Bracie Gawle! Warto było słuchać, więc i warto było to zrobić! Proszę o następne. I może coś bliżej... ludzkiemu myśleniu i postępowaniu. Nie możemy wszyscy "odkleić się" od tu i teraz. Pozdrawiam.
Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że to co było kiedyś ma niemały wpływ na to co tu i teraz. Tak mi wpadło do głowy, że właśnie bez takich intelektualnych podstaw wiary łatwo o jakieś w niej "skrzywienia", jak obecny teraz nurt "szatańsko-katastroficzny" w głoszeniu wielu internetowych "kaznodziejów" (nie mylić z Dominikanami).
Michel Foucault był niesamowicie popularny w Stanach, w latach 60tych/70tych. Fajnie, że akurat o nim odcinek, bo warto mieć to na uwadze. Szczególnie, kiedy dochodzą do nas różne, czasem zaskakujące doniesienia medialne ze Stanów. Co do samej serii była naprawdę super, fajnie prowadzona, świetnie się słuchało :)
Seria świetna! Bardzo dziękuję! Debiut bardzo udany. Zresztą, przecież "gadacie" Ojcowie do ludzi z tzw. ambony, to w czym problem, by przenieść to gadanie do internetu? To tylko medium. Ważna i tak zawsze pozostaje treść, a tu, tak, prawda, forma się przydaje i Ojca poczucie humoru bardzo dobrze obramowuje tę znakomicie podaną treść. Zachęcam i proszę o kontynuację wątków filozoficznych. I już z góry dziękuję za kolejne serie!
Ciekawe spojrzenie niekrytyczne... 😊 Nie przepadałam za filozofią, ale miło się ojca słuchało. I coś nawet mi się rozjaśniło z lekka... 😊 Dziękuję, naprawdę było ciekawie. Pozdrawiam Ojca. 😊
Szkoda że to już koniec. Przyznaję że brak odpowiedniego wykształcenia filozoficznego (tyle tej wiedzy ile jej "liznęłam" w liceum i na pierwszym roku studiów) utrudniał mi często nadążanie za tokiem myśli ojca. Jednak coś tam zawsze zostało w głowie (możliwość odtwarzania wykładu pomagała zrozumieć wiele zagadnień). Dzięki za ta serię, może pokusi się ojciec o kontynuację.
@@gawewodarczyk6445 eee ojcu no nie, ta pokusa jest dobra! Tak właśnie sobie pomyślałam, że chyba dlatego dominikanie i jezuici są tak "piętnowani" wśród tradycjonalistycznego nurtu w KK, bo właśnie promują myślenie i refleksję! Dzięki tego typu wykładom, człowiek ma szansę zrozumieć skąd biorą się też różne prądy myślowe w Kościele i poza nim. Tak, jak seria ojca Damiana Mrugalskiego uważam była ważna, tak i ta ojca jest równie potrzebna. Bardzo potrzebujemy intelektualnych podstaw dla naszej wiary, bo inaczej wśród Kościoła później powstają właśnie różne dziwne "herezje" i innego typu "skrzywienia" ludzi w wierze. Brakuje nam dorosłym takich właśnie "katechez", co kończy się najczęściej tym, że ludzie zbyt emocjonalnie podchodzą do wiary, a zapominają, że ma ona mocne podstawy intelektualne. Pozdrawiam 😊
@Maria, ja na szczęście miałam sporo wykładów z filozofii na studiach. Nie powiem, że wiele z nich pamiętam, ale wiem, że kilka z myśli różnych filozofów zostało mi w głowie bo wywarło duży wpływ na moje spostrzeganie. Pamiętam do dziś (a byli to z 10 lat temu - o zgrozo już tyle mi minęło od studiów 😅) koncepcję Kołakowskiego o "wolności od" i "wolności do". Ogółem Kołakowski to bardzo ciekawy myślowo współczesny filozof. Tak oglądam się za siebie i myślę, że jestem wdzięczna, że mogłam studiować, bo choć zdecydowałam się nie pracować w zawodzie to jednak studia rozwinęły mnie jako człowieka i to jest dla mnie ich główną wartość 💪🏻😊💓
@@Izabela_Wojtal Ty mówisz o zgrozo to już 10 lat minęło od moich studiów. A co ja mam powiedzieć jeśli strajki studenckie 1968 roku zastały mnie na 3-cim roku, a z filozofią to też różnie bywało bo przecież podstawą wtedy był marksizm - leninizm i tylko ratunek żeby całkiem nie zgłupieć był w wykładowcach którzy nie dali się "przemalować na czerwono". Pozdrawiam serdecznie sadząc z wpisu rówieśniczkę mojej córki
Trafiło to do mnie,bo kocham filozofię i metafizykę ,o której j powiedział Arystoteles,,Wszystkie inne rodzaje wiedzy mogą być od niej ważniejsze, ale żadna nie może być lepsza,,Dzisiejszy świat wyznaje pogląd odwrócony o 180 stopni.P.s.Czekam na dalsze odcinki...
