[vlog] OIPE - czy to ma sens?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 жов 2023
  • OIPE, czyli Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny, to kolejna formuła mająca na celu zachęcić inwestorów do samodzielnego budowania kapitału z myślą o jesieni życia. W tym materiale staram się odpowiedzieć na pytanie, czy ma ona sens, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że są tańsze alternatywy.
    👉 www.europejskaemerytura.pl
    🔥 Pobierz demo wersję mojego oprogramowania #ST 🔥
    👉 systemtrader.pl/st 👈
    🔥 Atlas ETF-ów po polsku! 🔥
    👉 atlasetf.pl 👈
    👉 Brokerzy z USA: atlasetf.pl/akademia/ranking-...
    == tu mnie znajdziesz ==
    📌 Blog & podcast: systemtrader.pl
    📌 Twitter: / j_lempart
    📌 Grupa na FB: / syste. .
    📌 Instagram: / jacek.lempart
    Music by Night Talks - Searching - thmatc.co/?l=C935A43F
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 84

  • @badzpowazny8172
    @badzpowazny8172 8 місяців тому +1

    Bardzo dobrze wytlumaczone. Dzięki.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +1

      Dziekuje za komentarz. Pozdrawiam! :)

  • @adamrosinski9688
    @adamrosinski9688 8 місяців тому +2

    Kolejny dobry materiał, dziękuje.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +1

      Dziekuje bardzo! :) Pozdrawiam!

  • @mat3415
    @mat3415 8 місяців тому +1

    Super filmik. Konkretnie wyjaśnia temat

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +1

      Dzieki serdeczne, pozdrawiam! :)

  • @andrzejociepa
    @andrzejociepa 8 місяців тому +6

    Limit roczny na 2023 r. dla OIPE został ustalony w kwocie 21 312PLN.
    Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2023 r. Dz. U. z 2023 r. pozycja 1056.
    Trochę wyższy niż dla IKE.

  • @wujasmarecki
    @wujasmarecki 8 місяців тому +1

    Jacek, dzięki bardzo za ten odcinek!

  • @WujPatrzalek
    @WujPatrzalek 7 місяців тому

    Swietny merytorycznie odcinek. Ciesze sie, ze na niego trafiłem, zanim sam nie zaczalem analizować tematu. Odpowiedział Pan na wszystkie moje pytania, oszczedzajac mi mnostwo czasu. Wiem co potrzebowałem, a dodatkowo naczynia mam pozmywane ;) Wielkie dzięki!

  • @Patryk-st8sx
    @Patryk-st8sx 8 місяців тому

    Jestem na tak. 🙂

  • @user-je6ug7rm1l
    @user-je6ug7rm1l 8 місяців тому +10

    Plus za wyjscie po za swoja bańkę. Konkurencyjny bloger stwierdzil ze za duza oplata w powownaniu z etf na caly swiat, wiec on nie wchodzi i produkt bez sensu ;) co jest poniekąd prawda ale pomija 97% społeczeństwa które o etf nawet nie słyszało.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому

      Dzieki serdeczne! Ten material odzwierciedla moj poglad, bez podtekstow. Masz racje - nie jest latwo wyskoczyc ze swojej banki, w ktorej kazdy inwestuje w ETF-y samodzielnie - znakomita uwaga! pozdrawiam! :)

    • @rafaelo1
      @rafaelo1 8 місяців тому

      Mateusz wcale nie pisał, że produkt bez sensu. Nawet w podsumowaniu napisał "w pewnych warunkach może się to opłacać, zwłaszcza jeśli i tak planujesz późniejsze przenosiny do innej, możliwie tańszej instytucji."

    • @user-je6ug7rm1l
      @user-je6ug7rm1l 8 місяців тому +1

      ​Ja Mateusza cenie i kupiłam właśnie jego książkę, ale czasami przesadza z oderwaniem od statystycznego Kowalskiego. Zwłaszcza w postach o fire ;) koniec spamu bo komentujemy nie ten podcast :)

