Czy inwestowanie pasywne daje wysokie dywidendy?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 сер 2024
  • 📖 Lubisz moje materiały? Sprawdź też książkę :) - inwestomat.eu/...
    ➡️ Wpis na blogu - inwestomat.eu/...
    Z tego klipu dowiesz się:
    - Jak wysokie były historyczne wypłaty dywidend z różnych indeksów akcji.
    - Czy dywidendy z indeksu rosną wystarczająco szybko, by nadążyć za inflacją.
    - Jakich wzrostów dywidend wobec inflacji możemy oczekiwać po indeksach.
    - Czy inwestowanie indeksowe sprawdzi się dla przyszłego rentiera.
    00:00:00 Wstęp
    00:05:54 Skąd fundusze dywidendowe mają na dywidendy?
    00:07:34 Czego oczekują inwestorzy po dywidendach z ETF?
    00:10:43 Stopa dywidendy dla funduszu na S&P 500
    00:12:48 Stopa dywidendy dla funduszu na Russell 2000
    00:14:08 Stopa dywidendy dla funduszu na MSCI EAFE
    00:16:03 Stopa dywidendy dla funduszu na MSCI Emerging Markets
    00:19:46 Dywidendy w długim terminie - USA
    00:22:23 Dywidendy w długim terminie - Rynki rozwinięte
    00:23:43 Dywidendy w długim terminie - Rynki rozwinięte - USA
    00:25:09 Dywidendy w długim terminie - Rynki wschodzące
    00:27:25 Porównanie dywidend z 4 rynków
    00:28:23 Czy inwestowanie pasywne daje wysokie dywidendy?
    00:30:35 Podsumowanie
    Zastrzeżenie: Informacje przedstawione w tym nagraniu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Widz podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

КОМЕНТАРІ • 145

  • @amator_Bartek
    @amator_Bartek 6 місяців тому +9

    Mateusz imponujące przemyślenia i analizy ale brakuje mi tutaj jednego slajdu. Na koniec powinieneś pokazać jak wyglada totalny zwrot z inwestycji uwzględniający wzrost ceny akcji. Tak jak wspomniałeś w przygotowanym materiale ten wzrost ceny akcji jest kluczowy aby zdecydować który z 4 ETF-ów okazałby się korzystniejsza inwestycja po 50 latach… Dzięki za materiał, jesteś WIELKI 😊

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +11

      Cześć, dzieki za komentarz. Takie symulacje są już w tylu materiałach, że chyba nie chciałem ich wstawiać również tutaj. Ale masz rację, że to TR jest najważniejszy. Będzie niebawem materiał o różnych rodzajach ETF dywidendowych, w którym uwzględniłem też TR :)

    • @amator_Bartek
      @amator_Bartek 6 місяців тому

      Bo w tym materiale fajnie wykazałeś ze realnie oceniając stopa dywidendy może utrzymać swoją wartość pomimo inflacji wraz z upływem czasu ale pozostaje taki niedosyt czy całe to przedsięwzięcie jest wstanie uzyskać zysk porównywalny z inwestowaniem accumulating a następnie stopniowym sprzedawanie jednostek ETF i uzyskiwaniem bierzących środków na aktualne wydatki (taka własna dywidenda) pomniejszająca ilość jednostek ETF ale nie zmniejsza wartości inwestowanego kapitału (zakładając wzrost około 8% rocznie).

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      @@amator_Bartek Hmm, rozumiem. Tylko zauważ, że skoro omawiam tu szerokie indeksy distributing i "przejadanie kapitału" (a nie reinwestowanie) to stopa zwrotu z dist i acc (wynikowa) jest bardzo podobna. To są te same indeksy.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      @@amator_Bartek Ale te ETF-y dist, które omówiłem = ETF-om acc na te same indeksy :). W sensie takie porównanie byłoby bezsensowne, ale jeśli chcesz to miałem niedawno materiał o ETF-ach acc vs dist, gdzie jest coś podobnego omówione

  • @MrMoroes
    @MrMoroes 6 місяців тому +5

    Wow materiał petarda. To zaskakujące, że same dywidendy z ETFów na szerokie indeksy pobijają inflacje bez potrzeby sprzedawania jednostek w terminach 18 / 35 i 50 lat wstecz.
    Nadal jednak nie jestem przekonany do inwestowania dywidendowego, mając świadomość, że te same ETFy na szerokie indeksy w wersjach typu akumulującego wygenerują większe zyski przez te wszystkie lata. Rozumiem ideę, radość i poczucie otuchy (przy spadkach) z wypłacanych dywidend, ale jakoś wyższa stopa zwrotu (nie płacimy podatków) przemawia do mnie bardziej.
    Zastanawia mnie tylko kwestia przejścia na emeryturę z portfelem dywidendowym vs akumulacyjnym.
    W moim wyobrażeniu, po przejściu na emeryturę przy accumulating, po prostu wyprzedajemy tyle jednostek ile jest nam potrzebnych w danej chwili do życia, (ewentualnie można podejść też "bulkowo" i raz na jakiś czas wyprzedać większą ilość). Natomiast przy distributing żyjemy sobie spokojnie z dywidend (zakładając odpowiednio wysoki kapitał).
    Tylko jaki to daje efekt gdy jesteśmy na emeryturze w dłuższym terminie (10-20-30 lat)?. Czy będzie taki moment gdzie przez wyprzedawanie ETFów accumulating "przejemy" nadwyżkę zbudowaną przez brak podatków w latach inwestycji sprawiając, że w pewnym momencie wartość portfela zawierającego ETF dywidendowy (którego jednostek przecież nie musimy wyprzedawać) będzie wyższa niż w przypadku tego samego ETF accumulating?
    Rozpisując to pytanie naszła mnie odpowiedź: ETFy akumulacyjne również wypłacają dywidendy, tyle, że od razu je reinwestują więc nigdy nie jest możliwy scenariusz gdzie ETF distributing wyprzedzi ETF accumulating gdy oba naśladują ten sam indeks.
    Będę wdzięczny jeśli utwierdzisz mnie czy powyższe zrozumiałem prawidłowo + może komuś jeszcze przyda się ta emerytalna "rozkmina" :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Zrozumiałeś prawie wszystko prawidłowo. ETF dist nie wyprzedzi ETF-u acc na to samo (po prostu nie ma takiej fizycznej możliwości). Tak samo na emeryturze wypłacając z acc nie "przejesz" więcej niż z dywidend z dist (bo przecież dist musiałbyś też wyprzedawać, gdybyś chciał wypłacić więcej niż otrzymywane kwoty dywidend). Ma to sens?

