Tetszett a videó, köszi. A végéig azt hittem, hogy szó sem fog esni az NFT árnyoldalairól. Pedig valójában kb csak az van. Amit Elmondtál, az valóban úgy is van. Viszont nagyon sok gond van az NFT-val amit nem említettél. Kezdve azzal, hogy (főleg az elején) bárki regisztrálhatott digitális művészeti alkotásokat NFT-ként. A valódi alkotó meg nézett, hogy a műalkotása már valakinek a "tulajdonában van". Az egész rendszer magasról tesz a szerzői jogra és (tudomásom szerint) semmilyen törvényi szabályozás nincs a művészeti alkotások ilyen módú nyilvántartására. A másik dolog, hogy az NFT, bár alapból egy valóban jó eszköz lehetne a digitális térben, a megszületésének kb másnapján változott át egy globális piramisjátékká amiben a hiszékeny kisemberek millióit hülyítették be és szabadították meg a pénzétől egy (leegyszerűsítve) értéktelen adatbázis bejegyzésért. A meglátásom szerint ez is csak egy aljas spekulációs eszköz.
Élmény volt, pont annyira merültél el a részletekben, ami még érdekli az embereket, gratula! Külön köszönet, hogy mindennek utánanézel, amiről beszélsz. Sok más videósnál általában rengeteg hibát találok.
Jó videó, mégis az időzítés érdekes. Mára kb megbuktak az nft-k. A lufi kipukkant, áruk leesett, elvesztették befektetési hitelüket, így valószerűtlen, hogy visszaerősödnek. Marad a gyűjtőknek, akiket tényleg érdekel.
A legtöbb NFT projectről az elmúlt 4 évben kiderült, hogy mlm jellegű scam, ezen felül meg a legtöbb AI art-al generált képekkel volt tele, amely szoftvereknek a készítőit előző év végén jelentette fel rengeteg szabad művész, és olyan cégek mint pl. a stockphoto, mivel valójában az AI csak lopdosott ezekből képeket, majd egyszerű ps-jellegű 1 gombos művelettel összemosott képeket. Ezeken legfelül, ki akar azért fizetni egy centet is, hogy digitális másolata legyen valamiről? Csak és kizárólag akkor van értelme, ha ennek önmagában van értéke... de már nincs.
A legtöbb NFT projectről az elmúlt 4 évben kiderült, hogy mlm jellegű scam, ezen felül meg a legtöbb AI art-al generált képekkel volt tele, amely szoftvereknek a készítőit előző év végén jelentette fel rengeteg szabad művész, és olyan cégek mint pl. a stockphoto
Ezeken legfelül, ki akar azért fizetni egy centet is, hogy digitális másolata legyen valamiről? Csak és kizárólag akkor van értelme, ha ennek önmagában van értéke... de már nincs.
Nagyon köszönöm. Már néztem sok videót róla de te tudtad meg értetni velem hogy mi is valójában, másrészt nagyon aranyos vagy. ❤ A hangod is tök cuki.🥺🤗
Szia Csenge! Az előző kommentemet nem találom, de csak annyi volt benne, hogy érdemes átnézned/szerkesztened a videó leírását, mert nem minden link jelenik meg link formában, 2-3 közülük csak egyszerű szöveg nálam, hiába klikkelnék rájuk, nem jelennének meg, lehet, hogy kell egy szóközt tenni utánuk. Közben gyorsban megnéztem, illetve hallgattam a videót is :), és alapvetően tetszett, hogy ismeretterjesztő volt, nem toltad el a tech. irányba, és a végén volt egy kis figyelmeztetés a kockázatokról, szóval küldtem is Neked egy like-ot. Mesélek én is egy use-case-t: ha jól tudom, az egyik magyar zenekar nem túl régen az egyik friss zeneszámát soronként értékesítette NFT formájában. Ez jó kis közösségépítő, hogy van a kedvenc zenekaromtól egy sorom, tk. bent vagyok egy zárt klubban :), ezt tudom is igazolni, ráadásul, ha jól gondolom, akkor a dalból befolyt jogdíjat vissza is osztják majd rendszeresen a sorok tulajdonosainak. Szerintem van ebben fantázia...
Tök jó videó, mint mindig. (Te vagy a kedvenc influencerem közgazdasági témákban.) Két gondolattal viszont kiegészíteném, amit mindenki kifelejt: - Az egyik nagyon fontos dolog, hogy a tulajdonlásnak nincs semmi jogi háttere. Ebből voltak is botrányok, hogy mikor valaki megvett egy NFT-t, azt hitte, hogy a kép tulajdonjogát vette meg, pedig valójában csak egy blokklánc bejegyzést. A tulaj akár végtelenszer eladhatja ugyanazt a képet különböző NFT-k formájában. - A másik ami kicsit talán flreérthető, hogy az NFT-k nem csak a művészetről szólnak. Lehet mögöttük akár fizikai tárgy, cégek részvényei, akármi. Jelenleg a legtöbben tényleg műalkotásokhoz használják, de ez messze nem meríti ki a technológiában rejlő lehetőségeket. Sok sok éve mikor még nagyon kevesen tudták mi az az NFT, találkoztam pl. egy projekttel, ahol a tenger fenekéről hoztak fel mindenféle kincseket amit aztán egy központi helyen őriztek, a szponzorok pedig NFT-k formájában kaptak tulajdonjogot a tárgyból. A tárgy maga (ami ugye egy létező valami) egy páncélszekrényben volt, miközben a "darabjai" a blokkláncon cseréltek gazdát (kb. mint egy cég részvényei). De nekünk is van egy projektünk, ahol fizikai nyersanyag forgalmat szeretnénk NFT-kkel leképezni. Szóval csak annyi, hogy nagyon sok van még ebben a technológiában, és ezek a majmos képek még nagyon csak a felszíne ennek az egésznek.
@@ffarkasm Igen, teljesen igazad van, elvileg elég lenne részvénynek egy sime ERC-20-as token is. Azért akartak erre mégis NFT-ket használni, hogy a tulajdonhoz hozzá lehessen csapni metaadatokat, mert jogilag csak így lett volna megfelelő, ha mindig minden részvényről tudható, hogy kinek a tulajdona, mert a blokklánc maga anoním. Annak idején olyan 2018 környékén még erről ment a diszkurzus, hogy hogy lehetne ezeket részvényekhez, műtárgyakhoz, stb. használni. Akkor írtam is egy cikket a darabolható NFT-kről, de akkoriban ez még senkit nem érdekelt. Aztán kicsit elült a dolog, és olyan 2020 környékén berobbant mint valami tök új dolog, és elkezdték digitális műalkotásokhoz használni.
@@ffarkasm butaságokat beszél a srác. biztosan látott ő is egy videót, amiben elmondták, hogy "a majmos képek messze nem merítik ki a technológiában rejlő lehetőségeket", majd példaként megemlítették, hogy bármi kapcsolható nft-hez... ez az nft marketingszövegeinek tipikus bullshitje, nincs semmi értelme. ha tartalmasabbnak, hasznosabbnak akarod bemutatni az nft-t, nyilván úgy beszélsz róla, mintha mindenre használható lenne, csak épp a valóságban nincs semmi szükség arra, hogy létező dolgokat nft-ként kezelj. épp ezért van az, hogy kvázi fiktív dolgokat értékesítenek nft-ként, hisz az egész kriptopiac arról szól, hogy a semmit adják-veszik az emberek, amíg rá nem jönnek, hogy mekkora ostobaság ez az egész.
Tiszteletem. Öröm látni,egy ennyire jól magyarázó, szépen leírt tartalmát. Látszik a rengeteg munka, energia és idő minden videóban. Köszönöm szépen. Kívánok további nagyon jó munkát, jó úton haladsz. 🤗🤗🤗
Az NFT nem egy majmos kép tulajdonjoga, hanem egy bejegyzés tulajdonjoga egy elosztott adatbázisban (blokklánc). Nem képeket gyűjtenek, hanem adatbázis recordokat. Grat. De az NFT-t szinte senki nem gyűjteni veszi, szóval ez nem gyűjtés, hanem piramisjáték. Sok sikert hozzá mindenkinek!
Az NFT lufi kipukkadásakor az lesz érdekes, hogy jogi szempontból valójában a 28383. ember a sorban aki megvette az előzőtől az NFT-t rendelkezik-e felette bármilyen joggal. Jelen pillanatban úgy tűnik, hogy nem, ugyanis semmilyen szerződés, licenszfeltétel vagy felhasználási feltétel nem kerül megírásra, elfogadásra az NFT-k döntő többségében.
Sok minden kimaradt ebből a videóból de talán amit legjobban hiányoltam belőle az az egyetlen említésreméltó művész megnevezése aki NFT-t árul. Mike Winkelmann aka Beeple. Az NFT-t árulók 99%a csaló és értéktelen szemetet árulnak és még azzal is át akarnak verni. De azért aranyos kis videó. Úgy éreztem közben mintha megint 2019 lenne.
Oké egyet értek veled az említett művész értékes. Viszont rengeteg szuper nft van. Rengeteg. Igaz, nem millio dollárokért, viszont eszmeletlen szép, vagy rút, vagy kulonleges, nézz szét rendesen. A művészet csak most kezd igazan az nft vilagaba becsordogálni. Nézz utána, beleszedulsz, olyan képek vannak
@@MrBarandi Igazán szép és értékes digitális műalkotások az nft-k megjelenése előtt is voltak és vannak most is de ettől amit írtam, hogy 99%uk értéktelen és csak az a céljuk, hogy pénzt húzzanak le emberekről, továbbra is igaz. Az viszont nem igaz, hogy a művészet csak most kezdene becsordogálni. Az alap elképzelés az volt, hogy ez milyen jó lesz majd a művészeknek csak jöttek a spekulánsok és a csalók és mindent elbasztak szokás szerint.
@@hztrg Ahol a pénz megmozdul, ott a csalók és a spekulánsok sorban állnak. Én gyűjtöttem a festményeket, bélyegeket, sorszámkövető sérülésmentes pénzeket, régipi papírpénzeket is, érméket is, és az NFT-ket is. Sok csalóval találkoztam. Szerencsés ember vagyok, hiszen tudok nemet mondani, a gyanus ügyekre, nem vagyok kapzsi. Viszont támogattam azokat ezekkel, akik megérdemelték. Megtehettem, megtehetem, meg is teszem. Pedig szegény családból származom, és én nem.kaptam segítséget, sőtt, gáncsolni próbáltak, ahol csak tudtak, a "jóakaróim". Nem szabad a negatív tényezőknek teret engedni a lelkünkben, és ez előrébb segít minket, és a környezetünket is. Barátsággal írtam ezt le neked Minden jót és sok sikert kívánok az életedhez.
ez a matrica gyüjtögetés jó hasonlat. ha egy 30 as ismerősömmel találkoznék és arról mesélne hogy pónis matricákat gyűjt hülyének nézném. NFT-vel ugyna ez a szitu :D
Az NFT legnagyobb felhasználási módja szimplán a pénzmosás. Csinálok egy NFT-t, megveszem magamtól anonim módón milliókért és máris tisztességes lett a bevételem
Ott a baj ezzel az egész NFT-zéssel, hogy ez nem olyan, mint egy festmény a falon. Csak egy példa: a festmény a falon nem tartalmaz egy kódot, ami pl. az egyel előző tulajnak lepasszol x%--ot a következő transferből. Ugyan így, ha van egy képed a falon azt nem fogja a neten egy másik kontinensen ülő kisgyerek lenyúlni. Még egy lényeges különbség: Az lesz NFT, amit valaki mintel. Soha senki nem ellenőrzi le, hogy amúgy ez az eredeti volt-e, vagy lehetne-e hozzá bármi közöd. Szóval a képes példára vetítve: Valaki csinál egy tökéletes másolatot és ezt ő "védi le" előbb. Hiába övé a másolat a kód szerint mégis ő a tulajdonos. Az NFT és a kriptovaluta a heti rendszerességgel történő csalásokkal egyszerűen nevetséges.
"van egy képed a falon azt nem fogja a neten egy másik kontinensen ülő kisgyerek lenyúlni" Nem, egy kisgyerek, még ha az utcádban lakik se valószínű, hogy lenyúlja. De attól még van, aki lenyúljatja. A dolog lényege nem az elkövető személye, hanem a megvalósulás tárgya. Ha van egy értékes eredeti bármid, aminek az értékét a társadalom elismeri (akár csak egy szűk kör), akkor azt el tudják lopni (lásd Ocean's akármennyi). Ugyanezt egy jól működő blokchain esetén sokkal jobb eséllyel véded ki. Persze, továbbra is kérdés, mennyit ér neked bármiből is, ha tiéd az eredeti...
az NFT egy blokkláncon utazó token aminek a data mezőjében van a kép kódja.. a token transfereket smart contractok kezelik amik alapján mennek a transferek.. szal ha a másik kontinensen ülő kisgyerek le tudja nyúlni az NFT-det akkor nem hogy az nft-d nem ér semmit hanem a blokklánc és a token sem amiben utazik :) A mintelésben igazad van. Viszont általában, ha megnézzük az nft-s piacot nem véletlen hogy gipszjakab "majmát" nem veszi senki, "hipersupernftartistGirl"-ét viszont igen :) A lényeg még mindig a név meg a márka, nem az amit veszel ... ez a valóságban nincs másképp.. egy Nike cipőn sem a cipőt fizeted túl hanem a jelet :)
Ahogy nem tartalmaz olyan kódot sem, ami a mű alkotójának ad valamennyi százalékot. Így aztán, amikor egy festmény millió dollárokért kel el, az egyik gyűjtő vagy galéria kap egy rakás pénzt a másik gazdag gyűjtőtől, a festő meg már régen éhen halt. Ez egy nagy előnye az NFT-nek, csak értelmesen kellene használni. Egy másik kontinensen élő kisgyerek azért tudja lenyúlni, mert az emberek nem értenek az IT-biztonsághoz és a blokklánchoz sem, csak felülnek a hype-nak és minden ostoba programnak jogosultságokat adnak bármire. Ez valóban egy nagy probléma, bár nem csak a blokklánc világában, hanem úgy általában az internet digitális világában. A másik példánál nem látok különbséget az NFT és a valós festmény között. Ha te lemásolod, és elterjeszted, elég nehéz lesz megmondani, hogy a másikat egy hónappal hamarabb festették, amikor mindketten ismeretlenek voltatok ebben az időben. Ha tehetséges vagy, írsz egy jó könyvet, és elküldöd embereknek, hogy véleményezzék, a végén még valamelyik kiadja saját néven. Annyi a különbség, hogy az NFT esetében minden nagyon gyorsan történik. Az nem az NFT meg a kriptovaluta hibája, hogy sok a tudatlan ember és a csaló. Utóbbiak minden területen ott vannak. Hamisítják a festményeket, az ismert márkákat, az ékszereket, a készpénzt és persze lopnak, amit csak tudnak.
@@Tom9200. " Ez valóban egy nagy probléma, bár nem csak a blokklánc világában, hanem úgy általában az internet digitális világában." Itt azért elég fontos, hogy a társadalomban elfogadott jog megvéd téged attól, hogy ellopják a pénzed. Ha egy hacker megszerzi a bankkártyád adatait, és költ a pénzedből, akkor te, mint jogos tulajdonos ezt a pénzt kábé automatikusan visszakapod, és a bank és a hatóságok dolga megkeresni a tettest és megoldani a veszteség visszaszerzését. A kriptocuccoknál nincs ilyen, ott az a tulajdonos aki tudja a jelszót, a rendszer szempontjából a hacker nem csal, csak érvényesíti a friss tulajdonlását.
Szépen elmagyaráztad a laikusoknak. Kicsit kevés volt az információ a utility-kről. Ami igen csak erősnek ígérkezik az a gaming NFT-k piaca. Szerintem ez a legerősebb utility, hogy bármilyen tárgyat, ruhát, account-ot lehet kereskedni NFT formájában, illetve ezáltal magával a játékkal pénzt keresni.
csak a játékosok zöme bojkottálni fogja a játékot, mivel az ethereum költség drágítani fogja a játékot, és tökéletesen felesleges egy videójáték játékpénz-gazdaságát NFT-vel megoldani, mivel egy természetes központosítással működnek a játékok, van egy hivatalos szerver, nincs szükség elosztott blokkláncra, és a hackerek kezelését ellehetetleníti, tehát a játék forgalmazója nem tudja neked visszaadni a lenyúlt cuccaidat, ha nem egy általa gondozott központi adatbázis van, hanem egy hatalmas blokklánc amire nulla ráhatása van. Szinte minden major label megette a pitchet amit leírtál, de a felhasználói harag azonnali és erős volt, alig egy-két játék jelent meg olyan kiadóktól akik nem eleve NFT-re specializálódtak, és ott is látványos a mintázat: megjelenéskor nagy árfolyam, utána azonnal a béka feneke alá esik minden és jó esetben még azért játszanak a játékkal ha jó játék, de nincs kereslet az NFT-re.
