Naprawdę to działa. Jak chcesz mieć jeszcze level wyżej, to polecam pobawić się D-Range (DRO) czyli ustawić rozjaśnianie cieni i wtedy obrazek ma fajną rozpiętość tonalną.
O, i to jest konkret. Nieźle. To teraz dodam parę słów od Siebie. Na jednym forum spotkałem się też z taką poradą : "Try this ... without changing anything else on your image, go down to Calibration and put a +25 on the Green Primary Hue slider. This adds a touch of warmth to the image and probably comes closer to what you're used to with Canon."
Dzięki za wyczerpujące informacje, może komuś się przyda. Akurat grup mało przeglądam, w sumie kilka lat temu znalazłem o tym informacje i to u filmowca więc postanowiłem je zastosować do zdjęć.
Ustawienia w aparacie nie wpływają na dane RAW, ale wpływają na to co widzimy w wizjerze czyli na wskazania przepaleń i na histogram co moze okazać się dalekie od prawdy jesli porównać z prawdziwym histogramem i wypełnieniem fotonami pixeli pliku RAW. Zdjęć cyfrowych nie powinno naświetlać się na widok, a na histogram, by uzyskać możliwie najwyższy stosunek sygnału do szumu. I teraz, aby mieć dobre dane należy właśnie włączyć w aparacie AdobeRGB, wyłączyć korekty winiety, dystorsji, dać bardzo płaski profil kolorów, wyłączyć wszelkie upiększenia, a najlepiej ustawić także tzw UniWB balansu bieli. Dzięki tej sztuczce zaczniemy znacznie dokładniej naświetlać zdjęcie, które po zaimportowaniu do LR dwoma kliknięciami przywrócimy do ładnego widoku zgodnego z profilem naszego aparatu i balansu bieli.
Dla mnie to szczególnie ważne, bo mam starego fuji film fin pix F455 ale matryca tylko CCD i 5megapixel,ale kolory bajka,a od teraz mogę całkowicie przejść na rx100
W A7III niby coś tam ulepszyli z kolorami w porównaniu do A7II, ale i tak dzięki temu powinno być lepiej. Bo to balans bieli wpływa jak "odbieramy" zdjęcie.
Ja na Canonie R6 mimo wszystko też korzystam z tej sztuczki, jakoś bardziej jestem zadowolony z kolorów. Po zmianie w A7III kolory będą bardziej zbliżone, do tych w Canonie.
Cześć. Kolorki wg Twojego poradnika ustawione. Teraz czekam na testy. Najbliżej to Noc Świętojańska. Pozdrawiam. Dzięki również za tutorial ustawień dla Fuji Film.
na moim starym a6000, którego sprzedałam, były właśnie piękne ciepłe jpg, jak to wytłumaczyć? nie mam jak teraz już tego sprawdzić,ale balans bieli był raczej automatyczny
Sony zmienia kolorystykę z modelu, na model. W sumie u innych producentów jest podobnie. Często są to kolejne generacje matryc, nowe algorytmy, itd. Jednak kiedyś widziałem porównanie i okazuje się, że na odbiór kolorystyki największy wpływ na właśnie balans bieli. Dlatego kalibracja jest tak ważna, nawet jeśli ktoś fotografuje w RAWach. Trzeba się z tym pogodzić, nie mamy na to wpływu, poza własną edycją.
Bardzo bardzo dziękuję za protipa, zyskałeś mój ogromny szacunek za dzielenie się "tajemna wiedzą". Mam nadzieję że teraz moje foty z A7R3 będą duzo ładniejsze a mam do niego 35 i 85 samyanga i kolory to była moja zmora. Jeszcze tylko pytanko powiedziałeś że dzwignales kontrast i nasycenie o +1, czy ostrość też? Czy po wprowadzeniu tych ustawień do balansu bieli A 2 M 0.5 już nie trzeba podnosić kontrastu i nasycenia?
Jakoś na grupach nie widziałem tego typu podpowiedzi, a ja mając tak skonfigurowany aparat, nie czułem potrzeby zmiany na Canona czy Fujifilm że względu na kolory. Jako, że z prywatnych wyjazdów JPEG mi wystarcza, to kontrast, nasycenie ale też ostrość podniosłem. To już wedle uznania, bo wiem że każdy lubi po swojemu. Kolory z Sony, naprawdę mogą być fajne. Jeśli chodzi o Samyanga 85mm F1.4 to niestety jest cieplejszy o ok 500 Kelvinów, niż pozostałe szkła. Z tym trzeba się pogodzić. Wynagradza to jednak pięknym rozmyciem :)
@@multihobby4216 dla tej konkretnej 85-tki nie ustawiam specjalnie, ponieważ pozostałe szkła są neutralne. Wolę ten balans skorygować w Lightroomie o te 500K.W teorii można by pod slot ustawień C1 zapisać, ale wydaje mi się że nie ma sensu.
Witam. Na systemie Sony jestem od zawsze ale dopiero teraz dorobiłem się ff Wybór padł na a7ii. Jestem amatorem i szukam szkieł do puszki. Samyang 35 f1. 4 już do mnie idzie i myślę o Sony 24-70 f4. Z balansem bieli miałem problem od zawsze, spróbuję Twoich ustawiem, opiszę wrażenia. Pozdrawiam
Niestety nie mam A7II pod ręką, ale trzeba odszukać balans bieli w Menu albo przez przycisk (jeśli masz przypisany) i ustawić te same wartości. W A7IV mimo zmiany wyglądu całego menu zmienia się podobnie.
@@jsierzynski dziękuję - generalnie w a7II nie ma opcji ustawienia balansu na WHITE dlatego pytałam o szczegóły :) Ale poszukam lub podpytam innych :) Pozdrawiam serdecznie !
Można to wykorzystać z myślą o pozniejszej obrobce w lightromie pracujac na RAW? Czy Lepiej miec standardowe ustawienia jezeli i tak obrabiamy zdjecia potem?
Pewnie, że tak. Nawet jeśli zapisujesz zdjęcia wyłącznie jako RAW to balans bieli będzie w punkt, ewentualnie bardzo blisko. Co zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu podczas obróbki zdjęć.