Seria fantastyczna, z wielkim zaciekawieniem wsłuchiwałam się w Ojca rozważania, które były i mądre, i łatwo podane. W sam raz dla osób zainteresowanych filozofią, które niekiedy nie mają czasu ani wytrwałości na zagłębianie filozofii na własną rękę...😉 proszę o kolejne serie! Koniecznie!😀
Swietna seria miniwykladow. Z jednej strony kontakt z filozofią, czy szerzej z roznym myśleniem i jezykiem, daje poczucie swiezosci i precyzji w gestwinie metafor i przenośni naszego jezyka katolickiego i jest czymś koniecznym dla zrozumienia o co w gole chodzi (moje osobiste spostrzeżenie, że jedną z najczesciej uzywanych metafor jest metafora "serca", trzeba "przezyc cos w sercu" albo "czuc sercem", tymczasem nie od 5 czy 10 lat wiadomo, ze serce to mięsień z komorami i przedsionkami i nie da sie nim nic ani przezyc ani poczuc). Ale z drugiej strony perłą calej serii jest zachowanie wlasnej podmiotowości i pozycji, ktorej gubienie jest w mojej ocenie jeszcze większą naszą bolaczka niż niezrozumialy, niedokladny metaforyczny jezyk. Dziękuję za serię i powodzenia dalej. Z Panem Bogiem.
Wspaniała seria. Dziękuję. Wysłuchałam z przyjemnością i zainteresowaniem. To niełatwe mówić o filozofii w zrozumiały sposób. Czy ma ojciec jakiś pomysł na następną serię? Może coś o filozofach chrześcijańskich?
@@gawewodarczyk6445 Marzenia się nie spełniają... Marzenia się spełnia. Proszę iść za tym marzeniem. Czekamy. I życzymy równie udanej czołówki co w pierwszej serii. Na wstępie każdego odcinka uśmiechałam się, oglądając dyskusję "dwóch filozofów".
Jakiego zażenowania? Ojciec jest urodzoną Gwiazdą Jutuba! ❤️ Ja i mój mąż (zwłaszcza mój mąż) prosimy o serię drugą (małżonek mówi, że mu zabrakło Sartre'a).
Ważna seria, piękna popularyzacja filozofów o których się słyszało na poziomie debilizmu sektorowego a to okazuje się, że można powiedzieć parę słów i coś przedstawić może wrócę.... po razie przesłuchać to mało, a Autor OP też może tych samych autorów jeszcze raz przewałkowacć.
Żałuję, że widziałem to dwa miesiące po publikacji, i stąd zapewne ojciec nie przeczyta, i tak nie dołączę się do oklasków i zachęty do następnych serii. Ale gdyby ojciec przeczytał: dziękuję, proszę o więcej. Dawno temu do duszpasterstwa dominikanów przyciągnęła mnie fascynacja myślą św. Tomasza. Byłem zdziwiony, że tak mało dominikanów filozofuje. Po latach myślę, że to poniekąd dobrze, w końcu to zakon kaznodziejski a nie filozoficzny, ale nie będę ukrywał, że każdy filozofujący dominkanin ma u mnie na starcie duży kredyt uwagi. Trochę z mojej winy kredyt był ostatnio nieruszony, ale dzięki ojcu postanowiłem zacząć ponownie szukać tych, którzy mogliby ten "kredyt" zrealizować. Dzięki.
