Szabat, prawo i zabrany płaszcz. Czy historia zabranego płaszcza ma znaczenie dla badań nad Biblią?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 39

  • @PKowalski2009
    @PKowalski2009 2 місяці тому +7

    Dziękuję za odcinek.
    Pamiętam historię, gdy niektórzy na podstawie ostraków z pogranicznego fortu dowodzić chcieli nie tylko piśmienności w późnym okresie monarchicznym, ale i istnienia królestwa Dawida... Wiem, że powiązanie było czystym chciejstwem, ale historia pojawiała się w popularnych książkach o historii Izraela.

    • @podcasthistorykow
      @podcasthistorykow  2 місяці тому +4

      Niestety, jakość pewnych popularnych książek o historii Judy i Izraela (albo tzw. "historii biblijnej") pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Często jest to jedynie sparafrazowanie narracji biblijnej wybiórczo połączone z archeologią, lub stan badań oddający w najlepszym razie lata 60-te i trącący nadinterpretacją - reprezentacyjne przykłady z naszego polskiego poletka: A. Piwowar, "Historia Izraela czasów Starego Testamentu", seria książek T. Jelonka "Historia Izraela" czy "Królestwo Saula, Dawida i Salomona" A.J. Palli. SP

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz Місяць тому +1

    Lubię jak pochylacie sie takim puzlem z przeszłości i oglądacie go z uwagą 👍

  • @radek_X
    @radek_X 2 місяці тому +12

    Tradycyjnie dziękuję za włożoną w odcinek pracę. Sprawa pokazuje jak ważna i cenna dla człowieka kiedyś była jego szata. Dziś dobro powszechne przymysłowe jakich wiele...

    • @Zbigniew_Nowak
      @Zbigniew_Nowak 2 місяці тому +3

      W powieści Sergiusza Piaseckiego główny bohater po kampanii wrześniowej miał wojskowy płaszcz i wiedział, że posiadanie go może grozić aresztowaniem przez NKWD, ale była to rzecz zbyt cenna, aby się jej pozbyć, więc kombinował, że potem go sobie przefarbuje z wojskowej zieleni na inny kolor. Tak więc jeszcze te książki mówiące o latach 30. pokazują, jak inną wartość miały rzeczy. Jakieś drobiazgi typu lampa naftowa, buty, kompas...

    • @fideasu3690
      @fideasu3690 2 місяці тому +1

      Zwłaszcza że w czasach przedprzemysłowych również wydatki pierwszej potrzeby (jak jedzenie lub dach nad głową) były dużo większe niż obecnie, więc na wszystko inne zostawało dużo mniej pieniędzy. Nawet jeśli cena ubrania nie była względnie jakaś gigantyczna, to i tak dla zwykłego człowieka mogła reprezentować miesiące oszczędzania...

  • @ireneuszmorawski626
    @ireneuszmorawski626 2 місяці тому +13

    10/10 jak zawsze :).

  • @jadwigabizior5804
    @jadwigabizior5804 2 місяці тому +4

    Bardzo interesujący .

  • @elzbietaferenc7352
    @elzbietaferenc7352 2 місяці тому +5

    Dziekuje,bardzo dobrze sie słucha

  • @gustavomoreno4025
    @gustavomoreno4025 2 місяці тому +3

    Bardzo ciekawy odcinek. Pozdrawiam.

  • @Pan_Sliwa
    @Pan_Sliwa 2 місяці тому +4

    Serdecznie pozdrawiam! Odcinek świetny - zresztą jak zawsze!

  • @Kfynio
    @Kfynio 2 місяці тому +2

  • @canopusedius9115
    @canopusedius9115 2 місяці тому +2

    :) Dziękuję,

  • @remigiuszchorazyczewski7262
    @remigiuszchorazyczewski7262 2 місяці тому +3

    POZDROWIENIA Z LEGNICY

  • @janmos5178
    @janmos5178 2 місяці тому +2

    Bardzo dobry film.

