Ja mam obecnie 77 lat. We Wrocławiu byłem z mamą z wizytą u cioci która mieszkała na Rejtana. Z tamtego pobytu pamiętam prawie wyłącznie wszechobecne ruiny. Nawet po drugiej stronie ulicy. Kolejny raz, byłem dopiero 10 lat później i ...ruiny były nadal widoczne chociaż oczywiście mniej. W pamięć wbiły mi się widoki połówek kamienic, gdzie na wewnętrznej kiedyś ścianie budynków, widać było, jakie kafelki miał ktoś kiedyś w łazience czy tapetę na ścianie pokoju. Pamiętam, że na ruinach pięknego zapewne kiedyś budynku przy Pl. 1 Maja (jak teraz się nazywa?), był kiedyś napis NIE! z ogromnym wykrzyknikiem. W okolicach Placu Kościuszki, stał wypalony, okazały kiedyś gmach na którego dachu rosły sporej wielkości drzewka a oknami "wyglądały" krzaki i zielsko. Sam nie wiem czemu takie właśnie widoki mi się utrwaliły...
@@w-klgos4231Dzisiaj to plac Jana Pawla II! Przy ulicy Słowiańskiej została jeszcze góra gruzów zaadoptowana na miejsce spacerowe. Po dawnym wzgórzu Gomułki śladu już nie ma jest za to park wodny a zwały gruzu przy Legnickiej i Mikołajowie zostały gdzieś usunięte i powstała tu dzielnica biurowców!
Lubię Wrocław kocham jego historię , ale jak słucham jak pani to opowiada z taką miłością aż serce mi pęka , szkodzi że już nie można się przejść po breslaau .
Kiedyś na zwałowisku kamieni za kościołem Bernardynów spotkałem koczującego tam bezdomnego. Zainteresował się czego szukam w takim nieładnym miejscu. Bardzo inteligentny i zapewne wyksztalcony pan, pokazał mi kilka elementów kamiennych, może nawet z tego kościoła. Ich wykonanie, sposób łączenia z innymi elementami. Kilka razy jeszcze Go spotkałem też w innych miejscach. Poznał mnie, porozmawialiśmy. Ale minęło juą chyba z dziesięć lat. Już go nie widuję. Chorował.
Bardzo fajny materiał, ciepła narracja, widać że Wrocław jest Pani kochanym miastem. Historię tworzą ludzie, proszę swoje wędrówki kontynuować, nie tylko opinie historyków się liczą. Pozdrawiam
Nadia fajnie sie z Toba spaceruje. Dziekuje. Uwielbiam Te stare zdjecia. Znam dosonale Twoje okolice, w jednym z odcinkow widac "Dwudziestolatke" (dom studencki Na Piastowskiej, naprzwciwko przystanek a przynim....maly kiosk z pysznymi rurkami z kremem. Zawsze mialy wziecie.Mowiac o okolicy Nic nie wspominasz o targowisku Na placu grunealdzkim, pamietam jeszcze furmanki z kartoflami, atmosfera nieporoewnalna do dzisiejszych galerii. Moze zrobisz film o klinikach (Chalubinskiego, Pasteura) blisko Ciebie I tyle historii. W dziecinstwie byl to niemal plac naszych zabaw.Pozdrawiam
Gdy byłem w wieku 14 - 16 odkrywałem Wrocław .Każda ulice miałem w głowie .Potrafiłem wskazać sposób dotarcia komunikacją miejską .Od 15 lat nie mieszkam i zauważam zmiany ogromne .Nowe ulice , mało , praktycznie nowe osiedla wokół miasta Partynice , Smolec , Żmigrodzka ,Widawa , Mirków - Długołęka , Kiełczówek , Św.Katarzyna , Radwanice i spowrotem na Partynice, Ślęza Dziesiątki tysięcy nowych mieszkań , osiedla to miasto się cały czas zmienia .
