Kryzys samotności, porażka Brexitu i Polaków zwrot w prawo.
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Dołącz do społeczności ponad TYSIĄCA (!) Patronów podcastu Dwie Lewe Ręce, który prowadzą Marcin Giełzak i Jakub Dymek. Wspieraj treści, które lubisz i miej wpływ na ich kształt: 👉 patronite.pl/dlr
Pamiętajcie też o tym, aby subskrybować nasze treści, tak aby nie ominął Was żaden nowy odcinek! 🔔 Zasubskrybuj: @dwielewerece
Zapoznaj się też z ofertą sklepu, gdzie autorskie kreacje w stylu DLR: 🛒 patronite-skle...
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Samotność, indywidualizm, odosobnienie, egoizm, wyobcowanie... to właśnie wokół tych słów krąży nasza dzisiejsza dyskusja. Zaczynamy od omówienia "Antyspołecznego stulecia", głośnego eseju Dereka Thompsona, w którym autor przekonuje, że "dobrowolna samotność jest najważniejszym zjawiskiem XXI wieku". I rzeczywiście: statystyki dotyczące czasu, jaki spędzamy z dala od innych, z ekranem smartfona albo telewizora za towarzystwo, przynoszą zatrważający obraz. Nawet pozornie optymistycznym trendom - jak melejącej konsumpcji alkoholu wśród młodszych generacji - towarzyszy wzrost fobii społecznych i cyfrowych uzależnień. Dlaczego tak jest i jakie społeczne oraz rynkowe mechanizmy wpychają dziś ludzi w sile wieku w samotność i antyspołeczny indywidualizm? O tym w pierwszej części programu.
Także w Polsce widzimy kolejną fazę "zwrotu egoistycznego". Nakręca się pętla nieufności wobec innych, obaw i pogardy do tych, którzy rzekomo "żyją za nasze" i głębokiej niechęci do publicznych instytucji. Dlaczego jednak Polacy wracają do podobnych schematów zachowań i trwożą się o to, że ktoś zabierze im dobrobyt, w sytuacji w której w zdecydowanej większośći twierdzą że powodzi im się dobrze, płace realne rosną, a bezrobocie jest rekordowo niskie? Wspólnie szukamy odpowiedzi i przedstawiamy nasze interpretacje.
Wreszcie, skoro o samotności z wyboru mowa - zaglądamy do Wielkiej Brytanii i po pięciu lat od sformalizowania Brexitu pytamy: "Jak tam SOMSIEDZIE?"
LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:
🔴 Jakub Dymek, "Zwrot egoistyczny" 2023, [dymek.substack...]
🔴 prof. Barbara Pasamonik: Migranci Polacy, migranci, wspólne pastwisko i szowinizm socjalny, 2023 [dymek.substack...]
🔴 Rafał Kalukin, Marcin Duma: Sondaż Prezydencki POLITYKI i IBRiS www.polityka.p...]
Na okładce wykorzystano grafikę "Samotność" Hansa Thomy, ze zbiorów cyfrowych Muzeum Narodowego w Warszawie. Domena publiczna.
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
☚ Facebook: / dwielewe
☚ Twitter: / 2lewerece
☚ Instagram: / dwielewerece_podcast
Wszystkie teksty Jakuba: ✍ dymek.substack.com
Jesteśmy też na platformach:
🟢 Spotify: podcasters.spo...
🍎 Apple Podcasts: podcasts.apple...
Nowa książka Marcina "Wieczna lewica": 📚 patronite-skle...
Rozmowa o samotności - jedna z najlepszych odkąd was śledzę, a śledzę was od blisko roku.
Samotni mężczyźni na prowincji (małe miasteczka i obszary wiejskie) w Polsce to jeden z głównych a jednocześnie przemilczanych problemów naszego kraju.
rodzice im obiecali gospodarstwo to zostali. Córki nie miały nic do stracenia to poszły w dal
@karynthia no tak, każdy wieśniak przecież marzy o robocie od rana do wieczora w polu 😅
@karynthiamężczyźni ze wsi i małych miasteczek nie mają szans na rozwój mają być tępym narzędziem „Syn przejmie ziemię i będzie ją obrabiał i koniec nie ma tematu“ a córcia niech jedzie w świat się uczyć i poznawać życie.