  •  8 місяців тому

    Ponieważ zbliża się koniec roku, zaczynam się zastanawiać nad OIPE, więc fajnie że trafiłem na twój filmik. Dobrze posłuchać różnych zdań na ten temat - w tym twojego. W tym produkcie w kombinacji z IKE i IKZE jest fajne to, że jeśli wypełniamy limity maksymalnie, rocznie możemy zainwestować na dzień dzisiejszy około 50 tysięcy złotych pod parasolem podatkowym - to nie mało!
    Co mnie przekonuje w OIPE? Przede wszystkim ochrona przed podatkiem od zysków kapitałowych. Obecnie w Polsce ten podatek wynosi 19%, a przewiduję, że może jeszcze wzrosnąć w ciągu 20-30 lat. Bardziej prawdopodobne (moja spekulacja) jest, że zostaną wprowadzone dodatkowe opodatkowania lub wzrost opodatkowania w tym temacie niż zwolnienia lub obniżki tego podatku. A nawet jeśli nie już odłożymy wszelkie spekulacje na bok, to fakt jest taki, że jeśli podatek od zysków kapitałowych zostanie np. zniesiony, to stracimy trochę przewagi w porównaniu do dzisiejszych założeń (zakładając że unikniemy 19% podatku), a jeśli zostanie jednak podwyższony, wtedy wyjdziemy na tym lepiej niż gdyby podatek pozostał taki sam.
    Dokładając co roku te 21k (a później mniej więcej powiększając tę kwotę o inflację), mogę powiedzieć śmiało, że ulga którą na końcu oszczędzania otrzymamy od zakumulowanego kapitału, to jest już duży deal!
    Minusem są koszty i brak kontroli co konkretnie mamy w takiej inwestycji. Ale jak mam obstawiać, to szybciej wg. mnie podatek od zysków kapitałowych wzrośnie patrząc na to jak w EU w różnych krajach się dystrybuuje pieniądze do społeczeństwa na różny sposób - te pieniądze będą raczej pochodzić z podatków. A brak kontroli nad portfelem może być poniekąd dywersyfikacją środków (duże, średnie i małe firmy z USA i EU), przy ich rebalansowaniu co jakiś czas, może wpłynąć pozytywnie na to, że gdzieś tam jest potencjał na przegonienie moich poczynań wg. mojej strategii które realizuję na IKE i być może zacznę na IKZE.

  • @adamkomarnicki5632
    @adamkomarnicki5632 8 місяців тому

    Cześć Jacek miłego weekendu życzę 😊

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому

      Hej Adam! Wzajemnie - milego weekendu! Pozdrawiam! :)

  • @shorttv5671
    @shorttv5671 8 місяців тому

    Czesc. Mieszkam w DE i szukalem info o OIPE W DE i nic nie znalazłem a Ty tylko to potwierdziles, Dzieki. Swoja droga w DE od niedawna wprowadzili zaliczkę na podatek od zakupionych jednostek ETF w wysokości 0,3%. Wiec w DE mysle ze raczej nie beda tym zainteresowani na ten moment.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +2

      Hej! Niestety poki co OIPE jest tylko w Polsce, Czechach, Slowacji i Chorwacji. Czyli w DE nie mozesz otworzyc OIPE. Pozdrawiam!

  • @michawitaszek9361
    @michawitaszek9361 8 місяців тому

    Szanuje za podejście i wyważona opinię. Nie planuję zakładać dla siebie OIPE z racji tego, że wolę część środków inwestować u zagranicznego brokera celem zmniejszenia ryzyka, natomiast dla żony jak najbardziej. Po pierwsze nie wyobrażam sobie by czuła się pewnie i chciała kiedykolwiek robić jakieś transakcje przez konto maklerskie a po drugie dlatego że możliwe jest że jednak przejdzie na emeryturę kilka lat wcześniej niż ja. Ważna sprawa dla mnie osobiście to również jej komfort i brak bólu głowy odnośnie co zrobić w przypadku gdybym musiał zwinąć się szybciej z tego świata.
    Miejmy nadzieję, że z czasem przybędzie konkurencji Finaxowi na rynku, na tyle taniej lub dobrej, że będzie zmuszony obniżyć opłaty na przykład do 0.5% albo będzie można przenieść się gdzieś indziej. Póki co 0.72% nie wygląda tak źle biorąc pod uwagę potencjalnie niestety raczej niewielkie zainteresowanie.
    Pozdrawiam, Michał

  • @wojciechordon8730
    @wojciechordon8730 8 місяців тому

    Witam, jak dobrze rozumiem to jeśli przez 20 lat cały czas kupuję VA80A i zdarzenie podatkowe, dopiero po 20 latach przy sprzedaży jednostek?. Pomo niższych kosztów zarządzania Vanguarda bardziej opłaci się jednak Finax/OIPE.
    Pozdrawiam, super robota.