Kocham to miasto, bo też tu się urodziłam ale mieszkałam 10 km od niego a obecnie na Bawarii. Wracam chętnie ale muszę przyznać,że nadal w stosunku do innych europejskich miast jest zwyczajnie zaniedbane i zdewastowane. Wiem Polacy tak nie myślą, ja mam inne zdanie. Być może, już zbyt wiele widziałam zadbanych do perfekcji miast. Porównuje w inny sposób, dlatego mam inne zdanie.
Przeszłość miasta przedstawiona z należnym szacunkiem, z której całymi garściami może czerpać teraźniejszość. Myślę, że przedwojenni mieszkańcy byliby wdzięczni Pani Nadii za takie bezpretensjonalne przedstawienie ich Breslau.
Świetny film(ik). Świetny tekst i świetny głos. Również świetny nastrój. Pani Nadio, przy ulicy Juliusza Słowackiego numer 8 stoi stara, wielka i zapewne niemiecka kamienica. Może o niej parę słów ?
Od dawna przyglądam sie detalom, napisom i wogóle pozostałościom po poprzednich mieszkańcach. Niestety wiele jest zamazywane, ukrywane jak chociażby napisy Breslau na deklach kanalizacji, czy nawet litery z płyt nagrobnych okalających murek (Braniborska, czy też park wschodni - w 2021 :/ ) Niemniej sporo ciekawych rzeczy można jeszcze wypatrzeć. A mapy Messtischblatt mogę analizować godzinami :)
Fajny pomysl! Od ponad 20 lat nie mieszkam w moim rodzinnym miescie, ogladam jego przemiany przy okazji wizyt, zawsze bardzo chetnie. Dla lepszej orientacji w filmie przydalyby sie jakies odwolania do planu dzielnicy. Wtedy w mig byloby jasne, gdzie co przebiega.
Mieszkałam na biało skurniczej do 8 roku życia od 1968 na sepolno .Zamykam oczy i widzę całą uliczkę, Ruską budynki sklepiki i najpyszniejsze lody na Mikołaja
Na Ruskiej Mikołaja było tyle sklepów a ja ciągle chodziłam tam oglądać stojącego na wystawie prawdziwego niedźwiedzia.Lata 50 te. Kocham Wrocław. Urodziłam się w juź wyzwolonym ibardzo zniszczonym mieście.Pamiętam gruzy na których się bawiliśmy jako dzieci.Pani filmy oglądam po kilka razy i łzy z oczu płyną gdy wspominam moje życie w tym pięknym,ukochanym moim Wrocławiu.
Plac Grunwaldzki nadal jest placem Grunwaldzkim, a Rondo Reagana to nazwa dotycząca tylko jezdni i wnętrza objętego jej zamkniętą siecią wokół zadaszonego zespołu przystanków.
Urodziłem się 1971 roku. Mieszkałem na Wyspie Słodowej. Mam swoją opowieść o Breslau/Wrocławiu. Jeśli chcesz iść dalej w tym temacie to zapraszam. Mam dużo do opowiedzenia....
Today Breslau is Wroclaw... But always a beautiful city...I feel me like in a time machine when I go there... Polish people rebuild all... The love for the history and maybe the common destiny of many people that arrived there from Lwow surely help to create this miracle...I was in Lwow too... And walking there I realize what great level of culture should be at the time of the ethnic cleansing to west after the war...
Dobra robota, chociaż okolice placu Grunwaldzkiego nieco przekłamane - na miejscu, gdzie stał kościół Lutra, teraz wznosi się D1, a ślady po dziedzińcu kościoła z drobnej, granitowej kostki, były jeszcze w latach 60. Swoją drogą sięgnę po książkę, mam nadzieję, że Klara Szulc nie mieszkała w jednej z prywatnych klinik przy Norwida...
Kamienice (zniszczone) ulicy Targowej rozebrano w latach 50, a wieżowiec (dom naukowca) powstał na miejscu narożnej kamienicy przy Lutra, a nie na osi ulicy.
Fragment ulicy Schillera jest wciąż widoczny na Zielińskiego. To już ostatni namacalny ułamek byłej ulicy. Zmiany ułożenia kostki brukowej są jej początkiem. Jeszcze w latach 90 istniało około 20 metrów dawnej ulicy, która była częścią przyblokowego parkingu przy Zielińskiego 36.