@@jsierzynski RAW to RAW . zmiany balansu bieli nie są w nim kodowane i nie mają wpływu na obrabianie rawu. Raw pokazuje co odebrała matryca. Balans bieli jest umownym wyznaczeniam jaki stosunek poziomów z trzech komurek matrycy daje białe światło. O ile jest to podstawa JPEG o tyle nie dotyczy RAW. Celowo zmieniałe ustawienia balansu i kompletnie nic się nie zmienia w RAW. Zresztą..... ostatnio zapisuję już tylko RAW.
Proszę uprzejmie! ☺Na RAW nie ma wpływu, chociaż zobaczysz, że będziesz mniej musiał korygować tintę, a jak w plenerze ustawisz sobie również chmurkę lub słoneczko to będziesz miał mniej pracy z balansem bieli podczas obróbki.
@@wlodekwieczorek5507 w Nikonie korzystam z profilu Standard, Kontrast i Nasycenie +1, a co do Balansu Bieli warto przetestować. Akurat w Nikonie według mnie jest dobrze.
Nie! Kiedyś po filmie DR5000 zacząłem tym się bawić, ale ja pracuję zawsze na identycznych puszkach i z kolorów jestem zadowolony. Warto jedynie ustawić sobie "preset" wyjściowy w programie do obróbki, aby RAW po wczytaniu miał już nasze ustawienia podstawowe. Dzięki temu nie musimy za każdym razem zaczynać pracy na zdjęciami od nowa, co skraca całą obróbkę.
Świetne pytanie! Nie ma takiej potrzeby, program do obróbki widzi to jako temperatura i tinta. Profil daje nam konkretny styl jaki lubimy. Jeśli chodzi o Sony to w Lightroomie czy ACR polecam przetestować Deep i Light (ewentualnie Standard), opcja Camera Match czyli dopasowane do konkretnego modelu aparatu.
Powiedz mi dlaczego jak na aparacie w a6300 ustawie profil landscape to zdjęcia w tej kolorystyce są tylko zapisane na aparacie bo jak zrzucę zdjęcia raw na kompa i otwieram programem to już zdjęcia są w standardowych kolorach i w lightroomie wczytuje mi zawsze jako adobe color ? Wiem że coś robię źle tylko nie wiem właśnie co. Dodam że jedyną opcją posiadania tych zdjęć z puszki jest przerzucenie programem imaging edge mobile ma telefon a jak zmienię nawet w lightroomie profil na Adobe Landscape to i tak jest delikatna różnica kolorów między tymi zdjęciami z aparatu.
Co premierę jest lepiej, tzn. zawsze jak pojawia się nowy model to chwalą recenzenci, że kolory zostały poprawione, a bardziej ulepszone. A7RV nie miałem, ale np. w moim Canonie stosuję podobną korektę, więc warto spróbować.
Każdy system ma swoje "odchyłki", no i co nowy model to obiecują, że będzie idealnie. Ale jeszcze takiego nie znalazłem. Kolory Nikona bardzo lubię, nawet prosto z puszki, więc czekam na Z6III z AF od Z8 i Z9.
No i cool :). Powiedz mi Jacku czy te ustawienia idzie przenieść na tryb w profilach filmowych? Bo tam są te pp1 pp2 i zawsze mnie to w Sony wkurzało … Pozdrówka
Świetna porada właściwie ratująca cały system Sony*! Przykładowe zdjęcia od razu wyglądają dużo dużo lepiej niż na większości Soniaczach. Szkoda tylko, że nie wrzuciłeś dwóch zdjęć obok siebie z lewej strony przed tym ustawieniem, a z prawej po korekcji - byłoby super to porównać. *) BTW, kolory z Canona są o wiele przyjemniejsze i jak dla mnie większość galerii na IG oraz portfolio ludzi, którzy mają Sony jest odrzucająca, kolory skóry są prawie zawsze pozbawione koloru, wręcz trupio-blade. Nie dziwię się w ogóle że do Canona przylgnęła łatka "marchewkowych kolorów" tak do Sony "kolor ziemniaka". Oczywiście wszystko jest też pewnym efektem post-produkcji, ale nie każdy ma czas siedzieć i kręcić suwakami w LR.
Dzięki za uwagi, a różnice są zauważalne. Oczywiście kwestia kalibracji monitora, itd. jednak warto się pobawić. Ja nawet na Canonie używam podobnych ustawień. Pozdrawiam!
Fajnie, tylko w przypadku a7 iv mam 😅inne menu i jeszcze po polsku ;) czy jest szansa by ktoś te ustawienia przetłumaczył na ten aparat? Nie ogarniam jeszcze wszystkiego bo dopiero się uczę tej pasji :)
Każdy ma swoje upodobania, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje ;) Dla mnie w konkretnym systemie chodzi też o wygodę pracy na reportażu, dostępność obiektywów itd., a tutaj niestety Ricoh przegrywa. A dzieki temu ustawieniu, możesz skonfigurować sobie kolorystkę jak chcesz, ta jest po mojemu. Na pewno lepsza niż domyślne ustawienia.
@@jsierzynski Absolutnie nie myślałem o tym, że Ricoh może tu konkurować, ale ma piękne naturalne kolory. Nie wiem jak oni to zrobili. Tylko chciałem wspomnieć, że nie lubię tych żółtych zdjęć, takie wychodzą z mojego nikona :), to już wole Sony, bo też mam. Zdecydowanie pod tym względem lepszy był Olympus, ale teraz mniej nim fotografuję. Tak na marginesie, kiedyś Olympus robił kompakty np. C-4000 zoom, mam kilka aparatów z tej serii i one miały piękne naturalne kolory. Podobno Hasselblad ma swój system przetwarzania kolorów, który produkuje piękne kolory. Tego z wiadomych przyczyn nie mam :). Na koniec jeszcze dodam, że bardzo podobają mi się profile Fuji i mam dwa Fujiki :). Świetne aparaciki. Pozdrawiam.
Dobrze by było podkreślić, że działa to głównie na Sony A7III ponieważ A7 IV już ma ładniejsze kolory i już nie wchodzą tak w zielone odcienie :D Ale sam sposób polecam, używałem od kilku lat.