@@MrFlugi Ez a megoldás már nem a kiöregedő gamer közösséget fog kiszolgálni hanem a következő generációt. Az Ethereum valóban alkalmatlan erre. Nem véletlen, hogy a játék fejlesztők inkább Polygonra fejlesztenek vagy pl. Hedera-ra. Ezeken a hálózatokon aprópénz a hálózati fee.🤫
@@B1T_PLC nem hiszem hogy generációs lenne ez a dolog, szerintem túl vagyunk a hype-on is. Ezt jobb úgy nézni, hogy nem a videójáték ipar adoptálja az NFT-t, hanem a kriptoipar imitálja a videójáték mechanikákat, és akkor sokkal világosabban látsz.
@@MrFlugi Akkor tekintsük rá ipari elágazódásnak.A hype még el sem kezdődött. Amit ez elöző bikapiac végén láttunk az csak egy kis fellángolás volt.🫣 Az igazán komoly értéket teremtő játékok még fejlesztés alatt állnak. Egy jó példa az NFT-k hasznosságára lehet pl. A Hearthstone. Van egy accountod amiben tegyük fel rengeteg munkád van, vásároltál kártyacsomagokat, elég szép a gyűjtemény. Tegyük fel nincs már se kedved, se időd játszani. Ha NFT-k lennének a kártyáid el tudnád adni őket. Tudom el lehet adni egy komplett acc-ot is, de nyílván annak nem lesz olyan ára amiért meg is érné. Aktív játékosként pedig simán tudsz vele pénzt keresni, ha a megszerzett kártyákat értékesíted. Ezáltal nem csak a játékfejlesztő cég profitál belőle hanem Te is.🤔
@@B1T_PLC az igazán komoly _érték_ egy videójátékban a játékélmény. Azért fizetsz érte, hogy az időtöltésed kellemes legyen, hasonlít a mozijegyre. Azok a játékok amikre erősen rátelepedett a valós pénzért vásárolható jelentős tartalom (nem csak nft, minden p2w-nek tervezett, vagy csak jelentős feketepiac miatt azzá alakult) szerintem elegendően objektíve rosszabb élményt adnak ahhoz, hogy ne tekintsük előnynek azt amit leírtál. Persze erre is foghatod, hogy generációs probléma, és a gyerekeink majd szívesebben költenek vagy grindelnek, de én erősen kétlem.
Hát, továbbra is az az érzésem, hogy az egész olyan mint a tőzsde és a többi hasonló spekuláció. Csak a tőzsdén legalább van egy valós cég, vagy akár termék a részvények mögött. Ezeknek pedig van kézzel fogható, valós értéke. Ezeknek az NFT képeknek pedig nincs. Viszont lehet páran nagy pénzt keresnek vele, de az biztosra vehető, hogy rengeteg olyan ember lesz/van aki hatalmasat, vagy kisebb összegeket bukik vele. Ugyanez a baj a kripto-val is, amit a rendes pénzekkel szemben senki nem szabályoz, és nem vállal érte garanciát. Akik kitalálták csapnak neki egy médiakampányt, felverik az árakat, megszedik magukat aztán pukkan a lufi és a kishalak buknak. Számomra nincs hozzáadott értéke annak, hogy a gépemen tárolt általam kedvelt, viccesnek tartott, vagy általam készített képek "gyűjteménye" egy rakás pénzért, néhány bitsorozat formájában a birtokomba kerülhet egy informatikai rendszerben. Szóval nem tudom értékelni azt, hogy egy "majom.jpg" tulajdonjoga sok pénzért a bitokomba kerül "XY LLC vagy Akármi Rt." nyilvántartásában. Abból, meg hogy a matricákhoz, vagy a söröskupakokhoz hasonló dolgokat gyűjtsek, szerencsére kinőttem. Szerintem a trükk ebben az, hogy a legtöbb ember (többek között és is ide tartozom) nem ért az "üzlethez", nem tartja magát "brókernek" és nem mer belevágni mondjuk céges részvények, értékpapírok vagy más részvények megvásárlásába, és ezzel való pénzkeresetbe. Ezért ezzel kevésbé lehet "kvázi becsapni", mert bevallja, hogy nem látja át. Ezért a kisember ezekkel nem is igazán foglalkozik. Viszont manapság a különféle IT technológiák, AI és hasonló dolgok divatosak, trendik. Mindenki nyomkodja a telefont, rengetegen irodai munkát végeznek számítógép előtt. A fiatalok ebbe nőttek fel. Tehát nagyon sokan úgy gondolják ők biza ehhez értenek, ebben magabiztosak. Így könnyebb eladni nekik egy ilyen virtuális képet mint mondjuk egy MOL részvényt. Szóval belemennek még ha nem is sok pénzzel mert trendi, menő. Az egyetlen értelmes felhasználása ezeknek a drága megvehető bitsorozatoknak az volna, ha egy művész mondjuk kibocsájt egy NFT-t és azt megvásárolva tudnám támogatni a munkáját. De erre vannak jóval egyszerűbb, és olcsóbb lehetőségek is mint a blokklánc technológia.
Szia! Ide írok, mert valszeg a legfrissebb videóidnak a kommentjeit gyakrabban olvasod. Szóval: A Partizán csatorna mutatott be téged nekem a Monoszkóp műsorában. Ránéztem az oldaladra és tetszik. Rövid videók és sok információt mondanak. Szóval bekövettelek. Csak tudatni akartam, hogy jó , hogy szerepeltél és jó vagy. Csak így tovább.
Köszönöm neked, hogy elmagyaráztad hogy mi az az NFT, talán már pár ember nem fogja hülyeségnek találni. Ui.: Én megvettem nft-ben azt a világítótornyot ahol megkértem a feleségem kezét :)
szerintem meg pont azért lett ez a videó hogy hülyeségnek gondolják. szalvéta és matricagyűjteménnyel egyenrangú dolog. csak éppen darabja 3-5ETH, nem pedig szinte ingyen van.
@@mchamiokoska! Tobb milliárd dollár mozdult meg az NFT piacban. Majd pont nehany neandervölgyi felfogású magyar jobbágy véleménye (mint a tiéd) fogja bedönteni? Elmaradott magyar roszindulatu okoskodas a hangod.
Nekem is az a gondolatom, hogy bár nem baj, ha az ember gyűjtöget NFT-t, de bármi digitálisan tárolható dolgot nem fognak az emberek kedvtelésből gyűjteni. A pokémon kártyáknak, a tazoknak a, turbo rágós kocsik gyűjtésének, szeretetének sok rétege van. Az alapvető természetesen az, hogy adtál ki pénzt érte, mint az NFT-ért is. De az NFT aztán bekerül egy digitális bugyiba, aztán csak tudod, hogy van ilyened. A fizikális dolgok pedig örömet okoznak azzal, hogy te fogdosod őket, hogy szaguk van, hohy elrágtál egy rágót mellé. És túl ezen, súlyt ad nekik, hogy helyet foglalnak a lakásodban, életedben. Persze, sokkal kényelmesebb egy NFT, arra nem kell vigyázni, nem kell törölgetni, mint mondjuk egy Matchbox gyűjteményt, de ezek a szálak fognak benned kötődést, vagy bármilyen viszonyt kialakítani gyűjtött tárgy felé.
Tudok erre egy ellenpéldát. Ott vannak a számítógépes játékok, ott is rengetegen gyűjtögetnek külsőket, tárgyakat stb. Nagyon durván rá is függnek emiatt ezekre. Pár példa ilyen játékokra: CS:GO a fegyverek külsőit pörgetik és adják-veszik (szerencsejáték is van benne természetesen), World of Tanks-nél is van a doboznyitogatós szerencsejáték, de ott lehet vásárolni, kifejleszteni a tankokat és sok mást, amikkel az ember játszani is tud. Ezekre rengetegen rá vannak kattanva, pedig csak digitális bitekből állnak.
A vázás faszinak üzenném, hogy ha csak elrejti az egyik vázát és azt mondja a világnak, nicns több, akkor később két szuperértékes vázája lenne, kétszer adhatná el ugyanazt(A legutolsó megmaradt váza cím).
Két megjegyzésem lenne: 1. Semmi gond, ha valaki 10 évesen színes matricákat gyűjt, de azt gondolom a többség kinövi ezt a "színes-korszakát", legyen szó akár valódi, akár virtuális színes izékről. Vagyis egyáltalán nem mindegy kinek mikor mi az érték. 2. A virtuális és a valós azért sohasem lesz ugyanaz: egy megfogható tárgy, legyen az bármi sosem ugyanaz, mint egy bithalmazból álló dolog, ami látható, hallható, olvasható, de csak valami készülék által, hiszen virtuális, mégha mondjuk egy kép utólag ki is nyomtatható. Viszont akár egy Van Gogh másolatot megfesteni sokkal melósabb, mint pixelekkel bűvészkedni, a valós dolgokba ez is beleszámít; a virtuális dolgok nem tudják ezt a presztízst elérni, még ha saját művek is, mert könnyű rájuk fogni: persze, számítógéppel könnyű bármit csinálni! Itt jegyzem meg, hogy anno a szintetizátor is kavart viharokat, mert képes volt más hangszerek hangját is imitálni, aztán ott a filmgyártás, amiknek a CGI és egyéb számítógépes trükkjeitől hangos időről időre a média, hisz egy csomó mindent megold az effekt egy kaszkadőr helyett - és sokszor gyatrán is sikerül! Szóval nekem az a véleményem, hogy egy valóban megfestett Van Gogh-másolat így is több művészi értékkel bír egy saját virtuális majomnál.
Hát azért hogy mi tizenévesen gyűjtögettünk egyik más kategória.Itt dollár milliók cserélnek gazdát minden féle mögöttes fundamentális érték nélkül.Maga az nft mechanizmusa egy jó dolog.A hivatali ügyintézésben a helye. Mondjuk egy lakás vásárlásánál.Majmos képektől ez bőven több .Ez jelenleg arra jó, hogy lássuk hogyan is működik.
Aztán a ruszkik kilövik az energetikai infrastruktúrát és nézheted az NFT-det... Majd érdekelne, hogy ezután jól lakni hogyan fogsz belőle. Lufi, majd kipukkan ez is. Pár ember kitalálta, hogy ebből pénzt csinál és talált pár marhát aki ezért pénzt fizet.
köszi a kiemelt utolsó gondolatot. az nft-k értéktelensége épp abban rejlik, hogy az egész szisztémát spekulációs céllal vezették be a mainstreambe. így ahelyett, hogy olyan képek vagy videók vagy akármik válnának nft-vé, amiknek van tényleges "reprodukciós" kitettsége (mert például magazinok vagy tévécsatornák újraközölnék, ezért jó lenne, ha könnyen hozzáférhetően nyilván lenne tartva a jogtulajdonosuk), csak a nagybetűs gagyi vált nft-vé: ezer ocsmány majom, krikszkrakszok, amiket az alkotók sem vesznek komolyan, 2 perc hírnévre vágyó grafikusok normál körülmények közt eladhatatlan ujjgyakorlatai... ezek az nft-k nagyon jók pénzmosásra és esetleges árfolyamnyereség realizálására, na meg leginkább arra, hogy az egyébként céltalan kriptovalutáknak legyen végre valami látszólagos célja, de igazából egy buborék az egész.
Jaja, elég megnézni Coffezilla videóját, tízből kilenc NFT amit celebek hoztak létre vagy reklámoztak olyan szinten bukta lett, hogy konkrétan nem tudod eladni, mondjuk 0,1 ETH áron lett bevezetve és most 0,001 ETH-t "ér", de nem veszi meg senki ennyiért sem, mert többe kerül a "gas fee" (kezelési költség).
@@Andras_Orvos igen, a tozsdezesre ott a tozsde. a kriptovalutakat masra sem tudod hasznalni, csak a sajat rendszerukben valo "tozsdezesre". ha hasznalhatova akarod tenni a kriptopenzed, vissza kell valtanod valami evilagi valutaba (extra koltseggel). miert nem egyszeruen a tozsden jatszadozol a penzeddel? :)
@@Andras_Orvos nem tudom hogy ezt cáfolatnak szántad-e de igen, a tőzsdén is millió cég volt már aki egy ideig sokat ért aztán nullázta magát és milliók pénz nélkül maradtak. Nem az egész NFT-ről beszéltem mint technológiáról hanem a pump and dump celeb NFT-kről.
Kedves Csenge, nem szívesen töröm össze a gyerekkori heurékádat:) de már 6 éve tanulom a kínai porcelánokat, és párban mindig sokkal drágábban mennek el, mint egyesével, akár a 4-5-szörös szorzóval is lehet számolni, tehát ha mondjuk egy váza 5 ft két váza lenne 10ft, helyette elég sokszor azt látom, hogy 20-50ft között mennek el, csak úgy működne az összetöréses verzió, ha az az ember kamerák előtt törné össze, nagy nyilvánosság előtt, és egy akkori marketing lufit varázsolna ez köré, hogy megbolondulnának a kínaiak, mert az utóbbi 8-10 évben, megpróbálják visszavásárolni az ellopott tárgyaikat, és emiatt igencsak felmentek az árak, minimum a duplájukra
festmények: nem számít a vászon, nem számít a történet, sőt semmi sem számít valójában, egyedül az számít, hogy mekkora marketing energiát fektetnek be mögé... van itthon egy festményem, a lány monet-val együtt festett, ugyanúgy impresszionista képeket, de 23-éves korában meghalt, tehát nem sok képe maradt fenn, olyan 20-30 darab, ez elvileg azt jelentené, hogy értékesek a képei, pedig ez jó történt, fiatal halál-kevés kép, mégis a festményei 5-100 ezer forintos árakon mennek, hogy lehet ez? hát úgy, hogy annyira kevés a képe, hogy az árverezőházak, nem álltak neki már 50-100 éve bemutatni, mivel 2-3 képet amit mondjuk egyszerre tudtak volna birtokolni, nem állnak neki kiállítani, mert több vele a vesződség, tehát ha nincs egy festőnek legalább 100-200 képe, soha nem fog befutni
@@johnnycs1288 ez valójában egyik régiségnél sem igaz, értem én hogy gazdasági példa, de a könyv írója nem volt tisztában ezzel, vagy a könyv kb 1940 előtt íródott, talán akkor ez még igaz volt, de mondok erre még egy ellenpéldát, egyik ismerősöm... már nem él, de talált egyszer egy római kori pénzt, egy olyan császártól, akitől eddig nem tudták, hogy bocsájtott ki pénzt, tehát ez az egy volt az egész világon, hogy határozod meg ennek az értékét? (történet vége: kijöttek a sothebys-től, azt mondták neki, hogy nem tudják felbecsülni, de adnának érte 100 ezret... ismerős eladta, aztán ennyi, kitudja mennyiért árverezték utána el, ha egyáltalán elárverezték)
Nagyon jó videó, de az NFT-k nek egyéb felhasználási módjai is vannak pl. belépőjegyek digitalizálása vagy valamilyen fizikai tulajdonjog pl. ház részekre osztása. Kár, hogy a köztudatban a gagyi rajzok és a csalás terjedt el.
1. Van Gogh vagy más festők művei szvsz közkincs és egyáltáan nem tetszik, hogy magánszemélyek tulajdonát képezhetik. Tessék elmenni az adott témával foglalkozó művészeti múzeumba és meg lehet tekinteni. 2. Ma is és gyerekkoromban is gyájtök-tem dolgokat, de nem értelemetlenül: dbz kárrtyák: mert szerettem a dragon ball-t, ok és okozat kosaras kártyák, bulls - mert imádtam a bulls -t. ok és okozat Ákos interjú, mert érdeke, amit mond és sokat jelent nekem, szeretem újra nézni / hallgatni a gondolatait - -ok és okozat LP, mert szeretem a minőségi zenét, ok és okozat! nem csak úgy! Ez kurva nagy tévedés!
Nagyon jó video, érthetően elmondod, viszont én is hiányoltam a hátrányait. Anno olvasgattam utána és tudtommal nehéz megállapítani pl egy licitáláskor hogy amit veszel "eredeti" e?! Azon túl persze meg ott a kockázat hogy ér e valamit majd később, de ez minden ilyesmiben benne van mondjuk.