Świetny tekst, wspaniały temat, niestety dość słabo, (mimo szczerych chęci i starań autorki) nieudolnie zilustrowany. Ale mam ogromny szacunek i podziw dla autorki za pasję i arcysprawną narrację...
Niech się pani nie niepokoi. Wrocław wróci do Niemiec za sprawà niemieckiego Kaszuba i jego PO i Niemcy zadbają o niemiecką historię i charakter przedwojennego Wrocławia.
Pani Nadio proszę nie wygłaszać swoich sceptycznych opinii o podziemiach Wrocławia - nie ma Pani żadnych dowodów prócz własnych odczuć. Pani opinia na koniec filmu tylko zagrzewa sceptyków i niedowiarków to poparcia tej tezy, że "jest kilka połączeń pomiędzy piwnicami - a to już coś" czy jakoś tam.
Pani SZAGDAJ,JEST PANI OBCYM ELEMENTEM NASZEGO MIASTA I TO TZW.PISARKA,ZE JEST PANI RETRO W HISTORII MOJEGO MIASTA,TO ZADNA PODROZ O NASZYM MIESCIE I KTO PANIA TAKIE INSPIRACJE PRZEDSTAWIA,TO SA ZIEMIE ZACHODNIE A NIE TZW.DOLNY SLASK.Wojna to wojna i sa zniszczenia,ale prosze nie mowic to moje miasto a tak na powaznie itd.
Proszę nie przesadzać - jeśli ta Pani się tu urodziła - to jest Jej miasto. Tak jak i moje-też się tu urodzilam i mieszkam już pół wieku. I takich ludzi jest wielu... A Pan nie ma monopolu na na to miasto - w tej chwili jest to Wrocław - już nie Breslau. To już zupelnie inne miejsce. .. Inne budynki, inni ludzie...Nawet dla mnie- jest już inne. W ciągu ostatnich 30tu lat tyle zmian nastąpiło, tylu ludzi odeszło - że zaczynam się tu czuć obco.. Ale taka jest kolej rzeczy-nic nie trwa wiecznie. Życie to pasmo zmian - i trzeba się z tym pogodzić... Pozdrawiam.
Pani Szagdaj,ZAPEWNIAM PANIA,ZE TO NIE PANI MIASTO BRESLAU I TAK NAPRAWDE NIC NIE WIE PANI O NASZYM MIESCIE I TAK NAPRAWDE NIC NIEMA Z TZW.POLSKOSCIA,OGROM ZNISZCZEN W TYM MIESCIE DOKONALI,PRZYBYSZE,TZW.REPATRYJANCI.CZAS ZAKONCZYC PANI Szagdaj,czyli wypowiedzi o miescie.
Herr Borman, was wissen Sie über meine Stadt? Bitte lassen Sie mich dieses Wissen mit den Einwohnern dieser Stadt teilen. Was wissen Sie über Breslau, ich bin sehr gespannt, was Sie zu bieten haben. Oder vielleicht wissen Sie nichts und möchten die Menschen, die hier leben und diese Stadt lieben, entmutigen, damit sie nicht nach der Geschichte ihrer Stadt suchen und etwas über sie erfahren.
Nadia Urodziła się we Wrocławiu ta jak ja i to jest Nasze miasto, nie wiem który Pan jest rocznik ale zakładam ze po 45 wiec Wrocław czy Breslau to nie Pana miasto a co najwyżej miasto Pana przodków którzy tez kiedyś byli przyjezdni.
Beznadziejny prowokatorze ... Ogrom zniszczeń dokonali według ciebie Polacy? Niemcy do dziś dziwią się, jak udało się nam odbudować Wrocław/Breslau po zniszczeniach jakich, tak sami burząc i paląc całe kwartały ulic, jak i Rosjanie podczas oblężenia dokonali. Gdyby nie Polacy, to miasto by już fizycznie nie istniało. Wrocław nic nie ma wspólnego z polskością według ciebie historyczny analfabeto? To poszukaj skąd wzięła się w przedwojennym Breslau nazwa Polnischegasse - ulica Polska , skąd wzięła się nazwa Plac Polski - Ziegelplatz, Kaiserin-Augusta-Platz ... O Piastach Śląskich nawet nie ma co ci pisać , boś i nie skory i nie za mądry do przyjęcia tych wiadomości. Jeśli już nienawidzisz Polaków, to nienawidź nas mądrze i z wiedzą, bo póki co jesteś zwykłym szczekającym kundlem.
