Dzień dobry, plan jest taki, żeby były trzy odcinki MTD każdego tygodnia. Na razie to koślawo wychodzi, ale wyjdzie. W poniedziałek zwykły motodziennik, w środę test albo warsztat, w piątek ranking. A dziś o wspólnej konstrukcji Mini i PSA (Peugeot i Citroen) 1.6 benzyna (120, 156 albo więcej z turbo) Silnik z rodziny Prince Niezrównany Tadeusz Vorbrodt rozłożył dla nas dwa takie motory i wytłumaczył spokojnie czemu tak szybko się zużywają, biorą olej, kopcą na niebiesko, albo przycierają na panewkach. Albo zaklejają nagarem... Ale w co drugą środę będziemy się spotykać nie tylko z Tadeuszem, pogadamy o skrzyniach, LPG itd...
@@przemekprzemek5907 ja poznałem kieeeeedys Pana Jacka w programie autosciema na Polsat Play jak się nie mylę ? i od tamtej pory jest dla mnie autorytetem w tej dziedzinie
Bardzo jestem ciekaw opinii obu panów na temat dodatków ceramicznych ceratek/ceramizer/ceramizator - czy stosowanie takich dodatków ma szansę znacznie wydłużyć życie takiego silnika? Mam na myśli zastosowanie do sprawnego silnika nie do uszkodzonego. Czy ma szanse zapobiec takiej usterce jak przetarcie panewek czy zużycie pierścieni. Pozdrawiam serdecznie :)
"Uwielbiam" gdy prowadzący (tu czy gdzie indziej) ma więcej do powiedzenia niż zaproszony do audycji gość i bez przerwy mu przerywa. Gość traci wątek i ostatecznie przekazywana informacja jest poszatkowana merytorycznie. Proponuję podzielić audycję na odcinki: w pierwszym prowadzący niech się wypowie, a w drugim - ugryzie w język i da się wypowiedzieć gościowi. A przynajmniej Mu nie przerywa! A jak go świerzbi, to jeszcze 3-ci odcinek na włąsne podsumowanie. Panie Jacku, uwielbiam Pana audycje. Ale skoro już Pan kogoś zaprasza, niech da się Pan Mu wypowiedzieć. W końcu nie wiadomo na czym polegał problem. Na tym, że bierze olej? Czy że nie robią tłoków nadwymiarowych? Czy na tym, że Klienci nie wymieniają oleju? Silnik zły, zły, zły, ale ... dlaczego? Co w nim jest złego? Gdzie konkrety? Widziałem w sieci kilka artykułów o wadliwym napinaczu łańcucha rozrządu w tym silniku. Ale o tym w filmie nie padło ani słowo o tej wadzie. A skoro już mówimy o felernych silnikach, to proszę podać konkretnie które to są - z jakich lat produkcji, albo podajmy oznaczenia. Samo "1.6 benzyna" to zbyt ogólnie, chyba. Mam silnik 1,6 THP 165 KM w Citroënie z 2015 i po obejrzeniu filmu ... nie wiem, czy to jest ten popsuty, czy to już jest ten poprawiony? Bo granicę rocznikową postawiono w filmie bardzo luźną. Na czym ta poprawa polegała? Kiedy nastąpiła? U mnie działa i oleju nie bierze. Ale wg filmu, to jest ten zepsuty. Więc czy ja coś źle zrozumiałem, czy informacje z filmu są nierzetelne, czy za mało jeźdżę, czy mam szczęście? A może tylko ja jeden wymieniam olej co 10.000 km? :-) Pozdrawiam. Mimo wszystko stawiam plusa.
Wypiłem drinka i wyszedłem z psem na spacer i mając słuchawki włączyłem film i bez oglądania wizji zrozumiałem że pierścienie tłokowe są za cienkie. Ścierają się i to tworzy lawinę problemów (spalanie oleju, nagar , szybkie starzenie oleju, problemy ze smarowaniem .....). Poza tym niespodzianki typu wypadające gniazda zaworowe. Silniki montowane w wielu autach ( Citroen, Peugeot, BMW, Mini) pod różnymi nazwami, z różnymi mocami i ciężko prześledzić w którym roku w jakim aucie jest już poprawiony. Od tego są już specjalistyczne fora. Tak że nie wiem czego nie rozumiesz.
Jak to cudownie jest posłuchać człowieka z tak ogromną wiedzą i doświadczeniem. Czysta przyjemność. Myślę że Pan Tadeusz mógłby wiele nauczyć inżynierów projektujących nowoczesne „wspaniałe” silniki, które palą mało paliwa, ale rozpadają się po 100 tys km jeśli wymienia się olej tak często jak zaleca producent. Szkoda że jest obecnie coraz mniej takich rzemieślników z pasją i prawdziwą miłością do swojej pracy.
Fajny materiał. Ale za krótki i za mało. Chciałbym jeszcze posłuchać o innych bolączkach tego silnika,choćby rozrząd. I ewentualnie z praktyki Pana inżyniera kiedy poprawili te wady i czy faktycznie odniosło to pożądany rezultat.
@@Moody87Pl Myślę że duży wpływ ma sposób używania auta. Ja robię trasy po 500km, po mieście i w korkach bardzo rzadko, nie pałuję go, spalanie miałem na odcinku 10tys w okolicach 6l/100km z komputera, więc można powiedzieć, że idealne warunki, ale i tak dopadło go. Wyjdzie, że świece rzadziej się wymienia w nim niż rozrząd. Teraz szukam zakładu, który czyści dolot skorupami orzecha, bo myślę, że to już czas dla tego silnika.
Witam Mam problem z citroenem berlingo 1.6vti 95 Wyskakuje błąd ,,engine fault,, 10 tys km od wymiany rozrządu (łańcuszek rozrządu) Po obejrzeniu filmu zastanawiam się ile jeszcze pojeździ (Przebieg 105 tyś)
Filmy z Panem Tadeuszem są tak zaje biście fajne i merytoryczne że oglądam czuje się jakbym siedział w szkole na przedmiocie który lubie a prowadzący zaraża pasją :) Bardzo pozdrawiam P. Jacka i P. Tadeusza. Oby jak najwięcej takich 😎
Genialny odcinek, wiele słyszałem o awaryjności 1.6 thp, ale dotychczas nie znalazłem tak kompleksowego wyjaśnienia tego problemu jak zostało to przedstawione w powyższym filmie. Pozdrawiam serdecznie i podziwiam za merytorykę i profesjonalizm :)
Jest wyjaśnione bardzo dużo ale to jeszcze nie jest wszystko, nie wspomniano wszystkiego o zaworach, dlaczego wypadają zapłony co je powoduje również, nie tylko zapchany wydech, jakie mają w vti wniosy przy temperaturze 105-107 stopni, trochę tego zabrakło. Gdyby te silniki pracowały w temperaturze do 95 stopni to by działały jak wszystkie. Niestety ekologia zmusiła do wysokiej temperatury a co za tym idzie przeniosła koszty na właścicieli pojazdów z tymi silnikami.
Świetny materiał ogląda się z wielka przyjemnością. W temacie 1.6thp myślę, że mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Mam od nowości takie coś jak C4 Grand Picasso, teraz ma już 100k. Jako samochód rodzinny po prostu marzenie, tylko ten silnik ;-). Jednak negatywne opinie o nim są mocno przesadzone. Po pierwsze rozrząd. Łańcuch jest w porządku, tylko napinacze lecą. Pewnie żadna pociecha bo i tak wypada zrobić cały, jednak wymiana jest stosunkowo tania (części i robocizna) w porównaniu do innych rozwiązań, szczególnie z BMW. Mam nadzieję, że wytrzyma kolejne 50k, tym bardziej, że obiecują, że poprawili w najnowszych referencjach. Zaś w temacie oleju i nagaru, to temat też do ogarnięcia - nagar z dolotu i zaworów usunąłem za pomoca piaskowania łupiną orzecha laskowego, a na pierścionkach z tłoków z pomocą odpowiedniej chemii i płukanek. Po takiej operacji silnik chodzi jakby auto prosto z fabryki wyjechało. Generalnie silnik świetny, jednak niekoniecznie bezobsługowy.
Trochę z innej beczki. Jako że jestem miłośnikiem motoryzacji i subskrybuję wiele kanałów... to chętnie zobaczyłbym krótki film odnoszący się do odbioru Rolls-Royce Pana Graczyka z firmy Pana Vorbrodta. Pozdrawiam i proszę bez hejtu!
