Dzięki Tomek za ten film (jak i trzy wcześniejsze z serii warzenia). Kooooopalnia wiedzy! Może pokusisz się o kolejny poradnik z domowego warzenia po kilku latach?
Własnie robię "swoją" pierwsza warkę z puszki. Wiem że to trochę lipa, ale na początek wybrałem tą opcje z powodu braku sprzętu. Milestone Imperial Pale Ale 3kg. -średnia jakość (wydaje mi się ze brakuje ekstraktu) W instrukcji nie mam zlewania na cicha, ale sugeruje się bardzo przekonującym autorytetem jakim posiada Tomek. BLG z 10.0 zjechało do okolo 3,5. Mam nadzieje ze na cichej zjedzie jeszcze do 2.6. A potem juz butelkowanie i leżakowanie. Widzę często że Tomek popijasz STOUT-y ;) Ja po 10 latach picia koncerniaków, zacząłem robić wina, i degustować piwa z małych browarów Irlandzkich. Po wypiciu O'Hara Irish Pale Ale, doznałem szoku kubków smakowych i delektuje się kolejnymi piwami typu ALE. Dziękuję za wspaniałe szkolenia na YT i optymistyczne życzenia Świąteczne. Pozdrawiam Maciek from Ireland PS. a jak by Pan ocenił piwo GUINNESS z nalewaka albo nawet z puszki z kulką.
Witam Panie Tomaszu! 😊 Kolejny zestaw pytań 😆: 1. Czy jest jakaś tabela/ściąga, gdzie zapisane jest, jaka powinna być średnia ilość BLG dla danego gatunku piwa? Chociażby ile w teorii powinno być BLG dla Pilsa? 2. Czy BLG może jeszcze opaść po cichej fermentacji, czy jednak jest to już ostatnia chwila podczas zlewania na cichą, aby zmierzyć BLG? 3. Czy jest jakaś w miarę sztywna zasada, co do procesu trwania fermentacji burzliwej i cichej w nawiązaniu do rodzajów piwa? Tj. np. Pils, IPA, Koźlak - dłużej/krócej - i czy czas tych fermentacji różni się w zależności od metody ważenia (dłużej/krócej) w przypadku ważenia z brewkitu/z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem/z zacieraniem i chmieleniem)? 4. Dawał Pan 50g chmielu podczas gotowania brzeczki oraz 50g chmielu do cichej fermentacji. Czy w większości przypadków chmielimy na gorąco i na zimno? A co w przypadku brewkitu, który jak wiemy jest ekstraktem już nachmielonym - czy jest sens dodatkowo chmielenia na zimno? Czy mocno poprawiłoby nam nasze piwo? 5. Co jest technicznie "lepsze" - chmielenie podczas gotowania brzeczki, czy na zimno? 6. W przypadku chmielenia na zimno, gdzie po prostu wrzucamy nasz chmiel bez gotowania, nie ma potrzeby aby np. po jakimś czasie przemieszać nasze piwo, czy jednak wszystko samo przejdzie aromatem chmielu? A co z resztkami chmielu, które pewnie osadzą się na dnie fermentora podczas cichej fermentacji? Czy normalnie przechodzimy do butelkowania, czy jednak jeszcze przelewamy/filtrujemy po raz kolejny, aby nie było osadu? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedzi i przepraszam za taką litanię pytań 😅
W sobotę wlałem na całą gęstwę coś jakby brown IPA. Fermentacja ruszyła pełną parą po kwadransie. Całą niedzielę zbierałem drożdże z podłogi :-) Chyba ich było z pół wiadra. Dziś już chyba drożdże nie mają co jeść, a fermentowały w 16 stopniach (US-05). Worek z szyszkami chmielu obciążałem wyparzoną łyżką.
Do nagazowania piwa można użyć glukozy, suchego ekstraktu słodowego lub zwykłego cukru. I robi się to zawsze, jeśli chcesz mieć nagazowane piwo - no chyba, że używasz kegów na CO2, to wtedy sprawa wygląda inaczej.
potwierdzam, w nocy przelałem na cichą - 0 siarkowodoru czy innych nieprzyjemnych zapachów :) jak na razie pierwsza warka przebiega zgodnie z planem :)
Siarkowodór jest efektem błędnej temperatury fermentacji, a nie braku przelewania na cichą. Możesz przelewać na cichą ile razy chcesz, jeśli miałeś za wysoką temperature będzie śmierdziało g***em
Wady nie robienia cichej dla mnie są bardziej kosztowne niż 1 h pracy, a w zasadzie 0,5 h. Po pierwsze autoliza to nie mit. Po drugie chmielenie na zimno z osadem drożdżowym jest znacznie mniej efektywne niż bez, a porządny amerykański chmiel tani nie jest. Po trzecie jeśli robisz to prawidłowo nie ma mowy o natlenianiu piwa. Po czwarte po burzliwej masz gęstwę w lepszej kondycji niż po cichej.
Uwarzyłem ponad 200 warek po ok. 25l. Nigdy nie przelewałem na cichą fermentacje, pozwalam żeby fermentowało dalej z drożdżami na dnie tak długo jak trzeba. Nigdy nie doświadczyłem tych aromatów o których mówisz w filmie, może dlatego że nie zbieram drożdży i zawsze używam świeżych. Pozdrawiam
Używam drożdży flokujących jeśli tylko mogę, jeśli muszę przy rozlewie filtruję (ale to bardzo rzadko głównie przy piwach z dodatkiem pulpy owocowej), w pozostałych przypadkach akceptuje piwa mętne jak na przykład wszystkie Hazy... więc w sumie nie potrzebuje niczego do klarowania
Autoliza - nie szybciej niż 4-6 tygodni przy objętości (wysokości) piwa w domowym fermentorze. Chmielić na cicho można w tym samym wiadrze. Zebranie gestwy wtedy albo z wysokich krążków (top cropping), albo należy chmielić w skarpecie/woreczku. Oddzielenie od drożdży grozi niedofermentowaniem. Przelewanie grozi utlenienien. Ryzyko infekcji. Piwo sklaruje się tak czy siak. Nie ma żadnego sensu robić cichej w osoby wiadrze. Fermentacja to proces któremu poddawane są drozdze, a "burzliwa" i "cicha" to tylko fazy tego procesu i dzieją się tak czy siak, bo drozdze nie wiedzą że są w nowym wiadrze.
To się tylko upewniłem że nie warto robić cichej. Fermentując wszystko w jednym wiadrze też mogę dorzucać dodatków i zbierać gęstwę.. a autoliza to ponoć mit ;p
W jakiej temperaturze powinno się przeprowadzać cichą fermentację? Spotkałem się z różnymi opiniami: że w takiej samej jak burzliwą, a także że w niższej, w tym także poniżej 10 stopni. Robię pierwszą w życiu warkę i poruszam się trochę jak dziecko we mgle :-)
Jakie nieprzyjemne smaki nie dyskwalifikują piwka? Kiedy można zlać na cichą a kiedy w muszlę? U mnie czuć było wyraźnie siarkowodór pod koniec fermentacji, teraz zapach jest bardzo minimalny, doczytałem, że siarkowodór można wyeliminować wrzuconą miedzią na cichą. Jakie inne zapachy są niepożądane ale nie dyskwalifikują piwa?