Van egy jó példa a videóban. 10 évesen még lehetett feszülni azzal hoyg nekem van a legcsicsásabb teljesen értelmetlen matricám! juhééé. 20 éves kor fölött már illik kinőni.
A hölgy oda biggyeztette a mondatba, hogy "régen", segítek ez azt jelenti, hogy régen, a "10 évesen" pedig azt, hogy 10 évesen. De felteszem a kérdést neked: mi van azokkal a 20 év felettiekkel akik érméket, könyveket, szobrokat, bélyegeket, autókat. stb.-t gyűjtenek? Mit gondolsz, nekik mikorra illene ezt kinőni?
@@jamrikdaniel6213 Neked fáj mert itt sírsz amiatt hogy az igenis jó. Nekem amúgy semmi bajom vele de attól még értelmét sem látom. Mellesleg magam is gyūjtök dolgokat és annak sincs értelme.
Érdekes videó. Bár azért ez a "klub" dolog némi kifejtést igényelne szerintem. Pl. hogy ezekbe a klubbokba csak az adott NFT birtoklásával léphetsz be. Ez az információ ott van a bloklláncon. Vagyis ha nincs a tárcádban az adott NFT, nem enged be az adott rendszer az oldalra. Ugyanúgy, a birtokosok automatikusan részesülhetnek bármilyen ingyenes tokenosztásban (airdrop), vagy részt vehetnek klubtagoknak fenntartott kizárólagos eseményeken. Magy a technilógia amin az NFT nyugszik azért nagy dolog, mert rövidtávon alapvetőleg ez leválthatja az összes pl. jegy vagy bérlet alapú dolgot. Egy adott jegy csak a tied lesz, hozzád tartozik. Hiába másolja le valaki a számát, vagy próbálja meg használni, az csak a te tárcádban használható. Ugyanúgy akár egyéb jogosultságok kioszthatóak egy adott NFT birtokosának. Ez lehet bármilyen virtuális, de való világ béli helyre egy belépési azonosító, pl. amit most kis kártyákkal vagy badge-el oldanak meg. Hosszútávon komplett digitális személyazonosságok tárolására, vagy egyéb ingó és ingóságok nyomonkövetésére alkalmas. Mennyivel egyszerűbb lenne ha a házad egy NFT lenne, és az eladás annyiból áll, hogy átutalod a másik tárcájába... se ügyvéd, se közjegyző, se semmi... Nyilván ez nagy felelősséggel jár, de sokkal nagyobb potenciál van ebben az egészben, mint amire most használják. Anno az internetet mikor "feltalálták", amikor beleszállt a Vágási Feri, kb. levelek küldésére használták... most meg kb. az egész világ azon van...
egyszer legyen áramszünet, vagy törd be a kijelződ :D :P :P :P az NFT nem stabil, csak egy lufi. nagyon kevés a közeg, aki ezért látható pénzt ad. haveromék buliba belépőket próbáltak csinálni belőle, és csak pár embernek tudták értékesíteni az extrém szűk köreikben. Szemmel láthatóan buknak, csak rengeteget pofáznak lefizetett kicsi portáloknak, és nincs rá kereslet.
Jó látni egy ilyen ésszerű videót a témában. Általában elég sarkosan szoktak fogalmazni az NFT-kkel kapcsolatban, és van hogy egyenesen az ördög műveként van aposztrofálva. Mondjuk jó kérdés, hogy ha kidurrannak a lufik, akkor mennyire marad meg a lelkesedés iránta. Én azt szoktam felhozni az NFT mellett, hogy egy remek lehetőség a művészeknek, akik digitálisan alkotnak, hogy jobban megbecsüljék a munkáikat. A fura az, hogy pont egy olyan ismerősöm van teljes mértékben ellene, aki digitális alkotásokat is készít. Szerinte pont, hogy a művészek járnak rosszul, mert mások gyártanak NFT-t az ő munkáikból és így keresnek vele. Mondjuk én nem tudom, hogy ki és hogyan csinálhat NFT-t valamiből, de nekem evidens, hogy csak az csinálhat belőle NFT-t, aki birtokolja annak jogait is.
"de nekem evidens, hogy csak az csinálhat belőle NFT-t, aki birtokolja annak jogait is." - És ezt ki ellenőrzi? Senki az égvilágon, tehát megy az IP szabadrablás.
@@sourcerror Annyira nem lenne ezt lehetetlen megcsinálni. Egyrészt a kreátorok csak olyan helyen publikálják a dolgaikat először, ahol egyértelműen a nevükhöz kapcsolódik (saját weboldal, facebook oldal, insta stb.). Másrészt pedig az NFT boltoknak kellene ezt az úgynevezett "tanúsítványt" feltűntetni. Nyilván ezzel megakadályozni nem lehet, hogy áruljanak lopott IP-t, viszont azok nem fognak ilyen tanúsítvánnyal rendelkezni, így a piac előbb-utóbb maga fogja ezeket beárazni, és kevesebben fogják a tanúsítvány nélküli NFT-ket venni. Vagy akár az NFT piacok is mondhatják azt, hogy tanúsítvány nélküli NFT-ket márpedig nem értékesítenek.
"Mondjuk én nem tudom, hogy ki és hogyan csinálhat NFT-t valamiből" Néhány gombnyomással/egérkattintással, és ethereum elköltésével. " nekem evidens, hogy csak az csinálhat belőle NFT-t, aki birtokolja annak jogait is." ez pedig tévedés. Nincs az NFT-nek semmilyen köze a szerzői, terjesztői és haszonélvezeti jogokhoz. Technikailag se nagyon lehetne megcsinálni hogy legyen.
@@MrFlugi Már hogy ne lehetne megcsinálni? És még csak bele sem kell nyúlni a blokkláncba. Mivel az NFT alapjáraton valamilyen médiafájl, ezért akár bele lehetne pakolni az eredetiség igazolást a meta tagek közé. Csak az kell, hogy ezeket az eredetiség igazolásokat egy szervezet ellenőrizetten kiállíthassa. Ahol a képből NFT-t csinál valaki ott pedig ellenőriznék, hogy csak olyan NFT-t lehet feltölteni, aminek ez az igazolás rendben van, és a feltöltő tudja igazolni, hogy ő a tulajdonosa. Ezt sem bonyolult megcsinálni. Értem én, hogy ez mind extra munka, de rohadt sok pénz van az NFT-kben, és megéri ezt rendesen csinálni, ha nem akarjuk lehúzni az egészet a wc-n. Ez olyan mint egy képgaléria. Valószínűleg nem működhetne az sem sokáig, ha csupa lopott festményt állítanának ki. Amúgy nehezen tudom elképzelni, hogy ez az NFT megalkotásakor ez senkinek nem jutott eszébe. Azért a szerzői jogok védelme nem egy új dolog. Ezt egyébként visszamenőleg is lehetne érvényesíteni, csak egy bírósági ügyet kell belőle csinálni, ami precedensként szolgálhat a jövőben.
NFT-t egy meglévő kép NFT kép screenshotjából is tudsz csinálni. Ami az egyediségét adja, az a hozzá tartozó token, aminek a "sorszáma" a blokkláncon egyedi, és nem maga a kép.
A műkincs kereskedelem és birtoklása eddig is erősen pénzmosás jellegű dolognak tűnt sokak szemében, de ez az nft ennek a négyzete, mert itt még fizikai formája sincs. Az egész videótól egy centiivel sem lettünk okosabbak, hogy ez miért is nem egy nagy trendi scam az egész. 9:58 Na ja, de csak másik matricát cserélték másikra, kivéve, ha bolond voltál és fizettél érte. Tehát ezzel a kibocsátó cég jár jól, a többiek meg egymást húzták le. A Magic the Gathering és többi gyűjtögetős szabályrendszeres kártyánál az értékét a lapoknak a használhatósága adja, kivéve az ős gyűjtőikét. De azok fizikai termékek és így ritkaságok. A fizikai termékek értékét azok megőrzésének értéke is adja. De egy NFT-nél ez hol van meg? Szóval végiggondoltam, továbbra is nettó marhaság és hülyeség az egész.
Hát a videó címében levő kérdésre nem kaptunk választ. Meg más matricát gyüjteni ami 5 forintba kerül és nincs értelme, meg más drága NFT-t gyüjteni ami nem 5 forint... Vagy csak én nem értem az egészet :)
Először is köszi Csenge, végre értem mi ez, de meg nem értem a körülötte lévő hype-ot. Lehet túl retrográd vagyok, de ebben én akkor látom majd a lehetőséget, amikor arra utaló jelek lesznek, hogy teljes digitalizációba fordul át a világ, tehát pl. VR headsetek lesznek az embereken napi rendszerességgel minimum 8-10 órát. Hogy milyen célból, az teljesen mindegy. :)
3:10 Kiegészíteném: Tökéletesen azonos ha az internetre is feltöltött .png .jpg -ről beszélünk (de van hogy még ekkor sem, hisz egy Facebook vagy Instagram gyakran él a saját tömörítéssel) Azonban az artistok gyakran rendelkeznek, a "teljes verzióval", ami mint felbontásban az eredeti fájl, mind a különböző rétegek, esetleg 3D esetén maga a model fájl is meglehet. Persze egy ponton túl akkor felmerülhet hogy oké, de akkor melyik a finish, végleges? Illetve ami az internetre felkerül lényegében csak egy nézőkép? Nos, ez már a mű és művésztől függő.
Amúgy én művészként, ha titulálhatom magam annak. Nagyon tetszett az NFT koncepciója. ... Aztán jöttek a "majmok" és rájöttem hogy továbbra is az emberiség vesz körül (na meg az akkor még nem épp energia hatékony ETH túlhypja). Ettől függetlenül nem adtam fel, de parkoló pályára tettem a projektet picit.
1) Amint magával a művel bizonyítani tudod, hogy a tiéd az eredeti, akkor felesleges az NFT, hiszen akkor a hagyományos birtoklás és bizonyíthatóság rendszerében vagy. 2) Viszont az ilyenfajta birtoklás (hogy pl nálad van a legnagyobb felbontású eredeti) nem biztonságos. A géped feltörik, és innentől már bárki más is bizonyíthatja, hogy övé az eredeti. Az NFT pont ezt oldja meg, hogy nem kell nyomozó és szakértő ahhoz, hogy a tulajdonjogot eldöntsük.
Így van! Ez egy nagyon fontos kritérium! Hogy, ha az eredeti felbontásban soha nem lett nyilvánosan publikálva az adott alkotás, akkor pl a poszterként való nyomtatás már kiesik. Egy rossz felbontású, kvázi nézőképből nem lehet már A4-es méretben sem szépet nyomtatni. Szóval póló vagy poszter soha nem lesz belőlük. Szóval a tulajdonjog bőven jelenthet pluszt az adott alkotással kapcsolatban.
Ohh, kedves fiatalok! Annyira szomorú látni, hogy fokozatosan feladjátok a fizikai világot, csak azért mert az öregek levédettek és jogokkal körülbástyáztak minden földi jót. Ne hagyjátok! A virtuális világba menekülés helyett inkább vegyétek vissza a fizikai világot az öregektől! Ne engedjétek magatokat rabszolgasorba taszítani, mert végül valóban olyan kapszulákban fekvő zombik lesztek, mint a Mátrix c. filmben.
A "fejlett" orszàgok lakosságának többsége már a mátrixban van, ötven felettiek is. Igényük sincs fenntartható és organikus életre, etikára. egészséges közösségekre, vagy a természettudományokra. Itt is elhangzik értelmes felhasználás, de a házat se a tetō építésével kezdik.
Metaadatokkal meg lehet nézni egy pillanat alatt, hogy az adott NFT "eredeti"-e vagy sem...a vázákat pedig így adtam volna el, hogy a világon egyedülálló és ezen kívül csak egyetlen ugyanolyan van, ugyanazon ember birtokában...eleve kiírnám rá a 6 milliót...együtt a 2 9 milliót...ez már csak marketing...vagy nem adnám el a másikat, ha gyönyörű, azt mondanám, hogy ez az egyetlen darab eladó...így megmarad az alkotás is, és egy darabot eladtam iszonyat drágán...
"Valamièrt" fontos nekünk, hogy birtokoljunk.... na jò birtoklàst nektek! 😀 nekem nem fontos...le kell győzni az ego-t ès akkor màris nem olyan fontosak a tàrgyaid amik körülvesznek...amìg föltètlen birtokolni akarunk addig hàttal àllunk a boldogságnak...röviden...lenne erről amit beszèlni...
Nagyon szeretem a videóid.Kedvelem,hogy minden témát objektiven vizsgálsz.Mind az előnyeire ill. a hátrányaira is tekintettel.Ilyen ez az NFT téma is.Olyan új még ez a dolog és annyira nem értik még az emberek,hogy kellenek az ilyen videók.Pl. van Gogh festményéért mennyi pénzt adtak mikor megfestette???Na akkor 50 vagy 100 év múlva mennyit érhet egy mostani NFT,ha még foglalkoznak akkor ezzel az emberek.A kommentekből is látszik,hogy az emberek azzal sincsenek tisztában,hogy mik azok a kriptovaluták,mi az a blokklánc és mi adja ezek értékét.Az idő meghozza ezekre a kérdésekre a választ.Pl.a te videódat is 50 vagy 100 év múlva egész más szemmel nézik majd az emberek😁
Én most nem akarok itt támadólag fellépni, de ne már ...Könyörgöm ne legyetek már ennyire fanatisták .Ezer sebből vérzik ez az egész kriptó világ .Vadnyugat az egész.Havi szinten van valami botrány .Dollár milliókat buktak eddig az emberek többsége .Persze a 10% a ugyan ennyit keresett .És igen,meg is lehet rajta keresni . És én elhiszem ,hogy ennek meg van a helye a világban .De ez hogy minden fundamentális dolog nélkül dollár ezreket vagy 10ezreket adnak egy majmos képért az nonszensz. Mert igen ez egy majmos kép ami mögött van egy kód, hogy a tiéd, semmi több. Ez unatkozó milliomosok játszótere.Ezen felül mechanizmus ami mögött van az jó.Amit már közigazgatásba simán be lehetne vezetni. De mielőtt ide ír valami felvilágosult hogy : "Jaj ebből látszik mennyire nem érted ""Kérlek írd le ide a nagy igazságot.
^_^ Még mindig csodás ez a hang! Elképesztő mennyire youtube barát. Az pedig külön jó, hogy foglalkozol cryptos témákkal ha van kedved csinálj többet mert később nagy jelentősége lesz ;) Hajrá!
Szeretem a videóid, mindig kiváltképp örülök, hogy ha jön egy újabb kontent tőled:D De itt volt azért némi hiányérzetem:/ A tokenizáció kimaradt, pedig a fizikai dolgok tulajdonjogának szempontjából ez nagyon fontos. Hogy tulajdonképpen egy ingatlan vagy gépjármű is tokenizálható. Az NFT-k felhasználási területeit érintve erről érdemes lett volna beszélni. És az sem feltétlen igaz, hogy az NFT-k értékét csak a birtoklás érzete adja. Konkrét, mérhető, kézzelfogható előnye is van egy simán a „letöltések mappába mentett” kópiával szemben. Pl hogy a letöltött verzió csak egy neten keringő nézőkép. Amiből az alacsony felbontás miatt nem nyomtatható poszter vagy bármi egyéb. Így ezek a többletjogok az eredeti, nagyfelbontású verziót tulajdonló egyéné. Ha már ennyire a képekre, művészetre lett kihegyezve a dolog. Pedig ennél jóval messzebbre mutat a technológia.
Az NFT-t nem lehet ellopni, a nagy felbontású képet, vagy az autót igen. Az ingatlant ugyan nem lehet ellopni, de ott gyakorlatilag a földhivatal viselkedik úgy a tulajdoni palokkal, mintha NFT-ket tartana nyilván.
"Mi értelme van dollármilliókat fizetni egy digitális rajzért, ha bármikor letöltheted ingyen? Megbolondult az emberiség? Vagy mégsem teljesen agyament ötlet at NFT? " Én arra is gondolok, hogy így lehet pénzelni kétes dolgokat.