Możliwe, że brak oryginalnych panewek głównych oraz tłoków nad wymiarowych jest spowodowane tym, że producent nie dopuszcza odkręcania podpór głównych wału korbowego od bloku silnika. W przypadku aluminiowych bloków silnika tak bardzo często bywa. Np. w silnikach grupy VW o pojemności 1.0 i 1.5 tsi w instrukcji naprawy producenta jest zapis że po odkręceniu podpór głównych silnik należy wymienić z uwagi na naprężenia które działały na blok w czasie eksploatacji. Dlatego też do w/w silników nie można kupić oryginalnego wału korbowego czy też panewek głównych i podpór wału korbowego. W silnikach subaru (których blok też jest aluminiowy skręcany z dwóch połówek), są dostępne nowe oryginalne części takie jak wał, panewki główne itp. Z tym, że po skręceniu ponownym bloku bez jego osiowania, dochodzi w dość krótkim czasie do ponownej usterki "uszkodzonych panewek". To potwierdza teorię producentów na temat naprężeń działających na aluminiowe bloki i dezaprobatę na naprawę. Pozdrawiam.
24:45 i tu powiem, że mi też mówili, że pierwszy raz widzą a zjawisko to wypadnięte gniazda w głowicy vw 1.9d z 1991 a silnik po remoncie był 2 miesiące. Nagle konklawe z tyłu było. Mechanik w szoku i firma, która potem regenerowała głowicę też. Obaj mówili, że pierwszy raz w takich silnikach to widzą. Więc jak masz pecha to wszystko jest nie tak 😉
1,6 THP zaprojektowało dla BMW i PSA pewne niemieckie biuro projektowe, które również zaprojektowało silniki 1,4 TSI dla VW. Podobne założenia konstrukcyjne i podobne błędy na które zresztą zgodzili się zamawiający bo miało być szybko i tanio. Dzisiaj to biuro projektowe jest częścią VW.
Dzien dobry, witam wszystkich. Panie Jacku czy moglibyśmy obejrzeć identyczny odcinek tym razem z silnikiem 1.2 pure tech , wytykając jego wady i zalety. Dziękuję i pozdrawiam
@@rafam.459 Jeśli jesteś użytkownikiem tego silnika w ostatnich rewizjach, to tak. Jeśli całą swoją widzę opierasz na tym co przeczytasz w internecie o silnikach PT sprzed 10 lat, to nie.
Ciekawy materiał. Posiadałem Peugeota 207 SW z silnikiem 1.6 vti 120KM 2007 r. Olej fabryczny Total 5W30. Brał olej praktycznie 5 l na 10.000 km. Zmieniłem na Shell 10W60. Oleju nie brał praktycznie wcale. Zrobiłem tak 150 tys km. 2 razy dolałem przy wymianie Ceratec. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Peugeot każe lać do niego olej 5W30, a BMW, czy Mini w których występuje ten sam silnik 10 W 60. Fakt jest taki, że samochodem przez te 150 tyś km robiłem długie trasy. Przy 220 tyś zmieniłem łańcuch i koła zmiennych faz rozrządu. Gdy go sprzedałem miał 300 tyś. Olej wymieniałem co 10tyś , a nie jak mówi producent co 30 tyś. Z resztą jak mówią JAK DBASZ TAK MASZ. Pozdrawiam
Super odcinki o silnikach można dużo się dowiedzieć. Może też odcinki z silników które polecacie bo dużo ich jest a nie zawsze ktoś się zna i nie wie co kupić. Pozdrawiam
Cieniutkie pierścienie to jest przekleństwo wszystkich współczesnych silników. Trzy cylindrowy 1,0 vvt-i po 120000 km trzeba było dolewać 2l oleju /1000 km. Dodatkowo co chwila pojawiał się błąd zapchanego katalizatora. Serwis w Radości twierdził że trzeba wymienić kata za 3000PLN. Taka ciekawostka.
Panie Jacku, jeżeli słuchałem o historii to Wołoszański, a o mechanice to pana Tadeusza. Wiedza, wiedza, ogłada i kultura. Bardzo miło, że postanowił Pan robić takie felietony. Pozdrawiam.
Panie Jacku, to jest oczywiście bardzo dobra wiadomość, w Pana wydaniu wszelkie motoryzacyjne treści ogląda się i słucha z wielką przyjemnością (no może poza kwestiami związanymi z "wtyczkowozami" 😉 - ale to i tak nie Pana wina...). Z pozdrowieniami!
Rewelacyjny film. Znowu wraca jak bumerang temat konieczności regularnej i częstszej niż producent podaje wymiany oleju. w 3008 2.0Hdi wymieniam co 10.000 i też na Totala. Na szczęście ominąłem 1,6 THP ale przesłanie jest takie, jak rozumiem, że mimo, iż jest to mina, to może czasem warto troche zaryzykować i profilaktycznie wymianiać olej i może te pierścionki... Choć będzie ciężko z odsprzedarzą:) Napewno nie jako jedyne auto w rodzinie, skoro tak wysokie ryzyko:) Ale jako daily czemu nie.
Mój wielki szacunek dla Pana Tadeusza i podziękowanie za otrzymaną wiedzę, chcę pozostać mechanikiem, nie wymieniaczem, dlatego rezygnuję z etatu na rzecz siebie, dużo mnie to kosztuje nauki, pokory, pracy, oraz pieniędzy, robię tematy gdzie inni pseudo mechanicy kazali złomować samochód, mówili że się nie da naprawić lub nie opłaca, a ja uwielbiam tchnąć nowe życie szczególnie w silnik, na których de facto prawie nie zarabiam, klienci są początkowo sceptycznie nastawieni, pełni obaw po "innych mechanikach" lecz na dzień dobry robię pełny przegląd samochodu, wycenę wszystkiego co tylko znajdę, mającego wpływ na bezpieczeństwo oraz sprawność nic nie ukrywam, tylko tłumaczę, że nie oceniam poprzedniego mechanika, lecz czy o tym wszystkim powiedział, czy robił tylko to z czego są łatwe i szybkie pieniądze, bo to nie klient dopuścił do takiego stanu, nie ja, tylko wymieniacz, gdyby klient był poinformowany to 95% klientów by inwestowało na bieżąco co tak nie boli, wydać dajmy 5000 w 5 lat, jak teraz jednorazowo 5000 na zaległe naprawy i 1000 na biezacą a samochód wart 15-20 tyśięcy Ci klienci zostają, dopiero po czasie na obsłudze bieżącej to się finansowo zwraca, a taki klient poleca mnie innym.
Wygląda jak Jubilerska. Pierścienie trapezowe z pl. Grzybowskiego były bardzo dobre. 125p z 1.6 na trapezach i głowicą z 1.3 przy redukcjach zrywał przyczepność bo taka była kompresja. Aby uniknąć spalania stukowego, sąsiad chemik polecił dolewać eteru do benzyny.
@@Piasek-lr8gr myslisz sie 1.6 Vti to ta sama kupa co THP, to ze ma posredni wtrysk nie wiele zmienia, miałem taki samochod z tym silnikiem i wiecznie mial problemy z rozrzadem (łancuch sie szybko wyciaga) nikt tego nie chcial naprawiac kazdy mechanik otwarcie mowil ze to kupa pozbylem sie zlomstwa kupiłem 1.6 od opla (115 koni) i jest ok, kazdy naprawi itp.. z dala od francuzow...
@@Piasek-lr8gr THP to ten sam silnik co VTi z dodanym turbo (co dodatkowo powodowało problemy z łańcuchem rozrządu). Jeden gorszy od drugiego. Mój 1.6 VTi lubił sobie "wypić" płynu chłodniczego (to był chyba jedyny silnik, w którym woziłem go na dolewkę, bo schodził poniżej minimum poniżej 15kkm przebiegu (bo po tylu wymieniałem w nim olej). A to było nowe auto (Citroen C4 II, który "poległ" na autostradzie przy przebiegu 40kkm - szkoda całkowita nie z mojej winy). W sumie to było też najgorsze auto jakie miałem (jeśli chodzi o usterkowość) - a kilka "francuzów" jeszcze po nim miałem (i jedynie 1.2PT/turbo był problematyczny - olej zeżarł gumę na pasku rozrządu, a aucie żony po 60kkm zaczął też brać olej - trzeba dolać litr na 5-7kkm).
@@PiotrPilinkopłyn trzeba zalewać wysokotemperaturowy 105 °c otwarcie termostatu wszystko wymieniłem zanim się zorientowałem już miałem zdejmować głowice.
A co z kwestią wypadania zapłonów po planowaniu głowicy? Słyszałem, że jest to problem przez sterowanie podciśnieniami i po obróbce zapłony wypadają dlatego nikt tych silników nie chce naprawiać. Szkoda, że tej kwestii Pan Tadeusz nie wyjaśnił.