Co rozumiesz pod pojęciem "lepsze"? Konkretnie. Wady przelewania na cichą są chyba bardziej namacalne niż zalety(natlenianie, narażanie na infekcję, dodatkowa godzina pracy).
Początki mojej przygody ,przeprowadziłem cichą na tydzień i Wszystko w kanał ,zrobiłem wcześniej na trzy, cztery dni i wszystko ok ,czy zbyt długi czas chmielu może oddać aromat fot. Kalafiora , proszę o poradę Pozadrwiam
Chmiel nie wydzieli niechcianego aromatu, o ile nie jest stary. Stary chmiel może dać nuty serowe-skarpetowe. Ewentualnie może wnieść uczucie ściągania, jeśli za długo będzie pozostawał w piwie, ale tydzień to nie jest za długo.
a mógł by ktoś mi powiedzieć po co to zbierałeś te drożdże i gdzie je dodawałeś czy do tej cichej wlewałeś? nie rozumiem dopiero zaczynam przygodę czy by mi ktoś mógł napisać ?
Zdecydowanie w lodówce, choć nie w zamrażarce. Ideałem byłoby zużyć ją w ciągu kilku tygodni. Optymalnie 2-3 tygodnie. Moim zdaniem max to 6-8 tygodni. Choć są tacy, którzy używają gęstwę po wielu miesiącach i niby jest ok. Moim zdaniem jednak ryzyko jest zbyt duże.
Czy jest jakaś zasada odnośnie czasu cichej fermentacji? W zależności od typu piwa, chmielu, drożdży? Czy lepiej przyjąć jakąś stałą wartość (np. 2 tygodnie)?
Witam, zlałem właśnie po tygodniu pierwszego brewkita do cichej i zamknąłem szczelnie przykrywka w drugim wiaderku ale już po 2h widzę że przykrywka się ugina na środku i mocno napierają na nią gazy, czy to normalne? mam 3 BLG jest to bitter.
Lodówka obowiązkowo. 2 tygodnie bezpiecznie, ale można dłużej o ile nie ma żadnych śmieci w gestwie. Czysta gęstwę z top croppingu trzymałem nawet 4 miesiące, ale wymagało go zrobienia startera.
Panie Tomku, czy piwo z brewkitu (dokładnie Muntons Wheat Beer (Pszeniczne) ) też opłaca przelewać się na cichą ? Czy piwa z brewkitu nie trzeba przelewać i wystarczy po prostu dłużej potrzymać je w fermentorze nad drożdżami?
Nie przelewaj, obecnie drożdże dostępne w sprzedaży są tak dobre że nie zagraża im hydroliza a przelewanie to tylko dodatkowa robota i szansa na infekcję.
Mam takie pytanie odnośnie czasu w którym się kończy fermentacja burzliwa i przelewamy na cicha. Zrobiłem swoje pierwsze piwo 11BLG, fermentuje już od 8 dni i nadal ta fermentacja jest dość intensywna co widać po wydzielającym się dwutlenek węgla. I teraz moje pytanie kiedy mam zlać na cichą - kiedy przestanie "bulgotać" w rurce czy otworzyć teraz i zbadać zawartość cukru. Użyłem drożdży S-04 i fermentuje w 18C.
Witam Tomku! Chmielenie na zimno : czy aby uzyskać aromat chmielu jak np w piwach Pale Ale dodaje się na chmielenie na zimno chmiele aromatyczne czy goryczkowe? I związane z tym 2 pytanie, czy na właściwe chmielenie gorącej brzeczki używa się w takich piwach chmielu aromatycznego/goryczkowego? Pozdrawiam serdecznie
+BlackGuitarist1185 Podział na chmiel aromatyczny i goryczkowy w obecnych czasach nie ma uzasadnienia. Najciekawsze odmiany są uniwersalne, nadają się zarówno na goryczkę jak i na aromat.
+Tomasz Kopyra niestety mam już kupiony już kupiony jeden aromatyczny a drugi goryczkowy (cascade, columbus), to który dać na chielenie na zimno, by otrzyamć Pale Ale'owy smak warki?
+BlackGuitarist1185 Cascade ma okolo 6-8% alfa kwasow, zas Columbus 14-16% alfa kwasow. Co to znaczy? Najprosciej mowiac alfa kwasy odpowiadaja za intensywnosc goryczki, w zwiazku z czym Columbus bardziej nadaje sie na goryczke a Cascade na aromat.
Tomku, mam pytanie odnośnie drożdży, jak dlugo moga stać w tym słoiku po zebraniu i czy słoik ma byc szczelnie zamknięty czy może napowietrzać od czasu do czasu. pozdrawiam :)
ja jestem jeszcze przed pierwszym warzeniem, ale także mam pytanie o przydatność drożdży, warunki ich przechowywania i ilosci jaka wystarczy do ponownego warzenia.
Panie Tomku, pytanie laika, a jakby nie przelewać na cichą, tylko pozostawić w fermentorze od burzliwej na dodatkowa dwa tygodnie? Robi to znaczącą różnicę?
tomku mam pytanie. otóż warze swoj pierwszy browaR (colorado apa 12blg) i zastanawia mnie czy po tygodniu burzliwej fermentacji i 2 tygodniach cichej powinienem przed buteljowaniem dodac drozdzy do refermentacji, czy raczej te ktore zadalem przed burzliwa przezyja? fermentacja przebiega w nieco wyzszej temperaturze niz instrukcja poleca (24 stopnie celcjusza). Sa to drozrze safale 05 chyba o ile dobrze pamietam.
Czy nie należy uwzględnić poprawki na alkohol w odfermentowanym już niemal w całości piwie? W moim (pierwszym) piwie po 6 dniach z 18 zjechało na 4,5 blg, ale czy z uwagi na zawartość alko nie jest to raczej ok 6,5-7 blg?
mam pytanie: chce zrobić piwo z brewkitu ale nie chce żeby wyszło za słodkie.Lubie goryczkowe w typie ipa lub apa. Jaki koncentrat mam kupić? Jakaś nazwa? pomoże ktoś?