Ökörség, 10 évesen gyűjtögettem én is de azóta felnőttem és jól tudom hogy ennek logikailag semmi értelme ilyen vacak képeket tulajdonolni. Akinek van csepp esze az tudja ezt max kihasználja a mániákusokat akik ész nélkül megveszik. De köszönöm a videót hogy elmondtad részletesen 🙂
Igaz. Ez valóban egy buborék, amit közösen ki is tudunk pukkasztani. Minél több NFT megrajzolásával és eladásával lehetséges kipukkasztani és mindeközben ezzel, mint művész, pénzt keresni. Amennyiben híres rajzoló, festő lennék, akkor én is készítenék NFT -ket, hogy gazdagabb lennék és mindeközben segítenék a buborék kipukkasztásában, de nem vagyok se festő, se rajzoló, se híres. Ez valóban egy nagyon érdekes buborék, ahol úgymond a kripto bányász: az a művész, az alkotó, a rajzoló.
Ha az egyedi festményedet egy másik ember le tudja másolni, akkor ő pont ugyanolyan zseni, mint az alkotó, csak neki nincs még története, ezért nem olyan értékes mások szemében, pedig annak kéne lennie.
Nagyon szuper videó és így már látok is valamilyen szinten az NFT-k értelmét! Pl én is gyűjtöttem régen telefonkártyákat, lutra albumot, bélyeget, ha még meglennének valószínű más gyűjtök sokat adnának érte. Lehet így lesz az NFT-kkel is 20-30 év múlva, ki tudja?? De a jelenben biztosan nem adnék ki ennyi pénzt egy krix-krakszra! Ha annyi pénzem lenne hogy nem tudom hova tenni inkább lakást vennék és kiadnám, az már most is profitálna. NFT-k jövője számomra kérdéses!
Senki nem mondta, hogy adj ki egy házra valót egy NFT-re. 5 évvel ezelőtt a Bitcoinra is azt mondták, hogy el fog tűnni a süllyesztőben, mert pont akkor volt a 20.000 dolláros csúcson, és majdnem 3.000-ig zuhant le, és hogy ennyi volt. Ehhez képest 60.000-ig mentünk fel legközelebb. Az NFT-kkel is ez a helyzet. Lesz jövője, legfeljebb kevésbé lesz hangsúlyos ez a rész.
Csenge, nem tudom hallottál-e már James Jani dokumentumfilmjeiről, a téma kapcsán. Szerintem nagyon jelentős videót csinált nemrégiben, amiben mesteri érveléssel kifejti hogy az egész kriptó/NFT történet miért egy minden ízében elbukott forradalom: ua-cam.com/video/ORdWE_ffirg/v-deo.html
Nekem az egyetlen problémám az érték tartósság. Ha Van Gogh példát vesszük alapul, akkor abból a festményből egy van ugye... na most ha valaki ki ad egy rajzból 10 példányt akkor abból csak 10 lesz (teszem azt 100$/darab), ha ezt újra meg teszi, hogy ugyan azt a rajzot ki rakja, akkor már csökken az értéke, és meglepő lenne ha ugyan annyiért árulná. Mert ezt lehet csinálni mondjuk 2x 3x, viszont amikor már 100 darab van belőle az még sem olyan mint a 10, ahogy kezdtük. Nekem ez az egyetlen ilyen paradoxon furcsaság az NFT-ben mint olyan. Ha valaki tudd erre egy jó választ ezzel mit lehet kezdeni vagy gondolat mehetett írni, hogy pontosabban hogy van vagy bármi azt előre is köszönöm Utóirat: a videó remek volt.
Ezzel kezdődik a videó. Bármit le lehet másolni úgy, hogy tulajdonképpen a szemlélődők 100%-a nem mondja meg róla, hogy eredeti vagy sem. Egy Van Gogh-ot sokszorosa idő alatt, mint mondjuk egy Piet Mondrian-t, de a vége ugyan az. Lesz belőle egy csomó, amiről vagy egy erre szakosodott labor, vagy - és ez a lényeg - egy azt igazoló okirat mondja meg, hogy eredeti. 🤷♂️
@@macskea de ha maga a készítő csinálja ezt, nem másolás a gond hanem hogy az alkotó újra feltölti ugyan azt a képet... ekkor amikor te meg vetted 100$-ért, akkor automatikusan csökken az értéke.
Az NFT nem a rajz, hanem a rajz TULAJDONJOGA. Hiába sokszorosítod, a tulajdonjogból nem lesz több és annak az értéke nem csökken, ha sok példány van belőle (sőt, inkább nőni fog, ha többekhez eljut a rajz, hiszen tudni fognak róla, így több emberben felmerülhet, hogy ő szeretné birtokolni az egyetlen tulajdonjogot!).
Jól mondtad, rengetegen gyűjtenek mindenféle dolgot, de attól, hogy nekik fontos még nem lesz értékes, és mellesleg azért, mert valamiből csak kevés vagy csak egy van szintén nem jelenti azt, hogy az sokat ér.
Attól lesz értékes, hogy legalább egy ember elhiszi, hogy a majmod, amit 10 dollárért vettél, ér valamit, és ad neked 11 dollárt, mert reméli, hogy 12-ért eladhatja legközelebb. Tehát minden annyit ér, amennyiért eladható. Aztán lesz egy ember a sor végén, aki már nem tudja majd eladni, annak majd nem fog érni semmit.
Miért? Mi a különbség az között, hogy valami értékes, és hogy az emberek egy része számára fontos? pl. Ott az arany. Az miért értékes? Megenni nem tudod, befűteni vele nem tudsz, szórakoztató funkciója nincs, és még csak zenélni se lehet vele. Persze a chip és a félvezető gyártás minimális szinten használja az iparban. DE nem ezért ér ilyen sokat. Hanem mert az idióta emberek értéket tulajdonítanak neki, tehát valamilyen fura okból fontos nekik. A KETTŐ ugyan az.
@@akosschneiderakos3509 az arany esetében még ha a gyakorlati haszna nem is indokolja, mégis konszenzus van az emberek között arról, hogy fontos, tehát van értéke a nagyid hűtőmágnes gyűjteménye csak neki fontos, tehát más számára értéktelen
Weiler Péter (ő adta el az első magyar NFT-t) egyik NFT-s alőadásán hallottam azt a mondatot: _Az NFT-nek _*_*nem szabad*_*_ hogy funkciója legyen, mert ha van, akkor a piac a funkcót fogja beárazni és ez bekorlátozza az árát_ Úgy hiszem hogy igaza van. De azt gondolom hogyha nem adunk neki funkciót akkor céltalan lesz.
ha valaki szerint baj az hogy valaminek valami bekorlátozza az árát, akkor annak az embernek ne higgy el semmit. A valóságban az JÓ dolog, hogy az árak korlátozottak azzal, hogy mennyire hasznos valami, és ez a funkciója lesz. A haszontalan dolgok értéke nulla, és ha valaminek nagy az ára és kicsi az értéke, az ugye egy balekgyár.
@@kisszoltan71 ha figyelmen kívül hagyod az implicit művészeti értéket, és csak az árverések által felhajtott árra gondolsz, akkor van igazságmag ebben, de ez nagyfokú egyszerűsítés, bagatellizálásnak is mondhatnám.
11:08 - 12:00 között: Van még az NFT-nek értelme? Most hogy a crypto (bár nem olcsó durván bedőlt, és kb 30%-os áron van a csúcsokhoz képest) és úgy tudom az NFT-vel is hatalmas összegeket buktak már ismertebb sztárok is, mint pl Justin Bieber 1,3 millió dollárt (kb 480 millió forint) költött NFT-re és mostmár csak 25 millió forintot ér.. azaz jó sokat bukott az nft-vel. EDIT.. Köszi a választ. :) Ezek szerint szerinted sincs... legalábbis befektetés jelleggel. :)
Ja, most, hogy lent van az ára, semmiképpen sem éri meg. Ha majd újra az egekben lesz, akkor majd beletesszük az életünket is. 😄 De iróniát félretéve, azért én sem vennék nagy tételben NFT-t.
@@Tom9200. Jogos / értelek én .. :) A kérdés hogy vajon lesz e valaha újra fent.. vagy csak lejjebb. ;) A bitcointból is be lehet még vásárolni 6 millió ft / bitcoin áron.. ha bejön el lehet adni 20 milláért.. ha meg nem... nos.. :)
Amennyiben nem járul copyright jogokkal, amiket lehet érvényesíteni, ha valaki felhasználja, akkor nincs értelme. Ha mégis ilyenre kerülne sor, akkor is nagyon nehéz érvényesíteni, mert akár egyetlen bit eltérés is meghiúsíthatja a jogok érvényesítését. Ehhez jön még hozzá, hogy rengeteg ember számára nem képvisel értéket egyetlen kép, képsorozat. Komolyabb médiatartalmak, amiknek több felhasználási módja van, azoknak már lehet értelme. Digitális formában így, nem látom értelmét az NFT-nek.
_Amennyiben nem járul copyright jogokkal, amiket lehet érvényesíteni, ha valaki felhasználja, akkor nincs értelme._ A komolyabb kollekcióknál ez tisztázva van. Több féle megoldás létezik. van ahol a vásárló megnyeri a copyrithtet is van ahol a galéria kibocsátójánál marad és ő lép fel a jogsértők ellen. Az OpenSeeről jó pár kollekciót kitiltottak nem engedélyeztetett származtatott mű miatt. A DC mindenkit beperes aki batmanes NFT hoz létre. Tehát alakul
Igényes videó, mint mindig, azonban úgy gondolom, kissé megkésett. Ma már inkább az NFT-k árnyoldala az, amiről időszerű lenne beszélni, habár a globális színtéren már arról is lehetett hallani - mindenesetre magyar nyelven még hiánypótló lehet. Akárcsak az AI art etikai problémája.
Én mindig is hülyének néztem a bélyeggyűjtőket, pokemonkártyásokat, matricásokat, sose foglalkoztam ilyenekkel, szóval hülyének nézem az nftseket is. Pá Only bitcoin!
Nagyon jó a konklúzió, talán csak az nem volt elég hangsúlyos, hogy az NFT-kifejezetten a kriptóval rendelkező, azt értelmesen elkölteni nem tudó emberek újabb játéka, hogy lehúzzák a kriptót, NFT-t nem értő új belépőket. A kriptóból nehéz pénzt csinálni, ezért be kell vonni külsősöket, akik valami okból vesznek. Az NFT erre kifejezetten jó ötlet. A festményes példa nem jó. Abban valóban hasonlítanak az NFT-hez, hogy a legtöbb festménynek az esztétikai értéke nem fejezi ki a valódi értékét. Nagy különbség viszont, hogy számuk ismert mértékben korlátos, ellenben az NFT-kével, ami rohamos mértékben nő. A gyűjtögetés szintén nem jó példa, hiszen aki a matricákat gyűjtögette, tisztában van vele, hogy értéktelen, amit gyűjt, ráadásul felcserélhetők a matricák. Bélyeget gyűjteni sincs értelme az értéknövekedésük miatt. Igazából nincs jó hasonlat az NFT-re, az azonban valóban igaz rá, hogy páran ebből is meg tudnak gazdagodni, de ezek nem az NFT-ket összegyűjtők, hanem azokat sikeresen továbbértékesítők lesznek, ahogyan a videóban mondtad is. Nem hiszem, hogy drága NFT-ket egy lapon fognak emlegetni a hagyományos műkincsekkel vagy virtuális múzeumot nyitnak nekik. Maximum viccből.
_Nem hiszem, hogy drága NFT-ket egy lapon fognak emlegetni a hagyományos műkincsekkel vagy virtuális múzeumot nyitnak nekik._ Már létezik galéria ahol TVkkel van felszerelve és mellette a QR kód hogy meg tudd venni plusz alatta a hivatalos Festék nyomat vászonkép reprodukció. Még kuriózum, de már létezik, Lynn Rosenberger alapította Londonban
@@kisszoltan71 hát ez elég értelmetlen, ha ez tényleg NFT, azokat a festék nyomatokat nem lehetne a TV mellett tárolni, mert vételenként cserélni kéne.
Számomra ez egy teljesen értéktelen dolog, mindössze azért, mert egy nagyon fontos dolog hiányzik belőle a hegyományos gyűjtögetéshez képest. Az, hogy nem megfogható, fizikálisan nem létezik, egy rakat pokemon tazót végig tudom nézni a kezemben, büszke lehetek rá, boldoggá tehet, vagy mittudomén mit csinálhat az érzelmekkel, még akkor is, ha az egész nem ér semmit sem. Persze lehet van akinek ez ér valamit, de szerintem ha kivennénk a nyerészkedőket a listából, meg az átverteket, akkor szerintem nem sok ilyen lenne.
Blokklánc, Bitcoin... A Bitcoin és az Ethereum (amin az NFT is működik) kicsit másként működik. Ethereum programozott okosszerződésekkel működik, azokon keresztül lehet NFT-t venni. Ami persze blokkláncon megy, de kicsit fejlettebb mint a Bitcoin blokklánc.
A művész megalkotta a képet, felrakta deviantart-ra, majd ahogy a netet böngészte, rábukkant, h valaki más egy nft-t csatolt a képéhez, és azt a sajátjaként árulja. S azt gondoljátok, h ez egyedi eset, pedig nem. A legtöbb nft alkotás lopás vagy gagyi szarok árulása. Kiválóan alkalmas továbbá pénzmosásra is. Én örülök, h az nft elvesztette az emberek bizalmát, ahogy az egész blockchain biznisz is. így talán visszakerül egy sokkal marginálisabb pozícióba. Mellesleg az nft-vel nem a képet fogod birtokolni, csak az adott számsort. Jó vásárlást :D
Tetszett a videó, köszi. A végéig azt hittem, hogy szó sem fog esni az NFT árnyoldalairól. Pedig valójában kb csak az van. Amit Elmondtál, az valóban úgy is van. Viszont nagyon sok gond van az NFT-val amit nem említettél. Kezdve azzal, hogy (főleg az elején) bárki regisztrálhatott digitális művészeti alkotásokat NFT-ként. A valódi alkotó meg nézett, hogy a műalkotása már valakinek a "tulajdonában van". Az egész rendszer magasról tesz a szerzői jogra és (tudomásom szerint) semmilyen törvényi szabályozás nincs a művészeti alkotások ilyen módú nyilvántartására. A másik dolog, hogy az NFT, bár alapból egy valóban jó eszköz lehetne a digitális térben, a megszületésének kb másnapján változott át egy globális piramisjátékká amiben a hiszékeny kisemberek millióit hülyítették be és szabadították meg a pénzétől egy (leegyszerűsítve) értéktelen adatbázis bejegyzésért. A meglátásom szerint ez is csak egy aljas spekulációs eszköz.
Mindenki szereti Csenget! Gratulalok a munkadhoz!
Élmény volt, pont annyira merültél el a részletekben, ami még érdekli az embereket, gratula! Külön köszönet, hogy mindennek utánanézel, amiről beszélsz. Sok más videósnál általában rengeteg hibát találok.
Sosem értettem mi értelme van az NFT-nek, de ez a videót tökéletes és objektív magyarázatot adott. Köszönöm Csenge 😊
Sokat olvastam/néztem videókat az NFTkről de ilyen jól még senki sem magyarázta el ezeket, szuiper videó mint mindig :)
Jó videó, mégis az időzítés érdekes. Mára kb megbuktak az nft-k. A lufi kipukkant, áruk leesett, elvesztették befektetési hitelüket, így valószerűtlen, hogy visszaerősödnek. Marad a gyűjtőknek, akiket tényleg érdekel.
A legtöbb NFT projectről az elmúlt 4 évben kiderült, hogy mlm jellegű scam, ezen felül meg a legtöbb AI art-al generált képekkel volt tele, amely szoftvereknek a készítőit előző év végén jelentette fel rengeteg szabad művész, és olyan cégek mint pl. a stockphoto, mivel valójában az AI csak lopdosott ezekből képeket, majd egyszerű ps-jellegű 1 gombos művelettel összemosott képeket. Ezeken legfelül, ki akar azért fizetni egy centet is, hogy digitális másolata legyen valamiről? Csak és kizárólag akkor van értelme, ha ennek önmagában van értéke... de már nincs.
A legtöbb NFT projectről az elmúlt 4 évben kiderült, hogy mlm jellegű scam, ezen felül meg a legtöbb AI art-al generált képekkel volt tele, amely szoftvereknek a készítőit előző év végén jelentette fel rengeteg szabad művész, és olyan cégek mint pl. a stockphoto
mivel valójában az AI csak lopdosott ezekből képeket, majd egyszerű ps-jellegű 1 gombos művelettel összemosott képeket.
Ezeken legfelül, ki akar azért fizetni egy centet is, hogy digitális másolata legyen valamiről? Csak és kizárólag akkor van értelme, ha ennek önmagában van értéke... de már nincs.
Nagyon köszönöm.