85 - 90 % zniszczeń w wyniku trwającego ponad 100 dni oblężenia, dłuższego niż jakiekolwiek oblężenie jakiegokolwiek miasta w czasie II wojny światowej. Jeśli się wywołuje wojnę, to się płaci w razie przegranej. Można było uratować 200 tys. cywili, odpowiedzialny za ich gehennę, która kazał w czasie marszu popełniać samobójstwa spierd... wieczorem z Wrocławia, w wieczór poprzedzający podpisanie kapitulacji Brelsau.
@@2pluto4 Te ziemie nam dano trochę to śmieszne co piszesz bo o ile mnie pamięć nie myli od 965r te ziemie należały do Piastów a jedynie Czesi mogą powiedzieć że założyli to miasto.Chodź jest też wersja że to Polacy je założyli.Więc nie pisz że nam coś dali !!Mogą nam za to oddać ziemie które należały do słowian.Poszukaj sobie stanowisk archeologicznych słowian na obszarze dzisiejszych Niemiec.
Lubię Wrocław kocham jego historię , ale jak słucham jak pani to opowiada z taką miłością aż serce mi pęka , szkodzi że już nie można się przejść po breslaau .
Spoko, poczekaj jeszcze trochę. Dzisiejsze władze miejskie chętnie oddałyby to miasto Niemcom. A Niemcy oczywiscie przebierają nogami żeby tu wrócić! Mam jednak nadzieję, że szybciej sami się rozpadną lub będą znów pod okupacją!
Świetny film(ik). Świetny tekst i świetny głos. Również świetny nastrój. Pani Nadio, przy ulicy Juliusza Słowackiego numer 8 stoi stara, wielka i zapewne niemiecka kamienica. Może o niej parę słów ?
Świetne pozdrawiam
Super film łza sie kręci, mam 47 lat i coraz częściej wpadam w nostalgie...
Ja mam obecnie 77 lat. We Wrocławiu byłem z mamą z wizytą u cioci która mieszkała na Rejtana. Z tamtego pobytu pamiętam prawie wyłącznie wszechobecne ruiny. Nawet po drugiej stronie ulicy. Kolejny raz, byłem dopiero 10 lat później i ...ruiny były nadal widoczne chociaż oczywiście mniej. W pamięć wbiły mi się widoki połówek kamienic, gdzie na wewnętrznej kiedyś ścianie budynków, widać było, jakie kafelki miał ktoś kiedyś w łazience czy tapetę na ścianie pokoju. Pamiętam, że na ruinach pięknego zapewne kiedyś budynku przy Pl. 1 Maja (jak teraz się nazywa?), był kiedyś napis NIE! z ogromnym wykrzyknikiem. W okolicach Placu Kościuszki, stał wypalony, okazały kiedyś gmach na którego dachu rosły sporej wielkości drzewka a oknami "wyglądały" krzaki i zielsko. Sam nie wiem czemu takie właśnie widoki mi się utrwaliły...
@@w-klgos4231Dzisiaj to plac Jana Pawla II! Przy ulicy Słowiańskiej została jeszcze góra gruzów zaadoptowana na miejsce spacerowe. Po dawnym wzgórzu Gomułki śladu już nie ma jest za to park wodny a zwały gruzu przy Legnickiej i Mikołajowie zostały gdzieś usunięte
i powstała tu dzielnica biurowców!
Bardzo fajne.Dziekuje!
Lubię Wrocław kocham jego historię , ale jak słucham jak pani to opowiada z taką miłością aż serce mi pęka , szkodzi że już nie można się przejść po breslaau .
