Szellőzés, friss levegő, elszívás, melegvíz, légtemperálás és hűs levegő : egy dobozban! NILAN

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 вер 2024
  • Egyetlen doboz a gépészeti helyiség helyett. Mindent beleintegráltak, és kiválóan működik, kipróbáltuk. Jó pár házat terveztem és kiviteleztem ezzel a megoldással. Így lehet könyved, rendeld meg itt!egyszeruen-pas...
    Miért hasznos ez? Az integrált vezérlés miatt nincsen semmifajta olyan veszteség, ami az integrált vezérlés miatt minimális a veszteség. Nem az utcát fűtöd és nem veszítesz el semmi energiát. Ha véletlenül hulladékhő keletkezne, abból gyorsan meleg víz lesz. Nyáron, amikor feljebb csavarod a klímát, hogy egy kicsit hűvösebbet szeretnél, akkor több meleg víz fog keletkezni. Nyáron amúgy is jól esik a többszöri zuhanyozás, úgyhogy ki van ez nagyon találva. Mivel már tapasztalat is van bőven, bátran kijelenthetem, ritkán fogsz a szervizessel találkozni. Persze évente elmegy a rendszeres szervizre, de ezen alkalommal egy ember gyakorlatilag a teljes gépészeti központot ellenőrzi. Először én magam is tartottam tőle, sokkal jobbnak véltem azokat a megoldásokat, amikor mindenre külön eszköz van. Azonban ez azt is jelenti, hogy mindegyiket egyenként kell karbantartani, szervizelni, vezérelni, és a sok bába között elvész a gyerek. Elvész a lényeg, azaz az energia. Nézd meg a Nilan gépészeti központokról szóló videót, biztos találsz olyan berendezést, ami a te elképzeléseidnek megfelel, van kisebb és nagyobb, egyszerűbb és összetettebb, de akár egy társasházi lakásba is adódik megfelelő berendezés
    Legyél törzsgárdatag SzakiEllenőr™ csapatában!
    Ha csatlakozol ehhez a csatornához, jutalmakban részesülhetsz:
    / @szakiellenor
    Itt éred el Bodonyi Sándort a Nilantől, ő beszélt a videóban:
    www.nilan.hu/t...
    Nilan videók a YT-on, ha további szakmai részletek érdekelnének: / @nilanlegtechnikakft.2923
    Hugarotherm 2024 díjat nyert készülék:www.nilan.hu/h...
    A NILAN szellőzőgép linkje:
    www.nilan.hu/t...
    #200eveshaz - Itt látod az előzményeket a lejátszási listában:
    • 200 éves ház
    Érdekelnek az alacsonyenergiás házak?
    Támogatnád a munkásságomat?
    A legegyszerűbben így lehet könyved, rendeld meg itt!
    www.egyszeruen-passzivhaz.hu
    olvass bele! Már 35 oldal szabadon elérhető, nem kell feliratkozni sem!
    egyszeruen-pas...
    #szellőzés #komfortszellőzés #gépiszellőzés #hővisszanyerő #nilan #construma #konyhaielszívás #rekuperátor #vályogház #parasztház #200évesház ##műszakiellenőrzés #ellenőrzés #műszakiellenőr #szakiellenőr

КОМЕНТАРІ • 46

  • @peterpiedl3312
    @peterpiedl3312 3 місяці тому +1

    Köszi a videót! Nagyon tetszenek a Nilan szellőztető rendszerei. Személy szerint a bemutatott konyhai elszívó hékonyságában nem kételkedek, de a Mr.Szenzor addig teszi jól a dolgát, míg el nem koszosodik.
    Itt a videóban meg is említik, hogy karban kell tartani....Na erre nem szokott indittatás lenni. Amúgy ha van vele foglalkozva jó lehet.😊

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +1

      Azért egy ilyen nagyértékű berendezést érdemes rendben tartani. Évente 1x komplett mindent levizsgálnak, azért az nem a világ!

