Pitajte pedijatra - Poremećaji spavanja kod dece

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • Kaže se da san bilduje mozak, zato što utiče na zdrav rast, zdrave navike u ishrani, povećava memoriju kao ključni deo učenja i povećava pažnju, tako da se zadaci obavljaju brže i sa manje grešaka. U toku spavanja se stvara hormon rasta, neuropeptidi leptin i grelin koji regulišu apetit i brojni faktori imunskog sistema, kao što su citokini, T limfociti i NK ćelije.
    Postavlja se pitanje koliko je sna potrebno deci i pokazano je da u prvoj godini deca treba da spavaju do 15h, do pete godine do 12h a tek posle desete godine između 8.5h i 9.5h dnevno. Brojni radovi su pokazali da nedovoljno sna utiče na nepravilan rast i razvoj, da su deca sklona infekcijama i gojaznosti.
    Poremećaji spavanja su dosta česti u dečjem uzrastu i to najviše u uzrastu odojčadi i pretškolske dece, gde se javljaju kod 30 do 50 odsto dece. Najčešći poremećaji spavanja su u vidu zastoja i otežanog disanja tokom sna (sleep apnea), a mogu se javiti i mesečarenje (somnabulism), noćno umokravanje (enuresis), buđenje i otežano ponovno uspavljivanje i noćni strahovi (pavor nocturnus). Negativne posledice poremećaja spavanja su dnevna pospanost i iritabilnost, problemi sa ponašanjem i učenjem, što sve ima za posledicu iscrpljenost roditelja.
    Primećeno je da dovoljno spavanja smanjuje hiperaktivnost i povećava pažnju deteta. Što se tiče anksioznosti, poznato je da anksiozna deca imaju problema sa spavanjem a da nedovoljno sna izaziva anksioznost, tako da se ne zna šta je uzrok a šta posledica. Uzroci anksioznosti ili uznemirenosti deteta mogu da budu vaspitni stilovi roditelja, razvod, bolest ili smrt člana porodice, polazak u školu ili vrtić i rođenje brata ili sestre. Posledice anksioznosti su da dete zaostaje u školi, povlači se u sebe, narušava veze sa prijateljima i članovima porodice i javlja se poremećaj spavanja.
    Zbog svega navedenog, za dobar san treba uveče provoditi vreme sa detetom, stvoriti naviku da ide na spavanje uvek u isto vreme, da se smanje ili ukinu igre pre spavanja, treba uvesti rituale pred polazak na spavanje i odvojiti vreme za buđenje ujutro. Iz mog iskustva pedijatra, deca vole kad im je pravilan raspored u toku dana, počevši od buđenja, obroka i na kraju spavanja. Za bolje uspavljivanje može da pomogne i izbegavanje uzimanja slatkiša posle 18h, čitanje knjiga pred spavanje ili uzimanje toplog mleka. Takođe postoje na tržištu i potpuno prirodni preparati, koji sadrže lekovito bilje, kao što su matičnjak i mirisna verbena, koji smanjuju uznemirenost, poboljšavaju kvalitet sna i uspostavljaju regularan ciklus spavanja.
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

КОМЕНТАРІ • 3

  • @A.H31-l6v
    @A.H31-l6v 2 роки тому

    Treba mi savet. Imam decaka koji ima 21 mesec starosti. Redovno ga izvodim napolju, ima redovan obrok, igramo se, trudim se da uvek bude cist, suv, izbegavam telefon, crtane filmove, igrice koliko god to mogu. I do skoro nekoliko dana je uvek imao popodnevnu dremku svaki dan po 2 ili 3h. Moze on da zaspi i sada ali problem je taj sto kada spava preko dana onda uvece nece. A kada mu ne dozvolim da spava preko dana onda bude iscrpljen i nervozan, ali ako ne zaspe preko dana onda uvece spava u 21h do 9h uhutru, kao i ranije kada bi spavao. Sta da radim?
    Ja sam izbacila popodnevnu dremku na nekoliko dana ali on od umora zaspe sam na podu i slava odprilike 1h, i opet budem u problemu jer uvece nece da spava do 2h. Ne znam sta da radim.

  • @ramiza3137
    @ramiza3137 2 роки тому

    Ja imam, sina od 14 godina koji se ljulja od svoje 7 godine. On kad nemože da zaspi on počne da se ljulja i ljulja se sve dok ne zaspi šta da radim?

  • @BahraKaric-n4d
    @BahraKaric-n4d Рік тому +1

    Djeteima 4 gnece da spavavecinom10 11