Super!
Kiedyś na zwałowisku kamieni za kościołem Bernardynów spotkałem koczującego tam bezdomnego. Zainteresował się czego szukam w takim nieładnym miejscu. Bardzo inteligentny i zapewne wyksztalcony pan, pokazał mi kilka elementów kamiennych, może nawet z tego kościoła. Ich wykonanie, sposób łączenia z innymi elementami. Kilka razy jeszcze Go spotkałem też w innych miejscach. Poznał mnie, porozmawialiśmy. Ale minęło juą chyba z dziesięć lat. Już go nie widuję. Chorował.
Bardzo fajny materiał, ciepła narracja, widać że Wrocław jest Pani kochanym miastem. Historię tworzą ludzie, proszę swoje wędrówki kontynuować, nie tylko opinie historyków się liczą. Pozdrawiam
Piękne oby więcej takiego materiału dziękuję
Nadia fajnie sie z Toba spaceruje. Dziekuje. Uwielbiam Te stare zdjecia. Znam dosonale Twoje okolice, w jednym z odcinkow widac "Dwudziestolatke" (dom studencki Na Piastowskiej, naprzwciwko przystanek a przynim....maly kiosk z pysznymi rurkami z kremem. Zawsze mialy wziecie.Mowiac o okolicy Nic nie wspominasz o targowisku Na placu grunealdzkim, pamietam jeszcze furmanki z kartoflami, atmosfera nieporoewnalna do dzisiejszych galerii. Moze zrobisz film o klinikach (Chalubinskiego, Pasteura) blisko Ciebie I tyle historii. W dziecinstwie byl to niemal plac naszych zabaw.Pozdrawiam
Uwielbiam to stary WROCŁAW COS PIĘKNEGO
POZDRAWIAM PAMIĘTASZ RURKI Z KREMEM I GOLIATA
wyglada na to ze jest nas wiecej.. ja tez kocham to miasto i moj apetyt wzrasta wciaz, na dobry poczatek klikam subskrybcje i .. tymczasem :)
Gdy byłem w wieku 14 - 16 odkrywałem Wrocław .Każda ulice miałem w głowie .Potrafiłem wskazać sposób dotarcia komunikacją miejską .Od 15 lat nie mieszkam i zauważam zmiany ogromne .Nowe ulice , mało , praktycznie nowe osiedla wokół miasta Partynice , Smolec , Żmigrodzka ,Widawa , Mirków - Długołęka , Kiełczówek , Św.Katarzyna , Radwanice i spowrotem na Partynice, Ślęza Dziesiątki tysięcy nowych mieszkań , osiedla to miasto się cały czas zmienia .
@@michalf6851 co ty opowiadasz ? Najładniejsze miasto w Polsce , odnowione przez Zdrojewskiego za pieniądze biznesu z rynku ., a ty o ruskich mówisz ?
Pamietam jak w ulice Kujawska skrecal tramwaj 0 na rogu byl sklep spozywczy obok pijalnia piwa mieszkalem na wyspianskiego .
Kocham to miasto, bo też tu się urodziłam ale mieszkałam 10 km od niego a obecnie na Bawarii. Wracam chętnie ale muszę przyznać,że nadal w stosunku do innych europejskich miast jest zwyczajnie zaniedbane i zdewastowane. Wiem Polacy tak nie myślą, ja mam inne zdanie. Być może, już zbyt wiele widziałam zadbanych do perfekcji miast. Porównuje w inny sposób, dlatego mam inne zdanie.
Wspaniałą prezentacja. Audiobook o życiu p. Schulz mile widziany byłby
Przeszłość miasta przedstawiona z należnym szacunkiem, z której całymi garściami może czerpać teraźniejszość. Myślę, że przedwojenni mieszkańcy byliby wdzięczni Pani Nadii za takie bezpretensjonalne przedstawienie ich Breslau.
Ładny monolog. Fajne zdjęcia.
Dziękuję.
Очень интересно, и познавательно. 👏👍
Fajny materiał!