Zasadniczo znalazłem tańszy zamiennik despreju niejaki Sterill za 14 zł za litr w internetowym sklepie dla diabetyków. Ma więcej alkoholu w sobie i szybko paruje. przeznaczony do kontaktu z żywnością tak mi się spodobał że psikam tym co popadnie ;p
Tomku mam pytanie. Planuję dzisiaj zlać piwo American Session IPA 11.5 blg po 10 dniach burzliwej na cichą i butelkować za 7-8 dni. Mam zamiar na cichą rzucić po 30g Simcoe, Amarillo i Cascade. Ile dni przed butelkowaniem wrzucić chmiel, żeby aromat był najlepszy? ps. odpada mi niestety weekend bo nie będzie mnie w domu i tak główkuję jak to rozplanować, czy wrzucić w piątek rano czy poczekać do wieczora w niedzielę i przeciągnąć nieco rozlew? Liczę na sugestie i podpowiedź jak Ty byś to zrobił :D ps. pierwszy raz szaleję z Ameryką - stąd ta niepewność. Pozdrawiam! :)
Zależy od ekstraktu. W przypadku porteru bałtyckiego to może być i 2 tygodnie burzliwej. Generalnie obserwujesz co się z piwem dzieje (bez zaglądania tak długo, jak się da). Dlatego właśnie ja na burzliwą zakładam rurkę. Kiedy przestaje bulgać #pdk, zaglądam do środka, jak nie ma piany, to robię pomiar blg, jeśli jest piana, ale minęło już np. 7-10 dni to też robię pomiar, bo czasem można tak czekać bez sensu. Może być tak, że dla desitki to i ten tydzień burzliwej wystarczy. Warto pamiętać, że przy dolniakach zaleca się przerwę diacetylową, czyli podniesienie temp. o kilka stopni po mniej więcej 2/3 burzliwej. Czyli widzisz, że fermentacja wyraźnie zwalnia, to podnosisz temp. o np. 4 stopnie. Choćby z tego powodu, jak piwo się ogrzeje, to zacznie ci znowu bulgać, bo się będzie wydzielać CO2. No i jak znowu zwolni, mierzysz blg. Jak jest spoko, przelewasz na cichą i obniżasz temp. ile się da i trzymasz od jednego do kilku tygodni. Kiedyś się mówiło, że lager powinien leżakować tyle tygodni ile ma stopni Plato/Ballinga. To oczywiście trochę przesada, ale takie leżakowanie w temp. 0-8 C przez np. 12 tygodni, to jest świetna sprawa.
@@BrowarKopyra Dzięki wielkie za odpowiedź. Właśnie 2 dni temu nastawiłem belgian ale na burzliwą(pierwsze piwo :D )ale bardzo chcę zrobić jakiegoś czeskiego lagera tylko to pieśń przyszłości bo muszę zorganizować lodówkę, obecnie nawet w piwnicy u starszyzny mam za ciepło...
Prowadzę fermentację burzliwą w piwnicy. Nie chciałbym mącić osadu wynosząc pojemnik do mieszkania. Czy istnieje duże ryzyko zakażenia przeprowadzając zlewanie w piwnicy ? Fermentor mam z kranikiem a drugi bez.
jak jest z refermentacją po cichej i chmieleniu na zimno, czy drożdże nadal żyją i będą prawowały po zlaniu do butelek i zrobią dwutlenek węgla w butelce ???
Pewnie już znalazłeś odpowiedź, ale ku potomności: Jeśli nie kombinowało się zbytnio z ilością drożdży, czy nie robiło jakichś innych "eksperymentów", które mogłyby, np. całkowicie wybić drożdże (chyba nie trafi się wariat pasteryzujący przed cichą), to drożdże przepracują jeszcze ile się da na cichej i potem przy refermentacji nagazują piwo.
Drożdże żyją naprawdę długo, ich aktywność znacznie spada po jakimś czasie, ale bez problemu narobią ci gazu w butelkach. Bylebyś tylko z cukrem nie przesadził, bo granaty będziesz miał :p
Kupiłem ekstrakt ipa i tam nie ma nic o dodaniu chmielu, i cichej fermentacji. Jest natomiast o dodaniu cukru przed butelkowaniem. Sam nie wiem czy dostosować się do instrukcji czy do filmu
Witam Tomaszu, Mam pytanie warzę właśnie Belgian Tripel 17Blg. W Związku z tym że jest to mój pierwszy Tripel mam pytanie, ponieważ zauważyłem po 3dnich fermentacji burzliwej jej zatrzymanie, a na dnie fermentora mam około 2cm drożdży . Przebieg fermentacji wyglądał następująco: 1 dzień - po 17h od zacierania (dodaniu drożdży) fermentacja była bardzo intensywna niestety musiałem przestawić fermentor w inne miejsce. (brzeczka miała temp. 24'C) 2 dzień - brzeczka 18'C fermentacja dalej dość aktywnie przebiega - 1cm osadu drożdży na dnie 3 dzień - brzeczka 17'C fermentacja się zatrzymała (nie bulgocze - w zbiorniku leciutkie nadciśnienie) 2cm osadu drożdży na dnie. Drożdże Safbrew BE-256 Teraz chcę mimo wszystko zaczekać jeszcze ~ 3dni przed przelewaniem na cichą. (cichą planuję 2-3 tygodnie) Czy powyższy proces w twojej opinii dla Tripla przebiega prawidłowo?
Co zrobić z tymi drożdżami zebranymi z dna fermentatora po przepłukaniu? Dodaje się je do kolejnej warki? Zabieram się do pierwszego warzenia więc chcę się upewnić
A drożdże dolnej fermentacji pozyskane z gęstwy też przechowujemy w lodówce? P.S. Dopiero zaczynam przygodę z warzeniem więc mam i będę miał trochę pytań, dlatego czy ktoś z was kto sie zna może nawiązać ze mną kontakt? Proszę o wiadomości na skrzynkę youtube. Z góry dzięki.
Panie Tomaszu. Czy jak na przykład porter bałtycki jest na cichej 4 tygodnie, to do refermentacji trzeba jeszcze raz użyć drożdży, czy jeszcze żyją w tym piwie? Pozdrawiam
Bylem dwa lata pod rząd w Zakopanym i tam maja bar Watra i robia tam sami piwo w kadziach i jest przepyszne a jak zacznę w swoim mieszać łyżkę miodu to zanim sie wymiesza to juz gazu nie bedzie😀😀 a ja lubie gazowane.
@@Widget447 A czym pod tym względem różni się brzeczka z zacierania od tej z kita? Obawiam się że nie masz racji, a cicha w butelkach to zaprzeczenie celu w jakim się cichą fermentacje przeprowadza.
Chmieliłem po przelaniu piwa na cichą, drożdże których użyłem to US-05 któe mają tendencję do tworzenia czapki na piwie. Mam wrażenie, że część chmielu nie zdążyła opaść i przez to scaliła się z czapą drożdżową. Moje pytanie - co teraz z tym fantem zrobić? Ogólnie mam wrażenie, że US-05 nie bardzo nadają się do zbierania gęstwy, w ogóle nie chcą osiadać czy się płukać, robi się tylko gigantyczna piana/czapa.