Przygotowuję się właśnie do egzaminu z filozofii, z którą nigdy wcześniej nie miałam styczności! To egzamin doktorski z dziedziny dodatkowej, dotarłam do postmodernizmu i właśnie przypomniała mi się ta seria u Dominikanów 😁 kiedyś ją oglądałam będąc zieloną w temacie. Bardzo pomocne! Filozofia jest mega ciekawa, szczególnie jak się sięgnie po konkretne dzieło i można się zanurzyć w tych myślach i odnieść do siebie, dzisiejszego świata, szczególnie swojej wiary w Boga i rozumienia Jego doskonałości i wszechobecności. Może jakaś kolejna seria?? 😁🙏
Dziękuję. To prawda, trudno wyrazić słowami swoje przeżycia duchowe, czasem tzw objawienia. Na szczęście rozwój psychiatrii, pokazuje wręcz udowadnia, że osoby doznajace, nie są chore. Wręcz normalne, ale psychiatra nie wie skąd się biorą. Czy to nie miejsce dla Boga. Foucault mówił o wiedzy jako instrumencie wladzy, a moze też być możliwością przekazu przeżyć religijności. Może skończyć się lęk, przed łatka- nawiedzony. . Rozwój psychiatrii, badań nad pracą mózgu człowieka, jest taką szansą aby doswiadczenia objawień i przekaz o nich innym będzie mogło opierać się na wiedzy.
Ojcze Gawle ..liczę że to dobry początek wielowątkowo-filozoficznej serii.. bo dlaczego to niby kończyć?...Ojciec wypełnił filozoficzną niszę na kanale..to musi mieć dalszy ciąg...
Bardzo ciekawe, chociaż ja bym jednak wolała trochę bardziej 'krytyczne' podejście, tzn. wiedzieć _co_ w jego filozofii jest niezgodne z filozofią/antropologią chrześcijanską. W dzisiejszych czasach bardziej jest się wyedukowanym, wręcz przesiąkniętym, w ideach pochodzącymi od Foucault i innych, niż chrześcijańskimi, i trudno jest samemu zrozumieć, co w nich jest sprzeczne z np. wizją nauczania Kościoła. Np. co w jego interpretacji historii Kościoła jest słuszne a co nie? Albo np. w hipotezie represji seksualności? Albo w w jego ujęciu władzy jako przemocy i opresji z założenia (a nie, jeśli dobrze rozumiem chrześcijanskie podejście, władzy służbie wyższym wartościom?)?
Moim zdaniem ta trudność w mówieniu o wierze wynika z tego że sam język jest niewystarczający do tego co chcemy przekazać. Prawdy wiary nabierają sensu wraz z poznaniem żywego Boga, te same słowa które kiedyś nie miały dla mnie sensu nabierają nowego znaczenia i nowej wartości. Nawet Jezus o tym mówił : Uczony w piśmie ... Ojciec rodziny .. rzeczy nowe i stare
@@gawewodarczyk6445 Całe Kazanie na Górze, ten najbardziej rewolucyjny manifest, jaki kiedykolwiek został wypowiedziany, to najwyższe piękno życia, zasadzające się tylko na miłości wzajemnej ludzi i na bezwzględnej swobodzie jednostki - rzecz jasna, że nie mogło być upaństwowione, nie mogło pogodzić się, ani z tym co ustalało się potem w ciągu całych wieków jako działalność społeczna i polityczna Kościoła, jako działalność wychowawcza i moralna.
Debiut bardzo udany - wyszło znakomicie , prosimy o kolejną serię . Serdecznie pozdrawiam 🙂
Dziękuję, bardzo. Mam pomysł na nową serię, gorzej z czasem na realizację, ale mam nadzieję, że już niedługo wezmę się do roboty.
Tak jest!
Popieram zdecydowanie !
Bracie Gawle! Warto było słuchać, więc i warto było to zrobić! Proszę o następne. I może coś bliżej... ludzkiemu myśleniu i postępowaniu. Nie możemy wszyscy "odkleić się" od tu i teraz. Pozdrawiam.
Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że to co było kiedyś ma niemały wpływ na to co tu i teraz. Tak mi wpadło do głowy, że właśnie bez takich intelektualnych podstaw wiary łatwo o jakieś w niej "skrzywienia", jak obecny teraz nurt "szatańsko-katastroficzny" w głoszeniu wielu internetowych "kaznodziejów" (nie mylić z Dominikanami).
