Ad 3:47 Odradzałbym zmianę grubości podkładki: "Grubość podkładki pod wtryskiwacz ma istotny wpływ na jakość pracy silnika, ponieważ odpowiada za odpowiednią odległość między końcówką wtryskiwacza a głowicą cylindra. Jeśli podkładka jest zbyt gruba, wtryskiwacz będzie wysunięty zbyt daleko i paliwo może nie być prawidłowo rozpylane, co skutkuje nierówną pracą silnika, zwiększonym zużyciem paliwa i emisją spalin, a także może prowadzić do uszkodzenia wtryskiwacza. Jeśli podkładka jest zbyt cienka, wtryskiwacz będzie zbyt blisko głowicy cylindra i paliwo może przedostawać się na zewnątrz, co także skutkuje nierówną pracą silnika, zwiększonym zużyciem paliwa i emisją spalin, a także może prowadzić do uszkodzenia wtryskiwacza"
Witam Miałem też do wymiany takie podkładki w megance 2 ale objawem było takie cyganie powietrza na zimnym silniku. Słychać było ze powietrze gdzieś uchodzi. Jak sie silnik rozegrał to była cisza
Common rail ma elektryczne pompy a z zapowietrzonym ukladem kręcenie silnikiem to kręcenie pompa wysokiego ciśnienia na sucho i proszenie się o jej zacieranie się. Jedno zrobi drugie popsuje dużo droższe
Mój 1,6 HDI nie ma elktrycznej pompy paliwa. Jak przy początkach eksploatacji tego diesla z przyzwyczajenia zatankowałem benzynę, to mechanik liczył na rychłe wypompowanie przez elektryczną pompę, ale z powodu jej braku wyparł benzynę z całego układu przez podłączenie ciśnienia powietrza do wlewu paliwa.
No już widzę tych szczęśliwców co zgodnie z sugestią nie odpowietrzą sobie wtrysków delphi po ponownym zamontowaniu. Z zaoszczędzonych 192,- zł może się zrobić kilka stówek ( albo i kilkanaście ) do wydania w warsztacie co zajmuje się wtryskami. A zamiast podkładek 2mm dałbym od razu 3 mm. Wtrysk będzie jeszcze lepiej dociśnięty. A że będzie rozpylał paliwo 1 mm wyżej w komorze spalania w tłoku niż załozyła to fabryka to nic,.. strumyki wtryskiwanej ropy wypalą sobie nową komorę spalania w tłoku. A nadmiar dymu z nie całkiem optymalnie spalonej mieszanki wyłapie DPF więc to też nie problem :)
Guzik warty ten poradnik. Nawet nic nie było o dokręcaniu wtrysków odpowiednią siłą i przesunięciem 60 stopni. O frezowaniu dołu gniazda nie wspomnę, bo może nie zawsze to jest konieczne. Słuchajcie dalej ekspertów z TVN to mechanik na was zarobi. Jak się robi poradnik to trzeba to robić dobrze.
Ech.... Kolejny odcinek z cyklu jak można wszystko zepsuć. Silnik jakoś dobrze pracować nie będzie. A napewno pojawi się olej silnikowy wokół któregoś wtryskiwacza. Może nawet na wszystkich.
@@MrMadixs @MrMadixs Musisz troszkę poczekać aż odpali swoją kryształową kulę i Ci odpisze. Jacek jest zapewne mechanikiem, jeśli to on wykona obojętnie jaką robotę to na pewno będzie "dobrze" albo "będzie Pan zadowolony"
Dokładnie. Tam jest 4Nm + 65 stopni dodatkowego obrotu. Nic też nie wspomniał, że producent zaleca wymianę szpilek. Uszczelek też nie wymienił i plastikowego elementu. Są całe zestawy do tego.
Amatorka.. Nie trzeba odpowietrzać. No to powodzenia odpalaj tak dalej. A frezowanie gniazda gdzie? Nie wiem czy wiesz panie majster wymieniając podkładkę na grubsza niż dał producent. Popełniasz błąd. Sprawdź teraz korekty tych wtryskiwaczy. Współczuję ludziom co będą oglądać i robić tak jak amator TVN.