Robię piwo mocne górnej fermentacji. To moja druga warka. Na burzliwej odfermentowało mocno. Ponizej 2 blg. Coś mnie pokusiło a to kardynalny błąd żeby je napowietrzyć przed cichą i zlałem je z góry z kranika aż się ładnie spieniło. Teraz górna część brzeczki stała się ciemniejsza na ok 1cm. Wiem że alkohol zamieni się na aldehyd octowy. Jak uratować piwo? Dłużej je przytrzymać na cichej żeby drożdże zjadły aldehyd?
Mam jeszcze jedno pytanie, otóż w trakcie przelewania z burzliwej na cichą piwo się napowietrzyło. Powodem napowietrzenia był zamontowany reduktor osadu, co co było słychać w trakcie. Zastanawiam się czy bardzo zepsułem przez to piwo i w sumie dlaczego należy unikać napowietrzania na tym etapie, bo chyba Pan nie wyjaśnił?
Zrobiłem swoją pierwszą brzeczkę. Po pierwszej fermentacji przelałem do pojemnika numer dwa na cichą fermentację. Podczas przelewania wyszło mi 0(zero) blg. Teraz pytanie czy to dobre parametry ? Oraz czy samo przelanie na cichą fermentację bez dodawania chmielu wystarczy? czy jednak poszło coś nie tak i piwko poszło przy pierwszym razie się paść ?
gówno prawda? Reżim cichej fermentacji to wymysł polskiego środowiska piwowarów domowych. Na zachodzie we wszystkich publikacjach zw. z home brewing jest to dodatkowa opcja, która nie jest wymagana prze większość przepisów. Można bardzo łatwo zepsuć piwo natleniając je. Po przeczytaniu kilku dobrych anglojęzycznych książek mogę spokojnie uznać, że Tomasz (o zgrozo) się myli ;]
+Zbyszko Pl “Racking to a secondary fermenter is not recommended except for beers requiring a long maturation, such as lagers, or beers requiring a second fermentation, such as sour ales and fruit beers. Specific instructions for secondary fermentation will be given in the recipe.”Excerpt From: Jamil Zainasheff. “Brewing Classic Styles.”
***** dzieki. zrobilem swoja pierwsza warke i wybralem opcje z rurka bo tak jak piszesz jest to bezpieczniejsze nawet jak wywali przez rurke. teraz szykuje sie do drugiej warki i pierwszej na slodach ipa. pozdrawiam
Ja po rozlewie płucze fermentator w wannie, dolewam gorącej wody i biorę kąpiel. To moje domowe spa :) polecam, zamiast wylewać do haźla.
Dzięki Tomek za ten film (jak i trzy wcześniejsze z serii warzenia). Kooooopalnia wiedzy! Może pokusisz się o kolejny poradnik z domowego warzenia po kilku latach?
POZDRAWIAM SERDECZNIE CIĘ TOMKU
Własnie robię "swoją" pierwsza warkę z puszki. Wiem że to trochę lipa, ale na początek wybrałem tą opcje z powodu braku sprzętu.
Milestone Imperial Pale Ale 3kg. -średnia jakość (wydaje mi się ze brakuje ekstraktu)
W instrukcji nie mam zlewania na cicha, ale sugeruje się bardzo przekonującym autorytetem jakim posiada Tomek. BLG z 10.0 zjechało do okolo 3,5. Mam nadzieje ze na cichej zjedzie jeszcze do 2.6. A potem juz butelkowanie i leżakowanie.
Widzę często że Tomek popijasz STOUT-y ;) Ja po 10 latach picia koncerniaków, zacząłem robić wina, i degustować piwa z małych browarów Irlandzkich.
Po wypiciu O'Hara Irish Pale Ale, doznałem szoku kubków smakowych i delektuje się kolejnymi piwami typu ALE.
Dziękuję za wspaniałe szkolenia na YT i optymistyczne życzenia Świąteczne.
Pozdrawiam Maciek from Ireland
PS. a jak by Pan ocenił piwo GUINNESS z nalewaka albo nawet z puszki z kulką.
Witam Panie Tomaszu! 😊 Kolejny zestaw pytań 😆:
1. Czy jest jakaś tabela/ściąga, gdzie zapisane jest, jaka powinna być średnia ilość BLG dla danego gatunku piwa? Chociażby ile w teorii powinno być BLG dla Pilsa?
2. Czy BLG może jeszcze opaść po cichej fermentacji, czy jednak jest to już ostatnia chwila podczas zlewania na cichą, aby zmierzyć BLG?
3. Czy jest jakaś w miarę sztywna zasada, co do procesu trwania fermentacji burzliwej i cichej w nawiązaniu do rodzajów piwa? Tj. np. Pils, IPA, Koźlak - dłużej/krócej - i czy czas tych fermentacji różni się w zależności od metody ważenia (dłużej/krócej) w przypadku ważenia z brewkitu/z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem/z zacieraniem i chmieleniem)?
4. Dawał Pan 50g chmielu podczas gotowania brzeczki oraz 50g chmielu do cichej fermentacji. Czy w większości przypadków chmielimy na gorąco i na zimno? A co w przypadku brewkitu, który jak wiemy jest ekstraktem już nachmielonym - czy jest sens dodatkowo chmielenia na zimno? Czy mocno poprawiłoby nam nasze piwo?
5. Co jest technicznie "lepsze" - chmielenie podczas gotowania brzeczki, czy na zimno?
6. W przypadku chmielenia na zimno, gdzie po prostu wrzucamy nasz chmiel bez gotowania, nie ma potrzeby aby np. po jakimś czasie przemieszać nasze piwo, czy jednak wszystko samo przejdzie aromatem chmielu? A co z resztkami chmielu, które pewnie osadzą się na dnie fermentora podczas cichej fermentacji? Czy normalnie przechodzimy do butelkowania, czy jednak jeszcze przelewamy/filtrujemy po raz kolejny, aby nie było osadu?
Z góry dziękuję bardzo za odpowiedzi i przepraszam za taką litanię pytań 😅
Nie mam niestety czasu, żeby odpowiedzieć. Może ktoś inny odpisze, ale na pewno znajdziesz odpowiedź na piwo.org.
@@BrowarKopyra Jasne, rozumiem, nie ma problemu! :)
W sobotę wlałem na całą gęstwę coś jakby brown IPA. Fermentacja ruszyła pełną parą po kwadransie. Całą niedzielę zbierałem drożdże z podłogi :-) Chyba ich było z pół wiadra. Dziś już chyba drożdże nie mają co jeść, a fermentowały w 16 stopniach (US-05).
Worek z szyszkami chmielu obciążałem wyparzoną łyżką.
Do nagazowania piwa można użyć glukozy, suchego ekstraktu słodowego lub zwykłego cukru. I robi się to zawsze, jeśli chcesz mieć nagazowane piwo - no chyba, że używasz kegów na CO2, to wtedy sprawa wygląda inaczej.