    • @peterpiedl3312
      @peterpiedl3312 3 місяці тому

      @@SzakiEllenor Szerintem abban ki tudunk egyezni, hogy használat függő a karbantartási periódus szükséglete. Legtöbbször a bő olajban sült dolgoknál keletkezik a legtöbb nevezzük olajpárának. A roston sütés ilyen szempontból nem sokkal kíméletesebb, mert ott is nagy felületen párolognak a zsíradékok.
      Valószínű, ahol meg fóliás az edénykészlet 😁, ott elég ritkábban is. Amúgy sem árt neki, ha át van törölgetve és a szűrők ki vannak mosva gyakrabban, mert jobb a hatásfok és a konyha szagot ezek a lerakódott szennyeződések okozzák jó részt. De szerintem ezen nem veszünk össze.👊

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +1

      Szerintem félreértettük egymást! A készüléknek magának az éves karbantartás teljesen rendben van. Ugyanakkor a szűrőket érdemes akár három havonta ellenőrizni és cserélni is lehet. Ugyanakkor a szűrőket érdemes akár három havonta ellenőrizni és cserélni is lehet. A konyhai zsírleválasztó szűrő akár ennél sűrűbben is cserélhető .

  • @zoltankorbely8492
    @zoltankorbely8492 2 місяці тому

    Háromcsöves VRV rendszereket szereltünk hővisszanyerős szellőzéssel régebben nagy cégeknek. Valaki megcsinálta összerakta lakossági felhasználóknak. Hátránya az hogy nagy a karbantartásigénye és a legképzettebb szakemberek tudják csak majd javítani. Magyarul ez a része költséges lesz. Illetve az, hogy kombinált rendszer.

  • @retekfekete7807
    @retekfekete7807 2 місяці тому

    Mekkora szellőzőrendszer kell ezekhez a gépekhez? Pl utólagosan beépítve egy kétszintes házban sokat kéne vésni a szellőzőcsövekhez?
    Milyen messzire kell kirakni a külső hőszivattyút? Nálunk gondolom 5-8 métert kéne átfúrni az alapon mert ennek hely csak a ház közepén lenne.
    Amúgy a geotermia fogalmát nem kéne folyton elsütögetni a talajszondás hőcserélő rendszerekre mert kb köze nincs egy valódi geotermikus rendszerhez.
    A készülékek áráról lehet tudni valamit? Százezres vagy többmilliós tétel?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 місяці тому +1

      ezek milliós tételek.Akkor a legjobb, h a a gépészetet nagyrészben ki tudjuk vele váltani.

  • @beadorko7993
    @beadorko7993 3 місяці тому +1

    Mennyi áramot eszik kb ?

  • @blizardo13
    @blizardo13 3 місяці тому +2

    Anyagilag, gondolom nem olcsóbb mintha egy központi egység lenne?

  • @bumbalahumbala2842
    @bumbalahumbala2842 3 місяці тому +1

    Isten mentsen a kombinalt eszkozoktol.

  • @AkosLukacs42
    @AkosLukacs42 3 місяці тому

    Ez a "pici" zsírszűrő zsírmentesíteni tudja a konyhai elszívóból jövő levegőt?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +2

      Előtte ott az elszívó ernyő védelme is. A tapasztalat szerint igen, mert több rétegű szűrő van benne.

    • @lzsolti
      @lzsolti 3 місяці тому +1

      A rendszeres takarításról ha nem feledkeznek meg a háziak akkor nincsen gond . Ellenkező esetben látni csodákat… 😅

  • @peterbarasits3142
    @peterbarasits3142 3 місяці тому

    Engem az érdekelne, hogy amennyiben kint 26 fok 70 % relatív páratartalom van, akkor az bent hogy fog nekem 22 fokon 50 % körül lenni? Mert az ablaknyitogatással és szellőzetéssel is ez a bajom, hogy kint relatív magas a páratartalom, magasabb hőmérsékletnél is, ami a benti "kívánt" hőmérséklet mellett még nagyobb lenne. De a friss levegő nyílván kell. Ezt milyen készülék tudja nekem szabályozni?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +2

      Szinte mindegyik Nilan, mert van benne hőszivattyú, és kicsapja a párat a levegőből .

    • @peterbarasits3142
      @peterbarasits3142 3 місяці тому

      @@SzakiEllenor Tehát akkor mindenképp egy ilyen drágább, hőszivattyús készülék kell?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +1

      Nem kell mindenképp ilyen, de ez a legteljeskörűbb. Ha kisebb a keret, akkor én a szellőző mellé 1 db klímát szoktam javasolni. Az hűt is, és a páratartalmat is képes csökkenteni. Vagy azt, hogy csövezzenek be, és a gépet később is be lehet tenni.