@@Gromdziarz postaram się to wytłumaczyć nie mniej nie jestem dobry w tłumaczeniu ludziom co i jak więc za wszelkie skróty myślowe i niedopowiedzenia przepraszam... Frezowanie gniazda - chodzi o to że przed założeniem wtryskiwacza należy wyrównać powierzchnię styku podkładki z głowicą silnika, tak by zlikwidować wżery powstałe na skutek przedostawania się gazów (spalin) z komory spalania. Czasami wżery są na tyle głębokie, że materiału naprawdę trzeba trochę zebrać - czasem jest to 0,1 mm czasem 0,5mm i wtedy już pojawiają się problemy ale o tym zaraz. Przed frezowaniem warto zmierzyć głębokość gniazda wtryskiwacza (suwmiarką jak najdokładniej) po frezowaniu mierzymy jeszcze raz i potem należy porównać różnicę w głębokości gniazda i teraz tak jedna szkoła mówi - że można w takim przypadku gdzie gniazdo np miało 80,00mm głębokości a po frezowaniu ma 80,50mm głębokości zastosować podkładkę grubszą o 0,5mm druga szkoła kategorycznie temu zaprzecza - nie poprawiamy fabryki i już W obu przypadkach będzie występował ten sam problem - korekcja wtrysków w przypadku pierwszej szkoły istnieje szansa, że koniec dyszy wtryskiwacza wróci na swoją pierwotną wysokość względem GMP tłoka ( sfrezowano 0,5mm materiału ale podkładka grubsza o 0,5mm powinna tą różnicę zniwelować ) W przypadku drugiej szkoły sfrezowano 0,5mm materiału ale podkładka poszła standardowa więc różnica w położeniu dyszy wtryskiwacza wynosi 0,5mm to bardzo dużo, postaram się to zobrazować ( masz konewkę z wodą - podlewasz rosliny rosnące w doniczce z odległości 0,5m jesteś w stanie podlać 70% powierzchni ziemi w doniczce [doniczka to nasza komora spalania] ale z odległości 0,3m jesteś w stanie podlać tylko 40% powierzchni ziemi w doniczce) W obu przypadkach możemy zostawić to losowi i niech się dzieje wola nieba albo działa albo nie albo też możemy sprawdzić wartości korekcyjne na wtryskiwaczach. O samej korekcji wtrysków pisze się książki i prace doktorskie więc to sobie daruję nie mniej jednak chodzi o to by dawka paliwa, czas wtrysku, i położenie tłoka zgrywało się jak najbardziej tak by optymalnie wykorzystać energię powstałą w wyniku detonacji dawki paliwa ( diesla )
@@Grabarz23 A dlaczego dawka paliwa lub czas wtrysku czy położenie tłoka miałoby być zależne od grubości podkładki i głębokości frezowania? Jedyne co się zmieni to odległość końcówki wtryskiwacza od tłoka przez co w minimalnie inny sposób względem tłoka zostanie rozpylone paliwo (tak jak pisałeś) i sprawność takiego "wybuchu" może być inna niż przed modyfikacją.