Świetny film(ik). Świetny tekst i świetny głos. Również świetny nastrój. Pani Nadio, przy ulicy Juliusza Słowackiego numer 8 stoi stara, wielka i zapewne niemiecka kamienica. Może o niej parę słów ?
Od dawna przyglądam sie detalom, napisom i wogóle pozostałościom po poprzednich mieszkańcach. Niestety wiele jest zamazywane, ukrywane jak chociażby napisy Breslau na deklach kanalizacji, czy nawet litery z płyt nagrobnych okalających murek (Braniborska, czy też park wschodni - w 2021 :/ ) Niemniej sporo ciekawych rzeczy można jeszcze wypatrzeć. A mapy Messtischblatt mogę analizować godzinami :)
Super.
Dużo pamiątek zginęło ratujmy co zostało, bo miasto traci duszę.
Wlaśnie dlatego zaprzestalam odwiedzac rodzime miasto. Wroclaw traci dusze.
Pięknie Pani opowiada, z chęcią posłuchałabym bardziej szczegółowego opisu
Fajny pomysl! Od ponad 20 lat nie mieszkam w moim rodzinnym miescie, ogladam jego przemiany przy okazji wizyt, zawsze bardzo chetnie.
Dla lepszej orientacji w filmie przydalyby sie jakies odwolania do planu dzielnicy. Wtedy w mig byloby jasne, gdzie co przebiega.
love it
UWIELBIAM :)
Mieszkałam na biało skurniczej do 8 roku życia od 1968 na sepolno .Zamykam oczy i widzę całą uliczkę, Ruską budynki sklepiki i najpyszniejsze lody na Mikołaja
Białoskórniczej, a lody faktycznie przypomniałem sobie.... owocowe podwójne
Na Ruskiej Mikołaja było tyle sklepów a ja ciągle chodziłam tam oglądać stojącego na wystawie prawdziwego niedźwiedzia.Lata 50 te. Kocham Wrocław. Urodziłam się w juź wyzwolonym ibardzo zniszczonym mieście.Pamiętam gruzy na których się bawiliśmy jako dzieci.Pani filmy oglądam po kilka razy i łzy z oczu płyną gdy wspominam moje życie w tym pięknym,ukochanym moim Wrocławiu.
Plac Grunwaldzki nadal jest placem Grunwaldzkim, a Rondo Reagana to nazwa dotycząca tylko jezdni i wnętrza objętego jej zamkniętą siecią wokół zadaszonego zespołu przystanków.
A Wrocław jest nadal stolicą Śląska i nie przestał nia byc tylko dlatego, że ktoś w 1999 roku popełnił bubel, który się zowie reforma administracyjna.
@@piotrslazak8844akurat ze wszystkich reform Buzka, tylko administracyjna była udana
Super Dziękuję
Urodziłem się 1971 roku. Mieszkałem na Wyspie Słodowej. Mam swoją opowieść o Breslau/Wrocławiu. Jeśli chcesz iść dalej w tym temacie to zapraszam. Mam dużo do opowiedzenia....
Piotr Morawski bardzo chętnie!
Mój mail: gutautoragent@gmail.com
Pozdrawiamy
To miasto zawsze bedzie w strefie zachodniej,pytam i co ma pan do powiedzenia a ja powiem panu prawde.Zaczynamy.
Today Breslau is Wroclaw... But always a beautiful city...I feel me like in a time machine when I go there... Polish people rebuild all... The love for the history and maybe the common destiny of many people that arrived there from Lwow surely help to create this miracle...I was in Lwow too... And walking there I realize what great level of culture should be at the time of the ethnic cleansing to west after the war...
Witam serdecznie panią mam pytanie i prośbę czy ma pani zdjęcia z pl strzeleckiego dawny pl Karola Marksa z lat 1946-1958
08:42 jak bardzo się Pani pomyliła z tą estakadą, już tę estakadę rozebrano w 2021 roku
Dobra robota, chociaż okolice placu Grunwaldzkiego nieco przekłamane - na miejscu, gdzie stał kościół Lutra, teraz wznosi się D1, a ślady po dziedzińcu kościoła z drobnej, granitowej kostki, były jeszcze w latach 60. Swoją drogą sięgnę po książkę, mam nadzieję, że Klara Szulc nie mieszkała w jednej z prywatnych klinik przy Norwida...