    • @peterbarasits3142
      @peterbarasits3142 3 місяці тому

      Köszi! Klímám van, 3,5kW elegendő volt ezen a gyenge télen, mert fűtésre kellett (nem nagy a ház), a páramentesítő üzemmód kellemetlenül hűvöset csinál, hűteni még nem kellett, szerintem nem is fog kelleni erre a célra.

    • @peterpiedl3312
      @peterpiedl3312 3 місяці тому +2

      "Hűtő" mód és a "pára leválasztó" mód között fizikailag nincs különbség. A berendezés párologtató részén lecsapódik a levegőben lévő pára, mely jó esetben elfolyik és nem a páragyüjtő tálcában dekkol.
      Pára leválasztó módban sokkal jobban hűt, mert minél hidegebb a parologtató, annál intenzívebb a leválasztas, ilyenkor nincs hőmérséklet szabályzás.
      A meleg levegő több párát tud felvenni, nem is fogsz tudni mit kezdeni vele. Le lehet választani nagy részét, de kérdés, hogy kell-e. Belső égésű motorokkal rendelkező autóknál ezért érdemes télen kikapcsolni a klímát, ha nem párásodik annyira, mert a beömlő levegőt a motorhűtőköre felfűti és a klíma leválasztja még a maradék benne lévő párát is. Ez mondjuk típus függő is, a bevezetési sorrend.
      Hideg levegő kevesebb párat tud felvenni, ezért szárad ki a szád, a kezed stb. és a légkeveréses hűtőkben ezért szárad minden rommá, nem csak a levegőáram miatt.
      Mi klímával fűtünk a lakásban. Nyáron meg beállítom 24-25°C-ra,...olyankor 60% körüli a RPT. Ha valamit javasolhatok, akkor inkább az, ha pucolod a klímát, akkor nem csak a porfogó szűrő részét mosdd ki, hanem a hőcserélőt is érdemes időnként kitisztítani. Főleg ahol nem fűtenek vele, csak hűtenek...penészgombák hidegkedvelők javarészt...a patogének is.

  • @pistajoska6318
    @pistajoska6318 3 місяці тому

    mennyi szellőző kört lehet rákötni?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому

      Egy családi házba 6 elszívás, 6 befújás bőven elég szokott lenni. Egyébként a az osztodoboztol függ ami lehet kisebb, nagyobb .

    • @motorcityproject
      @motorcityproject 3 місяці тому

      @@SzakiEllenor légtechnikai gépnél m3/h adunk meg PA- együtt. Amugy egy ember átlagosan 35m3/h háloszoba egy főnejk 35 szülöi háloszoba 50m3/h fürdőszoba szintén 50m3/h. Amennyi levegőt elszivunk azt be is kell fujjni. Felületes volt a videó de laikusoknak marketing anyagnak jó volt.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому

      @@motorcityproject köszönöm észrevételed! Amint látod a csatorna alapvetően laikusoknak készül, de természetesen sok szakember számára is hasznos. A komfort lakás szellőzés lényege az hogy 2 db 75 mm átmérőjű cső vel, aminek 65 mm a hasznos átmérője meglehet oldani helyisegenkent a szellőzést. Érdekes adat hogy a szellőző gép óránként akár 120 m³-es teljesítménnyel is elketyeg, és ez bőven elég egy családi házhoz. Általad megadott értékek a tervezési értékek azonban a gyakorlatban ekkora Leg mennyiséget soha nincs szükség egy lég tömör épületben. A 150 m³ t elosztjuk 6 db Szilvásy pontra és máris kijön hogy pontonként legfeljebb 25 m³ az amit elszívunk. Persze vannak esetek amikor lehet ennél többet is, de jellemzően felesleges ezzel már egy nagyon kellemes lakó komfort kialakítható. Lehet tudományos kodni a pascal okkal, de teljesen fölösleges mert egy Stendert családi házba semmilyen fajta nyomás értéke nem kell méretezni, ha betartja az ember az ökör szabályokat kiválóan fog működni a rendszer be kell tartani hogy ne legyenek extrém cső hosszak, különösen úgy hogy mellette nagyon rövid cső hosszakat alakítunk ki. És még pár ilyen ökölszabály és kiválóan működik a komfort szellőzés.