@@goliat2606 jak już wspominałem nie jestem dobry w tłumaczeniu innym co i jak, nie umiem w prosty sposób tego zobrazować za co przepraszam ... Jeżeli umieścimy końcówkę dyszy wtryskiwacza 0,5mm bliżej GMP tłoka spowoduje to zmianę rozpylania dawki paliwa w komorze spalania, może okazać się że wybuch dawki paliwa następuje zbyt wcześnie bądź też ze zbyt dużym opóźnieniem. W najlepszym przypadku silnik będzie "klekotał" trochę głośniej, w najgorszym może to doprowadzić do poważnej awarii silnika. I tu wchodzi korekcja wtrysku - poprzez zmianę ilości dawki paliwa, czasu otwarcia wtryskiwacza i momentu otwarcia i zamknięcia wtryskiwacza reguluje się pracę silnika tak by "klekotał normalnie" PS. 0,5mm to nie jest trochę w nowoczesnych silnikach CR, owszem jeszcze 20-15 lat temu gdzie pompy wtryskowe oraz pompo wtryskiwacze były powszechnie stosowane 0,5mm nie zmieniało zbyt wiele. Dziś przy Normie Euro 6 pół milimetra może zdecydować o tym jak długo pożyje taki silnik
1. Zbyt gruby uszczelniacz pod wtryskiem to też źle i nie na leży się słuchać "grubsze to lepsze" 2. Gdzie cokolwiek o przygotowaniu takiej podkładki miedzianej? Jak tak o ją wymienimy i pojedziemy na dłuższą trasę mamy duże szanse na problemy z układem paliwowym. 3. Wtryski jak wtryski niby nie jest to skomplikowane i każdy może to zrobić to jednak tutaj jest duże niedomówienie tematu, jak w każdym innym z resztą. Wymieniajcie tak wymieniajcie, ja potem będę wam robił całe wtryski ;]
Oglądaj "101 Napraw" w TVN Turbo oraz Player.pl: player.pl/programy-online/101-napraw-odcinki,3804/odcinek-9,S07E09,115200
Wazuup nasz majster tez zawsze fabrykę poprawia ! :)
brutalnie, ale poprawia XD
Ad 3:47 Odradzałbym zmianę grubości podkładki:
"Grubość podkładki pod wtryskiwacz ma istotny wpływ na jakość pracy silnika, ponieważ odpowiada za odpowiednią odległość między końcówką wtryskiwacza a głowicą cylindra. Jeśli podkładka jest zbyt gruba, wtryskiwacz będzie wysunięty zbyt daleko i paliwo może nie być prawidłowo rozpylane, co skutkuje nierówną pracą silnika, zwiększonym zużyciem paliwa i emisją spalin, a także może prowadzić do uszkodzenia wtryskiwacza. Jeśli podkładka jest zbyt cienka, wtryskiwacz będzie zbyt blisko głowicy cylindra i paliwo może przedostawać się na zewnątrz, co także skutkuje nierówną pracą silnika, zwiększonym zużyciem paliwa i emisją spalin, a także może prowadzić do uszkodzenia wtryskiwacza"
Bardzo dobrze mówisz 👍👍👍
U mnie tez syczalo w tym silniku, nie wiedzialem co to ale doczytalem :) nagrzalem silnik i wtrysk ladnie wyszedl :)
Jaki elegancki mechanik w koszuli xd :)
Świetny materiał, sensowny dobór silnika do odcinka.
Bo najprościej je wyciągnąć
Był już taki odcinek wtf
No oczywiście . Niechcą nam pokazywać nowych filmów i zmuszają oglądać w tv
co ty tu robisz chłopie :O
Ten silnik ma pompkę reczną tzw gruszkę i wystarczy troszkę podpompować i zamiast kręcić 30 razy wystarczy zakręcić trzy razy ;)
W grupie PSA jest pompka a w mazdzie nie ma. Przyjrzyj sie to mazda.
@@wronapl1 Raczej Volvo
Można też nie zakręcać metalowego przewodu tylko zakręcić rozrusznikiem az pojawi sie ropa i dopiero zakręcić.
@@pedroLasVegas a przy okazji odpiąć wtyczki od wtrysków aby te nie pracowały na sucho, bo to skraca ich żywotność.
@@-ReadyToDie-Lepiej nie, Wyskoczą błędy które trzeba będzie kasować.
Witam
Miałem też do wymiany takie podkładki w megance 2 ale objawem było takie cyganie powietrza na zimnym silniku. Słychać było ze powietrze gdzieś uchodzi. Jak sie silnik rozegrał to była cisza
Common rail ma elektryczne pompy a z zapowietrzonym ukladem kręcenie silnikiem to kręcenie pompa wysokiego ciśnienia na sucho i proszenie się o jej zacieranie się. Jedno zrobi drugie popsuje dużo droższe
To co zrobić żeby silnik odpalił bez kręcenia?
@@Endrjo ten układ odpowietrza się sam , po prostu przekręcić na zapłon i poczekać z minutę aż wyrzuci powietrze i nabije ciśnienia w układ wstępny
Mój 1,6 HDI nie ma elktrycznej pompy paliwa. Jak przy początkach eksploatacji tego diesla z przyzwyczajenia zatankowałem benzynę, to mechanik liczył na rychłe wypompowanie przez elektryczną pompę, ale z powodu jej braku wyparł benzynę z całego układu przez podłączenie ciśnienia powietrza do wlewu paliwa.
