Witam. Jak zawsze świetny materiał i dużo przydatnych informacji. Zakupiłem nową A7III i chodzi mi o tryb A czy ty w kościle ustawiasz w tym trybie Iso na Auto?? Pytam ponieważ przy tym ustawieniu Iso na Auto w trudnych warynkach ( ruch i brak swiatła) nie zmiania się czas migawki na 1/200 tylko jest przewżnie na 1/40 a Iso biega od 800 nawet do 12800. W A7II czas migawki był bardziej elastyczny . Tematu nie ma jak Iso jest stałe np. 1000 w tedy czas migawki się zmienia do niższych wartość 1/800 itd. Co ty o tym sądzisz?
Dziękuję! Priorytet przysłony czyli tryb A mam ustawiony w 95% przypadkach + AutoISO. Jedyne co jest ważne, żeby do Szybkiego Menu dodać sobie opcję najdłuższego czasu jaki aparat może ustawić. Najczęściej miałem ustawione na 1/250s, przy bardziej statycznych momentach zmieniam na 1/125s. Na pierwszy pocałunek jeśli kościół nie jest super ciemny lubię przestawić na 1/500s bo czasem Para Młoda da sobie tylko szybkiego całusa, a chcę mieć to "zamrożone". Oczywiście wszystko zależy z której strony fotografujesz, na wprost będzie można dać troszkę dłuższy czas, a prostopadle poruczenie będzie bardziej widoczne. W czasach cyfrowych warto eksperymentować. Jeśli widziałeś filmik o cichej migawce (ua-cam.com/video/RM-2BY5Gmwk/v-deo.html) to sporo też robię na 1/100s, ale wtedy już ustawiam ISO ręcznie, bo dokładnie wiem jakie parametry chcę użyć. Oczywiście tak robię tylko przy sztucznym świetle podczas kazania lub kiedy wiem, że nic się nie będzie działa super istotnego. Ale jak coś zawsze drugi aparat można mieć ustawiony tradycyjnie.
Obecnie Manual ale tylko dlatego, że Canon w modelu R6 ograniczył do dwóch trybów czyli Auto i Manual. Jeśli miałbym tryby półautomatyczne to bym używał priorytetu przysłony, ewentualnie będąc w stałych warunkach oświetleniowych można manualnie. W Sony jest łatwiej, bo fotografując w jakimś trybie kiedy naciśniemy REC to rejestruje film z tymi samymi ustawieniami co przy zdjęciach. Więc jest dużo wygodniej. Oczywiście każdy ma swoje preferencje. Jak coś wszystko dokładnie omawiam w kursie ☺ kursy.jsierzynski.pl/fotografia-hybrydowa
Świetny obiektyw, chociaż na szczęście nie ma on wpływu na zapis, a tylko na to ile światła wpuszcza. Jeśli chodzi o karty to Sony A7III ma jeden slot UHS-II, drugi UHS-I. Do zdjęć większość kart się sprawdzi. Ponieważ pracuję hybrydowo mam jedną kartę z serii G obecnie Tough, a drugą M po 128GB, obydwie firmy Sony. Wybrałem karty tej firmy nie dlatego, że miałem też aparat Sony ale na parametry, jakość wykonania i nie słyszałem o ich awariach. Zależało mi też na odczycie danych, ponieważ czas zgrywania na komputer oszczędza nasz czas. SanDisk się popsuł, tzn. jakość wykonania, plastik pęka, potrafi urwać się suwaczek blokady więc się zraziłem, jak coś jest jeszcze Angelbird, ale to dosyć nowa firma na naszym rynku więc jeszcze nie jest do końca sprawdzona, chociaż wydaje się dobra. Ogólnie jak do zdjęć dwie karty Sony seria M, szybki zapis i odczyt, UHS-II więc po zmianie systemu nadal z nich korzystam, obecnie na Canonie.
Panie Jacku, bardzo dobry filmik. Wiele rozumiem, ale nie rozumiem jednego i nie wiem czy lepiej to włączyć czy wyłączyć. Chodzi o migawkę, czyli El.pierw.kurt.mig. Co lepiej włączyć czy wyłączyć?
Dziękuję! Przy 99% przypadków się sprawdzi pierwsza kurtynka elektroniczna, jedynie przy błyskaniu lepiej wyłączyć, ponieważ wchodząc w krótkie czasy pojawi się banding czyli będą widoczne pasy. Czasem przy sztucznym świetle ale raczej mi się nie zdarzyło. Więc można śmiało włączyć ale używając lampy zaprogramować sobie pod np. C1.