A kto na wsi teraz uprawia ziemię?
Kurwa ja w mieście wojewódzkim ale muszę przyznać że trochę na własne życzenie
jak to jest że "problemem" jest niepracujacy imigrant pobierający zasiłek, a nie widzimy że para posłów pobiera dwa dodatki mieszkaniowe na wspólne mieszkanie to spoko bo prawa nie złamali...??
Nie do końca rozumiem ten argument za tym, że państwo drukujące ileś tam miliardów zł nikomu nie zabiera. Przecież to właśnie tak działa, że zabiera nam wszystkim obniżając wartość pieniądza i podnosząc inflację. Ktoś może zaraz wyskoczy z wyjaśnieniem, że inflacja to nie tylko dodruk pieniądza, to prawda, ale dalej jest jednym z najważniejszym czynników. Nie jestem przeciwnikiem dodruku, bo to bardziej kwestia tego jak dobrze się te pieniądze wyda, natomiast twierdzenie, że państwo o tak sobie może wyczarować pieniądze jest na takim samym poziomie co te teksty, że "państwo nic nie ma i tylko nam zabiera", po prostu przesadzanie w drugą stronę.
Jestem dopiero po 40 minutach ale bardzo podoba mi się że poruszacie ten temat samotności i lęku (oraz cynizmu), widze to po sobie ale także po swoich rówieśnikach nawet tych bardziej asertywnych że jak gdzies wychodzimy to kalkulują jak dobrze wypaść i boją się żeby nie zepsuć jakichś interakcji z innymi, mam wrażenie że starsze pokolenie kompletnie tego nie dostrzega
Mówię jako licealista
@@prokrastynacya no powiem ci jako dawny licealista że czasy bez neta i komurek były bardzo fajne...przygody na dowrze były bardzo fajne dla nas...pamiętam to.
Ahhhh widzę przypinkę naszą i od razu serce rośnie ❤️
Swietny odcinek dziękuję bardzo
Jestem i byłem bardzo samotnym człowiekiem. Nie poruszyliście chyba kwestii związanej z rozwodami, półsieroctwem, wynikającym z tego pewnego rodzaju kryzysem tożsamości czy coś. Pozdrawiam wszystkich samotnych, trzymajta się tam!
Z tym bezrobociem to bym nie był tak pozytywny jak Pan Dymek. Młode osoby mają problem ze znalezieniem pracy, na jedno stanowisko przypada wielu kandydatów, ciężko samemu się utrzymać w dużym mieście jednocześnie studiując jednocześnie nie mając pomocy materialnej na przykład od rodziców.
Pracy jest dużo ale głównie w januszexach. Nie bez powodu firmy lobbują za importem imigrantów, im jest potrzebna tania siła robocza. Jeśli chce się byle jaką pracę to znajdzie się z dnia na dzień.
Arpopos części o zastępowaniu sobie czasu dopaminką z mediów społecznościowcyh.
Jak byłem po uszy zauroczony i spędzałem mnóstwo czasu z pewną dzeiwczyną to moja aktywność w sieci była znikoma, nie wiedziałem praktycznie co się dzieje, a potem no cóż.
Próbowałem nawet od jakiegoś czasu kogoś poszukać, ale sobie na pewnym etapie odpuściłem przez to jak to wszystko wygląda i wyłączyłem się z maszyn kapitalizujących bezpośredno romatnyczną samotność i bardziej się próbuje przekonać do rzucenia się w rzeczywistość.
Uważam że w Polsce ta epidemia samotności wybuchła wraz z upowszechnieniem się internetu w latach 2000-2005 a smartfony to był tylko dopał do tego.
Ja już jestem samotny od ponad 5 lat. Próbuję to zmienić, ale się nie udaje. Dziękuję za wasze podcasty.
Po prostu wyjdź do ludzi...
@Webstee-l3h czemu się nie udaje?
Zapraszamy do klubów DLR 😊
@@AnonBożyTe Dokładnie, niech wyjdzie postać na jakimś placu i problem sam się rozwiąże.
@@Seeydarth Czujesz, że nigdzie nie przynależysz. Nawet jak masz sporo interakcji to wszystkie są powierzchowne. Ludzie się wszędzie spieszą nikt nie ma czasu. A na końcu wiesz, że sam też jesteś winien i nie zachowujesz się lepiej niż inni. Kobietom ciężko dogodzić, nie wykazują minimum starań, wszystko musisz umieć robić i to dobrze.
