Coca-Cola pulled pork
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Tämä resepti boostas meikäläisen tälle ''uralle'' antamalla tiktokissa yli miljoonaa näyttökertaa ja instagramissakin reilun miljoonan. Tästä on reilu kaksi vuotta ja hommat rullaa kokoajan eteenpäin.
Resepti
Coca-Cola pulled pork
• 1-1,5kg Porsaan kassleria
• 2 Sipulia
• 2 Chiliä
• 6 Valkosipulin kynttä
• 2 Kanelitankoa
• 5 Tähtianista
• 3 Ryppylimetin lehteä
• ½ Nyrkillinen inkivääriä
• 1 Sitruunaruoho
• 2 rkl Suolaa
• 2tl Mustapippuria
• 1 dl Fariinisokeria
• 1-1,5 Litraa Coca-Colaa
• Korianteria
Laita possu pataan ja lisää sinne krouvisti silputut sipulit, valkosipulit, chilit, sitruunaruoho ja inkivääri. Lisää myös kanelitangot, tähtianikset, ryppylimetin lehdet, suola ja mustapippuri. Kaada Colaa päälle niin paljon, että kaikki peittyvät. Varmista että kasvikset ovat kaikki liemessä ja paista 150 asteisessa uunissa ensin tunti ja laske sitten lämpö 120 asteeseen ja anna olla vielä 5 tuntia.
Siivilöi liemi ja siirrä liha uunivuokaan. Lisää liemeen fariinisokeri ja halutessasi keitä kasaan. Mitä pidempään keität sen intensiivisempi maku.
Revi liha haarukoilla ja lisää lientä joukkoon kolme neljä desiä ja sekoita. Lisää tarvittaessa myös suolaa jos siltä tuntuu. Makean ystävät voivat myös lisätä fariinisokeria. Paahda uunissa grillivastuksen alla, kunnes liha on saanut mukavan rapean ja karamellisoidun pinnan.
Nauti pitaleivän välissä tzazikin kaverina.
#pulledpork #cocacola #homechef #pork
Kannattaa tarkasti sanoa mitä "kääntää" tarkoittaa. Esim ammattikoulussa ope sanoi piparkakkuja paistettaessa että kannattaa kääntää pelti puolivälissä, niin eräs oppilas sitten käänsi pellin puolivälissä (ylösalaisin)
No tuskin teki samaa virhettä toista kertaa 🤣
Jäbä kyl osaa kokkaamisen. Hyvii videoiia😂😅näitä on kiva kattoo aina.
Kiitos 💪
liemen siivilöinnissä saattais olla paikallaan puristaa siitä massasta lisää makuja messiin. hyvää settiä kuiteski!
Joo se on kyl tosi vaikka kyl luulisin et ne on toss kuudessa tunnissa irrottanu makunsa jo 😁
hyvä et teet tännekin videoita kun kaikki ei käytä sitä lasten tiktokkia
😂 insta mulla pääkanava. Tiktok on ihan sivuasenassa 😁
Liemen pohjaksi käy kaupan halvin x-tra tai Pirkka Coca-Cola. Sit mitä ite suosin nii laittaa samaan pataan omenaa,päärynää tjs. Tummuneet banaanitkin olen joskus laittanut samaan pataan kanslerin kanssa, ja hyvin toimii. Pulled nauta tai kanakin toimii.
Oletko koskaan kokeillu olueen tehä.en tiiä minkälainen siitä tulis
Huomenna aamulla 3.5 klo 8 menee "sloukuukkeriin" liha ja saa olla siellä 8h. Tuo suolan määrä on ollut monesti liian alhainen, eli nyt sitten tuo ruokalusikallinen täytyy laittaa. Porkkanat kuuluu laittaa sekaan myös ja ne syödään, niinkuin sipulit myös. Pitkään haudutettuna porkkanat on todella hyviä😄
juu oli kyl pakko laittaa testiin ja nyt on pata uunissa! pikkusen vaihtelin mausteita ja keittelen ton liemen vielä minttiin lopussa niin aizaijai!
Tarvii kokeilla, mä oon piikittäny maustelientä sisään ennen uunia. Paranemisia 🤒
Just oli tulossa kommentoimaan, että oisit keittänyt liemen kasaan, mutta ei tarvinnutkaan kun tiesitkin sen lopussa 😂 Ottaahan se aikaa mutta on vaivan arvoinen. Itsellä melko sama resepti, mutta laitan kokista omppumehua 50/50 ja käytän painekattilaa, valmistuu alle tunnissa.
Joo oli kiire päällä ni ei kerenny 😂 Reseptiin kirjotin kyllä.
Näyttääpä hyvältä, tänään menee testiin
Chefwallin hygieniapassi käyty?
Ei kotikokilla oo tarvetta
@@ChefWallin lusikka suusta takaisin kattilaan tosi Kokki 🤣
@@viita1983 Juu ei mitään merkitystä oo mein perheessä 😅
Toi on muuten hyvä!
voisit testailla birria tacoja tehdä.
Joo en ootainnu koskaa tehdä Mikolla on ainakin hyvä resepti niihin 👌
Tämä menee testiin🤘
Pitääki pitkästä aikaa väsätä.. Tehään tällä reseptillä poisluikien toi korianteri :D
Tää o aika hyvä 👌
Kyllä on hyvännäköistä. Paljon tommonen lihapala maksaa?
Ei oo kallista. Heittäisin 7-10e kilo
Joo ei kiinnosta su tykkäykset ja katsojakerrat😂😂
Klassikko!
Kaneli on kyllä se juttu "nöyhtö possussa"
👍👍
Toho viimesee hommaa oisin varmaa ite keitelly tota lientä kasaan sillee et siin ois ollu 1/4 jäljel ja heittänyt kaiken tonne pulled porkin joukkoo. Sitte uuniin. Ois saanu kaikki liemen maut kyytiin.
Ja sitte katoin videon loppuun asti. 😅
Ok sää kännis 😄
En kyllä 😂 syntymähumala varmaan
Tätäkin pitää kokeilla..
Kyllä👌