  • @daniel77774
    @daniel77774 3 місяці тому

    Mennyiben csökkenthető a meghibásodás, hogyha egy HMV gyártó nélküli készüléket veszünk? Vagy nem a "HMV" része az ami a kritikusabb? Én szétválasztanám a HMV-t a többitől a biztonság kedvéért, de lehet ez csak a tudatlanság.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому

      . Nem érdemes a melegvizet leválasztani mert a hulladékhőből kiválóan gyártja a használati melegvizet ez a lényege. Nem a levegőbe tolja el a melegét hanem beleteszi a meleg víztartályba. Egyszer az a tapasztalatom hogy számtalan készüléket be szereltünk és a szervizesnek alapvetően nincs vele semmi dolga egyszerű karbantartása le lehet tudni.

    • @balazskinal
      @balazskinal 2 місяці тому

      Másodlagos rendszernek van benne egy futoszal, ha a hőszivattyú nem működne…

  • @relcse
    @relcse 3 місяці тому +3

    Ez a cucc itt Anglia/Wales területén ismert. Tudni kell, hogy kb £20.000 beszereléssel.(9.500.000) Ennél csak több lehet. Azért ezt nem engedhetheti meg magának mindenki. Most te jössz szaki, hogy mekkora barom vagyok és, hogy ez hosszú távon milyen faxa.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +5

      Ez egyrészt nem Anglia, másrészt a teljes gépészeti rendszert. Kiváltja . Tehát sem kazán, sem boyler, sem Klima nem kell . Ezek árait összerakod, és nem olyan rossz . Egyébként kispénzű 3 gyerekes családanya inspirált hogy megismerjem a rendszert, mert nekem is hasonló véleményem volt mint neked! De már elmúlt!😜

    • @irinaida798
      @irinaida798 3 місяці тому +2

      Üdvözlettel szerintem akinek van passzívházra pénze annak biztos nem számít 10-15 millió Ft a kompakt rendszerre, szerintem töredéke a különálló rendszer megépítése! Ettől sokkal jobb paraméterekkel! Nem utolsó sorban ha ezen a csodálatos nilan szerkezeten egy dolog rossz lesz akkor viszont semmi nem müködik a gépészetböl de legalább kis helyen elfér!!! mennyi pénzt kap ezért a reklért?😮

    • @irinaida798
      @irinaida798 3 місяці тому

      Köszönöm szépen

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +6

      Súlyos tévedés lenne azt hinni, hogy egy passzívház drágább lenne! Mindneki berakja a 3 rétegű ablakot, rákéri a rusnya szürke színét, és drágább, mint egy fehér, de pl melegperemes ablak. Beépítik rosszul, rossz helyre, és lehet drágább a nem passzív ház, mint a passzív. És a Nilan messze nem csak passzívházban hatékony. Elromlani meg nemigen szokott. És ha már pénz: te mennyit keresel? Mert ha fizetnének sem lenne hozzá közöd, de nem fizetnek! Szívesen bemutatok jó dolgokat! Csak úgy!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +4

      Egyébként igazad van amit írsz, én is nagyon tartottam ettől a dologtól. És nagyon távol akartam magam ettől tartani. Mert pontosan az volt a véleményem ami neked is, hogy ebbe a dobozba minden benne van és hogyha egyetlen egy alkatrész bekakkant, akkor oda az egész. Ez egy reális félelem! Azonban azt is látni kell hogy itt a dán mérnökök ebbe a dobozba mindent bele zsúfoltak, amit csak lehetett , és baromi módon összehangolták az egész cuccost. Számtalan gépészeti megoldásnál azt látom, hogy egymás mellett párhuzamosan működnek dolgok, redundáns rendszereket hoznak létre és ezek között nincs meg az igazi kommunikáció. Működik egy szellőzőgép, ettől teljesen függetlenül működik egy melegvíz termelés, és akkor nincs ami beállítsa megfelelően a páratartalmat.
      A történet úgy kezdődött, hogy volt egy családanya aki egy pici hatékony passzívházban szeretett volna egy komplett gépészeti megoldást. És hogy nagyon beleszeretett ebbe a Nilan dologba, és hitt benne. Én nem annyira.
      Aztán elkezdtem utána járni megismertem a magyarországi kollégákat és megtudtam hogy ugyan Magyarországon -most már ismert, akkoriban még - nem annyira ismert berendezésről beszélünk viszont nyugodt Európában igenis bizonyított. Abban a vonatkozásban is hogy nagyon komoly beépítő és szerviz háttere van.
      Az én tapasztalatom szerint egyetlen egy mágnes kapcsoló romlott el eddig az általam betervezett készülékekbe. Egy olyan megnéz kapcsoló ami kb 3000 Ft-ért- beszerezhető szinte bármelyik üzletben ez kicserélték és azóta is működik a készülék. Én a fő előnyét abban látom hogy a különféle gépészeti a rendszerek ebbe tényleg össze vannak hangolva egyetlen ember rálát, mármint a tervezője és mindegyiket megfelelő prioritással kezelik. És így aztán a gép több évtizedig működik, erre vannak dán tapasztalatok.
      Erre nem tudok mit mondani, nem kell elhinni, hát akkor beállíthatsz egy olaj kályhát meg egy villany rezsón az biztos nem fog elromlani.