  • @AndrzejPiekart
    @AndrzejPiekart 8 місяців тому +2

    Super film.
    Mam jedno pytanie: gdzieś czytałem (niestety nie mogę tego teraz znaleźć) teoretycznie jest możliwość przeniesienia środków z jednego subkonta na inne subkonto w innym kraju ale wtedy jest podatek 75%. Cel ograniczenie transferu środków za granicę. Przy analizie tematu trafiłeś może na tą informację?

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +2

      Hej Andrzej. Dzieki za odbre slowo. Co do podatku o ktorym wspominasz - nic mi nie wiadomo. Z pewnoscia przy przenoszeniu z Polski do innego kraju takiego podatku nie ma. Pozdrawiam! :)

  •  8 місяців тому +3

    Obejrzałem już kilka materiałów o OIPE i tak naprawdę dalej nie wiem co z tym zrobić 😅mam długi horyzont inwestycyjny bo to jest minimum 30 lat i wniosek jest taki, że na chwilę obecną OPIE się nie opłaca. Przy takim horyzoncie lepiej zainwestować albo w ftse all world albo VA80A (oczywiście, jeżeli ktoś ma taką tolerancję ryzyka).
    A Ty Jacku jakie masz plany co do OIPE? Ty jesteś zarówno aktywnym jak i pasywnym inwestorem, prowadzisz IKE i IKZE, a co z OPIE? :) jednak Twój horyzont inwestycyjny jest ciut krótszy z tego co kojarzę (wybacz, jeżeli to zabrzmiało wścibsko 😅)

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +1

      Jesli masz dlugi horyzont inwestycyjny (min 30 lat) - mozna sie wstrzymac. Problem w tym, ze nie wiemy czy beda inni dostawcy, albo czy oplaty sie obniza w przyszlosci.
      Ja poki co nie mam planow na OIPE - ale nie mieszkam w Polsce, a w Belgii nie ma zadnego dostawcy. Jak wroce do Polski - nie wykluczam, ze w to wejde. :) Pozdrawiam!

  • @RaFineZZ
    @RaFineZZ 8 місяців тому

    Witam, wiadomo czy finax bierze prowizje za przeliczanie zł na euro? Czy lepiej będzie wpłacać w euro jeżeli się je posiada?

  • @amidamarujk
    @amidamarujk 8 місяців тому

    Wielkie dzieki 💪
    Mam pytanie, jak sądzisz czy warto przenieść srodki na OIPE w Finaxie, jak ma sie je na zwyklym koncie Finaxa?
    Pozdrawiam!

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +2

      Hej! :) Jesli to pieniadze inwestowane z mysla o emeryturze - ze wzgledu na nizsze oplaty i tarcze podatkowa - tak. Pozdrawiam! :)

    • @amidamarujk
      @amidamarujk 8 місяців тому +1

      @@system_trader Rewelacja, dzięki!

  • @kamilbezara5015
    @kamilbezara5015 8 місяців тому

    Hej! Jestem w stanie oszczędzać w ramach IKZE mniej wiecej tyle co limit na nim w ramach emerytury. Co lepiej założyć: ikze z etf lifestrategy czy oipe ? Z gory dzieki za podpowiedź. Ps. Posiadam jeszcze ike obligacje ktore chcę pozostawić.

    • @oThatsMeInTheCorner
      @oThatsMeInTheCorner 8 місяців тому +1

      To zależy od tego ile dostajesz % zwrotu podatku PIT i od horyzontu czasowego.

    • @kamilbezara5015
      @kamilbezara5015 8 місяців тому

      @@oThatsMeInTheCorner 33 lata z hakiem do 65. Próg podatkowy pierwszy.

  • @user-qb7xx5xp8i
    @user-qb7xx5xp8i 8 місяців тому +2

    W koncu ktoś wyjaśnił to prosto! Wydaje mi się, że wspominałeś, że można inwestować w IKE będąc rezydentem podatkowym Niemiec/Angli, w taki razie OIPE nie ma pod tym względem nic do zaoferowania. Czy coś pomyliłem?