Ojcze Gawle dziekuje za serie. Mam nadzieje ze Ojciec kiedys powroci z nowa seria albo z kontynuacja tej. Pozdrawiam z Monachium ♥️♥️♥️♥️
Dzięki, pozdrawiam
Świetna seria 👍 każdemu życzę takiego debiutu 👏😇
Dzięki, pozdrawiam.
Michel Foucault był niesamowicie popularny w Stanach, w latach 60tych/70tych. Fajnie, że akurat o nim odcinek, bo warto mieć to na uwadze. Szczególnie, kiedy dochodzą do nas różne, czasem zaskakujące doniesienia medialne ze Stanów. Co do samej serii była naprawdę super, fajnie prowadzona, świetnie się słuchało :)
Niekrytycznie dziękujemy :) prosimy o więcej :)
Dzięki bardzo.
Ciekawa seria, dziękuję i pozdrawiam! Błogosławieństwa i prowadzenia Bożego na dalszej drodze w Internecie! 🙂
Dzięki bardzo.
Super seria..ciekawa bardzo bardzo.. dziękuję
Ja dziękuję za miłe słowa.
Super seria 🙂 Czekamy na więcej 😉
;)
Gaweł jesteś dobry. Wszyćkiego najlepszego! Z Panem Bogiem chopie!
;)
Seria super :-) i proszę o więcej.
Dziękuję.
Jedna z najlepszych dominikańskich serii. Czekam na więcej. Pozdrawiam Ojca serdecznie :)
Miło słyszeć, pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za mądre słowa i proszę o jeszcze
Dzięki, pozdrawiam serdecznie.
Prosimy o drugą serię! :)
;)
Seria świetna! Bardzo dziękuję! Debiut bardzo udany. Zresztą, przecież "gadacie" Ojcowie do ludzi z tzw. ambony, to w czym problem, by przenieść to gadanie do internetu? To tylko medium. Ważna i tak zawsze pozostaje treść, a tu, tak, prawda, forma się przydaje i Ojca poczucie humoru bardzo dobrze obramowuje tę znakomicie podaną treść.
Zachęcam i proszę o kontynuację wątków filozoficznych. I już z góry dziękuję za kolejne serie!
Dzięki bardzo, pozdrawiam.
Prosimy jeszcze o coś!!! Dobrze sie Ojca słucha!
Dzięki wielkie.
Bog zaplac!
Czekam z niecierpliwoscia na nastepna.
Pozdrawiam serdecznie
La grade finale est geniale! Foucault - dla mnie mało znany. Dzięki.
Ojcze Gawle bardzo, bardzo proszę o drugą serię 🙂.
Serdecznie pozdrawiam.
✞❤️Dziękuję serdecznie, Ojcze Gawle. Seria była dla mnie ciekawa, Bóg zapłać za nią wszystkim tym osobom, które się przyczyniły do jej powstania.
Fajnie, dzięki, pozdrawiam.
Super!
Świetnie wyszło. Chcemy jeszcze posłuchać.
Dzieki bardzo
Dziękuję👍
Uwielbiam takie zażenowanie :P Zupełnie wspaniała seria! Takiej otwartości na filozofowanie brakowało!
Dzięki, pozdrawiam serdecznie.
super, bardzo fajnie Bóg zapłać, można spokojnie nagrywać dalej ;)
Ciekawe spojrzenie niekrytyczne... 😊 Nie przepadałam za filozofią, ale miło się ojca słuchało. I coś nawet mi się rozjaśniło z lekka... 😊 Dziękuję, naprawdę było ciekawie. Pozdrawiam Ojca. 😊
Cieszę się, pozdrawiam.
Dziękuję za serię! Filozofów nigdy za wiele, zwłaszcza współczesnych! Może drugi sezon? ❤️
No ale jak to już koniec? Brakło tematów czy motywacji 🙆? Zawsze czekałem na następny odcinek mam nadzieję że z czasem nastąpi reaktywacja ❤️😎
Bardzo dziękuję, 🙂❤❤❤❤❤❤❤
Pozdrawiam serdecznie.
Przesłuchałam wszystkie. Bardzo interesujące. Dobra robota.
