Daty podczas wystawiania faktury. Webinar z doradcą podatkowym inFakt

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 жов 2024
  • Na każdej fakturze obowiązkowo muszą znaleźć się dwie daty: wystawienia i sprzedaży. Czym się różnią? Do czego potrzebne są te daty? Na te i inne pytania odpowiada Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt.
    Data sprzedaży produktu lub wykonania usługi - to dzień wykonania usługi lub dostawy towaru. Jeśli świadczysz usługi w okresach rozliczeniowych - jako datę sprzedaży wpisujesz ostatni dzień tego okresu.
    Ta data określa moment, w którym powstaje obowiązek zapłaty podatku. Po dacie sprzedaży księgujesz faktury przychodowe.
    Data wystawienia - to dzień, w której sporządzasz fakturę. Masz na to czas do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonujesz sprzedaży. Fakturę możesz wystawić nie wcześniej niż 60 dni przed wykonaniem usługi. Po dacie wystawienia księgujesz faktury kosztowe.
    Czy daty mają znaczenie?
    Nieprawidłowa data sprzedaży na fakturach to często spotykany błąd. Szczególnie w przypadku osób samozatrudnionych, które wystawiają jedną fakturę miesięcznie.
    Trzeba jednak pamiętać, że taka praktyka jest niedozwolona. Na fakturze nie można wpisywać losowej daty sprzedaży - musi ona odpowiadać faktycznemu terminowi wykonania usługi lub dostarczenia towaru.
    Data sprzedaży określona na fakturze decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego. Jeśli przesuniemy go np. o miesiąc, mogą grozić nam negatywne konsekwencje ze strony urzędu skarbowego. Jeśli się pomylimy i wpiszemy złą datę, należy skorygować fakturę.
    👉 www.inFakt.pl
    Film o datach na fakturze 👉 • Data sprzedaży a data ...
    Obserwuj nas 👇
    Facebook / infakt
    Twitter / infakt
    LinkedIn / infakt

КОМЕНТАРІ • 11

  • @bogizawalich
    @bogizawalich Рік тому +3

    Bardzo ciekawy materiał. Zaczynam być fanem obu Panów. Pozdrawiam. 😉

  • @iszocinska
    @iszocinska Рік тому

    1. Termin realizacji usługi od wystawienia faktury to 30 dni. A co jeśli ktoś kupi u mnie voucher na kurs, na realizację którego ma pół roku. Czy fakturę wystawiam w dniu zakupu vouchera, czy w dniu przeprowadzenia kursu (kurs jednodniowy)?
    2. Warunkiem rezerwacji terminu na kurs jest wpłata całej kwoty na tydzień przed rozpoczęciem (kurs jednodniowy). Jaka wtedy powinna być data sprzedaży - data wpłynięcia pieniędzy na konto czy data przeprowadzenia kursu?

  • @biurorachunkoweiwonakullak607

    Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące Google i przychodu z AdSense. Czy otrzymany przelew z tytułu wyświetlania reklam w trakcie podcastow podlega opodatkowaniu w PIT i w VAT. Czy tylko w VAT. Podcasty wyświetlane są nie w ramach działalności gospodarczej tylko hobbystycznie.

  • @BSwSR
    @BSwSR Рік тому

    Podsunę jeszcze jeden temat.
    DRA II ryczałtowca zmieniającego formę opodatkowania za 2022
    Firma przez cały 2022 była na ryczałcie, korzystniej ten rok będzie rozliczyć na skali więc rozliczenie roczne robione będzie z opcją wyboru skali.
    Pytanie jak potraktować DRA II które będzie składane w lutym, uzupełniam je przychodem z 2022 z ryczałtu czy wyliczeniami jakie będą według skali ?.

  • @BSwSR
    @BSwSR Рік тому

    A jak jest z energią elektryczną data wystawienia 02.01.2023 data sprzedaży 31.12.2022. Do VAT mam 02.01.2023 do podatku dochodowego 31.12.2022 ?

  • @martarejman-sergiejczuk1959

    Dzień dobry, czy jeśli zapłacę podatek od środków transportowych w dwóch ratach, pierwsza rata do 15.02.2023 a druga do 15.09.2023 to czy mogę na podstawie deklaracji ująć w kosztach w PKPiR całość kwoty podatku w lutym 2023 przy metodzie kasowej. Dziękuję

  • @miskowski1500
    @miskowski1500 Рік тому

    W kwestii formalnej: nie mówi się "miesiąc luty" tylko luty. Tak samo nie mówi się "kartka papieru" tylko kartka. To tak jakby mówić "masło butter". Pozdrawiam.

  • @piotrtomczak9421
    @piotrtomczak9421 Рік тому

    Witam serdecznie. Chciałbym zaczerpnąć porady w pewnej kwestii. Parę razy w roku wystawiam się ze swoimi produktami na różnych jarmarkach. Zdarza się, że umowy o miejsce handlowe podpisywane są z miesięcznym wyprzedzeniem i przykładowo umowa jak i faktura są z datą marcową (data wystawienia marcowa, data wykonania usługi kwietniowa), a wydarzenie ma miejsce w kwietniu. Czy mimo daty wystawienia na fakturze na marzec mogę zaksięgować ją memoriałowo na kwiecień skoro wydarzenie, które jest bezpośrednio związane z kosztem uzyskania przychodu jest w kwietniu? Mam nadzieję, że przedstawiłem sytuację dosyć jasno 🙂.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @Jarulek
    @Jarulek Рік тому

    Mam pytanie, prowadzę sprzedaż internetową. Ktoś kupuje towar poprzez Allegro 31 stycznia wieczorem. Ja już nie pracuję lub jest weekend i pracę zaczynam w lutym. To na fakturze muszę wystawić datę wystawienia 1 luty a sprzedaży 31 stycznia? Druga sprawa, mówicie że data sprzedaży jest istotna przy liczeniu przychodu jednak program do faktur rozpoczyna nową numerację faktur od nowego miesiąca i taka faktura będzie miała nazwę FV 1/02/2023. To taką fakturę powinienem dać księgowej razem z tymi styczniowymi? Trzecia sprawa to wystawianie paragonów. Przecież wiadomo, że nie będę siedział do 0:00 i wystawiał paragonów. Paragony będą wystawione z datą z lutego.

    • @infakt
      @infakt  Рік тому

      Faktury można wystawiać do 15 dnia miesiąca po miesiącu sprzedaży. W Pana przypadku właściwym będzie wystawienie faktury 1 lutego, a określenie daty sprzedaży na 31 stycznia. Wybrana przez Pana numeracja faktur odnosi się do miesiąca, w którym faktura jest wystawiona. Data sprzedaży nie ma znaczenia. Faktura ze sprzedażą ze stycznia a wystawiona w lutym, powinna być przekazana księgowości do miesiąca styczeń.