Fajny przykład jak świetny z założenia silnik może być schrzaniony. Jednocześnie okazało się że niewielkie poprawki sprawiły że finalnie silnik THP jest bardzo udany i bezawaryjny
Peugeot i Citro poszły za ciosem tworząc kolejny wspaniały produkt silnikopodobny - 1.2 Puretech, w którym resztki rozpuszczonego w oleju paska rozrządu zapychają magistralę olejową i doprowadzają do zniszczenia silnika. PSA (obecnie stellantis) nie widzi problemu i w ramach "gestu dobrej woli" za jedyne 20 tyś zł wymienia słupki u klientów dotkniętych tym problemem. Moze pan Tadeusz wykonywał naprawy tego cudu techniki i może też podzielić się swoją opinią.
Wniosek jest jeden. Nie kupować nowych silników od PSA tylko czekać na reedycję i kolejną generację danej konstrukcji.. Tak jak bardzo poprawiono 1,6 THP po 8 latach tak 1.2 Pure Tech też doczekał się udanej modernizacji
@@Daniel-wd3ok Skąd wniosek, że udanej? Jak na razie nie słychać, żeby problem z paskiem ulegającym degradacji w oleju naprawili. Wszystkie silniki 1.2 puretech na pasku mają wadę fabryczną (i to niejedną) i prędzej czy później padną. We Francji i Hiszpanii już są pozwy zbiorowe, w Beneluksie niebawem pewnie też, bo już są protesty klientów. A Stellantis to padło cały czas upycha w nowych modelach (np Jeepie). Niby zrobili 1.2 puretech na łańcuchu rozrządu, ale bardzo mało modeli z nim wyjeżdża dziś (chyba tylko hybrydy) czy to będzie lepsze to się dopiero okaże za kilka lat. Ja śmiem wątpić.
@@marciniwinski1330 Masz rację że w przypadku poprawionego 1.2 Pure Tech to jeszcze świeży temat i czas pokaże czy udało się zażegnać problemy. Jednak w przypadku 1.6 THP faktycznie od 2016 roku nie słychac o problemach z tymi silnikami. Sam posiadam 5008 II z tym silnikiem i przed zakupem rozmawiałem ze znajomym kierującym serwisem ASO i polecił mi ten silnik. Jedyne co poradził żeby olej zmieniać nie rzadziej niż 12-15 tyś
Film bardzo fajnie się ogląda, informacji trochę mało o tym, które silniki już poprawiono, ale zachęcam komentujących do podzielenia się własnymi informacjami lub poszukaniu ich. Za dużo narzekania w tych komentarzach. Panie Jacku proszę zrobić płatny odcinek i podac w nim które silniki się psują😉
W zeszłym roku kupowałem poliftowy 508 z silnikiem 1.6 thp. Poczytałem o tym silniku na kilku forach internetowych (również anglojęzycznych). Na podstawie wpisów innych użytkowników z różnych forów swierdziłem, że 1) Wersja 156 KM (lata 2011-2015/2016) - jest źle, a nawet bardzo źle 2) Wersja 165 KM (2014-2019/2020) jest dużo lepiej, generalnie ludzie są zadowoleni mimo, żę rozrząd potrafi dalej być nietrwały, 3) 1.6 Puretech 180 (2018-obecnie) - ma już poprawiony rozrząd i nie słychać o istotnych wadach. Ostatecznie kupiłem samochód z silnikiem 165 KM i jestem zadowolny.
Ciekawi mnie temat honowania i jak to w końcu jest. Jedni mówią, że na honie ma utrzymywać się film olejowy, ale jeśli będzie tam film olejowy to będzie się spalać ten olej. Druga teoria głosi, że hon jest po to, aby silnik się szybciej ułożył i dotarł, ale nie ma to wpływu na smarowanie.
Honowanie ma utrzymać olej na cylindrze. Jak inaczej byłby smarowany płaszcz tloka. Druga sprawa to to że bez honowania zmieniałby pierścienie co jakieś 1000km. Jedno wychodzi z drugiego, Ci co mówią że hon jest po to żeby smarować mają trochę racji i ci od tego że jest po to żeby się pierścienie ułożyłyby też. Pamiętaj że bez smarowania nic się nie ułoży tylko zatrze
Mam w mojej Xarze motor 1.6 16V serii TU5JP4. Absolutnie niezawodny i nie do zdarcia. Mam na nim 450 000 i nic sie nie dzieje. Zero brania oleju. Raz była wymieniana uszczelka pod głowicą około 300 000. Na tym przebiegu miała prawo.
Jak dla mnie klasyczne szukanie sensacji... Zamiast zacząć od tego w jakich rocznikach te usterki występują to bijesz pianę o coś co aktualnie ma minimum 11lat... Od 2011 roku silniki zostały poprawione. Druga sprawa to to, że w tej ocenie totalnie pomijany jest wątek użytkownika, a ci zwykle nie dbają, tylko lać i jeździć oraz jeżdżą benzyną jak dieslem ponieważ silniki mają dużo momentu od samego dołu. W rezultacie rzadko kiedy kręcą swoją benzynę powyżej 4k/obr gdzie to dopiero zaczyna oddychać.
Te gniazda potrafią wypaść i wskoczyć na miejsce. Więc otwierając go można tego nie zauważyć. Miałem 1.6 vti przez 5 lat. Palił 2 litry oleju na 10000. Poza tym nic się nie działo. Jak miał 130 tyś to sprzedałem. Nie chciałem już kusić losu.
Mam "Tiry" i rocznie jeden kierowca robi okolo 150tys km. olej w starszych autach co 60 tys w nowych serwis mówi 100tys. A ja zmieniam max 80 tys km. Ogólnie np. Volvo półtora mln i zero problemów z pobieraniem oleju.
Do 1.6 THP są dostępne nadwymiarowe tloki, chyba produkuje je firma Arco. Cylindry się roztacza a następnie honuje. Życzę powodzenia z samym honowaniem 0.25 lub co gorsza 0.50. Trzeba by było stać przy maszynie dzień czasu. Wypadajce na potęgę gniazda zaworowe to norma w tych silnikach jak gniazdo ma 0.08 wcisku. Ja robię na 0.20 i jest dobrze. Po Koło 30 tak zrobionych głowicach mogę powiedzieć że taki wcisk jest bardzo dobry
Najlepiej byłoby wysłać do nas rozebrany silnik, tzn blok z wyciągniętym wałem, tłoki wyciągnięte z cylindrów, fajnie jakby głowica przyszła bez vavlvetronica jeżeli przyjdzie razem z nim to nie ma problemu poskladamy go. Kwestia tego typu że my robimy tylko obróbkę, nie składamy silnika w całość. Gotowa do montażu jest tylko głowica, resztą elementów jest po obróbce do mycia. Auto szlif Grzegorz Patra, Chojeniec 93a. Wpisze pan w google to wyskoczy
I tu macie wszyscy posiadacze silników tfsi odpowiedź w sprawie brania oleju, wystarczy założyć normalne pierścienie olejowe 3 częściowe i po sprawie w końcu ktoś to dokładnie wytłumaczył 😁💪
Treści przyjemne i dobrze przekazane. Co do ujęć i sposobu pokazywania takiej tematyki polecam zapoznać się z Coobciem. Też kręci z ręki, a jednak "widać" na tych filmach więcej ;) Pozdrawiam, oby więcej!
Świetny materiał, wszystko rzeczowo wytłumaczone tak jak powinno być a nie tak jak u innych pseudo mechaników którzy poświecą lampką popieprzą głupot i myślą że jest ok
Pozdrawiam prowadzących film właśnie chciałem wam napisać że odbieram za dwa tygodnie Peugeota 5008 1.6 turbo. czas oczekiwania rok cena bardzo dobra w porównaniu do dzisiejszej ceny niestety silnikiem 1.2 pozdrawiam wszystkich tam znać jak się Auto sprawuje.🙋♂️🤝
@@bartekwegrzyn847 jeździmy już prawie rok będzie niebawem nic się nie dzieje Auto bardzo fajnie się prowadzi zawieszenie Peugeoty mają bardzo fajne tak jak Citroeny pozdrawiam wszystkiego dobrego w nowym roku🙋♂️
Bardzo fajnie wyjaśnione od strony mechanicznej. Proponuję jednak dogrywkę, bo trochę zabrakło mi informacji od strony potencjalnego użytkownika takiego silnika. Chociazby jak rozpoznać, że coś się zaczyna dziać z tym silnikiem, jak dbać o taki silnik (powiedziane tylko, że co 10 tys zmieniać olej na zalecany przez producenta), na co zwrócić uwagę jak jednak bym chciał kupić samochód z tym silnikiem, itd.
Bardzo rzeczowy odcinek oraz wszystko szczegolowo wyjasnione. Mam jednak pytanie, czy w pozniejszych modelach tj. rok 2018-2019 rowniez wystepowaly te problemy?