Zwykle przy jakim przebiegu tak się zaczyna robić ?? Dodam że silnik 1.9 JTD i jakie podkładki ???
Ja tylko czekam na komentarz ;)
U mnie przy xanti 2.0 HDi 215 tyś właśnie słychac cykanie
Ale był już taki film! Widziałem go
No był
no własnie
@Piotr Nasiłowski ale on się pojawił na yt
@Piotr Nasiłowski ale ja go na yt widziałem
00:21 wycięte słowo Mazda pewnie dla tego wrzucili jeszcze raz
Warto by było jeszcze podgrzać taką podkładkę zeby lepiej się dopasowała przy dokręcaniu
W PKSie to takie podkładki wyżarzali palnikiem a potem hartowali w wodzie żeby była miękka.
było już
Jakiego smaru użyć do nałożenia podkładki? Grafitowy będzie ok?
Ludzie nie daje się smaru . To należy jeszcze odtłuścić.
@Ferdinand Kiepski
Bzdura. Od kiedy smar uszczelnia.? Wypali się i powstanie nagar i zaraz znowu będzie nieszczelność.
Ja przykleilem podkładkę na silikon wysokotemperaturowy reinzosil 😮
Moze jakis filmik z wymiana uszczelki pokrywy zaworow ? klasyczny disel 1.6 Tdi przy golfie
Co to za sztuka?
No już widzę tych szczęśliwców co zgodnie z sugestią nie odpowietrzą sobie wtrysków delphi po ponownym zamontowaniu. Z zaoszczędzonych 192,- zł może się zrobić kilka stówek ( albo i kilkanaście ) do wydania w warsztacie co zajmuje się wtryskami. A zamiast podkładek 2mm dałbym od razu 3 mm. Wtrysk będzie jeszcze lepiej dociśnięty. A że będzie rozpylał paliwo 1 mm wyżej w komorze spalania w tłoku niż załozyła to fabryka to nic,.. strumyki wtryskiwanej ropy wypalą sobie nową komorę spalania w tłoku. A nadmiar dymu z nie całkiem optymalnie spalonej mieszanki wyłapie DPF więc to też nie problem :)
Co ile kilometrów wymieniać uszelniacze w toyocie corolli e12
No to ja jakiś czas temu miałem w peugeot 3008 wymienić te podkładki i taki nagar 4 dni było zalewane chemią do EGR i ledwo co wyszedł
Ave! 😊
Jak ja tobom grzechu tesknilem i za twoimi zajebistymi poradami
A ja '' TOBOM ""
Co wtf
W zwykłym dieslu też nie trzeba odpowietrzać
Mogliście pokazać wymianę w silniku z wtryskami pod wałkiem rozrządu :)
Za długo by trwało
nie trzeba odpowietrzać =]
Broń Boże smar na podkładkę. Smar się wypala i robi się nagar i znowu nieszczelność. Podkładkę wpuszcza się do otworu na pręcie i potem wkłada wtrysk.
Pewnie, róbcie sami, mechanicy już się cieszą :D
co znaczy odpowiedni moment? 50 000 km, 100 000 km?
Przecież powiedział ,będziesz czuł spaliny diesla w aucie
@@krzysztofsajdak7679 czyli 300 tys.😅.Można spać spokojnie.
W pompowtryskach w 1.9 tdi też są takie podkładki?
Tak są.
Warto sobie taki zabieg zrobić co wymianę rozrządu.
Nawet mądrze bo przy kręceniu wałem po założeniu rozrządu łatwiej kręcić
A gdzie frezowanie gniazd i przesmarowanie wtrysku, aby się nie zapiekł?
Grubsze podkładki dał to będzie działać jak nowe
i nowe śruby dokrecane dynamomentrem
Hej no wlasnie ,ja walczylem w 2.2 CDI .Czym posmarować wtryskiwacz aby nie musieć niespodzianki na przyszlosc . Smarem miedzianym ???
@@mariuszoszu4479 ceramicznym
No właśnie bylo
Ty, Panie mechanik a od kiedy to nie frezuje się gniazd?