Według mnie działa to na każdym aparacie i systemie. Osobiście korzystam z tego nawet na Canonie więc, kolory kolorami, ważne żeby nam się końcowy obrazek podobał. A domyślne ustawienia niestety nie zawsze nam to dają. Ale rzeczywiście Sony z modelu na model, poprawia kolory, chociaż naprawdę jest już bardzo dobrze. Pozdrawiam!
@@jsierzynski Jasne, to już kwestia preferencji. Ja stosując to na R3 miałbym zdjęcia zbyt mocno wpadający w magente i zbyt ciepłe, ale co kto lubi :) Tak czy inaczej materiał na +, grunt, że dzielisz się tym z innymi :)
Wlasnie, zastanawiam sie miedzy canon r6 mk2 a sony alpha IV, wszystko kieruje mnie na sony ale canon podobno lepsze ma kolory, czyli w IV duzo lepiej niz w III i porownywalnie z canonenm?
Kolory w Sony zależą od modelu, przykładowo a7R 4 idzie w bardziej ciepłe kolory natomiast a7R 5 w chłodne. Kolejna informacja, wywołując rawa w Lightroomie będzie trochę inaczej wyglądał jak w Capture One. Jakiej przeglądarki używasz do szybkiego podglądu zdjęć ? Zauważyłem, że zarówno IrfanView jak i FastStone pogarszają ostrość i często wydaje się zdjęcie stracone, otwierając przeglądarkę od Sony mamy dużą lepszą jakość.
Masz rację, z modelu na model Sony poprawiało kolorystykę ale nadal odbiegała od innych producentów. Jwdbak jeśli jesteś zadowolony z efektu końcowego to najlepiej zostawić na domyślnych ustawieniach.
@@jsierzynski Jeszcze kilka lat temu nie zdecydowałbym się na Sony, teraz dla mnie ma ciekawszy obrazek od Nikona zółto zielonego i też zależy od modelu, Canon wygrywa, ale i z nowymi modelami niektóre osoby mają problem. Korzystam z Capture One i Sony a7R 4, nie widzę większych problemów z kolorem. Z jakich programów graficznych korzystasz pracując na Sony ?
@@inspiracjepodroznicze952 kiedyś Capture One, ale od kiedy Lightroom ma nowe automatyczne maski to się przerzuciłem. Jedyne co trzeba zrobić to zmienić profil Adobe Standard na te dopasowane do konkretnego aparatu.
@@inspiracjepodroznicze952 Capture One też lubię, ale bardziej do zdjęć studyjnych. Oczywiście każdy program ma swoje plusy i minusy. Warto przetestować! :)
Zawsze warto ustawić pod swoje upodobania, bo każdy troszkę inaczej postrzega kolory. Ogólnie większość Sony idzie troszkę w zieleń, stąd takie ustawienia. Może wystarczy zmienić profil kolorystyczny, ewentualnie nasycenie zostawić na domyślnych ustawieniach. Co ciekawe u większości osób się sprawdziło. Warto eksperymentować, chodzi o to aby wiedzieć że są takie możliwości ustawień JPEG i co ma na nie wpływ.
Ale profile kolorów w aparacie nie wpływają defacto na plik raw, ale wpływają na histogram i sam widok zdjęcia, który okazuje się, ma się nijak do pliku raw (RAW to tylko dane, RAW nie jest zdjęciem/obrazem). Z tego powodu fotografując w RAW należy powyłączać wszelakie upiększenia, wyłączyć korektę winiety, ustawić AdobeRGB, dać możliwie bardzo płaski profil kolorów, zejść do zera z ostrością itd., a wskazania w wizjerze znacznie lepiej odzwierciedlą zdjęcie RAW. Nie wspomnę, iż dla poprawności powinniśmy ustawić tzw UniWb balansu bieli, który daje zielonkawe zabarwienie zdjęcia w wizjerze, ale po wywołaniu w LR wszystko będzie jak najbardziej poprawne, a przywołanie któregoś z wymienionych przez ciebie profili aparatu, to żaden problem łącznie z ustawieniem WB.
Fajnie wyjaśnione i masz rację ale ... . Tutaj mowa o takich ustawieniach aby JPEG był już dobry prosto z puszki, jest to dla osób które chcą używać aparatu prywatnie, np. podczas wycieczek i uniknąć potem obróbki. A jak wiadomo kolory z Sony, szczególnie przechodząc z Fujifilm czy Canona mogą zaskoczyć. Przy okazji jak mamy dużą ilość zdjęć ułatwia to też obróbkę RAWów bo balans bieli jest lepiej dobrany więc spora oszczędność czasu. Od kiedy pracuję hybrydowo jest to podwójnie ważne. Oczywiście wszystko można zrobić później, ale wyznaję filozofię, ustaw co trzeba podczas sesji, a potem nie będziesz musieć siedzieć i tego naprawiać. Przy okazji mam gotowy produkt, który jeśli bym musiał mógłbym od razu oddać Klientowi. No i jak pokażę podczas sesji Parze to się jarają jakie fajne kolorki i wszystko. A tak widzą płaski obrazek i muszę tłumaczyć, że potem ja to poprawię w Photoshopie. Każdy ma swoje podejście, a ja chcę jak najmniej czasu spędzać przy komputerze.