Ustawienie przestrzeni kolorów ma wpływ jedynie na JPEG, w RAW mamy zachowane wszystkie informacje. Eksportując ustawiamy wariant który nas interesuje, np. w Lightroom i Camera Raw domyślnie ustawione jest zazwyczaj Adobe RGB.
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie samowyzwalacza. Samowyzwalacz pozwala wykonać kilka zdjęć w serii 3 oraz 5 , bardzo fajna sprawa. Mój problem polega na tym że jest to bardzo szybka seria, czy jest możliwość zmiany prędkości?
Jeśli chodzi o samowyzwalacz, to zazwyczaj korzystam aby wyzwoliło jedno zdjęcie, więc na pewno wystarczy przestawić tryb z serii na pojedynczy. Dodatkowo w A7III dodano w aktualizacji, że można ustawić ilość zdjęć i po jakim czasie mają zostać wykonane. Z tego ustawienia korzystam najczęściej.
@@jsierzynski Zgadzam się, jest (ser.) 2s, 3 zd 2s, 5zd 10s, 3zd 10s, 5z . Ale strzela szybko jak karabin - czy TO możemy zmieniać? Czyli odstęp między zdjęciami.
@@pawelbober1949 Niestety za mało z samowyzwalacza korzystam, ale zmień na tryb pojedynczy i powinno być ok. Niestety instrukcja do Sony jest kiepska, w Nikonie i Canonie jest każda funkcja dokładnie opisana.
@@jsierzynski Ok, będę próbować, choć u mnie nic się nie dzieje mimo zmiany ustawień. W każdym bądź razie dzięki Jacek za pomoc, pozdrawiam serdecznie!
Uwaga do 12 minuty, twierdzenie że przełączenie z ekranu na wizjer pozwoli oszczędzić energie jest z założenia błędne gdyż wizjer zużywa więcej energii niż ekran.... :-)
Może źle wytłumaczyłem. Kiedy włączy się tą funkcję wygasza całkowicie ekran oraz wizjer, dopiero przyłożenie do oka powoduje aktywację wizjera. Jest to lepsze, niż jak aparat przejdzie w tryb oszczędzania z którego się wybudza czy nawet wyłączenie aparatu, ponieważ uruchamianie trwa zdecydowanie za długo. No i oszczędza energię, bo nie jest włączony ani ekran, ani wizjer.
Witam, Łapka w górę oraz pytanie: Możliwości konfiguracji od groma, a co w przypadku przywrócenia aparatu do ustawień fabrycznych - czy jest możliwość przywrócenia własnego konfigu, czy trzeba wprowadzać wszystko ręcznie od nowa ? Czasem reset jest polecany np. w sytuacji kiedy af zaczyna mulić z niewiadomych przyczyn pozdrawiam
Cześć, bardzo dziękuję! Niestety na dzień dzisiejszy Sony nie daje takiej możliwości. Próbowałem zapisać na karcie te dodatkowe banki pamięci jednak w drugim korpusie tego nie widziało. Nie widziałem też żadnego filmiku na ten temat. Jeśli uda się coś znaleźć daj znać.
Nie rozumiem dlaczego ominąłeś najważniejsze ustawienia czyli ustawienia autofocusa i ekspozycji i przeskoczyłeś z zakładki 1 i strony 4 do drugiej zakładki pomijając właśnie te rozbudowane opcje AF.
Brawo za spostrzegawczość i to całkiem poważnie piszę. Ja sam tego nie zauważyłem, dopiero nie dawno znajomy mi o tym powiedział. Robiłem dwa nagrania i przy edycji nie dodałem brakującego fragmentu. Akurat od jakiegoś czasu korzystam tylko z Mojego Menu ale w razie pytań pisz śmiało. Pozdrawiam i dziękuję, że zwróciłeś na to uwagę.
Nie wiem czy Menu w Sony można nazwać uporządkowane, chociaż osobiście nie narzekam, bo miałem już większość systemów i tak naprawdę w każdym jest jakaś logika. Na co dzień korzystam z mojego Menu i uważam, że odpada wtedy zagłębianie się w dużą ilość zakładek. Rozgryzam właśnie system Canona i też sporo funkcji jest ukrytych i nie można ich przypisać pod Fn (w Canonie nazwane Q) do szybkiego Menu. To była moja interpretacja i tak naprawdę co użytkownik będzie miał inaczej skonfigurowany aparat.