Dzięki
Szkoda że to już koniec. Przyznaję że brak odpowiedniego wykształcenia filozoficznego (tyle tej wiedzy ile jej "liznęłam" w liceum i na pierwszym roku studiów) utrudniał mi często nadążanie za tokiem myśli ojca. Jednak coś tam zawsze zostało w głowie (możliwość odtwarzania wykładu pomagała zrozumieć wiele zagadnień). Dzięki za ta serię, może pokusi się ojciec o kontynuację.
Dzięki, na razie się nie daję pokusie ;)
@@gawewodarczyk6445 szkoda....
@@gawewodarczyk6445 eee ojcu no nie, ta pokusa jest dobra! Tak właśnie sobie pomyślałam, że chyba dlatego dominikanie i jezuici są tak "piętnowani" wśród tradycjonalistycznego nurtu w KK, bo właśnie promują myślenie i refleksję! Dzięki tego typu wykładom, człowiek ma szansę zrozumieć skąd biorą się też różne prądy myślowe w Kościele i poza nim. Tak, jak seria ojca Damiana Mrugalskiego uważam była ważna, tak i ta ojca jest równie potrzebna. Bardzo potrzebujemy intelektualnych podstaw dla naszej wiary, bo inaczej wśród Kościoła później powstają właśnie różne dziwne "herezje" i innego typu "skrzywienia" ludzi w wierze. Brakuje nam dorosłym takich właśnie "katechez", co kończy się najczęściej tym, że ludzie zbyt emocjonalnie podchodzą do wiary, a zapominają, że ma ona mocne podstawy intelektualne. Pozdrawiam 😊
@Maria, ja na szczęście miałam sporo wykładów z filozofii na studiach. Nie powiem, że wiele z nich pamiętam, ale wiem, że kilka z myśli różnych filozofów zostało mi w głowie bo wywarło duży wpływ na moje spostrzeganie. Pamiętam do dziś (a byli to z 10 lat temu - o zgrozo już tyle mi minęło od studiów 😅) koncepcję Kołakowskiego o "wolności od" i "wolności do". Ogółem Kołakowski to bardzo ciekawy myślowo współczesny filozof. Tak oglądam się za siebie i myślę, że jestem wdzięczna, że mogłam studiować, bo choć zdecydowałam się nie pracować w zawodzie to jednak studia rozwinęły mnie jako człowieka i to jest dla mnie ich główną wartość 💪🏻😊💓
@@Izabela_Wojtal Ty mówisz o zgrozo to już 10 lat minęło od moich studiów. A co ja mam powiedzieć jeśli strajki studenckie 1968 roku zastały mnie na 3-cim roku, a z filozofią to też różnie bywało bo przecież podstawą wtedy był marksizm - leninizm i tylko ratunek żeby całkiem nie zgłupieć był w wykładowcach którzy nie dali się "przemalować na czerwono". Pozdrawiam serdecznie sadząc z wpisu rówieśniczkę mojej córki
wspaniala seria :) dziekuje :)
Pozdrawiam ;)
Bóg zapłać. Proszę o więcej.
Wyszło bardzo dobrze proszę o więcej pozdrawiam serdecznie
Debiut? ❤️ 😊 super wykład, ciekawy bardzo, dzięki ojcze, Bóg zapłać ❤️
Dzięki, miło słyszeć.
Bóg zapłać 💙
+
Dziękuję:)
Świetna seria i świetny prowadzący
Bardzo dziękuję
I ja dziękuję, pozdrawiam.
Trafiło to do mnie,bo kocham filozofię i metafizykę ,o której j powiedział Arystoteles,,Wszystkie inne rodzaje wiedzy mogą być od niej ważniejsze, ale żadna nie może być lepsza,,Dzisiejszy świat wyznaje pogląd odwrócony o 180 stopni.P.s.Czekam na dalsze odcinki...
Serdecznie dziękuję!
Pozdrawiam
Bóg zapłać, proszę o więcej
Bardzo dobra seria. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Debiut świetny, proszę o ciąg dalszy. Wreszcie zainteresowała mnie filozofia 😎😀
Byla to swietna seria! Dziekuje ojcu bardzo :)
Dziękuję za ciekawe rozważania. Bardzo udany debiut, czekam na więcej :)
Bardzo dziękuję, pozdrawiam
Dziękuję, pozdrawiam Ojca.