  • @istvankalo4732
    @istvankalo4732 3 місяці тому +4

    Amit érdemes megemliteni hogy kültéri egység nélkül rosszabb a hatésfoka. A kültéri egységnél elhangzot hangnyomás szint nem stimmel. Az adatlapja szerint a hangteljesítményszint max teljesitményen 63 db ami jóval hangosabb. Én nem sok értelmét látom direktbe rákötni a konyhai elszivora. Elég nagy hiba lehetöség. Nem takaritják, kiveszik a szörüt stb. Sokkal jobb megoldásnak tartom amikor el van választva és a konyhábol van egy sima elszivás ami szabályozza a párát meg egy pára elszivo ami leválasztja a zsirt.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому

      Ettől függetlenül működik , aki ilyet szeretne, megcsinálhatja

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому

      Nem értem ezt a hatásfok mániát! Minősített passzivhazba a tettem kültéri nélküli Nilan gépészeti központot, és simán lehetett tanúsítani is!

    • @istvankalo4732
      @istvankalo4732 3 місяці тому +1

      @@SzakiEllenor Szerintem nagyon káros amikor egy terméknek nem hangzanak el a hátrányai az elönyei mellet. Hiteltelenné teszi a dolgot. Nem írtam sehol hogy rosz lenne. Van ahol ez a legjobb megoldás, van ahol meg más.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +3

      Tudod, ennek tényleg nem sok hátrányát tudok mondani! És ez nem vicc! Nem véletlenül nyeri meg az összes léteződ díjat és versenyt. Hátránya az lehet, ha nem elég hatékony az épület, és emellé a gépészet mellé még pluszba redundáns, azaz párhuzamos rendszert kell kiépíteni, pl egy mennyezetfűtést, vagy padlófűtést. Korrekten árnyékolt épületben ez a cucc maga lekezel mindent.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +1

      Ezzel egyet tudok érteni!

  • @csengerlaci
    @csengerlaci 2 місяці тому

    Jó dolog az biztos, viszont az kimaradt, hogy ilyenkor nem lehet ajtó a házban. Nyitottnak kell lennie a térnek, tehát vannak előnyök és hátrányok. Az előnyök persze magasan felülmúlják a hátrányokat!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 місяці тому +1

      Ezt meg hol olvastad?? LEHET ajtó, és be is lehet csukni! De tényleg, ilyen eszetlenségeket ki terjeszt? Nem gyanús??

    • @csengerlaci
      @csengerlaci 2 місяці тому

      @@SzakiEllenor Ismerősöm szeretett volna ilyet, mivel a házukat felakarták újítani és úgy döntöttek, hogy kell egy ilyen rendszer. Amikor érdeklődtek egy vállalkozónál aki papíron ezzel foglalkozik, közölte velük, hogy rendben viszont akkor nem lehetnek ajtók a házban, ráadásul igen borsos árat kért volna az egészért. Szlovákiában ezen nem is lepődők meg. Itt aztán az ember lát durva dolgokat az építkezéseken. Például eddig csak két helyen láttam, hogy a tetőgerendák és a lécek levannak kezelve penészesedés elleni szerrel. Amúgy anélkül építik a tetőket.

  • @miklosafra9688
    @miklosafra9688 3 місяці тому

    Mondjuk a típusokat nem nagyon emlegettétek a videóban (pl. hogy konkrétan mi lett díjazott 2024-ben).

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 місяці тому +1

      www.nilan.hu/hirek/construma-dij-nyertes/