Fajny filmik. Przydatny. Jest jednak jeden zgrzyt, na który, bez urazy, chciałbym zwrócić uwagę, to słowo "przełączam". Sygnalizuję tylko :), żeby nie wyszło, że się czepiam bo nie jest to moją intencją. W fotografii czasem warto usłyszeć zdanie krytyczne, które pozwoli nam wyeliminować błędy i podobnie jest z naszym pięknym językiem polskim, zwłaszcza, gdy publikuje się filmy.
Myślę, że wielu osobom pomogło. Rzeczywiście brakuje fragmentu, okazało się że podczas edycji uciekł jeden fragment. W planach wersja 2.0, ale może już na nowszym Menu. Dziękuję za wyłapanie!
🔥 DARMOWY Kwestionariusz Ślubny kursy.jsierzynski.pl/kwestionariusz-slubny
✅ Kurs: "Jak efektywnie używać lamp błyskowych + BONUSY" kursy.jsierzynski.pl/lp/opanuj-lampe-blyskowa
✅ Kurs: "Zarabiaj więcej dzięki Fotografii Hybrydowej" RABAT używając KOD FOTOPASJA kursy.jsierzynski.pl/fotografia-hybrydowa/
✅ Kurs: "Sekrety pozowania: Uchwyć naturalność na sesji" RABAT używając KOD FOTOJACEK kursy.jsierzynski.pl/kurs-sekrety-pozowania
świetny materiał, bardzo pomocny :) dziękuję
Cieszę się, że przydatny.
Witam. Jak zawsze świetny materiał i dużo przydatnych informacji. Zakupiłem nową A7III i chodzi mi o tryb A czy ty w kościle ustawiasz w tym trybie Iso na Auto?? Pytam ponieważ przy tym ustawieniu Iso na Auto w trudnych warynkach ( ruch i brak swiatła) nie zmiania się czas migawki na 1/200 tylko jest przewżnie na 1/40 a Iso biega od 800 nawet do 12800. W A7II czas migawki był bardziej elastyczny . Tematu nie ma jak Iso jest stałe np. 1000 w tedy czas migawki się zmienia do niższych wartość 1/800 itd. Co ty o tym sądzisz?
Dziękuję! Priorytet przysłony czyli tryb A mam ustawiony w 95% przypadkach + AutoISO. Jedyne co jest ważne, żeby do Szybkiego Menu dodać sobie opcję najdłuższego czasu jaki aparat może ustawić. Najczęściej miałem ustawione na 1/250s, przy bardziej statycznych momentach zmieniam na 1/125s. Na pierwszy pocałunek jeśli kościół nie jest super ciemny lubię przestawić na 1/500s bo czasem Para Młoda da sobie tylko szybkiego całusa, a chcę mieć to "zamrożone". Oczywiście wszystko zależy z której strony fotografujesz, na wprost będzie można dać troszkę dłuższy czas, a prostopadle poruczenie będzie bardziej widoczne. W czasach cyfrowych warto eksperymentować.
Jeśli widziałeś filmik o cichej migawce (ua-cam.com/video/RM-2BY5Gmwk/v-deo.html) to sporo też robię na 1/100s, ale wtedy już ustawiam ISO ręcznie, bo dokładnie wiem jakie parametry chcę użyć. Oczywiście tak robię tylko przy sztucznym świetle podczas kazania lub kiedy wiem, że nic się nie będzie działa super istotnego. Ale jak coś zawsze drugi aparat można mieć ustawiony tradycyjnie.
@@jsierzynski Dzięki za pomoc .Czyli ustawienia apartau trzeba zmienić. Super. Pozdrawiam
Witam. Jakcku kolejne pytanie jak ustawiasz aprat do nagrywanie teledysków?? Automat czy manalnie wszystko ustawiasz?
Obecnie Manual ale tylko dlatego, że Canon w modelu R6 ograniczył do dwóch trybów czyli Auto i Manual. Jeśli miałbym tryby półautomatyczne to bym używał priorytetu przysłony, ewentualnie będąc w stałych warunkach oświetleniowych można manualnie.
W Sony jest łatwiej, bo fotografując w jakimś trybie kiedy naciśniemy REC to rejestruje film z tymi samymi ustawieniami co przy zdjęciach. Więc jest dużo wygodniej.