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +1

      Co do IKE za granica - znam sytuacje jaka jest w Belgii. Zakladalem IKE w Polsce, pozniej wyjechalem do Belgii - z punktu widzenia Belgii nie jest to problem, ale tez nie ma tam podatku od zyskow kapitalowych. Co do innych krajow - nalezy sprawdzic to z doradca podatkowym danego kraju.
      Co do OIPE - obecnie mozesz otworzyc rachunek jesli mieszkasz w Polsce, Czechach, Slowacji lub Chorwacji - tam tylko jest ono oferowane. Ale jesli zalozysz, to mozesz wyjechac do innego kraju i spokojnie kontynuowac inwestycje w OIPE.
      Pozdrawiam!

    • @user-qb7xx5xp8i
      @user-qb7xx5xp8i 8 місяців тому

      Dzięki!

    • @marekwlodarski139
      @marekwlodarski139 8 місяців тому

      A ja zapytam tak kiedy powstaje zysk na IKE w momencie wypłaty z IKE czy w pomencie np. Wypłaty odsetek, dywidendy itp.?

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому

      @@marekwlodarski139 Nie wiem czy rozumiem pytanie. Generalnie jesli wczesniej bysmy wyplacali pieniadze z IKE, to placimy podatek bez wzgledu czy on jest od dywidendy, czy zysku ze sprzedazy.

  • @andrzejociepa
    @andrzejociepa 8 місяців тому

    Czy jesteś pewny, że w FINAX część obligacyjna w OIPE stworzona jest z etfów zabezpieczonych walutowo do EURO?

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +2

      Z informacji jakie uzyskalem - tak.

  • @adam.stachowski
    @adam.stachowski 5 місяців тому

    Jeżeli ktoś chce inwestować małe kwoty, załóżmy 1000 zł miesięcznie to jak inwestowanie w ETFy ma pobić takie OIPE skoro jednorazowy zakup ETFa kosztuje 0,29%, ale nie mniej niż 14 zł (przykład Bossa)?

    • @system_trader
      @system_trader  4 місяці тому

      Hej Adam! Po pierwsze sa juz konta bez prowizji, a po drugie - mozna tez robic takie zakupy np. co kwartal, a nawet co pol roku. Tu temat rozklepalem - zapraszam: systemtrader.pl/093 :)

  • @100jakkk
    @100jakkk 8 місяців тому +1

    Na stronei Investomat jest informacja że dyrektywa UE daje możliwość zablokowania zmiany dostawcy w ciągu 5 lat, u Ciebie zrozumiałem że pieniądze mogę przenosić dowolnie, jak to faktycznie wygląda?

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +3

      Gdybysmy chcieli przeniesc papiery wartosciowe do innego dostawcy za granica (w Polsce nie ma takiej mozliwosci) - obowiazuje 5 lat. Minimalny okres 5 lat nie ma zastosowania jesli chcesz otworzyc konto w kraju gdzie Finax nie swiadczy uslugi, lub w Polsce - ale w odniesieniu do gotowki. Czyli w Polsce, gdyby pojawila sie alternatywa na OIPE mozesz sprzedac to co jest w Finax i przeniesc kapital do innego dostawcy bez zastosowania okresu 5 lat. Informacje te pochodza z oficjalnego zrodla (Finax).

    • @FinaxPoland
      @FinaxPoland 8 місяців тому +2

      Tak, ale w Polskim OIPE nie skorzystaliśmy z tej opcji - można przenieś kiedy się chce i wycofać też. Pozdrawiamy

    • @pawelk.8325
      @pawelk.8325 8 місяців тому

      Ustawa pozwala na 5 lat ale ale Finax to znosi z własnej woli. Nie ma konkurencji na dzis wiec to takie troche pod publikę. To samo jest przeciez z IKE

    • @FinaxPoland
      @FinaxPoland 8 місяців тому

      @@pawelk.8325 ale to dobrze, że Finax znosi czy źle? :)
      Liczymy, że w ciągu 5 lat jednak jakaś konkurencja powstanie.

  • @andrzejociepa
    @andrzejociepa 8 місяців тому

    Niestety w ustawie o OIPE nie uwzględniono możliwości transferu z OIPE do IKE (jest tylko w drugą stronę), aby uniknąć portfela 60/40 na 10 lat przed emeryturą.
    Słabo widzę to OIPE w Finax. Bardzo, bardzo drogo i brak elastyczności.
    Nie przekonuje mnie tłumaczenie, że Finax daje mi przewagę w postaci dywersyfikacji dostawców etfów, skoro i tak aktywa są odseparowane od dostawcy etfa. Równie dobrze mogę co kwartał kupować ACWI od dwóch różnych dostawców naprzemiennie z etfem Vanguarda, kwotowanych w USD i EURO, ot cała filozofia.
    Produkt typowo skrojony pod obywateli strefy EURO, a nie polskich obywateli.
    40% obligacji globalnych niezabezpieczonych walutowo do PLN ma mi ustabilizować portfel? Jakim cudem?
    Jeżeli kupowali by za EURO etfy obligacyjne zabezpieczone do USD i np. etf BETY na sp500, to polski inwestor mógłby w ten sposób zabezpieczyć ryzyko walutowe większości portfela obligacyjnego. Pozostałaby tylko znacznie niższa zmienność EURO/PLN na walucie kwotowania etfa.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому

      Andrzej, nic nie mowilem o przewadze wynikajacej z dywersyfikacji dostawcow ETF-ow.
      Co do ETF-ow obligacyjnych - zgoda - niestety nie jest to idealne dla inwestora z Polski (choc przy tym udziale obligacji nadal stabilizuje portfel w PLN wg symulacji jakie robilem). Po osiagnieciu 55. / 60. rż mozesz ten kapital przeniesc w inne miejsce, a OIPE wykorzystac tylko jako tarcze podatkowa.

    • @andrzejociepa
      @andrzejociepa 8 місяців тому

      @@system_trader
      Ten cały komentarz skopiowałem z mojej wypowiedzi pod rozmową M. Iwucia z przedstawicielem Finaxa, który mydlił tym (wielością etfów w portfelu) oczy wszystkim, jakoby to była zaleta robodoradztwa.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому

      @@andrzejociepa OK, ale to nie moj komentarz, a tak to napisales, jak to ja bym te uwage wyglosil w materiale. :) Natomiast zaleta robodoradztwa jest taka, ze jesli ktos (z roznych powodow) nie bedzie inwestowal bezposrednio na rachunku maklerskim, to ma nadal mozliwosc na prosty portfel pasywny - choc niestety za slona oplate jak na taka strategie.

  • @BaltazarGabkaa
    @BaltazarGabkaa 3 місяці тому

    Jacku jak wykorzystujesz odpisy na IKZE pracując i w domyśle płacąc podatki także za granicą ?

    • @system_trader
      @system_trader  3 місяці тому

      To, ze ma się np. rezydencje podatkowa w Belgii, nie oznacza, ze nie można w Polsce mieć choćby JDG (albo wręcz etatu). :) Podatki można wiec płacić w wielu krajach. Tylko z ZUS-em łatwiej - tu w UE wystarczy być ubezpieczonym w jednym kraju (jak ja np. w Belgii).

  • @marcdzik
    @marcdzik 8 місяців тому

    Ciekawe czy będzie można pozwać finax do sądu, skoro jego portfel ma ustawowo GWARANTOWAĆ przebicie inflacji

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +1

      Watpie, bo zadna ustawa Ci tego niestety nie zagwarantuje. Tam jest mowa o prawdopodobienstwach. Co najwyzej mozesz sie posadzic z rynkiem. :)

    • @marcdzik
      @marcdzik 8 місяців тому

      @@system_trader no w wideo to zabrzmiało paradoksalnie, jakby produkt miał mieć 100% prawdopodobieństwa pobicia inflacji (tzn jakby UE czegoś takiego wymagało, stąd pewnie zerowy odzew innych ochotników niż finax. Tak to jakoś zrozumiałem xD )

    • @FinaxPoland
      @FinaxPoland 8 місяців тому

      UE wymaga 80% prawdopodobieństwa pobicia inflacji

    • @marcdzik
      @marcdzik 8 місяців тому

      @@FinaxPoland dzięki za odpowiedź. Jak widać 80% wystarczy by odstraszyć większość zarządzających (na dzień dzisiejszy)

    • @przemekbarankiewicz7123
      @przemekbarankiewicz7123 8 місяців тому

      @@marcdzikmyślę, że bardziej zniechęca 1% maksymalnego kosztu

  • @mariuszlesniowski4093
    @mariuszlesniowski4093 8 місяців тому +1

    Mogli zrobic to lepiej Mozna zarzadzac samodzielnie

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +3

      Racja, tez wolalbym OIPE na rachunku maklerskim.

    • @andrzejociepa
      @andrzejociepa 8 місяців тому

      @@system_trader
      Nasz ustawodawca mógłby to naprawić, dając możliwość transferu OIPE -> IKE, aby uniknąć suwaka obligacyjnego.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +1

      @@andrzejociepa Zwlaszcza mozliwosc transferu z OIPE na IKE maklerskie byloby ciekawa opcja.