Po pierwszej części moja depresja dostała depresji
Świetny przykład cynizmu i śmiania się z samego siebie 😅
Jeżeli ktoś mówi że są w Polsce ludzie, którzy nie płacą podatków, to znaczy, że nic nie wie o podatkach.
Totalnie nie mam waszysz poglądów ale fajnie Was się slucha. Cudowne zycie w przeswiadczeniem ze ktos mi pomoze 😂😂😂
*Cudowne życie z przeświadczeniem że należy pomagać. Poprawiłam.
Nie byłem nigdy jakimś super podrywaczem, ale miałem w życiu kilka partnerek. Dziś już nie chce, po tym co z nimi przeszedłem, wolę być sam.
Bardziej mi brakuje przyjaźni niż związku. I ma to związek z pracą. Przed pandemią moja praca polegała na jeżdżeniu po klientach po świecie, gdzie spędzałem czas na projektach. Poznawałem ludzi, mam na świecie z tamtych czasów wciąż kontakty. Po pandemii moja branża zmieniła się o 180 stopni, klienci zobaczyli ze nie potrzebują mnie na miejscu, więc pracujemy w 99% z domu. I tak od 5 lat.
ten niepopularny red pill to jedno ale trzeba zaczac o tym glosno mowic, dzisiejsze kobiety nie sa zdolne do bycia w zwiazkach. Narcyzm i oczekiwania ktory im sie wpaja w social mediach jest dla mezczyzn nie do zniesienia. Jeszcze kilka lat temu robienie sobie selfie bylo postrzegane jako narcystyczna osoba dzisiaj to norma. Media spolecznosciowe ryja banie mlodym dziewczynom tak jak porno mlodym chlopakom.
Ja słucham Waszych podkastów min. Też żeby nie czuć się samotnym. Mam wrażenie że siedzę tam z Wami i jestem rozmówcą. Poza tym chodzę na capoeira i to jest mega fajne. Ale żyje sam. Statnio nawet zacząłem rozmawiać z roślinami.
Mam 38 lat. Niestety podchodzę do uczuć, relacji, miłości serio i naprawdę i to jest problem bo ludzi nie chcą prawdziwych i głębokich relacji albo jak już ona jest to bardzo boli kiedy się ona skończy lub zawiedzie.
@@wojciechsnochtrochę biadolenie
Unikałbym czegoś takiego
Szczególnie to o głębokich relacjach
“Mi jest źle bo świat jest zły”
Bardzo niepraktyczny mindset
Samotność to nie tylko problem tego ze nie wiesz jak gadac z gościem z gazowni, ale problem... Biedy. Nie kazdy dostaje mieszkanie po babci, a jak ma rodzeństwo to nie moE liczyć na wiele po rodzicac. co zmusza wileu samotnych ludzi w przyszłości na życie w marnych warunkach. Po prostu w dwójkę zyje sie łatwiej.
Dawajcie tu prof. Matczaka, chciałbym zobaczyć prawdziwy wywiad z "mięchem" a nie takie lizanie się po jajcach.
Wydaje mi się, że jeśli ktoś dobrze zarabia i żyje sam, i ma na wszystkie swoje potrzeby, może żyć po swojemu, to po przyzwyczajeniu się do takich warunkach życia zmiana sposobu życia na życie z kimś jest mało atrakcyjna. I oczywiście jest to problem społeczny. Kiedyś pewnie dzietność była większa bo ludzie nawet nie rozważali samotnego życia bo to by oznaczało dla ogromnej większości katastrofę i życie na skraju nędzy, więc istniał taki niepisany pakt między kobietami i mężczyznami, w którym do dostatniego życia prowadziło wspólne życie.
41:20 Większość ludzi jest samotna bo po prostu jest nie atrakcyjna dla innych ludzi. I nie mówię tu tylko o relacjach romantycznych chociaż to też. Jak ktoś nie ma aparycji, przebojowości, znajomości, dziedzictwa kulturowego i finansów do ciekawego życia to nikt tak naprawdę nie potrzebuje takiej osoby.
Więc... nie wiem czy tak mogli by spędzić to inaczej.