To jest celebryta nie mechanik.
Guzik warty ten poradnik. Nawet nic nie było o dokręcaniu wtrysków odpowiednią siłą i przesunięciem 60 stopni. O frezowaniu dołu gniazda nie wspomnę, bo może nie zawsze to jest konieczne. Słuchajcie dalej ekspertów z TVN to mechanik na was zarobi. Jak się robi poradnik to trzeba to robić dobrze.
Chyba, że ktoś ma Mercedesa w168 1.7CDI. Wtedy taką operację oceniamy na 7 gwiazdek :-D
chyba 70 ;-)
Nie trzeba frezować gniazd?
A co to za robota, już był taki odcinek
Ech.... Kolejny odcinek z cyklu jak można wszystko zepsuć. Silnik jakoś dobrze pracować nie będzie. A napewno pojawi się olej silnikowy wokół któregoś wtryskiwacza. Może nawet na wszystkich.
To może opisz co poszło nie tak?
@@MrMadixs @MrMadixs Musisz troszkę poczekać aż odpali swoją kryształową kulę i Ci odpisze.
Jacek jest zapewne mechanikiem, jeśli to on wykona obojętnie jaką robotę to na pewno będzie "dobrze" albo "będzie Pan zadowolony"
@@Tarvezz Brak frezu i inna podkładka
Projektant chyba najlepiej wie co robi skoro są tam 2mm podkładki to dajw się 2mm a nie 2.5mm
2.4 mm😉
Tjaaa, a potem po projektancie tfsi brało nawet 2 litry oleju na 1000 km i trzeba było fabrykę poprawiać.
Do zbiornika dobre paliwo się wlewa i czyścić nie trzeba
to już było
niech robią przekręcą śrubeczkę i później Panie śruba zerwana w głowicy od łapki wtrysku :D Bez momentu fachowiec dokręca ...
Dokładnie. Tam jest 4Nm + 65 stopni dodatkowego obrotu. Nic też nie wspomniał, że producent zaleca wymianę szpilek. Uszczelek też nie wymienił i plastikowego elementu. Są całe zestawy do tego.
Nie mam kopciucha, problem z głowy 😁
Ten odcinek był
Przecież to było
Układu common rail nie trzeba odpowietrzac🤣🤣 a potem kręci jak idiota...
W cdti to samo
Amatorka.. Nie trzeba odpowietrzać. No to powodzenia odpalaj tak dalej. A frezowanie gniazda gdzie? Nie wiem czy wiesz panie majster wymieniając podkładkę na grubsza niż dał producent. Popełniasz błąd. Sprawdź teraz korekty tych wtryskiwaczy. Współczuję ludziom co będą oglądać i robić tak jak amator TVN.
Jak to wytlumaczysz?
@@Gromdziarz postaram się to wytłumaczyć nie mniej nie jestem dobry w tłumaczeniu ludziom co i jak więc za wszelkie skróty myślowe i niedopowiedzenia przepraszam...
Frezowanie gniazda - chodzi o to że przed założeniem wtryskiwacza należy wyrównać powierzchnię styku podkładki z głowicą silnika, tak by zlikwidować wżery powstałe na skutek przedostawania się gazów (spalin) z komory spalania.
Czasami wżery są na tyle głębokie, że materiału naprawdę trzeba trochę zebrać - czasem jest to 0,1 mm czasem 0,5mm i wtedy już pojawiają się problemy ale o tym zaraz.