@@jsierzynski Ale ty nic nie zrobiłeś tylko dostosowałeś profil koloru i balansu bieli pod własne widzimisię. Ba, nawet nie wiesz czy Auto balans bieli jest zgodny z tym faktycznym, bo kierujesz się tylko odczuciami a nie porównaniem. Powinieneś zrobić zdjęcie widoku przez okno na standardowych ustawieniach WB, odpalić je w kompie i porównać do faktycznego widoku przez to okno. Jeśli będzie identycznie to znaczy, ze aparat dobrze obliczył WB. Już to robiłem, też chciałem ocieplać zdjęcia, tak ustawiałem jak ty, ale gdy porównałem wynik z tym widzianym na żywo przez okno, to okazało się, ze odczucia a rzeczywistość to dwa różne światy. Wróciłem do ustawień zerowych, bo aparat to idealnie oblicza mimo, iż nam może wydawać się zdjęcie za zimne. Po drugie, skalibruj LR, a zdziwisz się ponownie w jakim błędzie jesteś. Robi się to tak: photographylife.com/where-are-my-mid-tones-baseline-exposure-compensation Zdjęcie które uzyskasz z przestawionymi suwakami i krzywą, będzie dokładnie pokazywać to, co rzeczywistość. LR upiększa zdjęcie bez naszej wiedzy, dla tego należy go skalibrować uwzględniają ukrytą linię bazową ekspozycji aparatu. Twoje podejście jest błędne, bo nie wyciskasz ze swojego aparatu maksa. Sposób pomiaru światła przez aparatu nie jest zoptymalizowany pod RAW, a pod jpeg. Oznacza to, iż biel jest niedoświetlona o 3ev, a czedrń o 6ev, a to skolei oznacza niski stosunek sygnału do szumu = duży szum na zdjęciach. Zrób tak jak to mówi instrukcja w linku, to jest mega proste, zassać plik, kliknąć potem Auto i masz gotowe zdjęcie za 30s. Poniżej masz dodatkowe wytłumaczenie zagadnienia, które powinno być wstępem do pierwszego linkulinku: blog.kasson.com/using-in-caera-histograms-for-ettr/8-a-one-step-uniwb-procedure/ www.fastrawviewer.com/blog/mystic-exposure-triangle Niestety, ale zdjęcia jpeg prosto z puszki nie są zdjęciami optymalnymi jakościowo, bo stosowany jest sposób pomiaru jak z czasów filmu i kliszy. Foto cyfrowa to całkowicie inne zagadnienie i sposób postępowania. Oczywiście na szybko można sobie pstryknąć jpega prosto z puchy, ale nie można wtedy mówić o dokładnym odzwierciedleniu rzeczywistości i optymalnej jakości, bo tak nie będzie niestety. Tak, ja w moim Nikonie mam jpego zjechane z kontrastem do -2,5 punktu, jasność tak samo, kolorów nie ruszam praktycznie, a ostrość podoba mi się na =5 punktów. Tak, te ustawienia dały mi dopiero podobny obraz do rzeczywistości a Auto WB ustawionym na 0 i obrazem wyświetlonym w powyżej skalibrowanym LR. Spróbuj, to nie kosztuje wiele pracy, ale można się niesamowicie zdziwić jak aparaty i LR nasz oszukują.
🔥 DARMOWY Kwestionariusz Ślubny kursy.jsierzynski.pl/kwestionariusz-slubny
✅ Presety Lightroom kursy.jsierzynski.pl/lp/presety-lightroom-promo
✅ Kurs: "Jak efektywnie używać lamp błyskowych + BONUSY" kursy.jsierzynski.pl/lp/opanuj-lampe-blyskowa
✅ Kurs: "Zarabiaj więcej dzięki Fotografii Hybrydowej" RABAT używając KOD FOTOPASJA kursy.jsierzynski.pl/fotografia-hybrydowa/
✅ Kurs: "Sekrety pozowania: Uchwyć naturalność na sesji" RABAT używając KOD FOTOJACEK kursy.jsierzynski.pl/kurs-sekrety-pozowania
I to jest konkret! Mega przydatny i pomocny tip. Dzięki Jacek. Na Ciebie zawsze można liczyć:D
Dziękuję za użyczenie aparatu :)
Bardzo przydatne, wlasnie o to mi chodzilo. Cos bez postproduckcji na szybko z puszki.
Naprawdę to działa. Jak chcesz mieć jeszcze level wyżej, to polecam pobawić się D-Range (DRO) czyli ustawić rozjaśnianie cieni i wtedy obrazek ma fajną rozpiętość tonalną.
Z nieba mi spadłeś! Jutro testy , dzięki za film 👍
Niby drobnostka, a robi różnicę, pozdrawiam!
Piękne dzięki za ten trick, nawet w moim A6000 ta korekta zrobiła dobrą robotę. Jeszcze raz dzięki 😊
Bardzo się cieszę, jak na to wpadłem to też byłem zaskoczony jakie to proste 😊👍.
O, i to jest konkret. Nieźle. To teraz dodam parę słów od Siebie. Na jednym forum spotkałem się też z taką poradą : "Try this ... without changing anything else on your image, go down to Calibration and put a +25 on the Green Primary Hue slider. This adds a touch of warmth to the image and probably comes closer to what you're used to with Canon."
Dzięki za wyczerpujące informacje, może komuś się przyda.
Akurat grup mało przeglądam, w sumie kilka lat temu znalazłem o tym informacje i to u filmowca więc postanowiłem je zastosować do zdjęć.
Ustawienia w aparacie nie wpływają na dane RAW, ale wpływają na to co widzimy w wizjerze czyli na wskazania przepaleń i na histogram co moze okazać się dalekie od prawdy jesli porównać z prawdziwym histogramem i wypełnieniem fotonami pixeli pliku RAW. Zdjęć cyfrowych nie powinno naświetlać się na widok, a na histogram, by uzyskać możliwie najwyższy stosunek sygnału do szumu. I teraz, aby mieć dobre dane należy właśnie włączyć w aparacie AdobeRGB, wyłączyć korekty winiety, dystorsji, dać bardzo płaski profil kolorów, wyłączyć wszelkie upiększenia, a najlepiej ustawić także tzw UniWB balansu bieli. Dzięki tej sztuczce zaczniemy znacznie dokładniej naświetlać zdjęcie, które po zaimportowaniu do LR dwoma kliknięciami przywrócimy do ładnego widoku zgodnego z profilem naszego aparatu i balansu bieli.
Dziekuje Ci slicznie...zielen na Twoich zdjeciach jest piekna - do tego chcialem wlasnie dojsc :) np 5:13
Dziękuję, super że sprawdza się u Ciebie 😊👍.
Panie Jacku,niech opatrzność Panu wynagrodzi za dobre rady,w rx100m3 działa genialnie, zupełnie inna bajka!!