👏👏👏
Pity there are no English subtitles.
Chodzilem timi ulicami, mialem 12 lat
Zapomniano o ulicy Lwowskiej vel. Victoria Strasse.
Koch am Wroclaw
👍
❤💪👏😉
obraz kompletnie rozjeżdża się z narracją :( szkoda :(
jest Pani Genialna!
borawo wiecej tego
Kamienice (zniszczone) ulicy Targowej rozebrano w latach 50, a wieżowiec (dom naukowca) powstał na miejscu narożnej kamienicy przy Lutra, a nie na osi ulicy.
Jedna z estakad nie doczekała renowacji...
Fragment ulicy Schillera jest wciąż widoczny na Zielińskiego. To już ostatni namacalny ułamek byłej ulicy. Zmiany ułożenia kostki brukowej są jej początkiem. Jeszcze w latach 90 istniało około 20 metrów dawnej ulicy, która była częścią przyblokowego parkingu przy Zielińskiego 36.
Świetny tekst, wspaniały temat, niestety dość słabo, (mimo szczerych chęci i starań autorki) nieudolnie zilustrowany. Ale mam ogromny szacunek i podziw dla autorki za pasję i arcysprawną narrację...
ratusz i rynek Wrocławia skierowany do Lubiąża
katedra Wrocławia skierowana do katedry Jeleni góry
ua-cam.com/video/Vh8KHDxezUE/v-deo.html
Fantastycznie 😍💋 💝💖♥️❤️ Zapraszam do mnie
ta aleja sredniowieczna to współczesny odcinek chodnika... bruk sredniowieczny to raczej nie jest.
schade, nicht auf deutsch.
Niech się pani nie niepokoi. Wrocław wróci do Niemiec za sprawà niemieckiego Kaszuba i jego PO i Niemcy zadbają o niemiecką historię i charakter przedwojennego Wrocławia.
Pani Nadio proszę nie wygłaszać swoich sceptycznych opinii o podziemiach Wrocławia - nie ma Pani żadnych dowodów prócz własnych odczuć. Pani opinia na koniec filmu tylko zagrzewa sceptyków i niedowiarków to poparcia tej tezy, że "jest kilka połączeń pomiędzy piwnicami - a to już coś" czy jakoś tam.
Bardzo ciekawy projekt. Nie mogę słuchać tej pożal się boże lektorki, nie mogę! Wyłączam, szkoda..
obrzydliwa dzisiaj jest polska
Śródmieście jest brzydkie
Pani SZAGDAJ,JEST PANI OBCYM ELEMENTEM NASZEGO MIASTA I TO TZW.PISARKA,ZE JEST PANI RETRO W HISTORII MOJEGO MIASTA,TO ZADNA PODROZ O NASZYM MIESCIE I KTO PANIA TAKIE INSPIRACJE PRZEDSTAWIA,TO SA ZIEMIE ZACHODNIE A NIE TZW.DOLNY SLASK.Wojna to wojna i sa zniszczenia,ale prosze nie mowic to moje miasto a tak na powaznie itd.
Proszę nie przesadzać - jeśli ta Pani się tu urodziła - to jest Jej miasto. Tak jak i moje-też się tu urodzilam i mieszkam już pół wieku. I takich ludzi jest wielu... A Pan nie ma monopolu na na to miasto - w tej chwili jest to Wrocław - już nie Breslau. To już zupelnie inne miejsce. .. Inne budynki, inni ludzie...Nawet dla mnie- jest już inne. W ciągu ostatnich 30tu lat tyle zmian nastąpiło, tylu ludzi odeszło - że zaczynam się tu czuć obco.. Ale taka jest kolej rzeczy-nic nie trwa wiecznie. Życie to pasmo zmian - i trzeba się z tym pogodzić... Pozdrawiam.