Már néztem sok videót róla de te tudtad meg értetni velem hogy mi is valójában, másrészt nagyon aranyos vagy. ❤ A hangod is tök cuki.🥺🤗
Szia Csenge! Az előző kommentemet nem találom, de csak annyi volt benne, hogy érdemes átnézned/szerkesztened a videó leírását, mert nem minden link jelenik meg link formában, 2-3 közülük csak egyszerű szöveg nálam, hiába klikkelnék rájuk, nem jelennének meg, lehet, hogy kell egy szóközt tenni utánuk.
Közben gyorsban megnéztem, illetve hallgattam a videót is :), és alapvetően tetszett, hogy ismeretterjesztő volt, nem toltad el a tech. irányba, és a végén volt egy kis figyelmeztetés a kockázatokról, szóval küldtem is Neked egy like-ot.
Mesélek én is egy use-case-t: ha jól tudom, az egyik magyar zenekar nem túl régen az egyik friss zeneszámát soronként értékesítette NFT formájában. Ez jó kis közösségépítő, hogy van a kedvenc zenekaromtól egy sorom, tk. bent vagyok egy zárt klubban :), ezt tudom is igazolni, ráadásul, ha jól gondolom, akkor a dalból befolyt jogdíjat vissza is osztják majd rendszeresen a sorok tulajdonosainak. Szerintem van ebben fantázia...
Nagyon tetszik az összehasonlítás. A nagy különbség, hogy a matricáidat amikor elcserélted egy másik gyerekkel a szüleid nem tépték le a 27%-t
Tök jó videó, mint mindig. (Te vagy a kedvenc influencerem közgazdasági témákban.)
Két gondolattal viszont kiegészíteném, amit mindenki kifelejt:
- Az egyik nagyon fontos dolog, hogy a tulajdonlásnak nincs semmi jogi háttere. Ebből voltak is botrányok, hogy mikor valaki megvett egy NFT-t, azt hitte, hogy a kép tulajdonjogát vette meg, pedig valójában csak egy blokklánc bejegyzést. A tulaj akár végtelenszer eladhatja ugyanazt a képet különböző NFT-k formájában.
- A másik ami kicsit talán flreérthető, hogy az NFT-k nem csak a művészetről szólnak. Lehet mögöttük akár fizikai tárgy, cégek részvényei, akármi. Jelenleg a legtöbben tényleg műalkotásokhoz használják, de ez messze nem meríti ki a technológiában rejlő lehetőségeket. Sok sok éve mikor még nagyon kevesen tudták mi az az NFT, találkoztam pl. egy projekttel, ahol a tenger fenekéről hoztak fel mindenféle kincseket amit aztán egy központi helyen őriztek, a szponzorok pedig NFT-k formájában kaptak tulajdonjogot a tárgyból. A tárgy maga (ami ugye egy létező valami) egy páncélszekrényben volt, miközben a "darabjai" a blokkláncon cseréltek gazdát (kb. mint egy cég részvényei). De nekünk is van egy projektünk, ahol fizikai nyersanyag forgalmat szeretnénk NFT-kkel leképezni. Szóval csak annyi, hogy nagyon sok van még ebben a technológiában, és ezek a majmos képek még nagyon csak a felszíne ennek az egésznek.
Egy cég részvényei miért lehetnek NFT-k? Azok nem pont felcsrélhetőek ugyanannak a cégnek egy másik részvényére?
@@ffarkasm Igen, teljesen igazad van, elvileg elég lenne részvénynek egy sime ERC-20-as token is. Azért akartak erre mégis NFT-ket használni, hogy a tulajdonhoz hozzá lehessen csapni metaadatokat, mert jogilag csak így lett volna megfelelő, ha mindig minden részvényről tudható, hogy kinek a tulajdona, mert a blokklánc maga anoním. Annak idején olyan 2018 környékén még erről ment a diszkurzus, hogy hogy lehetne ezeket részvényekhez, műtárgyakhoz, stb. használni. Akkor írtam is egy cikket a darabolható NFT-kről, de akkoriban ez még senkit nem érdekelt. Aztán kicsit elült a dolog, és olyan 2020 környékén berobbant mint valami tök új dolog, és elkezdték digitális műalkotásokhoz használni.
@@ffarkasm butaságokat beszél a srác. biztosan látott ő is egy videót, amiben elmondták, hogy "a majmos képek messze nem merítik ki a technológiában rejlő lehetőségeket", majd példaként megemlítették, hogy bármi kapcsolható nft-hez... ez az nft marketingszövegeinek tipikus bullshitje, nincs semmi értelme. ha tartalmasabbnak, hasznosabbnak akarod bemutatni az nft-t, nyilván úgy beszélsz róla, mintha mindenre használható lenne, csak épp a valóságban nincs semmi szükség arra, hogy létező dolgokat nft-ként kezelj. épp ezért van az, hogy kvázi fiktív dolgokat értékesítenek nft-ként, hisz az egész kriptopiac arról szól, hogy a semmit adják-veszik az emberek, amíg rá nem jönnek, hogy mekkora ostobaság ez az egész.
de nagyon cuki és helyes az indexkép 😘
Ismét kaptunk egy nagyon szórakoztató és igen informatív videót. Köszönjük! Minden szempontból csodálatos vagy Csenge!
Tiszteletem. Öröm látni,egy ennyire jól magyarázó, szépen leírt tartalmát. Látszik a rengeteg munka, energia és idő minden videóban. Köszönöm szépen.
Kívánok további nagyon jó munkát, jó úton haladsz. 🤗🤗🤗
Az NFT nem egy majmos kép tulajdonjoga, hanem egy bejegyzés tulajdonjoga egy elosztott adatbázisban (blokklánc). Nem képeket gyűjtenek, hanem adatbázis recordokat. Grat. De az NFT-t szinte senki nem gyűjteni veszi, szóval ez nem gyűjtés, hanem piramisjáték. Sok sikert hozzá mindenkinek!
Az NFT lufi kipukkadásakor az lesz érdekes, hogy jogi szempontból valójában a 28383. ember a sorban aki megvette az előzőtől az NFT-t rendelkezik-e felette bármilyen joggal. Jelen pillanatban úgy tűnik, hogy nem, ugyanis semmilyen szerződés, licenszfeltétel vagy felhasználási feltétel nem kerül megírásra, elfogadásra az NFT-k döntő többségében.
Uristen nem tudom eldonteni az ai rajz cukibb vagy az élő Csenge 😍
A hangja a lecukibb!
Sok minden kimaradt ebből a videóból de talán amit legjobban hiányoltam belőle az az egyetlen említésreméltó művész megnevezése aki NFT-t árul. Mike Winkelmann aka Beeple.
Az NFT-t árulók 99%a csaló és értéktelen szemetet árulnak és még azzal is át akarnak verni.
De azért aranyos kis videó. Úgy éreztem közben mintha megint 2019 lenne.
Oké egyet értek veled az említett művész értékes. Viszont rengeteg szuper nft van. Rengeteg. Igaz, nem millio dollárokért, viszont eszmeletlen szép, vagy rút, vagy kulonleges, nézz szét rendesen. A művészet csak most kezd igazan az nft vilagaba becsordogálni. Nézz utána, beleszedulsz, olyan képek vannak
@@MrBarandi Igazán szép és értékes digitális műalkotások az nft-k megjelenése előtt is voltak és vannak most is de ettől amit írtam, hogy 99%uk értéktelen és csak az a céljuk, hogy pénzt húzzanak le emberekről, továbbra is igaz.
Az viszont nem igaz, hogy a művészet csak most kezdene becsordogálni. Az alap elképzelés az volt, hogy ez milyen jó lesz majd a művészeknek csak jöttek a spekulánsok és a csalók és mindent elbasztak szokás szerint.
@@hztrg Ahol a pénz megmozdul, ott a csalók és a spekulánsok sorban állnak. Én gyűjtöttem a festményeket, bélyegeket, sorszámkövető sérülésmentes pénzeket, régipi papírpénzeket is, érméket is, és az NFT-ket is. Sok csalóval találkoztam. Szerencsés ember vagyok, hiszen tudok nemet mondani, a gyanus ügyekre, nem vagyok kapzsi. Viszont támogattam azokat ezekkel, akik megérdemelték. Megtehettem, megtehetem, meg is teszem. Pedig szegény családból származom, és én nem.kaptam segítséget, sőtt, gáncsolni próbáltak, ahol csak tudtak, a "jóakaróim". Nem szabad a negatív tényezőknek teret engedni a lelkünkben, és ez előrébb segít minket, és a környezetünket is.
Barátsággal írtam ezt le neked
Minden jót és sok sikert kívánok az életedhez.
ez a matrica gyüjtögetés jó hasonlat. ha egy 30 as ismerősömmel találkoznék és arról mesélne hogy pónis matricákat gyűjt hülyének nézném. NFT-vel ugyna ez a szitu :D
Végre egy jól összefoglalt videó! Csak így tovább!
szuper tanulságosok a videod Csenge. gratulálok. És a Forbes cikkért is.
Ezek nagybetűs tartalmak… magam részéről köszönöm a betekintést
Kedves Csenge, nagyon jó témáid vannak, nagyon szuperek!✌️
Az NFT legnagyobb felhasználási módja szimplán a pénzmosás. Csinálok egy NFT-t, megveszem magamtól anonim módón milliókért és máris tisztességes lett a bevételem
Nagy tévedés. Nem tudod Anonim módon megvenni
@@vilmoskobori-kovacs2002 praktikusan anonim, kripto ismerőseim mind titkolják az azonosítóikat.
Ott a baj ezzel az egész NFT-zéssel, hogy ez nem olyan, mint egy festmény a falon. Csak egy példa: a festmény a falon nem tartalmaz egy kódot, ami pl. az egyel előző tulajnak lepasszol x%--ot a következő transferből. Ugyan így, ha van egy képed a falon azt nem fogja a neten egy másik kontinensen ülő kisgyerek lenyúlni.
Még egy lényeges különbség: Az lesz NFT, amit valaki mintel. Soha senki nem ellenőrzi le, hogy amúgy ez az eredeti volt-e, vagy lehetne-e hozzá bármi közöd.
Szóval a képes példára vetítve: Valaki csinál egy tökéletes másolatot és ezt ő "védi le" előbb. Hiába övé a másolat a kód szerint mégis ő a tulajdonos.
Az NFT és a kriptovaluta a heti rendszerességgel történő csalásokkal egyszerűen nevetséges.
"van egy képed a falon azt nem fogja a neten egy másik kontinensen ülő kisgyerek lenyúlni"
Nem, egy kisgyerek, még ha az utcádban lakik se valószínű, hogy lenyúlja. De attól még van, aki lenyúljatja. A dolog lényege nem az elkövető személye, hanem a megvalósulás tárgya. Ha van egy értékes eredeti bármid, aminek az értékét a társadalom elismeri (akár csak egy szűk kör), akkor azt el tudják lopni (lásd Ocean's akármennyi). Ugyanezt egy jól működő blokchain esetén sokkal jobb eséllyel véded ki.
Persze, továbbra is kérdés, mennyit ér neked bármiből is, ha tiéd az eredeti...
az NFT egy blokkláncon utazó token aminek a data mezőjében van a kép kódja.. a token transfereket smart contractok kezelik amik alapján mennek a transferek.. szal ha a másik kontinensen ülő kisgyerek le tudja nyúlni az NFT-det akkor nem hogy az nft-d nem ér semmit hanem a blokklánc és a token sem amiben utazik :)
A mintelésben igazad van. Viszont általában, ha megnézzük az nft-s piacot nem véletlen hogy gipszjakab "majmát" nem veszi senki, "hipersupernftartistGirl"-ét viszont igen :)
A lényeg még mindig a név meg a márka, nem az amit veszel ... ez a valóságban nincs másképp.. egy Nike cipőn sem a cipőt fizeted túl hanem a jelet :)
Ahogy nem tartalmaz olyan kódot sem, ami a mű alkotójának ad valamennyi százalékot. Így aztán, amikor egy festmény millió dollárokért kel el, az egyik gyűjtő vagy galéria kap egy rakás pénzt a másik gazdag gyűjtőtől, a festő meg már régen éhen halt. Ez egy nagy előnye az NFT-nek, csak értelmesen kellene használni.
Egy másik kontinensen élő kisgyerek azért tudja lenyúlni, mert az emberek nem értenek az IT-biztonsághoz és a blokklánchoz sem, csak felülnek a hype-nak és minden ostoba programnak jogosultságokat adnak bármire. Ez valóban egy nagy probléma, bár nem csak a blokklánc világában, hanem úgy általában az internet digitális világában.
A másik példánál nem látok különbséget az NFT és a valós festmény között. Ha te lemásolod, és elterjeszted, elég nehéz lesz megmondani, hogy a másikat egy hónappal hamarabb festették, amikor mindketten ismeretlenek voltatok ebben az időben. Ha tehetséges vagy, írsz egy jó könyvet, és elküldöd embereknek, hogy véleményezzék, a végén még valamelyik kiadja saját néven. Annyi a különbség, hogy az NFT esetében minden nagyon gyorsan történik.
Az nem az NFT meg a kriptovaluta hibája, hogy sok a tudatlan ember és a csaló. Utóbbiak minden területen ott vannak. Hamisítják a festményeket, az ismert márkákat, az ékszereket, a készpénzt és persze lopnak, amit csak tudnak.
Hidd el nem mondtál túl sok okos dolgot…
@@Tom9200. " Ez valóban egy nagy probléma, bár nem csak a blokklánc világában, hanem úgy általában az internet digitális világában."
Itt azért elég fontos, hogy a társadalomban elfogadott jog megvéd téged attól, hogy ellopják a pénzed. Ha egy hacker megszerzi a bankkártyád adatait, és költ a pénzedből, akkor te, mint jogos tulajdonos ezt a pénzt kábé automatikusan visszakapod, és a bank és a hatóságok dolga megkeresni a tettest és megoldani a veszteség visszaszerzését. A kriptocuccoknál nincs ilyen, ott az a tulajdonos aki tudja a jelszót, a rendszer szempontjából a hacker nem csal, csak érvényesíti a friss tulajdonlását.
Szépen elmagyaráztad a laikusoknak. Kicsit kevés volt az információ a utility-kről. Ami igen csak erősnek ígérkezik az a gaming NFT-k piaca. Szerintem ez a legerősebb utility, hogy bármilyen tárgyat, ruhát, account-ot lehet kereskedni NFT formájában, illetve ezáltal magával a játékkal pénzt keresni.
csak a játékosok zöme bojkottálni fogja a játékot, mivel az ethereum költség drágítani fogja a játékot, és tökéletesen felesleges egy videójáték játékpénz-gazdaságát NFT-vel megoldani, mivel egy természetes központosítással működnek a játékok, van egy hivatalos szerver, nincs szükség elosztott blokkláncra, és a hackerek kezelését ellehetetleníti, tehát a játék forgalmazója nem tudja neked visszaadni a lenyúlt cuccaidat, ha nem egy általa gondozott központi adatbázis van, hanem egy hatalmas blokklánc amire nulla ráhatása van. Szinte minden major label megette a pitchet amit leírtál, de a felhasználói harag azonnali és erős volt, alig egy-két játék jelent meg olyan kiadóktól akik nem eleve NFT-re specializálódtak, és ott is látványos a mintázat: megjelenéskor nagy árfolyam, utána azonnal a béka feneke alá esik minden és jó esetben még azért játszanak a játékkal ha jó játék, de nincs kereslet az NFT-re.
@@MrFlugi Ez a megoldás már nem a kiöregedő gamer közösséget fog kiszolgálni hanem a következő generációt. Az Ethereum valóban alkalmatlan erre. Nem véletlen, hogy a játék fejlesztők inkább Polygonra fejlesztenek vagy pl. Hedera-ra. Ezeken a hálózatokon aprópénz a hálózati fee.🤫
@@B1T_PLC nem hiszem hogy generációs lenne ez a dolog, szerintem túl vagyunk a hype-on is. Ezt jobb úgy nézni, hogy nem a videójáték ipar adoptálja az NFT-t, hanem a kriptoipar imitálja a videójáték mechanikákat, és akkor sokkal világosabban látsz.
