CH, SZ, CZ, RZ, DŻ, DŹ... Jak to się wymawia?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 вер 2024
  • Hej!
    W tym filmiku pomogę Wam wymawiać polskie grupy literowe, takie jak ch, sz, cz, rz, dż, dź.
    Domyślam się, że jak jest się obcokrajowcem i widzi się te polskie słowa pełne spółgłosek (np. pszczoła), można zniechęcić się do nauki polskiego...
    Nic bardziej mylnego!! Polska wymowa jest bardzo logiczna, wystarczy tylko nauczyć się wymowy kilku grup literowych!
    Miłej nauki i miłego wymawiania polskich słów :D
    a więcej o polskim i o Polsce na IG: @plynniepopolsku

КОМЕНТАРІ • 12

  • @neoDarkSquall
    @neoDarkSquall 2 роки тому +3

    Zgadzam się, wymowa po polsku może być trudna, ale jest regurlarna, nie tak jak po francusku (mój język) lub po angielsku. Moja nauczycielka mowiła, że moja wymowa jest idealna, i ludzie nie muszą wiedzieć, że nie jestem Polakiem :D Ale to tylko działa, kiedy nie robię błędów, więc... -_-

    • @plynniepopolsku
      @plynniepopolsku  2 роки тому +1

      To prawda, na szczęście jest regularna. Po francusku też jest regularna!😃
      Cudownie, gratuluję!! Co prawda nie słyszę wymowy, ale piszesz świetnie, więc na pewno wymowa też jest idealna, brawo!👏

    • @przezMaryjeDoJezusa
      @przezMaryjeDoJezusa Рік тому

      Il paraît que tu parles super bien le polonais mais il faut dire aussi que le français ad règle de prononciation claire et précise comme en polonais

  • @andrzejgavrilchenko3143
    @andrzejgavrilchenko3143 Рік тому

    Jaka piękna!

  • @kasumimz9733
    @kasumimz9733 Рік тому

    ćwiczę codziennie, ale język już mnie boli xD

  • @MiloliM
    @MiloliM 6 місяців тому

    Niby jest errata, ale ja nie wiem jakim ignorantem trzeba być, by nie rozpoznać "H" i "CH" Powiedz głośno "cholera" i "Holender" jedno po drugim

  • @masudranashimul2706
    @masudranashimul2706 Рік тому

    Ania chcę robić lekczia na dwa mieszæcu

  • @innya7884
    @innya7884 9 місяців тому

    Jesteś bardzo atrakcyjna, ale proszę nie opowiadaj ludziom głupot. Jakieś polskie dzieci z zagranicy mogą zajrzeć tutaj i od razu wprowadzasz je w błąd i powielasz psucie języka przez lewicę w instytutach językowych. Przecież wszystkich nas w szkołach uczono, że h i ch nie wymawia się tak samo. To nie jest ten sam dźwięk. Pozdrawiam i życzę gruntownego sprawdzania wiedzy, zanim coś powiesz publicznie.

    • @norbertjaworowski6314
      @norbertjaworowski6314 7 місяців тому

      Tak. Również pamiętam jak nauczycielka tłumaczyła nam to na podstawie słowa Hak. Wyjaśniała, że CH jest bezdźwięczne, jest to tylko przepływ powietrza przez zaciśnięte gardło, a H jest dźwięczne i choć układ aparatu mowy jest ten sam to podczas jego wymowy dodatkowo wydajemy dźwięk Y.
      Niestety, czy nam się to podoba czy nie, język nieustannie się zmienia i to zasady gramatyczne są korygowane do sposobu mówienia użytkowników danego języka, a nie język do zasad gramatycznych.
      Posłuchaj dawnych nagrań i wsłuchaj się jak kiedyś wymawiano literę Ł. Dziś nikt już tak tego nie wymawia. To samo stało się z literą H. Obecnie H straciło swój wydźwięk i zrównało się z CH. Wszystko za sprawą ciągłego ułatwiania sobie komunikacji, trochę lenistwa i trochę nie wiedzy.
      Dlatego uczenie obcokrajowców w obecnej sytuacji poprawnej wymowy H możemy taktować wyłącznie jako ciekawostkę, a nie jako wymóg, zwłaszcza, że nie jest to ich naturalny język. Ja również nie wymawiam poprawnie podwójnego L w języku hiszpańskim, a i sami rodowici użytkownicy tego języka wymawiają ten dźwięk na wiele różnych sposobów od J przez DŹ aż po SZ, w zależności od kraju i regionu.
      To nie jest wprowadzanie w błąd. Jest to nauka języka stosowanego obecnie. Wymagając od obcokrajowców wymawiania dźwięcznego H to tak jakby wymagać od nich używania takich słów jak "rzyć", wiedząc, że to słowo już dawno wypadło z obiegu i zostało zastąpione innych słowem 😉
      Czy nam się to podoba czy nie, dźwięczne H również wypadło z obiegu i zostaje nam tylko akceptacja tego zjawiska.
      Pozdrawiam. Norbert.

    • @sgtpepper91
      @sgtpepper91 7 місяців тому

      Dawno takich głupot nie czytałem. Języki się zmieniają nie bez powodu, panie boomer. A jeśliś taki purysta to gadaj sobie po praindoeuropejsku, to był nasz oryginalny język, zanim dorwała się do niego ta niecna "lewica w instytutach".

    • @innya7884
      @innya7884 7 місяців тому

      @@sgtpepper91 To może wyjaśnisz ludziom, z jakich to powodów język się zmienia, skoro masz taką wiedzę. To może być bardzo ciekawe. Dużo jest takich mądrali, którzy chcieli by mówić łatwiejszym językiem i nic ich nie obchodzi skąd biorą się poszczególne słowa i jakie to ma znaczenie.

    • @kwadraton
      @kwadraton Місяць тому

      podpowiedz jak nauczyć ludzi z USA wymawiania sz, cz, ż,ź ? Poproszę o jakiś link przydatny dla nich, z możliwością włączenia automatycznego tłumaczenia na YT.