Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Czy wymiar czasu pracy kierowcy = maksymalny czas pracy kierowcy?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лип 2024
  • 0:21 Maksymalny czas pracy kierowcy
    1:55 Godziny nadliczbowe w transporcie
    7:15 Czas wolny za nadgodziny w transporcie
    8:29 Nadgodziny średniotygodniowe w transporcie
    Godziny nadliczbowe w rejestrze
    Przepisy dotyczące godzin nadliczbowych również w 2024 r. nie uległy zmianie. Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców - nadliczbowe - są to godziny ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad dobowy przedłużony wymiar czasu pracy.
    Z reguły w 2024 r. kierowca nie może mieć na swoim koncie więcej godzin nadliczbowych niż 260 h. Niemniej - pracodawca może w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy ustalić inną liczbę godzin nadliczbowych, natomiast nie może ona wynieść więcej niż 8 h przypadających na każdy tydzień pracy w miesiącu - tj. 52. Wobec tego - maksymalna liczba nadgodzin, którą przewoźnik może określić, nie może przekroczyć 416 h.
    To, co podkreśla nasz ekspert - Maciej Kabaciński - w zasadę tę nie wpisują się tygodnie, kiedy kierowca przebywa na urlopie. Zatem, jeśli kierowca w ciągu roku weźmie 3 tygodnie urlopu, wówczas, by obliczyć maksymalną liczbę nadgodzin mnożymy 49 tygodni przez liczbę 8 h. Zgodnie z tą regułą - nasz kierowca w ciągu całego 2024 r. będzie mógł odbyć maksymalnie 392 h nadliczbowe.
    Rozliczenie nadgodzin
    A skoro już wiemy, ile godzin nadliczbowych maksymalnie może przepracować kierowca w 2024 r., zwróćmy szczególną uwagę na ich rozliczenie. Dlaczego? Ponieważ za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz standardowego wynagrodzenia, kierowcy przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, jeśli odbywają się one w nocy, w niedzielę lub święta, które nie są dla pracownika dniami pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto. Natomiast mniejszy dodatek - w wysokości 50% wynagrodzenia należy się za nadgodziny pracownika, które zostały wypracowane w dni powszednie.
    Kierowca też na własny wniosek może „odebrać” godziny nadliczbowe na czas wolny - w stosunku 1:1. Czyli za każdą godzinę nadliczbową kierowca może otrzymać 1 godzinę wolnego, ale wyłącznie w sytuacji, w której złoży odpowiedni wniosek. Istnieje także możliwość „oddania” pracownikowi nadgodzin bez wniosku złożonego przez zainteresowanego, ale wówczas stosunek odbioru musi wynosić 1:1,5 na korzyść kierowcy.
    Istnieją także nadgodziny średniotygodniowe. Aby zweryfikować, czy z takimi nadgodzinami mamy do czynienia trzeba policzyć:
    Czas pracy - godz. nadliczbowe - wymiar czasu pracy = nadgodziny średniotygodniowe
    Za nadgodziny średniotygodniowe również przysługuje kierowcy dodatek. Wysokość dodatku stanowi 100% wynagrodzenia za każdą godzinę nadliczbową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
    Chcesz wiedzieć więcej?
    Kup pełne nagranie z webinaru:
    www.akademiacz...
    #czaspracykierowców #akademiaczasupracy #transport #4Trans
    Sklep ➡ sklep.install....
    Więcej informacji o firmie ➡ www.install.pl​
    Facebook ➡ / akademiaczasupracy
    Instagram ➡ / akademiaczasupracy
    Akademia czasu pracy ➡ www.akademiacz...
    Jesteś zainteresowany bezpłatną prezentacją naszych systemów?
    Zapraszamy do kontaktu!
    ☎ Maciej Kabaciński - 602 125 917 i możesz postawić mi kawę: buycoffee.to/m...
    📧 e-mail: biuro@grupainstall.pl

КОМЕНТАРІ • 3

  • @guramidwuplamy9523
    @guramidwuplamy9523 14 днів тому +1

    Kolejny film gdzie kolejny ekspert ma odmienne zdanie....
    A szkoda, że sie gubimy w tym gąszczu interpretacji...
    Podaje Pan, ze nie wliczane są żadne przerwy do czasu pracy kierowcy, a wielu innych ekspertów wlicza pierwsze 15min przerwy do czasu pracy kierowcy.
    Eeeechhh
    P.S.
    Żebym był dobrze zrozumiany: nie twierdzę, że nie mówi Pan tak jak jest, tylko ubolewam, że jest wiele różnych interpretacji ekspertów, a zwykli zjadacze chleba nie są wstanie się w tym połapać...
    Dziękuję za podzielenie się wiedzą....

    • @akademiaczasupracy
      @akademiaczasupracy  7 днів тому +1

      Trzeba rozróżnić czas pracy, który jest brany pod uwagę podczas kontroli przez np. ITD od tego, co zaliczamy do czasu pracy, wyliczając ewidencję czasu pracy kierowców.
      Bo w tym drugim przypadku, upraszczając, jeżeli kierowca pracuje powyżej 6h, to 15-minutowa przerwa wpadnie oczywiście do czasu pracy jako tzw. przerwa śniadaniowa.
      Nikt nie mówił, że będzie łatwo 🤓

    • @guramidwuplamy9523
      @guramidwuplamy9523 День тому

      @@akademiaczasupracy
      Nie rozumiem w jakim celu dzielicie "czas pracy kierowcy" ze względu na potencjalną kontrolę ITD lub jej brak".
      Skoro przepisy mówią, że doliczamy w Polsce 15min do pracy powyżej 6h, to jaki argument przyświeca Wam aby nie dodawać tego czasu? Tylko taki, że nie będzie mandatu?
      P.S.
      To, że taryfikator tego zdarzenia może nie uwzgledniać, nie oznacza, że tak możemy robić.