    • @pawelk.8325
      @pawelk.8325 8 місяців тому

      @@system_trader Nie mozesz gdyz ustawa o OIPE wymaga od strategii dodatniej stopy zwrotu

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому

      @@pawelk.8325 Przy obecnym ksztalcie prawa - tak. Ale szkoda, ze od poczatku nie dano tu wiecej mozliwosci. Mamy to co mamy - IMO - dla wielu osob OIPE moze byc bardzo przydatne (czego nie pojmuje wiele osob zyjacych w bance kont maklerskich). Pozdrawiam! :)

  • @andrzejociepa
    @andrzejociepa 8 місяців тому

    Wskazywanie klientom aktywnie zarządzanych IKE przejście do OIPE jest słabym pomysłem.
    Lepiej najpierw migrować do IKE w inPZU (tam dla portfela ACWI możemy uzyskać TD na poziomie 0,1-0,5% w długim okresie), bo to pozwala nam na kolejną migrację do do IKE maklerskiego.
    Natomiast jak zrobimy (moim zdaniem) głupi krok przejścia z IKE funduszowego do OIPE, to stracimy szansę na zmianę strategii emerytalnej - nie będziemy mogli inwestować bezpośrednio.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому

      Andrzej, jesli ktos chce inwestowac samodzielnie, to z TFI nie bedzie sie przenosil ani do inPZU ani do OIPE, tylko na rachunek maklerski. I tak jak wskazalem - wiekszosc rachunkow IKE w Polsce jest zalozona w drogich produktach TFI - te osoby maja teraz realna alternatywe. Zeby byla jasnosc - do niczego nikogo nie namawiam - nic na tym nie zarabiam. Dla mnie osobiscie najlepsza forma jest samodzielne zarzadzanie na rachunku maklerskim, ale tez wiem, ze jestem w mniejszosci.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому +2

      Co do inPZU - tez ich przeswietlimy jeszcze raz. W przeszlosci mieli spore wpadki niestety. Jestesmy z nimi w kontakcie.

    • @andrzejociepa
      @andrzejociepa 8 місяців тому

      @@system_trader
      Oni w zasadzie nie mają żadnej przeszłości, dopiero od niedawna są stopy zwrotu za 5 lat.
      I na Boga proszę nie kończcie tego prześwietlania na zestawieniu kosztów zarządzania, kosztów bieżących i kosztów transakcyjnych, bo to nie ma żadnego sensu w porównaniu do etf.
      Nie ze względu na inne poziomy, lecz metodę kalkulacji, dlatego ja wyżej piszę z rozmysłem o TD, a nie o kosztach bieżących. Teraz nie mam już czasu na rozwiniecie. Napisze Ci to w osobnym mailu.
      Czytałeś już może mojego maila z uwagami do Atlasu ETF, w którym pisałem o mojej koncepcji wskaźnika koncentracji?

    • @andrzejociepa
      @andrzejociepa 8 місяців тому

      @@system_trader
      W moim rozumieniu inPZU to jest taki pomost łączący zwykłego Kowalskiego z inwestowaniem zaawansowanym poprzez konto maklerskie.
      Zauważ, że wiele milionów polskich obywateli panicznie boi się inwestowania bezpośredniego, poprzez rachunek maklerski. W inPZU będą mogli w łagodny sposób zapoznać się z indeksami, benchmarkami, różnicą odwzorowania. Zobaczą, że można prezentować jakieś duration, YTM itp. wskaźniki. A następnie, jak już oswoją się z indeksowym inwestowaniem, to świadomie skoczą na głębszą wodę inwestowania przez konto maklerskie. Tylko tyle i aż tyle.

    • @system_trader
      @system_trader  8 місяців тому

      @@andrzejociepa inPZU wlasnie mialo ogromna wpadke na TD, gdzie sie im solidnie portfel rozjechal. Co do emaila - sporo mam zaleglosci - ale na szybko powiem tak: jestesmy w trakcie analizy dodania nowego zrodla danych. To wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, jesli idzie o dane, na wielu poziomach: licencji, precyzji obliczen, kosztow, dostepnosci, itd., itp. Jedno co moge obiecac - z miesiaca na miesiac sie rozwijamy. Za wszystkie uwagi dziekuje - z czasem sie odniose do nich mailem. Pozdrawiam!