@@MrFlugi Akkor tekintsük rá ipari elágazódásnak.A hype még el sem kezdődött. Amit ez elöző bikapiac végén láttunk az csak egy kis fellángolás volt.🫣 Az igazán komoly értéket teremtő játékok még fejlesztés alatt állnak. Egy jó példa az NFT-k hasznosságára lehet pl. A Hearthstone. Van egy accountod amiben tegyük fel rengeteg munkád van, vásároltál kártyacsomagokat, elég szép a gyűjtemény. Tegyük fel nincs már se kedved, se időd játszani. Ha NFT-k lennének a kártyáid el tudnád adni őket. Tudom el lehet adni egy komplett acc-ot is, de nyílván annak nem lesz olyan ára amiért meg is érné. Aktív játékosként pedig simán tudsz vele pénzt keresni, ha a megszerzett kártyákat értékesíted. Ezáltal nem csak a játékfejlesztő cég profitál belőle hanem Te is.🤔
@@B1T_PLC az igazán komoly _érték_ egy videójátékban a játékélmény. Azért fizetsz érte, hogy az időtöltésed kellemes legyen, hasonlít a mozijegyre. Azok a játékok amikre erősen rátelepedett a valós pénzért vásárolható jelentős tartalom (nem csak nft, minden p2w-nek tervezett, vagy csak jelentős feketepiac miatt azzá alakult) szerintem elegendően objektíve rosszabb élményt adnak ahhoz, hogy ne tekintsük előnynek azt amit leírtál.
Persze erre is foghatod, hogy generációs probléma, és a gyerekeink majd szívesebben költenek vagy grindelnek, de én erősen kétlem.
Hát, továbbra is az az érzésem, hogy az egész olyan mint a tőzsde és a többi hasonló spekuláció. Csak a tőzsdén legalább van egy valós cég, vagy akár termék a részvények mögött. Ezeknek pedig van kézzel fogható, valós értéke. Ezeknek az NFT képeknek pedig nincs. Viszont lehet páran nagy pénzt keresnek vele, de az biztosra vehető, hogy rengeteg olyan ember lesz/van aki hatalmasat, vagy kisebb összegeket bukik vele.
Ugyanez a baj a kripto-val is, amit a rendes pénzekkel szemben senki nem szabályoz, és nem vállal érte garanciát.
Akik kitalálták csapnak neki egy médiakampányt, felverik az árakat, megszedik magukat aztán pukkan a lufi és a kishalak buknak.
Számomra nincs hozzáadott értéke annak, hogy a gépemen tárolt általam kedvelt, viccesnek tartott, vagy általam készített képek "gyűjteménye" egy rakás pénzért, néhány bitsorozat formájában a birtokomba kerülhet egy informatikai rendszerben.
Szóval nem tudom értékelni azt, hogy egy "majom.jpg" tulajdonjoga sok pénzért a bitokomba kerül "XY LLC vagy Akármi Rt." nyilvántartásában.
Abból, meg hogy a matricákhoz, vagy a söröskupakokhoz hasonló dolgokat gyűjtsek, szerencsére kinőttem.
Szerintem a trükk ebben az, hogy a legtöbb ember (többek között és is ide tartozom) nem ért az "üzlethez", nem tartja magát "brókernek" és nem mer belevágni mondjuk céges részvények, értékpapírok vagy más részvények megvásárlásába, és ezzel való pénzkeresetbe. Ezért ezzel kevésbé lehet "kvázi becsapni", mert bevallja, hogy nem látja át. Ezért a kisember ezekkel nem is igazán foglalkozik.
Viszont manapság a különféle IT technológiák, AI és hasonló dolgok divatosak, trendik. Mindenki nyomkodja a telefont, rengetegen irodai munkát végeznek számítógép előtt. A fiatalok ebbe nőttek fel. Tehát nagyon sokan úgy gondolják ők biza ehhez értenek, ebben magabiztosak. Így könnyebb eladni nekik egy ilyen virtuális képet mint mondjuk egy MOL részvényt. Szóval belemennek még ha nem is sok pénzzel mert trendi, menő.
Az egyetlen értelmes felhasználása ezeknek a drága megvehető bitsorozatoknak az volna, ha egy művész mondjuk kibocsájt egy NFT-t és azt megvásárolva tudnám támogatni a munkáját. De erre vannak jóval egyszerűbb, és olcsóbb lehetőségek is mint a blokklánc technológia.
Szia! Ide írok, mert valszeg a legfrissebb videóidnak a kommentjeit gyakrabban olvasod. Szóval: A Partizán csatorna mutatott be téged nekem a Monoszkóp műsorában. Ránéztem az oldaladra és tetszik. Rövid videók és sok információt mondanak. Szóval bekövettelek. Csak tudatni akartam, hogy jó , hogy szerepeltél és jó vagy. Csak így tovább.
Legszebb lány ,imádom ❤
Hahaha borítókép nagyon nagy :D Tartalom pedig megint 💯! :)
én imádom a hangod amit birtokolsz ,olyan mint egy lágy selyemzuhatag ,amit csak a videoidon keresztül birtokolhatnak az emberek
Köszönöm neked, hogy elmagyaráztad hogy mi az az NFT, talán már pár ember nem fogja hülyeségnek találni.
Ui.:
Én megvettem nft-ben azt a világítótornyot ahol megkértem a feleségem kezét :)
szerintem meg pont azért lett ez a videó hogy hülyeségnek gondolják. szalvéta és matricagyűjteménnyel egyenrangú dolog. csak éppen darabja 3-5ETH, nem pedig szinte ingyen van.
@@mchamiokoska! Tobb milliárd dollár mozdult meg az NFT piacban. Majd pont nehany neandervölgyi felfogású magyar jobbágy véleménye (mint a tiéd) fogja bedönteni? Elmaradott magyar roszindulatu okoskodas a hangod.
Nekem is az a gondolatom, hogy bár nem baj, ha az ember gyűjtöget NFT-t, de bármi digitálisan tárolható dolgot nem fognak az emberek kedvtelésből gyűjteni. A pokémon kártyáknak, a tazoknak a, turbo rágós kocsik gyűjtésének, szeretetének sok rétege van. Az alapvető természetesen az, hogy adtál ki pénzt érte, mint az NFT-ért is. De az NFT aztán bekerül egy digitális bugyiba, aztán csak tudod, hogy van ilyened. A fizikális dolgok pedig örömet okoznak azzal, hogy te fogdosod őket, hogy szaguk van, hohy elrágtál egy rágót mellé. És túl ezen, súlyt ad nekik, hogy helyet foglalnak a lakásodban, életedben. Persze, sokkal kényelmesebb egy NFT, arra nem kell vigyázni, nem kell törölgetni, mint mondjuk egy Matchbox gyűjteményt, de ezek a szálak fognak benned kötődést, vagy bármilyen viszonyt kialakítani gyűjtött tárgy felé.
Tudok erre egy ellenpéldát. Ott vannak a számítógépes játékok, ott is rengetegen gyűjtögetnek külsőket, tárgyakat stb. Nagyon durván rá is függnek emiatt ezekre. Pár példa ilyen játékokra: CS:GO a fegyverek külsőit pörgetik és adják-veszik (szerencsejáték is van benne természetesen), World of Tanks-nél is van a doboznyitogatós szerencsejáték, de ott lehet vásárolni, kifejleszteni a tankokat és sok mást, amikkel az ember játszani is tud. Ezekre rengetegen rá vannak kattanva, pedig csak digitális bitekből állnak.
A vázás faszinak üzenném, hogy ha csak elrejti az egyik vázát és azt mondja a világnak, nicns több, akkor később két szuperértékes vázája lenne, kétszer adhatná el ugyanazt(A legutolsó megmaradt váza cím).
Tipikus magyar gondolkozas: csalj, hátha bejön...
Két megjegyzésem lenne:
1. Semmi gond, ha valaki 10 évesen színes matricákat gyűjt, de azt gondolom a többség kinövi ezt a "színes-korszakát", legyen szó akár valódi, akár virtuális színes izékről. Vagyis egyáltalán nem mindegy kinek mikor mi az érték.
2. A virtuális és a valós azért sohasem lesz ugyanaz: egy megfogható tárgy, legyen az bármi sosem ugyanaz, mint egy bithalmazból álló dolog, ami látható, hallható, olvasható, de csak valami készülék által, hiszen virtuális, mégha mondjuk egy kép utólag ki is nyomtatható. Viszont akár egy Van Gogh másolatot megfesteni sokkal melósabb, mint pixelekkel bűvészkedni, a valós dolgokba ez is beleszámít; a virtuális dolgok nem tudják ezt a presztízst elérni, még ha saját művek is, mert könnyű rájuk fogni: persze, számítógéppel könnyű bármit csinálni!
Itt jegyzem meg, hogy anno a szintetizátor is kavart viharokat, mert képes volt más hangszerek hangját is imitálni, aztán ott a filmgyártás, amiknek a CGI és egyéb számítógépes trükkjeitől hangos időről időre a média, hisz egy csomó mindent megold az effekt egy kaszkadőr helyett - és sokszor gyatrán is sikerül!
Szóval nekem az a véleményem, hogy egy valóban megfestett Van Gogh-másolat így is több művészi értékkel bír egy saját virtuális majomnál.
Nagyon szeretem a videóid!
Ezzel az indexképpel szólhatna az LSD-ről is a vidi :D
Mindenki gyűjtögetett értéktelen dolgokat: én például 20 000ft-osokat gyűjtögetem csak napról napra értéktelenebb xdd
Nagyon jó lett!😄 Köszönöm!❤
Hát azért hogy mi tizenévesen gyűjtögettünk egyik más kategória.Itt dollár milliók cserélnek gazdát minden féle mögöttes fundamentális érték nélkül.Maga az nft mechanizmusa egy jó dolog.A hivatali ügyintézésben a helye. Mondjuk egy lakás vásárlásánál.Majmos képektől ez bőven több .Ez jelenleg arra jó, hogy lássuk hogyan is működik.
Aztán a ruszkik kilövik az energetikai infrastruktúrát és nézheted az NFT-det...
Majd érdekelne, hogy ezután jól lakni hogyan fogsz belőle.
Lufi, majd kipukkan ez is.
Pár ember kitalálta, hogy ebből pénzt csinál és talált pár marhát aki ezért pénzt fizet.
köszi a kiemelt utolsó gondolatot. az nft-k értéktelensége épp abban rejlik, hogy az egész szisztémát spekulációs céllal vezették be a mainstreambe. így ahelyett, hogy olyan képek vagy videók vagy akármik válnának nft-vé, amiknek van tényleges "reprodukciós" kitettsége (mert például magazinok vagy tévécsatornák újraközölnék, ezért jó lenne, ha könnyen hozzáférhetően nyilván lenne tartva a jogtulajdonosuk), csak a nagybetűs gagyi vált nft-vé: ezer ocsmány majom, krikszkrakszok, amiket az alkotók sem vesznek komolyan, 2 perc hírnévre vágyó grafikusok normál körülmények közt eladhatatlan ujjgyakorlatai... ezek az nft-k nagyon jók pénzmosásra és esetleges árfolyamnyereség realizálására, na meg leginkább arra, hogy az egyébként céltalan kriptovalutáknak legyen végre valami látszólagos célja, de igazából egy buborék az egész.
Jaja, elég megnézni Coffezilla videóját, tízből kilenc NFT amit celebek hoztak létre vagy reklámoztak olyan szinten bukta lett, hogy konkrétan nem tudod eladni, mondjuk 0,1 ETH áron lett bevezetve és most 0,001 ETH-t "ér", de nem veszi meg senki ennyiért sem, mert többe kerül a "gas fee" (kezelési költség).
Ja-ja, ott van mondjuk a tőzsde. Az egész nem más, mint hogy emberek tologatják oda-vissza a pénzt. Semmi értéke nincs, ki is halt a XX. században.
@@Andras_Orvos igen, a tozsdezesre ott a tozsde. a kriptovalutakat masra sem tudod hasznalni, csak a sajat rendszerukben valo "tozsdezesre". ha hasznalhatova akarod tenni a kriptopenzed, vissza kell valtanod valami evilagi valutaba (extra koltseggel). miert nem egyszeruen a tozsden jatszadozol a penzeddel? :)
@@Andras_Orvos nem tudom hogy ezt cáfolatnak szántad-e de igen, a tőzsdén is millió cég volt már aki egy ideig sokat ért aztán nullázta magát és milliók pénz nélkül maradtak. Nem az egész NFT-ről beszéltem mint technológiáról hanem a pump and dump celeb NFT-kről.
Azt azért tegyük hozzá, hogy a műkincs- és régiség piac is alapvetően a remélt haszonról szól egy jó ideje, nem pedig a tárgyak szeretetéről.
Nagyon jól össze foglaltad 😊😊
Jó videó volt, köszönöm! Személy szerint jelen pillanatban is bélyeggyűjtő vagyok és jelentem; nagyon élvezem :)
Tök jó ez a kép!
Kedves Csenge, nem szívesen töröm össze a gyerekkori heurékádat:) de már 6 éve tanulom a kínai porcelánokat, és párban mindig sokkal drágábban mennek el, mint egyesével, akár a 4-5-szörös szorzóval is lehet számolni, tehát ha mondjuk egy váza 5 ft két váza lenne 10ft, helyette elég sokszor azt látom, hogy 20-50ft között mennek el, csak úgy működne az összetöréses verzió, ha az az ember kamerák előtt törné össze, nagy nyilvánosság előtt, és egy akkori marketing lufit varázsolna ez köré, hogy megbolondulnának a kínaiak, mert az utóbbi 8-10 évben, megpróbálják visszavásárolni az ellopott tárgyaikat, és emiatt igencsak felmentek az árak, minimum a duplájukra
festmények: nem számít a vászon, nem számít a történet, sőt semmi sem számít valójában, egyedül az számít, hogy mekkora marketing energiát fektetnek be mögé... van itthon egy festményem, a lány monet-val együtt festett, ugyanúgy impresszionista képeket, de 23-éves korában meghalt, tehát nem sok képe maradt fenn, olyan 20-30 darab, ez elvileg azt jelentené, hogy értékesek a képei, pedig ez jó történt, fiatal halál-kevés kép, mégis a festményei 5-100 ezer forintos árakon mennek, hogy lehet ez? hát úgy, hogy annyira kevés a képe, hogy az árverezőházak, nem álltak neki már 50-100 éve bemutatni, mivel 2-3 képet amit mondjuk egyszerre tudtak volna birtokolni, nem állnak neki kiállítani, mert több vele a vesződség, tehát ha nincs egy festőnek legalább 100-200 képe, soha nem fog befutni
Baszki csak egy szemléltetés volt. Ha igaz amit mondtál akkor a kinai vázák kivételek de kb minden mással igaz.
Soha nem fogod megkapni a választ a fiatal pénzügy csajszitól!
Ez úgy a baloldalra jellemző!
@@johnnycs1288 ez valójában egyik régiségnél sem igaz, értem én hogy gazdasági példa, de a könyv írója nem volt tisztában ezzel, vagy a könyv kb 1940 előtt íródott, talán akkor ez még igaz volt,
de mondok erre még egy ellenpéldát, egyik ismerősöm... már nem él, de talált egyszer egy római kori pénzt, egy olyan császártól, akitől eddig nem tudták, hogy bocsájtott ki pénzt, tehát ez az egy volt az egész világon,
hogy határozod meg ennek az értékét?
(történet vége: kijöttek a sothebys-től, azt mondták neki, hogy nem tudják felbecsülni, de adnának érte 100 ezret... ismerős eladta, aztán ennyi, kitudja mennyiért árverezték utána el, ha egyáltalán elárverezték)
Nagyon jó videó, de az NFT-k nek egyéb felhasználási módjai is vannak pl. belépőjegyek digitalizálása vagy valamilyen fizikai tulajdonjog pl. ház részekre osztása. Kár, hogy a köztudatban a gagyi rajzok és a csalás terjedt el.
1. Van Gogh vagy más festők művei szvsz közkincs és egyáltáan nem tetszik, hogy magánszemélyek tulajdonát képezhetik. Tessék elmenni az adott témával foglalkozó művészeti múzeumba és meg lehet tekinteni.
2. Ma is és gyerekkoromban is gyájtök-tem dolgokat, de nem értelemetlenül:
dbz kárrtyák: mert szerettem a dragon ball-t, ok és okozat
kosaras kártyák, bulls - mert imádtam a bulls -t. ok és okozat
Ákos interjú, mert érdeke, amit mond és sokat jelent nekem, szeretem újra nézni / hallgatni a gondolatait - -ok és okozat
LP, mert szeretem a minőségi zenét, ok és okozat!
nem csak úgy! Ez kurva nagy tévedés!