Hehe, jakiś czas temu kupiłem ten wazonik w IKEA, właśnie w tym celu.Sprawuje się nieźle.
Dzisiaj właśnie zlaliśmy warkę tego piwa na cichą i też nam wyszło 5 BLG.
odkażanie,sterylność,a trzepiesz się nad fermentorem jak dzik w zaroślach
cicha fermentacja służy do tego żeby się nikt nie usłyszał i nie podpierdolił na pały że pędzisz alk w piwnicy
potwierdzam, w nocy przelałem na cichą - 0 siarkowodoru czy innych nieprzyjemnych zapachów :) jak na razie pierwsza warka przebiega zgodnie z planem :)
Siarkowodór jest efektem błędnej temperatury fermentacji, a nie braku przelewania na cichą. Możesz przelewać na cichą ile razy chcesz, jeśli miałeś za wysoką temperature będzie śmierdziało g***em
Wady nie robienia cichej dla mnie są bardziej kosztowne niż 1 h pracy, a w zasadzie 0,5 h. Po pierwsze autoliza to nie mit. Po drugie chmielenie na zimno z osadem drożdżowym jest znacznie mniej efektywne niż bez, a porządny amerykański chmiel tani nie jest. Po trzecie jeśli robisz to prawidłowo nie ma mowy o natlenianiu piwa. Po czwarte po burzliwej masz gęstwę w lepszej kondycji niż po cichej.
Uwarzyłem ponad 200 warek po ok. 25l. Nigdy nie przelewałem na cichą fermentacje, pozwalam żeby fermentowało dalej z drożdżami na dnie tak długo jak trzeba. Nigdy nie doświadczyłem tych aromatów o których mówisz w filmie, może dlatego że nie zbieram drożdży i zawsze używam świeżych. Pozdrawiam
A chmieliles potem w tym samym wiadrze? I przy zlewaniu do butelek jak wyklarowales piwo?
Używam drożdży flokujących jeśli tylko mogę, jeśli muszę przy rozlewie filtruję (ale to bardzo rzadko głównie przy piwach z dodatkiem pulpy owocowej), w pozostałych przypadkach akceptuje piwa mętne jak na przykład wszystkie Hazy... więc w sumie nie potrzebuje niczego do klarowania
Autoliza - nie szybciej niż 4-6 tygodni przy objętości (wysokości) piwa w domowym fermentorze.
Chmielić na cicho można w tym samym wiadrze. Zebranie gestwy wtedy albo z wysokich krążków (top cropping), albo należy chmielić w skarpecie/woreczku.
Oddzielenie od drożdży grozi niedofermentowaniem.
Przelewanie grozi utlenienien.
Ryzyko infekcji.
Piwo sklaruje się tak czy siak.
Nie ma żadnego sensu robić cichej w osoby wiadrze. Fermentacja to proces któremu poddawane są drozdze, a "burzliwa" i "cicha" to tylko fazy tego procesu i dzieją się tak czy siak, bo drozdze nie wiedzą że są w nowym wiadrze.
Mi ten Bitter wyszedł 4 Blg po 12 dobie. Dzis przelewam na cichą :)
"bullshit" to jest najlepsze :-)
A jak sie drożdże drą w nocy i mnie budza to co robić ?
Zmienić pokrywę na taką bez rurki i nie domykać :p ja tam lubię wiedzieć, czy coś się zaczęło dziać ;)
zmienić lokal w którym trzymasz fermentor lub zmienić hobby
na allegro kopiłem nowe rurki fermentacyjne super ciche, kosztują około 5 zł, wyglądają inaczej niż tradycyjne, ale są naprawdę cichutkie.
12.38 "Odstawić na kilkanaście, kilkadziesiąt, może powiedzmy 2,3 minuty" ????
To się tylko upewniłem że nie warto robić cichej.
Fermentując wszystko w jednym wiadrze też mogę dorzucać dodatków i zbierać gęstwę.. a autoliza to ponoć mit ;p
W jakiej temperaturze powinno się przeprowadzać cichą fermentację?
Spotkałem się z różnymi opiniami: że w takiej samej jak burzliwą, a także że w niższej, w tym także poniżej 10 stopni.
Robię pierwszą w życiu warkę i poruszam się trochę jak dziecko we mgle :-)
Panie Tomku rozumiem, że przy butelkowaniu doda pan glukozy żeby nagazować piwo?? Czy może piwo przy butelkowaniu będzie już nagazowane??
Jakie nieprzyjemne smaki nie dyskwalifikują piwka? Kiedy można zlać na cichą a kiedy w muszlę? U mnie czuć było wyraźnie siarkowodór pod koniec fermentacji, teraz zapach jest bardzo minimalny, doczytałem, że siarkowodór można wyeliminować wrzuconą miedzią na cichą. Jakie inne zapachy są niepożądane ale nie dyskwalifikują piwa?
Co rozumiesz pod pojęciem "lepsze"? Konkretnie. Wady przelewania na cichą są chyba bardziej namacalne niż zalety(natlenianie, narażanie na infekcję, dodatkowa godzina pracy).
Początki mojej przygody ,przeprowadziłem cichą na tydzień i Wszystko w kanał ,zrobiłem wcześniej na trzy, cztery dni i wszystko ok ,czy zbyt długi czas chmielu może oddać aromat fot. Kalafiora , proszę o poradę Pozadrwiam
Sorry, ale nie rozumiem tej wypowiedzi. Musisz to napisać trochę bardziej spokojnie w kilku zdaniach.
Czy dobrze przeprowadzać cichą na tydzień ,czy chmiel nie wydzieli po tylu dniach niechcianego aromatu
Chmiel nie wydzieli niechcianego aromatu, o ile nie jest stary. Stary chmiel może dać nuty serowe-skarpetowe. Ewentualnie może wnieść uczucie ściągania, jeśli za długo będzie pozostawał w piwie, ale tydzień to nie jest za długo.
Dziękuję za odpowiedź, będę szukał dalej co poszło nie tak ,by nie popełnić błędów ponownie
a mógł by ktoś mi powiedzieć po co to zbierałeś te drożdże i gdzie je dodawałeś czy do tej cichej wlewałeś? nie rozumiem dopiero zaczynam przygodę czy by mi ktoś mógł napisać ?
Zdecydowanie w lodówce, choć nie w zamrażarce. Ideałem byłoby zużyć ją w ciągu kilku tygodni. Optymalnie 2-3 tygodnie. Moim zdaniem max to 6-8 tygodni. Choć są tacy, którzy używają gęstwę po wielu miesiącach i niby jest ok. Moim zdaniem jednak ryzyko jest zbyt duże.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - taką gęstwę można w ciągu tych kilku tygodni użyć do nastawienia kolejnego piwa, tak?