Oczywiście każdy ma swoje preferencje. Jak coś wszystko dokładnie omawiam w kursie ☺ kursy.jsierzynski.pl/fotografia-hybrydowa
@@jsierzynski dzięki za informacje ja robię czasami teledyski i działam na trybie A.
Jakie karty do sony a7iii chodxi o prędkość zapisu bo właśnie nabyłem z sigma 35mm 1.4
Świetny obiektyw, chociaż na szczęście nie ma on wpływu na zapis, a tylko na to ile światła wpuszcza.
Jeśli chodzi o karty to Sony A7III ma jeden slot UHS-II, drugi UHS-I. Do zdjęć większość kart się sprawdzi. Ponieważ pracuję hybrydowo mam jedną kartę z serii G obecnie Tough, a drugą M po 128GB, obydwie firmy Sony. Wybrałem karty tej firmy nie dlatego, że miałem też aparat Sony ale na parametry, jakość wykonania i nie słyszałem o ich awariach. Zależało mi też na odczycie danych, ponieważ czas zgrywania na komputer oszczędza nasz czas. SanDisk się popsuł, tzn. jakość wykonania, plastik pęka, potrafi urwać się suwaczek blokady więc się zraziłem, jak coś jest jeszcze Angelbird, ale to dosyć nowa firma na naszym rynku więc jeszcze nie jest do końca sprawdzona, chociaż wydaje się dobra. Ogólnie jak do zdjęć dwie karty Sony seria M, szybki zapis i odczyt, UHS-II więc po zmianie systemu nadal z nich korzystam, obecnie na Canonie.
Panie Jacku, bardzo dobry filmik. Wiele rozumiem, ale nie rozumiem jednego i nie wiem czy lepiej to włączyć czy wyłączyć. Chodzi o migawkę, czyli El.pierw.kurt.mig. Co lepiej włączyć czy wyłączyć?
Dziękuję! Przy 99% przypadków się sprawdzi pierwsza kurtynka elektroniczna, jedynie przy błyskaniu lepiej wyłączyć, ponieważ wchodząc w krótkie czasy pojawi się banding czyli będą widoczne pasy. Czasem przy sztucznym świetle ale raczej mi się nie zdarzyło. Więc można śmiało włączyć ale używając lampy zaprogramować sobie pod np. C1.
@@jsierzynski Bardzo serdecznie dziękuję
Szanowny Panie Jacku:
- czy zapis AdobeRgb lub SRGB ma wpływ na pliki RAW czy tylko jpg, czy może na oba?
pozdrawiam
Ustawienie przestrzeni kolorów ma wpływ jedynie na JPEG, w RAW mamy zachowane wszystkie informacje. Eksportując ustawiamy wariant który nas interesuje, np. w Lightroom i Camera Raw domyślnie ustawione jest zazwyczaj Adobe RGB.
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie samowyzwalacza. Samowyzwalacz pozwala wykonać kilka zdjęć w serii 3 oraz 5 , bardzo fajna sprawa. Mój problem polega na tym że jest to bardzo szybka seria, czy jest możliwość zmiany prędkości?
Jeśli chodzi o samowyzwalacz, to zazwyczaj korzystam aby wyzwoliło jedno zdjęcie, więc na pewno wystarczy przestawić tryb z serii na pojedynczy. Dodatkowo w A7III dodano w aktualizacji, że można ustawić ilość zdjęć i po jakim czasie mają zostać wykonane. Z tego ustawienia korzystam najczęściej.
@@jsierzynski Zgadzam się, jest (ser.) 2s, 3 zd 2s, 5zd 10s, 3zd 10s, 5z . Ale strzela szybko jak karabin - czy TO możemy zmieniać? Czyli odstęp między zdjęciami.
@@pawelbober1949 Niestety za mało z samowyzwalacza korzystam, ale zmień na tryb pojedynczy i powinno być ok. Niestety instrukcja do Sony jest kiepska, w Nikonie i Canonie jest każda funkcja dokładnie opisana.
@@jsierzynski Ok, będę próbować, choć u mnie nic się nie dzieje mimo zmiany ustawień. W każdym bądź razie dzięki Jacek za pomoc, pozdrawiam serdecznie!
Bardzo przydatne informacje!
Mam pytanie: jak zmienić/dodać funkcje pod guzik Fn ?