Zgadzam się z tym, że epidemia samotności to jest zjawisko które ma z pewnością swoje negatywne konsekwencje. Parę przykładów, które podaliście w podkascie mógłbym niemalże 1:1 przełożyć na swoje życie. Według definicji samotności jaką zarysowaliście można byłoby mnie nazwać osobą samotną. Jednak nie czuję z tego powodu źle. Dobrze żyje mi się tak jak żyje obecnie i mi to nie przeszkadza. Nie mam zbyt dużo powodów, aby wychodzić spotykać się z innymi ludźmi. Nie mam motywacji, żeby robić cokolwiek, zarówno rzeczy które mogę robić w domu jak i tych które musiałbym robić poza domem. Być może to byłby dobry powód, aby wyjść do ludzi i znaleźć tą motywację np. poprzez znalezienie sobie dziewczyny, ale myślenie o poszukiwaniu innego człowieka w celu zaspokojenia własnych potrzeb jest strasznie cyniczne i moim zdaniem nie powinno się tak odbywać (tak jestem wielkim przeciwnikiem portali randkowych). Nie można mnie też nazwać egoistą, czy indywidualistą ponieważ jeśli ktokolwiek przyszedłby do mnie z jakimś problemem starałbym się jak najlepiej potrafię, aby ten problem rozwiązać. Krótko mówiąc według waszej definicji jestem samotny, lecz absolutnie nie mam najmniejszego powodu, żeby to zmieniać. Nie dość, że nie mam powodu to jeszcze nie mam chęci i może to właśnie jest główny problem.
Zastanawiam się tylko dlaczego w swoich analizach kolega Dymek zawsze utożsamia takie rzeczy jak pizza w Neapolu, czy wyjazd na Bali z klasą wyższą. Przecież wielu z nas robiło to na studiach jako biedni studenci, a i bez plecaka i autostopu taka przyjemność kosztuje mniej więcej 1/3 metra kwadratowego mieszkania w Warszawie. To jeżeli student i prekariacik lecący na pizzę do Neapolu za 400 zł w dwie strony to klasa wyższa, to kim jest w takim razie ta "biedna" emerytka co dostała kiedyś od państwa, a teraz ma na własność mieszkanie warte 120 wyjazdów na Bali. Kto tu jest biedny a kto bogaty?
dlaczego teraz wszyscy latają na Bali? pytam na serio. Pominę już fakt, że spora część z nich pewnie płacze jednocześnie nad klimatem...
do Neapolu jeszcze się idzie stopem dostać, ale na Bali?? Fantasta z ciebie, kogo na to stać?
@@just_ppe ja akurat nigdy nie byłem, bo aż tak mnie nie kusiło. Ale Bali jest dość ładne i dość niedrogie. Stało się mekką ruskich i w drugiej kolejności europejczyków o zacięciu mistyczno-duchowym.
BTW nie lubię hejtu na podróże i gloryfikowania robotnika dojeżdżającego do pracy dieslem i kupującego przemysłowe mięso i plastikowe zabawki. Emisja jest emisja bez względu na źródło.
Dziwnie definiujesz biednego studenta - byłam biedną studentką i nie latałam w weekendy na pizzę do Neapolu, bo musiałam w tym czasie pracować w polskiej pizzerii żeby zarobić na przeżycie. Ale jeśli chodzi o sedno to rzeczywiście zamożność i poziom konsumpcji to dwie różne rzeczy - właśnie to jest denerwujące że często zarzuca się młodemu pokoleniu że ma dobrze bo ma smartfony, pełne półki w sklepach i może sobie latać na drugi koniec świata. Co z tego skoro nie mają mieszkania, poczucia bezpieczeństwa jeśli chodzi o pracę oraz oszczędności.
@ no zależy od stylu życia, zarabiając 10 000 zł na parę da się żyć w podróży cały rok, co wiem z autopsji bo przetestowałem na kilku kontynentach. Ludziom się tylko wydaje, że podróże są drogie.