    • @neet5439
      @neet5439 6 місяців тому

      "Tylko jaki to daje efekt gdy jesteśmy na emeryturze w dłuższym terminie (10-20-30 lat)?. Czy będzie taki moment gdzie przez wyprzedawanie ETFów accumulating "przejemy" nadwyżkę zbudowaną przez brak podatków w latach inwestycji sprawiając, że w pewnym momencie wartość portfela zawierającego ETF dywidendowy (którego jednostek przecież nie musimy wyprzedawać) będzie wyższa niż w przypadku tego samego ETF accumulating?"
      totalnie bez sensu rozkmina. ta teza zakłada, że mając etf akumulujący będziesz wydawać/pobierać więcej, a mając dist mniej.
      tu problem jest inny. akcje są strasznie zmienne. i może się okazać, że masz dużo kapitału i 70 lat, a tu bessa 10 lat i potem zaraz kolejne 5 lat. nie masz czasu ich przeczekać. straciłeś / wyparowało ci 50% kapitału tak o. fajnie, nie?

    • @MrMoroes
      @MrMoroes 6 місяців тому

      @@InwestomatMa, ma! Utwierdziłeś mnie w wyborze! :)

    • @MrMoroes
      @MrMoroes 6 місяців тому

      @@neet5439 "Błąd" w rozkminie polegał na tym, że cena jednostki ETF akumulującego jest zawsze wyższa niż tego samego ETF ale typu distributing, bo wszystkie odsetki wypłacane przez lata w distributing, były w przypadku accumulating reinwestowane.
      Co do bessy, to nie ma przymusu żeby cały/większość kapitału wypłacić akurat na spadku. Zresztą czy w przypadku bessy wypłata dywidend również nie topnieją? Jeśli tak to i tak mogłoby skończyć się na tym, że część jednostek musisz wyprzedać, bo strumyk z dywindend po spadkach już nie wystarcza.

    • @neet5439
      @neet5439 6 місяців тому

      ad1. ale bez przesady. może i się nie znam, ale jedna jednostka etfa nie będzie wtedy warta obecne 100k. więc co za różnica, np. gdyby 1 etf dist był warty nawet 1k, a ten akumulujący 40k. żadna @@MrMoroes
      ad2. mówiłem o sytuacji dłuuugiej bessy kiedy ty nie masz czasu już czekać, bo masz swoje lata i chcesz korzystać z uzbieranego kapitału. więc czekając na "lepsze czasy"/koniec bessy ryzykujesz, że nie wykorzystasz dużej części kapitału, bo czekając zginiesz. nie wiesz czy będziesz żyć 65, czy 100 lat
      czasami dochodzi do sytuacji, gdy rynek panikuje i ludzie wyprzedają jednostki, wtedy cena spada. jeśli masz dywidendy, to po części jesteś zabezpieczony, bo to tylko rynek panikuje, a spółki dalej zarabiają tak samo i dzielą się dywidendą niezmniejszoną

  • @adamj2851
    @adamj2851 6 місяців тому +5

    Gdybym ja miał tę wiedzę 20 lat temu kiedy zaczynałem interesować sie inwestowaniem... Ileż kasy bym zaoszczedził po drodze nie topiąc kilku kont na opcjach i CFDekach :) chcąc robić wielka kasą w krótkim czasie... To na prawdę przykre że indywidualni, prywatni ludzie tacy jak Ty, Iwuć i jeszcze kilku (mi znanych) muszą edukować ludzi finansowo, bo państwo / politycy odwalają kaszanę w edukacji / przekazach społecznych / kampaniach informacyjnych.
    Dzięki wielkie, mam nadzieje że jacyś młodziakowie 20-30 letni korzystają z Twojej pracy, bo tak podanej na tacy wiedzy kiedyś nie było...

    • @karolchuck6024
      @karolchuck6024 6 місяців тому +4

      Dlatego śmieszy mnie osobiście dyskusja o pracach domowych.Cały system jest stworzony przez filozofów teoretyków, i zmiany są robione na sztuke, tak jak emerytom nikt nie zlikwiduje podatków od emerytur, tylko daje się 13-nastki itp.

    • @wiktor9279
      @wiktor9279 6 місяців тому +2

      Wystarczyłaby 1 lekcja tygodniowo przez 1 semestr w szkole średniej by mlodzi ludzie poznali podstawy edukacji finansowej. Tylko kto by miał tego uczyć? Jedynie ktoś kto ma już jakiś porfel inwestycyjny.
      Mi pozostaje się cieszyć że ja sam przekażę moim dzieciom podstawy inwestowania.
      Co do zadań domowych, to minister edukacji narodowej przyznała że chodzi o to by równać poziom edukacji w dół.

