Pitajte pedijatra - Kile (hernije) kod dece

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • Kile ili hernije predstavljaju prolazak unutrašnjeg organa ili masnog tkiva kroz određene tačke na trbušnom zidu. Kod dece su uvek urođene jer ne postoji slabost na trbušnom zidu kao kod odraslih. Nastaju kao posledica nezatvaranja omotača trbušne duplje. On se normalno zatvori u toku prve godine u oko 80% slučajeva.
    Kod dece se mogu viđati: ingvinalna (preponska), femoralna (butna), umbilikalna (pupčana) kila. Najčešća je ingvinalna ili preponska kila. 8x je češća kod dečaka, a 3x kod prematurusa. Ona prolazi kroz ingvinalni kanal, gde se kod dečaka nalazi semena vrpca i krvni sudovi koji ishranjuju testis. Kod devojčica ingvinalni kanal sadrži okrugli ligament koji je podrška materici. Kada kroz ingvinalni kanal prolazi crevo ili masno tkivo, onda se to vidi kao ispupčenje ili otok u donjem delu prepone.
    Prve promene najčešće primete roditelji kao bezbolan otok veličine oraha u donjem delu prepone koji može da se povuče kada dete leži. Obično je bezbolan, pojačava se u toku napora, kašljanja, plača. U zavisnosti od veličine otvora na trbušnom zidu , promena se može videti kada dete prohoda, tj. postane fizički aktivno, a nekada se uočava i u periodu odojčeta. Vremenom se spušta u mošnicu. Treba je razlikovati od „vodene kile“ ili hidrocele koja takođe daje uvećanje mošnica, ali predstavlja tečnost koja se nakuplja u omotačima testisa i daje plavičastu boju kada se ta regija prosvetli lampicom. Uvek je izraženija u popodnevnim satima nego izjutra. U većini slučajeva se povuče do kraja 1. godine. Kod devojčica se sadržaj kile može spustiti u predeo velikih usana. One imaju veću predispoziciju za obostrane preponske kile.
    Dijagnoza se postavlja pregledom, palpacijom promene. Može se dopuniti ultrazvučnim pregledom mekih tkiva.
    Lečenje je isključivo operativnim putem. Pošto je otvor trbušnog zida urođena pojava, neće nestati sama od sebe čak i ako se u nekom periodu života kila ne prikazuje. Poželjno je intervenciju uraditi do 3. godine, a ne pre 3. meseca zbog težeg oporavka i veće sklonosti ka infekcijama. Ako se desi da se kila sve teže vraća, uklještava, daje tegobe u vidu opstipacije, onda i pre. Hitna intervencija bi se uradila u slučaju uklještenja sa mučninom, povraćanjem, jakim bolovima u stomaku. Danas se operacije izvode u dnevnim hirurškim bolnicama, uz kratkotrajnu opštu anesteziju, što znači da dete ide isti dan na kućno lečenje.
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

КОМЕНТАРІ •