I ja dziękuję
Seria fantastyczna, z wielkim zaciekawieniem wsłuchiwałam się w Ojca rozważania, które były i mądre, i łatwo podane. W sam raz dla osób zainteresowanych filozofią, które niekiedy nie mają czasu ani wytrwałości na zagłębianie filozofii na własną rękę...😉 proszę o kolejne serie! Koniecznie!😀
Bardzo dziękuję , nie było łatwo ale budująco.......i zachęciło do przemyśleń🤔 Filozofia przełożona na " ludzki język" proszę o jeszcze 💝
Debiut jak najbardziej udany, proszę o więcej!
Bardzo ciekawa seria - dziękuję:)
Swietna seria miniwykladow. Z jednej strony kontakt z filozofią, czy szerzej z roznym myśleniem i jezykiem, daje poczucie swiezosci i precyzji w gestwinie metafor i przenośni naszego jezyka katolickiego i jest czymś koniecznym dla zrozumienia o co w gole chodzi (moje osobiste spostrzeżenie, że jedną z najczesciej uzywanych metafor jest metafora "serca", trzeba "przezyc cos w sercu" albo "czuc sercem", tymczasem nie od 5 czy 10 lat wiadomo, ze serce to mięsień z komorami i przedsionkami i nie da sie nim nic ani przezyc ani poczuc). Ale z drugiej strony perłą calej serii jest zachowanie wlasnej podmiotowości i pozycji, ktorej gubienie jest w mojej ocenie jeszcze większą naszą bolaczka niż niezrozumialy, niedokladny metaforyczny jezyk. Dziękuję za serię i powodzenia dalej. Z Panem Bogiem.
Wspaniała seria. Dziękuję. Wysłuchałam z przyjemnością i zainteresowaniem. To niełatwe mówić o filozofii w zrozumiały sposób. Czy ma ojciec jakiś pomysł na następną serię? Może coś o filozofach chrześcijańskich?
Marzy mi się seria o jednejkonkretnej dziedzinie filozofii, a mianowicie o estetyce i jej relacjach z duchowością.
Świetnie! Czekamy cierpliwie 😄
@@gawewodarczyk6445 Marzenia się nie spełniają... Marzenia się spełnia. Proszę iść za tym marzeniem. Czekamy. I życzymy równie udanej czołówki co w pierwszej serii. Na wstępie każdego odcinka uśmiechałam się, oglądając dyskusję "dwóch filozofów".
Jakiego zażenowania? Ojciec jest urodzoną Gwiazdą Jutuba! ❤️ Ja i mój mąż (zwłaszcza mój mąż) prosimy o serię drugą (małżonek mówi, że mu zabrakło Sartre'a).
;)
Ważna seria, piękna popularyzacja filozofów o których się słyszało na poziomie debilizmu sektorowego a to okazuje się, że można powiedzieć parę słów i coś przedstawić może wrócę.... po razie przesłuchać to mało, a Autor OP też może tych samych autorów jeszcze raz przewałkowacć.
Dzięki, pozdrawiam.
A może kolejna seria "Życzliwie o filozofach chrześcijańskich"? :)
;)
@@gawewodarczyk6445 Tu się nie ma co śmiać, tylko kręcić! :D
Żałuję, że widziałem to dwa miesiące po publikacji, i stąd zapewne ojciec nie przeczyta, i tak nie dołączę się do oklasków i zachęty do następnych serii. Ale gdyby ojciec przeczytał: dziękuję, proszę o więcej. Dawno temu do duszpasterstwa dominikanów przyciągnęła mnie fascynacja myślą św. Tomasza. Byłem zdziwiony, że tak mało dominikanów filozofuje. Po latach myślę, że to poniekąd dobrze, w końcu to zakon kaznodziejski a nie filozoficzny, ale nie będę ukrywał, że każdy filozofujący dominkanin ma u mnie na starcie duży kredyt uwagi. Trochę z mojej winy kredyt był ostatnio nieruszony, ale dzięki ojcu postanowiłem zacząć ponownie szukać tych, którzy mogliby ten "kredyt" zrealizować. Dzięki.