Nagyon jó video, érthetően elmondod, viszont én is hiányoltam a hátrányait. Anno olvasgattam utána és tudtommal nehéz megállapítani pl egy licitáláskor hogy amit veszel "eredeti" e?! Azon túl persze meg ott a kockázat hogy ér e valamit majd később, de ez minden ilyesmiben benne van mondjuk.
Köszönöm szépen az előadást. Minden játszik.
Van egy jó példa a videóban. 10 évesen még lehetett feszülni azzal hoyg nekem van a legcsicsásabb teljesen értelmetlen matricám! juhééé. 20 éves kor fölött már illik kinőni.
Miért is? Mikor az anyukák unikorniszos rózsaszín ruhába öltöztetik a gyereket.
A hölgy oda biggyeztette a mondatba, hogy "régen", segítek ez azt jelenti, hogy régen, a "10 évesen" pedig azt, hogy 10 évesen. De felteszem a kérdést neked: mi van azokkal a 20 év felettiekkel akik érméket, könyveket, szobrokat, bélyegeket, autókat. stb.-t gyűjtenek? Mit gondolsz, nekik mikorra illene ezt kinőni?
@@jamrikdaniel6213 Mielōtt elkezdik.
@@ratioripbozo Miért fáj nektek, ha valakinek az a hobbija, hogy gyűjt valamit?
@@jamrikdaniel6213 Neked fáj mert itt sírsz amiatt hogy az igenis jó. Nekem amúgy semmi bajom vele de attól még értelmét sem látom. Mellesleg magam is gyūjtök dolgokat és annak sincs értelme.
Érdekes videó. Bár azért ez a "klub" dolog némi kifejtést igényelne szerintem. Pl. hogy ezekbe a klubbokba csak az adott NFT birtoklásával léphetsz be. Ez az információ ott van a bloklláncon. Vagyis ha nincs a tárcádban az adott NFT, nem enged be az adott rendszer az oldalra. Ugyanúgy, a birtokosok automatikusan részesülhetnek bármilyen ingyenes tokenosztásban (airdrop), vagy részt vehetnek klubtagoknak fenntartott kizárólagos eseményeken.
Magy a technilógia amin az NFT nyugszik azért nagy dolog, mert rövidtávon alapvetőleg ez leválthatja az összes pl. jegy vagy bérlet alapú dolgot. Egy adott jegy csak a tied lesz, hozzád tartozik. Hiába másolja le valaki a számát, vagy próbálja meg használni, az csak a te tárcádban használható. Ugyanúgy akár egyéb jogosultságok kioszthatóak egy adott NFT birtokosának. Ez lehet bármilyen virtuális, de való világ béli helyre egy belépési azonosító, pl. amit most kis kártyákkal vagy badge-el oldanak meg.
Hosszútávon komplett digitális személyazonosságok tárolására, vagy egyéb ingó és ingóságok nyomonkövetésére alkalmas. Mennyivel egyszerűbb lenne ha a házad egy NFT lenne, és az eladás annyiból áll, hogy átutalod a másik tárcájába... se ügyvéd, se közjegyző, se semmi... Nyilván ez nagy felelősséggel jár, de sokkal nagyobb potenciál van ebben az egészben, mint amire most használják.
Anno az internetet mikor "feltalálták", amikor beleszállt a Vágási Feri, kb. levelek küldésére használták... most meg kb. az egész világ azon van...
Pláne, hogy eredetileg kizárólag katonai felhasználásra szánták, ARPANET néven.
egyszer legyen áramszünet, vagy törd be a kijelződ :D :P :P :P az NFT nem stabil, csak egy lufi. nagyon kevés a közeg, aki ezért látható pénzt ad. haveromék buliba belépőket próbáltak csinálni belőle, és csak pár embernek tudták értékesíteni az extrém szűk köreikben. Szemmel láthatóan buknak, csak rengeteget pofáznak lefizetett kicsi portáloknak, és nincs rá kereslet.
Én most nft -be rakom a lölő vagyonnyilatkozatait,tulajdonlapjait.
szia
végre új video
Ma is gyönyörű vagy, és köszönjük a videót ☺
Jó látni egy ilyen ésszerű videót a témában. Általában elég sarkosan szoktak fogalmazni az NFT-kkel kapcsolatban, és van hogy egyenesen az ördög műveként van aposztrofálva. Mondjuk jó kérdés, hogy ha kidurrannak a lufik, akkor mennyire marad meg a lelkesedés iránta. Én azt szoktam felhozni az NFT mellett, hogy egy remek lehetőség a művészeknek, akik digitálisan alkotnak, hogy jobban megbecsüljék a munkáikat. A fura az, hogy pont egy olyan ismerősöm van teljes mértékben ellene, aki digitális alkotásokat is készít. Szerinte pont, hogy a művészek járnak rosszul, mert mások gyártanak NFT-t az ő munkáikból és így keresnek vele. Mondjuk én nem tudom, hogy ki és hogyan csinálhat NFT-t valamiből, de nekem evidens, hogy csak az csinálhat belőle NFT-t, aki birtokolja annak jogait is.
"de nekem evidens, hogy csak az csinálhat belőle NFT-t, aki birtokolja annak jogait is." - És ezt ki ellenőrzi? Senki az égvilágon, tehát megy az IP szabadrablás.
@@sourcerror Annyira nem lenne ezt lehetetlen megcsinálni. Egyrészt a kreátorok csak olyan helyen publikálják a dolgaikat először, ahol egyértelműen a nevükhöz kapcsolódik (saját weboldal, facebook oldal, insta stb.). Másrészt pedig az NFT boltoknak kellene ezt az úgynevezett "tanúsítványt" feltűntetni. Nyilván ezzel megakadályozni nem lehet, hogy áruljanak lopott IP-t, viszont azok nem fognak ilyen tanúsítvánnyal rendelkezni, így a piac előbb-utóbb maga fogja ezeket beárazni, és kevesebben fogják a tanúsítvány nélküli NFT-ket venni. Vagy akár az NFT piacok is mondhatják azt, hogy tanúsítvány nélküli NFT-ket márpedig nem értékesítenek.
"Mondjuk én nem tudom, hogy ki és hogyan csinálhat NFT-t valamiből"
Néhány gombnyomással/egérkattintással, és ethereum elköltésével.
" nekem evidens, hogy csak az csinálhat belőle NFT-t, aki birtokolja annak jogait is."
ez pedig tévedés. Nincs az NFT-nek semmilyen köze a szerzői, terjesztői és haszonélvezeti jogokhoz. Technikailag se nagyon lehetne megcsinálni hogy legyen.
@@MrFlugi Már hogy ne lehetne megcsinálni? És még csak bele sem kell nyúlni a blokkláncba. Mivel az NFT alapjáraton valamilyen médiafájl, ezért akár bele lehetne pakolni az eredetiség igazolást a meta tagek közé. Csak az kell, hogy ezeket az eredetiség igazolásokat egy szervezet ellenőrizetten kiállíthassa. Ahol a képből NFT-t csinál valaki ott pedig ellenőriznék, hogy csak olyan NFT-t lehet feltölteni, aminek ez az igazolás rendben van, és a feltöltő tudja igazolni, hogy ő a tulajdonosa. Ezt sem bonyolult megcsinálni. Értem én, hogy ez mind extra munka, de rohadt sok pénz van az NFT-kben, és megéri ezt rendesen csinálni, ha nem akarjuk lehúzni az egészet a wc-n.
Ez olyan mint egy képgaléria. Valószínűleg nem működhetne az sem sokáig, ha csupa lopott festményt állítanának ki.
Amúgy nehezen tudom elképzelni, hogy ez az NFT megalkotásakor ez senkinek nem jutott eszébe. Azért a szerzői jogok védelme nem egy új dolog. Ezt egyébként visszamenőleg is lehetne érvényesíteni, csak egy bírósági ügyet kell belőle csinálni, ami precedensként szolgálhat a jövőben.
NFT-t egy meglévő kép NFT kép screenshotjából is tudsz csinálni. Ami az egyediségét adja, az a hozzá tartozó token, aminek a "sorszáma" a blokkláncon egyedi, és nem maga a kép.
A műkincs kereskedelem és birtoklása eddig is erősen pénzmosás jellegű dolognak tűnt sokak szemében, de ez az nft ennek a négyzete, mert itt még fizikai formája sincs.
Az egész videótól egy centiivel sem lettünk okosabbak, hogy ez miért is nem egy nagy trendi scam az egész.
9:58
Na ja, de csak másik matricát cserélték másikra, kivéve, ha bolond voltál és fizettél érte.
Tehát ezzel a kibocsátó cég jár jól, a többiek meg egymást húzták le.
A Magic the Gathering és többi gyűjtögetős szabályrendszeres kártyánál az értékét a lapoknak a használhatósága adja, kivéve az ős gyűjtőikét.
De azok fizikai termékek és így ritkaságok. A fizikai termékek értékét azok megőrzésének értéke is adja. De egy NFT-nél ez hol van meg?
Szóval végiggondoltam, továbbra is nettó marhaság és hülyeség az egész.
Hát a videó címében levő kérdésre nem kaptunk választ. Meg más matricát gyüjteni ami 5 forintba kerül és nincs értelme, meg más drága NFT-t gyüjteni ami nem 5 forint... Vagy csak én nem értem az egészet :)
... és szintén nincs értelme.
Először is köszi Csenge, végre értem mi ez, de meg nem értem a körülötte lévő hype-ot. Lehet túl retrográd vagyok, de ebben én akkor látom majd a lehetőséget, amikor arra utaló jelek lesznek, hogy teljes digitalizációba fordul át a világ, tehát pl. VR headsetek lesznek az embereken napi rendszerességgel minimum 8-10 órát. Hogy milyen célból, az teljesen mindegy. :)
3:10 Kiegészíteném:
Tökéletesen azonos ha az internetre is feltöltött .png .jpg -ről beszélünk (de van hogy még ekkor sem, hisz egy Facebook vagy Instagram gyakran él a saját tömörítéssel)
Azonban az artistok gyakran rendelkeznek, a "teljes verzióval", ami mint felbontásban az eredeti fájl, mind a különböző rétegek, esetleg 3D esetén maga a model fájl is meglehet. Persze egy ponton túl akkor felmerülhet hogy oké, de akkor melyik a finish, végleges? Illetve ami az internetre felkerül lényegében csak egy nézőkép?
Nos, ez már a mű és művésztől függő.
Amúgy én művészként, ha titulálhatom magam annak. Nagyon tetszett az NFT koncepciója.
...
Aztán jöttek a "majmok" és rájöttem hogy továbbra is az emberiség vesz körül (na meg az akkor még nem épp energia hatékony ETH túlhypja). Ettől függetlenül nem adtam fel, de parkoló pályára tettem a projektet picit.
1) Amint magával a művel bizonyítani tudod, hogy a tiéd az eredeti, akkor felesleges az NFT, hiszen akkor a hagyományos birtoklás és bizonyíthatóság rendszerében vagy.
2) Viszont az ilyenfajta birtoklás (hogy pl nálad van a legnagyobb felbontású eredeti) nem biztonságos. A géped feltörik, és innentől már bárki más is bizonyíthatja, hogy övé az eredeti. Az NFT pont ezt oldja meg, hogy nem kell nyomozó és szakértő ahhoz, hogy a tulajdonjogot eldöntsük.
Így van! Ez egy nagyon fontos kritérium! Hogy, ha az eredeti felbontásban soha nem lett nyilvánosan publikálva az adott alkotás, akkor pl a poszterként való nyomtatás már kiesik. Egy rossz felbontású, kvázi nézőképből nem lehet már A4-es méretben sem szépet nyomtatni. Szóval póló vagy poszter soha nem lesz belőlük. Szóval a tulajdonjog bőven jelenthet pluszt az adott alkotással kapcsolatban.
@@-mihi- Ez pont nem az NFT értelme, ez teljesen hagyományos módszerekkel kezelt tulajdonjog.
@@zupacs Olvass utána. A tokenizáció nagy mérföldkő lehetne a tulajdonjog kezelésében a fizikai világ vonzatában.
Ohh, kedves fiatalok! Annyira szomorú látni, hogy fokozatosan feladjátok a fizikai világot, csak azért mert az öregek levédettek és jogokkal körülbástyáztak minden földi jót. Ne hagyjátok!
A virtuális világba menekülés helyett inkább vegyétek vissza a fizikai világot az öregektől!
Ne engedjétek magatokat rabszolgasorba taszítani, mert végül valóban olyan kapszulákban fekvő zombik lesztek, mint a Mátrix c. filmben.
A "fejlett" orszàgok lakosságának többsége már a mátrixban van, ötven felettiek is. Igényük sincs fenntartható és organikus életre, etikára. egészséges közösségekre, vagy a természettudományokra.
Itt is elhangzik értelmes felhasználás, de a házat se a tetō építésével kezdik.
@@rgrg77 Talán nem is lehetséges már fenntartható, organikus élet?
Vagy éppen a mátrix jelenti a fenntarthatóságot?
Metaadatokkal meg lehet nézni egy pillanat alatt, hogy az adott NFT "eredeti"-e vagy sem...a vázákat pedig így adtam volna el, hogy a világon egyedülálló és ezen kívül csak egyetlen ugyanolyan van, ugyanazon ember birtokában...eleve kiírnám rá a 6 milliót...együtt a 2 9 milliót...ez már csak marketing...vagy nem adnám el a másikat, ha gyönyörű, azt mondanám, hogy ez az egyetlen darab eladó...így megmarad az alkotás is, és egy darabot eladtam iszonyat drágán...
"Valamièrt" fontos nekünk, hogy birtokoljunk.... na jò birtoklàst nektek! 😀 nekem nem fontos...le kell győzni az ego-t ès akkor màris nem olyan fontosak a tàrgyaid amik körülvesznek...amìg föltètlen birtokolni akarunk addig hàttal àllunk a boldogságnak...röviden...lenne erről amit beszèlni...
Imádlak :)
Nagyon szeretem a videóid.Kedvelem,hogy minden témát objektiven vizsgálsz.Mind az előnyeire ill. a hátrányaira is tekintettel.Ilyen ez az NFT téma is.Olyan új még ez a dolog és annyira nem értik még az emberek,hogy kellenek az ilyen videók.Pl. van Gogh festményéért mennyi pénzt adtak mikor megfestette???Na akkor 50 vagy 100 év múlva mennyit érhet egy mostani NFT,ha még foglalkoznak akkor ezzel az emberek.A kommentekből is látszik,hogy az emberek azzal sincsenek tisztában,hogy mik azok a kriptovaluták,mi az a blokklánc és mi adja ezek értékét.Az idő meghozza ezekre a kérdésekre a választ.Pl.a te videódat is 50 vagy 100 év múlva egész más szemmel nézik majd az emberek😁
Én most nem akarok itt támadólag fellépni, de ne már ...Könyörgöm ne legyetek már ennyire fanatisták .Ezer sebből vérzik ez az egész kriptó világ .Vadnyugat az egész.Havi szinten van valami botrány .Dollár milliókat buktak eddig az emberek többsége .Persze a 10% a ugyan ennyit keresett .És igen,meg is lehet rajta keresni . És én elhiszem ,hogy ennek meg van a helye a világban .De ez hogy minden fundamentális dolog nélkül dollár ezreket vagy 10ezreket adnak egy majmos képért az nonszensz. Mert igen ez egy majmos kép ami mögött van egy kód, hogy a tiéd, semmi több. Ez unatkozó milliomosok játszótere.Ezen felül mechanizmus ami mögött van az jó.Amit már közigazgatásba simán be lehetne vezetni. De mielőtt ide ír valami felvilágosult hogy : "Jaj ebből látszik mennyire nem érted ""Kérlek írd le ide a nagy igazságot.
^_^ Még mindig csodás ez a hang! Elképesztő mennyire youtube barát. Az pedig külön jó, hogy foglalkozol cryptos témákkal ha van kedved csinálj többet mert később nagy jelentősége lesz ;) Hajrá!
Szeretem a videóid, mindig kiváltképp örülök, hogy ha jön egy újabb kontent tőled:D De itt volt azért némi hiányérzetem:/ A tokenizáció kimaradt, pedig a fizikai dolgok tulajdonjogának szempontjából ez nagyon fontos. Hogy tulajdonképpen egy ingatlan vagy gépjármű is tokenizálható. Az NFT-k felhasználási területeit érintve erről érdemes lett volna beszélni. És az sem feltétlen igaz, hogy az NFT-k értékét csak a birtoklás érzete adja. Konkrét, mérhető, kézzelfogható előnye is van egy simán a „letöltések mappába mentett” kópiával szemben. Pl hogy a letöltött verzió csak egy neten keringő nézőkép. Amiből az alacsony felbontás miatt nem nyomtatható poszter vagy bármi egyéb. Így ezek a többletjogok az eredeti, nagyfelbontású verziót tulajdonló egyéné. Ha már ennyire a képekre, művészetre lett kihegyezve a dolog. Pedig ennél jóval messzebbre mutat a technológia.