Cieszę się że przydatne, jak to odkryłem byłem zaskoczony jak duża jest różnica.
Dla mnie to szczególnie ważne, bo mam starego fuji film fin pix F455 ale matryca tylko CCD i 5megapixel,ale kolory bajka,a od teraz mogę całkowicie przejść na rx100
@@KrzysztofMioduszewski-j9q też się bałem zmiany z Fujifilm na Sony, ale odbyło się bezboleśnie. Udanych kadrów!
jak Pan ustawił w sony rx100m3 te kolory u mnie mozna ustawic A2 i M1(nie moge ustawić M0.5)
Serdeczne dzięki, szukałem takich treści. Wypróbuję z moim A7II.
W A7III niby coś tam ulepszyli z kolorami w porównaniu do A7II, ale i tak dzięki temu powinno być lepiej. Bo to balans bieli wpływa jak "odbieramy" zdjęcie.
Dzięki, chętnie wypróbuję, jestem w systemie EOS R ale dokupiłem sobie A7III.
Ja na Canonie R6 mimo wszystko też korzystam z tej sztuczki, jakoś bardziej jestem zadowolony z kolorów.
Po zmianie w A7III kolory będą bardziej zbliżone, do tych w Canonie.
Cześć. Kolorki wg Twojego poradnika ustawione. Teraz czekam na testy. Najbliżej to Noc Świętojańska. Pozdrawiam. Dzięki również za tutorial ustawień dla Fuji Film.
Super, zawsze można lekko ulepszyć, ale warto wiedzieć, że jest taka możliwość. Udanych kadrów!
Dzięki. Zaraz będzie sprawdzane😉
Według mnie różnica jest spora, a widać to nawet jeśli fotografujemy tylko w RAWach.
Generalnie robiłem tak w Nikonie D800 bo znany był z tego że wpadał w zielone tony, pozdrawiam 🙂
Rzeczywiście był z tym problem, akurat miałem D810, a tam było już troszkę lepiej.
Jakoś sporo osób o tym zapomniało, a to ustawienie naprawdę pomaga.
Dzień dobry 😊 włączyłam ustawnia krok w krok jak u Pana, ale wyszła mi w wizjerze poziomica 🙈🙉 jak ją wył? 😅
Przycisk DISPlay i możesz zmieniać wygląd tego co widzisz w wizjerze i na ekranie.
Super :)
Dziękuję 😊👍!
na moim starym a6000, którego sprzedałam, były właśnie piękne ciepłe jpg, jak to wytłumaczyć? nie mam jak teraz już tego sprawdzić,ale balans bieli był raczej automatyczny
Sony zmienia kolorystykę z modelu, na model. W sumie u innych producentów jest podobnie. Często są to kolejne generacje matryc, nowe algorytmy, itd. Jednak kiedyś widziałem porównanie i okazuje się, że na odbiór kolorystyki największy wpływ na właśnie balans bieli. Dlatego kalibracja jest tak ważna, nawet jeśli ktoś fotografuje w RAWach. Trzeba się z tym pogodzić, nie mamy na to wpływu, poza własną edycją.
Bardzo bardzo dziękuję za protipa, zyskałeś mój ogromny szacunek za dzielenie się "tajemna wiedzą". Mam nadzieję że teraz moje foty z A7R3 będą duzo ładniejsze a mam do niego 35 i 85 samyanga i kolory to była moja zmora. Jeszcze tylko pytanko powiedziałeś że dzwignales kontrast i nasycenie o +1, czy ostrość też? Czy po wprowadzeniu tych ustawień do balansu bieli A 2 M 0.5 już nie trzeba podnosić kontrastu i nasycenia?
Jakoś na grupach nie widziałem tego typu podpowiedzi, a ja mając tak skonfigurowany aparat, nie czułem potrzeby zmiany na Canona czy Fujifilm że względu na kolory.
Jako, że z prywatnych wyjazdów JPEG mi wystarcza, to kontrast, nasycenie ale też ostrość podniosłem. To już wedle uznania, bo wiem że każdy lubi po swojemu.
Kolory z Sony, naprawdę mogą być fajne.
Jeśli chodzi o Samyanga 85mm F1.4 to niestety jest cieplejszy o ok 500 Kelvinów, niż pozostałe szkła. Z tym trzeba się pogodzić. Wynagradza to jednak pięknym rozmyciem :)
@@jsierzynski uwielbiam te swoje Samyangi kupiłem je za twoją namową między innymi i nie żałuję. Podpowiesz na ile ustawić ten balans bieli w 85?
@@multihobby4216 dla tej konkretnej 85-tki nie ustawiam specjalnie, ponieważ pozostałe szkła są neutralne. Wolę ten balans skorygować w Lightroomie o te 500K.W teorii można by pod slot ustawień C1 zapisać, ale wydaje mi się że nie ma sensu.
Czy moze być A2 i M1 (bo w rx100m3 nie ma M 0,5 tylko 0 albo 1)?
Pewnie, ale najlepiej po zmianie przetestować, ważne aby Tobie się podobało.
@@jsierzynski Dzięki!!!
Witam. Na systemie Sony jestem od zawsze ale dopiero teraz dorobiłem się ff Wybór padł na a7ii. Jestem amatorem i szukam szkieł do puszki. Samyang 35 f1. 4 już do mnie idzie i myślę o Sony 24-70 f4. Z balansem bieli miałem problem od zawsze, spróbuję Twoich ustawiem, opiszę wrażenia. Pozdrawiam
I jak po pierwszych testach?
czy mogę prosić o "przetłumaczenie" tego tipa na model a7II ? Bo trochę nie ogarniam jak to zmienić :) Będę wdzięczna !!!! :)
Niestety nie mam A7II pod ręką, ale trzeba odszukać balans bieli w Menu albo przez przycisk (jeśli masz przypisany) i ustawić te same wartości. W A7IV mimo zmiany wyglądu całego menu zmienia się podobnie.
@@jsierzynski dziękuję - generalnie w a7II nie ma opcji ustawienia balansu na WHITE dlatego pytałam o szczegóły :) Ale poszukam lub podpytam innych :) Pozdrawiam serdecznie !