Pani Szagdaj,ZAPEWNIAM PANIA,ZE TO NIE PANI MIASTO BRESLAU I TAK NAPRAWDE NIC NIE WIE PANI O NASZYM MIESCIE I TAK NAPRAWDE NIC NIEMA Z TZW.POLSKOSCIA,OGROM ZNISZCZEN W TYM MIESCIE DOKONALI,PRZYBYSZE,TZW.REPATRYJANCI.CZAS ZAKONCZYC PANI Szagdaj,czyli wypowiedzi o miescie.
Herr Borman, was wissen Sie über meine Stadt? Bitte lassen Sie mich dieses Wissen mit den Einwohnern dieser Stadt teilen. Was wissen Sie über Breslau, ich bin sehr gespannt, was Sie zu bieten haben. Oder vielleicht wissen Sie nichts und möchten die Menschen, die hier leben und diese Stadt lieben, entmutigen, damit sie nicht nach der Geschichte ihrer Stadt suchen und etwas über sie erfahren.
Nadia Urodziła się we Wrocławiu ta jak ja i to jest Nasze miasto, nie wiem który Pan jest rocznik ale zakładam ze po 45 wiec Wrocław czy Breslau to nie Pana miasto a co najwyżej miasto Pana przodków którzy tez kiedyś byli przyjezdni.
Beznadziejny prowokatorze ... Ogrom zniszczeń dokonali według ciebie Polacy? Niemcy do dziś dziwią się, jak udało się nam odbudować Wrocław/Breslau po zniszczeniach jakich, tak sami burząc i paląc całe kwartały ulic, jak i Rosjanie podczas oblężenia dokonali. Gdyby nie Polacy, to miasto by już fizycznie nie istniało. Wrocław nic nie ma wspólnego z polskością według ciebie historyczny analfabeto? To poszukaj skąd wzięła się w przedwojennym Breslau nazwa Polnischegasse - ulica Polska , skąd wzięła się nazwa Plac Polski - Ziegelplatz, Kaiserin-Augusta-Platz ... O Piastach Śląskich nawet nie ma co ci pisać , boś i nie skory i nie za mądry do przyjęcia tych wiadomości. Jeśli już nienawidzisz Polaków, to nienawidź nas mądrze i z wiedzą, bo póki co jesteś zwykłym szczekającym kundlem.
85 - 90 % zniszczeń w wyniku trwającego ponad 100 dni oblężenia, dłuższego niż jakiekolwiek oblężenie jakiegokolwiek miasta w czasie II wojny światowej. Jeśli się wywołuje wojnę, to się płaci w razie przegranej.
Można było uratować 200 tys. cywili, odpowiedzialny za ich gehennę, która kazał w czasie marszu popełniać samobójstwa spierd... wieczorem z Wrocławia, w wieczór poprzedzający podpisanie kapitulacji Brelsau.
@@2pluto4 Te ziemie nam dano trochę to śmieszne co piszesz bo o ile mnie pamięć nie myli od 965r te ziemie należały do Piastów a jedynie Czesi mogą powiedzieć że założyli to miasto.Chodź jest też wersja że to Polacy je założyli.Więc nie pisz że nam coś dali !!Mogą nam za to oddać ziemie które należały do słowian.Poszukaj sobie stanowisk archeologicznych słowian na obszarze dzisiejszych Niemiec.
Lubię Wrocław kocham jego historię , ale jak słucham jak pani to opowiada z taką miłością aż serce mi pęka , szkodzi że już nie można się przejść po breslaau .
My husband now passed away, was born in this city. Found the street, now a flyover...
Spoko, poczekaj jeszcze trochę. Dzisiejsze władze miejskie chętnie oddałyby to miasto Niemcom. A Niemcy oczywiscie przebierają nogami żeby tu wrócić! Mam jednak nadzieję, że szybciej sami się rozpadną lub będą znów pod okupacją!
Świetny film(ik). Świetny tekst i świetny głos. Również świetny nastrój. Pani Nadio, przy ulicy Juliusza Słowackiego numer 8 stoi stara, wielka i zapewne niemiecka kamienica. Może o niej parę słów ?