Dziękuję Marcinowi za podsumowanie mojej pracy! (29:50) 🤣🤣🤣 Wyjeżdzam w Bieszczady! 🏕🏞
Panowie, gdzie są odcinki w studio? Na szybko wymyśliłem paru potencjalnych gości, których można byłoby zaprosić i przeprowadzić wywiad:
Marcin Duma, dr Jacek Sokołowski o obecnej kampanii i polskiej polityce
Janina Petelczyc np. o ostatnim raporcie ZUS
Patrycja Tepper, czy osoby z OSW do pogadania o AfD i zbliżających się wyborach
Andrew Michta (chociaż z nim ciężej, bo rzadko w Polsce bywa, ale można zdalnie) o ostatnich decyzjach Trumpa i relacjach polsko-amerykańskich
Marek Stefan z Układu Sił o geopolityce, tym bardziej, że to są zawsze jedne z najpopularniejszych odcinków
Marcin Kuśmierczyk z Polityki Zagranicznej o przyszłości Polski w UE
A może debata o długu publicznym i regułach fiskalnych z Michałem Możdżeniem i Sławomirem Dudkiem?
Ignacy Morawski, czy Piotr Arak do pogadania o naszej gospodarce i nowym modelu gospodarczym?
Jak w pracy ludzie spędzają po 8h z ludźmi, potem mąja jakas tam rodzinę, to kto o zdrowych zmysłach jeszcze przyjaciół szuka...
Kurwa kiedyś to było jak ludzie do pracy chodzili
Ponoć nawet seks uprawialiście tego trochę zazdroszczę nawet
@@junesuprisewciaz sporo osób musi chodzić do roboty
Czekam na kolejne "dlatego, bo..." od red. Marcina.
chyba już bardziej na prawo to Polacy być nie mogą
Najbardziej to mi szkoda tych biednych ludzi z Warszaffki , korpoludków, którzy są bardzo samotni w tłumie ludzi. Jeśli już mają jakieś relacje to powierzchowne np. przelotny seks w kiblu na Nowym Świecie.
Dajcie już spokój z tym biciem piany o "klasie średniej". To raczej klasa podstawowa. A jak im będzie naprawdę źle to wrócą na wiochę i znowu zaczną hodować świnie. Chłopaki nie płaczcie.
2:22:02 Panie Giełzak. Ja przepraszam ale 51 stan to Polska ma zarezerwowany. Uk to moze co najwyżej być 54 po Canadzie i Grenlandii.
jakub gada tak jakby nigdy go falszywie nie oskarzyli o walt... prawo w polsce potrafi kazdego chlopa uwalic jak sie babie niespodoba - czego jakub jest korronym przykladem
czemu Marcin brzmi czasami jak skryba z Asterixa i Obelixa 😭
Samotność, cóż po ludziach...
👍
I jaki Panowie z tego wniosek?
Łapki precz od innych kultur i cywilizacji. Walcem nie przejeżdżać tą "demokracją " zachodnią i tą "wyższą " i "specjaną cywilizacją zachodnią" po świecie.
Zwolennicy misjonowania "demokracją " , prawami kobiet i różnymi takowymi "wyższymi "
wartościami zachodnimi niechże pozostaną we własnym sosie.
Bowiem świat nie zachodni ma się całkiem dobrze.
jestem incelem
Dobrze
Źle
Ale te brodato-wąsate chłopaki są oczytane. Wbiło mnie w fotel bo nie wiedziałem że ktoś czyta takie rzeczy.
Nie wiem czy Panowie są realnie na bieżąco z postępem AI w kontekście generowania realistycznych zdjęć i filmów ale to nie jest przyszłość - to już się dzieje.
Jak ktoś ma mocną kartę graficzną to może w ciągu dwóch dni za darmo pobrać zdjęcia z social mediów i stworzyć nakładki na model żeby następnie tworzyć realistyczne (naprawdę realistyczne), intymne (choć to mało powiedziane) zdjęcia i filmy (póki co krótkie) w nieskończoność. A nawet jak nie ma własnych mocy obliczeniowych to koszt wynajęcia jest mniejszy niż dobrej kolacji dla dwóch osób.
Nie ukrywam, że mnie osobiście to lekko przeraża.
Ja osobiście czekam na jakiś łatwiejszy dostęp do tego bo tyle się o tym gada a jak co do czego to żadna strona nie działa
@junesuprise jest to banalnie proste i zapewniam, że istnieją strony, które działają, jednak wolałbym nie tłumaczyć bo nie znam zamiarów.