    • @Inwestuje_bez_ryzyka
      @Inwestuje_bez_ryzyka 6 місяців тому +1

      Racja teraz jest znacznie łatwiej o wiedzę sam mam 23 lata i inwestuję zaraz od roku i na razie jestem zadowolony

    • @adamj2851
      @adamj2851 6 місяців тому +2

      @@wiktor9279 ech.. przez ponad 20 lat edukacji trafiłem tylko na JEDNEGO nauczyciela który w szkole sredniej pokazał nam na lekcji jak wygląda arkusz zleceń, taśma, jak jest układany i jakie zlecnia sie składa na giełdzie (to był chyba moment kiedy GPW raczkowała - lata 90te i była mania, kiedy taksówkarze radzili czy kupić elektrim czy chemiskóra :)))
      A póxniej to już ciemność, czarna ciemność w państwowej edukacji ekonomicznej. I tak zostało. Wiekszość ludzi swoje oszczędności trzyma na kontach albo lokatach, bo nie ma pojecia (a za tym idzie strach przed stratami podsycany w mediach przez Ambergoldy) o jakimkolwiek inwestowaniu. Przeciętny Amerykanin to profesor w porównaniu z przeciętnym Polakiem w inwestycjach. Dlatego maja taką giełde i wyniki jakie mają. U nas szczytem inwestycyjnym jest PPK, IKZE, IKE; Inwestowanie pasywne, dywidendowe, czy jakiekolwiek inne to magia, spekulacja, złodziejstwo. Na 30 osób z którymi pracuję NIKT nie ma zadnego z w/w wehikułów, a niby wszyscy z wykształceniem wyższym... Za to polityka zawsze na topie. Dziekujemy - panowie politycy i psudo dziennikarze w mediach. Ciemny naród łyknie 500+, 800+, dodatki, ulgi, podwyżki, minmalne krajowe i babcine. Łyknie wszystko. A na starość bedzie sie cieszył z dodatkowej 13 pseudoemerytury i zagłosuje za tymi którzy obiecaja i dadzą 14 pseudoemeryturę.

    • @karolchuck6024
      @karolchuck6024 6 місяців тому

      @@wiktor9279 Mnie już nie chodzi o to co myślała M.E. tylko że jest nawalone wiedzy która jest Ci do niczego nie potrzebna, i jesli dziecko nie ma wokół siebie ogarniętych osób wokół siebie, albo --nie ma pasji do nauki/rozwoju mimo przeciwności-to skończy się wielkim rozczarowaniem.

  • @ukaszgieratowski1223
    @ukaszgieratowski1223 6 місяців тому +1

    Świetna analiza tematu - jak zwykle. Pojawia się wiele pytań o wybór acc/dist, czy zasadność i sposób migracji z acc na dist. Podsumowując brakuje jedynie linka do obszernego artykułu z listopada 2023, który odpowiada na te wszystkie pytania 👌

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +2

      Hej Łukasz,
      Bardzo dziękuję. Niestety nie mogę dać w ten sposób linku do materiału nie mając reklam na yt (to taki wymóg yt, opcja jest wyszarzona dla mnie). Bo zgadzam się, że tamtem świetnie uzupełnia ten.

  • @tomaszkwiatkowski4068
    @tomaszkwiatkowski4068 6 місяців тому +2

    Dzięki za interesujący odcinek oraz za przekazanie przydatnych informacji, wskazówek i porad, dobra prezentacja, wszystko przedstawione w sposób zrozumiały👏💪🤔🙂👍💚👍👍👍

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +2

      Dzięki, Tomek! Cieszę się, że się podobało!

  • @tomaszgasior9027
    @tomaszgasior9027 6 місяців тому +1

    Świetny materiał, skrojony idealnie pode mnie
    Też zrobiłem research w tym temacie, i ciekawym przykładem może być index FTSE 100. Mimo, że wypłaca wysokie dywidendy jak na ETF (powyżej 3%), to jego cena stoi w miejscu od przeszło 20 lat (oczywiście poza kryzysami Lehman Brothers i covidowym gdzie spadał). Najlepiej to widać na justetf, jak sobie porównamy wykres uwzględniający i nieuwzględniający dywidend.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Dziękuję, Tomek!
      No właśnie niestety FTSE 100 (i inne indeksy brytyjskie) nie mają za sobą zbyt dobrego okresu. Sam nie lubię obstawiać "tylko jednego kraju", ale jako element portfela (powiedzmy 2-3%) - czemu nie :).
      Aha i UK i tak stanowi te kilka (3,5) % w MSCI ACWI/FTSE All-World.

  • @Anor85X
    @Anor85X 6 місяців тому +3

    Dzięki za materiał.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Dzięki za komentarz :). Materiał się podobał?

    • @Anor85X
      @Anor85X 6 місяців тому

      @@Inwestomat oczywiście. Takich treści szukam. Zaczynam śledzić twój portfel.

  • @zenonsztacheta217
    @zenonsztacheta217 6 місяців тому +4

    Podobno XTB ma mieć IKE i IKZE. Prosimy o sprawdzenie i przygotowanie rankingu

    • @Inwestuje_bez_ryzyka
      @Inwestuje_bez_ryzyka 6 місяців тому +1

      Ma być pod koniec roku 2024

    • @rafaelo1
      @rafaelo1 6 місяців тому +1

      Na razie jest zapowiedź, nie oferta.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Cześć Zenon, wrzuciłem ostatnio post z porównaniem kosztów XTB do DM BOŚ i BM MBanku, gdyby XTB włączyło do oferty IKE i IKZE przy obecnym poziomie kosztów.