Można to wykorzystać z myślą o pozniejszej obrobce w lightromie pracujac na RAW? Czy Lepiej miec standardowe ustawienia jezeli i tak obrabiamy zdjecia potem?
Pewnie, że tak. Nawet jeśli zapisujesz zdjęcia wyłącznie jako RAW to balans bieli będzie w punkt, ewentualnie bardzo blisko. Co zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu podczas obróbki zdjęć.
@@jsierzynski RAW to RAW . zmiany balansu bieli nie są w nim kodowane i nie mają wpływu na obrabianie rawu. Raw pokazuje co odebrała matryca. Balans bieli jest umownym wyznaczeniam jaki stosunek poziomów z trzech komurek matrycy daje białe światło. O ile jest to podstawa JPEG o tyle nie dotyczy RAW. Celowo zmieniałe ustawienia balansu i kompletnie nic się nie zmienia w RAW. Zresztą..... ostatnio zapisuję już tylko RAW.
czy ta zmiana kontrastu na aparacie też ma wpływ na RAWa? Co do kolorów muszę koniecznie przetestować, dzięki za tipa! ;)
Proszę uprzejmie! ☺Na RAW nie ma wpływu, chociaż zobaczysz, że będziesz mniej musiał korygować tintę, a jak w plenerze ustawisz sobie również chmurkę lub słoneczko to będziesz miał mniej pracy z balansem bieli podczas obróbki.
Czy w Nikonie Z6II, będzie poprawa???
@@wlodekwieczorek5507 w Nikonie korzystam z profilu Standard, Kontrast i Nasycenie +1, a co do Balansu Bieli warto przetestować. Akurat w Nikonie według mnie jest dobrze.
@@jsierzynski Bardzo dziękuję za odpowiedź i za to co nam prezentujesz, serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. Włodek 👏🙏😊
@@wlodekwieczorek5507 Cieszę się, że mogę pomóc 😊.
@@jsierzynski Super że jesteś i twoje porady, zawsze są przydatne i bardzo pomocne. DZIĘKUJĘ ♥️
Czy wcześniej profilowałeś swój aparat np. za pomocą jakiegoś colotchecker’a?
Nie! Kiedyś po filmie DR5000 zacząłem tym się bawić, ale ja pracuję zawsze na identycznych puszkach i z kolorów jestem zadowolony. Warto jedynie ustawić sobie "preset" wyjściowy w programie do obróbki, aby RAW po wczytaniu miał już nasze ustawienia podstawowe. Dzięki temu nie musimy za każdym razem zaczynać pracy na zdjęciami od nowa, co skraca całą obróbkę.
Jacek, czy ty jeszcze posiadasz canona R6? Czy tylko pozostałeś przy Sony?
Canon R6, Sony jednak nadal bardzo lubię i polecam!
Aby lightroom odczytał te kolory to ustawiamy w nim profil Adobe standard ?
Świetne pytanie! Nie ma takiej potrzeby, program do obróbki widzi to jako temperatura i tinta. Profil daje nam konkretny styl jaki lubimy.
Jeśli chodzi o Sony to w Lightroomie czy ACR polecam przetestować Deep i Light (ewentualnie Standard), opcja Camera Match czyli dopasowane do konkretnego modelu aparatu.
Powiedz mi dlaczego jak na aparacie w a6300 ustawie profil landscape to zdjęcia w tej kolorystyce są tylko zapisane na aparacie bo jak zrzucę zdjęcia raw na kompa i otwieram programem to już zdjęcia są w standardowych kolorach i w lightroomie wczytuje mi zawsze jako adobe color ? Wiem że coś robię źle tylko nie wiem właśnie co. Dodam że jedyną opcją posiadania tych zdjęć z puszki jest przerzucenie programem imaging edge mobile ma telefon a jak zmienię nawet w lightroomie profil na Adobe Landscape to i tak jest delikatna różnica kolorów między tymi zdjęciami z aparatu.
Witajcie,
ZCzy w a7R 5 ktoś testował te ustawienia? Czy może Sony poprawiło już trochę kolory?
Co premierę jest lepiej, tzn. zawsze jak pojawia się nowy model to chwalą recenzenci, że kolory zostały poprawione, a bardziej ulepszone. A7RV nie miałem, ale np. w moim Canonie stosuję podobną korektę, więc warto spróbować.
Dzieki
@@El_Pillaro 😊👍
Ja mam zolta tinte na zdjeciach . Balans bieli wydaje sie w Nikonie lepiej dziala . Do tego Rawy sa wyostrzane chyba
Każdy system ma swoje "odchyłki", no i co nowy model to obiecują, że będzie idealnie. Ale jeszcze takiego nie znalazłem. Kolory Nikona bardzo lubię, nawet prosto z puszki, więc czekam na Z6III z AF od Z8 i Z9.
P.S. Możesz też ustawić balans bieli na neutralny, zamiast ciepły, wtedy będzie ustawiany dużo chłodniej.
No i cool :). Powiedz mi Jacku czy te ustawienia idzie przenieść na tryb w profilach filmowych? Bo tam są te pp1 pp2 i zawsze mnie to w Sony wkurzało …
Pozdrówka
Z tego co zauważyłem balans bieli podczas filmowania też jest lepszy, ale profile filmowe te profesjonalne nie były mi potrzebne.
Świetna porada właściwie ratująca cały system Sony*! Przykładowe zdjęcia od razu wyglądają dużo dużo lepiej niż na większości Soniaczach. Szkoda tylko, że nie wrzuciłeś dwóch zdjęć obok siebie z lewej strony przed tym ustawieniem, a z prawej po korekcji - byłoby super to porównać.
*) BTW, kolory z Canona są o wiele przyjemniejsze i jak dla mnie większość galerii na IG oraz portfolio ludzi, którzy mają Sony jest odrzucająca, kolory skóry są prawie zawsze pozbawione koloru, wręcz trupio-blade. Nie dziwię się w ogóle że do Canona przylgnęła łatka "marchewkowych kolorów" tak do Sony "kolor ziemniaka". Oczywiście wszystko jest też pewnym efektem post-produkcji, ale nie każdy ma czas siedzieć i kręcić suwakami w LR.