@@wittywolknie no ja jako osoba wrażliwa społecznie zawsze za zboczeńcami
Imagine bycie gnojonym w szkole, jakieś bananowe koleżanki z klasy do których wzdychasz - nie ma szans że wezmą cię na poważne (tutaj można wejść w temat szkodliwości szkół koedukacyjnych które zaniżają samoocenę chłopakom bo dziewczyny z ich klasy zawsze będą wolały kogoś starszego a nie ich ale to inna historia). Jesteś samotny płaczesz w poduszkę a jak chcesz zwalić pod AI zdjęcie koleżanki gdzieś tam w rogu pokoju to okazuje się jesteś kurwa katem najgorszym a tamta dziewczyna żyjąca w bajce Disneya ofiarą
(Nie ma nic osobistego w powyższym komentarzu)
Ja tam nie czuje sie samotny. Przyjaźnię się z Johnny Walkerem, Jackiem Danielsem oraz Kapitanem Morganem.😂
Byle nie za często bracie
1:16:42 a o inflacji i podniesieniu stóp procentowych pamiętacie jeszcze czy cii bo o tym niewarto wspominać? Zabrano wszystkim a najbardziej odczuli to najbiedniejsi.
No tak każdy kto siedzi w crypto siedzi w domu 24/7 i nie ma znajomych xD na pewno też korzysta z chataGPT zamiast rozmawiać ze znajomymi :D dawaj Marcin, daj jeszcze kilka stereotypów o branży remote job :) bo przecież ludzie pracujący fizycznie mają z pewnością bardzo bogate życie towarzyskie
to nie widziałeś, że kupno 0,1 ethereum wypisuje cię z kręgu lewaków i subskrybuje kanały Andrew Tate'a i Philla Koniecznego, które stają się twoim nowym kompasem moralnym?
Tak niestety jest.
Pracując fizycznie automatycznie masz kontakt z ludźmi i takie są fakty. Nawet jeśli jesteś jakimś piwniczakiem. to czy chcesz czy nie, będziesz regularnie spotykał się z ludźmi pracując na budowie czy magazynie. Nic nie stwarza takich możliwości jeśli chodzi o samotność jak praca zdalna, nie dość, że ze współpracownikami często nie trzeba się widzieć, bo często spotkania są bez kamerki, to nawet po bułki nie trzeba wychodzić, bo jedzenie dowiozą.
Praca zdalna szkodzi bardzo wielu osobom
@@junesuprise jednym szkodzi drugim odmienia życie na lepsze
fiu fiu znowu redaktor dymek przynosi coś o czym już na kanał zero materiał nagrał
a niech przynosi, na zdrowie
Cieszy mnie to niezmiernie, gdyż Kanału Zero oglądać nie zamierzam ;)
Dzisiaj próbowałem podejść do red. Jakuba na Zerku, ale sztuczność montażu a la Wiadomości i niestety również samego redaktora tak odmienna od formatu DLR, do którego przywykłem mocno odrzuca.
Część pierwsza i już mam zgrzyt. Zbyt płytkie spojrzenie na jakże ważny i trudny temat. A jeszcze ten tekst o iPhonie, że 2006 rok etc - tak jakby od kilku lat nie było smartfonów z symbianem, które nawet w premierę iPhone oferowały więcej funkcji. Technologia i jej wpływ, jest zaledwie konsekwencją zmian które od lat następowały - wręcz wychodziły im naprzeciw.
A przyczyn było dużo i o żadnej tak naprawę panowie nie wspomnieli (a nie, przepraszam - Pan Giełzak wspomniał o jednym z nich - czyli o kulcie sukcesu). Toksyczna męskość, brak wsparcia rodzin, coraz większa emancypacja, nierealne wzory postępowań - to zaledwie kilka z przyczyn. A nie pierdoły (przepraszam za to stwierdzenie) o których panowie wspominają.
Czyżby DLR usuwał komentarze?
UA-cam często automatycznie usuwa, szczególnie komentarze z linkami albo poszczególnymi słowami
Państwo nie ma swoich pieniędzy.
Bo Jacek tak powiedział
***
Hm dlaczego nie nagrywacie już w swoim nowym studiu? Jakieś problemy? Ostatni materiał w studiu był nagrany 16 grudnia.. to już prawie dwa miesiące. Były duże zapowiedzi, a w tym roku dostrzegam jakby spadek jakości i intensywności, do tego totalny brak gości. Czy to jest ta nowa jakość, którą obiecaliście na Patronie?