  • @slawekjames118
    @slawekjames118 6 місяців тому +1

    W końcu...czekałem od roku
    Dzięki

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      A zgłaszałeś mi ten temat wcześniej?

  • @adamkomarnicki5632
    @adamkomarnicki5632 6 місяців тому +1

    Witaj Mateusz! Dzięki za materiał :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Dzięki za miły komentarz, Adam!

  • @Inwestuje_bez_ryzyka
    @Inwestuje_bez_ryzyka 6 місяців тому +1

    Do emerytury to jeszcze mi brakuje 42 lata ale ja myślę jak teraz zaplanować sobie przyszłość a nie będę myślał w wieku 50 lat jak będzie już blisko i druga kwestia to że emerytury trzeba dożyć i nie ukrywajmy może ona być niska więc trzeba w młodym wieku się za to zabrać pozdrawiam 🎉

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +2

      Masz jeszcze 23 lata do obecnego wieku emerytalnego. Duża szansa, że w tym czasie go podniosą, więc może masz jeszcze 25-30 lat do emerytury (państwowej). Podstawa to własne środki, bo wtedy nie musisz przejmować się wysokością świadczenia z ZUS/FUS.

    • @Inwestuje_bez_ryzyka
      @Inwestuje_bez_ryzyka 6 місяців тому +1

      @@Inwestomat oczywiście w przyszłości emerytura może być zreformowana ale lepiej to i tak liczyć na siebie

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Tak@@Inwestuje_bez_ryzyka

  • @Kris-oc2vk
    @Kris-oc2vk 6 місяців тому

    Jak zawsze super ciekawy materiał!👍💪🔥💥🧨

  • @grzegorz8017
    @grzegorz8017 6 місяців тому +4

    Nasi lokalni sarmaci dywidendowe nie rozumieją, że w portfelu emerytalnym to co się liczy to total return. Dywidenda to zysk kapitałowy i w praktyce jeżeli nie jest ona traktowana preferencyjne podatku w stosunku do sprzedaży części udziałów nie przynosi żadnych korzyści. W zasadzie przed fazą konsumpcji kapitału to tylko szkodzi bo trzeba płacić podatek.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +2

      Tak, ale czy to sprawia, że nie warto dowiedzieć się tego, czy dywidendy z indeksów pasywnych rosły czy spadały wobec ceny zakupu i z uwzględnieniem inflacji? Przecież to dużo mówi o samych spółkach pod spodem i jest bardzo ciekawym materiałem. Przecież wiadomo, że liczy się TR.

    • @grzegorz8017
      @grzegorz8017 6 місяців тому

      @@Inwestomat tylko jest jeszcze jeden aspekt tego wszystkiego, który należałby brać pod uwagę. Chodzi i o skup akcji własnych dokonywany przez dużą część spółek. Z ostatnich statystyk jakie widziałem to taka sama część spółek dokonuje skupu akcji własnych co wypłaca dywidendę. Mało tego, część spółek robi jedno i drugie (przykładowo Apple). Dlatego według mnie badanie samej dywidendy jest pozbawione sensu. Jeżeli skup akcji własnych stanie się bardziej popularny w przyszłości to moze się okazać, że nie będzie można w przyszłości żyć z samych dywidend nie sprzedając jednocześnie części udziałów. Pozdrawiam.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +2

      @@grzegorz8017 Ale skup akcji własnych jest zjawiskiem neutralnym dla kursu (bezpośrednio). Pośrednio zwiększa kurs akcji przez to, że spółka ma taką samą kapitalizację, ale mniej akcji, więc na akcje przypada więcej przychodów/zysku itp.

    • @rafaelo1
      @rafaelo1 6 місяців тому

      @@Inwestomat Grzegorzowi chodzi chyba o to, że nie ma co się nastawiać na życie z dywidend w świecie, w którym coraz mniej spółek będzie je wypłacało, ponieważ spółki będą wolały skupywać własne akcje i w ten sposób podbijać kursy.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      @@rafaelo1 Tylko czy istnieje taka statystyka? Dla mnie skup akcji własnych jest stale mniej popularny niż wypłacanie dywidend (z obserwacji). Nie widziałem też żadnych danych na temat jego rzekomej popularyzacji w czasie.
      W USA od ponad 10 lat jest to na poziomie 30-40% spółek. Poza USA - o wiele mniej.

  • @MrMoroes
    @MrMoroes 6 місяців тому

    Jeszcze odnośnie lepszego zrozumienia materiału, fajnie jakbyś podzielił się wzorem, którego użyłeś do obliczenia stopy dywidendy wobec ceny zakupu z uwzględnieniem inflacji, bo o ile przy Stopie dywidendy w danym roku i stopie dywidendy wobec ceny zakupu wszystko jest jasne, to w przykładzie, który użyłeś nie byłem pewien jak wyszły Ci te wartości procentowe, o których mówiłeś.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +2

      Dobry komentarz. W sumie dość prosto: to samo, co stopa dywidendy wobec ceny zakupu, ale z "dzielnikiem" inflacyjnym (miałem spisaną wartość CPI - indeksu inflacji USD - dla każdego roku).
      Przykład: 100 USD dla roku X może znaczyć 400 USD w roku X+30. W tym przypadku kwotę "stopa dywidendy wobec ceny zakupu" po prostu dzieliłem na 4 (bo realnie kwota ta stanowiła 4x mniej niż w roku X). Matematycznie ma to sens i się spina :).