Akurat jeśli chodzi o diesle, to wiodącą marką jest Fiat. Tak, Fiat - JTD są określane mianem najlepszych diesli na rynku, poza tym pierwsze TDI (diesel z bezp. wtryskiem) to nie VW/Audi, ale Fiat Croma 1987r. Pierwszy Common Rail to Alfa 156 1,9JTD. Fakt; BMW swoim M57 też zabłysnęło. Ale Citroen... Nie miał nigdy wybitnych silników. Nawet słynne Sofimy czy Cleon-fonte to było Renault, nie Citroen... No dobra, jest jeden fajny silnik diesla - 1,5D z Citroena AX - potrafił spalić tylko 3l/100km - znam z autopsji.
@@StopTeoriomSpiskowym nie TYLKO dlatego, że był lekki. W Eco Tour d`Europe w tamtym czasie AX zwyciężył w swojej klasie aut LEKKICH (a więc o masie zbliżonej do Malucha) z dieslem (a więc z silnikami, co mało paliły), więc silnik musiał być co najmniej ponadprzeciętny. Do tego był trwały. KAZDY silnik który jest ekonomiczny w lekkim aucie, po umieszczeniu w większej budzie, będzie palił więcej. TO OCZYWISTE! Mając taki nick, mógłbyś bardziej uważać co piszesz publicznie ;)
czy "nowy" puretech 1.6 montowany w nowych citroenach np. c5 aircross, c5x i innych autach grupy stellantis to mniej awaryjna odsłona omawianego 1.6 thp od psa?
Mini mojej żony z 2008 roku, 100000km oryginalnie i od przebiegu 65000km czekam na wyrok. Przy 47000 zmieniany łańcuch i napinacze. Olej bierze, teraz walczę z ubytkami płynu chłodniczego. Uszczelka głowicy ok, wymieniona pompa wody (oryginalna plastikowa była i się rozpadła). Wymieniony termostat i jego obudowa. Dymi non stop, chodzi jak traktor. Boje się czegokolwiek ruszyć, że to rozpadnie się mechanikowi w rękach. Niestety żona nie chce auta zmienić, co mnie doprowadza do szału. Jeździ fajnie, pali mało, ale z tym olejem jest naprawdę masakra. Kontrolowanie stanu musi wejść w krew.
@@karolkowalski3330 robiliście takie wymiany pierścieni zgarniających na szersze że sprężynką? Mam takiego 1,6vti i na 1000 w trasie 4l mi wziął prawie. Proszę o kontakt, namiary.
Czy ten nagar który może podeprzeć zawory to po stronie wydechowej czy ssącej? Wiem ze bmw ma procedurę czyszczenia strony dolotowej, ale o tej drugiej nie slyszalem
Wszystkie MINIAKI do 2010 to jest szrot. Miałem Mini One z 2010 po Fejsie. Dolewalem 0.5 l oleju na 1000km. Dbałem i chodził jak złoto. Mini One kręcił się niżej przy 3000rpm. Natomiast Cooper po Fejsie kręcił się znacznie wyżej bo 3750 . Przy Cooperze trzeba dolewać olej co 500km. Mowa o momencie obrotowym oczywiście.
Jeżeli tylko olewany jest olej to zatykają się kanały olejowe czarną mazią i gdzieś się może przytrzeć w silniku. Olej należy wymieniać na nowy plus filtr oleju, a smok wykonać inspekcję kamerką czy sitko nie jest zalepione
Kupiłem mini r56 z 2010 roku 1.6 122 km „prince”. Bardzo fajne autko na dojazdy do pracy. Choć przyznam że po tym filmiku mina mi nieco zrzedła 😂 na szczęście przebieg to tylko 51.000 mil (UK), może posłuży jeszcze jakiś czas, fakt że już kilka rzeczy musiałem naprawić. Generalnie auta dla ludzi co lubią grzebać, czyli dla mnie, ✌🏻😎 jak nie lubisz to nie polecam. Kup lepiej swifta.
Dzień dobry,
plan jest taki, żeby były trzy odcinki MTD każdego tygodnia. Na razie to koślawo wychodzi, ale wyjdzie.
W poniedziałek zwykły motodziennik, w środę test albo warsztat, w piątek ranking.
A dziś o wspólnej konstrukcji Mini i PSA (Peugeot i Citroen)
1.6 benzyna (120, 156 albo więcej z turbo)
Silnik z rodziny Prince
Niezrównany Tadeusz Vorbrodt rozłożył dla nas dwa takie motory i wytłumaczył spokojnie czemu tak szybko się zużywają, biorą olej, kopcą na niebiesko, albo przycierają na panewkach. Albo zaklejają nagarem...
Ale w co drugą środę będziemy się spotykać nie tylko z Tadeuszem, pogadamy o skrzyniach, LPG itd...
Jeszcze Poprosze odcinek o silniku 2.0 hdi 150km . ;)
@@przemekprzemek5907 ja poznałem kieeeeedys Pana Jacka w programie autosciema na Polsat Play jak się nie mylę ? i od tamtej pory jest dla mnie autorytetem w tej dziedzinie
A naprawili w którymś roku te silniki czy od początku do końca nie opłaca się nie ogarniętej osobie tego kupować ?
Bardzo jestem ciekaw opinii obu panów na temat dodatków ceramicznych ceratek/ceramizer/ceramizator - czy stosowanie takich dodatków ma szansę znacznie wydłużyć życie takiego silnika? Mam na myśli zastosowanie do sprawnego silnika nie do uszkodzonego. Czy ma szanse zapobiec takiej usterce jak przetarcie panewek czy zużycie pierścieni. Pozdrawiam serdecznie :)
witam a jak bym schonował cylindry i założył nowe pierścienie na stare tłoki pierw zmierzył luz w rowku tłoka mogło by tak być ?
Więcej takich wykładów na przykładach. Dziękuję.
"Uwielbiam" gdy prowadzący (tu czy gdzie indziej) ma więcej do powiedzenia niż zaproszony do audycji gość i bez przerwy mu przerywa. Gość traci wątek i ostatecznie przekazywana informacja jest poszatkowana merytorycznie.
Proponuję podzielić audycję na odcinki: w pierwszym prowadzący niech się wypowie, a w drugim - ugryzie w język i da się wypowiedzieć gościowi. A przynajmniej Mu nie przerywa! A jak go świerzbi, to jeszcze 3-ci odcinek na włąsne podsumowanie. Panie Jacku, uwielbiam Pana audycje. Ale skoro już Pan kogoś zaprasza, niech da się Pan Mu wypowiedzieć.
W końcu nie wiadomo na czym polegał problem. Na tym, że bierze olej? Czy że nie robią tłoków nadwymiarowych? Czy na tym, że Klienci nie wymieniają oleju?
Silnik zły, zły, zły, ale ... dlaczego? Co w nim jest złego? Gdzie konkrety?
Widziałem w sieci kilka artykułów o wadliwym napinaczu łańcucha rozrządu w tym silniku. Ale o tym w filmie nie padło ani słowo o tej wadzie.
A skoro już mówimy o felernych silnikach, to proszę podać konkretnie które to są - z jakich lat produkcji, albo podajmy oznaczenia. Samo "1.6 benzyna" to zbyt ogólnie, chyba.
Mam silnik 1,6 THP 165 KM w Citroënie z 2015 i po obejrzeniu filmu ... nie wiem, czy to jest ten popsuty, czy to już jest ten poprawiony? Bo granicę rocznikową postawiono w filmie bardzo luźną.
Na czym ta poprawa polegała? Kiedy nastąpiła?
U mnie działa i oleju nie bierze. Ale wg filmu, to jest ten zepsuty. Więc czy ja coś źle zrozumiałem, czy informacje z filmu są nierzetelne, czy za mało jeźdżę, czy mam szczęście? A może tylko ja jeden wymieniam olej co 10.000 km? :-)
Pozdrawiam. Mimo wszystko stawiam plusa.
Wypiłem drinka i wyszedłem z psem na spacer i mając słuchawki włączyłem film i bez oglądania wizji zrozumiałem że pierścienie tłokowe są za cienkie. Ścierają się i to tworzy lawinę problemów (spalanie oleju, nagar , szybkie starzenie oleju, problemy ze smarowaniem .....). Poza tym niespodzianki typu wypadające gniazda zaworowe. Silniki montowane w wielu autach ( Citroen, Peugeot, BMW, Mini) pod różnymi nazwami, z różnymi mocami i ciężko prześledzić w którym roku w jakim aucie jest już poprawiony. Od tego są już specjalistyczne fora. Tak że nie wiem czego nie rozumiesz.
Chyba masz rację.
@@krzysztofmodzelewski A brak nadwymiarowych części i częste usterki powoduje absurdalną cenę sprawnych silników na wymianę.
Popieram w pełni Wypowiedź odnośnie "wchodzenia w zdanie Panu Tadeuszowi, to powodowało, że gość tracił wątek"
Mam 1.6 THP 155 KM auto z 2014. Olej po 10 000 km jest jak nowy. Za każdym razem gdy sprawdzam poziom oleju jest identycznie nic nie dolewam.