Cieszę się!
Druga zakładka z symbolem aparatu, podmenu 8, opcja Ustaw. Menu Funkcji. Mam nadzieję, że o to chodzi.
@@jsierzynski Taak! Mamy to 💪, tyle czasu tego szukałem 😮, wielkie dzięki 🤛
Nie powiedziałeś o najważniejszym..w jakim trybie fotografujesz i czy masz ustawione na same rawy czy raw+jpeg
RAW+JPEG, podczas edycji filmu jakoś "uciekł" mi ten fragment.
Uwaga do 12 minuty, twierdzenie że przełączenie z ekranu na wizjer pozwoli oszczędzić energie jest z założenia błędne gdyż wizjer zużywa więcej energii niż ekran.... :-)
Może źle wytłumaczyłem. Kiedy włączy się tą funkcję wygasza całkowicie ekran oraz wizjer, dopiero przyłożenie do oka powoduje aktywację wizjera. Jest to lepsze, niż jak aparat przejdzie w tryb oszczędzania z którego się wybudza czy nawet wyłączenie aparatu, ponieważ uruchamianie trwa zdecydowanie za długo. No i oszczędza energię, bo nie jest włączony ani ekran, ani wizjer.
Witam,
Łapka w górę oraz pytanie:
Możliwości konfiguracji od groma, a co w przypadku przywrócenia aparatu do ustawień fabrycznych - czy jest możliwość przywrócenia własnego konfigu, czy trzeba wprowadzać wszystko ręcznie od nowa ?
Czasem reset jest polecany np. w sytuacji kiedy af zaczyna mulić z niewiadomych przyczyn
pozdrawiam
Cześć, bardzo dziękuję! Niestety na dzień dzisiejszy Sony nie daje takiej możliwości. Próbowałem zapisać na karcie te dodatkowe banki pamięci jednak w drugim korpusie tego nie widziało. Nie widziałem też żadnego filmiku na ten temat. Jeśli uda się coś znaleźć daj znać.
Nie rozumiem dlaczego ominąłeś najważniejsze ustawienia czyli ustawienia autofocusa i ekspozycji i przeskoczyłeś z zakładki 1 i strony 4 do drugiej zakładki pomijając właśnie te rozbudowane opcje AF.
Brawo za spostrzegawczość i to całkiem poważnie piszę. Ja sam tego nie zauważyłem, dopiero nie dawno znajomy mi o tym powiedział. Robiłem dwa nagrania i przy edycji nie dodałem brakującego fragmentu. Akurat od jakiegoś czasu korzystam tylko z Mojego Menu ale w razie pytań pisz śmiało. Pozdrawiam i dziękuję, że zwróciłeś na to uwagę.
tak na dobrą sprawę to bałagan zrobiłeś w tym swoim menu z masą funkcji których nie używasz, a są.
Nie wiem czy Menu w Sony można nazwać uporządkowane, chociaż osobiście nie narzekam, bo miałem już większość systemów i tak naprawdę w każdym jest jakaś logika. Na co dzień korzystam z mojego Menu i uważam, że odpada wtedy zagłębianie się w dużą ilość zakładek. Rozgryzam właśnie system Canona i też sporo funkcji jest ukrytych i nie można ich przypisać pod Fn (w Canonie nazwane Q) do szybkiego Menu. To była moja interpretacja i tak naprawdę co użytkownik będzie miał inaczej skonfigurowany aparat.
Fajny filmik. Przydatny. Jest jednak jeden zgrzyt, na który, bez urazy, chciałbym zwrócić uwagę, to słowo "przełączam". Sygnalizuję tylko :), żeby nie wyszło, że się czepiam bo nie jest to moją intencją. W fotografii czasem warto usłyszeć zdanie krytyczne, które pozwoli nam wyeliminować błędy i podobnie jest z naszym pięknym językiem polskim, zwłaszcza, gdy publikuje się filmy.
Dziękuję, możliwe że to z wrażenia. Oczywiście każda uwaga mile widziana więc się nie gniewam, a nawet bardziej mobilizuje. Pozdrawiam!
Słabe to co najważniejsze brak
Myślę, że wielu osobom pomogło. Rzeczywiście brakuje fragmentu, okazało się że podczas edycji uciekł jeden fragment. W planach wersja 2.0, ale może już na nowszym Menu. Dziękuję za wyłapanie!