  • @Komendir27
    @Komendir27 6 місяців тому +3

    Cześć Mateusz. Co sądzisz o metodzie inwestowania w ETF acc w czasie kiedy jest się na rynku pracy i nie potrzebuje się dywidend by żyć a następnie zamienienie jednostek na ETF dist kiedy przejdziemy na emeryturę (minusem jest utrata części środków na podatku Belki), żeby móc częściowo/całościowo żyć z dywidend? Pozdrawiam

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +3

      To dobry pomysł, ale taka zamiana na IKE i IKZe "działa", a poza nimi jest bardzo droga (podatkowo), wiec nie warto. Lepiej albo acc, albo dist od początku.

    • @elvlanden
      @elvlanden 6 місяців тому

      A czy twoim zdaniem na ike lepiej trzymać acc czy dist? Bo przy dist niby w polsce nie placisz podatku od dywidendy, ale jesli np VWCE i VWRL w BOSSIE są notowane na niemieckiej gieldzie XETRA, to czy przy regularnych wypłatach nie bedzie to wiązało się z jakimiś opłatami "manipulacyjnymi" i przez to regularną stratą dist vs acc?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Tak, wiąże się to z płacaniem prowizji od zakupu (reinwestycji dywidend). Acc wychodzą efektywniej (ale nieznacznie). Jest materiał acc vs dist na kanale (dość niedawno go wydałem). Przesłuchaj.@@elvlanden

    • @grzgrz9078
      @grzgrz9078 5 місяців тому

      @@Inwestomat a nie lepiej wychodzi i tak etf acc od razu ? w przypadki dist musimy sami zainwestować wypłacone dywidendy co wiążę się z ponownym kosztem prowizji ? mylę się czy nie ?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  5 місяців тому +2

      @@grzgrz9078 Oczywiście. Jeśli nie przeszkadza Ci to, że acc reinwestuje "w to samo" i że na emeryturze będziesz musiał sprzedawać jednostki, to acc są o wiele lepsze.

  • @cezarykozowski6449
    @cezarykozowski6449 6 місяців тому +1

    Murapol zapowiada dywidendę 4,9 zł przy obecnym kursie ok 42 zł.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      A i tak nie dostał się do rankingów dywidendowych. Zbyt swieża rzecz.

  • @marcink5759
    @marcink5759 6 місяців тому

    Pytanie: jakie są różnice pomiędzy inwestowaniem w szeroki indeks dystrybuujący a akumulujący, będąc w fazie czerpania kapitału z zainwestowanych środków -przy założeniu ze dywidendy się inwestowało?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Bardzo niewielkie. Mam o tym materiał na kanale. Poszukaj distributing vs accumulating.

  • @damianmysciak3264
    @damianmysciak3264 6 місяців тому

    Wszystkim tym, którzy mówią, że kapitał migruje od rynków wschodzących do rozwiniętych etc materiał pokazuje, że inwestowanie sprowadza się do jednego . Wzrost wartości kursu sprowadza się do wzrostu wartości dla akcjonariusza po prostu

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      To jest jeden z wniosków.

  • @ukaszgieratowski1223
    @ukaszgieratowski1223 6 місяців тому

    Czy przyglądałeś się funduszom agregującym spółki dywidendowe typu akumulacyjnego? Jest jeden taki ETF dostępny w polskich biurach (GGRG). Może być to ciekawy kandydat na akcyjną część portfela średnioterminowego. Wiem, że jest to pytanie nie na temat, ale gdzieś trzeba dyskutować :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      No można dyskutować tu, na grupie, albo na blogu.
      Nie przepadam za akumulującymi ETF-ami na spółki dywidendowe, bo to dla mnie mija się z celem. Sam fakt wypłacania dywidendy raczej nie pomaga w pobiciu szerokiego indeksu, a ja chciałbym dochód z dywidend.

    • @ukaszgieratowski1223
      @ukaszgieratowski1223 6 місяців тому

      ​@@Inwestomat rozumiem Twoje podejście, ale załóżmy, że dla kogoś dywidendy to jedynie dodatkowy problem z podatkami. Przykładowo ktoś oszczędza na nieruchomość na cele inwestycyjne kupując obligacje. Jak długi musi być horyzont inwestycyjny, by dodanie do obligacji nieco akcji miało sens? Jakie akcje dodać? Na oko wspomniany ETF w średnim terminie przynosi podobne stopy zwrotu, co szeroki indeks, ale z dużo mniejszą zmiennością.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      @@ukaszgieratowski1223 Ale faktor "high yield" niekoniecznie musi mieć niższą zmienność + zwykle ma niższe stopy zwrotu. Nawet GGRG w okresie 2019-2023 przyniósł stopę zwrotu gorszą od S&P 500 (+72% wobec +90% dla SP).

  • @pomidorczyk
    @pomidorczyk 6 місяців тому +1

    @Inwestomat
    Mam pytanie świeżaka 😅 Jeśli zagraniczna spółka wypłaca dywidende np. w dolarach, to na moje konto maklerskie wpływa już ona w złotówkach, czy tak? Wedlug kursu z dnia wypłacenia dywideny? I jest ona pomniejszona o podatek u źródła? Z góry dzięki za odpowiedz. 🙂 Pozdrawiam!