Ogromna wiedza i doświadczenie. Brawo. Więcej takich tematów. Uważam, że ci których to interesuje, wytrzymają nawet do 45 min / odcinek.
Świetny filmik, pan Tadeusz super opowiada
Rewelka te programy z Panem Vorbrodtem. Dobry miał Pan pomysł, żeby pokazywać i tłumaczyć wspólnie ze specjalistą takie sprawy :) Mnie wciąga
Jak to cudownie jest posłuchać człowieka z tak ogromną wiedzą i doświadczeniem. Czysta przyjemność. Myślę że Pan Tadeusz mógłby wiele nauczyć inżynierów projektujących nowoczesne „wspaniałe” silniki, które palą mało paliwa, ale rozpadają się po 100 tys km jeśli wymienia się olej tak często jak zaleca producent. Szkoda że jest obecnie coraz mniej takich rzemieślników z pasją i prawdziwą miłością do swojej pracy.
Fajny materiał. Ale za krótki i za mało. Chciałbym jeszcze posłuchać o innych bolączkach tego silnika,choćby rozrząd. I ewentualnie z praktyki Pana inżyniera kiedy poprawili te wady i czy faktycznie odniosło to pożądany rezultat.
o rozrządzie to nie ma co gadać. jak zacznie się objawiać tłuczeniem to wymienić. mi jeszcze na gwarancji zaczął na szczęście :D
@@Moody87Pl U mnie pierwszy po 80tys, teraz zaczyna coś hałasować po 55tys, więc pewnie jeszcze jedna trasa 1000km i mechanik.
@@rolnikzkorpo5352 mój niecałe 40 miał. Widocznie trafiłeś. Ten gorszy.
@@Moody87Pl Myślę że duży wpływ ma sposób używania auta. Ja robię trasy po 500km, po mieście i w korkach bardzo rzadko, nie pałuję go, spalanie miałem na odcinku 10tys w okolicach 6l/100km z komputera, więc można powiedzieć, że idealne warunki, ale i tak dopadło go. Wyjdzie, że świece rzadziej się wymienia w nim niż rozrząd. Teraz szukam zakładu, który czyści dolot skorupami orzecha, bo myślę, że to już czas dla tego silnika.
Witam
Mam problem z citroenem berlingo 1.6vti 95
Wyskakuje błąd ,,engine fault,,
10 tys km od wymiany rozrządu (łańcuszek rozrządu)
Po obejrzeniu filmu zastanawiam się ile jeszcze pojeździ
(Przebieg 105 tyś)
Konkretny,rzeczowy gość,kiedyś takich przyzwoitych ludzi znałem,stara szkoła i kultura techniczna,szczery szacunek.
Filmy z Panem Tadeuszem są tak zaje biście fajne i merytoryczne że oglądam czuje się jakbym siedział w szkole na przedmiocie który lubie a prowadzący zaraża pasją :) Bardzo pozdrawiam P. Jacka i P. Tadeusza. Oby jak najwięcej takich 😎
I to jest to, tytuł inż. przed imieniem i nazwiskiem tego pana to nie przypadek. Pozdrawiam i dziękuję za wartościowy materiał.
Za takie filmiki duży szacun
Świetny fachowiec miło się słucha ukłony dla Pana Tadeusza.
Genialny odcinek, wiele słyszałem o awaryjności 1.6 thp, ale dotychczas nie znalazłem tak kompleksowego wyjaśnienia tego problemu jak zostało to przedstawione w powyższym filmie. Pozdrawiam serdecznie i podziwiam za merytorykę i profesjonalizm :)
Jest wyjaśnione bardzo dużo ale to jeszcze nie jest wszystko, nie wspomniano wszystkiego o zaworach, dlaczego wypadają zapłony co je powoduje również, nie tylko zapchany wydech, jakie mają w vti wniosy przy temperaturze 105-107 stopni, trochę tego zabrakło. Gdyby te silniki pracowały w temperaturze do 95 stopni to by działały jak wszystkie. Niestety ekologia zmusiła do wysokiej temperatury a co za tym idzie przeniosła koszty na właścicieli pojazdów z tymi silnikami.
@@pawepawe5329dokładnie tak. Wysoka temperatura powoduje także wypadanie gniazd zaworowych
@@pawepawe5329 A da rade zamienić termostat na taki żeby otwierał się w temperaturze 95 stopni?
@@kamil7341 jedynie jaki znalazłem to 98 stopni ale czy faktycznie tak jest, to tylko opis sprzedawcy.
Pan Tadeusz to jest gość. Szanuję dużo zdrowia życzę, sto lat.
Świetnie się słucha pana Tadeusza 😊 Prawdziwy fachowiec...
Kawał wiedzy. Panowie tworzycie internet takim, jakim chciałbym go znać. Dziękuję
Świetny materiał ogląda się z wielka przyjemnością. W temacie 1.6thp myślę, że mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Mam od nowości takie coś jak C4 Grand Picasso, teraz ma już 100k. Jako samochód rodzinny po prostu marzenie, tylko ten silnik ;-). Jednak negatywne opinie o nim są mocno przesadzone. Po pierwsze rozrząd. Łańcuch jest w porządku, tylko napinacze lecą. Pewnie żadna pociecha bo i tak wypada zrobić cały, jednak wymiana jest stosunkowo tania (części i robocizna) w porównaniu do innych rozwiązań, szczególnie z BMW. Mam nadzieję, że wytrzyma kolejne 50k, tym bardziej, że obiecują, że poprawili w najnowszych referencjach. Zaś w temacie oleju i nagaru, to temat też do ogarnięcia - nagar z dolotu i zaworów usunąłem za pomoca piaskowania łupiną orzecha laskowego, a na pierścionkach z tłoków z pomocą odpowiedniej chemii i płukanek. Po takiej operacji silnik chodzi jakby auto prosto z fabryki wyjechało. Generalnie silnik świetny, jednak niekoniecznie bezobsługowy.
Trochę z innej beczki. Jako że jestem miłośnikiem motoryzacji i subskrybuję wiele kanałów... to chętnie zobaczyłbym krótki film odnoszący się do odbioru Rolls-Royce Pana Graczyka z firmy Pana Vorbrodta. Pozdrawiam i proszę bez hejtu!
Podbijam. Fajnie by było poznać wersję warsztatu na ten temat, ponieważ opinie na jego temat są naprawdę skrajne...
Możliwe, że brak oryginalnych panewek głównych oraz tłoków nad wymiarowych jest spowodowane tym, że producent nie dopuszcza odkręcania podpór głównych wału korbowego od bloku silnika. W przypadku aluminiowych bloków silnika tak bardzo często bywa. Np. w silnikach grupy VW o pojemności 1.0 i 1.5 tsi w instrukcji naprawy producenta jest zapis że po odkręceniu podpór głównych silnik należy wymienić z uwagi na naprężenia które działały na blok w czasie eksploatacji. Dlatego też do w/w silników nie można kupić oryginalnego wału korbowego czy też panewek głównych i podpór wału korbowego. W silnikach subaru (których blok też jest aluminiowy skręcany z dwóch połówek), są dostępne nowe oryginalne części takie jak wał, panewki główne itp. Z tym, że po skręceniu ponownym bloku bez jego osiowania, dochodzi w dość krótkim czasie do ponownej usterki "uszkodzonych panewek". To potwierdza teorię producentów na temat naprężeń działających na aluminiowe bloki i dezaprobatę na naprawę. Pozdrawiam.
24:45 i tu powiem, że mi też mówili, że pierwszy raz widzą a zjawisko to wypadnięte gniazda w głowicy vw 1.9d z 1991 a silnik po remoncie był 2 miesiące. Nagle konklawe z tyłu było. Mechanik w szoku i firma, która potem regenerowała głowicę też. Obaj mówili, że pierwszy raz w takich silnikach to widzą. Więc jak masz pecha to wszystko jest nie tak 😉
wspaniały mechanik z ogromna wiedza ! mam nadzieje ,ze go doceniają
Jego nazwisko zdobi budynek - raczej doceniają ;)
1,6 THP zaprojektowało dla BMW i PSA pewne niemieckie biuro projektowe, które również zaprojektowało silniki 1,4 TSI dla VW. Podobne założenia konstrukcyjne i podobne błędy na które zresztą zgodzili się zamawiający bo miało być szybko i tanio. Dzisiaj to biuro projektowe jest częścią VW.
Hej, możesz podesłac jakąś literaturę na ten temat? Chętnie poczytam sobie o tym, jako właściciel auta z takim motorem :D
Jestem pod wrażeniem wiedzy Pana Tadeusza i przystępnego tłumaczenia
Kupę kilometrów mam za sobą, ale zawsze dowiem się coś nowego z materiału z Panem Vodbrodtem. Pozdrawiam serdecznie
Dzien dobry, witam wszystkich. Panie Jacku czy moglibyśmy obejrzeć identyczny odcinek tym razem z silnikiem 1.2 pure tech , wytykając jego wady i zalety. Dziękuję i pozdrawiam
Są zalety?