Czy jest jakaś zasada odnośnie czasu cichej fermentacji? W zależności od typu piwa, chmielu, drożdży? Czy lepiej przyjąć jakąś stałą wartość (np. 2 tygodnie)?
Witam, zlałem właśnie po tygodniu pierwszego brewkita do cichej i zamknąłem szczelnie przykrywka w drugim wiaderku ale już po 2h widzę że przykrywka się ugina na środku i mocno napierają na nią gazy, czy to normalne? mam 3 BLG jest to bitter.
Czy w brewkicie też trzeba robić cichą ?
Jak długo taką gęstwę można przetrzymać i gdzie? w lodówce?
Dokładnie i tak naprawdę jak dalej bezpiecznie można wykorzystać? Pozdrawiam
Lodówka obowiązkowo. 2 tygodnie bezpiecznie, ale można dłużej o ile nie ma żadnych śmieci w gestwie. Czysta gęstwę z top croppingu trzymałem nawet 4 miesiące, ale wymagało go zrobienia startera.
Przy warzeniu pale ale,dekantowac po burzliwej mogę z użyciem kranika czy wężykiem znad lustra piwa? Jest jakaś różnica czy mogę jak mi lepiej?
Panie Tomku, czy piwo z brewkitu (dokładnie Muntons Wheat Beer (Pszeniczne) ) też opłaca przelewać się na cichą ? Czy piwa z brewkitu nie trzeba przelewać i wystarczy po prostu dłużej potrzymać je w fermentorze nad drożdżami?
Nie przelewaj, obecnie drożdże dostępne w sprzedaży są tak dobre że nie zagraża im hydroliza a przelewanie to tylko dodatkowa robota i szansa na infekcję.
PYTANKO NR.2. Jak sprawdzić potem finałową wartość Blg i wiedzieć czy piwo jest gotowe skoro pokrywa jest zamknięta szczelnie.
Otworzyć? 🤔
@@BrowarKopyra a żadne dzikie drożdże raczej nie dostaną się do środka ?
Mam takie pytanie odnośnie czasu w którym się kończy fermentacja burzliwa i przelewamy na cicha. Zrobiłem swoje pierwsze piwo 11BLG, fermentuje już od 8 dni i nadal ta fermentacja jest dość intensywna co widać po wydzielającym się dwutlenek węgla. I teraz moje pytanie kiedy mam zlać na cichą - kiedy przestanie "bulgotać" w rurce czy otworzyć teraz i zbadać zawartość cukru. Użyłem drożdży S-04 i fermentuje w 18C.
Witam Tomku!
Chmielenie na zimno : czy aby uzyskać aromat chmielu jak np w piwach Pale Ale dodaje się na chmielenie na zimno chmiele aromatyczne czy goryczkowe? I związane z tym 2 pytanie, czy na właściwe chmielenie gorącej brzeczki używa się w takich piwach chmielu aromatycznego/goryczkowego?
Pozdrawiam serdecznie
+BlackGuitarist1185 Podział na chmiel aromatyczny i goryczkowy w obecnych czasach nie ma uzasadnienia. Najciekawsze odmiany są uniwersalne, nadają się zarówno na goryczkę jak i na aromat.
+Tomasz Kopyra niestety mam już kupiony już kupiony jeden aromatyczny a drugi goryczkowy (cascade, columbus), to który dać na chielenie na zimno, by otrzyamć Pale Ale'owy smak warki?
+BlackGuitarist1185 Cascade ma okolo 6-8% alfa kwasow, zas Columbus 14-16% alfa kwasow. Co to znaczy? Najprosciej mowiac alfa kwasy odpowiadaja za intensywnosc goryczki, w zwiazku z czym Columbus bardziej nadaje sie na goryczke a Cascade na aromat.
AmbientPlanet serdecznie dziękuje
Tomku, mam pytanie odnośnie drożdży, jak dlugo moga stać w tym słoiku po zebraniu i czy słoik ma byc szczelnie zamknięty czy może napowietrzać od czasu do czasu. pozdrawiam :)
ja jestem jeszcze przed pierwszym warzeniem, ale także mam pytanie o przydatność drożdży, warunki ich przechowywania i ilosci jaka wystarczy do ponownego warzenia.
Panie Tomku, pytanie laika, a jakby nie przelewać na cichą, tylko pozostawić w fermentorze od burzliwej na dodatkowa dwa tygodnie? Robi to znaczącą różnicę?
Można.
tomku mam pytanie. otóż warze swoj pierwszy browaR (colorado apa 12blg) i zastanawia mnie czy po tygodniu burzliwej fermentacji i 2 tygodniach cichej powinienem przed buteljowaniem dodac drozdzy do refermentacji, czy raczej te ktore zadalem przed burzliwa przezyja? fermentacja przebiega w nieco wyzszej temperaturze niz instrukcja poleca (24 stopnie celcjusza). Sa to drozrze safale 05 chyba o ile dobrze pamietam.
Witam! Z Brewkitu też warto robić cichą fermentację? Pozdrawiam!
Raczej nie.
Czy nie należy uwzględnić poprawki na alkohol w odfermentowanym już niemal w całości piwie? W moim (pierwszym) piwie po 6 dniach z 18 zjechało na 4,5 blg, ale czy z uwagi na zawartość alko nie jest to raczej ok 6,5-7 blg?
Czy chmielenia na zimno nie zakazi piwa ? Przecież chmiel nie jest sterylny a dodajemy go na zimno...
Chmiel jest w pewnym stopniu "mikrobobójczy" i w suchym, dość świeżym granulacie nie powinno być w nim drobnoustrojów
Witam, mam pytanie po jakim czasie ma się pojawic piana po podaniu drożdży do piwa z brewkitu
24-36h.
Witam. Co to za cudo za plecami? Wygląda jak lodówka z nalewakami.
+darotrade Kegerator.
Mam Imparial IPA 21 BLG już od tygodnia na burzliwej. Czy jeszcze zostawić na jakiś czas, czy już można zlać na cichą. Ile powinna trwać cicha?
mam pytanie: chce zrobić piwo z brewkitu ale nie chce żeby wyszło za słodkie.Lubie goryczkowe w typie ipa lub apa. Jaki koncentrat mam kupić? Jakaś nazwa? pomoże ktoś?