Az NFT-t nem lehet ellopni, a nagy felbontású képet, vagy az autót igen. Az ingatlant ugyan nem lehet ellopni, de ott gyakorlatilag a földhivatal viselkedik úgy a tulajdoni palokkal, mintha NFT-ket tartana nyilván.
Oké, léteznek már AI felskálázó cuccok, amivel a kis felbontású képből is nagyobb felbontású nyerhető, de sosem lesz pont olyan, mint az eredeti.
"Mi értelme van dollármilliókat fizetni egy digitális rajzért, ha bármikor letöltheted ingyen? Megbolondult az emberiség? Vagy mégsem teljesen agyament ötlet at NFT? "
Én arra is gondolok, hogy így lehet pénzelni kétes dolgokat.
😂😂😂 ha letöltöd a jpg kepet, annak semmi köze, az eredeti NFT-hez. Annak semmi értelme
2:27 Polgár Árpád enters the chat
Én a másolatot, és odaírnám felé, hogy másolat. Kevesebbet kell költeni biztonsági szolgálatra.😉
Ökörség, 10 évesen gyűjtögettem én is de azóta felnőttem és jól tudom hogy ennek logikailag semmi értelme ilyen vacak képeket tulajdonolni. Akinek van csepp esze az tudja ezt max kihasználja a mániákusokat akik ész nélkül megveszik. De köszönöm a videót hogy elmondtad részletesen 🙂
továbbra is cuki vagy :D
remek videó👍
Igaz. Ez valóban egy buborék, amit közösen ki is tudunk pukkasztani.
Minél több NFT megrajzolásával és eladásával lehetséges kipukkasztani és mindeközben ezzel, mint művész, pénzt keresni.
Amennyiben híres rajzoló, festő lennék, akkor én is készítenék NFT -ket, hogy gazdagabb lennék és mindeközben segítenék a buborék kipukkasztásában,
de nem vagyok se festő, se rajzoló, se híres. Ez valóban egy nagyon érdekes buborék, ahol úgymond a kripto bányász: az a művész, az alkotó, a rajzoló.
Ha az egyedi festményedet egy másik ember le tudja másolni, akkor ő pont ugyanolyan zseni, mint az alkotó, csak neki nincs még története, ezért nem olyan értékes mások szemében, pedig annak kéne lennie.
Ez a videó meghozta a kedvem, hogy zenékből NFT-t csináljak :D
elsőben én is gyűjtöttem a matricákat xD Engem a parafás érdekelt legjobban xD Nemtom
Mi értelme van az NFT-knek? SEMMI!
Szívesen!
Buta vagy, nagyon 😂😂😂
Nagyon szuper videó és így már látok is valamilyen szinten az NFT-k értelmét! Pl én is gyűjtöttem régen telefonkártyákat, lutra albumot, bélyeget, ha még meglennének valószínű más gyűjtök sokat adnának érte. Lehet így lesz az NFT-kkel is 20-30 év múlva, ki tudja?? De a jelenben biztosan nem adnék ki ennyi pénzt egy krix-krakszra! Ha annyi pénzem lenne hogy nem tudom hova tenni inkább lakást vennék és kiadnám, az már most is profitálna. NFT-k jövője számomra kérdéses!
Senki nem mondta, hogy adj ki egy házra valót egy NFT-re. 5 évvel ezelőtt a Bitcoinra is azt mondták, hogy el fog tűnni a süllyesztőben, mert pont akkor volt a 20.000 dolláros csúcson, és majdnem 3.000-ig zuhant le, és hogy ennyi volt. Ehhez képest 60.000-ig mentünk fel legközelebb. Az NFT-kkel is ez a helyzet. Lesz jövője, legfeljebb kevésbé lesz hangsúlyos ez a rész.
Csenge, nem tudom hallottál-e már James Jani dokumentumfilmjeiről, a téma kapcsán. Szerintem nagyon jelentős videót csinált nemrégiben, amiben mesteri érveléssel kifejti hogy az egész kriptó/NFT történet miért egy minden ízében elbukott forradalom: ua-cam.com/video/ORdWE_ffirg/v-deo.html
Nekem az egyetlen problémám az érték tartósság. Ha Van Gogh példát vesszük alapul, akkor abból a festményből egy van ugye... na most ha valaki ki ad egy rajzból 10 példányt akkor abból csak 10 lesz (teszem azt 100$/darab), ha ezt újra meg teszi, hogy ugyan azt a rajzot ki rakja, akkor már csökken az értéke, és meglepő lenne ha ugyan annyiért árulná. Mert ezt lehet csinálni mondjuk 2x 3x, viszont amikor már 100 darab van belőle az még sem olyan mint a 10, ahogy kezdtük. Nekem ez az egyetlen ilyen paradoxon furcsaság az NFT-ben mint olyan. Ha valaki tudd erre egy jó választ ezzel mit lehet kezdeni vagy gondolat mehetett írni, hogy pontosabban hogy van vagy bármi azt előre is köszönöm
Utóirat: a videó remek volt.
Ezzel kezdődik a videó. Bármit le lehet másolni úgy, hogy tulajdonképpen a szemlélődők 100%-a nem mondja meg róla, hogy eredeti vagy sem. Egy Van Gogh-ot sokszorosa idő alatt, mint mondjuk egy Piet Mondrian-t, de a vége ugyan az. Lesz belőle egy csomó, amiről vagy egy erre szakosodott labor, vagy - és ez a lényeg - egy azt igazoló okirat mondja meg, hogy eredeti. 🤷♂️
@@macskea de ha maga a készítő csinálja ezt, nem másolás a gond hanem hogy az alkotó újra feltölti ugyan azt a képet... ekkor amikor te meg vetted 100$-ért, akkor automatikusan csökken az értéke.
Az NFT nem a rajz, hanem a rajz TULAJDONJOGA. Hiába sokszorosítod, a tulajdonjogból nem lesz több és annak az értéke nem csökken, ha sok példány van belőle (sőt, inkább nőni fog, ha többekhez eljut a rajz, hiszen tudni fognak róla, így több emberben felmerülhet, hogy ő szeretné birtokolni az egyetlen tulajdonjogot!).
@@zupacs akkor ez spec nekem nem éri meg 😅😅😅
Csudi jo video!
Előny: nem foglal helyet. Hátrány: nem foghatom meg. Szerintem: pénzmosoda.
A borítóképet mikor teszed NFT-vé? :)
Jól mondtad, rengetegen gyűjtenek mindenféle dolgot, de attól, hogy nekik fontos még nem lesz értékes, és mellesleg azért, mert valamiből csak kevés vagy csak egy van szintén nem jelenti azt, hogy az sokat ér.
Attól lesz értékes, hogy legalább egy ember elhiszi, hogy a majmod, amit 10 dollárért vettél, ér valamit, és ad neked 11 dollárt, mert reméli, hogy 12-ért eladhatja legközelebb. Tehát minden annyit ér, amennyiért eladható. Aztán lesz egy ember a sor végén, aki már nem tudja majd eladni, annak majd nem fog érni semmit.
Miért? Mi a különbség az között, hogy valami értékes, és hogy az emberek egy része számára fontos? pl. Ott az arany. Az miért értékes? Megenni nem tudod, befűteni vele nem tudsz, szórakoztató funkciója nincs, és még csak zenélni se lehet vele. Persze a chip és a félvezető gyártás minimális szinten használja az iparban. DE nem ezért ér ilyen sokat. Hanem mert az idióta emberek értéket tulajdonítanak neki, tehát valamilyen fura okból fontos nekik. A KETTŐ ugyan az.
@@akosschneiderakos3509 az arany esetében még ha a gyakorlati haszna nem is indokolja, mégis konszenzus van az emberek között arról, hogy fontos, tehát van értéke a nagyid hűtőmágnes gyűjteménye csak neki fontos, tehát más számára értéktelen
Amúgy jól állna a lila
Weiler Péter (ő adta el az első magyar NFT-t) egyik NFT-s alőadásán hallottam azt a mondatot:
_Az NFT-nek _*_*nem szabad*_*_ hogy funkciója legyen, mert ha van, akkor a piac a funkcót fogja beárazni és ez bekorlátozza az árát_
Úgy hiszem hogy igaza van. De azt gondolom hogyha nem adunk neki funkciót akkor céltalan lesz.
ha valaki szerint baj az hogy valaminek valami bekorlátozza az árát, akkor annak az embernek ne higgy el semmit. A valóságban az JÓ dolog, hogy az árak korlátozottak azzal, hogy mennyire hasznos valami, és ez a funkciója lesz. A haszontalan dolgok értéke nulla, és ha valaminek nagy az ára és kicsi az értéke, az ugye egy balekgyár.
@@MrFlugi Ebből én azt vezetem le hogy minden művészet balekgyár.
@@kisszoltan71 ha figyelmen kívül hagyod az implicit művészeti értéket, és csak az árverések által felhajtott árra gondolsz, akkor van igazságmag ebben, de ez nagyfokú egyszerűsítés, bagatellizálásnak is mondhatnám.
@@MrFlugi _de ez nagyfokú egyszerűsítés, bagatellizálásnak is mondhatnám._ egyetértek
11:08 - 12:00 között: Van még az NFT-nek értelme? Most hogy a crypto (bár nem olcsó durván bedőlt, és kb 30%-os áron van a csúcsokhoz képest) és úgy tudom az NFT-vel is hatalmas összegeket buktak már ismertebb sztárok is, mint pl Justin Bieber 1,3 millió dollárt (kb 480 millió forint) költött NFT-re és mostmár csak 25 millió forintot ér.. azaz jó sokat bukott az nft-vel. EDIT.. Köszi a választ. :) Ezek szerint szerinted sincs... legalábbis befektetés jelleggel. :)
Ja, most, hogy lent van az ára, semmiképpen sem éri meg. Ha majd újra az egekben lesz, akkor majd beletesszük az életünket is. 😄
De iróniát félretéve, azért én sem vennék nagy tételben NFT-t.
@@Tom9200. Jogos / értelek én .. :) A kérdés hogy vajon lesz e valaha újra fent.. vagy csak lejjebb. ;) A bitcointból is be lehet még vásárolni 6 millió ft / bitcoin áron.. ha bejön el lehet adni 20 milláért.. ha meg nem... nos.. :)
Zselés matricákat akarok gyűjteni! :)
Szia, nem zavar/csikiz a szemedre logó haj?
Engem egy kicsit.
Amennyiben nem járul copyright jogokkal, amiket lehet érvényesíteni, ha valaki felhasználja, akkor nincs értelme. Ha mégis ilyenre kerülne sor, akkor is nagyon nehéz érvényesíteni, mert akár egyetlen bit eltérés is meghiúsíthatja a jogok érvényesítését. Ehhez jön még hozzá, hogy rengeteg ember számára nem képvisel értéket egyetlen kép, képsorozat. Komolyabb médiatartalmak, amiknek több felhasználási módja van, azoknak már lehet értelme. Digitális formában így, nem látom értelmét az NFT-nek.
_Amennyiben nem járul copyright jogokkal, amiket lehet érvényesíteni, ha valaki felhasználja, akkor nincs értelme._
A komolyabb kollekcióknál ez tisztázva van.
Több féle megoldás létezik. van ahol a vásárló megnyeri a copyrithtet is van ahol a galéria kibocsátójánál marad és ő lép fel a jogsértők ellen. Az OpenSeeről jó pár kollekciót kitiltottak nem engedélyeztetett származtatott mű miatt.
A DC mindenkit beperes aki batmanes NFT hoz létre.
Tehát alakul
@@kisszoltan71 köszönöm szépen. 🙏
Szia! Engem érdekelne a matricás albumod!
Igényes videó, mint mindig, azonban úgy gondolom, kissé megkésett. Ma már inkább az NFT-k árnyoldala az, amiről időszerű lenne beszélni, habár a globális színtéren már arról is lehetett hallani - mindenesetre magyar nyelven még hiánypótló lehet. Akárcsak az AI art etikai problémája.
Én mindig is hülyének néztem a bélyeggyűjtőket, pokemonkártyásokat, matricásokat, sose foglalkoztam ilyenekkel, szóval hülyének nézem az nftseket is. Pá
Only bitcoin!
Nagyon jó a konklúzió, talán csak az nem volt elég hangsúlyos, hogy az NFT-kifejezetten a kriptóval rendelkező, azt értelmesen elkölteni nem tudó emberek újabb játéka, hogy lehúzzák a kriptót, NFT-t nem értő új belépőket. A kriptóból nehéz pénzt csinálni, ezért be kell vonni külsősöket, akik valami okból vesznek. Az NFT erre kifejezetten jó ötlet.
A festményes példa nem jó. Abban valóban hasonlítanak az NFT-hez, hogy a legtöbb festménynek az esztétikai értéke nem fejezi ki a valódi értékét. Nagy különbség viszont, hogy számuk ismert mértékben korlátos, ellenben az NFT-kével, ami rohamos mértékben nő.
A gyűjtögetés szintén nem jó példa, hiszen aki a matricákat gyűjtögette, tisztában van vele, hogy értéktelen, amit gyűjt, ráadásul felcserélhetők a matricák. Bélyeget gyűjteni sincs értelme az értéknövekedésük miatt.
Igazából nincs jó hasonlat az NFT-re, az azonban valóban igaz rá, hogy páran ebből is meg tudnak gazdagodni, de ezek nem az NFT-ket összegyűjtők, hanem azokat sikeresen továbbértékesítők lesznek, ahogyan a videóban mondtad is.
Nem hiszem, hogy drága NFT-ket egy lapon fognak emlegetni a hagyományos műkincsekkel vagy virtuális múzeumot nyitnak nekik. Maximum viccből.
_Nem hiszem, hogy drága NFT-ket egy lapon fognak emlegetni a hagyományos műkincsekkel vagy virtuális múzeumot nyitnak nekik._
Már létezik galéria ahol TVkkel van felszerelve és mellette a QR kód hogy meg tudd venni plusz alatta a hivatalos Festék nyomat vászonkép reprodukció.
Még kuriózum, de már létezik, Lynn Rosenberger alapította Londonban
@@kisszoltan71 hát ez elég értelmetlen, ha ez tényleg NFT, azokat a festék nyomatokat nem lehetne a TV mellett tárolni, mert vételenként cserélni kéne.
@@MrFlugi Számomra a fizikai galéria az NFTk számára már az is egy kicsit eröltetett.
Kb mint a kripto letétkezelő.
Számomra ez egy teljesen értéktelen dolog, mindössze azért, mert egy nagyon fontos dolog hiányzik belőle a hegyományos gyűjtögetéshez képest. Az, hogy nem megfogható, fizikálisan nem létezik, egy rakat pokemon tazót végig tudom nézni a kezemben, büszke lehetek rá, boldoggá tehet, vagy mittudomén mit csinálhat az érzelmekkel, még akkor is, ha az egész nem ér semmit sem. Persze lehet van akinek ez ér valamit, de szerintem ha kivennénk a nyerészkedőket a listából, meg az átverteket, akkor szerintem nem sok ilyen lenne.
Blokklánc, Bitcoin... A Bitcoin és az Ethereum (amin az NFT is működik) kicsit másként működik. Ethereum programozott okosszerződésekkel működik, azokon keresztül lehet NFT-t venni. Ami persze blokkláncon megy, de kicsit fejlettebb mint a Bitcoin blokklánc.
... hogy a csokipapír-gyűjteményekről ne is beszéljünk. :D :D
A művész megalkotta a képet, felrakta deviantart-ra, majd ahogy a netet böngészte, rábukkant, h valaki más egy nft-t csatolt a képéhez, és azt a sajátjaként árulja. S azt gondoljátok, h ez egyedi eset, pedig nem. A legtöbb nft alkotás lopás vagy gagyi szarok árulása. Kiválóan alkalmas továbbá pénzmosásra is. Én örülök, h az nft elvesztette az emberek bizalmát, ahogy az egész blockchain biznisz is. így talán visszakerül egy sokkal marginálisabb pozícióba. Mellesleg az nft-vel nem a képet fogod birtokolni, csak az adott számsort. Jó vásárlást :D
Itt elmagyarázzák szépen ua-cam.com/video/XwMjPWOailQ/v-deo.html
Amúgy már kipukkadt az NFT-lufi