@@rafam.459 Oczywiście, że są, sam Pan Jacek o nich nieraz wspominał, bo mimo wszystko lubi ten silnik
extra. wlasnie mam dawce do roboty :-//
@@rafam.459 Jeśli jesteś użytkownikiem tego silnika w ostatnich rewizjach, to tak. Jeśli całą swoją widzę opierasz na tym co przeczytasz w internecie o silnikach PT sprzed 10 lat, to nie.
Ciekawy materiał. Posiadałem Peugeota 207 SW z silnikiem 1.6 vti 120KM 2007 r. Olej fabryczny Total 5W30. Brał olej praktycznie 5 l na 10.000 km. Zmieniłem na Shell 10W60. Oleju nie brał praktycznie wcale. Zrobiłem tak 150 tys km. 2 razy dolałem przy wymianie Ceratec. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Peugeot każe lać do niego olej 5W30, a BMW, czy Mini w których występuje ten sam silnik 10 W 60. Fakt jest taki, że samochodem przez te 150 tyś km robiłem długie trasy. Przy 220 tyś zmieniłem łańcuch i koła zmiennych faz rozrządu. Gdy go sprzedałem miał 300 tyś. Olej wymieniałem co 10tyś , a nie jak mówi producent co 30 tyś. Z resztą jak mówią JAK DBASZ TAK MASZ. Pozdrawiam
A jak w zimie to chodziło taki gesty olej?
Super odcinki o silnikach można dużo się dowiedzieć. Może też odcinki z silników które polecacie bo dużo ich jest a nie zawsze ktoś się zna i nie wie co kupić. Pozdrawiam
Cieniutkie pierścienie to jest przekleństwo wszystkich współczesnych silników. Trzy cylindrowy 1,0 vvt-i po 120000 km trzeba było dolewać 2l oleju /1000 km. Dodatkowo co chwila pojawiał się błąd zapchanego katalizatora. Serwis w Radości twierdził że trzeba wymienić kata za 3000PLN. Taka ciekawostka.
Panie Jacku, jeżeli słuchałem o historii to Wołoszański, a o mechanice to pana Tadeusza. Wiedza, wiedza, ogłada i kultura.
Bardzo miło, że postanowił Pan robić takie felietony.
Pozdrawiam.
Panie Jacku, to jest oczywiście bardzo dobra wiadomość, w Pana wydaniu wszelkie motoryzacyjne treści ogląda się i słucha z wielką przyjemnością (no może poza kwestiami związanymi z "wtyczkowozami" 😉 - ale to i tak nie Pana wina...).
Z pozdrowieniami!
2:45 - mała poprawka. W 307 ten silnik nie występował, występował 1.6 ale wolnossący TU5JP4
Dokładnie, dopiero w 308 T7 zaczęli to badziewie wkładać.
No i robią silnik który jest do zajezdzenia od razu - mistrzostwo 😁😁👌👌
Lubię słuchać tego gościa , wzbudza we mnie pozytywne emocje,pozdrawiam
Panie Jacku gratuluje pomysłu . Mam nadzieję, że cykl tych filmów otorzy wielu ludziom i zamknąć usta .
Rewelacyjny film. Znowu wraca jak bumerang temat konieczności regularnej i częstszej niż producent podaje wymiany oleju. w 3008 2.0Hdi wymieniam co 10.000 i też na Totala. Na szczęście ominąłem 1,6 THP ale przesłanie jest takie, jak rozumiem, że mimo, iż jest to mina, to może czasem warto troche zaryzykować i profilaktycznie wymianiać olej i może te pierścionki... Choć będzie ciężko z odsprzedarzą:) Napewno nie jako jedyne auto w rodzinie, skoro tak wysokie ryzyko:) Ale jako daily czemu nie.
Nie szkiełka, tylko granulat z łupin orzecha włoskiego lub jest jeszcze metoda sodowania, w której pozostałości granulatu rozpuszcza się chemia.
Trzeba wspomnieć że wersja 1.6 wolnossące ma układ zasilania w postaci mpi. A Turbo ma już bezpośredni wtrysk.
Świetny film. Daje do myślenia. Ten silnik...co za złom. Więcej takich filmów 👍🙂
Mój wielki szacunek dla Pana Tadeusza i podziękowanie za otrzymaną wiedzę, chcę pozostać mechanikiem, nie wymieniaczem, dlatego rezygnuję z etatu na rzecz siebie, dużo mnie to kosztuje nauki, pokory, pracy, oraz pieniędzy, robię tematy gdzie inni pseudo mechanicy kazali złomować samochód, mówili że się nie da naprawić lub nie opłaca, a ja uwielbiam tchnąć nowe życie szczególnie w silnik, na których de facto prawie nie zarabiam, klienci są początkowo sceptycznie nastawieni, pełni obaw po "innych mechanikach" lecz na dzień dobry robię pełny przegląd samochodu, wycenę wszystkiego co tylko znajdę, mającego wpływ na bezpieczeństwo oraz sprawność nic nie ukrywam, tylko tłumaczę, że nie oceniam poprzedniego mechanika, lecz czy o tym wszystkim powiedział, czy robił tylko to z czego są łatwe i szybkie pieniądze, bo to nie klient dopuścił do takiego stanu, nie ja, tylko wymieniacz, gdyby klient był poinformowany to 95% klientów by inwestowało na bieżąco co tak nie boli, wydać dajmy 5000 w 5 lat, jak teraz jednorazowo 5000 na zaległe naprawy i 1000 na biezacą a samochód wart 15-20 tyśięcy Ci klienci zostają, dopiero po czasie na obsłudze bieżącej to się finansowo zwraca, a taki klient poleca mnie innym.
W mojej cytrynie siedzi "stary dobry" TU5JP4 1.6 109KM więc mogę oglądnąć motodziennik jako ciekawostkę a nie horror.
Z którego roku masz cytrynę? Ja szukam berlingo z tym silnikiem
@@Glutaminiamin_Kutasu 2009
Tak tylko jest paliwożerny i do tego silnika niestety skrzynia jest stanowczo za krótka
Super, wiedza bezcenna oby tak dalej
Dużo wiedzy, a za to musi być sub. pozdro
Fajny człowiek i dzieli się swoją wiedzą 👋
Wygląda jak Jubilerska.
Pierścienie trapezowe z pl. Grzybowskiego były bardzo dobre. 125p z 1.6 na trapezach i głowicą z 1.3 przy redukcjach zrywał przyczepność bo taka była kompresja. Aby uniknąć spalania stukowego, sąsiad chemik polecił dolewać eteru do benzyny.
Super gość! Więcej go!
Panewki nadwymiarowe! Gratulacje!
Super merytoryczny materiał !
Bardzo dobry mechanik i mega kompetentny.
to jest złoto, mega wykład
Bardzo lubię odcinki z Tadeuszem. Naprawdę spoko gość
Kupiłeś? Nie jedź!!!
Piłeś? Nie jedź!!!
A najlepiej sprzedaj póki jeździ🤣
Trochę mnie wkurza ,że wchodzisz gościowi w słowo
Mam podobne odczucia, proszę pozwolić Panu Tadeuszowi spokojnie się wypowiedzieć.
Też tego przeszkadzania nie lubię🫤
To samo miałem napisać, bardzo irytujące.
Rozmowa ogólnie bardzo ciekawa, ale faktycznie, to przerywanie za częste.
Widać jak pan Tadeusz się irytuje jak Jaca nadaje.
Takie czasy mamy szybko wszystko a po co?
Ciekawy filmik.
1.6 109KM z PSA to bardzo dobry silnik, nie mylić z VTi (120KM i THP etc ;) )
Mylisz silniki: 1.6vti 120KM to całkiem dobry silnik na pośrednim wtryski. Kupa to rodzina THP czyli turbodoładowane na bezpośrednim wtrysku
W c-elise i w 301 silnik 1.6 vti to był ten stary pancerny silnik rodziny TU. Także te oznaczenie vti jest mylące
@@Piasek-lr8gr myslisz sie 1.6 Vti to ta sama kupa co THP, to ze ma posredni wtrysk nie wiele zmienia, miałem taki samochod z tym silnikiem i wiecznie mial problemy z rozrzadem (łancuch sie szybko wyciaga) nikt tego nie chcial naprawiac kazdy mechanik otwarcie mowil ze to kupa pozbylem sie zlomstwa kupiłem 1.6 od opla (115 koni) i jest ok, kazdy naprawi itp.. z dala od francuzow...