    • @adamj2851
      @adamj2851 6 місяців тому +1

      Zależy jakie masz konto. Ja jako pierwsze załozyłem złotowe i tam dywidendy z zagranicznych akcji czy ETF sa przelewane w złotym (nie sprawdzałem kosztów przewalutowania) i tak - podatek u źródła (z USA bodajże 15%, w Polsce trzeba dopłacic w PICie dodatkowe 4% - ale trzeba wczesniej wypełnić "papier" bodajże 8c czy jakos tak - inaczej że Stanów zgarniaja chyba 30 czy 35% - nie pamietam. Póxniej załozyłem walutowe - euro i dolarowe - i tam juz dywidendy lecą z zagranicy w euro i dolarach - z tym samym zastrzeżeniem dot. druku 8c. tak czy owak - podatek nie może byc mniejszy od tego który obowiazuje w Polsce czyli 19% - za granicą potrąca mniej - trzeba dopłacić w rozliczeniu rocznym, potrącą wiecej - nic nie dopłacisz - ale to juz trezba mocno rozwazyć czy jak ktos zabiera ci 25 czy 30% dywidendy to warto sie danym instrumentem zajmować (a sa takie). Najlepszy wehikuł to IKE jeśli chodzi o opodatkowanie - Inwestomat ma materiały na blogu i YT na ten temat. To tematy" must have" przy inwestowaniu dywidendowym.

    • @pomidorczyk
      @pomidorczyk 6 місяців тому

      @@adamj2851 Z tego co sie orientuje to nawet jesli u źródła potrącą Ci 30% to u nas i tak musisz jeszcze odprowadzic kolejne 19% 🤔 Chyba że wypełniłeś formularz W8BEN u swojego brokera to wtedy dopłacasz faktycznie tylko różnice między naszym 19 a ich 15 czyli te 4%. 🙂

    • @adamj2851
      @adamj2851 6 місяців тому +1

      @@pomidorczyk O właśnie tak - ten druk - dzieki niemu unika sie podwójnego opodatkowania. Wiedziałem ze jest jakaś ósemka w nazwie :) Dzieki za poprawkę.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Już Ci inni odpisali, ale zależnie od waluty konta i tak, obniżona o podatek u źródła.

  • @dominikpiskorski1407
    @dominikpiskorski1407 6 місяців тому

    Czy wypłacając dywidendy z ETFów distributed w ramach konta IKE/IKZE płaci się podatek? Czy można w ogóle wypłacić takie dywidendy na konto bankowe?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +2

      Nie, nie płaci się podatku. IKE i IKZE zwalniają z podatku Belki (dywidendy/odsetki) I podatku giełdowego (sprzedaż instrumentu z zyskiem).

  • @neet5439
    @neet5439 6 місяців тому

    Patrząc na indeks msci eafe nasuwa mi się pytanie. Czy nie jest tak, że całą giełdę ciągnie Ameryka i gdyby ją wykluczyć, to ta cała giełda jest strasznie mało opłacalna?
    Sugeruję się pierwszą tabelką, czyli okresem od 2005. Jakby nie było to całe 17 lat. Wygląda to przykro.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Masz rację i nie masz racji. Tak, USA rosną szybciej od reszty rynków (w ostatnim 20-30-leciu). Nie, inne rynki bez USA też rosną, po prostu wolniej od USA.
      Ale nie obstawiałbym, że USA będzie rosło szybciej do końca świata. Najbardziej pewna jest zmiana, więc wolę globalny indeks.

  • @adamkomarnicki5632
    @adamkomarnicki5632 6 місяців тому +2

    Moja strategia odkładania na emeryturę to ETF FTSE All World Acc na ike a jak kiedyś przejdę na emeryturę to zamienię na Vanguard High Yield Dividend ETF. Ciekawią mnie słabe strony tej mojej "strategii"???

    • @neestearthfalous
      @neestearthfalous 6 місяців тому

      Tutaj należało by się zastanowić czy rzeczywiście wystarcza ci same dywidendy z high yield, czy jednak będziesz musiał regularnie upłynniac część etfa

    • @rafaelo1
      @rafaelo1 6 місяців тому

      Za te X lat mogą być ciekawsze ETFy wypłacające "wysokie" dywidendy zamiast tego VHYL. Ja zakładam że nie będę zmieniał VWCE na inny ETF, tylko będę powoli sprzedawał jednostki w razie potrzeby.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      A czemu nie FTSE All World Dist na emeryturze? :) To tak, jakbyś całe życie miał ten sam ETF, po prostu tamten będzie wypłacał dywidendy.

    • @rafaelo1
      @rafaelo1 6 місяців тому

      ​@@Inwestomattylko że ograniczyłby wtedy swoją "dywidendową emeryturę". Jak już ktoś się boi sprzedawać jednostki, to fundusz wypłacający wyższe dywidendy może mieć sens. Sam zresztą napisałeś w artykule "jeśli chcesz „wygodnie przepalić kapitał” to lepsze do tego mogą być fundusze ETF na dywidendowych arystokratów, które zaoferują Ci 4 lub 5% dywidendy w ciągu roku „tu i teraz”, ale niższy wzrost wartości portfela, na którym i tak już Ci nie zależy" i o to właśnie mi chodzi.

    • @adamkomarnicki5632
      @adamkomarnicki5632 6 місяців тому

      @@Inwestomat high yield bo wypłaca wyższe dywidendy niż szeroki rynek kosztem wzrostu a zachowuję dywersyfikację.