  • @thomasschroder8359
    @thomasschroder8359 2 місяці тому +7

    Jesli chodzi o ostatnie pytanie, to znam ludzi ktorzy wydaja ogromne pieniadze (ktorych wlasciwie nie posiadaja) aby dojsc do sprawiedliwosci. Moze szata nie byla warta skryby, ale moze nie chodzilo tylko o plaszcz.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Місяць тому

      Dokładnie. To już mogła być kwestia emocji

  • @sensei1991
    @sensei1991 2 місяці тому +8

    Nie mam pojęcia o tym jak dokładnie wyglądały stosunki społeczne na omawianym terenie i w omawianym czasie, więc pewnie napisze bzdurę, ale na ostatnie pytanie (skąd biednego robotnika stać było na usługę skryby) naszła mnie taka myśl:
    -może osoba, która spisała tekst z ostrakonu, była skrybą garnizonowym (czyli pracujacym dla oddzialu wojskowego)? Lub jednym z żołnierzy, tyle że umiejącym pisać? Dowódca dowiedział się, że przyszedł jakiś chłop i domaga się wysłuchania, ale nie zdecydował się poświęcić mu czasu osobiście, tylko polecił jednemu ze swoich podwładnych spisanie prośby z którą występuje przybysz, obiecując, że zajmie się nią w wolnej chwili.

    • @podcasthistorykow
      @podcasthistorykow  2 місяці тому +9

      Szczerze mówiąc to bardzo prawdopodobny scenariusz, tylko nie wiemy, czy finalnie skarga została rozpatrzona czy też zlekceważona (co nie byłoby dobrym posunięciem ze strony garnizonu w relacji z miejscowymi rolnikami, którzy ewidentnie zaopatrywali załogę w żywność). Zapewne nie każdy żołnierz był piśmienny, ale wiemy, że były osoby do takich spraw specjalnie oddelegowane. W analogicznym przypadku ostrakonów z Tel Arad / tzw. archiwum Eliasziba - które stanowi najlepszy materiał porównawczy, bo tych tekstów na skorupach zapisanych jest ponad 200 - widzimy więcej niż jednego skrybę garnizonowego, który zwykle zajmuje się sprawami logistyki i zaopatrzenia i w tym celu prowadzi "skorupkową" korespondencję. SP

  • @mirek1275
    @mirek1275 2 місяці тому +4

    Cały film zastanawiałem się nad tym czy rolnik musiał zapłacić za usługi skryby i czy nie była to jakaś urzędowa nieodpłatna droga do dochodzenia sprawiedliwości.

    • @fideasu3690
      @fideasu3690 2 місяці тому +2

      Być może skryba działał pro publico bono, jak czasem robią dzisiejsi prawnicy. Jeśli było odpłatnie, to opłata chyba musiałaby być dużo mniejsza od wartości ubrania, inaczej nie miałoby to sensu.
      A może był to jakiś początkujący skryba? Jeszcze niewprawiony (stąd niedoskonałości tekstu) ale za to oferujący swoje uslugi po taniości?

  • @Wernychora
    @Wernychora 2 місяці тому +3

    8:08 mapka po prawej stronie, na dole w rgou jest autor: Drink L'chaim. Ktos naprawde nazywam sie pijmy na zdrowie XD ?

    • @podcasthistorykow
      @podcasthistorykow  2 місяці тому +3

      Tak autor podpisał się na Wikimedia Commons, a że licencja wymaga podania autora który tak się podpisał to co możemy zrobić? ;) PŁ