Przygotowuję się właśnie do egzaminu z filozofii, z którą nigdy wcześniej nie miałam styczności! To egzamin doktorski z dziedziny dodatkowej, dotarłam do postmodernizmu i właśnie przypomniała mi się ta seria u Dominikanów 😁 kiedyś ją oglądałam będąc zieloną w temacie. Bardzo pomocne! Filozofia jest mega ciekawa, szczególnie jak się sięgnie po konkretne dzieło i można się zanurzyć w tych myślach i odnieść do siebie, dzisiejszego świata, szczególnie swojej wiary w Boga i rozumienia Jego doskonałości i wszechobecności. Może jakaś kolejna seria?? 😁🙏
Misieńka na torcie :D
Dziękuję. To prawda, trudno wyrazić słowami swoje przeżycia duchowe, czasem tzw objawienia. Na szczęście rozwój psychiatrii, pokazuje wręcz udowadnia, że osoby doznajace, nie są chore. Wręcz normalne, ale psychiatra nie wie skąd się biorą. Czy to nie miejsce dla Boga. Foucault mówił o wiedzy jako instrumencie wladzy, a moze też być możliwością przekazu przeżyć religijności. Może skończyć się lęk, przed łatka- nawiedzony. .
Rozwój psychiatrii, badań nad pracą mózgu człowieka, jest taką szansą aby doswiadczenia objawień i przekaz o nich innym będzie mogło opierać się na wiedzy.
Ojcze Gawle ..liczę że to dobry początek wielowątkowo-filozoficznej serii.. bo dlaczego to niby kończyć?...Ojciec wypełnił filozoficzną niszę na kanale..to musi mieć dalszy ciąg...
Podpisuję się pod tym komentarzem, czekamy na kontynuację 😊
Również popieram!
Bardzo ciekawe, chociaż ja bym jednak wolała trochę bardziej 'krytyczne' podejście, tzn. wiedzieć _co_ w jego filozofii jest niezgodne z filozofią/antropologią chrześcijanską. W dzisiejszych czasach bardziej jest się wyedukowanym, wręcz przesiąkniętym, w ideach pochodzącymi od Foucault i innych, niż chrześcijańskimi, i trudno jest samemu zrozumieć, co w nich jest sprzeczne z np. wizją nauczania Kościoła.
Np. co w jego interpretacji historii Kościoła jest
słuszne a co nie? Albo np. w hipotezie represji seksualności? Albo w w jego ujęciu władzy jako przemocy i opresji z założenia (a nie, jeśli dobrze rozumiem chrześcijanskie podejście, władzy służbie wyższym wartościom?)?
Dziękujemy za tę sugestię - pomyślimy nad tym, jak możemy odpowiedzieć na zgłoszoną przez Ciebie potrzebę.
Biografia: Uprawiał i głosił wolną miłość. Był zadeklarowanym gejem. Umarł na AIDS.
Moim zdaniem ta trudność w mówieniu o wierze wynika z tego że sam język jest niewystarczający do tego co chcemy przekazać. Prawdy wiary nabierają sensu wraz z poznaniem żywego Boga, te same słowa które kiedyś nie miały dla mnie sensu nabierają nowego znaczenia i nowej wartości. Nawet Jezus o tym mówił : Uczony w piśmie ... Ojciec rodziny .. rzeczy nowe i stare
Pytanie, jeżeli wolno. Czy Ojciec zna prace Edwarda Abramowskiego?
Niestety nie, musiałbym się dokształcić.
@@gawewodarczyk6445 Polski filozof i psycholog. Przedstawiciel, nurtu chrześcijańskiego w anarchizmie. Polecam. W celach poznawczych. ;-)
@@gawewodarczyk6445 Całe Kazanie na Górze, ten najbardziej rewolucyjny manifest, jaki kiedykolwiek został wypowiedziany, to najwyższe piękno życia, zasadzające się tylko na miłości wzajemnej ludzi i na bezwzględnej swobodzie jednostki - rzecz jasna, że nie mogło być upaństwowione, nie mogło pogodzić się, ani z tym co ustalało się potem w ciągu całych wieków jako działalność społeczna i polityczna Kościoła, jako działalność wychowawcza i moralna.
Szkoda.Ale coś się kończy a coś zaczyna.
Bardzo dziękuję