Przed frezowaniem warto zmierzyć głębokość gniazda wtryskiwacza (suwmiarką jak najdokładniej) po frezowaniu mierzymy jeszcze raz i potem należy porównać różnicę w głębokości gniazda i teraz tak
jedna szkoła mówi - że można w takim przypadku gdzie gniazdo np miało 80,00mm głębokości a po frezowaniu ma 80,50mm głębokości zastosować podkładkę grubszą o 0,5mm
druga szkoła kategorycznie temu zaprzecza - nie poprawiamy fabryki i już
W obu przypadkach będzie występował ten sam problem - korekcja wtrysków
w przypadku pierwszej szkoły istnieje szansa, że koniec dyszy wtryskiwacza wróci na swoją pierwotną wysokość względem GMP tłoka ( sfrezowano 0,5mm materiału ale podkładka grubsza o 0,5mm powinna tą różnicę zniwelować )
W przypadku drugiej szkoły sfrezowano 0,5mm materiału ale podkładka poszła standardowa więc różnica w położeniu dyszy wtryskiwacza wynosi 0,5mm to bardzo dużo, postaram się to zobrazować ( masz konewkę z wodą - podlewasz rosliny rosnące w doniczce z odległości 0,5m jesteś w stanie podlać 70% powierzchni ziemi w doniczce [doniczka to nasza komora spalania] ale z odległości 0,3m jesteś w stanie podlać tylko 40% powierzchni ziemi w doniczce)
W obu przypadkach możemy zostawić to losowi i niech się dzieje wola nieba albo działa albo nie albo też możemy sprawdzić wartości korekcyjne na wtryskiwaczach.
O samej korekcji wtrysków pisze się książki i prace doktorskie więc to sobie daruję nie mniej jednak chodzi o to by dawka paliwa, czas wtrysku, i położenie tłoka zgrywało się jak najbardziej tak by optymalnie wykorzystać energię powstałą w wyniku detonacji dawki paliwa ( diesla )
Chodziło mi o zmianę podkładki bez frezowania gniazda. I dokonania pomiaru. A tak jak chłopak niżej napisał. Bardzo ładnie :)
@@Grabarz23 A dlaczego dawka paliwa lub czas wtrysku czy położenie tłoka miałoby być zależne od grubości podkładki i głębokości frezowania?
Jedyne co się zmieni to odległość końcówki wtryskiwacza od tłoka przez co w minimalnie inny sposób względem tłoka zostanie rozpylone paliwo (tak jak pisałeś) i sprawność takiego "wybuchu" może być inna niż przed modyfikacją.
@@goliat2606 jak już wspominałem nie jestem dobry w tłumaczeniu innym co i jak, nie umiem w prosty sposób tego zobrazować za co przepraszam ...
Jeżeli umieścimy końcówkę dyszy wtryskiwacza 0,5mm bliżej GMP tłoka spowoduje to zmianę rozpylania dawki paliwa w komorze spalania, może okazać się że wybuch dawki paliwa następuje zbyt wcześnie bądź też ze zbyt dużym opóźnieniem. W najlepszym przypadku silnik będzie "klekotał" trochę głośniej, w najgorszym może to doprowadzić do poważnej awarii silnika. I tu wchodzi korekcja wtrysku - poprzez zmianę ilości dawki paliwa, czasu otwarcia wtryskiwacza i momentu otwarcia i zamknięcia wtryskiwacza reguluje się pracę silnika tak by "klekotał normalnie"
PS. 0,5mm to nie jest trochę w nowoczesnych silnikach CR, owszem jeszcze 20-15 lat temu gdzie pompy wtryskowe oraz pompo wtryskiwacze były powszechnie stosowane 0,5mm nie zmieniało zbyt wiele. Dziś przy Normie Euro 6 pół milimetra może zdecydować o tym jak długo pożyje taki silnik
Jedna wielka bzdura
Jajajjja
Odcinek jak zwykle bajka
Daj serduszko
1
taka droga podkładka???
wtf
Chyba tania
1. Zbyt gruby uszczelniacz pod wtryskiem to też źle i nie na leży się słuchać "grubsze to lepsze"
2. Gdzie cokolwiek o przygotowaniu takiej podkładki miedzianej? Jak tak o ją wymienimy i pojedziemy na dłuższą trasę mamy duże szanse na problemy z układem paliwowym.
3. Wtryski jak wtryski niby nie jest to skomplikowane i każdy może to zrobić to jednak tutaj jest duże niedomówienie tematu, jak w każdym innym z resztą.
Wymieniajcie tak wymieniajcie, ja potem będę wam robił całe wtryski ;]
Paweł Ż. Przygotowanie podkładki - co masz na myśli. Rozgrzanie jej przed montażem żeby miedź " zmiękkła" ?
Lepiej powiedz ludziom żeby nie kupowali auta z tym silnikiem