Czy wypsikanie fermentora i pokrywy Desprejem wystarczy?
tak, nie zapomnij o wężyku i wszystkich innych rzeczach które będą miały bezpośredni kontakt z młodym piwem :)
Zasadniczo znalazłem tańszy zamiennik despreju niejaki Sterill za 14 zł za litr w internetowym sklepie dla diabetyków. Ma więcej alkoholu w sobie i szybko paruje. przeznaczony do kontaktu z żywnością tak mi się spodobał że psikam tym co popadnie ;p
Tomku mam pytanie. Planuję dzisiaj zlać piwo American Session IPA 11.5 blg po 10 dniach burzliwej na cichą i butelkować za 7-8 dni. Mam zamiar na cichą rzucić po 30g Simcoe, Amarillo i Cascade. Ile dni przed butelkowaniem wrzucić chmiel, żeby aromat był najlepszy? ps. odpada mi niestety weekend bo nie będzie mnie w domu i tak główkuję jak to rozplanować, czy wrzucić w piątek rano czy poczekać do wieczora w niedzielę i przeciągnąć nieco rozlew? Liczę na sugestie i podpowiedź jak Ty byś to zrobił :D ps. pierwszy raz szaleję z Ameryką - stąd ta niepewność. Pozdrawiam! :)
Nie cuduj, wlej po przelaniu. Będzie git. 90g chmielu to trochę jest.
mówisz tydzień burzliwej tydzień cichej w przypadku górnej a dolnej jak to wygląda?
Zależy od ekstraktu. W przypadku porteru bałtyckiego to może być i 2 tygodnie burzliwej. Generalnie obserwujesz co się z piwem dzieje (bez zaglądania tak długo, jak się da). Dlatego właśnie ja na burzliwą zakładam rurkę. Kiedy przestaje bulgać #pdk, zaglądam do środka, jak nie ma piany, to robię pomiar blg, jeśli jest piana, ale minęło już np. 7-10 dni to też robię pomiar, bo czasem można tak czekać bez sensu. Może być tak, że dla desitki to i ten tydzień burzliwej wystarczy.
Warto pamiętać, że przy dolniakach zaleca się przerwę diacetylową, czyli podniesienie temp. o kilka stopni po mniej więcej 2/3 burzliwej. Czyli widzisz, że fermentacja wyraźnie zwalnia, to podnosisz temp. o np. 4 stopnie. Choćby z tego powodu, jak piwo się ogrzeje, to zacznie ci znowu bulgać, bo się będzie wydzielać CO2. No i jak znowu zwolni, mierzysz blg. Jak jest spoko, przelewasz na cichą i obniżasz temp. ile się da i trzymasz od jednego do kilku tygodni. Kiedyś się mówiło, że lager powinien leżakować tyle tygodni ile ma stopni Plato/Ballinga. To oczywiście trochę przesada, ale takie leżakowanie w temp. 0-8 C przez np. 12 tygodni, to jest świetna sprawa.
@@BrowarKopyra Dzięki wielkie za odpowiedź. Właśnie 2 dni temu nastawiłem belgian ale na burzliwą(pierwsze piwo :D )ale bardzo chcę zrobić jakiegoś czeskiego lagera tylko to pieśń przyszłości bo muszę zorganizować lodówkę, obecnie nawet w piwnicy u starszyzny mam za ciepło...
Czy można zbierać drożdże to po fermentacji cichej ? Nadadzą się?
Prowadzę fermentację burzliwą w piwnicy. Nie chciałbym mącić osadu wynosząc pojemnik do mieszkania. Czy istnieje duże ryzyko zakażenia przeprowadzając zlewanie w piwnicy ? Fermentor mam z kranikiem a drugi bez.
Ryzyko jest, ale niewielkie. Zlewałem piwo w zapleśniałej piwnicy i było ok.
Czy rurka fermentacjna musi być zakryta tą zatyczką podczas fermentacji?
Nie. Pokrywka nieco redukuje hałas i zapobiega topieniu się muszek.
@@BrowarKopyra czyli może być założona?
jak jest z refermentacją po cichej i chmieleniu na zimno, czy
drożdże nadal żyją i będą prawowały po zlaniu do butelek i zrobią
dwutlenek węgla w butelce ???
Pewnie już znalazłeś odpowiedź, ale ku potomności: Jeśli nie kombinowało się zbytnio z ilością drożdży, czy nie robiło jakichś innych "eksperymentów", które mogłyby, np. całkowicie wybić drożdże (chyba nie trafi się wariat pasteryzujący przed cichą), to drożdże przepracują jeszcze ile się da na cichej i potem przy refermentacji nagazują piwo.
Drożdże żyją naprawdę długo, ich aktywność znacznie spada po jakimś czasie, ale bez problemu narobią ci gazu w butelkach. Bylebyś tylko z cukrem nie przesadził, bo granaty będziesz miał :p
dzięki za poradę
Kupiłem ekstrakt ipa i tam nie ma nic o dodaniu chmielu, i cichej fermentacji. Jest natomiast o dodaniu cukru przed butelkowaniem. Sam nie wiem czy dostosować się do instrukcji czy do filmu
Cukier przed butelkowaniem jak najbardziej. Jeśli chcesz aromatu chmielowego, to chmielenie na zimno jest nieodzowne.
@@BrowarKopyra dziękuję
Panie Tomku a czy na fermentor z cicha trzeba założyć rurkę fermentacyjną ? (Nowy jestem )
Można.
drożdże zbieramy z tego co fermentowało czy po cichej ?
Po burzliwej. Po cichej jest za mało i często, jeśli chmielimy na zimno, to drożdże są zmieszane z chmielem.
@@BrowarKopyra dziękuję
Witam Tomaszu,
Mam pytanie warzę właśnie Belgian Tripel 17Blg. W Związku z tym że jest to mój pierwszy Tripel mam pytanie, ponieważ zauważyłem po 3dnich fermentacji burzliwej jej zatrzymanie, a na dnie fermentora mam około 2cm drożdży . Przebieg fermentacji wyglądał następująco:
1 dzień - po 17h od zacierania (dodaniu drożdży) fermentacja była bardzo intensywna niestety musiałem przestawić fermentor w inne miejsce. (brzeczka miała temp. 24'C)
2 dzień - brzeczka 18'C fermentacja dalej dość aktywnie przebiega - 1cm osadu drożdży na dnie
3 dzień - brzeczka 17'C fermentacja się zatrzymała (nie bulgocze - w zbiorniku leciutkie nadciśnienie) 2cm osadu drożdży na dnie.
Drożdże Safbrew BE-256
Teraz chcę mimo wszystko zaczekać jeszcze ~ 3dni przed przelewaniem na cichą. (cichą planuję 2-3 tygodnie)
Czy powyższy proces w twojej opinii dla Tripla przebiega prawidłowo?
+Wojciech Cygański poza tym, że ciepło, to ok.
Co zrobić z tymi drożdżami zebranymi z dna fermentatora po przepłukaniu?
Dodaje się je do kolejnej warki? Zabieram się do pierwszego warzenia więc chcę się upewnić
I co, dowiedziałeś się? Mam teraz podobny zgryz :)
No tak. Tu macie więcej: ua-cam.com/video/66vEgonKNbQ/v-deo.html
A drożdże dolnej fermentacji pozyskane z gęstwy też przechowujemy w lodówce?