  • @Inwestor_Na_Etacie
    @Inwestor_Na_Etacie 6 місяців тому

    Mateusz podziwiam Twoją naturę badacza 😅 poświęcasz kolosalną ilość czasu, aby sprawdzić i przedstawić czarno na białym kilka strategii, które mogą zapewnić emeryturę , w sposób najbardziej pasywny jaki można sobie wyobrazić

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Dzięki, inwestorze na etacie!
      Faktycznie schodzi na to mnóstwo czasu. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak dużo.

    • @Kris-oc2vk
      @Kris-oc2vk 6 місяців тому

      ​@@InwestomatDziękuję za poświęcony czas i włożony wysiłek! 👏Ty. 👍💪🔥💥🧨

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      @@Kris-oc2vk Ja to lubię, więc dla mnie to sama przyjemność (nawet jeśli trochę wysiłku)

  • @Kleofas_Inwestuje
    @Kleofas_Inwestuje 6 місяців тому

    Witam, zakupiłem etf , który śledzi konkretny index. Jest to dość młody index. Z tego co widzę powstał ok 2018 roku. Moje pytanie jest następujące. Czy istnieje ryzyko że dany index np. Upadnie razem z etf w przeciągu 40 lat? Pozdrawiam

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Indeksy raczej nie "upadają", ale bywa, że firmy przestają je tworzyć. W takim wypadku ETF prawdopodobnie zmieni śledzony indeks na "najbliższy podobny".

    • @Kleofas_Inwestuje
      @Kleofas_Inwestuje 6 місяців тому +1

      @@Inwestomat rozumiem że jak dana firma przestanie tworzyć index i dany etf zmieni śledzony index na inny to moim całym środkom ulokowane w tym etf nic się nie stanie tylko zostaną za te środki wykupione akcje innych spółek które akurat wchodzą w skład nowego śledzonego indexu?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      @@Kleofas_Inwestuje Tak.

  • @MonkeyClub
    @MonkeyClub 6 місяців тому

    Szkoda, że brak PL bo jednak większość zarabia i ma PLN a nie USD. Inflacja w PL jest inna, po następne zakładam się, że nie ma widzów co inwestują w ETF (USA) ponad 10 lat. Można też po niby 50 latach sprzedawać jednostki w ramach potrzeby. Niestety dywidenda, to nasze zobowiązanie podatkowe.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Niedługo wydam temat, w którym przeliczę wszystko do PLN (mimo krótkiego horyzontu, w którym to możliwe).

    • @MonkeyClub
      @MonkeyClub 6 місяців тому

      @@Inwestomat super, bo wszyscy liczą inflację w USA a nie w PL co jest absurd, bo większość zarabia PLN i wymienia na USD (badz) nie uwzględniając kursu przeliczenia ani inflacji w PL to jakiś absurd, ja wiem, że łatwo policzyć w USA bo są dane id ręki. Tyle, że jak ostatnie lata pokazują, mamy skumulowana inflację 40% to już uszczupla nam portfel, dodać, że zarobki 10 lat czy 20 lat temu to było 800zl więc start był niesamowicie trudny, plus hm niech podniesie rękę kto miał 5 lata temu ETFy, co najwyżej slyszal. Szacun za wysiłek.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      @@MonkeyClub Oczywiście, że warto liczyć dla PLN. Widziałeś moją prezentację z ForFin? Tam właśnie liczę stopy zwrotu wobec inflacji PLN i jest ciekawie :P

  • @rafaelo1
    @rafaelo1 6 місяців тому

    Mateusz, w 19 minucie powiedziałeś, że nie dałeś tabelki dla ACWI, bo dobre przybliżenie to MSCI World, ale nie widzę, abyś pokazał wyniki wlasnie dla MSCI World.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Rafaelo: 22:24 27:28

    • @rafaelo1
      @rafaelo1 6 місяців тому

      @@Inwestomat myślałem że chodziło Ci o to, że była tabelka dla MSCI World podoba jak te z początku odcinka.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Aaaa, tego nie wklejałem, ale dane na wykresie w dalszej części wpisu to te dane, które prezentowałem w tabelkach dla ETF-ów (jeśli ma to sens). Z wykresu możesz to wyczytać@@rafaelo1

  • @muniekfistaszek6997
    @muniekfistaszek6997 6 місяців тому

    Jeśli szukasz pomysłu na nowy odcinek/wpis na blogu, to przydałoby się uzupełnienie rankingu ETFów o te dostępne bezpośrednio na rynku US (a nie w Europie na rynek US).

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Zauważ, że dla złota i S&P 500 to zrobiłem. Rankingi zawierają też ETF amerykańskie.
      Dla EM / DM się nie da, bo w USA nie ma ETF-ów na DM ;). Jest world - usa.

    • @muniekfistaszek6997
      @muniekfistaszek6997 6 місяців тому

      @@Inwestomat To wszystko prawda, ale może np. ranking ETF na Nasdaq albo jakichś sektorowych? Tak, tylko podsuwam, bo w porównaniu do Twojej szczegółowej analizy ETFów dostępnych w Europie USA wygląda blado, a pod względem kosztów jest przecież raczej odwrotnie.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Ranking ETF na nasdaq jest do zrobienia. @@muniekfistaszek6997

    • @muniekfistaszek6997
      @muniekfistaszek6997 6 місяців тому

      Dzięki @@Inwestomat

  • @piotrdrazkowski6797
    @piotrdrazkowski6797 6 місяців тому +2

    Materiał mocno rozczarował. Sam powiedziałeś że to materiał dla chcących żyć z dywidend. Więc proponuję zrobić materiał "Jak żyć z czegoś co się do tego nie nadaje?"