Dzięki za uwagi, a różnice są zauważalne. Oczywiście kwestia kalibracji monitora, itd. jednak warto się pobawić. Ja nawet na Canonie używam podobnych ustawień. Pozdrawiam!
Fajnie, tylko w przypadku a7 iv mam 😅inne menu i jeszcze po polsku ;) czy jest szansa by ktoś te ustawienia przetłumaczył na ten aparat? Nie ogarniam jeszcze wszystkiego bo dopiero się uczę tej pasji :)
Jak A7IV wpadnie mi w ręce to postaram się sprawdzić. Sprawdź przy ustawianiach balansu bieli.
Najlepsze kolory są z Ricoha GR III :), a tak na marginesie, nigdy mi się nie podobały te żółte zdjęcia, takie jak tu pokazujesz.
Każdy ma swoje upodobania, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje ;)
Dla mnie w konkretnym systemie chodzi też o wygodę pracy na reportażu, dostępność obiektywów itd., a tutaj niestety Ricoh przegrywa.
A dzieki temu ustawieniu, możesz skonfigurować sobie kolorystkę jak chcesz, ta jest po mojemu. Na pewno lepsza niż domyślne ustawienia.
@@jsierzynski Absolutnie nie myślałem o tym, że Ricoh może tu konkurować, ale ma piękne naturalne kolory. Nie wiem jak oni to zrobili.
Tylko chciałem wspomnieć, że nie lubię tych żółtych zdjęć, takie wychodzą z mojego nikona :), to już wole Sony, bo też mam. Zdecydowanie pod tym względem lepszy był Olympus, ale teraz mniej nim fotografuję. Tak na marginesie, kiedyś Olympus robił kompakty np. C-4000 zoom, mam kilka aparatów z tej serii i one miały piękne naturalne kolory.
Podobno Hasselblad ma swój system przetwarzania kolorów, który produkuje piękne kolory. Tego z wiadomych przyczyn nie mam :). Na koniec jeszcze dodam, że bardzo podobają mi się profile Fuji i mam dwa Fujiki :). Świetne aparaciki. Pozdrawiam.
W A7M2 nie da się ustawić 0,5. ......jedynie 0 lub1
@@maxxonline2001 warto przetestować i wybrać najlepsze ustawienie, na niektórych aparatach ustawiam 1.
a5100 też można
Oczywiście, może się troszkę różnić jeśli chodzi o balans bieli, ale warto dostosować pod swój gust.
Bardzo dziękuję.
Dobrze by było podkreślić, że działa to głównie na Sony A7III ponieważ A7 IV już ma ładniejsze kolory i już nie wchodzą tak w zielone odcienie :D Ale sam sposób polecam, używałem od kilku lat.
Według mnie działa to na każdym aparacie i systemie. Osobiście korzystam z tego nawet na Canonie więc, kolory kolorami, ważne żeby nam się końcowy obrazek podobał. A domyślne ustawienia niestety nie zawsze nam to dają. Ale rzeczywiście Sony z modelu na model, poprawia kolory, chociaż naprawdę jest już bardzo dobrze. Pozdrawiam!
@@jsierzynski Jasne, to już kwestia preferencji. Ja stosując to na R3 miałbym zdjęcia zbyt mocno wpadający w magente i zbyt ciepłe, ale co kto lubi :) Tak czy inaczej materiał na +, grunt, że dzielisz się tym z innymi :)
Wlasnie, zastanawiam sie miedzy canon r6 mk2 a sony alpha IV, wszystko kieruje mnie na sony ale canon podobno lepsze ma kolory, czyli w IV duzo lepiej niz w III i porownywalnie z canonenm?
@@Michał-q4u Ja przeszedłem z A7IV na R6II i jestem bardziej niż zadowolony
Kolory w Sony zależą od modelu, przykładowo a7R 4 idzie w bardziej ciepłe kolory natomiast a7R 5 w chłodne. Kolejna informacja, wywołując rawa w Lightroomie będzie trochę inaczej wyglądał jak w Capture One. Jakiej przeglądarki używasz do szybkiego podglądu zdjęć ? Zauważyłem, że zarówno IrfanView jak i FastStone pogarszają ostrość i często wydaje się zdjęcie stracone, otwierając przeglądarkę od Sony mamy dużą lepszą jakość.
Masz rację, z modelu na model Sony poprawiało kolorystykę ale nadal odbiegała od innych producentów.
Jwdbak jeśli jesteś zadowolony z efektu końcowego to najlepiej zostawić na domyślnych ustawieniach.
@@jsierzynski Jeszcze kilka lat temu nie zdecydowałbym się na Sony, teraz dla mnie ma ciekawszy obrazek od Nikona zółto zielonego i też zależy od modelu, Canon wygrywa, ale i z nowymi modelami niektóre osoby mają problem. Korzystam z Capture One i Sony a7R 4, nie widzę większych problemów z kolorem. Z jakich programów graficznych korzystasz pracując na Sony ?
@@inspiracjepodroznicze952 kiedyś Capture One, ale od kiedy Lightroom ma nowe automatyczne maski to się przerzuciłem. Jedyne co trzeba zrobić to zmienić profil Adobe Standard na te dopasowane do konkretnego aparatu.
@@jsierzynski Dzięki za informację. Będę musiał sprawdzić, widziałem jak świetnie działają maski w Lightroom
@@inspiracjepodroznicze952 Capture One też lubię, ale bardziej do zdjęć studyjnych. Oczywiście każdy program ma swoje plusy i minusy. Warto przetestować! :)
Witam. Mam Sony 6400 i ustawiłam wg zaleceń. Jpeg wygląda Zbyt mocno nasycony. Przekrwione twarze.....strasznie. Nie sprawdziło się
Zawsze warto ustawić pod swoje upodobania, bo każdy troszkę inaczej postrzega kolory. Ogólnie większość Sony idzie troszkę w zieleń, stąd takie ustawienia. Może wystarczy zmienić profil kolorystyczny, ewentualnie nasycenie zostawić na domyślnych ustawieniach. Co ciekawe u większości osób się sprawdziło. Warto eksperymentować, chodzi o to aby wiedzieć że są takie możliwości ustawień JPEG i co ma na nie wpływ.