P.S. Dopiero zaczynam przygodę z warzeniem więc mam i będę miał trochę pytań, dlatego czy ktoś z was kto sie zna może nawiązać ze mną kontakt? Proszę o wiadomości na skrzynkę youtube. Z góry dzięki.
Panie Tomaszu. Czy jak na przykład porter bałtycki jest na cichej 4 tygodnie, to do refermentacji trzeba jeszcze raz użyć drożdży, czy jeszcze żyją w tym piwie? Pozdrawiam
Trzeba użyć.
Szykuję się do przygotowania cydru... Mam nadzieję, że przy nim cicha fermentacja nie jest wymagana.
*****
Sok z cukrem nie jest cydrem.
Czy ta cicha fermentacja jest konieczna do uwarzenia piwa?
A o czym jest ten film?
@@BrowarKopyra pytałem bo chce zakupić zestaw ale żeby przelać ciecz potrzebuje drugiego wiadra, którego w zestawie nie ma
@@adrianp2249 moim zdaniem 2 fermentory to jest absolutny must have.
@@BrowarKopyra teraz już wiem co mam robić, dzięki za pomoc i wszystkie odpowiedzi, przy okazji wesołych Świąt Wielkanocnych.
Wiadro Pokemon! :D
Bylem dwa lata pod rząd w Zakopanym i tam maja bar Watra i robia tam sami piwo w kadziach i jest przepyszne a jak zacznę w swoim mieszać łyżkę miodu to zanim sie wymiesza to juz gazu nie bedzie😀😀 a ja lubie gazowane.
My kiedyś z kumplem na kacu zlewaliśmy na cichą i mi się gościu normalnie kurde zerzygał do fermentora
Chyba najlepszy argument żeby na cichą nie przelewać.
przy brew kitach też stosuje się taką cichą fermentacje ?
Tak, ale może być w butelkach.
@@Widget447 A czym pod tym względem różni się brzeczka z zacierania od tej z kita? Obawiam się że nie masz racji, a cicha w butelkach to zaprzeczenie celu w jakim się cichą fermentacje przeprowadza.
@@MrWawreniuk W instrukcji brew kita każą rozlać do butelek. Ważne, że jest oddzielone od drożdży z dna.
Dodatki obkleją drożdże i psu one na budę.
hm... do rurki fermentacyjnej daje się wode czy nie ?
Można, ale lepiej jakiś roztwór alkoholowy jak wódka (lub spirytus ale szybko paruje wiec trza pilnować)
W sumie to po co Pan zebrał te drożdże na końcu do słoika ?
ua-cam.com/video/H8sIff7Quj0/v-deo.html
Chmieliłem po przelaniu piwa na cichą, drożdże których użyłem to US-05 któe mają tendencję do tworzenia czapki na piwie. Mam wrażenie, że część chmielu nie zdążyła opaść i przez to scaliła się z czapą drożdżową. Moje pytanie - co teraz z tym fantem zrobić? Ogólnie mam wrażenie, że US-05 nie bardzo nadają się do zbierania gęstwy, w ogóle nie chcą osiadać czy się płukać, robi się tylko gigantyczna piana/czapa.
Robię piwo mocne górnej fermentacji. To moja druga warka. Na burzliwej odfermentowało mocno. Ponizej 2 blg. Coś mnie pokusiło a to kardynalny błąd żeby je napowietrzyć przed cichą i zlałem je z góry z kranika aż się ładnie spieniło. Teraz górna część brzeczki stała się ciemniejsza na ok 1cm. Wiem że alkohol zamieni się na aldehyd octowy. Jak uratować piwo? Dłużej je przytrzymać na cichej żeby drożdże zjadły aldehyd?
+Electronic Music Underground DJ's to że jest ciemniejsze nie ma związku, po prostu się klaruje. Nic już nie kombinuj, za tydzień zabutelkuj i już.
Dzięki. Tak zrobię :)
Panie Tomaszu, a co by Pan polecał do tuningu golden ale'a na cichą?
+Sebastian Serwiński (Smart2) chmiel.
Mam jeszcze jedno pytanie, otóż w trakcie przelewania z burzliwej na cichą piwo się napowietrzyło. Powodem napowietrzenia był zamontowany reduktor osadu, co co było słychać w trakcie. Zastanawiam się czy bardzo zepsułem przez to piwo i w sumie dlaczego należy unikać napowietrzania na tym etapie, bo chyba Pan nie wyjaśnił?
Tomku czy umiesz zrobic piwo MIODOWE ? Lub znasz kogos kto robi szukam przepisu a najlepiej filmiku jak ktos robi😀
Najlepsze miodowe robi się w ten sposób. Bierzesz łyżeczkę miodu i rozmieszasz w swoim domowym piwie. Bezkonkurencyjne i piszę to serio.
Tomek, czy Ty jeszcze warzysz w domu?
Niedługo (prawdopodobnie w przyszłym tygodniu) wracam do garów.
Tomasz Kopyra A nagrasz coś przy okazji? Dzięki Twoim filmom sam zacząłem warzyć
Zrobiłem swoją pierwszą brzeczkę. Po pierwszej fermentacji przelałem do
pojemnika numer dwa na cichą fermentację. Podczas przelewania wyszło mi
0(zero) blg. Teraz pytanie czy to dobre parametry ? Oraz czy samo
przelanie na cichą fermentację bez dodawania chmielu wystarczy? czy
jednak poszło coś nie tak i piwko poszło przy pierwszym razie się paść ?
+Piotr Rojewski Jeśli dodawałeś cukier (sporo) to jest to wynik normalny. Piwo będzie wodniste i alkoholowe, ale poza tym powinno być ok.
gówno prawda? Reżim cichej fermentacji to wymysł polskiego środowiska piwowarów domowych. Na zachodzie we wszystkich publikacjach zw. z home brewing jest to dodatkowa opcja, która nie jest wymagana prze większość przepisów. Można bardzo łatwo zepsuć piwo natleniając je. Po przeczytaniu kilku dobrych anglojęzycznych książek mogę spokojnie uznać, że Tomasz (o zgrozo) się myli ;]
+Zbyszko Pl “Racking to a secondary fermenter is not recommended except for beers requiring a long maturation, such as lagers, or beers requiring a second fermentation, such as sour ales and fruit beers. Specific instructions for secondary fermentation will be given in the recipe.”Excerpt From: Jamil Zainasheff. “Brewing Classic Styles.”
Jakby zepsute kwaśne
Cicha robisz z rurka fermentacyjna czy zakrywasz wietrzkiem bez rurki?
***** dzieki. zrobilem swoja pierwsza warke i wybralem opcje z rurka bo tak jak piszesz jest to bezpieczniejsze nawet jak wywali przez rurke. teraz szykuje sie do drugiej warki i pierwszej na slodach ipa. pozdrawiam
jaki certyfiakt ?
Siarkowodór sam zniknie.
77777 wyświetleń :P