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +6

      Piotr, wybacz, ale czy Ty oglądałeś ten sam materiał, który ja dziś wstawiłem? Większość szerokich indeksów zwiększyła DY nominalne i utrzymała DY wobec inflacji. Twój komentarz świadczy o tym, że nie przesłuchałeś podcastu (albo nie rozumiem wniosku, który wysnułeś).

    • @royal2617
      @royal2617 6 місяців тому

      @@Inwestomat Piotrowi chodziło chyba o to, że etfy na szerokie indeksy wypłacają zbyt niską dywidendę żeby z niej żyć w przyszłości

    • @robertm1570
      @robertm1570 6 місяців тому +2

      Sam tytuł filmiku chyba wskazuje na to, że ma on na celu rozważenie, czy taki scenariusz jest możliwy.

    • @piotrdrazkowski6797
      @piotrdrazkowski6797 6 місяців тому

      @@Inwestomat Tak oglądałem tylko x1,75 wiec może coś umknęło jednak na pewno nie sedno. Odpowiedz mi czy budując portfel z zamysłem życia z dywidend kupiłbyś ETFa na SP500? Oboje wiemy że nie trendy droga

    • @bartekaxe
      @bartekaxe 6 місяців тому +2

      @@piotrdrazkowski6797 No ale przecież materiał odpowiada, że tak - można budować portfel z zamysłem życia z dywidend kupując ETFy na szeroki rynek. Co więcej może to być lepsza opcja od kupowania spółek dywidendowych, które po prostu rosną wolną w długim okresie.

  • @marcdzik
    @marcdzik 6 місяців тому

    Pozdrawiam wszystkich, którzy uważali, ze nie trzeba nagrywać takiego materiału, bo przecież sam możesz sobie policzyć procent.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +2

      Wiesz, wielu uważa, że nie warto, ale skoro nie znalazłem takiego materiału, a dane są, to stwierdziłem, że nagram.

  • @ceeth9565
    @ceeth9565 6 місяців тому

    Przepraszam, ale ten temat to jakieś nieporozumienie. Być może czegoś nie rozumiem, ale pomijając już sensowność inwestowania dywidendowego, to kto, po co i dlaczego miałby jakoś szczególnie być zainteresowany dywidendami, gdy inwestuje w szeroki akcyjny ETF? To raczej drugorzędna ciekawostka, w dodatku z problemami podatkowymi. A jeśli ktoś inwestuje dywidendowo - to pewnie raczej inwestuje w konkretne spółki lub ewentualnie w typowo dywidendowy ETF.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +4

      Czekaj - czy temat jest nieporozumieniem, dlatego że akurat Cię nie interesuje? Dla mnie to super-przydatny temat, bo nikt inny nie zbadał wysokości dywidend dla długoterminowego inwestowania w szeroki indeks.
      + Wnioski z materiału w zasadzie zaprzeczają Twojemu komentarzowi - szeroki indeks ma sens w przypadku wzrostu dywidend i pobijania przez nie inflacji.

    • @ceeth9565
      @ceeth9565 6 місяців тому

      @@Inwestomat Ten temat obiektywnie jest bardzo mało istotny. Argument sam przytaczasz - że mało kto o tym wcześniej pisał. Zapewne właśnie z tego powodu.
      Jaki sens ma inwestowanie w ten sposób, skoro lepiej już nawet trzymać indeks? A jeśli ktoś upiera się na inwestowanie dywidendowe - po co w taki dziwaczny sposób?

    • @mateuszciecior6394
      @mateuszciecior6394 6 місяців тому

      Nie zgodzę się, temat spoks.
      Dla kogo ?
      Np.
      Masz dość dużo kasy, nie chcesz sprzedawać na emeryturze tylko rentierowaca kapital zostawic dzieciakom . Nie chcesz teraz szukac spolek ( albo jak ja szukasz ale nie masz pełnego zaufania do siebie żeby w nie włożyć b.duza kasę) I dlatego kupujesz dużo szerokiego indeksu dist. + np trochę spolek podciągają stopę dywidendy .
      Pozatym nie masz efektu FOMO że ci zyski z big techow itp przepadną bo też je masz w szerokim etf 😊

    • @jogobogos
      @jogobogos 6 місяців тому

      ale przecież dosłownie wychodzi, że jeżeli chce się inwestować w ETFy dywidendowe, to długoterminowo o wiele lepiej kupić dystrybujący All World niż High Div Yield, bo ten drugi zacznie przegrywać z inflacją z czasem gdy ten pierwszy wygrywa.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      @@ceeth9565 Przecież materiał omawia "trzymanie indeksu" - jest o szerokich indeksach w wersji dist i sprawdza, jak wysokie byłyby w czasie wypłaty dywidend.

  • @GrzegorzKoscielecki
    @GrzegorzKoscielecki 6 місяців тому

    Dywidendy nie są negatywne. Przestańcie opowiadać farmazony. Po kiego inwestujemt swoje pieniądze w akcje? Chcemy mieć udział w zyskach. Ktoś to ogarnia? jeśli kupiłeś Orlen w 2007 i sprzedałeś w tym roku to twój zysk wyniósł ZERO.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому

      Ale istnieje mnóstwo spółek, które dywidend nie wypłacają i przez lata radzą sobie bardzo dobrze.
      Lubię dywidendy, ale zauważam, że istnieje wiele świetnych spółek niedywidendowych.

    • @neet5439
      @neet5439 6 місяців тому

      dokładnie zgadzam się. dywidendy akumulujące to najpiękniejsza rzecz na ziemi