Ale profile kolorów w aparacie nie wpływają defacto na plik raw, ale wpływają na histogram i sam widok zdjęcia, który okazuje się, ma się nijak do pliku raw (RAW to tylko dane, RAW nie jest zdjęciem/obrazem). Z tego powodu fotografując w RAW należy powyłączać wszelakie upiększenia, wyłączyć korektę winiety, ustawić AdobeRGB, dać możliwie bardzo płaski profil kolorów, zejść do zera z ostrością itd., a wskazania w wizjerze znacznie lepiej odzwierciedlą zdjęcie RAW. Nie wspomnę, iż dla poprawności powinniśmy ustawić tzw UniWb balansu bieli, który daje zielonkawe zabarwienie zdjęcia w wizjerze, ale po wywołaniu w LR wszystko będzie jak najbardziej poprawne, a przywołanie któregoś z wymienionych przez ciebie profili aparatu, to żaden problem łącznie z ustawieniem WB.
Fajnie wyjaśnione i masz rację ale ... . Tutaj mowa o takich ustawieniach aby JPEG był już dobry prosto z puszki, jest to dla osób które chcą używać aparatu prywatnie, np. podczas wycieczek i uniknąć potem obróbki. A jak wiadomo kolory z Sony, szczególnie przechodząc z Fujifilm czy Canona mogą zaskoczyć.
Przy okazji jak mamy dużą ilość zdjęć ułatwia to też obróbkę RAWów bo balans bieli jest lepiej dobrany więc spora oszczędność czasu. Od kiedy pracuję hybrydowo jest to podwójnie ważne.
Oczywiście wszystko można zrobić później, ale wyznaję filozofię, ustaw co trzeba podczas sesji, a potem nie będziesz musieć siedzieć i tego naprawiać.
Przy okazji mam gotowy produkt, który jeśli bym musiał mógłbym od razu oddać Klientowi. No i jak pokażę podczas sesji Parze to się jarają jakie fajne kolorki i wszystko. A tak widzą płaski obrazek i muszę tłumaczyć, że potem ja to poprawię w Photoshopie.
Każdy ma swoje podejście, a ja chcę jak najmniej czasu spędzać przy komputerze.
@@jsierzynski Ale ty nic nie zrobiłeś tylko dostosowałeś profil koloru i balansu bieli pod własne widzimisię. Ba, nawet nie wiesz czy Auto balans bieli jest zgodny z tym faktycznym, bo kierujesz się tylko odczuciami a nie porównaniem. Powinieneś zrobić zdjęcie widoku przez okno na standardowych ustawieniach WB, odpalić je w kompie i porównać do faktycznego widoku przez to okno. Jeśli będzie identycznie to znaczy, ze aparat dobrze obliczył WB. Już to robiłem, też chciałem ocieplać zdjęcia, tak ustawiałem jak ty, ale gdy porównałem wynik z tym widzianym na żywo przez okno, to okazało się, ze odczucia a rzeczywistość to dwa różne światy. Wróciłem do ustawień zerowych, bo aparat to idealnie oblicza mimo, iż nam może wydawać się zdjęcie za zimne.
Po drugie, skalibruj LR, a zdziwisz się ponownie w jakim błędzie jesteś. Robi się to tak: photographylife.com/where-are-my-mid-tones-baseline-exposure-compensation
Zdjęcie które uzyskasz z przestawionymi suwakami i krzywą, będzie dokładnie pokazywać to, co rzeczywistość. LR upiększa zdjęcie bez naszej wiedzy, dla tego należy go skalibrować uwzględniają ukrytą linię bazową ekspozycji aparatu.
Twoje podejście jest błędne, bo nie wyciskasz ze swojego aparatu maksa. Sposób pomiaru światła przez aparatu nie jest zoptymalizowany pod RAW, a pod jpeg. Oznacza to, iż biel jest niedoświetlona o 3ev, a czedrń o 6ev, a to skolei oznacza niski stosunek sygnału do szumu = duży szum na zdjęciach. Zrób tak jak to mówi instrukcja w linku, to jest mega proste, zassać plik, kliknąć potem Auto i masz gotowe zdjęcie za 30s. Poniżej masz dodatkowe wytłumaczenie zagadnienia, które powinno być wstępem do pierwszego linkulinku: blog.kasson.com/using-in-caera-histograms-for-ettr/8-a-one-step-uniwb-procedure/
www.fastrawviewer.com/blog/mystic-exposure-triangle
Niestety, ale zdjęcia jpeg prosto z puszki nie są zdjęciami optymalnymi jakościowo, bo stosowany jest sposób pomiaru jak z czasów filmu i kliszy. Foto cyfrowa to całkowicie inne zagadnienie i sposób postępowania. Oczywiście na szybko można sobie pstryknąć jpega prosto z puchy, ale nie można wtedy mówić o dokładnym odzwierciedleniu rzeczywistości i optymalnej jakości, bo tak nie będzie niestety. Tak, ja w moim Nikonie mam jpego zjechane z kontrastem do -2,5 punktu, jasność tak samo, kolorów nie ruszam praktycznie, a ostrość podoba mi się na =5 punktów. Tak, te ustawienia dały mi dopiero podobny obraz do rzeczywistości a Auto WB ustawionym na 0 i obrazem wyświetlonym w powyżej skalibrowanym LR. Spróbuj, to nie kosztuje wiele pracy, ale można się niesamowicie zdziwić jak aparaty i LR nasz oszukują.
@@ShwarcArnold 👍
W moim Sony mogę tylko zmieniać te wartości o 1, nie jak w twoim przypadku o 0,5
A7III czy jakiś inny model? Mam teraz Canona R6 i również jest co 0,5.
Ja mam A7II
Wydaje mi się, że tam też można wprowadzić korektę balansu bieli, ale może ktoś z A7II się wypowie.
Jak tak często widać takie narzekania,to coś widać jest na rzeczy....
Na szczęście jest na to proste rozwiązanie! :)