    • @Wernychora
      @Wernychora 2 місяці тому +4

      @@podcasthistorykow wypic jego zdrowie

  • @Andi030592
    @Andi030592 2 місяці тому +4

    Ja mam takie wrazenie ze nie jest to skarga na kradziez plaszcza, a na cos w rodzaju bezpodstawnego wyrzucenia z pracy, czego symbolem mialoby byc zabranie przydzielonego stroju roboczego. Skarzacy wyraznie zaznacza ze ciezko pracowal, ze wykonywal swoja prace pomimo ciezkich warunkow jak i ja zakonczyl, co moga potwierdzic jego wspolpracownicy, bezposrednio wskazuje sprawce a jednak nie ma tam nic o jakiejs probie obrony swojego mienia. Tekst wyglada mi bardziej wlasnie na skarge na bezpodstawne pozbawienie pracy, czy tez moze wynagrodzenia za prace? Byc moze samo slowo "plaszcz" nie zostalo odpowiednio przetlumaczone, lub w kontekscie pracy najemnej w tamtym okresie oznaczalo cos innego, lub nabieralo dodatkowego znaczenia. Byc moze zdajac odzierz robocza po zakonczeniu pracy otrzymywalo sie wynagrodzenie?
    To tylko takie moje wrazenia, caly tekst nie brzmi moim zdaniem jak zwyczajny donos o kradziezy a bardziej jak skarga na zle potraktowanie przez kierownika.
    Wyobrazmy sobie ta sytuacje w ten sposob, dowodca garnizonu deleguje podleglego oficera do najecia z zewnatrz pracownikow do zbioru. Pracownicy dostaja z magazynu odziez, ktora uprawnia ich np do noclegu w forcie, pobrania jedzenia itp.
    Jeden z pracownikow w jakis drobny sposob uchybia obowiazkom, za co nadzorujacy go kierownik, niczym Girdon Ramsey "oddaj fartuch", zabiera mu odziez robocza, czym pozbawia go swiadczen od pracodawcy. Pracownik wiec zanosi skarge do przelozonego tego nadzorcy, czyli dowodcy.
    Jakos tak bardziej widzialbym ta historie, jakos mi to nie pasuje do zwyklego zawiadomienia o kradziezy.
    Jeszcze dodam, bo chcialbym dobrze opisac co o tym mysle.
    Dla mnie tu kontekst "zabrania szaty" bardziej niz na zwykla kradziez wyglada jak widywane w filmach "oddaj bron i odznake" kiedy przelozony zawiesza policjanta, tak jakby ta konkretna szata nie byla tylko okryciem a bardziej oznaka przynaleznych uprawnien i uposarzen.
    Moim zdaniem w takim kontekscie ta skarga brzmi jakos powazniej i nabiera chyba wiekszego sensu. Skarzacy wyraznie korzysta z pewnej drogi administracyjnej, gdyby chodzilo o kradziez plaszcza to poszedlby do odpowiedniego organu zajmujacego sie utrzymaniem porzadku i powiedzial ze ten a ten, wtedy i wtedy, ukradl mi plaszcz.

    • @Zbigniew_Nowak
      @Zbigniew_Nowak 2 місяці тому +3

      Ciekawa hipoteza.

    • @Andi030592
      @Andi030592 2 місяці тому +2

      @@Zbigniew_Nowak To tylko gdybanie, ale moim zdaniem nadając sytuacji taki kontekst to zarówno treść jak i samo powstanie tej skargi stają się o wiele sensowniejsze niż przy założeniu że chodziło o kradzież.

  • @bogumitwardowski4561
    @bogumitwardowski4561 2 місяці тому +2

    Ciekawy przykład jak z mikrohistori można wyciągnąć daleko idące wnioski

  • @DonVitoz88
    @DonVitoz88 2 місяці тому +3

    Szanuję tylko trzech doktorów: Dre, Albana i Poloczka 😊

  • @edwardwarkus5198
    @edwardwarkus5198 Місяць тому +1

    Patrząc na kontrkst, ktory panowie przybliżyli, fragment o szabacue można po prostu przetłu.aczyć: "Jak codziennie przed fajrantem".

  • @marekadamski9211
    @marekadamski9211 2 місяці тому +3

    Prawo pierwsze „ Nie będziesz nosił płaszcza bez kapelusza „ Rain Man contra Ramen

  • @gonzogorf7019
    @gonzogorf7019 2 місяці тому +2

    Zarrrraz-zarrraz!! to dziś jest niedziela?!!

    • @podcasthistorykow
      @podcasthistorykow  2 місяці тому +3

      Na karcie społeczności pisaliśmy, że w sobotę będzie premiera ;) PŁ

    • @podcasthistorykow
      @podcasthistorykow  2 місяці тому +3

      Musieliśmy na chwilę odejść od stałego terminu (jutro obaj będziemy w rozjazdach), ale spokojnie, wrócimy w niedzielne przedpołudnia :) SP

    • @gonzogorf7019
      @gonzogorf7019 2 місяці тому +2

      @@podcasthistorykow uff, już myślałem że przespałem dzionek!

  • @zolcik
    @zolcik 2 місяці тому +1

    Zamieszanie z ubraniem roboczym? To Głuch, Wieczorek i reszta p.... z plutonu dowodzenia!

  • @mariannairam2218
    @mariannairam2218 Місяць тому

    a jeśli chodzi o wypełnienie tak jak wypełnienie papierów ? :D może chłop sam się uczył na skrybę ale nie wyszło, został rolnikiem ale coś tam skrYbać umiał więc naskrObał pismo sam :D

  • @helenaxxx6134
    @helenaxxx6134 2 місяці тому +2

    Mi się bardzo podoba hipoteza z poezją