujnika PIR. Proszę o informację co to za utwór użyty pod koniec odcinka?
A co z czujnikami ultradźwiękowymi, będzie coś więcej w tej kwestii bądź w innych typach?
Pozdrawiam ☺️
Dzięki za materiał. Przy okazji mam pytanie - skąd tak duża awaryjność tych czujników? Ja przerobiłem już kilka takich bateryjnych światełek, żadne nie wytrzymało więcej niż 1,5 roku (to już max, niektóre padały po kilku miesiącach ciągłej pracy). Po pewnym czasie zaczynają widzieć "ruch" którego nie ma. W przedpokoju mam teraz nocne LEDy, które podłączyłem do gotowego czujnika na 230V (taki z przekaźnikiem i czujnikiem poziomu oświetlenia). Niestety problem jest taki sam - po około 2 latach czujnik zaczął włączać LEDy losowo, nawet gdy nie było żadnego ruchu. Trochę średnie jak przebudzasz się w nocy, a tam na korytarzu same zapalają się LEDy ;) Potem z każdym miesiącem było gorzej - włączały się coraz częściej i na coraz dłużej. Teraz nie wyłączają się w ogóle. Co jest z tymi czujnikami?
PIRa zamontowałem na lustrze wraz z LEDem cobe ale słabo się sprawdza w planie wymiana na czujkę obecności 😊
Witam. Jest szansa na odcinek o skonstruowaniu własnego testera? Coś podobnego do ATmegi8 lub lepszy.
Zamiast czujki najlepsze są gęsi. Nawet się jeszcze złodziej nie włamie, a one już włączają syreny 😊
9:40 gdzie kupię taką czujkę ruchu?
dzieki za mterial
10:12 czy taka czujka jest typowa do zabezpieczenia busa z zewnątrz?
Czy jest szansa na opis działania czujnika obecności? Np coś w stylu Aqara FP2. O ile w przypadku czujników PIR zasada działania jest zrozumiała to tam nie trzeba się ruszać żeby czujnik nas widział.
👍🏻👍🏻
Takie soczewki fresnela są używane do dziś. Używa się ich w semaforach kolejowych
Może by tak coś o prostowniku rtęciowym ? Pozdrawiam
Ciekawym filmem mogło by być jak zrobić prosty telefon 2 telefonny połączone przewodem
Albo więcej telefonów
👍
A jeszcze sa czujki 2 kanałowe z detekcją mikrofalową by wyeliminowac fauszywe alarmy pidczerwonych wrazliwych na jedynie ruch ciepla.chyba tego zabraklo
Nie mówi się: "proste, pasywne czujniki ruchu zawodzą...", tylko: "emitują dźwięk alarmu"! Czuwaj!
5:20 Ta soczewka nie tyle co klasyczna co płasko-wypukła. Soczewka klasyczna jest soczewką dwuwypukłą. Co ciekawe termometry bezdotykowe też pracują z elementem PIR.
11:16 na zdrowie
Kiedys chcialem zrobic w oparciu o ten układ optyczny mechaniczna termowizje.Skoro jest tam para w przeciw fazie to chyba nie zadziałałoby
:\
Czy dobrze rozumiem ze dane z takiego czujnika da sie konwertować aby zobrazować?
@@lookash5791 Nie robiłem eksperymentów jaki sygnał otrzymałbym z tego czyjnika. Reszta wydaje sie prosta,te same lustra co do analizy obrazu i te same do jego rysowania - odpada synchronizacja,pozostaje ogniskowanie (soczewki ge sa drogie) i kwestia sygnału z tego czujnika.
Kiedyś słyszałem o takich pomysłach i od dawna mnie to zastanawia. Kiedy mam okazję to podpytam.
Mysle ze temat ciekawy.
Wcześniej od radarów były lampowe fotokomórki montowane do automatycznego otwierania drzwi w amerykańskich hotelach.
Jaką czujkę trzeba założyć, żeby zapalała swiatlo przy otwieraniu bramy garażowej? PIR odpada, myślałem, że mikrofalowa będzie dobra ale ona też nie reaguje na ruch bramy, uruchamia się dopiero jak zobaczy człowieka.
Gdy światło ma się zapalać przy otwieraniu bramy, to wystarczy jakaś krańcówka :)
Jak działą czujniki stosowane w drzwiach rozsuwanych? Czujnik jest czarny i nie zawiera soczewek.
To są czujki mikrofalowe wykorzystujące efekt dopplerowski.
A kijowo działa, kupiłem sobie pasek ledowy na akumulator z czujką i jak jest w szafie to wykrywa ruch nawet przez najmniejszą szparę, żeby ciągle tego nie ładować to muszę toto ciągle wyłączać
Jeżeli czujka ruchu, wykrywa ruch, to chyba znaczy że dobrze działa. Kijowy był raczej projekt lub wykonanie.
@@The123Adrian ale wiesz że to był żart?
I tak bardzo fajnie działa ale jest zbyt czuła, albo ciągnie bardzo dużo prądu w trybie statycznym
@@BSOE3058można zrobić ograniczenie prądowe rezystorem
pewnie działa dobrze, wykrywając ruch. musisz jedynie zmienić szafę, na model bez szpar i dziur...
Czy jest możliwe , że czujka ruchu PIR będzie się uszkadzała, jeżeli w polu jej widzenia znajduje się stanowisko spawalnicze ?
Oczywiście
Taktyczny komentarz 😂😂
#252
U mnie czujnik ruchu włącza światło, gdy "widzi" falujące ciepłe powietrze z kaloryfera.
RS KICHACZ
Napiszę głupi komentarz:
pierwszy!
1 sekundę temu
Brak wyświetleń
Brak komentarzy
Brak polubień
Pierwszy
dc
Ja sie nie czepiam ale niechlujnie narysiwałeś tą piłe a przecież chodzi o skupienia fal wiec muszą być idealnie pergect zeby skupić światło pod danym kątem
Czepiasz się.
może odcinek o wibratorach? XD
Szkło nie przepuszcza promieniowania podczerwonego dlatego nie może być stosowany w soczewkach czujników... Pomijając drogie szkła specjalistyczne
Nic nie rozumiem
z szacunkiem, panie.. uczysz nas, jak należy czytać nazwisko "Fresnel" przez połowę czasu. zdecyduj się na określenie płci urządzenia- czy jest to "czujnik", czy też "czujka"?, i od czego to zależy...😅
Jest łapka - odcinek się spodobał / jak zawsze _---Ale nadal nie wiem jak wyeliminować fałszywe * gałęzie , krzewy, liscie . przez co nie mogę stosować czujnika na zewnątrz - koncepcyjnie . Kupiłem ostatnio ( ...........skie żarówki ledowe na : 230 V , ale mają tak czułe czujki , że jeszcze bardziej , nie są przydatne. Mam potrzebę zastosowania takich czujników - które by wykrywały ISTOTY żywe i ,,,,,,,,, samochody . Oczywiście w rozsądnej cenie 🤗
Może następny film o czujnikach deszczu w samochodach ? 😊
Dobra podpowiadam experyment rozwiescie na ramie przescieradlo i się za nim schowajcie i idziesz napisz proszę efekty . Pozdrawiam
Ciekawe radarowe
Nie nie nie. Nie zgadzam się na żadną nową muzyczke😠
Świetny materiał
Dzięki
👍👍