Jestem zawiedziony.
nowe studio jest dla premierów i kandydatów na prezydenta, a dla pana Areczka jest podświetlona na czerwono monstera 😁
Dziękuje Panowie za kolejny świetny podcast zmuszający mnie do myślenia ;)
Jak zwykle macie moją łapkę w górę! Mam pytanie: w wypowiedziach dzisiejszych oburzaliscie sie lekko na wpisy czy to wiadomosci na messenerze krytykujące waszą postawę wobec otrzymywania 800+ przez migrantów "niepracujących". O czym mowiliscie w jednym z poprzednich odcinków. Choć osobiście na tu i teraz zgadam się z Panami to mam wrażenie, że ludzie w Polsce mogą mieć takie poczucie (moze nawet swego rodzaju lęk), że połączenie państwa dobrobytu (socjal, dodatki, zapomogi, wspaniala publiczna sluzba zdrowia, szkolnictwo darmowe itd. itp) doprowadzi do problemu niekontrolowanej migracji do naszego kraju i problemow z tym związanych które obserwujemy w krajach zachodu. Tj, niekotrolowany juz w pewnej skali brak asymilacji, terroryzm, wzrost przestępczości, bezrobocie "pasożytnicze" z wyboru nie z przymusu (socjal wystarczający na tyle by pracą nie brudzić sobie rąk). Czy tego rodzaju zagrożenia jesteśmy w stanie eliminować? Czy istnieją przyklady państw które radzą sobie z tym? Czy odpowiedzią na to jest poprostu polityka migracyjna i nie wpuszczanie nikogo?
Chcesz mieć państwo dobrobytu i opieki społecznej, kontroluj granicę i migrację. Nic na to nie poradzisz. Panowie Dymek i Giełzak czasami bardziej bornią socjalizmu, niż zdrowego rozsądku.
System duński. Mają duży socjal i państwo dobrobytu, a z migrantami nie ma problemów jak w innych krajach europy zachodniej
Lubie słuchać tych audycji, wiele można sie dowiedzieć, jednak chlopaki najpierw mówią ze sa za wolnością slowa a pozniej jarają sie panią Biejat, troche beka😅
eeeeee
@@dwielewereceGiełzak w życiu by tak nie napisał to musisz być ty Smallsmoke
Lubie ich bo rozumieja prawakow. To takie niespotykane. Proste, podstawowe.
Lewak ktory nie rozumie prawaka, jest na na nizszym etapie rozwoju niz ten prawak.
myślę że ludzie którzy nie czerpią przyjemności z relacji z ludźmi (z powodu uwarunkowań neurologicznych czy pierwszych doświadczeń społecznych, czyli rodzinnych) zawsze istnieli, tylko że kiedyś była chora presja by założyć rodzinę, choćbyście wszyscy w niej mieli cierpieć. A co do uwarunkowań neurologicznych, choroby ze spektrum autyzmu korelują ze starszym wiekiem ojca, a ojcowie są coraz starsi, więc dosłownie % ludzi na spektrum może rosnąć globalnie
No ty chyba jesteś na spektrum jeśli serio tak myślisz
Wracaj do kalkulatora
Dla mnie ten podkast to najlepszy przykład na to że lewica błyszczy rozwiązując problemy które spowodowała. Oczywiście winny jest iPhone, a nie ideolo pompowane od umownego "końca historii" szerokim korytem propagandy.
Nie myl neoliberalizmu z lewicą
Szanujmy się, przez sformułowanie iPhone w kontekście tej dyskusji mało kto będzie myślał typowo o urządzeniu tylko właśnie to co przez ten telefon do ciebie trafia.
@@MrScorpion888xpewnie, iPhone czyli nowe media społecznościowe = skuteczniejsza propaganda przy użyciu algorytmów. W tych mediach od powstania do 2025r. prawica była cenzurowana i tłumiona. Trudno na nich zwalać odpowiedzialność, bo nie mieli wiele do powiedzenia. Mogli tylko "szeptać".
@@SzalonyKucharzliberalna lewica. Wspólnicy. (To że lewica będzie "sześćdziesiątką" w ukladzie i pierwsza zacznie się wybielać kosztem libków jest dodatkowym smaczkiem)