@@Piasek-lr8gr THP to ten sam silnik co VTi z dodanym turbo (co dodatkowo powodowało problemy z łańcuchem rozrządu). Jeden gorszy od drugiego. Mój 1.6 VTi lubił sobie "wypić" płynu chłodniczego (to był chyba jedyny silnik, w którym woziłem go na dolewkę, bo schodził poniżej minimum poniżej 15kkm przebiegu (bo po tylu wymieniałem w nim olej). A to było nowe auto (Citroen C4 II, który "poległ" na autostradzie przy przebiegu 40kkm - szkoda całkowita nie z mojej winy). W sumie to było też najgorsze auto jakie miałem (jeśli chodzi o usterkowość) - a kilka "francuzów" jeszcze po nim miałem (i jedynie 1.2PT/turbo był problematyczny - olej zeżarł gumę na pasku rozrządu, a aucie żony po 60kkm zaczął też brać olej - trzeba dolać litr na 5-7kkm).
@@PiotrPilinkopłyn trzeba zalewać wysokotemperaturowy 105 °c otwarcie termostatu wszystko wymieniłem zanim się zorientowałem już miałem zdejmować głowice.
Świetny wykład :) Pan Tadeusz opowiada w taki sposób, że nawet masz ochotę kupić samochód z tym silnikiem :)
A co z kwestią wypadania zapłonów po planowaniu głowicy? Słyszałem, że jest to problem przez sterowanie podciśnieniami i po obróbce zapłony wypadają dlatego nikt tych silników nie chce naprawiać. Szkoda, że tej kwestii Pan Tadeusz nie wyjaśnił.
Bardzo fajny wartościowy odcinek. Wiedziałem że ten silnik jest wadliwy, ale noe wiedziałem że aż tak.
Fajny przykład jak świetny z założenia silnik może być schrzaniony. Jednocześnie okazało się że niewielkie poprawki sprawiły że finalnie silnik THP jest bardzo udany i bezawaryjny
Moja była teściowa... 👍👍
Celowo szukałem Cytryny C4 Coupe z 1.6 ale starego typu, czyli kod NFU, który jest pancerny i lubi się z LPG.
to fakt
Peugeot i Citro poszły za ciosem tworząc kolejny wspaniały produkt silnikopodobny - 1.2 Puretech, w którym resztki rozpuszczonego w oleju paska rozrządu zapychają magistralę olejową i doprowadzają do zniszczenia silnika.
PSA (obecnie stellantis) nie widzi problemu i w ramach "gestu dobrej woli" za jedyne 20 tyś zł wymienia słupki u klientów dotkniętych tym problemem.
Moze pan Tadeusz wykonywał naprawy tego cudu techniki i może też podzielić się swoją opinią.
Wniosek jest jeden. Nie kupować nowych silników od PSA tylko czekać na reedycję i kolejną generację danej konstrukcji..
Tak jak bardzo poprawiono 1,6 THP po 8 latach tak 1.2 Pure Tech też doczekał się udanej modernizacji
@@Daniel-wd3ok Skąd wniosek, że udanej? Jak na razie nie słychać, żeby problem z paskiem ulegającym degradacji w oleju naprawili. Wszystkie silniki 1.2 puretech na pasku mają wadę fabryczną (i to niejedną) i prędzej czy później padną. We Francji i Hiszpanii już są pozwy zbiorowe, w Beneluksie niebawem pewnie też, bo już są protesty klientów. A Stellantis to padło cały czas upycha w nowych modelach (np Jeepie). Niby zrobili 1.2 puretech na łańcuchu rozrządu, ale bardzo mało modeli z nim wyjeżdża dziś (chyba tylko hybrydy) czy to będzie lepsze to się dopiero okaże za kilka lat. Ja śmiem wątpić.
@@marciniwinski1330 Masz rację że w przypadku poprawionego 1.2 Pure Tech to jeszcze świeży temat i czas pokaże czy udało się zażegnać problemy.
Jednak w przypadku 1.6 THP faktycznie od 2016 roku nie słychac o problemach z tymi silnikami. Sam posiadam 5008 II z tym silnikiem i przed zakupem rozmawiałem ze znajomym kierującym serwisem ASO i polecił mi ten silnik.
Jedyne co poradził żeby olej zmieniać nie rzadziej niż 12-15 tyś
Super odcinek
Film bardzo fajnie się ogląda, informacji trochę mało o tym, które silniki już poprawiono, ale zachęcam komentujących do podzielenia się własnymi informacjami lub poszukaniu ich. Za dużo narzekania w tych komentarzach. Panie Jacku proszę zrobić płatny odcinek i podac w nim które silniki się psują😉
W zeszłym roku kupowałem poliftowy 508 z silnikiem 1.6 thp. Poczytałem o tym silniku na kilku forach internetowych (również anglojęzycznych). Na podstawie wpisów innych użytkowników z różnych forów swierdziłem, że 1) Wersja 156 KM (lata 2011-2015/2016) - jest źle, a nawet bardzo źle 2) Wersja 165 KM (2014-2019/2020) jest dużo lepiej, generalnie ludzie są zadowoleni mimo, żę rozrząd potrafi dalej być nietrwały, 3) 1.6 Puretech 180 (2018-obecnie) - ma już poprawiony rozrząd i nie słychać o istotnych wadach. Ostatecznie kupiłem samochód z silnikiem 165 KM i jestem zadowolny.
Mega wiedza Pana Tadeusza. Pozdrawiam 👍
Widać że porządny mechanik skoro posiada podnośnik STENHOJ. 😁 Tak jak pewien "złodziej" katalizatorów.
😅👍👍👍🤣🤣🤣 tylko porządny mechanik posiada taki podnośnik. Po tym poznasz fachowca .
10:45 nie wyglada olejowy na starty a zmniejszony szczelina mniejsza. jest z dwoch cienkich blaszek łatwo się defirmuje od dwóch pozostałych
Dzień dobry Panie JAcku Balkanie
Ciekawi mnie temat honowania i jak to w końcu jest. Jedni mówią, że na honie ma utrzymywać się film olejowy, ale jeśli będzie tam film olejowy to będzie się spalać ten olej. Druga teoria głosi, że hon jest po to, aby silnik się szybciej ułożył i dotarł, ale nie ma to wpływu na smarowanie.
Ma wpływ na smarowanie
pierscienie dotrą, dopasuja do cylindra
Honowanie ma utrzymać olej na cylindrze. Jak inaczej byłby smarowany płaszcz tloka. Druga sprawa to to że bez honowania zmieniałby pierścienie co jakieś 1000km. Jedno wychodzi z drugiego, Ci co mówią że hon jest po to żeby smarować mają trochę racji i ci od tego że jest po to żeby się pierścienie ułożyłyby też. Pamiętaj że bez smarowania nic się nie ułoży tylko zatrze
Mam w mojej Xarze motor 1.6 16V serii TU5JP4. Absolutnie niezawodny i nie do zdarcia. Mam na nim 450 000 i nic sie nie dzieje. Zero brania oleju. Raz była wymieniana uszczelka pod głowicą około 300 000. Na tym przebiegu miała prawo.
Jak dla mnie klasyczne szukanie sensacji...
Zamiast zacząć od tego w jakich rocznikach te usterki występują to bijesz pianę o coś co aktualnie ma minimum 11lat... Od 2011 roku silniki zostały poprawione.
Druga sprawa to to, że w tej ocenie totalnie pomijany jest wątek użytkownika, a ci zwykle nie dbają, tylko lać i jeździć oraz jeżdżą benzyną jak dieslem ponieważ silniki mają dużo momentu od samego dołu. W rezultacie rzadko kiedy kręcą swoją benzynę powyżej 4k/obr gdzie to dopiero zaczyna oddychać.
Te gniazda potrafią wypaść i wskoczyć na miejsce. Więc otwierając go można tego nie zauważyć. Miałem 1.6 vti przez 5 lat. Palił 2 litry oleju na 10000. Poza tym nic się nie działo. Jak miał 130 tyś to sprzedałem. Nie chciałem już kusić losu.
Miło się oglądało.
Ma chłop wiedzę śmieje się ztych nowych super konstrukcji.
Bardzo jestem ciekawy :) trochę miałem przygód z tym silnikiem w Cooper S 2007
Mam "Tiry" i rocznie jeden kierowca robi okolo 150tys km. olej w starszych autach co 60 tys w nowych serwis mówi 100tys. A ja zmieniam max 80 tys km. Ogólnie np. Volvo półtora mln i zero problemów z pobieraniem oleju.
Do 1.6 THP są dostępne nadwymiarowe tloki, chyba produkuje je firma Arco. Cylindry się roztacza a następnie honuje. Życzę powodzenia z samym honowaniem 0.25 lub co gorsza 0.50. Trzeba by było stać przy maszynie dzień czasu. Wypadajce na potęgę gniazda zaworowe to norma w tych silnikach jak gniazdo ma 0.08 wcisku. Ja robię na 0.20 i jest dobrze. Po Koło 30 tak zrobionych głowicach mogę powiedzieć że taki wcisk jest bardzo dobry
Jakis kontakt? Mam do remontu thp
Najlepiej byłoby wysłać do nas rozebrany silnik, tzn blok z wyciągniętym wałem, tłoki wyciągnięte z cylindrów, fajnie jakby głowica przyszła bez vavlvetronica jeżeli przyjdzie razem z nim to nie ma problemu poskladamy go. Kwestia tego typu że my robimy tylko obróbkę, nie składamy silnika w całość. Gotowa do montażu jest tylko głowica, resztą elementów jest po obróbce do mycia. Auto szlif Grzegorz Patra, Chojeniec 93a. Wpisze pan w google to wyskoczy
@@rafalski119 Nie ma problemu. Czasami robimy także wysyłkowo, jesteśmy w Lubelskiego
I tu macie wszyscy posiadacze silników tfsi odpowiedź w sprawie brania oleju, wystarczy założyć normalne pierścienie olejowe 3 częściowe i po sprawie w końcu ktoś to dokładnie wytłumaczył 😁💪
Super materiał. Szacun za wiedzę. Korzystając z okazji zadam pytanie. Jeśli nie Prince od PSA/BMW to jaki silnik (benzyna) polecacie?
Ładna nazwa podnośnika: STENHØJ 😉
Treści przyjemne i dobrze przekazane.
Co do ujęć i sposobu pokazywania takiej tematyki polecam zapoznać się z Coobciem. Też kręci z ręki, a jednak "widać" na tych filmach więcej ;)
Pozdrawiam, oby więcej!
Świetny materiał, wszystko rzeczowo wytłumaczone tak jak powinno być a nie tak jak u innych pseudo mechaników którzy poświecą lampką popieprzą głupot i myślą że jest ok
Pozdrawiam prowadzących film właśnie chciałem wam napisać że odbieram za dwa tygodnie Peugeota 5008 1.6 turbo. czas oczekiwania rok cena bardzo dobra w porównaniu do dzisiejszej ceny niestety silnikiem 1.2 pozdrawiam wszystkich tam znać jak się Auto sprawuje.🙋♂️🤝
Jak sytuacja z pojazdem? ;)
@@bartekwegrzyn847 jeździmy już prawie rok będzie niebawem nic się nie dzieje Auto bardzo fajnie się prowadzi zawieszenie Peugeoty mają bardzo fajne tak jak Citroeny pozdrawiam wszystkiego dobrego w nowym roku🙋♂️
Bardzo fajnie wyjaśnione od strony mechanicznej. Proponuję jednak dogrywkę, bo trochę zabrakło mi informacji od strony potencjalnego użytkownika takiego silnika. Chociazby jak rozpoznać, że coś się zaczyna dziać z tym silnikiem, jak dbać o taki silnik (powiedziane tylko, że co 10 tys zmieniać olej na zalecany przez producenta), na co zwrócić uwagę jak jednak bym chciał kupić samochód z tym silnikiem, itd.
mądrego to i przyjemnie posłuchać
Bardzo rzeczowy odcinek oraz wszystko szczegolowo wyjasnione. Mam jednak pytanie, czy w pozniejszych modelach tj. rok 2018-2019 rowniez wystepowaly te problemy?
Akurat jeśli chodzi o diesle, to wiodącą marką jest Fiat. Tak, Fiat - JTD są określane mianem najlepszych diesli na rynku, poza tym pierwsze TDI (diesel z bezp. wtryskiem) to nie VW/Audi, ale Fiat Croma 1987r. Pierwszy Common Rail to Alfa 156 1,9JTD. Fakt; BMW swoim M57 też zabłysnęło. Ale Citroen... Nie miał nigdy wybitnych silników. Nawet słynne Sofimy czy Cleon-fonte to było Renault, nie Citroen... No dobra, jest jeden fajny silnik diesla - 1,5D z Citroena AX - potrafił spalić tylko 3l/100km - znam z autopsji.
A XUDy z całej dekady lat 80 i początku 90tych? To były dobre silniki...
@@ukaszdudziak9483 zgadza się - dobre. Ale nie wybitne.
1.5D a AX palił mało bo auto ważyło tyle co maluch sam silnik normalny diesel w większej budzie nie palił już mało.
@@StopTeoriomSpiskowym nie TYLKO dlatego, że był lekki. W Eco Tour d`Europe w tamtym czasie AX zwyciężył w swojej klasie aut LEKKICH (a więc o masie zbliżonej do Malucha) z dieslem (a więc z silnikami, co mało paliły), więc silnik musiał być co najmniej ponadprzeciętny. Do tego był trwały. KAZDY silnik który jest ekonomiczny w lekkim aucie, po umieszczeniu w większej budzie, będzie palił więcej. TO OCZYWISTE! Mając taki nick, mógłbyś bardziej uważać co piszesz publicznie ;)
Jestem krótko przed zakupem 208gti ten film spadł mi z nieba
i jak się sprawuje?
czy "nowy" puretech 1.6 montowany w nowych citroenach np. c5 aircross, c5x i innych autach grupy stellantis to mniej awaryjna odsłona omawianego 1.6 thp od psa?
remontowałem już 1.6thp z przebiegami 15-30 tys. kilometrów.trzeba wyrzucić ogranicznik ciśnienia oleju bo on stwarza problem z rozrządem
Może powiedz gdzie jest ten ogranicznik. To ten elektro zawór na pompie?
Świetnie się słucha pana Tadeusza. Pozdrwiam
Mini mojej żony z 2008 roku, 100000km oryginalnie i od przebiegu 65000km czekam na wyrok. Przy 47000 zmieniany łańcuch i napinacze. Olej bierze, teraz walczę z ubytkami płynu chłodniczego. Uszczelka głowicy ok, wymieniona pompa wody (oryginalna plastikowa była i się rozpadła). Wymieniony termostat i jego obudowa. Dymi non stop, chodzi jak traktor. Boje się czegokolwiek ruszyć, że to rozpadnie się mechanikowi w rękach. Niestety żona nie chce auta zmienić, co mnie doprowadza do szału. Jeździ fajnie, pali mało, ale z tym olejem jest naprawdę masakra. Kontrolowanie stanu musi wejść w krew.
Super odcinek! Jak tam nowsze 1.6 Puretech? Lepszy silnik? Dzięki
Silniki Prince to dzielo k...i szatana. Do dzisiaj przy pomocy tetapeuty walczę z traumą....
Toczenie tłoka pod szerszy pierścień to droga do pęknięcia półki tłoka. Temat znany również w TSI .
w tsi jest inny problem. pierscienie cieńsze i ciaśniejsze latwiej o pęknięcie. jeszcze w starszych 1.8T można było
Nie ma obaw. Zrobiliśmy tego bardzo dużo i bez problemów
@@karolkowalski3330 robiliście takie wymiany pierścieni zgarniających na szersze że sprężynką? Mam takiego 1,6vti i na 1000 w trasie 4l mi wziął prawie. Proszę o kontakt, namiary.
@@pawowicz2144 Niestety nie przypominam sobie
Czy ten nagar który może podeprzeć zawory to po stronie wydechowej czy ssącej? Wiem ze bmw ma procedurę czyszczenia strony dolotowej, ale o tej drugiej nie slyszalem
Od którego rocznika silnik ten został poprawiony?
Wszystkie MINIAKI do 2010 to jest szrot. Miałem Mini One z 2010 po Fejsie. Dolewalem 0.5 l oleju na 1000km. Dbałem i chodził jak złoto. Mini One kręcił się niżej przy 3000rpm. Natomiast Cooper po Fejsie kręcił się znacznie wyżej bo 3750 . Przy Cooperze trzeba dolewać olej co 500km. Mowa o momencie obrotowym oczywiście.
Swietny raport!
Mam takiego w 308 T7 i już mnie nie interesuje co się z tym silnikiem stanie 😄. Dolewam oleju, jeździ a jak przestanie to trudno 🤪
Jeżeli tylko olewany jest olej to zatykają się kanały olejowe czarną mazią i gdzieś się może przytrzeć w silniku. Olej należy wymieniać na nowy plus filtr oleju, a smok wykonać inspekcję kamerką czy sitko nie jest zalepione
Kupiłem mini r56 z 2010 roku 1.6 122 km „prince”. Bardzo fajne autko na dojazdy do pracy. Choć przyznam że po tym filmiku mina mi nieco zrzedła 😂 na szczęście przebieg to tylko 51.000 mil (UK), może posłuży jeszcze jakiś czas, fakt że już kilka rzeczy musiałem naprawić. Generalnie auta dla ludzi co lubią grzebać, czyli dla mnie, ✌🏻😎 jak nie lubisz to nie polecam. Kup lepiej swifta.